5PORT PSVsneller en scherper Er rust een vloek op de regenboogtrui De 'Anky-mania' gaat weer verder ieuw contract én een Dpsalaris voor De Goey Sibon tekent bij Ajax TVM laat Giro schieten istorisché -riomf voor iger Woods iANDAG 14 APRIL 1997 gifHEN» De familie van de voor het leven geschorste scheids- u I chter Kurt Röthlisberger is met de dood bedreigd. De kinde- laa n-Röthüsberger zijn al een paar keer begeleid door politie naar hooi gegaan. Röthlisberger zou betrokken zijn bij omkoping orde wedstrijd Grasshoppers - Auxerre, afgelopen herfst in de e fin' lampions League. De zaak lijkt zich overigens als een olievlek te breiden. „Ik ben bang dat de recente gebeurtenissen niet teinde van het verhaal betekenen", zei voorzitter Johansson jide UEFA. De Zweed is van plan een onderzoek in te stellen ar een mogelijke omkoopzaak rond de WK-kwalificatiewed- i gaf rijd Zwitserland - Turkije in 1994. t he financiële problemen amateurs KNVB De sectie amateurvoetbal van de KNVB wordt be- eigd door financiële problemen. Het lopende boekjaar wordt jmoedelijk met een tekort van 650.000 gulden afgesloten. Er as een winst van een miljoen gulden begroot. Voorts is de be ating 1997/1998 door een meerderheid van de afgevaardigden rekeurd. In de financiële overzichten zijn nog niet eens de •erkosten van de problemen met computersoftware, begroot het!» 1,6 miljoen gulden, meegenomen. Voorts dienen de clubs 4' ig akkoord te gaan met een verhoging van de basisvergoeding ior scheidsrechters van 10 naar 25 gulden. Die operatie kost de md nog eens 2,6 miljoen gulden. »r helibas wint door knock-out leb in bi uien* Orhan Delibas heeft gisteravond zijn elfde profpartij als igbli ikser gewonnen. In Keulen versloeg de zwaarwelter de Joego- "ojei jaf Jan Golis door knockout in de vierde ronde. De 21-jarige olis had twee van zijn vier voorgaande partijen gewonnen. De i-jarige Delibas bokste voor het eerst onder de Duitse trainer IliWegner sinds de breuk met de Amerikaanse manager Stan ïr-q ufiman. Hij was gisteravond zo overheersend dat het gevecht soi gen Golis een boksshow werd. In de vierde ronde kwam het f inde. Op 26 april komt Delisbas in Leipzig opnieuw in de ring. lothlisberger met dood bedreigd Eindhovenaren spreken van ommekeer Machteloos, wild gebarend stond Danny Blind in het veld. Innerlijk kokend van woede sjouwde Winston Bo- garde door de verdedigingslinie. Pure frustratie tekende zich af op het gezicht van Ronald de Boer, na de zoveel ste poging een mislukte dieptebal te achterhalen. oi: enoord biedt Ed de Goey nieuw contract en een aan- olijk hoger salaris aan. Daar- wil de Rotterdamse club dit seizoen andermaal uit- ïkende doelman tevreden en en voorkomen dat deze het buitenland verhuist, reserve-doelman van Oranje blij te zijn met het gebaar Feyenoord en is nu bereid zijn 34ste jaar in de Kuip te 0-'°' ren. iet contract van De Goey rdt tot 2001 verlengd. „Het iatief is uitgegaan van Feye- Drd", zegt voorzitter Jorien den Herik. „Met Ed waren praken over zijn salaris ge- akt voordat het Bosman-ar- thad plaatsgehad. Het is niet er dan logisch dat een speler stelt dat er sprake is van ongelijkheid in betalingen nen de spelersgroep. lokHaan wilde De Goey niet en gaan, hoewel Feyenoord de ogen al had gericht op AZ's Oscar Moens. Maar die wil een vermogen (anderhalf miljoen gulden per jaar) verdienen. Haan: „Oscar Moens is een goe de keeper. Hij wil graag naar een topclub, maar voor Feye noord is hij*op dit moment ab soluut onbetaalbaar. Ook" om die reden heeft men nu gekozen voor een langer ver blijf van De Goey in de Kuip. „Ed presteert uitstekend en zijn leeftijd (30 jaar) zegt mij niets. Dino Zoff keepte op zijn veer tigste nog de sterren van de he mel." Haan wil in juli opnieuw met twintig spelers van start gaan. Ronald Koeman en Gaston Tau- ment haken definitief af. „Voor hen in de plaats komen Glaucio en Paul Bosvelt van FC Twen te," zegt Haan, die echter nog andere versterkingen op het oog heeft. Met één nieuwe speler is Feyenoord al rond, maar de naam houdt men nog angstval lig geheim. EINDHOVEN MARC HOEBEN GPD-VERSLAGGEVER Ajax is Ajax niet meer. Niet in de Champions League, gezien het gevoelige lesje van Juventus van woensdag. En niet meer in de eredivisie. Bewonderenswaardig lang probeerde de ploeg van Louis van Gaal na de winterstop de schijn van het tegendeel op te houden. Achttien punten in zeven wedstrijden verzamelden de Amsterdammers in de perio de tot het treffen met PSV van gisteren. Het kreeg zowaar het karakter van een inhaalrace. Maar in Eindhoven vervloog al spoedig het uitzicht op meer. Dat juist PSV met een 2-0 overwinning de opmars van Ajax blokkeerde, mocht een ver rassing heten. Misschien kon in de eenzijdige wedstrijd, volledig door de gastheren gedomi neerd, zelfs van een wederop standing worden gesproken. Zo voelde het in elk geval voor ver schillende PSV'ers. Zij spaken van een 'ommekeer'. Verdediger Stan Valckx zag het iets genuanceerder. Zijn ge dachten gingen terug naar een week eerder, toen PSV tegen NAC (2-2) een acceptabele tweede helft speelde. „In één klap was daardoor de overtui ging terug, dét was de aanzet. Zulke dingen proef je binnen een elftal. In Breda hebben we weer het idee gekregen dat we kunnen voetballen. Hoe opmerkelijk. Enkele we ken geleden was ook Valckx nog ten einde raad. Bijna wanhopig overwoog hij de hulp van een psychiater in te roepen, omdat zelfs trainer Dick Advocaat geen pasklare oplossing meer had voor de dramatische terugval na het winterreces. De cijfers, elf punten uit zeven duels, bezorg den de koploper barstende kop pijn. Maar uitgerekend na een ont moeting met een van de aartsri valen is PSV weer boven Jan. De gedachten gingen gisteren terug naar de thuiswedstrijd in het najaar tegen Feyenoord. De klinkende 7-2 zege van destijds kwam ook al na een kwakkelpe riode en luidde een goede com petitiefase van de Eindhovena ren in. Valckx: „Misschien is het geen toeval. De belangen van een wedstrijd als deze worden door iedereen onderkend. Te gen mindere ploegen is de con centratie vaak wat minder." Nog zes duels heeft PSV voor de boeg, met Feyenoord als een verbeten pitbull in het shirt. „We hadden stiekem gehoopt dat ze vandaag punten zouden laten liggen", zei Valckx. Maar Advocaat had al vooraf geweten hoe ijdel die hoop was. „We moeten het zelf doen. Dat be seffen we maar al te goed. We horen niet te veel naar Feye noord te kijken. Zeker niet bij zo'n wedstrijd tegen Willem II. Van die ploeg konden we wei nig verwachten. Willem II speelt woensdag immers een beker wedstrijd." PSV dient dus op eigen kracht de landstitel binnen te halen. Gezien de herwonnen kracht van gisteren ligt het kampioen schap zeer wel binnen de mo gelijkheden. Ajax werd in de persoonlijke duels afgetroefd, het flitsende begin van PSV zet te de toon voor het vervolg van de wedstrijd. „We hebben Ajax overdonderd", glunderde Valckx. Hij had volgens Van Gaal het grootste gelijk van de wereld. De technisch directeur restte een pijnlijke conclusie: „Tegen een ploeg als PSV moe ten wij op de toppen van onze tenen lopen. Alle ballen die er tussenin vielen, waren voor de tegenstander. Dat was de ver dienste van PSV, het was scher per en sneller. Deze nederlaag kun je niet op het conto van Ajax schrijven." Toch werd de topper door twee momenten van Amster damse zwakte beslist. Het eer- EINDHOVEN GPD Mare Overmars (links) en Vampeta vochten een aantal felle duels uit ste kwam na een kwartier. Doel man Edwin van der Sar, juist één van de zeldzaam constante Ajacieden, verkeek zich op en zwabberend schot van Philip Cocu: 1-0. Bij het tweede moment, in de 55ste minuut, was een weinig benijdenswaardige hoofdrol weggelegd voor de Amsterdam se rechtsachter Melchiot. Het viel hem niet eens aan te reke nen. Ijverig ontfutselde hij Bou- dewijn Zenden de bal, om deze weer te verspelen en zo te laat te komen bij de tegenaanval. Directe opponent Zenden trok voor, Gilles de Bilde tikte de bal in het dak van het doel. PSV had gekregen wat het wilde. „We moesten vroeg sto ren", sprak Advocaat, „ondanks het risico om dan ruimte weg te geven. Gelukkig kwamen wij op een goed moment op 1-0. En ook in de tweede helft hielden we het initiatief." Van Gaal noemde het fris heid. Bij de tegenstander, wel te verstaan. Precies daaraan had het Ajax na woensdag ontbro ken. De dreun van Juventus, door Ajax volmondig geaccep teerd, galmde dagenlang na in de Arena. Bovendien ontbrak gisteren de veruit belangrijkste Ajacied, Jari Litmanen. Vanwe ge de rode kaart in het duel met Volendam was hij geschorst. Vervanger Kiki Musampa was slechts een slap aftreksel op de plaats van de Fin. Twee kansen telde Van Gaal in de eerste helft. Nog minder had hij na de rust gezien. Het was de ronduit teleurstellende balans van een middagje Eind hoven, waar PSV weigerde het publiek met meer goals te ver maken. Nilis en De Bilde had den de score minstens naar vier vijf doelpunten verschil moe ten tillen. Toch is PSV met de laatste aanwinst zeer in z'n sas en heeft daartoe alle reden. Sinds de komst van zijn veelbesproken landgenoot is ook de Belgische topschutter Luc Nilis opge bloeid en opeens leveren de ac ties van de frivole Zenden ren dement op. Met het opstellen van de linkerspits is Advocaat tevens van zijn geloof afgeval len. Misschien was het de laatste hindernis die PSV op weg naar de titel moest nemen. PSV: Waterreus; Vampeta, Valckx, Stam en Numan; Petrovic (81. Van der Weerden), Jonk, Cocu en Zenden; Nilis en De Bilde. Ajax: Van der Sar; Melchiot, Frank de Boer, Blind en Bogarde; Scholten (72. Gabrich), Musampa en Witschge (53. Dani); Babangida (65. Wooter), Ronald de Boer en Overmars. Pag 17: De Bilde: 'Frisse wind voor PSV* Als club en speler het eens wor den over de voorwaarden, te kent Gerald Sibon komende donderdag een meerjarig con tract bij Ajax. De verbintenis van de bijna 23-jarige centrum spits met Roda JC loopt nog door, maar beide clubs hebben overeenstemming bereikt over een afkoopsom van naar ver luidt vijf miljoen gulden. Daar naast heeft Roda een optie be dongen op twee spelers uit het reserve-arsenaal van Ajax. Ge rald Sibon is met 11 doelpunten topscorer van Roda, dat hem af gelopen zomer van VW over nam. Na Dean Gorré (FC Gronin gen) is Sibon de tweede aan koop van Ajax voor het komen de seizoen. „Maar er komen ook nog spelers uit een andere categorie", voorspelde Ronald de Boer gisteren na de neder laag tegen PSV. „Of dacht je dat het alleen bij deze twee spelers zou blijven? Dat zou een hele kwalijke zaak zijn. Er moet in ie der geval nog een linksback, een spits en ik denk ook een voor stopper bij. En als het aan mij ligt dan nog een paar spelers voor de breedte van de selec tie." Belangrijkste gegadigden op de binnenlandse transfermarkt zijn Tom Sier, Roy Makaay en Jon Dal Tomasson. Vanuit het buitenland heeft Ajax deze week Benedict McCarthy op proef. De 19-jarige Zuid-Afrikaan wordt morgen in een wedstrijd van het tweede team tegen Quick Boys getest. De wedstrijd wordt gespeeld op sportpark De Toe komst in Amsterdam. ROUBAIX ANP TVM laat de Ronde van Italië links liggen. Hoewel de organi satie van de Giro hemel en aar de heeft bewogen de wielerfor- matie van Cees Priem aan de start te krijgen, mijdt de Zeeuw de tweede etappewedstrijd. „Het parcours is te lastig", ar gumenteerde Priem zijn beslis sing. „Op papier zitten er zes vlakke ritten in. Nadere bestu dering leerde echter dat die etappes nauwelijks vlak te noe men zijn. Ik heb er met mijn ploeg weinig te zoeken." buteren én winnen. Met idenvol records. Tiger lods, amper 21 jaar, won het 61e US Masters op ïusta National. Het was een torische triomf want hij werd eerste niet-blanke golfer in i beroemde groene colbert. Bend viel hij zijn ouders in armen. Er zat een reeks ver- en"achter deze overwinning. :erst zat hij Nick Faldo zó eselijk op zijn kop dat de drie- 'idig winnaar en titelverdedi- voor het eerst in zijn leven Augusta National de cut ste. ïvolgens gaf hij aan kans- bber te zijn in het Masters en vierentwintig uur be- lij alle andere gelauwer- spelers op de gewijde fair- P in Augusta het gevoel ab- ute beginners in het golfspel in. drie rondjes van het meest geerde 'major' in golf maakte de finale tot een formaliteit, drie excercities met 70, 66 65 slagen telde hij negen sla- voorsprong op de Italiaan stantino Rocca. Een record, de vierde ronde liet hij het meer misgaan, joeg hij het He slagentotaal na 72 holes Natuurlijk slaagde dit won end: 69 voor een totaal van :n, één beter dan de le- ïden Jack Nicklaus en Ray- ]nd Floyd ooit deden. r er Woods speelt golf, stu- golf, ademt golf, kortom golf en lijkt nog lang niet met golf, al is hij na een f jaartje als beroepsspeler nu ROUBAIX «ANP Johan Museeuw heeft gecapitu leerd, heeft zich neergelegd bij het voldongen feit. Met weerzin. Maar sinds gisteren, de 95ste Parijs-Roubaix, is ook de Belg ervan overtuigd dat er een vloek rust op de regenboogtrui. De wereldtitel heeft de 31-ja rige Vlaming op sportief gebied nog weinig goeds gebracht. In alle klassiekers zat de pechdui- vel op zijn stuur. In Milaan - SanRemo smakte hij in de slot- meters tegen het asfalt, in de Ronde van Vlaanderen reed de Zwitser Boscardin hem omver. Het dieptepunt beleefde de we reldkampioen gisteren in Parijs- Roubaix, de helletocht die hij een jaar geleden won. Opnieuw was Museeuw de man van de wedstrijd, ondanks vijf lekke banden. De Belg was eens te meer de sterkste, maar de overwinning van de 95ste editie kwam terecht bij de Fran se onbekende Fréderic Gues- don. De derdejaars prof ver sloeg op het velodrome van Roubaix in een sprint van acht de Belgen Jo Planckaert en Mu seeuw. De ontknoping was een anticlimax. „Het is goed geweest", sipte Museeuw. „Al die tegenslag. .Met vier lekke banden had ik kunnen leven. Die vijfde was het einde. Als er inderdaad een vloek rust op die trui, dan zij het zo. En als ik tol moet betalen voor de wereldtitel, dat moet dan maar." Menig ander renner zou hard met de deuren hebben gesme ten, met de vuisten op tafel hebben geslagen. Museeuw niet. Hij berustte in zijn lot. Zelfs de vijfde lekke band kreeg hem niet op de knieën. Op de voorlaatste kasseienstrook toen hij met Fréderic Moncassin en Andrei Tsjmil op de eindsprint afstormde floot de lucht uit zijn tube. Het was nog maar veer tien kilometer tot de finish. „Ik had het gevoel te kunnen win nen, ondanks het feit dat bei den betere sprinters zijn", zei Andrea Tafi gevolgd door Stuart O'Grady tijdens een van de ontsnappingen tijdens Parijs - Roubaix. Museeuw. „Ik voelde me fris. Pech." Museeuw slaagde er, samen met wereldbekerleider Rolf Sö- rensen, in het gat weer te dich ten. Vlak voor de ingang van de wielerbaan werden Moncassin en Tsjmil gegrepen en kwamen acht coureurs vooraan. Tsjmil zette de sprint in. Niemand re kende op Fréderic Guesdon. Niemand lette ook op de 25-ja- rige Fransman van La Francaise des Jeux, de nieuwe wielerploeg van Mare Madiot, tweevoudig winnaar van Parijs-Roubaix. „Ik wil niks afdingen op de overwinning van Guesdon. Ik kende hem niet, wist alleen dat hij prof was", zei Museeuw. „Maar een sukkelaar wint Pa rijs-Roubaix niet. Ik richt me nu op Luik-Bastenaken-Luik. Mijn vorm is beter dan een jaar gele den. Ik heb mijn regenboogtrui in elk geval laten zien in de gro te klassiekers." De treurzang van de wereld kampioen girtg aan Fréderic Guesdon voorbij. Hij beleefde de dag van zijn leven. Een dag waar hij sinds zijn zege in de Classic Haribo, eind februari, naar toe had geleefd. Na die overwinning voorspelde hij Pa rijs-Roubaix te winnen. Nie mand geloofde hem. Het bleef niet bij loze kreten, maar hij maakte waarempel zijn op schepperij waar. Guesdon had over geluk niet te klagen, want de onfortuinlijke Museeuw en de wereldbekerleider reden hem naar de twee vluchters. De Nederlanders waren blij met troostprijzen. Cees Priem (TVM) loofde uitgebreid Servais Knaven. Theo de Rooy (Rabo bank) gaf Leon van Bon en Aart Vierhouten een bemoedigend schouderklopje. De laatste was gisteren op de achttiende plaats de beste Nederlander in Parijs- Roubaix. Van Bon en Knaven waren betrokken bij een ont snapping. Door toedoen van de Rabo- foto anp bank, die Vlaanderen-winnaar Sörensen vooraan wilde bren gen in verband met punten voor het wereldbekerklasse ment, kwam een einde aan de vlucht van Knaven en consor ten. De renners van de Rabobank bleven gisteren - op een na - ge vrijwaard van materiaalpech. In tegenstelling tot TVM. Priem telde ruim twintig lekke ban den. „Zo reden we meer achter onszelf dan achter anderen aan", zei Priem. De Rooy ver trok tevreden uit Roubaix. Sö rensen werd zesde en bleef fier aan kop van het wereldbeker- klassement. 'S-HERTOGENBOSCH GPD De symfonie, speciaal gecom poneerd, was Bonfire op het lijf geschreven. Reeds twee keer eerder reed het paard de kür op het muziekstuk, maar nog nooit was de uitvoering zo mooi als zaterdagmiddag in 's- Hertogenbosch. Een meester lijke rit, gedirigeerd door Anky van Grunsven, was voldoende voor weer een triomf in een wereldbekerfinale. In de Bra banthallen werd na zeges in Los Angeles en Gothenburg de trilogie voltooid. Een overwinning die voor de Gemertse amazone meer be tekende dan alle andere. „Ik woon maar twintig minuten van 's-Hertogenbosch. Dit is mijn concours en daarom doet me dit zo veel," zei Van Grunsven, die welgemeende complimenten van haar con currenten Sven Rothenberger (tweede) en de Zweedse Loui se Nathhorst (derde) ontving. Vooraf twijfelde eigenlijk niemand aan de victorie van Bonfire en Van Grunsven. Al leen de amazone zelf had zo haar bedenkingen. Vrijdag nog had ze tijdens hét ochtendglo ren in de piste een laatste test gedaan. Haar 'Bonnie' door stond die proef met glans. Toen 34 uur later de eerste klanken een goed gevoel ga ven, wist ze dat het niet mis kon gaan. Na haar rit balde ze jui chend de vuist richting het pu bliek. De ontlading was daar. „Drie klassen beter dan in At lanta", verzuchtte ze later. Ne genduizend toeschouwers ge noten en brachten hun heldin een staande ovatie. Want of ze wil of niet, Anky van Grunsven is in een paar jaar uitgegroeid tot een nationale bekendheid. „Ze is de grootste ster in de paardensport", meent Joep Bartels, directeur van de we reldbekercyclus en iemand die commerciële hand- en span diensten voor de amazone verricht. „Twee jaar geleden zei Ken Tragan, de manager van de zanger Kenny Rogers, in Amerika nog: 'laat haar maar hier, zij heeft zo'n uit straling.' En dat heeft ze. Ze is echt, puur natuur." „Haar vriend Sjefzo ver volgt Bartels, „zegt wel eens dat ze beschaafder Nederlands moet gaan praten. Ik vind juist van niet. Zo is ze nu eenmaal. Ze heeft ooit een keer media training gehad. Ook daar zei den ze dat ze vooral zichzelf moest blijven. Ze is overal po pulair. Mijn vrouw Tineke ver telde vorige zomer, na de rondrit door Den Haag met de winnaars van de Olympische medailles, dat iedereen alleen maar 'Anky, Anky' gilde." Haar populariteit is ook meetbaar geworden. Sinds ju ni vorig jaar heeft Van Gruns ven een fanclub, die inmiddels zevenhonderd leden telt. Bijna vijftig gulden betalen de fans om bij het gezelschap te mo gen behoren. De 'Anky-mania' gaat echter verder. Voor vele bijzondere omstandigheden en gelegenheden wordt ze ge vraagd, vrolijk en triest. Ook de omroepen zien haar graag komen. Bartels: „De afgelopen week heeft ze op een dag een rondje Hilversum gedaan. Ging ze vier studio's langs." Het is ook haar houding die Joep Bartels zo prijst. „Anky laat elke keer merken dat ze blij is als ze iets wint. Dan is het voor een sponsor leuk. Springruiters laten dat mis schien niet zo zien. Die stap pen na een gewonnen rit rus tig in hun Mercedes of BMW naar huis." Is Bartels niet bang dat Anky van Grunsven vandaag of morgen afhaakt? „Dat kan ze niet. Paardensport is een ziek te en die gaat bij mensen als Anky niet over."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15