Plas ophouden: immens probleem Trombose Gezondheid Nooit meer prikken, maar slikken MAANDAG 14 APRIL 1997 De afgelopen weken hingen in bushokjes aanplakbiljet ten. Ze vroegen aandacht voor het onderwerp trombose. 'Elke vijf minuten krijgt iemand een hartinfarct. Oor zaak: trombose. Trombose is het ontstaan van een stolsel, een bloed- klompje. meestal in een (grote) ader. die door dat stolsel geheel of gedeeltelijk wordt afgesloten. Maar hoe ont staat zoiets, en waarom krijgt de een wel trombose en de ander niet? Om dit te kunnen begrijpen, moeten we terug naar de samenstelling van het bloed. Bloed - we hebben zo'n vijf liter - bestaat uit vocht, plasma geheten, waarin allerlei stoffen zijn opgelost, o.a. eiwitten. Daarnaast bestaat het bloed uit cellen: rode bloedlichaampjes, witte bloedli chaampjes en bloedplaatjes. De rode cellen zorgen voor het zuurstoftransport, de witte cellen voor de afweer en de plaatjes zorgen ervoor dat het bloed kan stollen. Deze soep van vocht, opgeloste stoffen en cellen stroomt door ons lichaam, vanuit het hart via slagaders naar organen en weefsels en via aderen weer terug naar het hart. Het bloed blijft onderweg keurig vloeibaar, het stolt niet in de vaten. Dat komt, doordat er een zeer precies evenwicht is tussen de stroomsnelheid in het bloedvat, de bloedcellen, bepaalde eiwitten in het plasma en de cellen die de bloedvaten aan de binnenkant bekleden (endotheel). Wordt dit evenwicht verstoord - ik geefu zo enkele voorbeelden - dan komt de bloedstolling op gang. Als een rij dominostenen worden achter elkaar eiwitten geactiveerd, de bloedplaatjes gaan aan elkaar kleven en er ontstaat een stolsel. Tegelijkertijd worden ook eiwit ten geactiveerd die zorgen dat het stollen niet ongebrei deld doorgaat, maar alleen daar plaatsvindt waar no dig. Een verstoring van het evenwicht is bijvoorbeeld een teveel aan bloedcellen. Niet dat dan meteen al je bloed vaten dichtklonteren, maar de neiging tot het vormen van een stolsel wordt wel groter. Daarom is het gebruik van erytropoetine, een vorm van doping die de aan maak van rode cellen stimuleert, niet zonder gevaar. Een aantal wielrenners heeft dat ook al ondervonden. Een andere verstoring is beschadiging van endotheel. Dat doet iedereen op z'n tijd, bijvoorbeeld als u zich in een vinger snijdt. Als reactie op die beschadiging stolt het bloed ter plaatse en er komt een korstje op de wond. Het stollen van bloed bij een verwonding is uiteraard functioneel. Maar het ontstaan van stolsels in grote bloedvaten leidt tot ziekte: zo'n stolsel sluit een groot vat af wat klachten geeft en wat erger is, er kunnen stukjes stolsel losschieten en elders in het lichaam (longembolie) verschijnselen geven. Her ontstaan van een stolsel in een grote ader noemen we diepe, veneuze trombose (DVD- D\Tontstaat vrijwel nooit door endotheelbeschadiging, maar door afwijken de bloedsamenstelling en/of vermindering van de strooitisnelheid van het bloed door afwijkingen in of rond de aderen. Over het teveel aan cellen heb ik het al even gehad, maar sommige mensen hebben geen pro bleem met de cellen, maar missen bijvoorbeeld eiwitten die stolling tegengaan, of hebben 'zieke' eiwitten die stol ling bevorderen. Deze vormen van trombose-neiging zijn vrij zeldzaam. Veel vaker is er sprake van afwijkin gen die de stroomsnelheid van het bloed beïnvloeden. Immobilisatie zoals bedrust, bijvoorbeeld na een opera tie of een gipsbeen na een ongeval, is er een. Een hele dikke buik is een ander. Deze drukt de aders in het bek ken samen, zodat de stroomsnelheid van het bloed in de benen minder wordt. Wordt die dikke buik veroorzaakt door zwangerschap, dan ontstaat een duidelijke neiging tot het krijgen van een trom bosebeen. Zwangerschap op zichzelf is namelijk al een risi cofactor voor trombose. Vroeger kwam trombose in het kraam bed (bedrust!) zo vaak voor dat er zelfs een aparte naam voor was: kraambeen. DVT geeft geen hart- of her seninfarcten. Over de vormen van trombose die wel tot deze ziekten leiden zal ik het een an dere keer hebben. REDACTIE: SASKIA STOELINCA 023-5150265 Als je je plas niet kimt ophouden, zit dat probleem doorgaans 'tus sen de oren', niet in het onderlijf. Eigenlijk is de blaas nog goed, maar mankeert er iets in de herse nen. Therapieën zijn tot nu toe echter meestal op de blaas gericht - het verkeerde orgaan dus. Tot deze conclusie zijn prof. dr. Gert Holstege en drs. Bertil Blok van de vakgroep Anatomie en Em bryologie van de faculteit Medi sche Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen geko men na ettelijke jaren onderzoek. Ze weten precies welk deel van de hersenen het plassen en het op houden van de plas bestuurt. De ze ontdekking deden ze als eer sten ter wereld, met de hulp van proefpersonen die in de PET-scan op het Academisch Ziekenhuis op bevel plassen. Blok promoveert volgend jaar bij Holstege op dit onderwerp. De incontinentie waar het hier om gaat, is een gevolg van ouderdom. Het komt heel veel voor dat oude re vrouwen en in mindere mate ook mannen, hun plas niet kun nen ophouden. Deze mensen hebben meestal infarctjes, bloed- vatverstoppinkjes in de hersenen gehad. De ouderdomsincontinen- tie is iets totaal anders dan stres- sincontinentie, urineverlies als ge volg van het verrekken van sluit spieren, bijvoorbeeld na een be valling. Voor die vorm gaan de be vindingen van de Groninger on derzoekers niet op. Holstege en Blok zijn beiden arts en gespecialiseerd in de neuro- anatomie, de bouw en werking van hersenen en zenuwstelsel. Ze hopen dat hun ontdekking de weg kan openen naar nieuwe behan delmethodes van het immense probleem van ouderdomsinconti- nentie, dat een van de hoofdrede nen is om mensen in verpleeghui zen op te nemen. En wie weet ha len ze het probleem uit de taboes feer. Dat taboe heerst niet alleen bij de patiënten, maar ook bij de wetenschappers, zo hebben ze ge constateerd. Want hoe is anders te verklaren dat er zo weinig onder zoek naar wordt gedaan? Wereld wijd zijn er slechts enkele honder den mensen mee bezig. Ook in hun eigen universitaire omgeving wordt vaak lacherig op hun onder zoek gereageerd. Maar in wezen valt er bitter weinig te lachen. Holstege: "Het komt extreem veel voor. Bij tachtigplussers praatje niet over procenten, maar tiental len procenten. De mensen vinden het vreselijk. 'O God, we zijn gede gradeerd tot het niveau van een baby'. Ze houden het geheim. De STER met zijn luierreclames heeft het taboe nu ook ontdekt. Als de mensen het met luiers afkunnen, hoeven ze niet met hun probleem naar de dokter". Hun onderzoeksaanpak vinden ze eigenlijk op het naïeve af simpel. "We wilden het systeem in het centrale zenuwstelsel in kaart brengen dat de mictie, het plas sen, reguleert en controleert. Want zonder dat weet je niet hoe je het probleem moet aanpakken. Voor het eerst in de wereld is het nu ge lokaliseerd bij de mens." Een belangrijk centrum zit in het onderste deel van het ruggemerg. Maar de blaas en de afsluitspier van de blaas worden niet daar, maar in de hersenstam gecontro leerd. Dat zie je bij een dwarslae sie (een breuk van de zenuwstren- gen in de wervelkolom). Mensen met een dwarslaesie verliezen de controle op het plassen. Bij hen neemt dat niet de vorm aan van incontinentie, maar retentie, het niet kunnen plassen. De blaas- wand wordt door de druk zo vre selijk dik en sterk dat hij op een gegeven moment de urine door de afsluitspier naar buiten perst. Ook wordt de urine vaak in de nieren terug gedrukt. Dan gaan de nieren kapot, een belangrijke doodsoor zaak. Dit probleem is een van de belangrijkste klachten van de dwarlaesiepatiënten. Een andere belangrijke klacht is dat ze geen sex meer kunnen hebben. Prof. Gert Holstege (links) en drs. Bertil Blok leggen uit hoe de hersenen het plassen regelen. foto cpd Het is niet toevallig dat juist deze beide functies falen, want ze ze telen in hetzelfde stukje hersenen. Dat zit letterlijk tussen de oren en wordt aangeduid als het PAG. Dat staat voor het Peri Aquaductale Grijs. Het is een essentieel hersen- gebiedje, dat centraal staat in de controle van allerlei gedrag dat belangrijk is voor de overleving. Het stuurt de hart en vaatregula- tie, de voorplanting, het plassen. Het zorgt er ook voor dat je het ene gedrag niet combineert met het andere. Als je paart kun je be ter niet tegelijkertijd plassen, als je hard voor een roofdier wegloopt ook niet. Het PAG regelt ook in hoeverre je pijn voelt. Wie vecht voor zijn leven voelt geen pijn, ter wijl je in alle rust zelfs de kleinste pijntjes gewaarwordt. Het onderzoek is met het in kaart brengen van het circuit niet afge lopen. Want het circuit mag be kend zijn, de vraag waarom het zo werkt is een tweede. Het onder zoek zal zich richten op de inko mende zenuwen bij het heilig been, het been boven het staart- been. Vanuit dit bot lopen zenuw vezels naar de blaas. Er bestaan al electrische kastjes die incontinen- tielijders op het lijf dragen die met stroomdraadjes met het heilig been verbonden zijn. Wereldwijd lopen al duizenden mensen rond met zulke 'pacemakers', die ma ken dat ze hun blaas weer 'voe len'. Het is een behandelmethode, die proefondervindelijk doeltref fend is gebleken, zonder dat de werking ervan duidelijk was. Het Groningse onderzoek brengt tot op zekere hoogte de verklaring, maar er is meer kennis nodig, bij voorbeeld over de stoffen, die het centraal zenuwstelsel aanmaakt voor de prikkeloverdracht. Het liefst zou Holstege daarvoor een groot onderzoek opzetten. Bij suc ces zou dat de weg kunnen wijzen naar geneesmiddelen. Dat zou een enorme opsteker betekenen voor de miljoenen mensen die wereldwijd gebukt gaan onder een kwaal, die de slotfase van hun le ven zo vergalt. medicijngebruik bij kind) „En dan krijg je nu nog even een prikje van de dokter." Miljoenen kinderen over de hele wereld barsten uit in een hysterisch gegil, zodra ze die woorden horen. Maar ook ouderen worden vaak panisch, als de gevreesde naald hun huid nadert. Ze kijken snel de andere kant op, trekken wit weg of vallen flauw. Er zijn zelfs geval len bekend van patiënten die de dokter 'knock-out' sloegen, voordat deze het onschuldige prikje kon toe dienen. Doodeng is het, zo'n prik. En de goed bedoelde woor den 'ontspant u zich even' hebben vaak het omgekeer de effect: de patiënten staan stijf van de stress. En niet helemaal ten onrechte. Meestal valt de pijn bij een spuitje mee, maar er zijn uitzonderingen. Een hepati- tis-b-injectie is bijvoorbeeld behoorlijk gemeen. Niet eventjes 'au', maar een schreeuw van pijn is het ge volg. Geen wonder dat tal van mensen dromen van het moment dat de gevreesde naald voorgoed in de prul lenbak. Het lijkt een droom, maar volgens TNO in Delft zal het niet al te lang meer duren voordat die in vervulling zal gaan. „Prachtig", noemt kinderarts R. de Groot van het Sofia Ziekenhuis in Rotterdam de heuglijke tijding van TNO. Hij wijst er wel op, dat we tot de volgende eeuw zullen moeten wachten, voordat de naald echt wordt afge schaft. Maar dat het zal gebeuren, staat ook voor hem als een paal boven water. De Groot: „Er wordt zelfs al gepraat over één tablet, dat alle vaccinaties tegen de meest voorkomende ziektes kan vervangen. Een soort 'magic bullet', zoals ze het in Amerika noemen. Die oplossing is nog ver weg, maar de aparte orale toedie ning van vaccins per ziekte is een stuk dichterbij." Nooit meer prikken, maar slikken. In de vorm van een pil of tablet, of in de vorm van een vloeistof die in de mond wordt gedruppeld. De WHO, de Wereldgezond- heidsorgansisatie, heeft een sterke voorkeur voor orale vaccinatie. En bepaald niet alleen omdat slikken min der pijnlijk is dan prikken. In de praktijk is gebleken dat vooral in derde wereldlanden bij het injecteren van patiënten niet steriel genoeg kan v/orden gewerkt. Bo vendien zijn de vaccins lang niet altijd even effectief. Ze hebben door de hevige hitte vaak hun werking ver loren. T S 1 L A 1 C 0 S N A R T G 1 U T R A A V T S U S 1 N F A K E E R T S 0 1 L T A N D R S A B E L N E E 1 B B N 0 D R 1 1 0 M K 0 E R B A A E T T E S S T T A E A R A S L D S E K R S 1 T D E 1 E R N A E A T N N H N V D O E T T V R A U L C K 1 C L 0 E S M T E E E A U C U R B M 1 G S S L B B A D O 0 P G E T u 1 G E 1 N C V L A A R E N E G T E T E 0 Z G N 1 N 0 H R P G N 1 L E V R E T S Accordeonist Achterban Bakvis Baret Boven Buidel Inleg Kustvaartuig Leunstoel Melig Pendule Radar Socialist Straks Streek Sterveling Tiaar Trans Doopgetuige Recommandatie Treil OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar berjeden of omgekeerd of schuin. Enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. CITAAT Horizontaal: 1. spook; 2. kaas; 3. steel; 4. prooi; 5. stip; 6. parel; 7. raam; 8. kubus; 9. satan; 10. kluif; 11. demon; 12. poema; 13. vloed; 14. kolom. Het citaat is van Henry Maret: ,,Het zijn nooit de gelukkigsten, die het opstandigst zijn". WÈÊ8BÈBBÊÈBÈÊË S T R TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Geplaagd door een akelig voorgevoel liep Tom Poes de heide in om naar heer Ollie te zoeken. Het landschap strekte zich kaal en dor voor hem uit, doch al spoedig kwam daar verande ring in. Over de heuvels klonk het aanzwellend geraas van automoto ren en benzine-ontploffingen en toen verschenen ook de eerste voer tuigen in het beeld. Het was een bre de stroom verkeer die zich uit Rom meldam naar de heide spoedde, mis leid door omgedraaide richtingbo- ren.Hier was ik nu bang voor," pre velde Tom Poes, terwijl hij zich ge hinderd voortspoedde. „Het is na tuurlijk de schuld van heer Ollie; hij zal wel weer een verkeerde gedachte hebben gehad. En daardoor is zijn ring in werking gekomen". „Het lijkt wel hekserij," prevelde heer Ollie, die niet ver van daar naar het schouw spel stond te kijken. Een kort ogen blik was hij blij geweest toen hij het knallen van een motor vernam. Maar toen hij nu al die voertuigen zag die scheef en botsend over de heuvels kwamen razen zonder dat er een weg te zien was, sloeg de schrik hem om het hart. „Hoe vreselijk!" prevelde hij. „Kan een heer zich dan niet eens meer rustig in de vrije natuur vertre den? En natuurlijk is er nergens poli tie om deze horde in de juiste banen te leiden..." Nu wilde het geval, dat alle verkeer juist naar de plek reed waar hij stond en het is te begrijpen, dat dit ernstige gevolgen moest heb ben. Heer Bommel stiet dan ook een gesmoorde kreet uit en vluchtte van daar. Hij was maar nauwelijks op tijd, want voordat hij tien meter gelo pen had klonk reeds het geluid van de eerste botsingen achter hem op. H W R DOOR JAN VISSER Een jaar geleden overschreed het kwik op 16 april plaatse lijk voor het eerst de 20 graden. Dit jaar zal het veel langer duren voor we de eerste twintiger mogen begroeten. Aan de oostflank van een krachtige hogedrukblokkade boven de Britse eilanden wordt met een noordelijke stroming aanhoudend koude lucht aangevoerd. Daarin bereiken de temperaturen geen hogere middagwaarden dan 11 graden. Bovendien kan het 's nachts in met name de duinen en op de geestgronden nog gemakkelijk tot grondvorst komen: vooral als het langdurig opklaart. Tijdens de tweede helft van de week verplaatst het zwaar tepunt van het hogedrukgebied zich naar de regio Groen land/IJsland. Storingen, die zich dezer dagen nog met vochtige luchtmassa's om het hogedrukgebied heen bewe gen, kunnen daardoor niet meer het Noordzeegebied be reiken. Het gevolg is dat de luchtmassa's die ons later in de week zullen bereiken over het algemeen droger zullen zijn. De temperaturen gaan evenwel niet omhoog en met name de nachten blijven in de zich instellende noordoos telijke luchtstroming koud. Het gevaar is dus groot dat zo nu en dan het (nacht)vorstduiveltje om de hoek komt klij- ken. Morgen is de lucht droger dan vandaag. De zon zal zich dan ook geregeld laten zien. De wind is matig tot vrij krachtig en waait uit het noorden. De maximumtemperatu ren bereiken waarden van omstreeks 11 graden maar vlak aan zee blijft de temperatuur beneden de 10 graden. Tijdens het afgelopen weekeinde stroomde op zaterdag enigszins onstabiele lucht over ons land. De aangekondig de stapelwolken konden daardoor soms het buienstadium bereiken. In Bloemendaal viel nog 2 mm en hier en daar werd gewag gemaakt van enkele hagelkorrels. Gisteren bleef het tot in de middag overwegend zonnig. De tempe raturen bleven evenwel aan de lage kant. Warmer dan 9 a 10 graden werd het niet. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag perioden met zon, maar langs de kust ten noorden van Trond- heim ook sneeuwbuien. Morgen eerst op de mees te plaatsen droog, later op de dag vanuit het westen bewolkt gevolgd door re gen of sneeuw. Maxima van 3 graden in het noor den tot 10 in het zuiden. Zweden: •Vandaag zonnige perio den, maar in het noorden ook enkele sneeuwbuien. Morgen droog en' meer zon. Middagtemperatuur van 2 graden in het noor den tot 9 in het zuiden. Denemarken: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Temperatuur 's middags rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke zonnige perioden, maar ook enke le wolkenvelden. Vrijwel overal droog. In de ochtend hier en daar mist. Middag- temperatuur tussen 12 en 15 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en droog. Middagtem peratuur ongeveer 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur vandaag rond 15 graden, morgen in het noorden iets lager. Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur ongeveer 24 graden. Madeira: Perioden met zon, maar morgen ook kans op een bui Maximumtemperatuur 22 graden Spanje: Vrij zonnig en droog. Maxima tussen 19 graden aan de Golf van Biskaje en costa Brava, en 26 graden in Andalusié. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar morgen ook kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden, morgen iets lager. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar morgen avond ook kans op een bui. Middagtem peratuur rond 24 graden. Flinke.zonmge perioden en droog. Mid dagtemperatuur tegen de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur meest tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 19 graden. Italië: Vandaag zonnige perioden en droog. Morgen vooral in het midden en zuiden wolkenvelden en enkele regen- of on weersbuien. Middagtemperatuur tussen 16 en 20 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en waarschijn lijk droog. Middagtemperatuur rond 19 graden. Malta: Vandaag vrij zonnig. Morgen in de loop van de dag meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag nog een laatste bui rond de Egeische Zee. Verder droog en flinke zonnige perioden. De wind op de Egeische Zee gaat in de loop van de dag liggen. Morgen flink wat zon, maar later op de dag in het noorden en westen meer bewolking en een regen- of on weersbui. Maxima rond 16 graden, van daag rond de Egeische Zee kouder. Turkije en Cyprus: Vandaag kans op enkele regen- en on weersbuien, maar ook flinke zonnige pe rioden. Morgen droog en vrij zonnig. Maxima van 13 graden op de Dardanel- len tot 23 vandaag op Cyprus. Morgen op Cyprus 18 graden. Duitsland: Vandaag zonnige perioden. In de mid dag vooral in het noorden wolkenvelden en plaatselijk wat lichte regen Morgen in het oosten en zuiden nog af en toe re gen, elders opnieuw zon. Middagtempe ratuur tussen 11 en 14 graden. Zwitserland: Vandaag flink wat zon, maar aan de noordflank ook enkele wolkenvelden Vrijwel overal droog Morgen aan de noordzijde kans op wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur in het zuiden rond 20 graden, in het noorden circa 13 gra- Oostenrijk: Vooral aan de noordflank van de Alpen wolkenvelden en af en toe sneeuw, in de dalen regen. In het zuiden vandaag af en toe zon, maar morgen bewolkt en nu en dan regen. Temperatuur 's middags T~ koufront r A. hagelW mlil windrichting zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdnii VEI meest rond 12 graden. Polen: Vandaag toenemende bewolking ei gen of natte sneeuw, in het oosten zuiden eerst nog zonnige perioden.U gen wisselend bewolkt en sneeuwbv Middagtemperatuur vandaag 10gra: j morgen weer iets lager. Tsjechië en Slowakije: Vandaag eerst droog en nu en dan; avond af en toe ra ue Morgen wisselend bewolkt en regen sneeuwbuien. Middagtemperatuur 1 daag rond 13 graden, morgen iets te den de 10 graden. Hongarije: Eerst nu en dan zon. Tegen de sl( meer bewolking en kans op regen i morgen nog enkele buien, n door ook zon. Middagtemperatuur^"' streeks 14 graden DINSDAG 15 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.43 Zon onder 2i or Maan op 13.05 Maanonceri. y. Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 10.35 23.05 10.08 •22l1{ Laag 05.34 18.35 05.15 1! e| Weerrapporten 13 april 20 uur: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas licht bew. onbew. half bew regen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Zürich Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg Los Angeles New Orleans New York Tel Aviv half bew lichtbew licht bew. sneeuwbui lichtbew 20 15 21 9 12 11 33 1' 22 10

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12