amsteeg: garage in niet slopen klassieke varkenspest van besmetting verdacht gebouw 'Het is niet goed al die publiciteit over de pest' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Wassenaar op visite in Duinrell bps niet vervolgd roor giycerineramp 'We zijn met een forse schuld begonnen' Opgepakt na achtervolging Auto in puin Zakkenroller actief in hart Alphen CHEF* HANS JACO8S.071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN,071-5356436 arage Kamsteeg wil, dat de vestiging aan de Gevers- Ui[ ^at daar gewoon blijft staan. Het bedrijf verlaat volgen- maand zijn panden in Oegstgeest en Leiderdorp om ,trek te nemen in de nieuwbouw aan de Hofweg in oorschoten. Wat de eigenaar van het pand aan de Ge- irsstraat betreft blijft het Oegstgeester bedrijfspand ga- ba; npitilgTGEEST MAARTEN KEULEMANS >ege een. imsteeg heeft gemerkt dat hon nwonenden weinig voelen 0ni ,or woningbouw, omdat dit agdf m betekenen dat hun tuinen de knel komen. Daarnaast /eli* ifft Kamsteeg een meer emo- ald anele reden om voor behoud idei f het Kamsteeg-pand te plei- i; „Mijn vader heeft dit WASSENAAR AFKE VAN DER TOOLEN bouw hier in 1926 neergezet. Ik zou het jammer vinden als het moet worden gesloopt." Wat er wel met het gebouw moet gebeuren, is minder dui delijk. Tot nu toe zijn er ten minste twee Oegstgeester auto bedrijven geïnteresseerd in het pand: Leo van der Hoom Auto mobielbedrijf uit de Dahlia straat en Ben Sondermeijer Au tomobielen BV van de Almon- deweg. De garage aan de Ge versstraat is echter wel veel te groot. Ook moet er veel worden vertimmerd om aan de milieu- eisen te voldoen. „En boven dien lukt het waarschijnlijk niet om het pand te splitsen zodat er meer autobedrijven in het pand kunnen", denkt garagehouder Sondermeijer. „Je hebt binnen maar twee werkplaatsen. Een andere mogelijkheid ont staat volgens Kamsteeg en Son dermeijer als de gemeente ook andere bedrijven toestemming geeft om in het Kamsteegpand intrek te nemen. Momenteel studeert de gemeente op voor waarden waaraan de nieuwe huurders van het pand moeten voldoen. „Als een garagehouder het pand wil huren hebben we daar geen enkel bezwaar tegen", zegt verantwoordelijk wethouder G. van Eisen. „De gemeente zou er niets mee te maken hebben omdat het bestemmingsplan in zo'n geval niet hoeft te worden veranderd." Enigszins verbaasd is Van Ei sen wel over de uiüatingen van Kamsteeg. „Wij zijn niet degene die hebben gezegd: wij willen op die plek iets anders. Het is Kamsteeg die naar ons toe is ge komen met de vraag wat er daar allemaal mag." Ms moegestreden soldaten jokken ze naar de uitgang, ^zinnetjes met kleine kinde- •en, grote groepen tieners en lier en daar wat ouderen. Het oopt tegen half vijf, het is nooi geweest. Hoewel... De 2 Shanna maakt een purt naar een telefooncel. Om ïaar moeder te vragen of ze wat langer mag blijven. Het angste dagje uit van Neder- and: het is niet voor niets het notto van Duinrell. Het Wassenaarse attractie- park hield gisteren voor de weede keer een open dag voor Ie plaatselijke bevolking. „Om iet met ons goed te maken anwege de overlast", veron- lerstelt een Wassenaarse be oekster. Eigenaar H.J.C. Graaf an Zuylen Nijevelt geeft een indere reden. „Het is nu een- naai zo dat men niet zo gauw irgens heengaat waar men lak naast woont." Zo'n drieduizend plaatsge- loten gaven gehoor aan zijn litnodiging. Twee Wassenaar dames, de ene 79, de ander jaar, schuifelen stijfjes door Ie speeltuin, op zoek naar een opje thee. Ze doen wat neer- luigend over het park. „Tja, 't hier niet de elite hè", oor- leelt de een. „Het is gewoon ermis", vult de ander aan. Ze haar tong uit. „Wij kun- lenwel zonder." Maar er klinken ook andere jeluiden. De eveneens Wasse- ïaarse P. van Emde Boas, die lier met haar twee kinderen en en vriendinnetje is, windt zich iver dit soort kritiek zelfs be- loorlijk op. „Dat vind ik nou oNederlands, zo calvinistisch! felse schaamte noem ik dat. ïuinrell is gewoon een ontzet end leuk park. Er is voor elk vat wils." In de rij voor Duinrell. Van Zuylen Nijevelt zou graag willen dat Wassenaar trots was op Duinrell. Per slot van rekening is het een miljoe nenbedrijf, dat Wassenaar veel inkomsten en werkgelegenheid brengt, betoogt hij. En om dat zo te houden wordt er mo menteel veel geïnvesteerd. Niet alleen in nieuwe attracties, maar ook in uitbreiding en ver betering van de camping en de duingalows. Het zijn echter juist de men sen die in het park overnach ten, die Duinrell volgens som mige omwonenden een slechte naam bezorgen. „Als pretpark is het hier heel leuk", zegt een van hen, een geboren Wasse naarse. „Van mij mag het zelfs nog wel uitbreiden. Maar ik zou hier nooit op de camping foto loek zuyderduin willen staan. Je hoort veel over criminaliteit." Wat dat betreft heeft bezoek ster Van Emde Boas een heel simpele tip. „Stuur meisjes tussen de tien en de vijftien jaar niet alleen het park in. Dat doen veel ouders wel, maar dat is vragen om moeilijkheden. En als er dan eens iets gebeurt, wordt het Duinrell aangewre ven." Graaf van Zuylen is niet van plan zijn park jaarlijks, of twee jaarlijks voor zijn plaatsgeno ten open te stellen. Pas als er weer eens wat nieuws is om te laten zien, kunnen ze rekenen op een uitnodiging. Wat dat betreft hebben de Wassenaar- ders geluk: de volgende attrac tie, de Batflyer, is al in aan bouw. Tuinder overtuigt rechter: schuldig, maar geen boete DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN PERSBUREAU CERBERUS Een 59-jarige tuinder uit Roelo- farendsveen heeft 750 gulden uitgespaard door zijn eigen zaak te bepleiten bij de politie rechter in Den Haag. De man was gedagvaard omdat de poli tie in januari 1996 op zijn be drijf een verboden bestrijdings middel had gevonden. Dat kwam hem op een bekeuring van 750 gulden te staan. Veel te veel, vond de tuinder en hij liet het op een rechtszaak aanko men. Vrijdag legde hij de rechter uit hoe het gif bij hem was terecht gekomen. „In december tijdens een vergadering op de ijsclub zag ik dat spul daar staan. Ze spuiten er de parkeerplaats mee. Ik vond het gevaarlijk, er lopen daar ook kinderen, dus ik zei: geef het maar aan mij mee. Thuis heb ik het in de gifkast gezet en nog geen maand later krijg ik een controle. Toen stond dat spul er natuurlijk nog. De politie zei: jullie hebben ook al lemaal je smoesje klaar. Maar het klopte wel. De penning meester van de ijsclub kon het bevestigen." Officier van justitie G.Bieze- veld geloofde de tuinder. „U bent weliswaar juridisch aan sprakelijk voor het gif, maar de omstandigheden maken dat ik schuldigverklaring eis zonder oplegging van straf', zei hij. De rechter sloot zich daarbij aan. DRUGS - Tweede-Kamerlid Ten Hoopen (CDA) spreekt woensdag 16 april (acht uur) in Woubrugge over drugsgebruik en onveilige situaties. Ook kan met Ten Hoopen in discussie worden gegaan over het Groene Hart. De bijeenkomst is in ge bouw Immanuel naast de her vormde kerk. Klassieke varkenspest in Oud Ade. foto hielco kuipers OUD ADE MONICA WESSELING VERVOLG VOORPAGINA Het bedrijf wordt gerund door een vader en twee zoons (31 en 26 jaar). Hoogenboom senior was er zaterdagvond niet bij. Zondagmorgen is hij ontdaan en ook boos: „Het is niet goed al die publiciteit. Die koe met BSE laten ze ook elke keer weer op de televisie zien. De boeren worden zo de grond in ge boord". Zijn zoons waren wel bij het afmaken en ontruimen maar lieten via de mannen van de rijksdienst weten absoluut nie mand op het erf te willen heb ben. Mevrouw Hoogenboom-se- nior geeft de poging om haar gevoelens onder woorden te brengen, bij voorbaat al op. „Dit kun je niet omschrijven. We hebben nog nooit een erge ziekte gehad. Wel eens de ziek te van Aujeszky, maar daar heeft iedere varkenshouder wel eens mee te maken. We kregen van de rijksdienst zelfs compli menten dat het er allemaal zo keurig uit ziet. En dan dit. Vre selijk." Hoogenboom krijgt de schade volledig vergoed. In tegenstelling tot wat de mannen van de RW zeiden, was en is er geen sprake van een afzetting door de politie. Woordvoerder C. Jongh van de regio Hollands Midden: „Nee hoor, dat is ons ook niet ge vraagd. Maar wegen afzetten doe je so wie so pas als de pest is geconstateerd. Dat is nu niet zo en laten we hopen dat het zo blijft." Nico en Mien van der Salm stoppen met De Roompot MN AAN DEN RIJN/DEN HAAG voor de Gezondheidszorg. „Uit het rapport van de FDA valt geen redelijk vermoeden van schuld van Vos BV aan enig strafbaar feit af te leiden", zo stellen de ministers vast. Het is volgens beiden niet on gebruikelijk dat tussenhandela ren als Vos farmaceutische grondstoffen doorverkopen op basis van reeds aanwezige do cumenten, zoals bijvoorbeeld analysecertificaten en vracht brieven. Borst heeft overigens al eerder aangegeven binnen de EU te willen pleiten voor een richtlijn die strengere eisen stelt aan de aflevering van grondstof fen. Vos is nog niet uit de proble men. Begin maart diende een Amerikaanse advocaat namens 35 slachtoffers een aanklacht in tegen Vos en het Duitse moe derbedrijf Helm uit Hamburg. De Amerikaan zou 100 miljoen dollar schadevergoeding willen eisen. Vanuit Soest probeert advo caat E. van der Wolf Vos in een civiele procedure aansprakelijk te stellen. Hij opereert namens de Haïtiaanse medicijnenfabri kant Pharval. Van der Wolf, die nog geen concrete stappen heeft genomen, was vanoch tend niet bereikbaar om te zeg gen of hij zijn activiteiten nog voortzet nu er geen strafrechte lijk onderzoek komt. Voor parlementariër Verspa- get, die de antwoorden van Borst en Sorgdrager op haar vragen nog moet bestuderen, is de zaak in elk geval nog niet af gedaan. Zij sluit niet uit dat er alsnog nieuwe, voor Vos belas tende, feiten boven water ko men. OEGSTGEEST KEES VAN KUILENBURG Werkweken van tachtig uur of meer. Nico en Mien van der Salm draaiden er hun hand niet voor om. Ze wisten waarvoor ze het deden. Dan loop je graag een uurtje langer door. „Ik kon nog maar nauwelijks lopen en werd door mijn vader al aan het werk gezet op de boerderij. Dus wist ik wat werken was", vertelt de in Zoeterwoude geboren Van der Salm. Woensdag 15 april stoppen hij en zijn echtgenote met zui vel- en kaashandel De Roompot in de Oegstgeester Kempenaer- straat. „Ik ben nu zestig en heb er 35 jaar als ondernemer opzit ten. Nu wil ik met mijn vrouw leuke dingen doen, zonder ver plichtingen te hebben. Al zullen wij de nieuwe eigenaar nog wel een handje toesteken." Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat Nico en de in Voor hout geboren Mien Warmer dam in Oegstgeest terecht zou den komen. In het begin van de jaren zestig nam Nico - die tot voor die tijd bij diverse 'melk boeren' werkte - in het Zeeuwse Rillarid-Bath een zaak over. „Dat liep door allerlei oorzaken niet naar wens. Vandaar dat we toehapten, toen we in 1962 in Oegstgeest de zaak van Stouten konden kopen", aldus Van der Salm. Geen eenvoudige stap. „In die tijd moest je als je een zaak overnam nog tien gulden per li ter melk betalen. Dan kocht je wel een zaak met een gegaran deerde omzet van zoveel liter, maar het was een hoop geld dat je investeerde. We zijn dan ook Nico en Mien van der Salm in de winkel aan De Kempenaerstraat. „We draaiden werkweken van tachtig uur en meer." foto dick hogewoning gestart met een forse schuld", voegt zijn echtgenote er aan toe. Dat betekende hard werken voor het echtpaar, waarbij Nico met melk, kaas en boter de wij ken inging en Mien samen met een assistente de winkel runde. „Op een gegeven moment had den wij vijf kinderen onder de zes jaar, maar de winkel ging voor. Een van de jongens had een been gebroken en lag alleen in ons woonhuis aan de over kant. Als hij moest plassen, zet te hij een stuk karton voor het raam en wist ik dat mijn hulp nodig was." Van der Salm: „Al snel zijn we in de winkel overgeschakeld van fabrieks- naar boerenkaas, de verkoop van buitenlandse kaas en andere delicatessen. Een klein doosje kaviaar van 60 gul den of een vingerhoedje truffels voor vijf tientjes. Die buiten landse kaas liep in het begin niet zo denderend. Dan kocht je bijvoorbeeld een doos camem bert en verkocht je een of twee puntjes. De rest kon je naar ver loop van tijd weggooien. Dat is nu duidelijk heel anders. Veel klanten uit de regio kopen die buitenlandse kaas. Ook de rest loopt prima. Zelf sturen we kaas naar het buitenland, als een pakket boeken. Dat succes is niet vanzelf gegaan, dat kan ik je verzekeren", vertelt de ver trekkende melkhandelaar. In 1982 is de zaak flink uitge breid. In dat jaar kocht Van der Salm aan de overkant van de winkel een huis. „Voor die tijd zaten we met al onze kinderen in het winkeltje. We hadden een kamer, keukentje en slaapka mer om in te leven. De kinderen sliepen verspreid door het huis. Die woonruimte kwam dus vrij voor de winkel en opslagruimte. Dat was een uitbreiding waar we met plezier op terug ldjken", merkt mevrouw Van der Salm op. Volgens de 'winkelierster' is de melkzaak altijd een plaats van ontmoeting geweest. „Het leuke is het persoonlijke con tact. Mien, jij weet wel welke kaas ik lekker vind. Zo gaat dat hier. Dat bepaalt ook het plezier wat wij, ondanks het harde wer ken, altijd hebben gehad." Nico en Mien van der Salm vertrekken niet met tegenzin. „Je weet dat dat moment komt en zoekt naar een oplossing. Geen van onze kinderen heeft interesse om de zaak over te ne men, want die zijn wat anders gaan doen. Alleen onze zoon Wilfried blijft het vak trouw. Die komt in dienst bij de nieuwe ei genaar. Dus blijft er toch nog een Van der Salm over. Dat is best leuk." Ter gelegenheid van het af scheid is er dinsdag 15 april in partycentrum La France aan de Rhijngeesterstraatweg 43 van 19-21.30 uur een receptie. Vervoersverbod zou ook Leidse veemarkt treffen LEIDENA/VOUBRUGGE/ALPHEN ROBBERT MINKHORST „We zijn nu nog scherper ge worden. Er komt niemand meer op het bedrijf. Het is afgelopen. Varkenshouder Ton Kroes uit Woubrugge wacht in spanning op wat komen gaat. Na een pre ventieve ontruiming van een Oud Ades bedrijf bestaat nu de kans dat minister Van Aartsen een vervoersverbod afkondigt. En dat de epidemie ook de Leidse regio zal overspoelen. „Ik hou m'n hart vast." De berichten uit Oud Ade hebben Chris Wijsman van de westelijke LTO overrompeld. „Hier rekende ik niet meer op. Enkele weken na de eerste ge vallen in Brabant dacht ik, het zal wel aan deze streek voorbij gaan. Het is nu toch duidelijk schrikken." Wijsman gaat 'absoluut nog niet' uit van een vervoersver bod. „De biggen op het bedrijf hadden alleen maar sympto men van varkenspest. Het kan dus bij dit ene bedrijf blijven." Een vervoersverbod zou voor de Leidse veemarkt en ramp zijn. Directeur André de Jong: „Alle aan- en afvoer van dieren kan dan niet meer. Ook alle toe leveranciers kunnen hier niet meer komen. We hebben hele maal geen omzet meer. En het is maar de vraag of wat je dan kwijtraakt aan aandeel, daarna ooit weer terugwint. Het is in de 28 jaar dat ik hier zit één keer voorgekomen, in 1986, met de Afrikaanse varkenspest. Ik wil dat niet nog een keer meema ken." Na een wilde achtervolging tus sen Oud Ade en Leiden kon de politie dit weekeinde een 20-ja- rige Zoeterwoudenaar inreke nen. De man trok in de nacht van vrijdag op zaterdag tegen half twee op de Blijverpolder in Oud Ade de aandacht van sur veillerende agenten. Hij reed slingerend en reageerde niet op een stopteken en verhoogde de snelheid tot boven de honderd kilometer per uur. Hij probeer de ook tegen een hem inhalen de politieauto aan te botsen. Over de Stierenbrug in Leiden wilde hij linksaf slaan, maar schoot de bocht uit en kwam in een tuin tot stilstand. Toen bleek dat hij geen rijbewijs had en drie keer de toegestane hoe veelheid had gedronken. VOORSCHOTEN Net drie dagen je rijbewijs op zak en dan je auto al in de puin rijden: het overkwam zondag een 18-jarige Voorschotenaar. Hij raakte in de spoortunnel in de Wijngaardenlaan een stoep rand, schoot door de midden berm en kwam in de midden berm tegen een boom tot stil stand. De man wist echter zijn auto nog aan de praat te krijgen en reed naar zijn huis in de Dobbewijk. Maar het was voor de politie makkelijk om de on gelukkige op te sporen. Bij de klap tegen de boom waren wat onderdelen van de auto geval len. ALPHEN AAN DEN RUN Vijf mensen zijn zaterdag in het centrum van Alphen slachtoffer geworden van een zakkenroller. De politie pakte diezelfde dag nog twee verdachten op, maar moest het duo bij gebrek aan bewijs weer vrijlaten. Drie Alphense vrouwen, een Amsterdamse en een inwoon ster van Hazerswoude-Rijndijk werden van hun portemonnee beroofd. Er werd voor ruim 300 gulden buitgemaakt. De politie hield later twee Amsterdamse vrouwen aan. Uit onderzoek kwam echter niet vast te staan dat de twee verantwoordelijk waren voor de diefstallen. Man valt uit boom HAZERSWOUDE-DORP Een man (50) uit Reeuwijk is za terdagmiddag rond half vijf ge wond geraakt nadat hij van acht meter hoogte uit een boom was gevallen. Door de wind had hij zijn evenwicht verloren. Hij is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11