piamanten van cruciaal belang voor Zaïre goud en de dood: mysteries in de jungle Buitenland Alleen op de wereld 'Boris de Jonge' bindt strijd aan met corruptie 'ERDAO 12 APRIL 1997 „Jj iakarta ronald FRisARTzich daarna in een karaoke-bar. Walsh wilde zich echter niet in de hoek laten verkopen. De koers kelderde tot een gulden o CORRESPONDENT In Borneo's dichte jungle beweerden twee goudzoekers een miljardenschat te hebben ge vonden. Hosannah klonk het allerwege. Tot de twijfel toesloeg en het vermoeden van zwendel de overhand kreeg. Een van de hoofdrolspelers is inmiddels dood en begraven. Een drama dat perfect past in de met mysterie omgeven speur tocht naar de Busang-schat. Of aan het einde van de regenboog een rijkgevulde pot met goud staat? Eind deze maand valt het begin van een antwoord te verwachten. ijlToen ze zijn ontzielde lichaam opensneden, troffen ze veel wormen aan. De inwendige orga nen waren verdwenen, alle botten gebroken. De autopsie op Michael de Guzman heeft de vele vragen onbeantwoord gelaten. Geen wonder, want toen bergers zijn lichaam vonden, had het al vier dagen'in een moerassig tropenbos gele gen. Via Jakarta werd het lijk naar Manilla ge bracht, hoofdstad van De Guzmans geboorte land de Filipijnen. In een goudkleurige kist is hij daar begraven. Broer Simplicio zong Michaels ievelingslied, Mj' Way. Be Guzman stierf op 19 maart in de Indonesi- ;che provincie Oost-Kalimantan, nadat hij uit >en helikopter was gevallen - of gesprongen. Volgens sommigen pleegde hij zelfmoord, om dat was uitgekomen dat hij de boel had be zwendeld met beweringen ovef een reusachtige 'oudvoorraad in het Busang-gebied in Kali- mantan. Anderen zeggen dat hij zichzelf het le ven benam omdat hij aan acute hepatitis B leed. De Guzmans familie gelooft er niets van. Mi chael (42) had een leuk gezin, zes schatten van kinderen en een prachtbaan, zegt broer Simpli cio. Ziek was hij niet, zo bleek nog in februari uit een keuring. En Michael was zeer nauwkeu rig, zegt Simplicio, dus van vergissingen, laat staan zwendel omtrent de goudvondst kan geen sprake zijn. Een collega voegt daar aan toe dat Michael de avond voor zijn dood goedgemutst was. De twee gingen uit eten en vermaakten zich daarna in een karaoke-bar. Het sprookje van het Busang-goud begon zo'n zeventien jaar geleden. Voor een Australische firma ging de in Nederland geboren Canadees John Felderhof naar Kalimantan om goud te zoeken. Na jaren werd zijn moeite beloond. Zijn op drachtgever vond de hoeveelheid echter te klein en wilde van de concessie in het Busang-gebied af. Daarop belde Felderhof zijn Cana dese kennis David Walsh. Die wil de met zijn bedrijfje Bre-X de con cessie wel overnemen. Tevens be noemde hij Felderhof tot zijn tweede man. Die trok op zijn beurt geoloog Michael de Guzman aan, die net als hij, geteisterd door malaria, rondstruinde in Kali- mantan. Rijksdaalder Samen zochten Felderhof en De Guzman ver der. Begin 1994 stuitte De Guzman op een dui delijke aanwijzing dat de jungle nog meer goud verborg. Terwijl Walsh in Canada geld voor het project vergaarde, speurde het geologenduo verder. Naarmate ze zekerder waren van hun zaak, schroefden ze de cijfers op. Aanvankelijk heette het dat Busang 20 miljoen troyounce (31,1 gram) goud bevatte. Begin dit jaar repten de goudzoekers over 70 miljoen ounce, goed voor zeker 45 miljard gulden. Zelfs 200 miljoen ounce hield Felderhof voor mogelijk. Als gevolg van die beweringen liep in een jaar tijd de koers van het aandeel Bre-X aan de beurs van Toronto op van krap een rijksdaalder tot boven de 350 gulden. Vorig jaar verkochten Walsh, diens echtgenote Jeanette en Felderhof flink wat Bre-X-aandelen. Tientallen miljoenen winst was hun deel. Bre-X is een zogeheten ju nior-bedrijf. Zulke onderneminkjes speuren naar delfstoffen en halen er een grote broer met meer kapitaal bij als ze iets interessants hebben gevonden. Ook in het geval Busang doken de grote jongens als vliegen op de strooppot. Voord het Canadese Barrick en het Amerikaan se Placer Dome wilden hun slag slaan. David Geheimzinnige brand vernietigde aantekeningen Walsh wilde zich echter niet in de hoek laten drukken, zodat zich rond Busang een bitter ge vecht ontspon. Zelfs kinderen van de Indonesi sche president Soeharto raakten erbij betrok ken. Bafrick kreeg steun van dochter Siti Hardyanto Rukmana (Tutut), terwijl zoon Sigit Hardjo- judanto zich met Bre-X verbond. Eind vorig jaar was de Indonesi sche minister van mijnbouw, Soedjana, het zat. Hij riep de top- lieden van Bre-X en Barrick bij zich en eiste dat ze tot een verge lijk zouden komen. Walsh weiger de echter te buigen. „Alleen om- datje klein bent, denken sommi gen datje ook dom bent", gromde hij. In steeds bredere kring in Jakarta vyerd geklaagd dat Indonesië door de hele vertoning lelijk te kijk stond. Tijd voor president Soeharto om in te grijpen. Hij vaardigde zijn goede vriend Mo hamad 'Bob' Hasan af, die binnen de kortste keren een regeling in elkaar draaide. Barrick werd terzijde geschoven en de Amerikaanse mijngigant Freeport (actief in de Indonesische provincie Irian Jaya) verscheen ten tonele. Bre-X kreeg een belang van 45 procent in Busang toegewezen, Freeport 15 procent, Bob Hasan namens onder meer enkele door Soehar to bestierde stichtingen 30 procent en de Indo nesische staat 10 procent. Freeport beloofde voor dik 750 miljoen gulden in het project te in vesteren. Onheilspellend Alles leek in.kannen en kruiken. Totdat Michael de Guzman op 19 maart omkwam en een me dedeling van Freeport kort daarop de mijn- bouwwereld schokte. Als uitverkoren partner mocht Freeport de Busang-concessie zelf on derzoeken. De Amerikanen lieten weten dat hun onderzoek nog niet klaar was, maar dat de eerste resultaten wezen op 'onbetekenende hoeveelheden goud'. Een door Bre-X ingehuur de onderzoeker liet een soortgelijk geluid horen. Aandeelhouders Bre-X wisten niet hoe snel ze hun stukken in Toronto en New York moesten verkopen. De koers kelderde tot een gulden of vier en in Toronto draaiden de beurscomputers stuk op de enorme hoeveelheid Bre-X-aandelen die in nog geen half uur van eigenaar wisselde. De Indonesische media raken niet uitgepraat over Busang, hoezeer Bre-X ook volhoudt dat hooguit van misverstanden sprake is. De be richten zijn echter hoogst onheilspellend. Vol gens internationale experts lijkt het erop dat met de door Bre-X genomen grondmonsters is gerommeld. De verdenking bestaat dat elders gevonden goudstof door de Busang-monsters is gemengd. Ook weinig vertrouwenwekkend is een mysterieuze brand die in het Busang-on- derzoekskamp alle aantekeningen van geoloog De Guzman zou hebben vernietigd. Walsh zegt dat er mogelijk een partij in de markt is die zijn bedrijf naar de afgrond pro beert te duwen, om het straks voor een appel en een ei te kunnen kopen - en daarmee een be lang van 45 procent in het goudproject. Zolang het Freeport-onderzoek loopt, blijft de waarheid nog in nevelen gehuld. Naar verwach ting zijn de Amerikanen komende week klaar met het nemen van grondmonsters. In een Australisch laboratorium zullen die worden on derzocht en op z'n vroegst eind deze maand zijn de eerste resultaten te verwachten. In Jakarta vallen echter al slachtoffers. Deze week zette minister Soedjana (Mijnbouw) drie ,van zijn topambtenaren aan de kant. Commen tatoren zien een verband met het Busang-dra ma. Een van de drie zou het erg goed met Bre-X hebben kunnen vinden. In Canada en de VS wordt intussen onderzocht of Felderhof en het echtpaar Walsh wisten dat er iets niet pluis was, toen ze vorig jaar met vet te winst Bre-X-aandelen verkochten. Beurshan del op grond van zulke voorwetenschap is straf baar. Temidden van al dat tumult kwam het Indone sische persbureau Antara deze week met een klein maar opmerkelijk bericht: Freeport heeft goud gevonden in Irian Jaya. Mogelijk is het de grootste vondst na de enorme Grasbergmijn in datzelfde gebied. Over hoeveelheden zwijgt Freeport voorlopig wijselijk. inganifrans van den houdt ^respondent |nee, sorry, Congo.". De jon- ïan, die zich per ongeluk jist in het bijzijn van de re- lenleider en het bevrijde ge- dnog altijd Zaïre noemt, :t niet hóe snel hij zich moet ^ontschuldigen. Het nieuwe m d heet de Democratische Re- rf)liek Congo en heeft zijn ei- vlag en volkslied, naam Zaïre is voor de rebel- te veel verbonden met Mo ri u, de gehate dictator. De y uwe symbolen zijn afkomstig de tijd van vlak na de onaf- ïkelijkheid begin jaren '60, tijd van de later door Mo- .u vermoorde Patrice Lu- I umba, die nog altijd grote po- g lariteit geniet en door velen rdt vergeleken met hun nieu- leider Laurent-Désiré Kabila. :e oppervlakken van Zaïre bedekt met ondoordring- ir oerwoud. Wegen zijn er iwelijks, laat staan verharde, vliegen is eigenlijk de enige J gelijkheid om snel flinke af- ijj inden af te leggen. Zo niet L de rebellen van de Alliantie Democratische Krachten or de Bevrijding van Congo, in zes maanden tijd meer een derde van Zaïre heb- doorkruist en veroverd. 1 izenden vierkante kilome- i, vaak moeilijk begaanbaar iïein, variërend van steile iuvels, dichte jungle tot zom- ge moerassen. Niet verwon- rlijk dat de opmars niet altijd :n snel en zonder problemen rliep. Maar uiteindelijk be- iiten ze toch steeds hun doel, Is de noordoostelijke stad angani, die wordt doorsne- idoor de Zaïre-rivier. bruinige watermassa ver- ilt de stad in tweeën en rit vanwege het grote aantal S^msen dat dagelijks op en neer druk bevaren door houten btjes en een stokoude veer- ot. De meeste mensen geven voorkeur aan de korjalen: ige, uitgeholde boomstam- in die in het gunstigste geval httien mensen tegelijk kun- j nvervoeren. Zoals Maime lisi, die laaiend enthousiast is I 'er Kabila. i reizen en doen wat we wil- Voorheen liepén er hier ortdurend militairen rond die ize spullen doorzochten, din- n meepikten en geld vroe- i", zegt Maime Kaisi. „Kabila ervoor de gewone man. Hij u de macht aan het volk ge- n. Mobutu houdt alleen van rijken." |n van de voormalige douane- |ambten ter plaatse, Mwam- heeft zich ook jarenlang be- ïgehouden met het afpersen in reizigers. Nu houdt hij zich 0 an de waterkant op met nnabis, die hij graag 'voor een rnjk prijsje' aan Europeanen rkoopt. „Je moest voorheen duistere zaakjes doen, an- fskon je niet bestaan. Salaris •gen we nooit. Je moest jezelf tèrzien te redden." evvel Kisangani niet echt veel 'ade heeft opgelopen door de De Zaïrese rebellen willen de macht teruggeven aan het volk. machtsovername, maakt ze nog altijd een vrij verlaten indruk. Zichtbaar is wel de weinig flo,- rissante erfenis van het Mo- butu-tijdperk. Totaal verwaar loosde gebouwen, waar zowel binnen als buiten de verf hele maal is afgebladderd. Op de centrale markt zijn veel stalle tjes bezet, maar het aanbod is gering. Weegschaal Voor een winkel in het centrum van de stad drommen tientallen jongeren samen met in hun zak stenen, waarvoor gewone wes terlingen later duizenden dol lars betalen. Jean Ndangu doet een graai in zijn broekzak en laat zien wat hij heeft opgegra ven. Een handvol, naar hij hoopt, waardevolle diamanten. Veel van die stenen vallen ech ter onder de categorie indus triële diamanten en brengen niet meer op dan enkele tiental len dollars. Binnen zit een uit Europa overgevlogen handelaar de stenen te taxeren met een loep en weegschaal. Hij is ingehuurd door de firma America Diamond Buyers. Het bedrijf zegt door Kabila te zijn binnengehaald om de econo mie weer op gang te krijgen. Di recteur Max Boulle is zojuist in een klein straalvliegtuig in Ki sangani aangekomen. „Het Mo- butu-regime heeft altijd de mijnbouw beheerd en is er nu met alle geld vandoor gegaan. Ook de al even corrupte en daarom gehate Libanese hande laren zijn vertrokken. Dat heeft een slecht effect gehad op de economie. Door nu diamanten op te kopen, hopen we dit land omhoog te kunnen helpen. Want wij willen de Alliantie graag helpen/ graag zoveel mo gelijk steunen." Maar komen westerlingen met grote hoeveelheden dollars in hun koffertjes niet vooral uit ei gen belang? „Natuurlijk komen we hier ook om zaken te doen. Maar we nemen wel het risico nu al hier te komen en onze nek uit te steken. Want we hebben vertrouwen in deze Alliantie, omdat ze tegen corruptie is en zeer populair bij het volk. We geloven dat dit regime de dia manthandel op een eerlijke wij ze aanpakt." De handelsfirma zegt van de Al liantie een concessie te kopen en vervolgens 2,5 procent ex portbelasting te betalen. „Geen smeergelden", benadrukt Boul le. „Wij volgen de juiste kana len. Alles moet vanaf nu volgens het boekje. Wij behandelen ie dereen heel redelijk en betalen de juiste prijs voor de diaman ten." De jongemannen buiten den ken er anders over. Want al snel gaat het gerucht dat de nieuwe kopers veel minder betalen dan de verdwenen Libanezen. De Amerikanen maken kennelijk misbruik van het feit dat de lo kalen nu nergens anders met hun stenen naartoe kunnen. Want concurrentie is er niet. Roger Iyanbondo zegt dat de meeste kleine gravers uit het bos komen en daar vaak weken metersdiep moeten zoeken naar stenen, die maar in een enkel geval meer dan één of twee karaats zijn en dan veel geld opbrengen. Maar sommi gen hebben geluk en verdienen wel 5000 dollar per maand. „Om dergelijk geluk af te dwin gen, bezoeken ze eerst een loka le heks, die hen na geld te heb ben ontvangen en een deel van de opbrengst te hebben geëist, opdrachten geeft", vertelt Iyan bondo. „Soms moet er eerst ie mand uit de eigen familie wor den gedood voor ze kunnen gaan graven. Als ze dan uitein delijk niets vinden, komen ze luid schreeuwend terug haar de stad." Philomon Liombo enzijn me deverkopers zijn in ieder geval hoopvol dat onder Kabila al het geld dat met de diamanthandel wordt verdiend, voor de ontwik keling van het land wordt ge bruikt. „Ons geld werd altijd maar afgepakt door het leger en de politie. We hebben dertig jaar lang geleden. Laat het nu Vraagtekens De jonge ambtenaren die elders in de stad in een lege kantoor ruimte een nieuwe administra tie proberen op te zetten, zijn allemaal vastberaden. „Het is hier voorgoed gedaan met de corruptie", beweert Kavelo As- sani. „Als iemand mij hier geld zou aanbieden voor het een of ander, laat ik hem meteen ar resteren. Bevlogen vertelt de jonge secretaris van de gouver neur van de provincie dat hij hard en eerlijk werkt voor zijn land. „Onze eerste prioriteit is de macht terug te geven aan het volk. Dat kan alleen door een leider die populair is, zoals Ka bila. Voor Mobutu hielden ze zich altijd schuil." Toch zijn ook bij de nieuwe werkwijze van de machthebbers wel de nodige vraagtekens te plaatsen. Zoals tijdens massa bijeenkomstenbijvoorbeeld, waarbij 'verkiezingen' worden gehouden voor provinciegou verneurs en andere bestuur ders. De grootste schreeuwers bepalen daarbij de uitkomst. Op grote schaal wordt ook Ka bila's 'groene boekje' verspreid, waarin zijn in 1993 al opgestel de ideeën staan over de demo cratisering van Zaïre. Een boek je dat mensen verplicht zijn aan Rio de Janeiro Een grafdelver bereidt de begrafenis voor van 24 overleden baby's. De kinderen zijn allemaal afkomstig uit het Rocha Faria-ziekenhuis in Rio de Janeiro waar ze door hun ouders werden achtergelaten. Sommige overleden baby's hebben vier maanden in de koeling gelegen omdat de autoriteiten hun ouders of andere fami lieleden in de gelegenheid wilden stellen het kind zelf te begraven. Naar deze kinderen heeft echter niemand omgekeken. Nu worden ze met een papieren grafkistje ter aarde besteld op de Cacuia-begraaf- plaats van het Braziliaanse Rio. foto reuters te schaffen. Het lijkt op indoctrinatie, met hoe communistische leiders als Mao te werk gingen. „Nee", zegt José Kajangwa fel. „Het gaat er ons om het volk te on derrichten. In het verleden wer den ze dom gehouden, kregen ze de verkeerde informatie en werden ze helemaal in beslag genomen en vaak geterroriseerd door lyiobutu's leger. Om die si tuatie te veranderen, is een ge leidelijk proces nodig, waarin het volk goed wordt voorge licht." Is een Kabila-regime dan het enige juiste voor de nieuwe re publiek Congo? „Dat weet ik niet. Dat is aan de mensen om te bepalen. Als die tijdens ver kiezingen, die twaalf maanden na de machtsovername gehou den moeten worden, voor hem kiezen, dan wordt Kabila presi dent. Persoonlijk denk ik, dat hij als leider van deze zo succesvol le revolutie de enige juiste per soon is." Aan het eind van het interview vraagt Kayangma of ik een offi ciële persaccreditatie heb. Nee, die heb ik niet. Dan zal ik hem, volgens hem, nu onmiddellijk moeten kopen. Voor 20 dollar. Met de hand schrijft hij vervol gens een briefje dat ik krijg. Het 20-dollarbiljet verdwijnt in zijn attaché-koffertje. moskou hans hoogenduk correspondent De Russische president Boris Jeltsin heeft in zijn wekelijkse radiopraatje opnieuw de oor log verklaard aan de corruptie, vooral op ambtelijk niveau. „Ik weet dat u twijfels hebt over onze overwinning op de cor ruptie. Maar ik ben vastbeslo ten", hield een gedecideerd sprekende Jeltsin de Russen voor. Was in het recente verleden oud-generaal Lebed de uitver koren man voor de droogleg ging van het stinkende smeer geldmoeras, nu lijkt Boris Nemtsov de primus inter pares 'Boris de Grote' had zijn eer ste waarnemend premier 'Bo ris de Jonge' een dag eerder de boodschap meegegeven: „U en ik hebben hetzelfde motto: neem geen steekpenningen aan." Woensdag ondertekende de president een decreet waarin de strijd tegen de omkoping is vastgelegd. Vandaag mag de 37-jarige Nemtsov een topver- gadering leiden waarin details worden uitgewerkt. Het gaat daarbij onder meer over de vraag hoe staatsopdrachten worden verdeeld. Tot nu toe is het meestal handjeklap tussen verschillende groepen binnen en buiten de regering, waarbij voor iedereen heel wat aan de strijkstok blijft hangen. Nemtsov moet ook de mo nopolies aanpakken, vooral die op het gebied van de delf stoffen. Dat wordt de test voor de oud-regionale gouverneur, die zijn nieuwe baan als 'kamikazepost' omschrijft. De monopolisten voelen er abso luut niets voor ook maar iets van hun immense macht af te geven. Dat maakte de direc teur van de aardgasproducent Gazprom in het parlement heel duidelijk. En in minister president Tsjernomyrdin, zelf ex-Gazprombaas, hebben de gasbaronnen een nog altijd in vloedrijke beschermer. Nemtsov en de andere radi cale hervormer Tsjoebais zien de mammoeten op het gebied van energie, transport en na tionale delfstoffen, als hoofd schuldigen voor de loon- en pensioencrisis die het land teistert. Ook het IMF bepleit een hervorming van deze ko lossen, om door middel van vrije concurrentie de econo mische groei te stimuleren. Gazprom en de andere con cerns zien daarin pogingen van het buitenland om ten koste van Rusland de eigen winsten op te voeren. Die doen een herstructurering lie ver in eigen beheer. Wat de Gazprom-bazen betreft lijkt Nemtsov ze die kans te willen geven. Mogelijk is deze nog al tijd winstgevende kolos nog een maat te groot voor hem. Maar de anderen kunnen hun borst wel nat maken. Zeker nu Jeltsin zijn jonge naamgenoot in het openbaar zoveel krediet geeft. In zijn boek, dat volgende week verschijnt, haalt hij een waarzeggende zigeunerin aan, die zijn moeder had verteld dat de kleine Boris eens een zeer beroemd man zou wor den. „Mijn moeder lachte heel hard. Maar goed, als je mijn nieuwe positie als zodanig wilt omschrijven, dan is de roem bereikt", schrijft hij. In het boek uit hij niet malse kritiek op de Kremlinleider. Hij noemt Jeltsin een 'werkelijke tsaar, een echte Russische moezjik (een soort macho, red.). Soms is hij een zeer roe keloze, zorgeloze man, vaak is hij dapper en vaak lijkt hij te slapen als een beer'. Jeltsin benoemde Nemtsov op 31-jarige leeftijd tot gou verneur van Nizni Novgorod, de op twee na grootste stad van Rusland en het centrum van de wapenindustrie. Net als veel anderen kreeg hij vanwe ge zijn democratische, anti- Sovjetopstelling van Jeltsin de kans om het nieuwe Rusland te helpen opbouwen. Waar de meeste nieuwelingen door htm amateurisme faalden en plaatsmaakten voor omge doopte communisten, slaagde Nemtsov. Nini Novgorod is een voorbeeld van hoe het kan worden in Rusland. Nu mag hij zijn regionale succes landelijk proberen te herhalen. Laat president Boris Jeltsin zijn oude, in tsaristische stijl gevoerde beleid van ver deel en heers vallen, dan gaat vice-premier Boris Nemtsov, en met hem mogelijk Rusland, een kansrijke toekomst tege moet. En anders komt hij op het lijstje 'eens veelbelovende nieuwelingen'.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7