Buitenlanders weg uit Kinshasa Passie krijgt spatborden. Amerika in de ban van vermiste bommenwerper Buitenland Hoog kerkbezoek Van der Stoel veegt vloer aan met Saddam ^Jlobiel bellen in Japan op retour ■D.9/W/uk» Lijkt in Nederland de opmars van de draagbare tele- m niet te stuiten, in Japan is het ding alweer op de terugweg. 'lorswJnanse werknemers-laten het mobiele ding massaal achter in .OER# trein omdat ze het zat zijn om altijd en overal voor hun baas ir [familie bereikbaar te zijn. Vorig jaar telde de afdeling gevon- 'posinvoorwerPen van het hoofdbureau van politie in Tokio 428 draagbare telefoons, een gemiddelde van 64 per dag. Al- iaal waren ze achtergelaten in metro's en treinen die dage- s miljoenen kantoorklerken tussen huis en werk vervoeren. Millennium kost Brit honderd miljard jden Het opnieuw programmeren van computers, dat [Zakelijk is om fouten door de aanstaande eeuwwisseling te Jorkomen, gaat Groot-Brittannië honderd miljard gulden kos- KvK fl pat heeft het hoofd van een Britse regeringscommissie gis- in gezegd. Het is de eerste keer dat de operatie van een offi- jel prijskaartje is voorzien. De bedragen zijn berekend door Guenier, hoofd van TaskForce 2000. Gueniers schatting is on- jveer drie keer zo hoog als de ramingen van ondernemers en serviceafdelingen van computerbedrijven. eroemd Brits doolhof in trieste staat jden» Het beroemde, 307 jaar oude doolhof van het paleis mpton Court bij Londen, waar miljoenen mensen verdwaal- n, dreigt zelf verloren te gaan. Omdat delen van de manshoge ggen zijn weggekwijnd, zijn er hele gaten in gevallen, waar- ior er voor de bezqekers niet veel meer aan is. Het doolhof at volgend jaar dicht om herbeplantingen mogelijk te maken. 34, °at verldaarde curator Simon Thurley gisteren in The Guardian. lgens de hoveniers van het paleis zijn er in de jaren zestig fou- Hasjn gemaakt bij de herbeplantingen en worden die nu pas pijn- 12441k zichtbaar. Hampton Court ligt negentien kilometer ten zuid- :NSGsstenvan Londen' uropese aanpak vermiste kinderen mhaag» Minister Sorgdrager van justitie brengt begin volgen- r90 week een bezoek aan de VS om zich op de hoogte te stellen ii de Amerikaanse aanpak van de problemen rond vermiste en isbruikte kinderen. Ze wil de informatie gebruiken voor een iropese aanpak van de opsporing van vermiste personen. In VS zorgt een nationaal centrum voor snelle registratie bij ver- issingen, snelle verspreiding van foto's van de vermisten en ordt voorlichting gegeven hoe ontvoering en misbruik kunnen aill.ve Drden voorkomen. Sorgdrager gaat omdat Nederland voorzit - isvan de Europese Unie. lombrief verwondt Surinaamse RAMARiBOBij een ontploffing van een bombrief gisteren is de htgenoot van de invloedrijke Surinaamse zakenman Dilep N irdjoe ernstig gewond geraakt. Sardjoe was niet thuis. Hij is '8. aarschijnlijk in het buitenland. De politie weet niet welke mo- n nr. »ven mogelijk aan de aanslag ten grondslag liggen. Het is de irste keer in Suriname dat er sprake is van een bombrief. Sard- Der 1! e is penningmeester van de regeringspartij BVD, de Basispartij lor Vernieuwing en Democratie, een afsplitsing van de Hin- lestaanse VHP. Hij wordt beschouwd als één van de rijkste indelaren van het land. luitser steelt radarcontrole ankfurt am main Een automobilist heeft gisteren in de Duitse luktie aats Hochheim am Main voor de ogen van twee verbouwe- in da erde gemeentelijke werknemers een complete radarcontrole- )rn, stallatie gestolen. Volgens de politie waren de twee werkne- lers net klaar met het opstellen van een camera, lichtflitsen sta- ef en accu toen plotseling een man opdook uit een geparkeer- "naartbestelauto, de installatie inlaadde en met gierende banden Nam egreed. Het apparaat kost veertigduizend mark. n 2,c lollywood wil Watson uit cel ashington Een aantal vooraanstaande producers en filmster- in in Hollywood zet zich in voor de vrijlating van de milieuacti- st Paul Watson die in hier wordt vastgehouden hangende een Zoel itleveringsverzoek van Noorwegen. Daaronder zijn top-produ- irsals Wes Graven, Richard Donner (Superman), George tbus: ihlatter en de zakenpartner van Mick Jagger, Victoria Pearman. willen dat Watson niet aan de Noorse autoriteiten wordt uit- eleverd omdat zijn leven gevaar zou lopen als de Noorse auto- teiten hem in handen krijgen. Watson is vorige week op Schip- ol aangehouden op verzoek van Noorwegen. Hij protesteerde igen de Noorse jacht op zeehonden. iinde conflict Cuba-wet in zicht tussELHet einde van het conflict tussen de Europese Unie en e Verenigde Staten over de omstreden Amerikaanse Cuba-wet- AKI eving lijkt in zicht. Europees commissaris Sir Leon Brittan (bui- inlandse handel) wil de Europese ministers van buitenlandse aken voorstellen om de klachtenprocedure tegen de VS bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) op te schorten. Dit liet hij gis- iren in een speciale verklaring weten. Het compromis dat na teken-van intensieve onderhandelingen op tafel ligt effent het ad naar een duurzame oplossing van de kwestie, aldus Brittan. imerika straft alle landen, die zaken doen met Cuba. tapie mag cel uit om te werken 4Rus« Zakenman en gewezen voorzitter van voetbalclub Olym- i(jiie Marseille Bernard Tapie, die een celstraf van acht maan- en uitzit wegens omkoping, mag vanaf maandag zijn cel over- ag verlaten om te gaan werken. Dat heeft een rechtbank in Aix- n-Provence gisteren beslist. Volgens de Franse wet mogen ge- etineerden die een korte celstraf uitzitten de gevangenis over- ag verlaten, op voorwaarde dat ze een contract met een werk- !2ver kunnen voorleggen. Tapie is in dienst genomen door Mi- bel Bigoin, de baas van een scheepswerf en voormalig be- tuurslid van Olympique Marseille. Tapie kwam op 3 februari chter de tralies wegens het beïnvloeden van de wedstrijd tus- en Marseille en Valenciennes in '93. Rebellenleider Kabila kan veiligheid niet langer garanderen Rebellenleider Laurent-Desiré Kabila heeft gisteren alle buitenlanders opgeroepen de Zaïrese hoofdstad Kinshasa te verlaten. Óp de radiozender Stem van het Volk liet Ka bila weten dat zijn organisatie, de ADFL, de veiligheid van de buitenlanders niet langer kan garanderen. Op dit moment verblijven er naar schatting van het ministerie van buitenlandse zaken zo'n tachtig Nederlanders in Kinshasa. nairobi/den haag dpa/anp De Zaïrese president Mobutu Sese Seko heeft geen gehoor ge geven aan een oproep van Kabi la, die hem donderdag had ge sommeerd binnen drie dagen af te treden en de macht over te dragen aan de rebellen. In een reactie gisteren op het ultima tum verklaarde de onlangs door Mobutu aangestelde premier, de militair L. Bolongo, dat de president alleen aftreedt als hij de verkiezingen verliest. Als Mobutu aftreedt wordt hij niet vervolgd. Hij zou dan zijn oude dag kunnen slijten in zijn ge boortestreek Gbadolite, in het noorden van Zaïre, zei Kabila. Ook Zuid-Afrika is bereid de Zaïrese president asiel te verle nen. Dit bleek uit uitlatingen van vice-president Thabo Mbe- ki tijdens zijn bezoek aan Was hington. De gouverneur van de provincie Shaba, Kyungu wa Kumwanza, voegde zich in het koor van degenen die openlijk om het vertrek van Mobutu vra gen. Volgens de gouverneur is Mobutu's gezondheid te zwak, en is verdere strijd nutteloos. Lubumbashi, de hoofdstad van de grondstoffenrijke pro vincie, viel eerder deze week in handen van Kabila, die nu een derde van het land bezet houdt. Frankrijk heeft Mobutu ook aangespoord met Kabila te pra ten omdat 'een gesprek een vreedzame oplossing kan bie den voor een democratische overgang', zo zei een woord voerder van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken. De nieuwe Zaïrese premier generaal Bolongo presenteerde gisteren zijn regering voor na tionale redding. Het nieuwe ka binet bestaat uit 28 leden. De chef-staf van het leger, generaal Mahele Lieko Bokungo, wordt de nieuwe minister van defen sie. Hij combineert deze post met zijn huidige functie. Generaal Ilunga Shamanga neemt de leiding over Binnen landse Zaken. Kamanda wa Ka- manda, die de leiding heeft over de vredesbesprekingen met de rebellen, blijft minister van bui tenlandse zaken. Hij en Mahele fungeren tevens als vice-pre miers. Leden van de speciale presidentiële eenheid DSP heb ben eerder deze week vier bui tenlandse journalisten drie Britten, een Belg en een tolk, in de Zaïrese stad Lubumbashi in elkaar geslagen. Het vijftal werd ook met de dood be dreigd. De Verenigde Naties hebben gisteren in Zaïre een eerste groep vluchtelingen per vlieg tuig naar huis teruggebracht. De tweehonderd Zaïrezen, on der wie vrouwen en baby's, werden van Kisangani naar het vijfhonderd kilometer zuidoos- telijker gelegen Goma gevlogen. Het ging om een proefvlucht in voorbereiding op de repa triëring door de lucht van tien duizenden Hutu-vluchtelingen vanuit Oost-Zaire naar Rwanda. In het Oost-Zairese Kisangani bevinden zich zo'n veertigdui zend Zaïrezen die voor de re cente strijd in het land op de vlucht zijn geslagen. Tussen de tienduizenden Rwandese Hutu- vluchtelingen die ten zuiden van Kisangani langs de rivier de Zaire bivakkeren bevinden zich ook duizenden Zaïresen. Sarajevo» De paus komt en dat zullen ze weten. Bosniërs leggen de laatste hand aan het podium waarop de kerkvorst vandaag zijn eerste officiële toespraak in de Bosnische hoofdstad zal houden. Het land is zeer zwaar beveiligd. In het hele land staan agenten en op elk kruispunt een pantserwagen. Volgens de minister van binnenlandse zaken is het pausbezoek de grootste veiligheidsoperatie sinds de Olympische Winterspelen van 1984, afgezien van de burgeroorlog en de Servische belegering. foto fpa fehim demir CIA verknalde coup tegen Hussein GENEVE/LONDEN ANP/BOB KROON CORRESPONDENT Irak gaat systematisch door met de schen ding van mensenrechten en er is geen hoop op verbetering zolang Saddam Hussein daar aan de macht is. Ondanks 'enkele symtomen van tweespalt in de familie' lijkt de positie van de dictator voorlopig niet in gevaar. Dat meldt VN-rapporteur voor de mensenrechten Max van der Stoel in zijn zesde, nog kritischer, jaarverslag over Irak. Zolang de Saddam-kliek in het zadel zit, is er in Irak 'geen sprake van burgerrechten, mensenrechten of politieke vrijheid', zegt Van der Stoel die schat dat de laatste jaren zestienduizend Iraakse dissidenten door de Veiligheidsdienst zijn opgepakt en spoor loos verdwenen. Verontruste familieleden worden bij navraag met represailles be- dréigd. Verminking en foltering van arres tanten zijn aan de orde van de dag. Enig lichtpunt in het verslag is het op gang komen van het Voedsel voor Olie-pro gramma van de VN, waarbij Irak een half jaar lang voor twee miljard dollar olie mag verkopen in ruil voor levensmiddelen en medicijnen voor het noodlijdende Iraakse volk. De voedseldistributie is inmiddels op gang gekomen en zou aardig lopen, volgens de rapporteurs. Volgens Van der Stoel kan Hussein voor zijn schrikbewind niet ter verantwoording worden geroepen door een VN Tribunaal omdat daarvoor een besluit nodig is van de Veiligheidsraad en landen als China en Rus land zullen zich daar zeker tegen verzetten. Ongeveer driehonderd Irakezen zijn vorig jaar gedood bij een mislukte poging van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA om de Iraakse leider Hussein ten val te brengen. Het debacle luidde het einde in van de Westerse operaties voor steun aan de Koer den in Noord-Irak, meldde het Britse dag blad The Independent gisteren. Pas nu ko men bijzonderheden naar buiten van wat het blad een van de grootste mislukkingen noemt tijdens het 50-jarige bestaan van de CIA. De inlichtingendienst financierde niet alleen een Iraakse oppositiegroep die hon derd mensen doodde door een reeks aan slagen op burgerdoelen in Bagdad en ande re steden, maar zette tevens aan tot een mi litaire staatsgreep die Saddam bloedig neersloeg. Tijdens de couppoging in juni werden ongeveer tachtig Iraakse legeroffi cieren geëxecuteerd of doodgemarteld. Twee maanden later stuurde de Iraakse lei der, mogelijk gesterkt door het neerslaan van de coup, zijn tanks Iraaks Koerdistan binnen. Daarmee kwam definitief een einde aan één van de grootste CIA-operaties. In het gebied werden 120 Irakezen vermoord die door de CIA waren geronseld. Enkele dui zenden Irakezen en Koerden die werkten voor door de CIA gesteunde organisaties moesten naar de VS worden geëvacueerd. De mislukking werd duidelijk toen de CIA- man gebeld werd door de Iraakse geheime dienst. Onderminister in Belgrado vermoord De Servische onderminister van binnenlandse zaken en hoofd van de politie, Radovan Stojicic, is gisteren vermoord. De Servi sche.politie is een grootscheeps onderzoek begonnen. Stojicic (46) werd kort na middernacht met een ma chinepistool neergeschoten in een restaurant in Belgrado. De bewindsman, die in het gezel schap van zijn zoon en een vriend was, overleed ter plaatse. Stojicic, bijgenaamd Badza (de harde), was een gevreesde en omstreden politicus. Als hoofd van de politie was hij een belangrijk mikpunt van de op positie. Stojicic was jarenlang een naaste medewerker en ver trouweling van Milosevic. 'Hi Speculaties lopen uiteen van UFO's, sekten totzelfinoordmissie CORRESPONDENT 3e Amerikaanse luchtmacht heeft nog •teeds geen spoor gevonden van het A- 0 gevechtsvliegtuig, dat tien dagen ge iden spoorloos uit het luchtruim ver- Iween, met piloot kapitein Craig But ton en vier vijfhonderd pond zware lommen aan boord. Het ene moment leed Button nog mee aan een oefening net drie andere vliegtuigen boven de woestijn van Arizona, het volgende was hij op raadselachtige wijze verdwenen. Vermoed wordt nu dat de A-10 Thun derbolt is neergestort in de bergen van Colorado, meer dan twaalfhonderd ki lometer van waar hij plotseling ver dween. Maar van wrakstukken, noch van de 33-jarige piloot is iets gevonden. Zwaar weer in de besneeuwde bergen hindert de zoekactie. De luchtmacht neemt vooralsnog aan dat Button een zelfmoordmissie heeft ondernomen, maar over het waarom em hoe tast men anderhalve week later in het duister. De merkwaardige verdwijning van een met bommen geladen vliegtuig is meteen aanleiding geworden voor aller lei samenzweringstheorieën. Op het In ternet is al gesuggereerd dat Button en zijn A-10 door een UFO is meegeno men, dat hij zou behoren tot de sekte van Heaven's Gate, of dat hij op weg was naar Denver om daar zijn bommen te gooien op het gerechtsgebouw waar de mogelijke dader van de bomaanslag in Oklahoma terecht staat. Maar ook de US Air Force heeft nog geen flauw idee wat er met Button en zijn A-10 gebeurd is. Men heeft, aan de hand van radarbeelden, slechts vastge steld dat hij na het verlaten van zijn oe fenformatie wat niet was opgemerkt in een rechte lijn van het zuiden van Arizona naar de bergen bij het winter sportoord Vail in Colorado is gevlogen. Daar draaide hij een rondje en ver dween vervolgens van de radarscher men. Tientallen mensen in Colorado zeggen rond'die tijd een ontploffing gehoord te hebben, maar het is niet zeker of die af komstig was van het vliegtuig of de bommen. Er is sindsdien in de bergen meer dan een halve meter nieuwe sneeuw gevallen en luchtmachtdeskun digen zeggen dat het nog wel eens maanden zou kunnen duren voordat een eventueel wrak en de resten van de piloot van onder de gesmolten sneeuw tevoorschijn kunnen komen. Over de motivatie van Buttom om er met zijn toestel een zwaar gepantser de en bewapende bommenwerper van het 355e squadron van de basis Davis- Monthan bij Tucson vandoor te gaan, bestaan slechts speculaties. Ge suggereerd is dat hij onwel geworden is en nog net de automatische piloot heeft kunnen inschakelen. Ook gaan verha len dat hij problemen zou hebben met zijn ouders die tegen zijn militaire rol zouden zijn. Maar ook volgens zijn ouders was But ton de laatste tijd in opperbeste stem ming. De luchtmacht houdt het offi cieus op zelfmoord, maar dat lijkt vreemd voor een ervaren en succesvolle vlieginstructeur, die op de lijst stond om naar Europa te worden uitgezon den. Bovendien had hij zich dan ook boven Arizona kunnen laten neerstor ten, en niet pas na een meer dan twaalfhonderd kilometer lange vlucht, die merkwaardig genoeg kaarsrecht is verlopen. Belgische para's opgepakt voor kindfoltering BRUSSEL ANP/BELGA Twee Belgische para's zijn aan gehouden na beschuldigingen over het folteren van kinderen tijdens een vredesmissie in So malië in oktober 1993. Dit heeft het auditoraat-generaal bij het militair' gerechtshof in Brussel gisteren bekendgemaakt. Het gerechtshof startte begin deze maand een nieuw onder zoek naar mishandeling door Belgische commando's naar aanleiding van anonieme getui genissen in de krant Het Laatste Nieuws. Het dagblad publiceer de foto's waarop twee onher kenbaar gemaakte militairen een jongetje jonasten boven een vuur. Een ex- commando verklaarde tegenover de krant dat verscheidene para's uit 'ver veling' de jonge Somaliër minu tenlang hadden 'geroosterd'. Ook werd een hongerend kind in een container opgeslo ten. Toen deze twee dagen later werd geopend, was het kind overleden. Bedelende kinderen werden gedwongen tot het eten van grote hoeveelheden voedsel dat ze na het gedwongen op drinken van een zoutoplossing weer uitbraakten. Sommigen kregen opdracht hun eigen braaksel op te eten, aldus de anonieme getuige Marco Marco maakte zich de afgelo pen week bekend bij het militair gerechtshof en de twee para's op de foto konden worden geï dentificeerd. De twee zijn in middels verhoord, evenals tien tallen collega's van het 3e batal jon parachutisten die indertijd in Somalië deelnamen aan de vredesoperatie. Eén van de twee - indertijd dienstplichtige - mili tairen blijft in voorarrest, de an der is voorwaardelijk vrij. Het auditoraat zet het onderzoek voort en wil eventueel een con frontatie van personen die bij de mishandelingen aanwezig zijn geweest. 'Gehandicapte straf God' wekt woede in Italië ROME EELCO VAN DER LINDEN CORRESPONDENT Wat de afdeling voorlichting van militant-katholieke organi satie Opus Dei een verspreking noemt vanwege het niet goed beheersen van de Italiaanse taal, heeft in Italië geleid tot een enorme rel. Monseigneur Save- rio Echevarria, sinds twee jaar leider van Opus Dei, heeft ge zegd dat negen van de tien ou ders van gehandicapte kinderen 'niet puur' het huwelijk zijn in- Echevarria's stelling dat een gehandicapt kind, zoals de eni ge interpretatie kan luiden, een straf is van God, viel te lezen in de Siciliaanse krant Giornale di Sicilia. De krant citeerde uit een rede van Echevarra in Catania voor 1.500 van zijn volgelingen. Echevarria hield een pleidooi voor maagdelijkheid: „Behoudt een heilige puurheid, ga het hu welijk in met een schoon li chaam en houdt het ook zo", zo zei hij. Daarna vertelde hij dat volgens een wetenschappelijk onderzoek de ouders van ge handicapten in negen van de tien gevallen zich niet zo heb ben gedragen. Italiaanse belangenorganisa ties- zijn woedend. Opus Dei wordt verweten 'religieus terro risme' te bedrijven. Opus Dei houdt het op 'een vergissing', Echevarra bedoelde ouders van seropositieve kinderen. Parlement India ziet premier niet meer zitten NEW DELHI Rtf/AFP/DPA Het parlement van India heeft gisteren het linkse minder heidskabinet van premier H. Deve Gowda weggestemd. President Shankar heeft hem gevraagd aan te blijven totdat een opvolger is aangewezen. In dien de Congrespartij en het Verenigd Front het eens worden over een opvolger, worden geen nieuwe verkiezingen uitge schreven. Algemeen was al verwacht dat Deve Gowda's Verenigd Front de stemming zou verliezen. De coalitie van linkse, centrum linkse en regionale partijen, be schikt slechts over 178 zetels in het 542 zetels tellende parle ment. Slechts 158 afgevaardig den stemden wilden de zittende premier hun vertrouwen geven. De regering kon vorig jaar al leen tot stand komen dankzij een deal met de Congrespartij. Deze wilde toen koste wat kost voorkomen dat de Bharatiya Janata Partij, met 194 zetels de winnaar van de laatste verkie zingen, een regering zou vor men. IfERDAG 12 APRIL 1997 Wie de laatste tijd wat weinig opwinding in zijn leven heeft, moet een motorfiets kopen. Het patentmiddel tegen een passieloos '!~;t bestaan.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5