Herrieschoppers op Internet aangepakt 'Liever koeien dan journalisten' Netelenbos helpt rmlastige school van tilWÏGÜi ASSIEF HOUTEN TUINSET XTRA VOORDELIG BIJ VAN TIL 71.995,- Binnenland Fiets in de maak Elektronische vandaal slimmer dan justitie Extraatje voor minima niet zeker 'Ministerie akkoord met sperma-export' Tilburgse CDA-voorman bedreigd Vandaag: Gerard Joling, Total Touch en Tatjana op de Huishoudbeurs. Laatste weekend! rERPAC 12 APRIL 1997 andi [onden en katten zijn veel te dik jhaag Bijna de helft van de honden in Nederland is te dik. j^bykatten speelt het probleem van zwaarlijvigheid. Bijna ertig procent deze populaire huisdieren krijgt te vaak een lek- r hapje voorgeschoteld. Die zwaarlijvigheid van de dieren blijft »t zonder gevolgen. Dikke dieren hebben meer kans op hart- jktes en ademhalingsproblemen. De vetzucht onder de Neder- idse huisdieren is voor een producent van diervoeding zelfs nleiding om binnenkort een afslankwedstrijd te organiseren. sielzoeker mag vrijwillig werk doen NHAAG Rechtmatig in Nederland verblijvende asielzoekers en -asielzoekers met een voorwaardelijke verblijfsvergunning ogen straks vrijwilligerswerk doen. Het kabinet stemde giste- n in met een voorstel van minister Melkert van sociale zaken a de Wet arbeid vreemdelingen te wijzigen. Nu nog mag een •rkgever een asielzoeker geen arbeid laten verrichten, zelfs als t onbetaald is. fraren vrezen voor Frans en Duits haag» De vereniging van leraren in levende talen vrezen dat och( lessen Frans en Duits kopje ondergaan in het voortgezet mid- ilbaar beroepsonderwijs (VMBO). Daar wil staatssecretaris van 'aatz dervvijs Netelenbos alleen Nederlands en Engels als verplichte n(kr kken handhaven. „Voorlopig wordt in de basisvorming nog Frans en Duits gegeven, maar maxirfiaal twee jaar. Dat is het «gin van het einde", klaagt J. Kaldeway, voorzitter van de ver- 'kf- Edging van leraren in levende talen, bel i t lircctcur Vliethoven voor tuchtcollege tlaai -FZUL* De voormalig geneeskundig directeur van het geria- sch verpleeghuis Vliethoven in Delfzijl moet voor het Medisch ichtcollege verschijnen. Vliethoven is het verpleeghuis waar nziekenverzorgster, bijgenaamd de Engel des doods, enkele tiënten met insuline om het leven heeft gebracht. De direc- ur is aangeklaagd door de Inspectie voor de Gezondheidszorg e meent dat in het verpleeghuis sprake was van een falende enki gan'sat'e en onvoldoende toezicht en betrokkenheid van de /VN wil gelijke regels voor airbags orts) nfCHT/HiLVERSUMAirbags in auto's moeten aan uniforme Eu- ijftc pese criteria voldoen. Dan weet de bestuurder bij welke snel- lid het luchtkussen naar buiten springt. Daarvoor pleit Veilig ■rkeer Nederland (WN) in reactie op het ongeluk donderdag ide snelweg A28 bij Nijkerk. Een aantal bestuurders klaagde onrc it de airbag niet was opengegaan. Volgens woordvoerder Woudenberg van WN kan op dit moment elke fabrikant het chtkussen naar eigen inzicht afstellen. 'rivégcgevens minder toegankelijk haag» Advocaten, postorderbedrijven, incassobureaus en gelijke instanties moeten niet meer als vanzelfsprekend toe ing krijgen tot persoonlijke gegevens in de Gemeentelijke Basi- dministratie (GBA). Dit stelt de Registratiekamer in een giste- n gepubliceerd rapport Persoonsgegevens ter incasso. Deur- aarders hebben al toegang tot GBA-gegevens en blijven die {J ok houden. De overige instanties zullen moeten aangeven aarom zij de gegevens nodig hebben en een verklaring moeten idertekenen waarin zij belovdn de gegevens niet voor andere leleinden te gebruiken. 'eluwe pakt illegale bewoning aan eldoqrnZeven Veluwse gemeenten werken aan een geza- ieten enlijkplan om illegale bewoning van vakantiehuisjes tegen te ned lan. Dit doen zij samen met het verbond van recreatie-onder- imers Recron en de provincie Gelderland. De overheid en re- eatie-ondernemers zijn van mening dat de permanente bewo- ng van vakantiewoningen het toerisme op de Veluwe in gevaar es al :engt. Bovendien legt de permanente bewoning een te zware f mi ruk op voorzieningen als medische zorg. endi et al oeli '°01 atssecretaris Netelenbos (on- -bbi wijs) is bereid scholen in het ortgezet onderwijs te hulp te 'ger lieten als deze in financiële enf)blemen komen door de liwe manier waarop het mi- terie het personeel bekostigt, bewindsvrouwe komt hier- ;e tegemoet aan de klacht 175 scholen die samen een tort van 68 miljoen gulden J ligen op te lopen voor het ko- n een brief aan de Tweede mer schrijft de staatssecreta- in overleg te zijn met de be lt18 irenradeh in het onderwijs rerd|er de voorwaarden waaron- scholen hulp kunnen krij- i. Het gaat om middelbare t^Jbolen die vanaf het lesjaar '"3 een bedrag ineens ont- voor het personeel - de zogeheten 'lump sum' - dat aanzienlijk lager is dan ze tot nu toe krijgen. De nieuwe systema tiek gaat uit van het aantal do centen waar scholen recht op hebben, niet hoeveel ze feitelijk in dienst hebben. Soms'scheelt het een ton aan inkomsten, waardoor scholen behoorlijk in de problemen kunnen komen. De 175 klagende scholen heb ben hierover al bij de Raad van State een bezwaarschrift inge diend. Hoewel dat hoge college de aanvankelijke weigering van de staatssecretaris goedkeurde, wil Netelenbos nu toch enige cle mentie bieden. Scholen mogen met hun boeken langskomen om te laten kijken of hun tekor ten buiten eigen schuld tot stand zijn gekomen. Als dat zo is, wil de staatssecretaris wel bijspringen. Il'llill IWiilM ;nf 'an Til importeert rechtstreeks iet Verre Oosten een komfortabele tuinset idiiVan solide kwaliteit. Met deze massieve ,e(jj neubelen in koloniale stijl krijgt het buitenleven een tropisch tintje! )6- 7-delige set bestaande uit: royale tafel 0120 cm 4 verstelbare armstoelen 2 originele 'steamer-chairs' K3~...ade 1038 Tijdelijk op bestelling A Üefoon 072-511-2760 Van 3600>" voor I Sgenparkeerterrein (Inclusief bezorging, montage, onderhoudsmiddel.) n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Justitie eist namen van dreigende supporters Justitie gaat voetbalsupporters die zich via Internet schuldig maken aan strafbare feiten aanpakken. Zo eist justitie in Tilburg dat de aanbieders van het elektroni sche netwerk onmiddellijk de identiteit van de dreigende voetbalsupporters onthullen die morgen een vechtpartij willen organiseren rond PSV-Ajax. Als de firma's het ver zoek weigeren, is justitie van plan de computers in beslag te nemen om zelf naam en adres van de potentiële rel schoppers te achterhalen. Tilburg gpd len maken voor 13 april. Mis schien dat wij er ook eentje van jullie zouden kunnen doden." De Internet-aanbieders, pro viders genoemd, plegen volgens justitie een strafbaar feit als zij weigeren de identiteit bekend te maken van de Internet-hooli gans. Justitie zegt niets te ma ken te hebben met de belofte van de Internet-aanbieders dat hun klanten anoniem op het wereldwijde computernetwerk kunnen opereren. De aanbie ders weten wie hun klanten zijn, maar deze gegevens zijn volgens de firma's slechts be doeld voor de eigen administra- De politie zet morgen honder den agenten in om rellen in Noord-Brabant te voorkomen. In Eindhoven ontmoeten Ajax en PSV elkaar en twintig kilo meter westelijk vindt de wed strijd Willem II-Feyenoord plaats. Sinds enige tijd benutten hooligans Internet om elkaar te provoceren. De politie wil deze uitlokkers van geweld graag in de kraag vatten omdat zij de openbare orde bedreigen. Zo stuurde een groep, die zich 'PSV-Hooligans' noemt, een op roep aan Ajax-supporters: „Wij pakken jullie in Eindhoven. We zouden graag een afspraak wil- Vergelijk het maar met telefo nische bedreigingen. In dat ge val vragen wij de PTT bekend te maken vanaf welk toestel de be dreigingen zijn geuit. Hetzelfde eisen wij nu van de Internet aanbieders." Het is voor het eerst dat Nederlandse Internet firma's onder dwang wordt ver zocht het elektronisch briefge heim te schenden. Andere In ternet- bedrijven werkten tot nu toe wel mee aan verzoeken van justitie. Eerder gaf een provider op verzoek van justitie de na men door van verspreiders van kinderporno terwijl een ander de pagina's van een racist af sloot. De bedrijven wijzen echter el ke verantwoordelijkheid voor de verzonden berichten af. „Wij keuren dit soort taal af. Maar onze klanten moeten kunnen rekenen op anonimiteit", zegt een woordvoerder van een van de bedrijven. „Als de ene bank rover een andere opbelt, kun je dat de PTT ook niet aanreke- Officier van justitie Frielink: lelystad Tientallen spiksplinternieuwe velgen hangen klaar om in een nieuwe Giantfiets te worden ver werkt. In Lelystad staat sinds kort een nieuwe fietsenfabriek van Giant Europe. Het is de bedoeling dat er jaarlijks 300.000 fietsen worden geproduceerd. Het wordt niet uitgesloten dat de capaciteit in de toe komst wordt verdubbeld. Tot nu toe produceerde Giant zijn fietsen alleen in Taiwan, ver van de Europese markt. foto anp hans steinmeier den haag gpd Elektronische relschoppers, zoals de hooligans van PSV die via Internet een oproep plaatsten voor een vechtpartij met Ajax-supporters, zijn vaak slimmer dan justitie. Want op fritemet, het wereldwijde netwerk van miljoenen com puters, is altijd wel een anoniem plekje te vin den. Zo zijn slimme computerhackers in staat het elektronische adres van een ander te stelen. Een relschopper kan zich hierdoor voor een an der persoon uitgeven en toch z'n boodschap verspreiden. Jacco Konijn, student op de uni versiteit van Amsterdam, kan er over meepra ten. In een bericht met zijn elektronische signa tuur werd zondag op de Maasvlakte een 'knok partij' aangekondigd tussen supporters van Ajax en PSV. „Maar dat bericht heb ik helemaal nooit ge schreven. Iemand anders heeft mijn naam mis bruikt", zegt Konijn die de zaak tot de bodem wil uitzoeken. „Ik kreeg een telefoontje van mijn bezorgde oma die door de telefoon riep: 'Ben je nou helemaal gek geworden?' Nou, hier ben ik mooi klaar mee. Ik zit nota bene nooit meer op Internet!" Internet-publicist F. van Jole bevestigt dat er talloze manieren bestaan om op Internet ano niem te blijven, desnoods ten koste van een an der. Hij acht het niet uitgesloten dat de echte afzenders van de oproep tot de knokpartij nooit worden gevonden. Van Jole ontdekte onlangs dat onbevoegden zomaar in de computer van een Internetprovider kunnen inbreken. „De be veiliging is zo lek als een mandje. Misbruik is zonder meer mogelijk." Slimme relschoppers of verspreiders van kin derporno, racistische teksten en uitbaters van illegale casino's verspreiden hun boodschap pen liever via buitenlandse computers die niet onder de Nederlandse wetgeving vallen. Popu lair is de zogenoemde 'anonymous remailer'. Daarmee wordt een elektronisch adres omge toverd tot een code waaraan niemand kan zien uit welk land de afzender afkomstig is. Voetbal supporters die deze elektronische toverdoos ge bruiken, hebben weinig te vrezen van een Ne derlandse officier van justitie. Want voor het openbaai' ministerie is het lastig om na te gaan in welk land de computer staat, laat staan dat de eigenaren gemakkelijk kunnen worden op gespoord. Bovendien is de kans groot dat lokale wetgeving een Nederlandse strafvordering niet toestaat. En dan zijn er nog de elektronische babbelboxen (fn het jargon IRC genoemd) waar elke dag bijvoorbeeld kinderporno wordt ver spreid. Vrijwel alle IRC-computers staan in het buitenland en vallen daarom niet onder de Ne derlandse wetgeving. Lang wensenlijstje minister Melkert houdt begroting op den haag gpd Het extraatje van zo'n honderd gulden dat minister Melkert (sociale zaken) de minima de afgelopen winter beloofde, is nog steeds niet rond. Melkert wil bij de begrotingsbesprekin gen voor '98 nog steeds te veel en biedt minister Zalm (financi en) en de andere ministers te weinig, aldus ingewijden. Ook de betere beloning van mensen met een Melkert-baan loopt vooralsnog stuk op Melkerts goedgevulde eisenpakket. Het kabinet praatte gisteren voor de tweede keer voltallig over de begroting voor het ver kiezingsjaar 1998, maar kwam er nog niet uit. Er is, in de woor den van premier Kok, volgende week nog een 'volwassen ronde' nodig om de zaak rond te krij gen. Het overvolle eisenpakket Meer mensen in problemen door opsteken joint amsterdam anp Steeds meer mensen krijgen op langere termijn problemen met hun regelmatig gebruik van softdrugs. De joint blijkt bij tus sen de twee en vier procent van de chronisch gebruikers tot klachten te leiden. Dit zei direc teur J. Walburg van de Jellinek, de kliniek voor verslavingszorg in Amsterdam, gisteren naar aanleiding van zijn jaarverslag 1996. Vorig jaar is het aantal men sen dat bij de Jellinek heeft aan geklopt omdat ze van hun soft- drugsgebruik af willen, sterk ge stegen. Deze cliënten klagen over lamlendigheid en apathie en hebben moeite van de drug af te bij ven. Chronisch gebruik van cannabisproducten leidt inder daad tot apathie, aldus Wal burg. Mensen met problemen kunnen ziqh er prettiger door voelen maar cannabisproduc ten versterken aan de andere kant zelf ook bepaalde psychi sche klachten. Hij wijst erop dat hasj en marihuana weliswaar niet verslavend maar wel sterk gewennend werken. van Melkert, dat tot irritaties heeft geleid bij de coalitiepart ners WD en D66, zou het voor naamste obstakel vormen. „Het is allemaal rond, op Melkert na", aldus een betrokkene. In de extreem koude januari dagen beloofde Melkert de mi nima een koudetoeslag. Die, na het relatief warme vervolg van de winter, in een 'koopkracht toeslag' omgedoopte toezegging wacht nog steeds op verzilve ring. Het geld - het gaat in totaal om krap honderd miljoen gul den- is geen enkel probleem. Alleen wil minister Zalm Melkert pas tegemoet komen als die op zijn beurt zijn eisen pakket voor volgend jaar wat matigt. Melkert wil namelijk ook zo'n 300 miljoen extra voor de bij zondere bijstand, waarmee ge meenten groepen minima kun nen helpen. Verder wil de PvdA- bewindsman extra geld om de lasten van werkgevers verder te verlagen die minimumloners in dienst nemen. Ook moet er nog een extraatje komen voor chro nisch zieken en bejaarden. Die lange lijst wensen van Melkert houdt ook een akkoord binnen het kabinet tegen over een betere beloning van de mensen met een Melkert-baan. Die krijgen nu 120 procent van het minimumloon. Melkert wil daar graag tien procent bij doen. De VVD voelt daar voor alsnog niets voor. Volgende week praat het kabinet verder over de begroting voor 1998. De verwachting is dat Melkert uit eindelijk wel bereid zal zijn enigszins in te binden, waarop de begroting in grote lijnen snel rond kan zijn. den haag anp Het KI-station in Wanroij heeft illegaal sperma geëx porteerd naar België. Alleen gebeurde dat met goedkeu ring van de Rijksdienst van de keuring van Vee en Vlees (RW) van het ministerie van landbouw. Het departement was dus medeverantwoorde lijk. Dat zegt directeur J. van Vugt van de Coöperatie Var kensverbetering Zuid waar toe het KI-station behoort. De directeur reageert op de kritiek van landbouwminis ter Van Aartsen donderdag. Het KI-station in Wanroij, dat begin februari met var kenspest besmet raakte, heeft sperma uitgewisseld met een collega-station in het Limburgse Helden. On danks een exportverbod heeft dat bedrijf varkenszaad doorgeleverd aan enkele Bel gische klanten. Van Vugt erkent volmon dig dat de export niet had gemogen, maar volgens hem hebben de KI-medewerkers onvoldoende beseft dat Bel gië ook buitenland is. „De contacten zijn zo nauw." Daarnaast heeft een RW-be- ambte de export gecertifi ceerd. Een woordvoerder van landbouw bevestigt dat de RW ten onrechte een ex portvergunning heeft afge geven voor het Kl-sperma. „Dat laat echter onverlet dat wij naar èlle schuldigen kij ken." De vaste Kamercommissie voor landbouw, die gisteren het crisiscentrum in Boekei bezocht, heeft zich na afloop uitgesproken tegen een fok- verbod. Volgens voorzitter Blauw (WD) heeft dat geen zin. „Er is nu brand, en dan moet je geen oplossing zoe ken die pas over vier maan den resultaat oplevert." De varkenspestmaatrege- len hebben het ministerie van landbouw inmiddels 155 miljoen gulden gekost, heeft Van Aartsen de Kamer laten weten. Die kosten zijn voor een deel te verhalen op de Europese Unie (66 miljoen) en voor een deel op de sector zelf (dertig miljoen). tilburg «anp volgens Binderhagel het gevolg van de suggestie dat het CDA tegen Stekelenburg als burgemeester De Tilburgse CDA-fractievoorzitter H. Binderha- is. Binderhagel heeft overigens geen aangifte ge- gel, voorzitter van de Tilburgse vertrouwenscom- daan bij de politie. „Ik heb dit vaker meegemaakt, missie die adviseert over de opvolging van burge- Toen ik fractievoorzitter werd, kreeg ik discrimi- meester Brokx, is de afgelopen weken zeker tien nerende telefoontjes", aldus de Tilburger van Su- keer telefonisch bedreigd. De telefoontjes zijn rinaamse afkomst. Wilpse boer mag eindelijk weer melken wilp gpd-anp DESIGNCENTRUM Op veilige afstand van de zomerdijk ligt de IJssel roerloos te schitteren in de vrijdagse ochtendzon. Een kievit vliegt op om enkele kraaien die te dicht in de buurt van haar legsel komen te verjagen. Met de moed der wanhoop stort de vogel zich in glijvlucht op de zwarte rovers die inderdaad van koers veranderen. Het is vrijdagochtend rustig rond de boerderij van Dick ten Voorde uit Wilp waar vrijdag 21 maan de eerste Neder landse koe met de gekke-koeienziekte BSE werd aangetroffen. Maar erg lang zal de rust niet meer duren. Elk moment kunnen de negentig nieuwe koeien arriveren en zal in de Wilpse stal het vertrouwde geklepper van het voerhek weer te horen zijn. Vanmorgen hoopt Ten Voor de dan ook tot zijn grote vreugde om half zeven 's ochtends 'eindelijk weer eens ge woon melken'. In de luwte en zonder pot tenkijkers. „Ik heb liever koeien dan journa listen. Dat heb ik van alle ellende inmiddels welgeleerd." De afgelopen weken zijn een bewogen tijd in Ten Voordes leven geweest. De BSE-koe Anja heeft volgens de boer meer ellende te weeg gebracht dan de watersnoodramp die het bedrijf - pal naast de dijk - twee jaar ge leden in zijn greep had. Ten Voorde: „Het hoge water was vooral lastig. De boerderij was alleen nog maar met een bootje te be reiken. Maar hoog water zie je aankomen, daar stel je je op in. Nu kwam er 's middags een telefoontje van het ministerie. Op dat moment was ik al m'n koeien kwijt en was ik boer-af. Dat komt veel harder aan." Onderzoek wees uit dat geen enkele nako meling van Anja 3 BSE had. Dat gold ook voor haar stalgenoten. Desondanks is Ten Voorde niet kwaad dat zijn hele veestapel van 110 koeien direct moest worden ge ruimd. „Achteraf kun je natuurlijk gemak kelijk zeggen: dat had niet gehoevèn. Maar op dat moment was het denk ik een juiste beslissing. Je moet natuurlijk toch rekening houden met het imago van de hele Neder landse veehouderij Ten Voorde heeft de afgelopen weken be nut om wat achterstallig onderhoud te ver richten aan het voerhek. Ook al hoefde hij niet te melken, hij stond toch om half zeven op. „Om samen met de kinderen te ontbij ten, dat had ik nog nooit gedaan." Een an dere leverancier zoeken voor zijn veevoer deed hij niet. „Waarom zou ik? Het is niet eens zeker dat de koe BSE via het voer op liep. Bovendien, welke leverancier moet ik nemen? Als koeien BSE krijgen via veevoer, dan kan dat bij elke leverancier gebeuren. Ik ga er vanuit dat veevoederbedrijven niet bewust met hun grondstoffen knoeien." Stand 214 in de Zuidhal. Pure Verwennerij!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3