Klein Koerdistan groeit in Haagse Schilderswijk Turkse jeugd speelbal van links en rechts T 193 ZATERDAG 12 APRIL 1997 on iderland krijgt een koekje van iti tpn deeg. Dat is samengevat Turkse reactie op de brand de Haagse Schilderswijk. 'Wij >bben jullie nog zo waarschuwd voorde leé)ricliting van het Koerdisch dement in ballingschap in zi if voorjaar van 1995. Nu zie je e» ut er van komt als je Koerden kans geeft zich te verenigen. jna drie weken geleden vamen vijf kinderen en een iwassen vrouw om in hun ii oiling, die in brand was m 'stoken. Koerden en Turken 019 jn geschokt, maar zien de iden vooral als de jongste ichtoffers in de Koerdische ■ijheidsoorlog. Europa wordt slagveld in conflict eg nooit tegen een Koerd dat hij een Turk is. Koerden zijn anders. Zij beschikken over Turkse staats papieren, spreken (verplicht) Turks, wonen veelal binnen de Turkse landsgrenzen, maar voelen zich allesbehalve Turks. Voor Ankara vormen de separatistische Koerden het voor naamste binnenlandse probleem. Koerdistan zal pas ontstaan wanneer Turkije daarmee instemt. En dat lijkt onwaarschijnlijk. De afgelopen weken heeft Nederland van dichtbij kennisgemaakt met het Turks-Koer dische conflict. In Arnhem en Den Haag bra ken gewelddadigheden uit tussen Koerden en Turken na de voetbalwedstrijd Turkije- Nederland, en groepen jongeren raakten slaags tijdens een concert in Schiedam. Bij een aanslag op de woning van de (Koerdi sche) familie Kösedag in de Haagse Frans Halsstraat kwamen zes mensen om. Turken en Koerden wijzen naar elkaar, naar de Turkse geheime dienst (MIT) en naar de Koerdische PKK als mogelijke aanstichters van de brand in de Haagse Schilderswijk. Terwijl de Nederlandse autoriteiten naarstig zoeken naar de daders van de aanslag, weet een Turkse minister te vertellen dat het om een racistische aanslag gaat. Vanaf de drem pel van het uitgebrande huis laat hij onder tussen zijn thuisfront weten dat Koerdische separatisten de schuldigen zijn. Het zijn nieuwe ervaringen voor Neder land, dat plotseling merkt dat achter de rond 250.000 Turken en ongeveer 60.000 Koerden een web van verenigingen, stichtingen en an dere organisaties schuilgaat. Ze staan elkaar misschien niet direct naar het leven, maar echt vriendschappelijk gaat het er ook niet aan toe. Hoewel de Turkse regering volhoudt dat er geen etnische verschillen zijn tussen Turken en Koerden, leert de geschiedenis anders. Koerden zijn Indo-Europeanen, stammen af van de Meden en Perzen, spreken een Iraan- se taal en bewonen al sinds de vroege Mid deleeuwen een hoogvlakte die zich tegen woordig uitstrekt over Iran, Irak, Syrië en Turkije. De Turken noemen de Koerden nogal de nigrerend 'Bergturken'. Turkije ontkent het bestaan van de Koerden al sinds het regime van Atatürk, de stichter van de moderne Turkse eenheidsstaat aan het begin van deze eeuw. De Turken zelf stammen af van groe pen krijgers die in het tweede millennium voor onze jaartelling in Midden-Azië woon den en geleidelijk naar het westen trokken. In de vijfde eeuw verschenen zij onder de verza melnaam 'Hunnen' in het westen. Vanaf de twaalfde eeuw begonnen zij hun staat te stichten, vanuit de hoofdstad Bursa (waar onlangs de voetbalwedstrijd Turkije-Neder- land werd gespeeld). Islam Voor Turken en Koerden in Nederland speelt, bijna meer nog dan in Turkije zelf, de islam een belangrijke rol. Turken en Koerden zijn soennitische moslims, een stroming die over het algemeen minder extreem is dan de sji'ieten. Een uitzondering zijn de alevieten, een liberale afscheiding van de fundamenta listische sji'ietische hoofdstroming. De inmiddels enkele honderden moskeeën in ons land tonen hoe belangrijk het geloof is voor veel moslims. Dat geeft de geestelijken, de imams, een immense invloed. Turkije be seft dat maar al te goed, en houdt daarom een vinger aan de pols. De meeste imams zijn in dienst van de Islamitische Stichting Nederland (ISN), die weer nauwe banden on derhoudt met Diyanet, het Turkse 'ministe rie' van godsdienstzaken. Dat betekent dat zij in dienst zijn van de Turkse overheid. Van wege hun kortstondige verblijf in ons land, ze keren na vier jaar terug, spreken de meesten weinig of geen Nederlands. Net als talloze oudere Turken, die soms zelfs na dertig jaar nog geen Nederlands spreken, blijven zij verstoken van Nederlands nieuws. Hun informatie krijgen ze uit Turkse kranten, en van Turkse satellietzenders, die nogal wat propaganda in hun programma's doen. Mi nister Dijkstal (binnenlandse zaken) waar schuwde de afgelopen dagen voor deze een zijdige beïnvloeding vanuit Turkije. De ISN kent een concurrent in de vorm van Milli Görüs, een fundamentalistische stroming, die nauwe banden onderhoudt met de Welvaartspartij van premier Erbakan. De groep wijst de westerse cultuur af. Turkije moet een islamitische staat worden, vindt Milli Görüs. Los van deze godsdienstige organen be schikt de Turkse gemeenschap nog over tal loze culturele verenigingen. De belangrijkste organisatie is de Turks Islamitische Culturele Federatie, die claimt rond tachtig procent van alle Turken te verenigen. De federatie is formeel onafhankelijk, maar in de praktijk zijn er sterke banden met de Turkse over heid. Binnen de Turkse gemeenschap opereren verder de paramilitaire Grijze Wolven, aan hangers van het gedachtengoed van de on langs overleden Alpaslan Türkes. Zij geloven dat de islam een onmisbaar onderdeel is van de Turkse samenleving en zetten zich af te In Nederland kan de gemiddelde Turk het nog altijd prima vinden met de gemiddelde Koerd, zo zeggen de meeste betrokkenen. Maar van beide kanten nemen de nationalistische tendenzen wel toe. foto gpd jaaprozema gen linkse bewegingen en het seculair gerich te leger. De Grijze Wolven worden verdacht van talloze aanlagen, moorden en vervolgin gen. Tegenover de Grijze Wolven staat Dev Sol, een ultralinkse groepering die eveneens ver dacht wordt van moordpartijen en aansla gen. Slechts een enkele keer konden Dev Sol aanhangers worden aangehouden. Over de precieze omvang van deze groep tast de Ne derlandse justitie in het duister. De Grijze Wolven zien in de (vaak kleine) arbeidersverenigingen hun voornaamste te genstanders. Dat zijn groepen als de Turkse Arbeidersvereniging in Nederland (HTIB), de Federatie van Democratische Arbeidersvere nigingen (DIDF), de HTIK-Der en de veelal regionaal gegroepeerde steunpunten. Ook de rond 50- tot 60.000 Koerden in Ne derland kennen een hoge organisatiegraad. De marxistisch-leninistische PKK (Koerdi sche Arbeiderspartij) opereert in Turkije als guerillabeweging, maar heeft door heel Euro pa steunpunten. PKK wordt in Nederland verdacht van afpersing, handel in drugs en van aanslagen op Koerden die weigeren con tributie of beschermgeld te betalen. De PKK is in Duitsland en Frankrijk verbo den, maar in Nederland niet. Volgens Turkije was de PKK in 1995 de drijvende kracht ach ter de oprichting van het Koerdisch parle ment, iets dat door de Koerden zelf steeds fel is ontkend. Het Koerdistan Informatie Cen trum in Amsterdam wordt gezien als een spreekbuis van de PKK. Daarnaast kent Nederland een Federatie Koerden in Nederland (FED-KOM), de (over koepelende) Koerdische Arbeiders Vereni- .ging en verspreid in het land diverse culture le centra en talloze Koerdische verenigingen. Nog niet zo lang geleden konden Turken en Koerden dezelfde koffiehuizen bezoeken. Maar met de groeiende spanningen lijkt de kloof steeds groter te worden. De oorlog in Zuidoost-Turkije, die door de nieuwe Turkse regering met volle kracht is hervat, lijkt nu ook Nederland in zijn greep te krijgen. plopende spanningen tussen urken en Koerden? benemende iverdraagzaamheid tplosieve situatie? Minister ijkstal van Binnenlandse tken is bang voor een trschuiving van het conflict tssen de tivee groepen en aarschuwt de strijd niet naar Merland te verplaatsen. De iurken en Koerden maken zich minder druk om. „Wij innen het prima met elkaar inden,verklaren zij. Maar 'n groepje jongeren in iederland blijkt zich meer met 'urkse en Koerdische toblemen bezig te houden dan invacht. En vormt daarmee in makkelijk te beïnvloeden 'oep die nog voor veel toblemen kan zorgen. I wee jaar geleden was Ali Tyriaki I een van de weinige toonaangeven- de Turken die zijn mening durfde te geven over het Koerdische parlement in ballingschap in Den Haag. Hij durfde zich openlijk uit te spreken over de verhoudingen tussen Turken en Koerden, die volgens hem helemaal niet zo slecht was. Nu wil hij in eer ste instantie geen interview geven in zijn kantoortje in het hart van de Schilderswijk. De sfeer tussen beide groepen is te. gespan nen, hij wil liever geen olie op het vuur gooi en. Tyriaki is woordvoerder van de Neder landse Islamitische Federatie, waarbij 180 or ganisaties zijn aangesloten. Hoe komt het toch dat de laatste jaren de verhoudingen tussen Koerden en Turken zo zijn verslechterd? Al meer dan dertig jaar de len beide groepen vreedzaam lief en leed met elkaar in de lage landen. „Zowel de Turkse overheid als de Koerdische leiders zijn met een nationalistische campagne bezig. Som migen onder ons zijn daar gevoelig voor", zegt Tyriaki. „En nationalisme is een kanker gezwel, dat je direct moet wegsnijden anders verspreidt het zich. Om dat te doen, moet de Nederlandse overheid zich concentreren op criminaliteitsbestrijding, zowel onder Turkse als Koerdische criminelen. Zij zitten achter deze haatcampagne, zij hebben er belang bij." Stilte Tyriaki beseft dat hij eigenlijk al te veel heeft gezegd en wil er niet verder op ingaan. Hij is niet de enige. In veel koffiehuizen in Rotter dam en Den Haag valt een stilte wanneer het onderwerp wordt aangesneden. De beschuldiging van Tyriaki dat crimine len de problemen aanwakkeren, klinkt niet onlogisch. Het is algemeen bekend dat de PKK de gewapende strijd in Oost-Turkije fi nanciert met drugshandel en afpersingen van vooral Koerdische zakenlieden. En ook bij de Turkse overheid schijnt niet iedereen afkerig te zijn van een extraatje uit de heroïnehan del. Niet alleen Tyriaki signaleert de nationalis tische aanpak van vooral de Turkse overheid. Vrijwel alle betrokkenen in Nederland klagen over het hitsige toontje van de Turkse (staats- media. De Rotterdamse restauranthouder Celal Kaygun, eveneens Koerd, geeft een voor beeld. „Na afloop van de wedstrijd Turkije- Nederland stond er bij het TRT-verslag in de ondertiteling 'En büük Türkiye, Turkije is groot'. Dat wekt de woede op van Koerden." „De krant Hriyet heeft in de onderkop staan 'Turkije is voor de Turken'. Andere kranten zoals Türkiye Gaztesi en Zaman roe pen hun lezers steeds weer op de eer van Turkije hoog te houden. De Koerden zijn in hun ogen de boosdoeners en moeten worden aangepakt. Sommige Turken voelen zich aangesproken en handelen daarnaar." Jongeren „Vooral de jongeren zijn vatbaar voor allerlei ideologische propaganda", zegt Seher Akyol, een welbespraakte jonge vrouw, Turks of Koerdisch dat maakt haar niet uit. Zij bege leidt dagelijks zo'n zestig tot tachtig Turkse en Koerdische jongeren, voornamelijk uit de Schilderswijk. Bij de multiculturele instelling Het Kruispunt in Den Haag volgen ze onder leiding van Akyol huiswerk-, computer- en andere cursussen. Ze kent de jongens die vo rige week woensdag na de voetbalwedstrijd tussen Turkije en Nederland met elkaar op de vuist gingen goed. Op haar cursussen zit ten ze bij elkaar in de groep. Het waren de eerste openlijke gevechten in Nederland tussen Koerden en Turken. Daar na volgde nog een reeks van incidenten. Akyol wist dat het gevaar dreigde en stond midden tussen de jongens in, om ze tot be zinning te brengen. Echt verwonderd dat juist de jongeren, vaak in Nederland geboren, zich zo fanatiek Turk of Koerd zijn gaan voe len, is de maatschappelijk werkster niet. „Zij zoeken een identiteit. In hun tienerjaren voe len ze zich plotseling allochtoon. Zijn ze an ders geworden. De Nederlandse maatschap pij werkt dat stempel ook in de hand, vrijwel iedereen behandeld deze jongens als alloch toon. Ze moeten een leegte opvullen. Vaak gaat het niet goed op school, raken ze werk loos, thuis worden ze niet altijd goed bege leid. Daarom komen er zo veel hier bij mij. Ze krijgen thuis niet dat duwtje in de rug. Uit eindelijk zoeken ze een nieuwe identiteit waarbij ze zich sterker kunnen voelen. Na tuurlijk maakt dat hen extra gevoelig voor propaganda." De Koerd Müstüm Alten ziet de gevolgen van de Turkse nationalistische propaganda dagelijks in zijn omgeving. In Schiedam, waar hij woont, en in Rotterdam waar hij werkt, ziet hij steeds vaker jongeren rondlo pen met Turkse vlaggen en emblemen van de extreem-rechtse Grijze Wolven. Hij ziet ze ook steeds vaker met de vingers een wolven- teken maken. „Die tekens zijn bedoeld om ons te provoceren. Ik word er heel boos om, maar kan me gelukkig wel beheersen", vertelt Alten. „Maar ik kan me voorstellen dat ande ren het niet pikken." Groepen De provocaties van de extreem-nationalisti sche Turken zijn het laatste jaar toegenomen, vindt de Schiedammer. Werden voorheen de symbolen min of meer stiekem gedragen, te genwoordig voelen de Grijze Wolven zich ge steund en dragen ze de tekens openlijk. „Het probleem wordt steeds groter", zegt Alten. „Er was eerst sprake van persoonlijke me ningsverschillen tussen Koerden en Turken. Nu zie je al dat ze in kleine groepjes de straat opgaan om elkaar op te zoeken. Zoals dat ge beurde na de wedstrijd Turkije-Nederland." Restauranthouder Kaygun is optimisti scher. Hij gelooft niet dat de situatie in Ne derland zal escaleren. De Koerdische bewe gingen hebben, denkt hij, te veel respect voor de Nederlandse democratie en zullen hier geen activiteiten ondernemen. „De Grijze Wolven zullen de Koerden blijven provoce ren, maar ik verwacht niet dat de Koerden toehappen. En als het wel gebeurt, zal het tot een incident beperkt blijveri. Maar er zijn soms ook incidenten tussen Nederlanders onderling." Turken en ook Koerden zijn in wezen net Nederlanders. Iédere persoon vormt een par tij op zichzelf. Geen enkele groep migranten kent zo veel stromingen, partijtjes en stich tingen. De koffiehuizen en de moskeeën heb ben allemaal een eigen imago, dat een be paalde groepering trekt. Er zijn Koerdische, Turkse, gemengde, isla mitische, fundamentalistische, alevitische, rechtse, linkse, soennitische, sji'ietische en wat allemaal niet meer aan trefpunten. De scheidslijnen lopen dwars door elkaar heen. Zo kan het dus gebeuren dat een linkse Turk en een linkse Koerd meer verwantschap voelen met elkaar dan een linkse Koerd en - een fundamentalistische Koerd. De spanningen van de laatste weken zijn, volgens de Koerd Kaygun, ontstaan tussen Koerden en de Grijze Wolven, ,J-lun leus is 'Turkije voor de Turken'. Het is een stelletje racisten. Vergelijkbaar met de CP'86 hier. De Grijze Wolven wekken niet alleen de woede op van Koerden, maar ook die van Turken. Net als de meeste Nederlanders de CP'86 niet kunnen waarderen, vinden veel Turken de Grijze Wolven afstotelijk. Maar de gemiddel de Turk heeft niets tegen de gemiddelde Koerd. Op vrijdag en zaterdag wordt hier in een restaurant in Rotterdam live Koerdische muziek gespeeld. De Turken hebben daar he lemaal geen problemen mee." Incidenten Memet Yildirim en Aziz Nadi Bal bevestigen dat. Er is de laatste weken een aantal inci denten geweest, geven de twee toe in eetcafé Dada in Rotterdam. Maar Turken en Koerden kunnen het hier nog altijd prima met elkaar vinden. En zij kunnen het weten, want Yildi rim is een Turk en Bal een Koerd en van spanning tussen hen is geen enkele sprake. De kaarten worden even apart gelegd om uit te leggen hoe het dan wel zit. „Turken en Koerden kunnen goed met elkaar samenle ven", zegt Yildirim. „Maar de Turkse regering doet er alles aan om ze uit elkaar te drijven. Turkije bedrijft nu eenmaal graag een ver deel- en heers-politiek." Volgens Bal doet de Turkse regering dat bewust om de aandacht af te leiden van an dere problemen. „Ze hebben problemen met de Koerden in het Zuid-Oosten van het land en moeite om toegelaten te worden tot de Europese Unie. Daarnaast is er ook nog een drugsschandaal waar hogere personen bij be trokken zijn. Turkije heeft het niet gemakke lijk op dit moment en ze doen wat ze dan al tijd doen: elders problemen creëren om de echte problemen te verbloemen." Een mooi voorbeeld is de propaganda na de brand in de Haagse Schilderswijk waar ruim twee weken geleden een moeder en vijf kinderen omkwamen. Er werd meteen een link gelegd met de PKK. Bal: „Dat heeft veel kwaad bloed gezet onder de Koerden. Op nieuw werden de feiten verdraaid en kregen de Koerden de schuld voor iets wat ze niet hebben gedaan." Brand De manier waarop de Turkse regering heeft gereageerd op de Haagse brand schoot ook de Rotterdamse Koerd Kaygun in het ver keerde keelgat. „In Turkije worden Koerden onderdrukt en vermoord en nu gebeurt er iets in Den Haag en komt een Turkse minis ter zeuren over mensenrechten. Kok had die delegatie nooit moeten ontvangen. Hoe dur ven ze die kritiek te uiten. De Turkse regering schendt de mensenrechten doorlopend!

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 35