ZATERDAGS BIJVO EGSEL De late erkenning van een SMAAKMAKER 991 H.J. Jesse: architect die zijn sporen heeft nagelaten de arbeiderswoningen in De Kooi of het 'Ro de Doip' in Katwijk. Maar liefst zeven toren spitsen in de omgeving herinneren aan hem, zoals ook de protestantse kerk in Groningen. Want hoewel Jesse vooral in deze omgeving woonde en werkte, zijn zijn karakteristieke ontwerpen terug te vinden van Alkmaar tot Zwammerdam en van Apeldoorn tot Zand- voort. En er tussenin. In Kethel, in Kampen, in Koudekerk. Gebaar Hendrik Johannes Jesse werd geboren in 1860 in Zaltbommel, wist al heel vroeg dat hij architect wilde worden en vertrok daarom op 17-jarige leeftijd naar Leiden waar hij als 'krullenjongen' bij de architect W. Kok in de werkplaats het timmermansvak leerde. Vlak na zijn studie aan de polytechnische school in Delft - nu de Technische Universiteit - won hij in 1883 meteen een prijsvraag voor een ontwerp van de Nieuwe Kerk in Katwijk. Schoorvoetend ging het kerkbestuur met de jonge en onervaren architect in zee. Als een 'gebaar' naar de gemeente huwde hij in 1885 één harer dochters, Anna Adriana Meerburg. Eind negentiende eeuw ruilde Jesse de neo-renaissance stijl in voor een meer ratio nalistische werkwijze, de Art Nouveau. Mooie voorbeelden hiervan zijn het woonwinkel- pand in de Maarsmansteeg in Leiden en het pand van het toenmalige Hasselman en Pan der in de Breestraat. Ook het raadhuis in Oegstgeest valt op door zijn rationele vorm geving: Hoewel Jesse prachtige landhuizen ont wierp voor kunstschilders als Jan ToorQp en Menso Kamerlingh Onnes en bijvoorbeeld langs de Rijnsburgerweg fraaie panden situ eerde, zag hij het ook als een uitdaging om kleine, logische woningen voor arbeiders te ontwerpen. Voor de woningcorporatie De Eendracht in Leiden tekende hij 400 huizen in De Kooi en in Katwijk kon hij zijn rationa lisme botvieren op het 'Rode Dorp'. In het meest markante pand dat hij ontwierp, 'De Keet' aan de Rijnsburgerweg, ging hij zelf wo nen. En werken. 'De Keet' draagt alle typisch kenmerken van zijn stijl. Grote vlakken baksteen, ronde boogvormen voor deuren en ramen, groen geglazuurde raamdorpelstenen, groen glas, traptorens en stijlvolle, open interieuren en fel gekleurde schouwen. Het opmerkelijke ontwerp shockeerde menig voorbijganger in die tijd. Hoewel Jesse nooit om werk verlegen zat en honderden opdrachten uitvoerde, kreeg hij niet altijd de waardering die hij verdiende. Tegenwoordig krijgt hij die wel. Panden van zijn hand worden op de monumentenlijst ge plaatst en H.J. Jesse krijgt alsnog de eer die hij verdient als één van de belangrijkste ar chitecten die in deze omgeving heeft gewerkt en daar zijn sporen heeft getrokken. Zicht baar voor iedereen. TENTOONSTELLINGEN EN FIETSTOCHT LANGS GEBOUWEN A^anaf volgende week staat het voorjaar verder in het teken van de architect Hendrik Johannes Jesse, de man die met zijn ontwerpen een belangrijke stempel drukte op Leiden, Oegstgeest en Katwijk. In die drie gemeenten zijn vanaf 19 april tentoonstellingen ingericht die samen een overzicht geven van het leven en het werken van H.J. Jesse. Het aardige hierbij is dat zowel de expositie in Katwijk (museum) als die in Oegstgeest (raadhuis) plaatsvindt in een ontwerp van de man zelf. Van de hand van Joyce Hoogeveen verschijnt verder een monografie van Jesse die leefde van 1860 tot 1943. Het boek bevat niet alleen interessante informatie maar bovendien een schat aan foto's van zijn ontwerpen. Op recreatief gebied is er dan nog een fietstocht die voert langs een aantal belang wekkende gebouwen van Jesse. De diverse tentoonstellingen vormen het uit gangspunt van deze ontdekkingstocht. Daar kan men zich er ook voor opgeven. Enkele panden zijn op bepaalde dagen toegankelijk voor het publiek. Op de exposities zijn originele ontwerptekeningen van Jesse te zien, alsmede aquarellen, foto's en stijlkamers. Op ware grootte is een feestpaviljoen nage bouwd. EXPOSITIES: leiden Blonkgarage, Nieuwstraat 33-41. Van 19 april tot 1 juni. Dinsdag t/m vrijdag van 14.00 - 17.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur oegstgeest Raadhuis, Willjelminapark 17. Van 19 april tot 1 juni. Maandag t/m vrijdag van 08.30 uur tot 17.00 uur en zaterdag 26 april, 17 en 31 mei van 12.00 tot 16.00 uur. katwijk Katwijks Museum, Voorstraat 46. Van 19 april tot 29 juni. Dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De vroegere Meerburg-villa aan de Voorstraat in Katwijk dateert uit 1912. Tegen woordig is hier het Katwijks Museum in gehuisvest. foto ger van der vlugt Zeven torenspitsen in de omgevingen tal van markante gebouwen en huizen in Leiden, Katwijk en Oegstgeest houden de herinnering hoog aan een spraakmakend architect. Toch zijn er velen die zijn naam niet kennen. Dat zal snel veranderen nu de schijnwerper een paar maanden lang wordt gericht op leven en werk van Hendrik Johannes Jesse. Een 'krullenjongen 'die het maakte. Het markante raadhuis in Oegstgeest uit 1900. foto hielco kuipers Detail van 'De Keet'. foto ger van der vlugt De jonge prinses Juliana bereidde zich in de door hem ontworpen villa van de kunstenaar Menso Kamerlingh Onnes in Katwijk voor op haar latere leven als koningin der Nederlanden. Maar liefst 200 mensen tegelijk probeerden het dak van de erker van restaurent De Ver gulde Turk in Leiden op zijn draagkracht uit omdat het publiek zijn ontwerp niet ver trouwde. Kerkvoogden vonden hem eigenlijk nog veel te jong om een groot karwei als de 'Nieuwe Kerk in Katwijk aan te nemen, maar ja, zijn inzending had de hoofdprijs gewon nen, dus ze moesten wel. En zijn eigen woonhuis annex kantoor aan de Leidse Rijns burgerweg, kortweg 'De Keet' genaamd, shockeerde veel voorbijgangers door de ro buuste stenen bouwmassa die het was. Spraakmakend was hij zeker, de architect Hendrik Johannes Jesse, maar velen zullen hem niet van naam kennen. Totdat ze op zijn markante en zeer herkenbare ontwerpen worden _gewezen. Want H.J.Jesse (1860-1943) heeft, als geen andere architect voor of nd hem, zijn stempel gedrukt op Leiden en Kat wijk. En, zij het in mindere mate, ook op Oegstgeest. Overal in die gemeenten vind je huizen, villa's, kerken of andere gebouwen die zijn signatuur dragen. De halve Rijnsburgerweg is door hem ontworpen, maar ook een deel van Het belangrijkste ontwerp van de architect: zijn eigen woonhuis/kantoor 'De Keet' aan de Rijnsburgerweg, gebouwd in 1905/1906. Alle karakteristieke elementen van Jesse zijn aanwezig. foto ger van der vlugt Villa Pomona aan de Rijnsburgerweg op de grens tussen Leiden en Oegstgeest. Het huis wordt beschouwd als een overgangswerk naar de geheel eigen stijl van Jesse. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33