Werknemers uitgekeken op loonmatiging Nederlanders weten niet meer wat looneis is Politiek is geen gewoon werk, meneer Wij er -JS Feiten &Meningen -t 1 feCöMQ/VlI&V Anil Ramdas moet nog 30 jaar wachten ZATERDAG 12 APRIL 1997 FNV-voorzitter Johan Stekelenburg heeft deze week nog eens gewaarschuwd voor een loongolf. Daarvan worden mensen met een minimumuitkering de dupe, hield de werknemersvoorzitter de Bouw- en Houtbond FNV voor tij dens een congres, omdat de koppeling van de uitkeringen aan de lonen dan veel te duur wordt. Ze raken dan nog ver der achterop bij de werkenden. De werknemersvoorzitter geeft de werkgevers de schuld van de volgens hem dreigende loongolf. Zij blijken vaak be reid fors meer loon te betalen, als de werknemers in ruil daarvoor afzien van bijvoorbeeld arbeidstijdverkorting. „Ze rammelen met de geldbuidel", aldus Stekelenburg, „en we ten zichzelf daarnaast met optie-regelingen aardig te bede len." Op die manier maken de bedrijven zelf een eind aan de eco nomische groei, vindt hij. „Hoe lang houdt een samenleving het vol om terughoudendheid te verlangen van mensen aan de onderkant, terwijl enkelen aan de top zich ongegeneerd verrijken?" Maar dreigt er echt een loongolf in Nederland? Twee me ningen. De dreiging van een loonexplo sie is nog lang niet uit de lucht. De druk op de vakbonden om in CAO's te kiezen voor een loonsverhoging neemt aan alle kanten toe. Aan de ene kant roepen de leden dat ze nu wel eens geld willen zien en aan de andere kant hebben de bonden de grootste moeite werkgevers ervan te overtuigen dat ze de lonen laag moeten houden. Het tekort aan hoogopgeleide werknemers en vaklieden drijft de lonen op. De bonden roepen dat het AK- ZO-Nobel akkoord dat deze week is afgesloten, de Neder landse economie heeft gered van een loonexplosie. Dat is nog maar de vraag. Het bedrijf geeft het merendeel van de werkne mers acht extra vrije dagen per jaar. Wie die dagen opneemt, krijgt er nog eens vier cadeau en komt daarmee uit op een werk week van 36 uur. Echter, wie niet om vrije tijd staat te sprin gen, verkoopt de dagen gewoon weer en strijkt daarmee 3,2 pro cent extra loon op. De vakbonden gaan er vanuit dat de worst die de werknemers wordt voorgehouden (vrije da gen) zo onweerstaanbaar is, dat ze de loonsverhoging aan hun neus voorbij laten gaan. Omdat AKZO-Nobel wordt gezien als de trendsetter van arbeidsvoor waarden in de industrie, zeggen de bonden dat hiermee is voor komen dat Nederland wordt overspoeld door een loongolf. Dat zou wel eens een vergissing kunnen zijn, want de Neder landse werknemers raken zo onderhand uitgekeken op de eeuwigdurende loonmatiging en willen poen zien. Het gonst immers van de berichten over enorme winststijgingen in het bedrijfsleven en bij de banken worden zelfs recordwinsten ge boekt. STAKEN Dat de roep om hogere salaris sen luider wordt, blijkt ook uit het jaarlijkse onderzoek van de FNV. De zogenoemde FNV-ba- rometer toont aan dat werkne mers weer sneller bereid zijn om te staken voor een loonsver hoging. Die trend is twee jaar geleden ingezet. Inmiddels wil veertig procent actie voeren als de werkgever niet akkoord gaat met een verhoging. Tegelijker tijd willen steeds minder men sen het werk erbij neerleggen als de baas weigert om de werk week te verkorten. Dat is een slecht teken want de bonden gebruiken de 36-urige werkweek juist als lokkertje om de lonen te matigen. Een bedrijf dat de werkweek verkort, wordt bij CAO-onderhandelingen ge confronteerd met een 'zachte' looneis, meestal maar net bo ven het inflatiecijfer. Als dat lukt, slaan (Je bonden twee vlie gen in één klap: door de kortere werkweek komen er meer ba nen vrij, terwijl de lage lonen werkgevers prikkelen meer per soneel aan te nemen. Vakbonden worden door de le den al flink onder druk gezet om te knokken voor een loons verhoging. De christelijke amb tenarenbond CFO heeft daar aan toegegeven en heeft de af gelopen maanden in verschil lende CAO's (rijksambtenaren, gemeenteambtenaren en KPN) een looneis van 3,5 procent ge steld. Daarmee lapt de bond het advies van de eigen vakcentrale, die 3,25 procent mooi genoeg vindt, aan de laars. Andere bonden hebben nog niet toegegeven aan de druk, maar dat laat niet lang meer op zich wachten. De Dienstenbond FNV heeft al gezegd bij de ban- ken-CAO een hogere looneis te stellen. Ook onder de leden van de bouwbonden rommelt het. „Ik heb ze al horen praten over een verhoging van vijf tot tien procent", zei Roel de Vries, voorzitter van de Bouw- en Houtbond FNV vorig jaar. OBSTAKEL De kans is groot dat de fusie- bond FNV kwadraat - waarin volgend jaar de Industriebond, Dienstenbond, Voedingsbond en Vervoersbond samensmelten - bezwijkt onder de druk van de leden. De nieuwe bond is naar stig op zoek naar manieren om zich te profileren. Als de leden de uitruil van korter werken en loonmatiging niet langer accep teren zal de bond de achterban moeten verleiden met hogere lonen. Immers, ook scholing slaat rïog niet aan als nieuw the ma voor loonmatiging. Zelfs de werkgevers raken uitge keken op de combinatie loon matiging-korter werken. Bij de banken, die daar begin vorig jaar mee akkoord gingen, krab belen de ABN-AMRO, ING en de Generale Bank al terug. Het nu lopende CAO-overleg bij Shell stokt op de verkorting van de werkweek en in de grootme taal hebben de werkgevers laten weten nooit akkoord te gaan met de 36 uur. Ze vinden het te duur, te lastig (administratieve rompslomp), of het lukt niet de vrijgekomen plaatsen op te vul len. Dat laatste is voor de bonden een enorm obstakel, omdat ze daar geen invloed op kunnen uitoefenen. Het probleem wordt namelijk veroorzaakt door de toenemende krapte op de ar beidsmarkt. Dat betekent dat werkgevers wel banen te verge ven hebben, maar nergens ge schikt personeel kunnen vin den. Hoogopgeleide jongeren en sommige vaklieden worden namelijk schaarser. Het tekort aan personeel drijft de lonen de komende jaren flink op, benadrukte ook Lode- wijk de Waal, CAO-coördinator van de vakcentrale FNV een paar weken geleden. Die trend duikt nu al op in de metaal. Vo rig jaar betaalden bedrijven in de grootmetaal ruim vijftien procent meer uit dan de CAO voorschrijft. In de kleinmetaal ligt het salaris zelfs twintig pro cent hoger. De bonden kunnen bij de CAO-onderhandelingen dus afspreken wat ze willen, zo dra ze de deur achter zich heb ben dichtgetrokken betalen de werkgevers lachend hogere lo- SYLVIA MARMELSTElN Het is natuurlijk ook wel flauw van AKZO-Nobel. Eerst in stemmen met experimenten met een kortere werkweek en vervolgens tegen de afspraken in weigeren om die in te voe ren als dat inderdaad banen (behoud) blijkt op te leveren. De boosheid van de bonden zal echter vooral zijn ingegeven door het feit dat AKZO-Nobel zijn werknemers, de vak bondsleden dus, de bonden voor schut laat zetten. De werknemers mogen straks in dividueel kiezen tussen extra vrije tijd of extra geld. de cen ten. Een aantal van hen zal on getwijfeld voor het geld kiezen, een strijd van bijna anderhalf jaar van hun bonden voor 36 uur negerend. Maar is er daarmee gevaar voor een loongolf, zoals nu her en der wordt geroepen? Welnee. Werknemers hebben daar na melijk geen enkele reden voor. Ten eerste is het heilzame effect van loonmatiging op de werk gelegenheid genoegzaam aan getoond en inmiddels tot in de verste uithoeken van het hoofd van de Nederlandse werknemer doorgedrongen. We hoeven tekening Wim Stevenhagen maar even naar de oosterburen te kijken om te zien welk effect hoge looneisen kunnen hebben op de werkgelegenheid. Een tweede, meer psychologi sche reden is dat Nederlandse werknemers na vijftien jaar loonmatiging niet eens meer weten wat een looneis is. Wie kent bijvoorbeeld nog Alfred Kleinknecht, de econoom die een paar jaar geleden opzien baarde met een pleidooi voor een loongolf? Hij schrijft nog steeds stukjes in de vakbladen, maar veel verder komt zijn boodschap al lang niet meer. Het past gewoon niet in de Ne derlandsesociaal-economische cultuur. Maar de belangrijkste reden dat er geen loongolf komt, is dat ondanks die matiging werkne mers wel degelijk elk jaar meer geld in hun portemonnee krij gen. Voor een deel is dat nep- geld: wie bij een inflatie van drie procent ook drie procent meer loon krijgt, kan geen pak hagel slag extra kopen. Maar de mees te mensen zullen denken: 'nou, ik heb er toch mooi honderd piek bij'. Voor een deel is het ook écht geld. Volgens de koopkracht overzichten heeft al jaren nie mand méér geld te besteden, maar de schijn bedriegt. De meeste werknemers gaan er wel degelijk elk jaar op vooruit. Ook als ze niet veranderen van baan, of promotie maken bij hun baas. Gewoon ademhalen is al voldoende: de dienstjaren tik ken wel door. Werknemers tus sen de 25 en 35 jaar gingen in 1994 gemiddeld met 3.800 gul den bruto per maand naar huis, de twintig jaar oudere groep van 45 tot 55 jaar verdiende bruto ruim 1.300 gulden méér. Een jaar ouder worden betekent dus gemiddeld 65 gulden per maand erbij, ofwel een kleine twee procent échte opslag per jaar. En let wel: dat komt niet omdat die ouderen produktiever zijn. Integendeel. Tegenover hun er varing staat dat jongeren vaak een veel hogere opleiding heb ben, dat hun kennis nog fris is en dat ze nog blaken van ge zondheid en energie. De voor keur van werkgevers voor jon gere werknemers spreekt wat dat betreft boekdelen. Stevig ingebed in comfortabele CAO's met dienstjaren en loon schalen zitten de werknemers gebeiteld. Dat verklaart, naast de overlegcultuur, waarom in Nederland niet wordt gestaakt. Een werknemer die elk jaar méér te besteden heeft, gaat niet zo snel de straat op voor looneisen. Zeker niet als je hem voorhoudt dat het tochi egoïstisch is als hij ande sen werkloos thuis Ir-** Maar, ook dat is waar, d „j genheid maakt de dief. I j0 wat er bij AKZO-Nobel e beetje gebeurt: de werku mogen kiezen tussen ext dagen of extra loon. F deel kiezen voor het laatfcE Omdat ze dat geld nodi;sc ben, of gewoon omdat jIC maal niet zitten te wach n. meer vrije tijd. Is dót dan het einde van 111 loonmatiging? Alweer ee B1 vatting. Korter werken b 8' melijk óók geld: de orgai 's wordt ingewikkelder ent kosten nemen toe (meer M reaus, meer administratl werkkleding enzovoorts; kortere werkweek drijftt (p beidskosten per uur op.l «i( klinkt paradoxaal, maan >r loonsverhoging beteken' p i AKZO-Nobel juist loon® t een lagere stijging vand beidskosten dan bij een cl ge werkweek. Zeker ome overeengekomen dat we mers als lokkertje een aa i atv-dagen 'gratis' krijger voor minder werken tóe! vendien, als de loonsveii ir écht pijn zou doen, zou Nobel wel een andere to slaan: 'Dit gaat banen k n jongens. Weet wat je doi aj geen misverstand: bij Sh banken of welk bedrijf di gaat het echt niet anders daar wordt gerekend om beids)kosten zo laag moj houden. Als het aan deb ven ligt, gaat die loonma wel door. Hoe gefrustreerd moeten ,e bonden nu zijn? Een ned u als bij AKZO-Nobel is na: a niet leuk, maar het is wel e voorbarig om te prateno r dreigend banenverlies al vier jaar juist een half mi n banen bij komt. BovendiL Nederlanders over het ai meen heel tevreden metl inkomen en zien de weil mers, de groep die een li kan veroorzaken, elk jaai koopkracht toenemen, b zelfs als het onverhoopt! fout gaat. Begin jaren nej gebeurde dat, toen er na jaar loonmatiging eenlo je door Nederland spoelt werkloosheid liep vervolj op, en wég waren de looi weer. Werknemers hebbi eenmaal liever zekerheid hun baan dan een hogerl Dat was zo, dat is zo, ent blijft zo. SJAAK SMAKMAN Anil Ramdas heeft gesproken en heel literair Nederland staat op zijn achterste benen. In de Balie en het programma Buitenhof is vinnig over zijn uitspraken ge discussieerd. Met veel aplomb heeft Ramdas het volgende be weerd: in Nederland leeft nu een miljoen allochtonen, maar in Nederlandse romans en ver halen is daarvan niets terug te vinden. Onze auteurs schrijven alsof dat miljoen niet bestaat. En als een enkele schrijver, Joost Zwagerman of Leon de Winter, al een allochtoon in z'n boeken laat optreden, dan deugt er niets van de beschrijving van zo'n allochtoon. Bij Ramdas zit je, kortom, altijd fout. Heb je geen allochtonen in je boeken dan veron- tachtzaam je een miljoen mensen. En heb je ze wel, dan sla je flater op flater. Ik ben maar blij dat Ramdas er kennelijk geen weet van heeft dat ik in mijn roman 'De na komer' een Turkse werkster laat optreden. Die is vast en zeker, al heb ik ze recht uit het leven gegrepen, verkeerd neergezet. Eén ding is intussen zeker. Ramdas leest de foute boeken. In het hedendaagse Ne derlandse kinderboek struikel je over de al lochtonen. En probeer maar eens een he dendaagse Nederlandse thriller te vinden waarin geen Surinamers, Turken of Marok kanen optreden. Dankzij de voortreffelijke thrillers van Jacques Toes krijg je niet alleen een scherp en onopgesmukt beeld van de werkmethoden van de Nederlandse politie, maar word je en passant ook nog ingevoerd in de schemerwereld van allochtone mis daad. Zijn laatste roman 'Verraad' gaat over een Boliviaans meisje dat in Arnhem eerst achter de ramen en vervolgens in de riolen terechtkomt. Kortom, overal allochtonen, alleen nog niet in overvloed in de heden daagse Nederlandse letteren. Waarom? Omdat, zoals Karei van het Re- ve al eens heeft geschreven, de letterkunde altijd vijftig jaar achterloopt bij de werkelijkheid. Schrijvers halen hun inspiratie nu eenmaal toch vooral uit de gouden dagen van hun jeugd. Je hebt van die figuren die hun he le leven maar blijven schrijven over het miezerige havenstadje waarin ze zijn opgegroeid. Wil je weten hoe het toeging in Har- lingen rond de eeuwwisseling, dan moet je 'Zo de ouden zon gen...' lezen van Simon Vestdijk. Die roman verscheen in 1965! Is het erg dat de letterkunde achterloopt? Ramdas vindt van wel en geeft daarmee aan dat hij ziende blind en horende doof is voor datgene waar het in de literatuur om gaat. Heus, het is ge woon een kwestie van afwachten. Al die Ge ve kindertjes die nu samen met allochtone jongetjes en meisjes in de klas zitten zullen daar over twintig, dertig jaar uitvoerig over schrijven. Ik hunker er al jaren naar om een roman te schrijven over een gereformeerde aanne mer die, fors tegengewerkt door zijn wijk dominee en de ouderlingen van zijn ge meente, niettemin de opdracht in de wacht weet te slepen om een prachtig moskeetje te bouwen. Die aannemer, dominee en ou derlingen kan ik zo neerzetten. Maar hoe beschrijf ik geloofwaardig een Imaan? (Ik weet niet eens precies hoe je het woord spelt). En aan welke islamitische bouwvoor schriften moet een moskeetje voldoen? Is er een soortement moskee-raad waarmee ar chitect en aannemer overleg plegen? Had ik in mijn jeugd van nabij meegemaakt dat een gereformeerde aannemer een mos keetje bouwde, dan was het boek al klaar geweest, maar helaas: pas toen ik allang uit Maassluis weg was heeft een christelijke aannemer een moskeetje opgetrokken. In mijn jeugd zou dat nog volstrekt ondenk baar zijn geweest! Waarom is Hans Wijers mi nister van economische za ken geworden? Om zijn carrière naar een hoger plan te tillen? Omdat het ministerschap zo'n mooi baantje is? Of werd hij ge dreven door zijn politieke overtuiging en de wens om als D66'er invloed te heb ben op de inrichting van de Nederlandse maatschappij? In het laatste geval doet hij er goed aan zich onmiddel lijk aan te bieden als opvol ger van partijleider Van Mierlo. De problemen die D66 heeft - en het CDA heeft ge had - bij het vinden van een nieuwe lijsttrekker zijn opmerkelijk. Het CDA deed alsof er genoeg te kiezen viel, maar Jaap de Hoop Scheffer werd het bij gebrek aan andere bereidwilligen. Van den Broek, Wijffels en Lodders wilden niet. En dus bleef alleen Jaap over. Dat zegt weinig over de capaci teiten van deze CDA'er, maar des te meer over het gebrek aan durf, verant woordelijkheidsbesef en de opofferingsgezindheid van die drie politieke dienstwei geraars. D66 doet ook zeer zijn best om de indruk te wekken dat er a la minute een blik geschikte kandidaten kan worden opengetrokken om politiek leider Van Mierlo af te lossen bij de komende verkiezingen. Maar niets is minder waar. De huidige fractievoorzitter Wolffens- Hans Wyers perger komt niet in aan- I te pril. Minister Sorgdrager merking, het aanstormend kan en wil het niet. Minis- talent in de fractie lijkt nog ter Borst wil het niet, maar is voor sommige partijge noten de laatste hoop in bange dagen. Heel D66, in clusief Van Mierlo, smacht naar Hans Wijers. Maar die zegt al jaren heel standvas tig dat hij niet wil, want dan heeft hij nog minder tijd voor zijn gezin. De vraag is of dat een deugdelijk argument is. Het is misschien een ou derwetse opvatting. Maar wie op basis van zijn poli tieke overtuiging voor een eervolle - en ook veeleisen de - taak in het landsbe stuur wordt gevraagd, gaat daarmee een aantal ver plichtingen aan. Want die taak krijg je niet alleen op basis van je capaciteiten, maar ook vanwege je par tijlidmaatschap en het feit dat jouw politieke groepe ring zich in het kabinet heeft gemanoeuvreerd. Een minister is geen inte rim-manager, die er na vier jaar weer mee kan op houden oïndat hij het dan wel gezien heeft. Als de partij een beroep op iemand doet om een moeilijke taak te vervullen en hij is geschikt voor die taak, dan hoort hij loyaal gehoor te geven aan zo'n verzoek. Als Wijers dé per soon is die D66 smoel kan geven, het gevecht aankan met Bolkestein, Wallage en De Hoop Scheffer en stem men kan winnen voor D66, dan doet hij dat toch? Ook al loopt hij het risico dat het niet lukt en hij voor vier jaar in de oppositie bankjes terecht komt. Als politiek meer is dan een leuke werkkring, horen per soonlijke belangen onder geschikt te zijn aan het al gemeen belang en die van de politieke stroming waar aan iemand zich heeft ver bonden. Wat loyaliteit be treft kan iedereen een voor beeld nemen aan de Gerrit Jan Wolffensperger die lie ver minister van justitie was geworden, maar op aan dringen van zijn collega's fractievoorzitter van D66 werd. Ook Enneüs Heerma heeft de belangen van het CDA laten prevaleren bo ven zijn persoonlijke ambi ties. Aangezien er geen zwaar wegende redenen zijn om het D66-lijsttrekkerschap te weigeren, komt het hals starrig 'nee' van Hans Wij ers nogal gênant over. Nog erger, zijn weigerachtigheid bevestigt het idee dat bij veel mensen leeft dat de Haagse politiek een tussen station is voor ambitieuze baantjesjagers. Het ver sterkt het ongemakkelijke gevoel dat in Den Haag steeds meer carrièremakers opduiken die slechts be schikken over een dun laagje politiek engagement. Voor wie de Tweede Kamer een prettige werkgever is, het parlementaire werk een leuk baantje, hun joh bij de BV Nederland een pré op hun CV. En warempel, zo gek is die gedachte ook niet. Jet tegenwoordig niet me eerst je sporen te verd in de partij, om tot de dermooie wereld vanl parlement of kabinet! worden geroepen. Jel gewoon solliciteren n functie van Kamerlid, aanleiding van een ad5 tentie in de zaterdagb of een partijblad. Het| brek aan actieve leden partijen als D66 en P" groot, dat het partijlid schap min of meer bij lijkt te worden. Naarmate de spoeling ner wordt - er minder sen zijn die uit overtui of idealisme politieks zijn - loop je het risico steeds meer politici te gen bij wie het evenwt tussen algemeen belai persoonlijk gewin vert gaat. En datzelfde risii gaat op bij vakministe die uit het oog verliezf je niet zomaar een poi erebaan accepteert. Minister Wijers heeft li weten dat hij nog well schikbaar is voor eenf de periode als ministe maar niet op de kand» tenlijst voor de Tweed mer wil staan. Maar is 1998 nog wel als D66-I nister nodig, als iemaf met minder visie, flair charisma de D66-verk) zingscaravaan gaatlen Hans Wijers, kom totb zinning. ANS BOUWMANS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2