LAAGSTE PRyZEN DIGROS actie op kosten gemeenschap' ito RIALTO Regio Leiden/Rijn Veenstreek STiTTTIlllMlil i \A 1111H VAN NEDERLAND! )oor Gunst Verkregen zet nuzikanten in zonnetje Kaalslag bij Vegmo-plant Detectiepoort Alphense gevangenis blijft te smal In de rij voor baan bij gemeente Jacobswoude Rijnwoude is tevreden over meldpunt 'Jammer dat ze zo ingrijpend te werk zijn gegaan Clubs praten in weekeinde over een nieuw onderkomen :i< h chef hansjacobs,071-5356414, plv.-chef rudolfkleijn,071-5356436 Voordelig an den BroeWBas 3 tot 4% duurder Edah. Konma'iVonw 3 tot 6% duurder CIOTSP.fVo.rd«»rW™bo, willem groenwouoi 7 tot 8% duurder Albert la™rkt|.nUbdersN«»™Wem Poimar/Poiesi otnt 10% duurder Super I meer dan 10% duurder l Coop, Plusmarkt I 1 p u I 1 CONSUMENTENGIDS april 1997 toont opnieuw aan: WIJ ZUN KOPLOPER MET DE robbert minkhorst Het is nog maar de vraag of er ooit" bredere detectiepoortjes voor bezoekers in het Huis van Bewaring van Alphen aan den Rijn zullen komen. De poortjes zijn voor de meeste rolstoelge bruikers een onneembare hin dernis, constateerde het Provin ciaal Samenwerkingsorgaan Ge handicaptenbeleid voor Zuid- Holland (PSG) een jaar geleden al. Ontwerper EGM architecten is tot dusver niet van plan de doorgang in de Geniepoort ^an te passen. Wel is er nieuwe hoop dat de vastgelopen onderhandelingen tussen de partijen kunnen wor den vlotgetrokken. J. van de Geest van de Rijksgebouwen dienst (de gevangenis is een overheidsgebouw) zegt PSG 'eerdaags te zullen benaderen'. „We moeten nu snel helderheid hebben en een oplossing vin den." Het draait allemaal om het Internationaal Toegankelijk heids Symbool (ITS). Een ge bouw dat een dergelijk certifi caat mag dragen heeft alle nodi ge voorzieningen voor minder- validen en voldoet ook aan alle eisen voor de toegankelijkheid. De overheid streeft ernaar al haar panden dat certificaat te laten bemachtigen. De Gehan dicaptenraad wijst de symbolen toe. Het PSG,' dat namens de Ge handicaptenraad gebouwen toetst op hun geschiktheid, stelt dat een doorgang voor rolstoe lers minimaal 85 centimeter breed moet zijn. Het poortje in de Alphense gevangenis meet 76 centimeter. Veel wagens zijn domweg te breed, meent het PSG. Geen probleem, oordeelde het architectenbureau, want we kunnen invaliden best in een andere rolstoel zetten, eentje die wel door het poortje past. Het PSG vond dat te onprak tisch. Voor zwaar gehandicap ten kan dat een probleem zijn. EGM opperde daarop om mindervalide bezoekers buiten om naar binnen te laten gaan, deels over de binnenplaats waar gedetineerden hun luchtje scheppen. Maar ook dat was niet naar de zin van het samen werkingsorgaan. Alle bezoekers verdienen een gelijke behande ling, vndt het PSG. In de jongste brief aan EGM schrijft het pro vinciale gehandicaptenplat form: „Wij kunnen niet instem men met het terugdraaien vaan doorgangscriteria op het niveau van de jaren zestig. De ITS-aan- vraag wordt opnieuw aange houden." Formeel kan de Gehandicap tenraad het afwijzende advies van het PSG naast zich neerleg gen. Een medewerker van PSG verwacht evenwel niet dat dat zal gebeuren. „Wij hanteren haar richtlijnen. Die zal ze dus niet zo gauw negeren." Van de Geest trekt die uitspraak in twij fel. „Andere gevangenissen met dezelfde voorziening, in Mid delburg en Almelo bijvoorbeeld, hebben wel het IT-symbool ge kregen. Dat is een beetje vreemd." jacobswoude robbert minkhorst De gemeente Jacobswoude breidt uit. Met een advertentie enkele weken terug in verschil lende media lokte de gemeente nieuwe ambtenaren. Ruim hon derd mensen reageerden op de oproep en inmiddels hebben de eerste gesprekken plaatsgehad. Jacobswoude zoekt vijf nieu we medewerkers. Na het vertrek van een bijstandsmaatschappe- lijk medewerker bij algemene zaken zoekt Jacobswoude voor hem een vervanger. Die vier an dere vactures zijn ontstaan doordat de 36-urige werkweek voor overheidspersoneel is doorgevoerd. Het gaat om twee sectormedewerkers bij algeme ne zaken en financiën, een me dewerker civiele techniek en bouwkunde. Volgens gemeentesecrtetaris Ton Meester 'was het nog heel wat uitzoekerij' om een passen de invulling aan de kortere werkweek te geven. Elke ge meente wordt verplicht om zijn mensen niet langer te contrac teren voor 36 uur. Het aantal uren dat hierdoor in Ja cobswoude 'overbleef, mocht de gemeente maar voor de helft opvullen. De rest van het gat moest Jacobswoude met effi ciency-maatregelen opvullen. De meest populaire baan is die van bijstandsmaatschappe- lijk medewerker. Op die vacatu re reageerden maar liefst zestig mensen, aldus Meester. Voor de overige vier meldden zich ruim veertig geïnteresseerden. De ge sprekken met de beste kandida ten zijn inmiddels gevoerd. Over enkele weken zijn de na men van de nieuwe ambtena ren bekend. Juinrell nodigt Wassenaar uit inet iegü (assenaar gclu ttractiepark Duinrell stelt zondag zijn deuren open voor alle inwo- lers van Wassenaar. Ze mogen bij het begin van het nieuwe sei- oen gratis naar binnen. Duinrell hoopt echter wel geld in te zame- invoor de restauratie van het beeld 'Strijders' dat in de Prinsesse- tbei uin van De Paauw wordt geplaatst. De vorige open dag, twee jaar eleden, stond eveneens in het teken van een goed doel. Toen wer en fondsen geworven voor een oorlogsmonument. De keuze viel n it jaar op de stichting Ad Gloriam Pavonis. Deze stichting komt op i foor de bescherming en bevordering van de beeldende kunsten en eschiedkundige geschriften met betrekking tot Wassenaar. Zater- ïeldi lag is een tentoonstelling ingericht met foto's van de brand, no- ember vorig jaar. Toen brandde het zogenaamde 'Kikkercomplex' f. Ook kunnen belangstellenden een kijkje nemen op het 'kam- leereiland'. Daar zijn tussen de jonge beplanting luxe camping- gedi dekken ingericht. De gratis toegang geldt niet voor het Tikibad. i-Sd Het meldpunt "Veilige woon omgeving in Rijnwoude func tioneert naar tevredenheid van de inwoners van de dorpen. Het aantal klachten over on veilige situaties en vernielingen dat wordt opgelost, ligt sinds de invoering van het meldpunt beduidend hoger. Dit blijkt uit een enquête die is gehouden onder de 150 inwoners die in het afgelopen jaar van het meldpunt gebruikmaakten. Van de groep vulde 70 procent de vragenlijst in. Het grootste deel van de klachten over openbaar groen, vernielingen en straatverlich ting werden volgens de klagers redelijk snel opgelost. Bij on veilige verkeersituatie lag dat anders. Die werden niet bin nen de gewenste termijn afge handeld. De gemeente en de politie kijken niet raar op van die uitkomst. De laatste cate gorie klachten is gecompli ceerd en kan niet binnen een paar dagen worden verbeterd. Het meldpunt is sinds een jaar in gebruik en is 24 uur per dag bereikbaar. Tijdens kan tooruren worden bellers te woord gestaan door een ge meente-ambtenaar, daarbui ten worden ze automatisch doorgeschakeld naar de alarm centrale van de politie in Lei derdorp. In de laatste instantie hebben de geenqueteerden meer vertrouwen. Ze verwach ten dat die sneller zal optreden dan de gemeente. Restauratie bij Voorschotense Dorpskerk begonnen voorschoten marcel smeets De voorzitters van HVV '70, HSV-Adegeest en Stichting tennispark Adegeest schuiven dit week einde aan tafel om te praten over de bouw van hun gezamenlijke onderkomen in sportpark Ade geest. Nog voor de vergadering van de commissie voor financiën, dinsdag, willen de besturen hun uitgewerkte plannen indienen. HSV-secretaris H. Kerdijk schat de kosten van de nieuwe huisvesting tussen vijf ton en een mil joen gulden. Raadsleden hebben al te kennen ge geven dat laatste veel te veel te vinden. „Een half miljoen is te krap", waarschuwt Kerdijk. Hoe het nieuwe onderkomen er uit gaat zien is nog niet duidelijk. Wel komt er één grote ruimte 'met een sociale functie'. Die kantine zal bestemd zijn voor alle gehuisveste sporters. Daarnaast is er plek ingeruimd voor aparte ruimten voor de af zonderlijke clubs. Ook houden de drie initiatief nemers in hun tekeningen rekening met de komst van andere verenigingen zoals AMBO en een schaakclub. Met name het bestuur van de handbalvereni ging HW '70 heeft haast met de plannen. De club wil dit seizoen eindelijk op een eigen terrein pe len. Tot nu toe heeft zij accommodatie moeten huren van andere verenigingen. Het wachten is vervolgens op het groene sein van de raad en de verkoop van de huidige kanti ne van Randstad Sport. „Wij doen een beroep op de voetbalclub de kantine aan ons over te dra gen", zegt Kerdijk. Aanvankelijk verlangde Rand stad een ton voor het stenen gebouw. Inmiddels' hebben ze daar een kwart vanaf gedaan. G. Fer guson, voorzitter van de voetbalclub, wil geen commentaar geven op de nieuwe plannen en de daarvoor noodzakelijke verkoop. Volgens Kerdijk is dat een zaak tussen de gemeente en Randstad. Die laatste heeft door een fout van de gemeente nog steeds het eigendomsrecht. Nu de gemeente afziet van de oorspronkelijke sloopplannen, wil Randstad geld zien voor hergebruik van de kanti ne. De gemeente weigert het pand te kopen en vindt dat de voetbalclub de gebouw zonder prijs kaartje moet overdragen. „Als die club niet over stag gaat, gaan we alsnog over tot sloop en dan hebben ze helemaal niets", aldus Kerdijk. imwewetering/leimuiden. üüétakroft üziekvereniging Door Gunst rkregen uit Nieuwe Wetering yldigt vanavond tijdens haar lorjaarsconcert twee leden: ios Schoo uit Kaag en Jan uvvmeester uit Leimiiiden. Beiden zijn vijftig jaar als mu- ant aan de vereniging ver- nden. Schoo zei eerder deze ek al dat hij nog wel vijfen- jntig jaar aan de muziek wil stplakken. Voor Bouwmeester u om gezondheidsredenen laatste concert aanbreken. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 - 54 17 493 Zou, want nu dat tijdstip na dert, is de 62-jarige Leimuide- naar aan het twijfelen geslagen. „Ik krijg er een beetje commen taar op mijn vertrek. Misschien blijf ik nog wel." Vanaf zijn negende jaar zit Bouwmeester bij DGV. Af en toe ging hij er eens een jaar tussen uit omdat hij aan een liesbreuk geholpen moest worden. „De dokter vroeg eens toen ik weer een breuk had, wat doe je voor werk", vertelt Bouwmeester. „Ik zei buschauffeur. Je zag de dok ter denken: daar krijg je geen breuk van. Ik wist wel dat het door het trompet spelen kwam. Soms, als ik heel diep blaasde, voelde ik er weer een insprin gen. Ik ben daarom later over gestapt op de bariton." Volgens de Leimuidenaar is er niets mooiers als de muziek. „Het brengt mensen bij elkaar. Ook de jeugd. Vroeger konden we geen jeugd krijgen. Nu zit het er vol mee. Ik denk dat ze afwillen van dat gekke gedoe, de house enzo. House is toch geen muziek. Wij maken pas muziek. En dat houdt het hele spulletje bij elkaar." leiderdorp* Hetkassengebied van bloemenkweker Vegmo- plant in het Leiderdorpse Does kwartier biedt momenteel een kale aanblik. Na een verblijf van ruim vijftig jaar in Leiderdorp, verhuisde Vegmo-plant enkele dagen geleden naar Rijsenhout. Op de plek van het kassengebied verrijst straks het woonwijkje Doesplant. En dus worden de kassen in rap tempo afgebroken. Ook de eilandjes in het water langs de Mauritssingel zijn on herkenbaar veranderd. Daar wer den in enkele uren tijd vijftig bo men omgezaagd. De gemeente wil de eilandjes weghalen zodat een groter oppervlak ontstaat voor de afvoer van het water van de toekomstige bewoners. Acties van het Comité Doesbrug om de bomen te behouden, mochten niet baten. Volgens het comité kon de afvoer ook best op een andere manier worden geregeld. Woordvoerster C. Thunnissen betreurt de kaalslag zeer. „De gemeente heeft niet de vin dingrijkheid gehad om iets leuks te doen met een bijzonder stukje groen." foto hielco kuipers lurgemeester ontvangt met tegenzin duizend bezwaren tegen hertaxatie Iet grote tegenzin nam burgemeester A. Meerburg van .kemade gisterochtend in de raadszaal 983 bezwaar- hriften tegen de hertaxatie in ontvangst. Meerburg iileeg die van voorzitter P. van Veen en bestuurslid E. luwers van de Huurdersbelangenvereniging Alkemade 1BV). „Ik waardeer uw goede bedoelingen en ijver", was J :t enige positieve dat de burgemeester voor de huur- trsclub over had. elijl heeft echter met de door u lit a irstrekte informatie de men- in op het verkeerde been ge it. Het is een heel dure actie ie u heeft gevoerd, op kosten in de gemeenschap Met de bezwaarschriften die HBV heeft geïnventariseerd imt het totale aantal dat Alke- ade heeft ontvangen op ruim ijknOOO. De komende maanden ze allemaal behandeld. burgemeester Meer- e. D urg is er bij dit hoge aantal be de [{waarschriften maar één la- ïende partij: het taxatiebureau at de bezwaren moet gaan on- erzoeken. De eerste burger ;hat dat zo'n bureau wel een urtarief van zo'n twee- tot riehonderd gulden zal reke- «»ien. Een bezwaarschrift zal vol- ens hem al gauw zo'n drie kwartier tot een uur in beslag nemen. Meerburg verwacht niet dat veel bezwaarmakers er iets mee zullen opschieten. „Kaf! (het bureau dat-de de huizen vorig jaar in Alkemade heeft geher- taxeerd, red.) heeft er veel be lang bij om het werk goed te doen. Zelf kwamen wij ook al vreemde waarden tegen van woningen in een straat die op uiteenlopende waarden terecht kwamen. Bij nader onderzoek bleek dat de waarden toch te verklaren waren." De burge meester doelde op de Klipper in Oude Wetering. De HBV verspreidde medio maart huis-aan-huis voorbeeld bezwaarschriften. De huurders club meldde daarbij dat men uit moest gaan van de oude waarde van hun woning waarbij de in flatiecijfers moeten worden op geteld. Als het getal waar ze zelf op uitkwamen veel zou ver schillen met de waarde op de WOZ-beschikking, dan was het indienen van een bezwaar te recht. Meerburg is het niet eens met dit uitgangspunt. „Je moet uitgaan van de markt, de waar de op dit moment." Van Veen en Lauwers waren het gisterochtend absoluut niet eens met de burgemeester. „We zijn geen stemmingmakers", zei Lauwers. „De meeste waardes tijging zit bij de goedkopere wo ningen. Het is vooral deze groep die daardoor meer lasten moet betalen." Daarop zei Meerburg weer dat de waardestijging van het onroerend goed is gecom penseerd door verlaging van de lasten per 5000 gulden waarde. „Vorig jaar bedroeg de OZB meer dan 15 gulden per 5000 gulden waarde. Dat is nu 11,63. De raad heeft zich bij de bepa ling van die tarieven heel rede lijk opgesteld." De burgemeester en de huur ders kiftten zo een half uur door zonder nader tot elkaar te ko men. Met de afspraak om over enige tijd nog eens met elkaar te gaan praten, namen ze af scheid. De Voorschtense Dorpskerk wordt ingrijpend ge restaureerd. De bedoeling is de restauratie van het gebouw van ruim een kwart eeuw geleden ongedaan te maken en de kerk weer in oude staat te herstellen. De kerkelijke gemeente heeft daar voor een kwart miljoen in kas en wil eenzelfde bedrag lenen van de gemeentelijke overheid. De sporen van de restauratie van 1960 zijn nog duidelijk zichtbaar. Door het verlaagde plafond in de Voorschotense dorpskerk is de prachtige dak constructie uit het zicht verdwenen en is maar een gedeelte van de gotische ramen zichtbaar. Houten ramen kwamen in de plaats van de stalen of gietijzeren ruitjesramen, die er vanaf de bouw in 1868 in zaten. Ook het interieur werd versoberd. De oude bin nenmuren verdwenen achter betonblokken. De gietijzeren preekstoek kreeg via de sloper een plekje in het het Rijksmuseum in Amsterdam. Al leen het monumentale Zeemanorgel uit 1720 werd gespaard. De hervormde kerk is gebouwd naar een ont werp van architect Adolphe Truiding. De Leidse aannemer P. Rietbergen zette het gebouw voor een bedrag van 26.847 gulden neer. Overigens is de toren vele jaren ouder. Die dateert uit 1595, nadat een in 866 gebouwde toren door de Span jaarden bij het beleg van Leiden in 1574 in brand werd gestoken. Het unieke van de Voorschotense dorpskerk is de enorme, maar dus onzichtbare, overspanning. Zonder steun van pilaren wordt een afstand van 40 meter overbrugd. „Voor die tijd een bijzonder knappe constructie", aldus kerkvoogd K.A. de Vries. „Ik kan me voorstellen dat mensen die veran deringen onbegrijpelijk vinden. Het is ook een enorm verschil met het exterieur. Als je binnen komt, word je pijnlijk verrast. Het uiterlijk van de kerk belooft veel meer. Het oude interieur had. veel meer uitstraling en die willen we weer te rug", merkt De Vries op. „Overigens denken ze er bij Monumentenzorg anders over. Ze vinden dat de kerk nu een goed beeld geeft van hoe er in de jaren zestig werd ge handeld. 'Laat die stijl maar zien. Daar moet je van afblijven', zegt Monumentenzorg. Dat is ook een mening, maar wij denken er anders over. De gemeente Voorschoten ook. Zij steunen ons door de kerk op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen", aldus De Vries. Inmiddels is door de Voorschotense aannemer Niersman een begin gemaakt met de restauratie van de schil van de prachtige Dorpskerk. De mu ren aan de buitenkant worden schoongemaakt en waar nodig opnieuw gevoegd. Lekkages worden verholpen en ook gaan de houten ramen er uit. Die worden vervangen door stalen ramen, zoals die er tot aan de restauratie in 1960 in zaten. Het werk duurt tot ongeveer oktober. De kosten be dragen zo'n 650.000 gulden. Het architectenbu reau Topos uit Waddinxveen heeft het herstel plan gemaakt. „Dat is dan de eerste fase", merkt de kerkvoogd op. Daarna is het de bedoeling dat het kerkelijke centrum De Hoeksteen - de aanbouw die er in 1960 bij is geplaatst - ingrijpend wordt opge knapt. Zowel van binnen als buiten. „Vervolgens willen we het interieur van de kerk weer in de ou de staat terugbrengen." De kerkeraad heeft het Waddinxveense bureau gevraagd te kijken wat de mogelijkheden zijn om het interieur in de meer monumentale staat terug te brengen. De kerkelijke gemeente heeft in de loop der jaren 250.000 gulden gespaard. Daar naast is er een lening bij de gemeente Voorscho ten gevraagd van eenzelfde bedrag. Verder is er een legaat en komen er diverse inzamelingsac ties. de Vries „De kerk heeft een monumentaal aanzicht, maar binnen is heel wat minder." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21