Aquaduc bij Alphe is bomvri Maatschappelijk werk Leiden moet straat op 'Wil jij de hele dag beulen voor 75piek?' Personeel Streekmuziekschool kiest voor samengaan met Leide Regio 'Stel parkeergarages open voor daklozen' Zuid-Holland heeft ruim 27 miljoen over Brughelft verdwenen u. •II Alleen charterpassagit betaalt brandstoftoesli Buurgemeenten tegi uitbreiding Schipho Rustiek Oud Ade ZATERDAG 12 APRIL 1997 chef hans jacobs. 071-5356414, plv-chef rudolf kleun,0?' leiden «ruud sep De medewerkers van de stich ting Maatschappelijk Werk Lei den (MWL) werken zich een slag in de rondte, terwijl de wachtlijsten alleen maar langer worden. En toch moeten ze op zoek naar nieuwe klanten, om dat de echte krepeergevallen zich niet zomaar spontaan mel den. Maar het zelf opzoeken van mensen kost verschrikkelijk veel tijd. Het is niet te verwach ten dat het maatschappelijk werk ineens veel meer geld krijgt, zodat bij een nieuwe werkwijze de wachtkamer al leen maar voller wordt. Zie hier de kluwe van problemen waar het MWL een uitweg uit moet zien te vinden. In opdracht van de gemeente heeft het onderzoeksbureau Circon bekeken hoe het maat schappelijk werk in de gewenste richting kan worden opge- vormd. De conclusie: de organi satie is best bereid tot verande ring, de gemeente zal met een duidelijke keuze moeten ko men. En dus werd de leden van commissie onderwijs, zorg en emancipatie deze week ge vraagd een keuze te maken. Het MWL doet al haar best om de wachtlijsten in toom te houden door het aantal gesprekken met cliënten zo veel mogelijk te be perken. Maar als er echt iets moet veranderen, zijn radicale re ingrepen noodzakelijk: het aantal klanten moet kunstmatig worden verkleind, of er moet meer geld naar het maatschap pelijk werk. De commissie had het niet makkelijk met de vraag een keuze te maken. De WD'er P. Moerland sloot niets uit. Mis schien moet er wel geld bij, stel de de liberaal tot groot genoe gen van R. Peeters (Groen- Links) en J. Sorgdrager (D66). We moeten alleen nog maar mensen helpen met een inko men van onder de ziekenfonds grens, vond H. El Houari (PvdA). „Waar zitten we nou moeilijk over te doen?" vroeg J. de Coo (LWG/De Groenen) zich af. „Is het dan zo dat er plotse ling een mul ti-miljonair aanklopt bij het Maatschappe lijk Werk Leiden?" De commissie zal later dit jaar nogmaals proberen een keuze te maken. den haag monica wesseling De parkeergarage van het pro vinciehuis in Den Haag moet bij zware regens en vorst wor den opgesteld voor daklozen. Dat vindt GroenLinks/De Groenen. Het lukt tot nu toe niet om deze groep mensen echt onderdak te brengen en dus is deze noodmaatregel no dig. Ook gemeenten moeten hun openbare gebouwen bui ten kantooruren voor daklo zen beschikbaar stellen. GroenLinks/De Groenen diende gisteren een motie in tijdens de discussie van pro vinciale staten over de tweede ling in de maatschappij. Het idee wekte vooral ergernis bij de andere partijen. „Er zijn speciale daklozenorganisaties die daar voor zorgen. Boven dien; als we écht iets zouden willen doen, dan zouden we niet de garage, maar de kanti ne beschikbaar moeten stel len.", aldus CDA'er Van Kat wijk. Groenlinks statenlid C. van Laar geeft toe dat parkeergara ges niet gezond zijn en niet écht een goede oplossing voor het probleem vormen: „Maar het is altijd beter dan de kar tonnen dozen die daklozen nu gebruiken." Aangezien uitsluitend de SP- fractie het idee van Groen Links/De Groenen onder steunt, stierf de motie gisteren een vroegtijdige dood. Sapman failliet haarlem gpd Het Belgische bedrijf van de Sapman, de voormalige infor mant van de Haarlemse crimi nele inlichtingendienst (CID), is failliet. Volgens de Antwerpse curator K. Patroons droeg zijn firma geen sociale lasten af en slaagde de Sapman er ook niet meer in elektriciteitsrekeningen te betalen. Volgens de in België verblijvende ex-tipgever heeft de CID enkele jaren geleden miljoenen guldens in zijn be drijf gepompt. Dat zouden de voormalige CID-rechercheurs K. Langendoen en J. van Vondel hebben gedaan. De vermeende omvangrijke stortingen blijken onvoldoende te zijn geweest om de vruchtensapfabriek overeind te houden. den haag gpd groot. Gedeputeerde Staten ma ken dinsdag bekend wat ze met De provincie Zuid-Holland ken aan het toegenomen weg- de ruim 27 miljoen willen doen. heeft vorig jaar onverwacht een verkeer. Er kwam 19,2 miljoen bedrag overgehouden van 27,4 gulden meer binnen aan motor- Een deel gaat vermoedelijk in miljoen gulden. Dit blijkt uit het rijtuigenbelasting dan was be- de reservekas van de provincie. leiden Het stalen brugdek van de Vijf Meibrug wordt vervangen door een betonnen variant. Sinds begin maart beschikt het verkeer op de Leidse Vrijheidslaan daarom nog maar over één weghelft. Op de foto is dui delijk te zien waarom de weggebruikers zich moeten inhouden. De afgelopen dagen is een deel van het brug dek weggehaald. De werkzaamheden aan de brug duren nog tot het einde van het jaar. foto henk bouwman Leidenaar baalt in de file bij Coentunnel als een stekker amsterdam gpd Verbeten blikken, kwaaie kop pen. Zolang de actievoerende havenwerkers bij elkaar staan, gaat het nog. Maar als automo bilisten reageren op hun weg blokkade, wordt het schreeu wen. Dan lokt elke opgestoken middelvinger vanaf de rijbaan een rauwe kreet uit. „Wacht maar Meneer Stropdas, tot jij op straat komt te staan." En hup, daar gaat een rood FNV- ballonnetje in de richting van de zwarte Saab. Een actie als schreeuw om aandacht. Een vangrail als symbool tussen twee richtingen. Gistermorgen acht uur. Ge roep en gejoel uit de kelen van ruim tweehonderd havenwer kers aan de zuidkant van de Coentunnel. Ze staan met fol ders en borden op de baan richting Zaandam: de 'rustige' kant in de ochtendspits. Door hun spandoek voor de sen soren van de hoogtemeters te houden, hebben ze de appara tuur zodanig misleid dat slag bomen de verkeersstroom stil leggen. In korte tijd staat de au- torij tot aan Schiphol vast. „Wij worden besodemieterd en dat moet heel het land weten", zegt een van de mannen. Een roep om belangstelling is het, door mensen in dienst van een bedrijf op de rand van de afgrond. Ooit werkten er bij de arbeidspool van de Samenwer kende Havenbedrijven (SHB) in Amsterdam 1200 mensen. Ze werken 'op afroep' voor alle be drijven in het Westelijk Haven gebied, maar zijn in vaste dienst bij de havenpool. Een soort uitzendkrachten, maar dan met een betere ontslagbe scherming. Desondanks krimpt de pool: er zijn nu nog 306 werknemers over. Die kregen vorige week een trieste mededeling. Presi dent-commissaris R. Haks van SHB (de oud-CPN-gedeputeer- de) heeft laten weten dat het zo slecht gaat met de havenpool dat 'binnenkort misschien de stekker eruit gaat'. „Weet je wat dat betekent?", verduidelijkt een havenwerker uit Waterland. „Wij worden ontslagen, mogen naar het ar beidsbureau en kunnen dan wéér in de haven aan de slag, maar dan als Melkert-baan. Sta je voor 1500 gulden per maand je rug te breken." Een ander: „Of als uitzendkracht. Je ziet die jongens nu al uit Brabant en Friesland komen. Die staan de hele dag te beulen voor 75 piek. Wil jij dat? Asociaal is het. De jaren negentig, volgens de politiek moet het allemaal kun nen. Misschien wel bij andere bedrijven, maar niet in de ha ven!" Balen In de havenpool werken enige tientallen mensen uit het noor den van Noord-Holland. „De economische betekenis van de haven is veel groter dan voor Amsterdam alleen", zegt een van hen. „Het gaat om drie honderd gezinnen in de hele provincie." „En daar moéten zo veel au tomobilisten onder lijden? Ik vind het nogal een forse actie", zegt C. Guijken uit Amsterdam. Haar automotor sloeg af in de filedrukte. „Maar die mannen kunnen waarschijnlijk weinig anders. Als je aandacht wilt, moetje iets verzinnen." Helemaal vooraan, bij de slagboom die de tunnel afsluit, zit de Hoornse verpleegster Ca roline van Valderen in de auto een boterham te eten. Op weg naar bed na een nachtdienst. „Toen het licht op rood sprong, dacht ik nog aan doorrijden. Maar ik stopte toch maar netjes. Had ik dat maar niet ge daan; mijn kinderen zitten thuis op me te wachten." Toch is ze het eens met het actiemid del. „Het is voor hen een groot probleem, ze vechten voor hun werk. Daar kunnen wij als ver pleegkundigen over meepra ten." Ook Reinier van Elk staat met zijn auto in de file. Hij is uit Leiden onderweg naar zijn werkgever Ahold in Zaandam. „Balen als een stekker, natuur lijk. Die actievoerders maken zich niet populair. Toch kan ik wel begrijpen dat ze kwaad zijn. Op de radio hoorde ik net dat ze worden vervangen door goedkope uitzendkrachten. Zo iets typeert de tweedeling in onze samenleving. De werken den krijgen het steeds drukker en wie niet werkt, moet het met steeds minder geld doen." Een vrachtwagenchauffeur, even verderop in de rij, heeft minder begrip. Via de autotele foon heeft hij zijn baas net van de vertraging op de hoogte ge bracht. „Laaiend, was hij. An dere dagen rijden we nog wel eens per uur, op huurbasis. Vandaag worden we per vracht betaald." Op de rijbaan in de zuidelijke richting remt het verkeer bij. Iedereen wil zien wat er aan de andere kant van de vangrail ge beurt. Ook hier volop reacties. Raampjes gaan omlaag om af keurende kreten de ruimte te geven. „Hou toch op met jullie gezeik. Met dit soort acties pak je juist de werkende mensen." Da's een schot voor open doel: „Maar wij worden ook gepakt. En het gaat ons juist om werk." Even na negen uur verlaten de demonstranten het asfalt. „File bedankt, file bedankt", klinkt het, als de wagenrij toe terend op gang komt. De af spraak met de politie was dat de actie een uur zou duren en dat ze dan met een kopstuk van het gemeentebestuur zouden kunnen praten. Dus wordt de Amsterdamse wethouder E. Peer erbij gehaald. Op een zij weggetje praat hij met de actie leiders. Zijn boodschap is som ber. Hij benadrukt vooral dat hij eigenlijk buiten de SHB-pe- rikelen staat en dus niks over de eisen kan zeggen. „Maar ik heb wel begrepen dat er weinig kansen voor het bedrijf zijn." „Ik hoor het al", zegt actie voerder Bertus. „Een hoop ge lul, maar geen centen. We zul len voor weinig aan de gang moeten. Dan is er wel werk. Het is iedere keer hetzelfde. Steeds dat gore geld." Boze brief aan topman Stork amsterdam anp De speurtocht naar vliegtuigbommen op de piel het Alphen-aquaduct wordt gebouwd, heeft niets o| verd. Bommen zijn er niet, concluderen de genif rijkswaterstaat en de Explosieven Opruiming; (EOD) daarom. „Het werk aan het aquaduct weer in alle veiligheid en vortvarendheid volgens worden voortgezet", aldus de Alphense burgemees Schoof. alphen aan den rijn robbert minkhorst Aanleiding voor de zoektocht was een 'bommelding' eerder dit jaar. Politie en gemeente oordeelden dat de tip zo serieus was, dat bij de werkzaamheden aan het aquaduct in rijksweg Nil extra voorzorgsmaatrege len nodig waren. Het werk werd niet stilgelegd, maar voortgezet door een bedrijf dat is gespecia liseerd in het zoeken naar nog niet ontplofte bommen, die na de Tweede Wereldoorlog zijn achtergebleven. Het bedrijf groef de uit, nodig om straks het duct in de rivier te kunne 'afzinken'. Na het graven mensen van de marine water. Zij speurden afg week de bodem af. Nui geen spoor van een of mt bommen hebben kurrn#4 den, is het gebied veilig. Waarschijnlijk zinkt ri |r terstaat het aquaduct in de Gouwe af. Het vverl volgend jaar klaar zijn. ook het beruchte knelpi de Hefbrug opgeheven. schiphol «gpd Reizigers die deze zomer met een Nederlandse chartermaat schappij naar een vakantiebe stemming rond de Middelland se Zee vliegen, betalen als eni gen nog een brandstoftoeslag. De KLM heeft gisteren vanwege „de al enige tijd goedkoper wor dende prijs van kerosine" de toeslag op vracht afgeschaft. Al eerder schafte de KLM de hef fing op passagierstickets af. Dat levert de merkwaardige situatie op dat lijndienstpassa giers deze zomer geen brand- stoftoelaag betalen en charter passagiers wel. Woordvoerder H. Tonnon van Transavia zegt dat zijn maatschappij in samen spraak met de touroperators afhankelijk van de te vliegen af stand toeslagen bereke j{ tussen de 17 en 32 zijn visie is de brand#1 nog dusdanig hoog dat slagen gerechtvaardigd Overigens zijn op inte nentale chartervluchten Martinair sterk in is, uit a ir: rentieoverweging nooit i gen geheven. De ANVR (een 1 van reisorganisatoren) i de situatie zeer ondoon Een ANVR-woordvoerdei het te ingewikkeld om uili ir gen hoe dit kan. Hij stelti a vast dat de KLM tegelijk n IC afschaffing van de bran o: toeslag op tickets, de t® ül 'structureel' verhoogde. D VR is van mening dat deb n\ stofprijs nog wel degelijk tl De driehonderd overgebleven werknemers van Fokker, die zich hebben bezighouden met de afbouw van de laatste Fok kers, hebben gisteren een open brief aan Stork-voorzitter J. Ho- vers overhandigd. Daarin zeg gen zij dat de houding van Stork tijdens de onderhandelingen over een herstart van Foldcer 'uiterst onbevredigend en on doorzichtig is'. De ontvangst was volgens Fokker-medewerker H. Buch vriendelijk, maar concrete ant woorden heeft hij niet van Ho- vers gekregen. „We hebben uit verbijstering de brief geschre ven", zegt de enig overgebleven bedrijfsjurist van Fokker die nog steeds een 'vliegtuiggek' is. De driehonderd werknemers zitten niet bij de pakken neer: „We zijn vechtlustig geworden." Hoop op een herstart van Fok ker heeft Buch niet meer. Hij en zijn collega's zijn „realistisch, maar we laten ons niet naar de slachtbankleiden. Het opstappen van Stork noemt Buch onbegrijpelijk. Ook ergeren de laatste Fokker-werk nemers zich dood aan de ver keerde voorstelling van zaken die Stork vorige week zou heb ben gegeven tijdens het opzeg gen van de onderhandelingen. den haag anp Gemeenten in de omgeving van Schiphol, zoals Zaanstad en Uithoorn, willen via juridische procedures uitbreiding van Schiphol tegenhouden. Dat bleek gisteren in Den Haag bij de Raad van State, waar het eer ste juridisch steekspel over de uitbreiding van Schiphol op de agenda stond. Eerder heeft het kabinet, met steun van een meerderheid in het parlement, besloten Schip hol aan te wijzen als „main- port". Dat houdt een groei in van het aantal passagiers tot maximaal 44 miljoen na het jaar 2000 alsook de aanleg van een vijfde baan. Juist door die vijfde baan, gereed in het jaar 2003, verwachten de gemeenten Zaanstad en Uithoorn veel extra geluidsoverlast. Ook dorpen in via hoorzittingen, de omgeving van Schiphol, zoals Badhoevedorp en Zwa nenburg/Halfweg, hebben be zwaren ingediend bij de Raad van State. Een geheel ander bezwaar is afkomstig van de vliegclub Schiphol, de exploitant van de vliegschool op de nai luchthaven. In de kabinet nen is voor deze vli wegens de groei, geen i meer en moet de vliegdu huizen naar Lelystad. De klagers hebben nui tief bezwaren ingediend de planologische kernbe? Schiphol (PKB). maakt de weg vrij voor d breiding. De groep heeftri leen bezwaren ingediend, vrijdag via een schorsin zoek ook een versneld* spraak aangevraagd bij dt van State. In feite beteke een poging om -door heti singsverzoek als kort ged gebruiken- de PKB-Sd snel ongeldig te verklare club mag overigens tot Schiphol gebruik blijvenn Later zal de Raad van de PKB-Schiphol behandele totaal hebben 34 organi bezwaren ingediend, reder de Raad van State om voor hoorzittingen enige web reserveren. De definitiev spraak over de PKB-Sd wordt volgend jaar verwac Boze fax naar gemeentebesturen Alkemade en Leiderdorp oud ade Boerderijen en huizen om de overal bovenuit kijkende Sint Bavokerk. Dat moet Oud Ade zijn. Een karakteristiek dorp mid denin het groen, onder de rook van de grote stad Leiden. foto hielco kuipers leiderdorp jaap van sanpuk Het personeel van streekmu ziekschool Rijnakkoord springt op de barricaden. Nu uit een onderzoek naar voren is geko men dat de muziekschool in de huidige opzet niet kan worden voortgezet, vechten de 24 per soneelsleden voor aansluiting bij de muziekschool in Leiden. Privatisering, een tweede mo gelijkheid die wordt genoemd in het onderzoeksrapport, bete kent voor de docenten en het overig personeel een ramp. Dat schrijven ze in een fax, gericht aan de gemeentebesturen van Leiderdorp en Alkemade. „Al leen aansluiting bij de streek muziekschool Leiden en om streken is bespreekbaar, aange zien onze rechtspositie en de kwaliteit van het muziekonder wijs dan gewaarborgd blijvend aldus de fax. Sinds het uittreden van Rijn- woude uit het samenwerkings verband wordt de muziekschool voor Alkemadé en Leiderdorp een te dure aangelegenheid. Stafdocent Joop van der Louw is woest over het door een extern adviesbureau opgesteld rap port: „Daarin staat eigenlijk: hoe komen we van die toko af?" Volgens Van der Louw wordt een betere oplossing niet aan gegeven: „Muziekonderwijs op de basisscholen. Daarbij kun je de mogelijkheden bieden van proeflessen. Bovendien kun je op die manier mooie school- concerten geven. In Engeland werkt het prima." Privatiseren betekent voor docenten een nulurencontract en vijftig procent salaris in de maanden juli en augustus. Di rectie en administratief perso neel zijn niet meer nodig en kunnen de laan uit. Als de poli tiek kiest voor die oplossing, staat ze nog wat te wachten: „We hebben al plannetjes klaar liggen", aldus een strijdbare Van der Louw. In het voorstel, dat de politiek binnenkort krijgt voorgeschoteld, wordt bij priva tisering de stichting Nimo ge noemd. Volgens Van der Louw een uitermate dubieuze stich ting. „Als we ze willen belief ken ze geheime numnw hebben. We kunnen dejai ningen niet boven water 1 omdat het een stichting i vendien vind ik het gek proberen onze muziek daar te lozen, alleen omdi ambtenaar ooit eens and uur heeft getelefoneerd ffl mo." Van der Louw zietm een samengaan met Leide „Daar is een veel beter ii mentarium. Wil je hobo! of fagot, dan kan dat.'' 0 cent betwijfelt of dat ookk een commerciële muzietó Leiderdorp buigt zich dii in een commissievergad over de toekomst van de ziekschool.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20