Conflict met predikant vaker op de spits gedreven' Orthodoxe Friese predikan Kareis blijkt razend popula Gewriemel op de Blauwpoortsbrug Kerk Samenleving Gospelkorenfestival ZATERDAG 12 APRIL 1997 Nelleke Boonstra ziet grotere mondigheid kerkeraden als belangrijke factor „Conflicten worden meer op de spits gedreven." Mevrouw Boonstra schrijft deze ontwik keling toe aan het feit dat ker kenraadsleden door een hoger opleidingsniveau mondiger zijn geworden. Op grond van het ambt werd in het verleden hoog opgekeken tegen de voor ganger. Die tijd is voorbij. De predikant moet gezag winnen door de wijze waarop hij of zij het ambt uitoefent. Dat wordt' vaak als zwaar ervaren doordat kerkenraden heden ten dage volgens mevrouw Boonstra steeds hogere eisen stellen aan de voorganger. Ze is een van de twee werkbe- geleiders die werkzaam zijn binnen de gereformeerde ker ken. Medio jaren tachtig was ze zelf predikant in het Overijssel se Glanerbrug. Daarna werkte ze zes jaar als ziekenhuispredi kant in Leeuwarden. Oorspron kelijk is ze afkomstig uit Gro ningen, waar ze de Pedagogi sche Academie volgde en waar haar ouders nog steeds wonen. Haar theologiestudie deed ze in Amsterdam. In haar huidige functie rekent ze de noordelijke helft van ons land tot haar werkgebied. 'Eenzaam' Tien procent van de gerefor meerde predikanten doet jaar lijks een beroep op de werkbe geleiding. Het predikantschap is tot op zekere hoogte een 'eenzaam beroep'. In het pas toraat komt een dominee in aanraking met persoonlijke problemen die er zich niet al tijd toe lenen om met andere gemeenteleden te worden be sproken. In probleemgevallen kan een voorganger contact opnemen met de werkbegelei- der. Mevrouw Boonstra zoekt alle beginnende voorgangers in him gemeente op om in onder ling overleg een mentor (meestal een oudere collega predikant) toe te wijzen. Ook geeft ze cursussen. Beginnende predikanten ko- Nelleke Boonstra: „Als jongere gemeenteleden de begeleidende rol overnemen, gebeurt het nogal eens dat bevoogdend wordt op getreden ten opzichte van de predikant." foto cpd Wrijvingen nissen plaatselijke kerkelijke gemeenten en predikanten hebben zich door de jaren heen voorgedaan, want de 'kleur' van de gemeenteleden en die van de voorganger loopt nu eenmaal niet altijd parallel. Wat echter opvalt is dat conflicten tegenwoordig vaker op het scherpst van de snede worden uitgevochten. Dat is de ervaring van de 43- jarige drs. Nelleke Boonstra uit Leeuwarden, die sinds driejaar werkzaam is als werkbegeleider van gereformeerde predikanten. men meestal in kleine gemeen ten terecht. In het verleden werden zij veelal door een paar wijze gemeenteleden wegwijs gemaakt. „Deze wijze mensen zie je verdwijnen, waardoor ge brek aan kader ontstaat. Als jongere gemeenteleden de be geleidende rol overnemen, ge beurt het nogal eens dat be voogdend wordt opgetreden ten opzichte van de predikant. Dat draait dan soms op ruzie uit," zegt drs. Boonstra. Ze stelt vast dat in beroepingsprocedu res niet zelden een onjuist beeld wordt geschetst van dat gene wat van de predikant wordt verwacht. „Dat kan later spanningen oproepen. Mevrouw Boonstra staat bij een conflict aan de kant van de voorganger. Soms voert zij één gesprek met een predikant, maar dat kunnen er ook meer dere zijn. Indien nodig verwijst ze door naar een psycholoog of een psychotherapeut. Als er in de communicatie met de ker kenraad iets mis is gegaan, kan het gebeuren dat ze bemidde lend optreedt. Soms is de situa tie echter al dusdanig geësca leerd dat bemiddeling geen baat meer heeft en 'losmaking' onvermijdelijk is. Beschadiging Hoewel officiële cijfers niet voorhanden zijn, komen 'los makingen' de laatste tijd in toe nemende mate voor. Vrijwel al tijd komt de predikant hier be schadigd uit. De voorkeur bo ven 'losmaking' verdient dan ook de situatie, waarbij kerken raad en voorganger een af spraak maken over een bepaal de termijn waarin de predikant vrijwillig uitziet naar een ande re gemeente. Voorwaarde voor hulp bij een conflict met de kerkenraad is volgens mevrouw Boonstra „dat de predikant bereid.is zichzelf de spiegel voor te hou den". Een probleem is volgens Nelleke Boonstra dat kerkenra den doorgaans bestaan uit vrij willigers die communicatief niet altijd even bedreven zijn. „Ze hebben meestal niet ge leerd hoe je met conflicten om moet gaan. Ook wordt niet al tijd even zorgvuldig omge sprongen met de rol van werk gever. Dat kan voor predikan ten heel lastig zijn." Het is haar overtuiging dat sommige 'los makingen' te voorkomen wa ren geweest, wanneer kerken raden een beroep hadden kun nen doen op professionele be geleiding. Ze hoopt dat de Re gionale Dienstencentra die in de toekomst in de Samen-op- weg-kerken van de grond ko men, deze lacune kunnen op vullen. Beide benen Ondanks de berichten over ge- refonneerde dominees die in botsing zijn gekomen met hun kerkenraden heeft drs. Boon stra de indruk dat in hervorm de kring nog vaker spanningen voorkomen. Vanouds is de af stand tussen predikant en ker kenraad in hervormd verband groter dan in de gereformeerde kerk. „Een gereformeerde do minee staat met beide benen in de plaatselijke gemeente. De dominee is even verantwoorde lijk voor het beleid als de ker kenraadsleden. Een predikant van hervormden huize daaren tegen wordt in de eerste plaats gezien als afgevaardigde van het landelijke kerkverband. Als zodanig neemt hij of zij een po sitie in tegenover de kerken raad. Door die vergrote afstand ten opzichte van de kerkenraad rijzen er gemakkelijker proble- OUDEMIRDUM GPD Er gaat nauwelijks een week voorbij of de naam van ds. J. Kareis uit het Friese Oudemirdum prijkt onder de beroepingsberichten. Ruim zes jaar is de 60-jarige predikant nu verbonden aan de Ge reformeerde Gemeente in die plaats. Gedurende de afgelopen drie jaar zijn tientallen beroepen op hem uitgebracht, maar evenzovele keren heeft ds. Kareis, die het blijkbaar in Gaasterland goed naar z'n zin heeft, voor de eer bedankt. Uit het grote aantal beroepen kan een zekere mate van populariteit worden afgemeten. Be scheidenheid siert de mens, is het motto van ds. Kareis. Om die reden houdt hij het exacte aantal beroepen dat in drie jaar tijd op hem is uitge bracht liever voor zichzelf. „Ik doe in eenvoud m'n werk. En ik weet van mezelf dat ik helemaal geen uitblinker ben", zegt Kareis. Het past een voorganger niet hoog op te geven van zichzelf, meent hij met een verwijzing naar een bijbelci taat 'Gods Woord zegt: weest met ootmoedigheid bekleed.' Het grote aantal beroepen dat op c uitgebracht, is ook niet uitsluitend toe te ven aan diens populariteit als herder en Een factor die in dit verband van niet mintf te betekenis is, is het schrijnende predika kort bij de orthodoxe Gereformeerde Gem die verspreid over 155 gemeenten overh land 90.000 leden tellen. De beroepingsprocedure voor predikai de Gereformeerde Gemeenten is afwijki opzichte van die in andere kerken. Het fet 'hoorcommissie' die kerkdiensten bezoekt preek van een te beroepen voorganger vo beluisteren, kent men niet. Ds. Kareis pn hiermee gelukkig. „Dan zou ik iedere 1« zo'n commissie moeten kennismaken. 1 geval onbegonnen werk. Een voorganger die gezond is, formeerde Gemeenten pas op met emeritaat. Vanwege het predikante^ mag een emeritaatgerechtigde dominee I nog tot zijn 80ste levensjaar het ambtvenJanl BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV.KERK Beroepen: te Driebergen (wijkgemeente 2)(beiden part-time) S. Janse te Woerden en mw. N. Jan- se-van Zessen, kandidaat te Woerden. CHR.GEREF.KERKEN Beroepen: te Naarden A.K. Wallet te Leerdam. GEREF.GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid W. Vis- scherte Amersfoort. Vis opvolger van Sanders bij NIK AMSTERDAM ANP R.E. Vis, wethouder in het Am sterdamse stadsdeel Buitenvel- dert, wordt de nieuwe secretaris van 'het Nederlands-Israëlitisch Kerkgenootschap. Hij volgt per 1 april 1998 drs. J. Sanders op, die deze functie sinds oktober 1973 heeft vervuld. Sanders treedt vervroegd uit. Vis (30) studeerde rechten aan de Universiteit van Amster dam. Naast journalistieke werk zaamheden verrichtte hij ook politieke activiteiten, onder meer als voorzitter van de WD- ffactie in Buitenveldert. Sinds 1994 is hij wethouder. Op joods gebied was hij secretaris van de joodse jeugdbeweging Bné Aki- wa en bestuurslid van de jonge- rensociëteit Sjoeche. In zijn ge boortestad Rotterdam was hij chazzan (voorzanger) en docent joods onderwijs. In de Gereformeerde Kerk aan de Achterweg in Nieuwkoop woic zaterdagavond 19 april een regionaal gospelkorenfestival worde gehouden. Deelnemers zijn Salvation, His Revelation (foto), kim koor De Kwarteltjes en tienerkoor Be Glad. Het festival beginti 19.30 uur. Kaarten kosten in de voorverkoop 7,50 gulden, aan' zaal een rijksdaalder meer. Voor informatie en reserveringen: Oli 575513/409504/471483. ANN01897 Maandag 12 April ADVERTENTIËN: Van Hest's Bacteriënluchtfilter, (nieuwste kurksluiting) Deze kurk voorkomt geheel het muf, rans of onsmakelijk wor den van alle Dranken, Oliën etc., etc, wanneer men direct na het ontkurken eener flesch deze kurk daarop plaatst, die zelfs in de meest onfrissche vertrekken niets onzuivers toelaat. Deze kurk is onmisbaar in elke huishouding en is verkrijgbaar a 60 cents per stuk bij: H.F. HOOSEMANS, BREESTRAAT 103. Wegens ziekte vraagt mevrouw Charbon, te Sassenheim, met 1 mei een DIENSTBODE, die netjes werken en gewoon eten goed kan klaar maken. Fransche Korsetten, Merk P D. Beuzemaker Co. Voor QUEEN'S SQUASH (kwast) wijken alle andere merken en geen wonder, want zij heeft alles voor-. Zij is de geurigste, pittigste en fijnst smakende soort die bestaat en bovendien minstens 50 pCt. Voordeeliger in het uitschenken Hiermede is niet teveel gezegd, leder neme proef en vergelijke, en- Gij gebruikt voortaan uitsluitend: de echte QUEEN'S LEMON SQUASH. Verkrijgbaar bij alle voorname Winkeliers, nette Ca- fé'sen Restaurants. A.L. de Vlieger, Bijbels en kerkboeken. In al Ie formaten. Ruim voorhanden. ANNO 1972 Woensdag 12 april LEIDENBurgemeester en wethouders stellen de raad voor f200.000,- uit te trekken voor verbouwing van paviljoen E he ren van het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. VOORSCHOTEN— De Voorschotense middenstand wil de vrij dagse avondsmarkt zo snel mogelijk weer terug. Sinds drie maanden is de wekenlijkse warenmarkt op de Voorstraat een dagmarkt. De ledenvergadering van de Algemene Winkeliers vereniging was onverdeeld de mening toegedaan dat de ge meentelijke overheid niet de belofte waar gemaakt heeft dat de Voorstraat tijdens de koopavond begaanbaar zou zijn. Na het ontbreken van de markt om zes uur 's avonds blijft de hele Voorstraat een chaos en is pas weer begaanbaar na negen uur, waardoor de winkeliers in de Voorstraat verstoken blijven van klanten. WARMONDDe laatste telefoontjes, afspraken en besprekin gen om alles zoveel mogelijk afgesloten achter te laten. Dat is het werk van Warmondse eerste burger drs. F.K. Langemeijer, die vrijdag officieel afscheid van het Kaagdorp neemt. Er zullen weinig suggesties of ongevraagde raadgevingen voor zijn opvol ger achter blijven op het grote half ronde bureau in de Burge meesterskamer. Burgemeester Langemeijer:Mijn opvolger moet het allemaal zelf maar ondervinden"Hij vindt dat War mond na de Langemeijer-periode die tien jaar duurde, nu aan een man toe is, die alles weer fris kan bekijken. L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/vr.18.00-19.30uuren Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (ad/unct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 -11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30tot17 071! ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch aft van het abonnementsgeld, ontvang korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sle: ogen hebben of blind zijn (ofeemrr leeshandicap hebben), is een samenvï het regionale nieuws uit het Leidsch Ds geluidscassette beschikbaar Voc 0886-482345 (Centrum voor Gesprek Leduur. Grave). Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 e woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenhun j dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19 45 u, Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partnen j bovendien van 10.30 -11.15 uur en van 19 45 - 21 00 u Special Care Unit: 10.30-11.00 uur. 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uurei overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegd Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uuren 19.00-19.45 u RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545)- dagelijks 14.00-15.00 uuren 18.30-19.30 uur, klasself daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uuren 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.00" Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voorouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14 30 u 18.30-19.00uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118.30-19.30 uur, klassele" Al is het op de foto niet echt merkbaar, in 1961 was de gemeente Lei den nogal bezorgd over de enorme verkeers drukte op de Blauw poortsbrug, destijds deel uitmakend van de hoofdroute door Lei den. Voor de Blauw poortsbrug en de Steenstraat was de drukte volgens de ge meente onhoudbaar. Een oplossing werd ge zien in het instellen van eenrichtingsverkeer op de brug. Het verkeer richting station ging via de Turfmarkt, de Bees tenmarkt en langs de molen De Valk. Op vrij dag werd het eenrich tingsverkeer weer eventjes opgeheven in verband met de te hou den Leidse veemarkt op de Beestenmarkt en Lammermarkt. De koeien, varkens en schapen werden ge woon verhandeld, ook al viel de regen met bakken uit de hemel. Een sfeervol beeld, vooral als de boeren onder de ogen van het voorbijkomende publiek han denklappend wellicht goede za ken deden. Na afloop werd een biertje of een andere versnape ring genuttigd in één van de ho recagelegenheden. Een jaar of wat later werd de overdekte Groenoordhal in gebruik geno men. De brug vervulde ook een hoofdrol voor de tram. Drie lij nen maakten er gebruik van. De zogenoemde blauwe tram van de NZH - vanaf het Leidse sta tiën via Voorschoten en Leids- chendam naar Den Haag - en de gele tram van de Haagse Tramweg Maatschappij (HTM). Dat was een verbinding vanaf de Leidse Haarlemmerstraat via het station naar Wassenaar en vervolgens naar Den Haag. Er zijn dan ook vele foto's ge maakt van de bekende Boeda- pesters - gebouv^d door het be- Het was niet altijd even eenvoudig om de Blauwpoortsbrug te nemen. drijf Ganz-Danubius in Boede- pest, maar ook bij Werkspoor in Utrecht - die de zogenoemde S- boog over de brug namen. In november 1961 verdwenen de trams uit het straatbeeld. Korte tijd later werden de rails verwij derd en waren de laatste herin neringen aan het verleden van de tram weggewist. Het tracé van de gele tram is als zand- baan nog precies terug te vin den. De oeververbinding dateert uit ongeveer 1350, toen een op haalbrug werd gelegd. Deze brug werd in 1602 weer afge broken. De nieuwe brug kreeg de naam van de poort aan het begin van de Haarlemmerstraat. In 1667 maakte de houten brug plaats voor een stenen. Twee honderd jaar later werd de brug wederom vernieuwd. In 1910 werd door ir. J.H.E. Rückert een ijzeren rolbasculebrug met elek trisch bewegingswerk gebouwd. Na 1971 raakte het beweegbare deel van de brug guiten gebruik Tal van voorzieningen zijn momenteel door de gemeente getroffen om het verkeer beter te laten doorstromen. foto marklamers wegens het verlies van de door- vaartfunctie. De brug is nu weer Op de foto uit 1961 is het brug- wachtershuisje nog als zodanig in functie. Nu is er een vishan delaar in gevestigd. Zoals er in de omgeving uitkaard veel meer veranderde in het straat beeld. Neem alleen maar de au to's. Een liefhebber van oldti mers zou niet weten welke auto hij het eerst zou moeten uitzoe ken. Onder de ANWB-wegwijzer kijkt een agent of het verkeer naar behoren docjstroomt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18