Leiden traag bij behandelen post an zware bevalling tot gezond kind Inuit willen identiteit behouden H estig banen door rote Stedenbeleid jEiden Regio ozen zitten Leiden og altijd niet lekker Slopen met een schaar msf/M f/f/J/f/. Kort oponthoud bij werk aan de Haarlemmerstraat Vie heeft het zeepbellenbusje van Van Zonneveld gezien? IRDAG 12 APRIL 1997 han5 jacobs. 071-5356414, plv.-chef* rudolf kleijn, 071-5356436 streden terrasboot bestaat vijf jaar .porith ligtvoet t enthousiasme, de benodigde pecunia, horeca-er- r twee rechterhanden en de medewerking van Jaar ambtenaren op het Leidse stadhuis. Sjaak ga en Hendrik-Jan van der Klip hadden alles mee de flitsende start van hun terrasboot aan de Prin- kade. Dachten ze. Maar van alle eigenschappen en vaarden die voor de bouw van De Waterlijn nodig i, bleek er één het belangrijkst: doorzettingsver- ji. jden was in last toen Veringa en Van der Klip acht eleden plannen smeedden voor de bouw van de boot. Omwonenden liepen te hoop tegen de it van het schip dat nu alweer zijn eerste lustrum De buurtverenigingen in de Oude Morsch en Ma p/De Camp dienden bezwaarschriften in en ook ners van de historische haven lieten van zich ho- hypermoderne ontwerp zou niet in de histori- omgeving passen en het zicht op het water ontne- Geparkeerde tweewielers zouden dit fraaie stukje inhet aanzien geven van een fietsenstalling. En de jkers? Lawaaiveroorzakers die in de portieken uri- i. Ook stank uit de keuken werd gevreesd. En voor jtorische schepen zou geen ruimte overblijven om en wat tot gevaarlijke situaties kon leiden. Werke- een argument werd ongebruikt gelaten om te ;omen dat de boot er zou komen, f jaar later zijn de protesten verstomd of worden ze i nog binnensmonds gehoord. De succesvolle on- •ming heeft zich een aparte plaats verworven in ridse horecawereldje. „Het is ons kindje, want we en De Waterlijn zelf gebouwd", zeggen Van der en Veringa. „Maar ook als je kijkt naar de boot zelf niets in Leiden dat hierop lijkt. Veel mensen ko hieralleen naar toe, ook ouderen en vrouwen. Het is een plek waar mensen met elkaar afspreken, een krantje lezen. Geen coffeeshop, geen café." Dat is ook een van de redenen dat de twee eigenaars het vijfjarig bestaan niet uitgebreid vieren. Het perso neel gaat dit weekeinde een avondje naar de schouw burg, voor de vaste klanten gaat het lustrum ongemerkt voorbij. „We hebben hier wel klanten die dagelijks ko men, maar we hebben geen stamgasten zoals een ca fé", verduidelijkt Van der Klip. „Uitgebreide festivitei ten vonden we dan ook niet nodig." Hoewel De Waterlijn een goed lopende onderneming is, zegt Veringa dat hij nooit meer aan de bouw zou be ginnen als hij de hele procedure moest overdoen. „We wisten dat we weerstanden zouden ontmoeten, maar niet dat werkelijk iedereen te hoop zou lopen tegen on ze plannen.' Ik noem dat altijd het Annie's Verjaardag- syndroom. Alles wat maar slecht was, kwam daar van daan. Dat is natuurlijk niet zo. Maar we merkten dat er weinig garen is te spinnen met buren als je in de bin nenstad een horecagelegenheid wil beginnen. Gelukkig zijn sommige tegenstanders van mening veranderd. Hoewel er ook mensen zijn die me nog steeds geen ge- Een van de tegenstanders die nu aanmerkelijk posi tiever over de boot oordeelt dan voorheen is Lia Baar, eigenaresse van het Havannahuis aan de Prinsesseka- de. In het verleden was ze bang voor stankoverlast. „Maar daarvan is geen sprake. De Waterlijn is natuur lijk ook geen echt restaurant geworden. Ze serveren een broodje, een kop koffie. Daar heb je geen last van. Ik vind dat het geheel erg mooi is geworden. Die jongens zetten een plantje neer, een leuke lantaarn, een fraai schilderij. Het ziet er altijd goed verzorgd uit. Ik vind De Waterlijn een aanwinst." Rudolf Tenzer is bestuurslid van de Stichting Histori sche Haven, die indertijd protesteerde tegen de komst van de boot. Nu noemt hij De Waterlijn 'een mooi ge bouwd geheel' waaraan veel aandacht wordt besteed. „We waren bang voor dronken mensen die glas op on ze schepen zouden gooien of tegen de boten zouden pissen. Maar dat gebeurt niet. Van de tenten in de Morsstraat hebben we meer last." Met de plek waar de terrasboot ligt, heeft de stichting wel nog steeds moeite. „Die plaats was aanvankelijk bestemd voor ons, voor historische schepen. Toen kwam als een donderslag bij heldere hemel Sjaak met zijn plan. Wij vinden het nog steeds niet netjes van de gemeente dat ons de toegezegde plek is afgenomen." De stichting vond het ook een bezwaar dat de Prin- sessekade voor grotere schepen te smal zou worden om te keren. Nog steeds zijn de schippers niet blij met de geringere manoeuvreerruimte. „Lange schepen kunnen hier niet meer draaien. Als de wind van opzij komt, zouden ze tegen de terrasboot waaien." Schepen die willen keren moeten nu op het Galgewater lastige capriolen uithalen, iets wat volgens Tenzer veel behen digheid vereist. Andere kritische noten kraakt tegenstander G.C. Heemskerk, bewoner van het Kort Galgewater. Hij vindt nog steeds dat de moderne glazen opbouw niet in een omgeving past waar zoveel prachtige gebouwen staan. „Die boot doet afbreuk aan de historische binnenstad. Hij verpest bovendien het uitzicht van omwonenden." Positief J.B. Knoop is secretaris van de gemeentelijke wel standscommissie. Ondanks kleinere aanpassingen wa ren de commissieleden indertijd vrij positief over het ontwerp. „Toevallig had ik het er een paar dagen gele den nog met een ander lid van de commissie over. Wij vinden dat het ontwerp fraai is uitgevoerd. Blijkbaar wordt die mening door anderen gedeeld. Vijf jaar gele den liep iedereen te hoop tegen de boot. Toen het schip er lag, hebben we geen bezwaren meer vernomen." Hendrik-Jan van der Klip en Sjaak Veringa op De Waterlijn: protesten zijn verstomd, foto henk bouwman Amsterdamse reclamebu- Publex - eigenaar van de i's in Leiden - heeft de c flink misgeslagen in de aakte campagne van New Pizza. Dat vinden althans jmeester en wethouders .eiden. Zij hebben Publex igd uit te leggen waarom 'dozen-campagne' van de urant-keten niet- heeft ge- rd. Het is tijd voor een ge- vinden B en W. jens het contract moet ex erop letten, dat de recla- affiches in de mupi's niet in zijn met de wet of de goe- eden. De reclame voor 'do zen die gratis thuisbezorgd wor den' had op. grond van die be paling geweigerd moeten wor den, vindt de gemeente. „Wij zijn teleurgesteld in de mate waarin u op dit punt uw verant woordelijkheid invult", staat in de brief aan Publex. De posters verdwenen wel binnen een week uit de mupi's, maar dat gebeurde niet omdat Publex bedenkingen had gekre gen, weet een woordvoerder van de gemeente. „Het was ge woon een korte campagne. Met een omschrijving als 'in strijd met de goede zeden' kun je veel kanten op en Publex legt die be paling kennelijk ruimer uit dan wij. En dat bevalt ons niet." 'aad rietveld kringloopbedrijf, op de swerf en de stichting City- :eting Leiden profiteren het it van het geld dat Leiden t uit het potje voor Grote Bnbeleid. Beide initiatieven ten dit jaar rekenen op een van een half miljoen en. Ook de stichting Par ian Leiden profiteert van ,4 miljoen gulden die het leschikbaar stelt, loral de werkgelegenheid i voor burgemeester en lou'ders bij de keuze uit de projecten die in aanmer- kwamen voor een bijdrage, kringloopbedrijf dat op ini- if van de Gevulei (gemeen- ippelijk vuilverwerking Lei en omgeving) wordt begon- op industrieterrein De rd levert naar schatting 44 :ert-banen op. Ook van marketing, de beoogde op- er van de WV die toerisme Leiden moet promoten, de gemeente hoge ver ingen. rkeerplan Leiden krijgt het om zich van een vrijwilli- club te ontwikkelen tot een essionele organisatie. Er den naast een manager horecamedewerkers en twaalf chauffeurs voor de pen delbusjes in dienst kunnen tre den. De stichting beheert nu. het parkeerterrein aan de Haagweg, waar automobilisten voor vijf gulden per dag hun voertuig kunnen stallen en gratis vervoer naar de binnenstad krijgen. Voortaan kan op zaterdag vanaf eén parkeerterrein aan de Haagweg ook gependeld wor den naar het centrum. B en W verwachten dat die parkeerter reinen en pendelbusjes uitein delijk ook meer omzet en dus meer werk gaan opleveren in de Leidse binnenstad. Na de verdeling van het geld over de drie projecten bleef er nog 46.000 gulden over. Dat geld wordt gestoken in de om bouw van het' brugwachters- huisje van de Grote Havenbrug tot een havenkantoor voor de watersport. In het gebouwtje komen naast een informatielo ket en douches en toiletten voor de varende bezoekers. De komende drie jaar krijgt Leiden ruim 2,3 miljoen gulden voor Grote Stedenbeleid. Over de besteding van dat geld moe ten in juni voorstellen worden gedaan aan het ministerie van binnenlandse zaken. leiden Waar zijn ze nou weer mee bezig? Het is een vraag die het afgelopen anderhalve jaar veelvuldig is gesteld over het Stationsplein en die de komende maanden nog wel vaker zal worden gesteld. Het blijft er immers chaotisch uitzien voorstation Leiden Centraal. Deze machine is in elk geval bezig met de sloop van het ZWN-kantoortje. Met een hydraulische schaar. Dat geeft minder stof en rotzooi dan werken met een slopersbal. foto hielco kuipers leiden aad rietveld De indruk van PvdA'er E. van der Veen en anderen, dat brieven aan de gemeente Leiden lang niet altijd snel wor den beantwoord, is juist. Dat is gebleken uit eigen onder zoek door de gemeente. Rond de veertig procent van alle brieven die mensen de gemeente sturen is na drie tot zes maanden nog niet beantwoord. En dat is wethouder P. Langenberg (D66/bestuurlijke vernieuwing) flink tegen gevallen. „Na alles wat we er de afgelopen jaren aan heb ben gedaan is dit resultaat heel teleurstellend." onderzoek. Ambtenaren volgden tot 20 maart het spoor van alle brieven die tussen 1 oktober en 31 de cember van het vorig jaar bij de gemeente binnenkwamen. Op die dag waren van de 293 brie ven aan de dienst milieu en be heer er nog 126 (43 procent) niet beantwoord. Bij de be stuursdienst lag 42 procent van de brieven toen nog op ant woord te wachten, bij de dienst cultuur en educatie 39 en bij bouwen en wonen 37 procent. De beantwoording van post door de gemeente Leiden staat in de kijker. Donderdag kondig de raadslid Van der Veen aan, dat hij burgers gaat helpen hun onbeantwoorde brieven alsnog behandeld te krijgen door de gemeente. Gisteren presenteer de wethouder Langenberg zijn plan om ervoor te zorgen dat ambtenaren stipter op brieven reageren. Want daar mankeert nogal wat aan, zo blijkt uit het En dat resultaat is, vindt Lan genberg, 'toch echt onvoldoen de'. Langenberg en zijn ambtena ren hebben er een heel project plan voor bedacht om de afhan deling van post aan de gemeen te te verbeteren. Een communi catiecampagne, een nieuwe 'postprocedure', een instructie folder een registratie- en volg systeem op de computer en pe riodieke rapportages komen er aan te pas om afdelingschefs en 'hun' ambtenaren op hun ver antwoordelijkheden te wijzen. „Want die zijn daarvoor verant woordelijk", zegt Langenberg. Het project gaat nog tot het einde van het jaar door. In de cember wordt onderzocht of de briefschrijvers dan tevreden zijn. Ook de telefonische bereik baarheid van de gemeente is gedurende die periode onder werp van een campagne. Pleidooi in Leiden voor handhaven jacht of *S> leiden caroline van overbeeke Jagen om te overleven. Het voedzame zeehonden- en wal visvlees is bij uitstek geschikt om het lichaam warm te hou den bij temperaturen van -45 graden onder nul. De huiden van poolvossen, lynxen en wol ven zijn hard nodig om ledema ten tegen bevriezing te bescher men in de strenge poolwind. De Inuit, eskimo's in het Canadese arctische gebied, willen blijven jagen. Ze moeten wel. Veertien jonge Inuit waren gisteren op de Leidse universi teit om met studenten te praten over hun leefwijze en het belang van het behoud van hun tradi ties. Ze zijn in Nederland om te pleiten voor opheffing van de huidenboycot: huiden die af komstig zijn van dieren die met de pootklem zijn gevangen. Die pootklem wordt door dierenac tivisten als wreed beschouwd omdat de dieren niet onmiddel lijk sterven. „Onze jachtmetho- den zijn absoluut niet wreed maar juist zeer humaan", zegt een van de Inuit beslist. „Onze jagers gebruiken ritue len om de dieren na hun dood te danken voor datgeen wat ze aan ons afstaan. Wij zijn van hun bestaan afhankelijk. Zon der onze jacht zouden we niet kunnen overleven in het arcti sche gebied. Er is nauwelijks werk, er groeien geen gewassen. Alle grondstoffen moeten geïm porteerd worden. En dat is duur. Huiden en vlees zijn onze belangrijkste middelen van be staan." Cultureel antropoloog Jarich Oosten weet veel van de Inuit af en 'heeft zijn studenten goed voorbereid op hun komst. Toch maken de meegebrachte dia's van het enorme lege en woeste landschap een diepe indruk op de aanwezigen. Ook de slede honden en de bouw van iglo's - alleen tijdens de kerstdagen als verzetje want de Inuit wonen in echte huizen - intrigeren de Leidse studenten. De Inuit-studenten volgen een speciale opleiding in Ot tawa. Ze worden getraind voor bestuurlijke functies om ze voor te bereiden op de zelfstandige status van hun gebied in 1999. Ze vertellen over de kloof tussen hun oude tradities en de opruk kende moderne industriële we reld .om hen heen. „Vroeger hadden we geen winkels die suiker verkochten en ander on gezond voedsel." „We hebben nu ook televisies en zijn afhankelijk van moderne vervoermiddelen. Dat is prettig maar er dreigt ook gevaar. Ge vaar van verlies van onze identi teit. Daarom hebben we groot respect voor onze ouders en groot-ouders: zij hebben de Inuit-cultuur aan ons doorgege ven. Wij willen dat op onze beurt doen." Werkzaamheden Haarlemmerstraat lorschotenaar zit met handen in het haai- schoten herman joustra hele rits schoonmaakspulletjes had Ben van neveld 's nachts in zijn bestelbusje laten lig- 0m die zo laat nog uit te laden, dat wilde hij japende buurtbewoners niet aandoen. Die Jen hem een tijdje geleden ook gevraagd 's lts zich éen tikkeltje gedeisd te houden. Had laar niet geluisterd en de spulletjes wel uitge- n» denkt hij nu. Want onlangs werd het be- risje van de Voorschotenaar gestolen. Met al- ihoonmaakspullen erin. „Nu ben ik ridder te Van Zonneveld drijft al een jaar of twintig een klein schoonmaakbedrijf. Samen met zijn vrouw, zoon en dochter. Met het busje trekken ze er elke keer weer op uit. Zonder busje' en zonder het gros van de spullen ('ook al heb ik nog wel wat staan, hoor') is het bedrijfje in één klap in grote proble men geraakt. „De spullen en het busje zijn bij el kaar wel een gulden of 30.000 waard. Natuurlijk ben ik wel verzekerd, maar je krijgt lang niet al het geld terug. Het busje is vijfjaar oud. Al die tijd had ik het all-risk verzekerd. Maar nu voor het eerst WA. Dat scheelt enorm." Van Zonneveld en gezin maken schoon gedu rende de nachtelijke uurtjes en de vroege och tenduren. „Om kwart voor vier, dan beginnen we. We maken sportzalen en scholen schoon. Dat lukt nu ook wel, ma^r het is een stuk moeilijker. Ik heb niet alle machines meer en alle spullen die ik nog wel heb, moet ik nu in mijn personenauto vervoeren. Dat is behoorlijk passen en meten." Hij begrijpt nu nog niet hoe het heeft kruinen gebeuren. „Om een uur of een 's nachts zag ik hem nog staan. En een paar uur later toen we weg wilden, stond-ie er niet meer. Niemand die iets had gemerkt. Er waren geen sporen van braak, geen glasscherven op de grond, niks. En hoe ze ermee weg zijn gekomen... er zit nota be ne een startonderbreker in. Of zouden hem op een trailer hebben geladen?" De politie tast in elk geval nog in het duister. Van Zonneveld: „Ik hoop nou maar dat er toch iemand is geweest die iets heeft gezien. Of die het busje ergens anders heeft zien rijden. Het is een knalrode Toyota. Schoonmaakbedrijf B. van Zon neveld staat erop, in. blauwgroenachtige letters. Met het telefoonnummer: 071-5613166. En er zijn allemaal zeepbellen op geschilderd. Iedereen hier in de buurt kent die wagen." Wie heeft het busje van Van Zonneveld gezien? leiden timoteus waarsenburg De ploeg van de gebroeders Schouls bv, die de werkzaamhe den. aan de Haarlemmerstraat verricht, heeft de eerste tegen slag erop zitten. Ter hoogte van de Hooglandsekerksteeg en de Lombardsteeg kruisen drie hoogspanningskabels de Haar lemmerstraat. „Die kabels lagen onder het oude riool. Maar om dat het nieuwe riool dieper komt te liggen, was het nodig de kabels over de rioolbuizen heen te trekken. Ons werk heeft daar door drie dagen stil gelegen. Donderdag zijn we weer verder gegaan. Maar voor hoe lang weet ik nog niet," aldus opzich ter H. van Rij. Ook bij de Paradijssteeg lig gen namelijk verschillende ka bels en leidingen haaks op de winkelstraat. „Op de bouwteke ningen staan echter geen bij zonderheden aangegeven. Dat was wel het geval bij de Lom bardsteeg. We hopen dat de ka bels hier op een goede diepte liggen, zodat we geen verder oponthoud krijgen. We weten dat pas zeker als de grond opengaat. De voorsprong die we aan deze kant op het tijd schema hadden, is inmiddels flink geslonken." De werkzaamheden aan de kant van de Prinsessekade lig gen anderhalve week voor op schema. Van Rij: „We hopen de voorsprong daar te kunnen be houden. Volgende week zal de straat bij de Vrouwensteeg wel wat langer openliggen. Als wij klaar zijn wil het Energiebedrijf Rijnland van de gelegenheid ge bruik maken om onderhoud te verrichten aan een gasleiding. Misschien komen we ook bij de Vrouwensteeg hoogspannings kabels tegen. Dat kan ook ver traging betekenen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17