KYLLBURG: Toerisme Spuitend over het IJsselmeer Van Biskaje naar Gdansk ZATERDAG 12 APRIL 1997 Knappe koppen De publicaties van het Noorder Dierenpark in Enimen hebben in de loop der jaren zo'n faam verworven, dat een oplage van 70.000 stuks per uitgave geen uitzondering is. Ook 'Knappe Koppen', de nieuwste uitgave, doet die zorgvuldig opgebouwde reputatie eer aan. Het thema is ditmaal het merkwaardi ge uiterlijk van sommige dieren. De één zit onder de wratten en de ander sleept een meterslange staart achter zich aan. Dieren- koppen kunnen bovendien zowel lachlust opwekken als respect en afschuw. 'Knappe Koppen', met een vracht aan schitterende kleurenfoto's, wordt gratis toegezonden aan abonnementhouders. Andere geïnteres seerden kunnen het bestellen door 10 gul den over te maken op giro 927586 ten name van het Noorder Dierenpark onder vermel ding van 'Knappe Koppen'. NJHC's Toer Extra De Toer Extra-brochure van de Nederland se Jeugdherberg Centrale (NJHC) bevat dit jaar vijftig low-budget arrangementen, vari ërend van een mysterie-weekeinde in Bun- nik tot parachutespringen op Texel. Nieuw is onder meer een survivaltocht rond Nij- verdal. De gratis folder is op te vragen bij de NJHC in Amsterdam, telefoon 020- 551 31 23. Dracula honderd jaar Dat het dit jaar een eeuw is geleden dat de roman 'Dracula' van de Ierse schrijver Bram Stoker verscheen, is de conservators van het Belgisch Centrum van het Beeldverhaal (kortweg 'Stripmuseum') te Brussel niet ontgaan. Reden om een tentoonstelling te wijden aan de even bloeddorstige als legen darische graaf. De expositie die tot 1 juni duurt, ontving de prikkelende titel 'Ver vloekt, Dracula is 100 jaar' en schenkt door middel van zeefdrukken, publicaties, film posters en tekeningen niet alleen aandacht aan het 'monster' zelf, maar ook aan de 'vampier in de strip'. Het Stripmuseum (Zandstraat 20) is met uitzondering van maandag elke dag van 10.00 tot 18.00 uur geopend. De nevel hangt boven het dal. Een enkele zonnestraal die door de bewolking prikt, valt op'het bladerdek dat groen oplicht. De Kyllburger Waldeifel, vier uur rijden van Nederland. Een be stemming voor een weekeindje weg; een bestemming óm even tot rust te komen; een bestem ming om eens een flink stuk te wandelen. Natuurschoon ge noeg. Maar zodra de avond valt, is Kyllburg een verlaten stadje. Gaan de luiken voor de ramen dicht; is er geen hond op straat. Kyllburg: Kurort, meldt een bordje bij de bebouwde kom. Maar in het laagseizoen is er van enige kuuractiviteit weinig te merken. Of het moeten de naambordjes zijn van doktoren nabij het eens zo statige hotel Eifelerhof in het centrum. Het hotel is failliet. Hier en daar bladdert verf van de gevel. Een aspirant koper heeft zich inmid dels gemeld. De staat van het hotel is enigszins vergelijkbaar met de situatie in Kyllburg. Ruim tien jaar geleden was het erg druk, maar het aantal toeristen stagneert. In het hoofdseizoen is er weinig reden tot klagen, maar daarbuiten loopt het aan tal gasten terug. Om die nega tieve ontwikkeling te keren, timmeren de VW en de ge meente flink aan de weg. Stug De gemeente heeft veel geld uitgetrokken voor de aanleg van een randweg om het centrum. Auto's worden geweerd uit de kern. De VW promoot op talrij ke beurzen de Kyllburger Waldeifel als 'het gebied waar Gemütlichkeiten vriendelijk heid nog bestaat'. Dat laatste is enigszins overdreven. De bevol king - met name de oudere - is vrij stug, maar altijd bereid tot hulp. Kyllburg, de op één na kleinste stad van Duitsland, heeft ongeveer 1300 inwoners en dat geringe aantal geeft tege lijkertijd de beperkingen weer als het gaat om vertier. In het hoogseizoen zijn er evenemen ten voor toeristen, maar daar buiten gebeurt er hoegenaamd niets. Wie toch op zoek gaat naar het schaarse amusement, komt vanzelf terecht in de hut van Ei- fel-Willi. Kilo's varkensvlees worden daar gegrilld boven een open vuur en een muzikant speelt op een synthesizer Duitse soldatenliedjes, die door de meeste gasten uit volle borst worden meegezongen. 'Op Vol le Toeren' in een Duitse berg hut. Voor de wandelaar die van dikke boeken houdt bier, wijn en vlees. In de hut is het tijd voor Spass und Spiel, roept Willi. De Spass bestaat uit Duitse humor en zonder bier kan niet iedereen daaróm la chen. Het Spiel is de verkiezing van de Grillhutkoning en -ko ningin. De bijbehorende spelle tjes misstaan niet op een kin derfeestje, maar na een zoveel ste flinke borrel is er niemand die daarom maalt. Voor de toerist die niet van Wil li's vertier houdt, is er geen an dere keuze dan een verblijf in de hotelkamer of de lounge met een boek of iets uit de leesmap. De kamers in de plaatselijke ho tels zijn netjes, sober en goed koop. De bodemprijs bij een verblijf van vier dagen of langer varieert van veertig D-mark voor eenpersoons- en het dub bele voor een tweepersoonska mer met ontbijt. Een televisie ontbreekt. Het gebied wordt vooral be zocht door Duitsers en Vlamin gen. Nederlanders zijn er veel minder te vinden. Bovendien verblijven ze liever in vakantie huizen, die ook in het gebied zijn te vinden. Waarom de Ne derlanders goed zijn voor 'maar' 3.000 overnachtingen per jaar? De Duitsers weten het niet. De prijzen zijn billijk en het is niet ver. Niet verder dan Luxemburg, waar Nederlanders wel en masse vakantie houden. Vertier mag er in Kyllburg dan weinig zijn, het stadje ligt gun stig voor uitstapjes. Er is een di recte treinverbinding met Trier, de oudste stad van Duitsland en er kunnen ook dagtrips worden gemaakt naar Bittburg dat op 15 kilometer afstand ligt, en het daarom heen liggende Moezel gebied. Op een kwartiertje wan delen door de bosrijke omge ving ligt het dorp Malberg, met als grootste bezienswaardigheid een oud en verlaten landhuis. Het pand staat te koop voor één mark. De koper is wel verplicht het pand binnen zes jaar te res taureren. De kosten daarvan worden geraamd op een slordi ge 36 miljoen D-mark. Het landhuis, waarvan de oud ste delen dateren uit de veer tiende eeuw, kan op vaste tijden worden bezichtigd. Het interi eur telt enkele prachtige meu bels, waarvan de schoonheid te niet wordt gedaan door wasta fels die te kust en te keur zijn opgehangen door de laatste be woners. De kalender in de keu- ken is niet meer bijgehouden sinds 1984. Om het aantal bezienswaardig heden uit te breiden heeft de VW voor 1997 een aantal arran gementen bedacht. Het aanbod loopt uiteen van het proeven van Schnaps in enkele van de driehonderd stokerijen tot een cursus golfen op de negen holes baan in de omgeving van de stad. Tot de mogelijkheden behoort ook een gastronomisch weekend, waarin een avondje bij Eifel-Willi is opgenomen. Kyllburg is bovenal een gebied waar wandelaars, fietsers en - buiten het zomerseizoen - ook rustzoekers aan hun trekken ko men. Excursies zoals naar een Schnapsstokeri) zijn aardige uit stapjes, maar voor een verblijf van meer dan een week is Kyll burg af te raden. Ondanks de gunstige ligging ten opzichte van Trier en de Moezel. Informatie: Duits Reis- en Informa tiebureau, Hoogoorddreef 76,1101 BG Amsterdam, telefoon 020- 697 80 66. De Kyllburger Waldeifel. De uitgestrekte bossen lenen zich bij uitstek voor lange wandelingen en fietstochten. Wie er altijd van heeft ge droomd in één dag meerde re, langs het IJsselmeer lig gende attracties te bezoe ken, kan sinds kort zijn hart ophalen. Vanuit Den Oever (Wieringen) of Amsterdam (De Ruyterkade achter het Centraal Station) vertrekt dagelijks de Blue Arrow, een catamaran van rederij Arrow Ferrylines, die - zo lang het tenminste niet te hard waait - met gemak een snelheid haalt van 80 kilo meter per uur. Er kan wor den geboekt voor drie dag tochten: Ï.Amsterdam-Le lystad - Enkhuizen-Volen- dam; 2. Den Oever-Stavo- ren-Enkhuizen-Medemblik en 3. Den Oever-Oude Schild-Oost Vlieland-West Terschelling. Elke tocht doet een stuk of drie be zienswaardigheden aan waaronder de Bataviawerf in Lelystad, Kasteel Rad boud in Medemblik en ui teraard het Zuiderzeemuse um in Enkhuizen. Eind maart is bij Nieuwe- schans in Groningen het Europees Kustpad E9 offi cieel in gebruik genomen. Het door Nederland lopen de gedeelte voert de lange afstand-wandelaars van Sluis (Zeeuws-Vlaanderen) via Hoek van Holland, Haarlem, de Afsluitdijk en Lauwersoog naar Nieuwe- schans. Vandaar kan wor den doorgetippeld naar Bunde, Weener, Leer, Au- rich, Wilhelmshafen, Bremerhaven, Hamburg, Rostock en verder oost- waards tot aan de Poolse grens. Vanaf Sluis gaat de route zuidwaarts voorals nog niet verder dan tot Bretagne. Het ligt in de be doeling dat het Kustpad E9 in de nabije toekomst de Golf van Biskaje met de Bocht van Gdansk verbindt. Hondentraining Ook dit jaar stelt Gran Dorado hondenlief- hebbers in staat in Porte Zélande aan het Grevelingenmeer een zogenaamd 'honden- trainingsarrangement' te boeken. De cursus voor mens en dier duurt van maandag tot en met vrijdag en staat onder leiding van een professionele leraar. Gewerkt wordt on der meer aan de relatie tussen baas en hond, de omgang met toevallige passanten en de voeding. Aan het eind van de oplei ding wordt een examen afgenomen. Informatie: Gran Dorado, Almere-Haven, telefoon 036-534 95 22. Boerenfietstocht In de Achterhoek kan de komende maan den tijdens de schoolvakanties weer wor den deelgenomen aan rijwieltochten onder de naam 'Met de fiets de boer op'. Tijdens de ritjes geeft een gids uitleg over leven en werken op een boerderij (zowel veehoude rijen als akkerbouwbedrijven) en krijgen de fietsers (indien gewenst) een verfrissing in de vorm van een vers van de koe 'getapt' glas melk. De tochten vertrekken op dins dag vanaf het kantoor van-de VW Winters wijk (telefoon 0543-512302) en op woens dag vanaf dat van de VW Lochem (0573- 25 18 98) of VW Zelhem (0314-62 38 11). Ennstalfietsroute In Oostenrijk wordt dezer dagen de Ennstalradweg R7 in gebruik genomen. De 250 kilometer lange fietsroute loopt van Flachau (Salzburgerland) via Schladming en Gröbming naar Steyr aan de Enns (Obe- rösterreich). Het landschappelijk gezien zeer fraaie traject volgt grotendeels de oever van de rivier de Enns waarbij onder meer hoogtepunten als het Gesausetal, Radstadt, Haus im Ennstal en het Stift Admont wor den gepasseerd. De met bordjes bewegwij- zerde route staat beschreven in een brochu re die voor 100 shilling (circa 16 gulden) verkrijgbaar is bij het Regionalverband DachsteinTauern in Schladming, telefoon (vanuit Nederland): 00 43 36 87 23 31 0. Belgische attracties De uitgebreide gegevens van meer dan di- rehonderd al dan niet bekende toeristische attracties en musea in België staan opgeno men in een zojuist uitgekomen gids. Ook bevat de brochure een overzichtskaart en een alfabetisch, per provincie gerangschikte index. De gids kan worden aangevraagd bij het Belgisch Verkeersbureau in Haarlem, telefoon 023-534 39 39. Vrijheid, blijheid. Daar draait het allemaal om bij 'Langs het tuinpad van Overijssel', een tweedaagse wandeling door het agrarisch landschap van Salland. Anders dan anders, die routes. Ze volgen achteraf - weggetjes en kerkenpaden, lo pen dwars door weilanden, doorkruisen een natuurreser vaat, leiden over schouwpaden van het waterschap, voeren over boerenerven en gaan langs schuren en stallen waar in nog een kijkje mag worden genomen ook. Bordjes Yerbo- den Toegang' veranderen plot seling in hartelijke uitnodigin gen; geslapen wordt er op de boerderij. Het kan niet anders of wande laars zullen zich een tijdje Swie- bertje wanen. Want net als die beroemdste aller Nederlandse zwervers zullen ze door de boer worden uitgenodigd een glaasje karnemelk te drinken en langs de kant van de weg zullen ze uit een knapzak eten met een stro baal als tafel. 'Dineren' in de hooiberg kan helaas niet meer. Ook in Salland verdwijnen deze als gevolg van de moderne agra rische bedrijfsvoering in rap tempo. Het spreekwoord 'Zoe- De knapzakroute voert over boerenerven en langs schuren en stallen waarin nog een kijkje mag worden genomen ook. foto stichting law tuinpad van Overijssel' als een proeftuin, waarin een groot aantal nieuwe agrarische routes moet ontspruiten. Agraview broedt al op aansluitende om metjes in Overijssel. De initia tiefnemers hopen dat die routes op den duur uitgroeien tot een landelijk net van wandelpaden; zoiets als The Public Footpath in Engeland. Té lang De nieuwe routes zullen overi gens aanmerkelijk korter zijn dan de Sallandse primeur. Die bestaat uit twee stevige dag- marsen: de Knapzak-etappe (25 kilometer) en de Kruudmoes- etappe (27 kilometer). Voor on geoefende wandelaars is 52 ki lometer in twee dagen té lang, geeft Antoinet Looman toe. „Zeker als je ook nog een paar agrarische bedrijven of een na tuurgebied wilt bezoeken. Te zien valt er genoeg onder weg. De wandelaars maken niet alleen kennis met traditionele boerderijen als varkenshoude rijen en zuivelboerderijen, maar ook met een nieuw fenomeen als een struisvogelfokkerij. Op het programma staat tevens een bezoek aan een museum en een korte tocht met paard en wa gen. De wandeling kan het hele jaar door worden gemaakt. Het aan tal deelnemers per dag bedraagt voorlopig maximaal zes. Een historische boerderij in Heeten biedt overnachtingsmogelijkhe den. De bedjes zijn gespreid in het 'bakhuus' of in tweeper soonskamers onder de hanebal- ken. De samenstellers van de route hebben ook de inwendige mens niet vergeten. Er staat on der andere Kruudmoes op het menu; een stevige Sallandse éénpansmaaltijd, bereid uit gort, karnemelk, metworst, spek, stroop en kruiden als zu ring, brandneteltoppen, zwarte- bessenblas, venkel en snijbiet. Wie bij het lezen van dit recept al het gevoel krijgt alsof z'n maag in een bankschroef zit, mag ook een uitsmijter kiezen. Ringslangen Niet zonder trots stelt Antoinet Looman vast dat het om een heel bijzondere wandeling gaat, dwars door een gebied dat nog niet is verminkt door de ruilver kaveling. „Je voelt de vrijheid, want je wandelt over privéter- reinen waar je normaal niet mag komen. Die grond kost in Salland f. 60.000 per hectare. En dat mag jij zomaar eventjes le nen om overheen te wandelen - dat is toch uniek!" In het 54 pagina's tellende rou teboekje gaat Antoinet Looman uitvoerig in op een groot aantal bezienswaardigheden onder weg. Zij wijst op bijzondere bo men, een vleermuisverblijf, broeihopen voor ringslangen, kikkerpoelen en andere details, waar. een ongeoefend oog snel overheen kijkt. Ook geeft zij de wandelaars een aantal tips mee. Bijvoorbeeld: „Pas op of er geen stier loopt in de wei waar u doorheen wandelt. Mocht het zo zijn dat u midden in een veld ontdekt dat de koe een stier blijkt te zijn, ga dan zo rustig mogelijk verder, zonder de stier uit het oog te verliezen. Pas als het beest op u af begint te ren nen, trekt u een sprintje naar het dichtstbijzijnde hek waar u dan natuurlijk wel overheen moet klimmen." Informatie: Een compleet tweedaags wandelarrangement kost (inclusief knapzakmaaltijd, avondmaaltijd, lo gies en ontbijt op de boerderij en een kruudmoesmaaltijd) honderdtwintig gulden per persoon. Een dag wande len (Knapzak-etappe) kan ook. De tocht begint en eindigt in Heino. In formatie en inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij Agraview, Keulen straat 12,7418 ET Deventer, telefoon 0570-66 28 77. Afstand verkleinen Antoinet: „Vooral mensen uit de stad weten niet hoe het in de hedendaagse landbouw toegaat. Met de routes willen wij de af stand tussen agrariërs en niet- agrariërs verkleinen. Bezoekers kunnen vragen stellen over de moderne bedrijfsvoering, melkquota, het mestprobleem, noem maar op. Ook mogen ze een koe melken. Bovendien krijgen ze onderweg te zien hoe waardevol de natuur is in Overijssel. En dat grotendeels dankzij het onderhoud door agrariërs, al eeuwenlang." Volgens Willem Dijkema heeft die ideële medaille ook een ma teriële kant. „Agritoerisme is in. Maar wat zie je gebeuren?: men wandelt en fiets wel op het plat teland, maar het geld blijft er niet achter. Men logeert en eet immers in de stad. Wandelaars die onze nieuwe route volgen, slapen op het platteland. Op die wijze dragen zij bij aan een stuk onderhoud van het Overijsselse landschap én verdienen som mige boeren en boerinnen er wat bij." Willem Dijkema ziet 'Langs het ken naar een speld in een hooi berg' kan binnenkort worden ingekort tot 'zoeken naar een hooiberg'. De tweedaagse wandeling is een gezamenlijk idee van Wil lem Mulder (bedrijfsleider van een proefboerderij in Heino) en Willem Dijkema (PR-medewer- ker van Agraview), een stichting die de public relations behartigt voor de land- en tuinbouw in Overijssel, Gelderland en Utrecht. Antoinet Looman werkte het idee vervolgens uit. De twintigjarige boerendochter uit Didam is studente aan de Hogere Agrarische School De venter en ziet het project beslist niet' als zomaar het zoveelste ommetje in Nederland Wandel- land.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16