DUKSJIAAN ICITHON Eigen gezicht Daewoo vol symboliek Techno Classica zelfs voor autofanaat slijtageslag anden met bijzonder accent TOYOTA Weg en wiel Keuze uit 6.000 fietstochten Klassiekers in Venhuizen hAG 11 APRIL 1997 rOYOTA RIJNSBURG NOORDWIJK nsburg 071-4020500 ordwijk 071-3614535 vrijdag koopavond donderdag koopavond joq; eleden liet Michelin weten do roen gekleurde Tonus uit te brengen als modieu- siering voor kleinere au- uli ook concurrent Vredestein in. nu kleur brengen in zijn >n-arsenaaJ met de al eer- toonde Axenta-band met ekleurde ring erin. Als ba- ent het recent uitgebrachte ac bandentype, in de maat 70 R13, dus ook gericht op kleinere automodellen. De Axenta wordt geleverd met een verzonken rode of gele ring op de zijkant. 'Om te beginnen in deze kleuren', zegt Vrede stein. De T-Trac die als basis dient heeft al een speciaal soort rubber dat permanent diep zwart van kleur blijft. De ge kleurde ring is ook volledig kleurecht, zegt Vredestein. \N HAASTEREN MOTORS B.V. 3iei TOUWBAAN 22 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071 5899256 ercedes gebmikt Lucas-remhulp ^onderdelen gigant Lucas t een remhulp voor auto's ABS ontwikkeld te hebben, lercedes-Benz binnenkort erste merk zal toepassen. rake Assist v an Lucas kan jnweg bij een noodstop iefst één derde verminde rt door de kracht van het ysteem uit te breiden, door de bestuurder een je te helpen bij de bedie- )lijkt namelijk dat de mees- - tomobilisten in een nood- tie niet alles uit een ABS- ysteem halen wat erin zit. toe moet onmiddellijk met kracht geremd worden, al- dan zal het ABS maximaal ermogen opwekken bij net ïlokkerende wielen. Velen trappen de rem niet meteen he lemaal door, of weten domweg niet genoeg kracht op het pe daal uit te oefenen. Dat kan Brake Assist voor hen doen. Lucas werke eerder aan een elektronische regeling op de ge wone vacuüm rembekrachtiger zoals elke auto heeft. De elek tronica zou extra of juist minder remdruk kunnen geven dan normaal overeenkomt met de druk van de voet op het rempe daal. Het is nu uitgewerkt tot deze Brake Assist, die de snel heid meet, waarmee de rem wordt ingetrapt. Bij een nood stop, dus heel snel op de rem trappen, verhoogt Brake Assist automatisch via de bekrachtiger de druk in het remsysteem tot maximale waarde. OFFICIAL DAEWOO DEALER 5 IAREDIJK175 LEIDEN 071-5212911 RUISING SCHIPHOLWEG - OEGSTGEESTERWEG - W. DE ZWIJGERLAAN ij dei bevende motorveiligheidsdag lag 20 april kan op meer 150 opstapplaatsen ver- id door heel het land deel- ind men worden aan de zeven- ationale motorveiligheids- stc Organisator is de Nationale voor Verhoogde Mo- jvaardigheid (NWM) in sa- werking met BMW. Tijdens ag staan vaardigheidstrai- en centraal. Het (steeds be- u'c"? leren kennen van de motor tatii et bijschaven en uitbouwen rbij rijtechnieken zijn de be- n de|rijkste onderdelen. 1990 opgerichte NWM ,nlpi t zich vanaf het begin inge- 1 oor het verhogen van de ardigheid van motorrijders aarmee het bevorderen van 1,1 a ïrkeersveiligheid. Het laten W1 oen van ervaring en het ge- van gerichte bijscholing tij- eendaagse cursussen zijn i bij de belangrijkste instru- fltllll iten. Een 'daverende motor dag' bestaat in de regel uit delen. In de ochtenduren (Bi^ftven de cursisten hun theo- che kennis bij. Daarna dt er op een afgesloten ter- aan de rijvaardigheid ge kt, 's Middags wordt het ge- de in de praktijk gebracht ins een rit langs een speciaal uitgezette route. Iedere cursus- groepjoestaat uit een NWM-in- structèur en maximaal vier cur sisten. Er zijn cursusgroepen voor beginners, heropstappers, gevorderden en motorinstruc teurs. Deelneming aan een cur susdag leidt tot een certificaat waarmee premiekorting bedon gen kan worden bij een groot aantal verzekeringsmaatschap pijen. Voorafgaand aan de landelijke verkeersveiligheidsdag organi seert de NWM een prijsvraag. Wie meedoet en wint maakt kans op een motorweekeinde waarbij gereden kan worden op tweewielers die beschikbaar zijn gesteld door importeurs. Tevens ligt een behoorlijk aantal ver- keersveiligheidscursussen op de winnaars te wachten. Deelna meformulieren voor de prijs vraag zijn verkrijgbaar bij vrij wel alle motordealers en assura deuren. Een boekje met allerlei tips voor beter en meer verant woord motorrijden kan recht streeks worden opgevraagd bij de NWM. Voor meer informa tie: NWM, postbus 144, 6900 AC Zevenaar (tel: 031 6342 480/332 835: e-maU: nwmmoto@worldaccess.nl) irbodiesel nieuw in BMW 5-serie ESSEN ANNEMIEK RUYGROK Voor sommigen is het een bitter-serieu- ze aangelegenheid en het mobiele tele foon-gehalte is dan ook erg hoog. Ande ren gaan er naar toe als uitje, om zich te vergapen aan al het moois dat de ruim 1.600 standhouders te bieden hebben. De Techno Classica Essen die van 3 tot en met 7 april in het Westduitse Essen werd gehouden is uitgegroeid tot de grootste overdekte oldtimer-show van Europa. De Gruga Halle beslaat 70.000 vierkante meter en is volgestouwd met blinkend antiek blik, maar ook met on derdelen en boekwerken die de bezitters van klassieke auto's doen watertanden. Bij beduimelde standjes, vol bakken met wat de leek als oud roest zou beschou wen, rommelen de liefhebbers fanatiek tussen de rondslingerende onderdelen. Op zoek naar net die koplamp uit 1930 die nergens meer te krijgen is, of dat olieblikje dat indertijd als accessoire bij de auto werd gebruikt. Alsof hun leven ervan afhangt bladeren ze in stapels werkplaatshandboeken en technische te keningen om een beschrijving van hun lieveling te bemachtigen. Er zijn voor het merendeel mannen op de 'Messe'. Maar de organisatoren heb ben ook hier, want dat is de trend bij dit soort beurzen, aan de veelal minder technisch geïnteresseerde menssoorten, vrouwen en kinderen, gedacht. Dus ook in Essen: stalletjes met picknick-man- den, met aan het automobiel gerelateer de hebbedingetjes, met jassen en petten voor in de cabriolet en met zijden strop dassen. Die laatste worden ter plekke ge- airbrushed. Het onderwerp - de klassieke auto in kwestie natuurlijk - wordt op ver zoek tegen een achtergrond van een Zuid-Franse boulevard of de skyline van New York gezet. Lelijk èn duur, zo is de conclusie. Maar ze gaan net zo vaak over de toonbank als de braadworsten en Sauerkraut in de even verderop gevestig- Bakken met wat de leek als oud roest zou beschouwen, bevatten voor de bezitter van een klassieke auto een schat aan onderdelen. foto tce de Schwarzwald Stube. In een hal verderop zijn échte kunstwer ken te zien. Prachtige Ferrari's, Benüey's, Aston Martins en Mercedessen. Hoewel de Duitse automerken in Essen, vanzelf sprekend, de boventoon voeren, is de Britse auto-industrie hier als tweede goed vertegenwoordigd. Koopjes zijn In de tweede helft van dit jaar krijgt het Koreaanse merk Daewoo een eigen gezicht, als het eerste zelf ontwikkelde model in ons land op de markt komt. Nog steeds is volgens de importeur niet besloten of die compacte auto, welke naast de huidige (Opel) Ka- dett-kloon Nexia en de grotere Espero komt, net als in Korea de naam La- nos krijgt. Zeker is wel dat de grille van die Lanos het nieuwe gezicht wordt voor alle komende modellen van het merk, en dat zullen er heel wat zijn. HOOFDDORP Dat kenmerkende Daewoo- front was tijdens de afgelopen AutoRAI al te bewonderen op een 'cabriolet-studie' die over duidelijk een onthoofde Lanos was. De cabrio is ontworpen door het Italiaanse ontwerpbu reau Italdesign en meet 4,07 meter in de lengte en 1,67 me ter in de breedte. Op de RAI was de studie voorzien van een 1.6 liter motor met dubbele boven liggende nokkenassen en vier kleppen per cilinder, goed voor een vermogen van 112 pk. Aan de nieuwe grille zit een heel verhaal vast: „Hij verbeeldt het Het gezichtsbepalende Daewoo-front was tijdens de AutoRAI te bewonderen op een 'cabriolet-studie' op basis van de Lanos. betekenisvolle Daewoo-logo. Dit uit 1974 stammende beeld merk symboliseert de aardbol, het werkterrein van het con cern. Letterlijk betekent Dae woo Groot Omniversum," aldus de producent. Daarmee is de symboliek niet ten einde. De vakken aan beide zijden van de grille (en het Dae woo-logo) staan voor de Noord en Zuidpool. „De uitwaaieren de, staande lijnen in het mid denstuk vertegenwoordigen om en om de oceanen en continen ten. De steeds wijder uitlopende strepen verwijzen naar toe komst en groei." Waag het dus niet straks te vragen of er geen sportgrilletje met extra lampen of zo mogelijk is. Na het succes van vorig jaar gaat het Daewoo Taxatie Team overigens weer tot eind mei het land in. In totaal 35 teams van drie man trekken weer langs parkeerplaatsen om auto's te REDACTIE PETER LODEWIJKS nauwelijks te vinden, al zijn de prijzen in sommige gevallen best redelijk. Maar de autohandelaren weten van wanten en zijn goed op de hoogte van de 'hype' on der autoliefhebbers om zo'n antiek kar retje te bemachtigen en het op de weg te houden. En ook de handelaren in onder delen en accessoires berekenen forse prijzen. Maar onder het motto 'beter duur dan niet te koop' gaan de beurs- gangers maar al te graag tot aankoop over. Want wie zijn auto 'concours' wil hebben, maalt niet om een tientje. En een klassieker is pas in concours-staat als elk onderdeel tot het kleinste schroef je toe authentiek is. Een verschijnsel dat een restaurateur de opmerking ontlokte: „Is de lucht in je banden dan ook Engel se lucht uit 1946?" De man maakte er zich allerminst geliefd mee. Vijf dagen duurde de Messe en vijf dagen lang waren alle tien parkeergarages over vol en de schoenmakers zeer tevreden. Wanneer ik me zondagmiddag, alweer met de tong op de schoenen, bij par keergarage 8 meld, vraagt de parkeer wachter belangstellend: „Hebben Sie nun alles gesehen?" Waarop ik 'Ja alles' loog. Want om écht alles op de Techno Classica Essen te zien heb je het uithou dingsvermogen van een marathon-atleet nodig. FIETSSTROOK liteits- enTractiecontrole-sys- teem (ASC +T), airbags voor be stuurder en passagier, side air bags voorin en drie hoofdsteu nen achterin. Verder omvat de standaarduityoering onder an dere elektronische wegrijbevei- liging, elektrisch bedienbare ra men voor, verwarmde buiten spiegels, in hoogte verstelbare voorstoelen, axiaal en in hoogte verstelbaar stuurwiel, een radio- cassettespeler en een met leder bekleed stuurwiel. Op de Executive-uitvoering krijgt men er onder meer metal lic lak, wortelnotenhout op het dashboard, volautomatische airconditioning en een multi functioneel stuurwiel bij. De 525td is alleen als sedan met handgeschakelde 5-versnel- lingsbak leverbaar, een touring- variant (de stationwagon) is niet gepland. De prijzen: 525td se dan 81.800, Executive 95.600, 525tds sedan 86.800, Executive 100.600. tochten verzekerd en krijgt hij zes keer per jaar het ToerFiets- Magazine plus het jaarlijkse evenementenprogramma met toertochten. Bovendien is er een korting van twee gulden op elke tocht. De contributie ligt tussen de 30 en 70 gulden per jaar. Veel verenigingen kennen een afdeling jeugdfietsen. Aparte begeleiders maken tochten met jongeren tot 17 jaar. Dit jaar staan twee grote landelijke tochten op het programma. Niet-leden kunnen de gids met toertochten voor 25 bestellen bij de NTFU te Veenendaal, postgiro 626664, met vermel ding TEP '97. Kaartlezen Of het nu gaat om een zelf uit gestippelde of een georgani seerde tocht, het is altijd prak tisch om de route op de kaart te volgen. Om landkaarten en rou tebeschrijvingen op te bergen bestaan diverse systemen. De een vouwt de boel dubbel en propt het in zijn zak, de ander zweert bij een tentpaalklem om de papierwinkel op het stuur te fixeren. Een degelijke oplossing is een kaarthouder met routerol. De kaart wordt tussen twee rol len van rubber geklemd en de fietser draait het gedeelte voor zijn neus dat hij nodig heeft. Nadeel is dat de constructie wat wind vangt. De prijs ligt rond de dertig gulden. Samen met onderdelenfabrikant Denso heeft Toyota een machine gemaakt om koelvloeistof te recyclen. Het komt erop neer dat oude koelvloeistof wordt gekookt om het te scheiden in bruikbaar schoon water en ethyleenglycol dat in koelvloeistof als antivries dient. Dit kan gebruikt worden als brandstof in het apparaat. Per werkdag kan het toestel 50 liter koelvloeistof verwerken, de inhoud van acht personenauto-koelsystemen. Alle Toyota-dealers in Japan krijgen zo'n recycle-apparaat en Toyota gaat het ook verkopen. Oude techniek Op zondag 20 april wordt in Utrecht, in het complex van Central Studios in de Gietijzerstraat, de beurs Oude Techniek gehouden. Dit evenement kan gezien worden als een staalkaart van alles wat op technisch gebied verzameld wordt. Het zeer brede aanbod biedt allerlei apparaten en machines, uiteenlopend van mechanisch speel goed, gereedschap, foto toestellen en klokken tot stoommachines en oude vliegtuigmotoren. Oude Techniek is geopend van 10 tot 17 uur en de toe gang bedraagt 7,50. Voor meer informatie: tel. 030 2328 808. foto daewoo taxeren en de eigenaren te inte resseren voor de aanschaf van een Daewoo. Vorig jaar taxeerde het merk binnen twee maanden tijd ruim 300.000 auto's, waar van een aantal inderdaad werd ingeruild. Mede daardoor wist Daewoo vorig jaar ruim 8.000 auto's in ons land te verkopen. redactie: Theo van der Kaaij Toyota gebruikt koelvloeistof opnieuw De nieuwe locatie van het West- fries Oldtimer Festival in Ven huizen is vorig jaar goed beval len. Daarom worden ook dit weekeinde weer de overdekte en verwarmde bloembollen- en tennishallen voor twee dagen omgetoverd tot een toevluchts oord voor auto-enthousiasten. Vele klassieke vierwielers, van heel eenvoudig tot peperduur zijn er te bewonderen, maar ook de liefhebbers van motoren komen dit jaar goed aan hun trekken. Een van de vijf hallen (totaal bijna 11.000 vierkante meter) wordt namelijk geheel ingenomen door klassieke mo toren en zogeheten 'custom- bikes': de choppers, dragracers, softails, streetfighters en trikes. Natuurlijk zijn er ook kramen met onderdelen, kleding en au- tomobilia als boeken, folders, modelauto's etc. Het Westfries Oldtimer Festival is zaterdag en zondag geopend van 11 tot 18 uur, de entree bedraagt 12,50 voor volwassenen. Kinderen hebben gratis toegang en kun nen zich vermaken met onder meer een autoracebaan en een groot springkussen. Toyota Starlet Red: sportiviteit zolang de voorraad strekt De Japanse fabrikant Toyota heeft het Starlet-programma uitgebreid met een nieuwe ver sie, de Starlet Red, die in het te ken staat van extra sportiviteit. Deze beperkt leverbare uitvoe ring, uitgerust met onder meer een airbag, stuurbekrachtiging, brede lichtmetalen velgen, in carrosseriekleur gespoten bum pers en een toerenteller kost 24.990. Voor 500 gulden meer worden ook nog een dakspoiler, een dakantenne en rode accen ten op het dashboard meegele verd. Wie de prijs van alle ex tra's optelt, bespaart volgens de importeur 3.050 gulden op deze rode Starlet. Gebruikte Lexus Bent u op zoek naar een ge bruikte 'Japanse Mercedes' van het Toyota-merk Lexus, dan is dit weekeinde dé gelegenheid tot de aanschaf hiervan over te gaan. De vijf Lexus-dealers or ganiseren namelijk in de beken de koepelshowroom van de Ne derlandse importeur Louwman Parqui in Raamsdonksveer een speciale Lexus occasion show. Er is een ruim aanbod aan gebruikte wagens en er kan proefgereden, gekeken en ver geleken worden. Bezoekers kunnen gelijk een bezoek bren gen aan het naastgelegen Natio naal Automobiel Museum. Het terrein van Louwman Parqui, langs de A27 Utrecht-Breda, is zaterdag en zondag toegankelijk van 10 tot 17 uur. BLIK IN HET VERLEDEN TJ ly ietsliefhebbers hoeven dit jaar niet stil te zit- ten. Het onlangs ver schenen evenementenprogram ma van de Nederlandse Toer Fiets Unie (NTFU) somt niet minder dan 6.000 georganiseer de fietstochten op tot en met fe bruari volgend jaar, variërend van 20 tot 400 kilometer, ver deeld over dag-, avond- en meerdaagse tochten. Of het nu om een Rondje dicht bij Huis gaat, de Moederdag tocht, de Kleppertocht, de Pijl van Vinkeveen, het Dak van Gelderland of de Hel van het Zuiden, alle tochten hebben ge meen dat het geen wedstrijden zijn. Toerfietsers rijden voor hun plezier. Wat overigens niet wil zeggen, dat het nooit hard gaat. Naast puur recreatieve De fietser draait het kaartgedeelte voor zijn neus dat hij nodig heeft. tochten voor het hele gezin, zijn er tochten over forse afstanden, waarbij de rijders er stevig aan trekken. De NTFU is de overkoepelende organisatie van de verenigingen die de tochten uitzetten. Deze zijn dit jaar voor het eerst ver deeld in tochten zonder en met een of twee kwaliteitssterren. De formule is simpel. Deelname is voor iedereen mogelijk. De route is voorzien van pijlen en soms is er een routebeschrijving beschikbaar. Zelf zoeken naar de beste route hoeft niet. Ieder een fietst in zijn eigen tempo en bepaalt zijn eigen rusttijden. Wie lid wordt van een van de 400 fietsverenigingen die zijn aangesloten bij de NTFU, komt in het bezit van een toerfiets- kaart. Daarmee is de fietser bij Zuid- en Midden-Amerika vor men een gebied waar liefhebbers van klassieke Amerikaanse au to's aan hun trekken kunnen ko men. Cuba is een bekend voor beeld. Maar ook in Chili komen nog 'oude Amerikanen' voor. De ze V8 uit de Ford-stallen (Ford, Mercury, Lincoln) bij voorbeeld stond kort geleden geparkeerd in de hoofdstraat van de stad San Fernando. De wagen stamt uit de tweede helft van de jaren dertig toen Ford de spaakwielen had vervangen door exemplaren van geperst staal. Wieldoppen, een tweede ruitenwisser en een re serveband moesten extra bijbe steld worden, maar wel stan daard was de naar voren open- klapbare voorruit als alternatieve interieurverfrisser. foto arthur maandag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9