Groeiende angst voor ontslag door verzuim Koelbloedige Bas redt automobilist 'Nog een geluk dat er geen brand is uitgebroken' Wel werk, maar geen eld voor gevangene' trijgt nieuwe koeien Scholen hebben moeite net onderwijs-op-maat iSE-boer' Ten Voorde Binnenland Gemeente mag proberen drugstoerist te weren Justitie wil tbs-ers geen geld geven Heidebrand Parlement keert zich tegen omroepgeeltje IJPAG 11 APRIL 1997 ^lest moet vrijmarktvierders weren Verse mest moet feestvierende Utrechters er op Konin- j van weerhouden de jonge aanplant op het Nijntje- eintje te vertrappen. Het pleintje, vernoemd naar het daar ge- aatste standbeeld van Dick Bruna's creatie, ligt midden in het trechtse vrijmarktgebied. Elk jaar weten de gelegenheidsverko- ;rs, oranje-feestvierders, koopjesjagers en dronkelappen de oemen en planten te vernielen. Na de herinrichting van het ein bijna drie jaar geleden zijn de pogingen de perken weer .groeid te krijgen vruchteloos gebleven. Het ontluikende groen jst 30 april nooit te overleven. -i <apot tuinhekje leidt tot steekpartij I iomingen Een ruzie over een kapot tuinhekje was in juli vorig "^dëaanleiding van de steekpartij waarbij een 47-jarige man jrHoogezand om het leven kwam. Hij werd in blinde woede eergestoken door een 31-jarige ex-buurman. Die hoorde voor rechtbank in Groningen zes jaar cel tegen zich eisen. Het inhekje van het slachtoffer begaf het toen zijn hoogzwangere rerbuurvrouw steun zocht, omdat ze onwel werd. Hij schold aar uit waarna zij haar ex-man belde. Die stapte direct naar de linhekeigenaar toe en stak hem met een mes. Nederland trekt nog veel asielzoekers haag Nederland staat in Europa op de tweede plaats als [nd waar vorig jaar de meeste vluchtelingen aanklopten voor Si iel. Zwitserland voert de lijst aan. Daarbij gaat het om het aan- 1 asielzoekers per 100.000 inwoners. Dit blijkt uit nog niet offi- eel gepubliceerde cijfers van de Immigratie- en Naturalisatie- enst (IND) van het ministerie van justitie over 1996. Ook in 995 stond Nederland op de tweede plaats. Toen werd de lijst k R angevoerd door Zweden. Lctie ABN-AMRO tegen fraude erdam* ABN-AMRO gaat waarschijnlijk op al haar 950 kan nen bijeenkomsten organiseren om interne fraude beter te be rijden. De bank heeft al tien proefsessies gehouden, waarbij re- ■nte fraudegevallen zijn gebruikt als voorbeelden. De 'landelij ke bewustwordingscampagne' hoort volgens een woordvoerder lle fan de bank bij 'het normale onderhoud'. De recente miljoenen- 9- raudes bij de ABN-AMRO zijn niet de aanleiding. „Maar we ma- en er natuurlijk wel gebruik van.De bank kwam de afgelopen 4 0l' jaanden drie keer in het nieuws met interne fraude. Bij één van ie fraudezaken had een medewerker 25 miljoen gulden overge- ïaakt op zijn eigen rekening. onge slimmeriken mogen de lucht in tap* Een kussentje om naar buiten te kijken hebben som- jigen nog wel nodig. Desondanks mogen volgende week 29 ungens en meisjes in de leeftijd van acht tot veertien jaar voor et eerst zelf achter de stuurknuppel plaatsnemen. De meeste an de mini-piloten zitten nog op de basisschool. Ze zijn echter el hoogbegaafd. De Stichting Facta, die zich bezighoudt met lerlei zaken op het gebied van meer- en hoogbegaafden, heeft e kinderen de mogelijkheid geboden het vereiste A2-brevet jorprivé-vliegers te halen. irgclrager ziet niets in PvdA-plan n! rl nister Sorgdrager van justitie :lt er niets voor om gevange- ir kurjn ter voorbereiding op hun ugkeer in de samenleving ar het einde van hun celstraf Melkertbaan aan te bieden, door de overheid gesubsidi- rde banen zijn bedoeld voor gdurig werklozen met weinig leiding, betai iorgdrager ziet wel mogelijk- den om gedetineerden het irt werk als dat van Melkert- nen aan te bieden. „Wel het rk, niet het geld. Dat zou een grote bevoordeling zijn","zei gisteren in de Tweede Kamer de voortzetting van het de- ihouderj Dick ten Voorde in lp is weer aan het werk. Van- >rgen werd bij hem een nieu- veestapel afgeleverd, nadat fee weken geleden zijn onge- er honderd koeien werden af- voerd toen een van de dieren »E bleek te hebben. Sindsdien inden de stallen leeg. Ten lorde is met de overheid eer- ir een prijs voor de afgevoerde eren overeengekomen. Hij takt wel verlies op het dier iarbij BSE is geconstateerd. TRECHT ANP sisscholen en scholen voor eciaal onderwijs hebben nog ote moeite om hun onderwijs te stemmen op de verschillen ssen leerlingen. Die afstem ing is juist nodig om leerlin- in zoveel mogelijk in het ge- one basisonderwijs te houden, 'dat zij niet naar het speciaal iderwijs hoeven. Dat staat in een rapport van Inspectie van het Onderwijs [er het zogenoemde onder- if ijs-op-maat in het schooljaar f .-$95-1996. Dat is onderwijs dat 'veel mogelijk aansluit bij de dividuele leerling. Het moet de plaats komen van het tra- WJionele, klassikale onderwijs, it meestal is afgestemd op het ^jtnpo van de gemiddelde leer- uk n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Elfjarige stuurt auto langs boom balk philippus van der meulen Bas Bosma uit het Friese Balk is dol op autootjes, van klein tot groot. Midden in de woonkamer ligt een mat met parkeervak ken die vol staan mét dinkytoys. Zijn radio grafische wagen heeft hij in de kast gepar keerd, omdat de batterijen op zijn. Maar af gelopen dinsdagmiddag stuurde Bas geen speelgoedauto, maar noodgedwongen een echte auto en voorkwam daarmee dat deze tegen een boom of een lantaarnpaal botste. Bas zat achterin bij zijn 22-jarige neef Jo- han uit Leeuwarden in de auto. Ze waren op weg naar Leeuwarden. Daar zouden ze een fiets voor Bas uitzoeken. Ter hoogte van het dorp Reduzum werd Johan plotseling onwel, waardoor de wagen op de andere weghelft terechtkwam. „Wat doe je nou, Johan?", riep Bas. Maar hij kreeg geen antwoord. Een verre tegen ligger vormde niet het grootste gevaar. Wel de bomen en lantaarnpalen aan de kant van weg. Als een bliksemschicht vloog Bas naar voren en draaide aan het stuur om de opdoemende obstakels te ontwijken. Hij kon met zijn voeten niet zo snel bij de rem komen, anders had hij daar ook nog op ge trapt. De auto strandde uiteindelijk in een droge sloot aan de linkerkant van de weg. Zijn neef klaagde over gevoelloze benen en kon niet uit de wagen komen. Bas wel, al voelde hij pijn in zijn knie en schouder. Het personeel van een toevallig passerende zie kenauto haalde Johan uit de wagen en bracht hem naar het ziekenhuis in Leeuwarden, waar bleek dat zijn nekwervel was beschadigd. Als beloning voor zijn koelbloedige stuur manskunst kreeg Bas van de politie een zo geheten troostbeer. Bovendien mocht hij eventjes het stuur in een echte politieauto ter hand nemen om te laten zien hoe goed hij kan manoeuvreren. den haag gpd Werkgevers doen meer hun best om ziekte te voorkomen Gemeenten kunnen proberen buitenlandse drugstoeristen te wereh door te bepalen dat soft drugs in coffeeshops alleen aan inwoners van die streek mogen worden verkocht. Kohnstamm, staatssecretaris van binnen landse zaken, zei gisteren na een gesprek met vertegenwoor digers van het Nationaal Actie comité Drugsoverlast zo'n proef niet te willen verbieden. Plaatsen in de buurt van de grens, zoals Terneuzen, maar bijvoorbeeld ook Rotterdam, hebben veel overlast van drugs toeristen. Die komen uit Frank rijk, België, Duitsland en zelfs uit Engeland. Een van de maat regelen om de buitenlandse drugsgebruikers te ontmoedi gen is volgens het NAD de ver koop van softdrugs te beperken tot streekbewoners. Volgens de staatssecretaris zitten hieraan echter nogal wat juridische haken en ogen. In een wettelijke regeling, die fei telijk een legalisering van soft drugs zou inhouden, ziet Kohn stamm niets. Het kabinet kwam al eerder tot de conclusie dat dat in strijd zou zijn met Eu ropese regelgeving. De handel van (soft)drugs is immers nog steeds strafbaar, al wordt die in Nederland gedoogd. „We gaan niet een Europees Verdrag op zeggen om dit mogelijk te ma ken", zei Kohnstamm. Boven dien moeten mensen zich bij verkoop aan ingezetenen legiti meren en dat stuit op bezwaren vanwege de privacywetgeving. De rechter moet maar uitma ken of zo'n experiment mag, vindt Kohnstamm. Zelf ver wacht hij er niet al te veel van. Ook gemeenten zelf voorzien volgens hem problemen. De handel zou zich wel eens naar de straat kunnen verplaatsen. De staatssecretaris ziet meer heil in andere maatregelen die in studie zijn, bijvoorbeeld drugstoeristen ontmoedigen door hen bij de grens op basis van een exportverbod softdrugs afhandig te maken. Werknemers zijn banger voor ontslag wegens verzuim sinds hun baas het loon bij ziekte zelf moet doorbetalen. Deze vrees is echter niet op feiten gebaseerd. Dat blijkt uit een brief die staatssecretaris De Grave (sociale zaken) naar de Kamer heeft gestuurd. Werkgevers doen juist steeds meer hun best om verzuim en arbeidsongeschikt heid te voorkomen. den haag gpd-anpziektegeld. Politieke partijen en vakbonden vreesden dat dit zou De Ziektewet werd vorig jaar na leiden tot sneller ontslag bij verhit politiek debat groten- ziekte. Onderzoeken bij bedrij- deels afgeschaft. Ondernemers ven en werkenden die De Grave zijn sindsdien zelf verantwoor- gisteren presenteerde, bevesti- delijk voor de betaling van het gen dit beeld niet. Toen de Ziektewet nog bestond, was twee procent van de ontslagen onvrijwillig wegens te hoog ziekteverzuim. Dat percentage is sindsdien niet veranderd. Toch zijn werknemers bang dat hun kans op ontslag stijgt bij herhaaldelijke uitval door ziekte. Ook wordt de werkgever strenger bevonden. De Grave verklaart die onzekerheid bij de werkenden uit onwennigheid met de nieuwe situatie. Uit de onderzoeken blijkt ver der dat werkgevers zich meer inspannen om ziekteverzuim te voorkomen. Dat was ook de be doeling van de wet. Zo worden arbeidsomstandigheden verbe terd en kunnen zieke werkne mers rekenen op meer aan dacht van de baas. Het verzuim is, behalve in de bouw, evenwel niet noemenswaardig afgeno men. De meeste werknemers hebben hun ziekteverzuimge drag ook niet veranderd. Wel zeggen ze vaak dat ze proberen het verzuim te beperken, omdat ze hun collega's of het bedrijf 'niet in de steek willen laten'. den haag anp bat over de introductie van zo genoemde penitentiaire pro gramma's. De PvdA'er Zijlstra deed woensdag het voorstel om ge detineerden in een Melkertbaan te plaatsen. De WD-fractie rea geerde onthutst. „U wilt men sen die een strafbaar feit heb ben gepleegd een premie ge ven", stelde WD'er Vos vast. Zijlstra verklaarde gisteren ech ter dat het nooit zijn bedoeling is geweest om gedetineerden ook alle financiële vruchten te laten plukken van een Melkert baan. „Ik ben blij met de reactie van de minister", aldus de PvdA'er. Daar krijgt Ten Voorde slechts veertig procent van vergoed. Inmiddels zijn alle familiele den van de tweede Nederlandse BSE-koe, die maandag in het Friese Kollum werd ontdekt, opgespoord. De dieren zijn ver nietigd en worden momenteel onderzocht op BSE. Het minis terie bekijkt de mogelijkheid van besmetting via veevoeder. Dat is mogelijk als in het voer resten zijn verwerkt van met BSE besmette kadavers. Het mengen van dierkadavers door rundervoer is al jaren verboden. Het ministerie van justitie heeft cassatie ingesteld tegen het re cente arrest van het gerechtshof in Den Haag. waarin werd be paald dat het ministerie schade vergoedingen moet betalen aan twee tbs-veroordeelden. Het tweetal heeft volgens het hof te lang (ruim een jaar) moeten wachten op een plaats in een kliniek. Die wachttijd mag niet langer duren dan drie maanden, aldus het hof. Is de periode langer, dan hebben betrokkenen recht op een schadevergoeding van 150 gulden per dag. De twee veroordeelden is beiden een vergoeding van 25.000 gulden toegekend. De oorzaak van de lange wachttijden is gelegen in het structurele plaatsgebrek in tbs-inrichtingen. Dat gebrek moet voor rekening van de overheid komen, vindt het hof. Volgens een woordvoerder vindt minister Sorgdrager het arrest 'te ingrijpend'. De be windsvrouw acht een wachttijd van zes maanden aanvaard baar. Daarbij wijst zij op de nieuwe Beginselenwet tbs, die reeds is goedgekeurd door de Tweede Kamer en op behande ling wacht in de Eerste Kamer. In die nieuwe wet is de wacht tijd van een half jaar opgeno men. ommen Een paar dagen geen regen hebben verschillende brandweerkorpsen het nodige werk bezocht. Woensdag ging in het Brabantse Moerge stel tien hectare bos en heide in vlammen op. Gisteren verbrandde een stuk hei op het landgoed Eerde bij Ommen, foto wfa frank uijlenbroek net moeten gaan samenwerken zich sterker gaan afzetten tegen elkaar. Een sterk herkenbaar, ei gen profiel zou immers geel tjesleden moeten aantrekken. Een tweede thema dat bij de Kamerleden speelt is dat van het geeltje vijftien gulden moet worden gestoken in program ma's. Mensen die geen lid zijn zien dezelfde programma's dus zonder daaraan mee te betalen. En dat is onrechtvaardig, me nen mediaspecialisten in het parlement. Het CDA vreest een leegloop bij de tientjesleden waardoor de meeropbrengst voor de om- roepkassen van vijftig miljoen niet zou worden gehaald. De WD, die niet principieel tegen het omroepgeeltje is, zet dezelf de kanttekening en wil weten in hoeverre dit effect zal optreden. D66 vindt dit een risico waar over Nuis meer helderheid dient te verschaffen. den haag anp Een ruime meerderheid van de Tweede Kamer is gekant tegen verhoging van het minimumlid maatschapsgeld voor de om roepverenigingen van-een tien tje naar 25 gulden. Gisteren hebben van de veertien fracties in de Tweede Kamer zich er ne gen uitgesproken over het voor stel van staatssecretaris Nuis. Daarvan zijn PvdA, CDA, SP, RPF. GPV en SGP tegen. Op merkelijk genoeg plaatsen ook WD en D66 kritische kantteke ningen. Darmee is het omroepgeeltje niet definitief van de baan. Voor diverse fracties is een verhoging na afloop van de huidige con cessieperiode van de publieke omroepen, dus rond de eeuw wisseling, wel bespreekbaar. De PvdA vreest dat individue le omroepen die nu juist met andere omroepen op hetzelfde andersom dat zo min mogelijk kinderen naar het speciaal on derwijs hoeven worden ge stuurd. De scholen doen erg hun best om deze 'zorgverbreding' te ontwikkelen, maar slagen daar nog te weinig in. Dat baart de inspectie 'grote zorgen'. Onder wijs-op-maat is volgens staats secretaris Netelenbos 'één van de belangrijkste aspecten in de ontwikkeling van het primair onderwijs'. Scholen moeten per leerling vaststellen of hij extra onderwijs nodig heeft en daar vervolgens een plan voor maken. Slechts één op de vijf basisscholen en één kwart van de lom- en mlk- scholen maakt zo'n plan. Als het gaat om het daadwerkelijk ge ven van onderwijs-op-maat zijn de cijfers voor het basisonder wijs even ongunstig. In het lom en mik stemt eenderde van de docenten zijn instructie vol doende af op de behoeften van alle leerlingen. Overzicht van mistlocaties nog niet klaar den haag anp Het ministerie van verkeer en waterstaat werkt al enkele maanden met de politie, Rijkswaterstaat en het KNMI aan een inventarisatie van mistgevoelige locaties in Ne derland. De rapportage aan de Tweede Kamer die minis ter Jorritsma in januari toe zegde, laat evenwel op zich wachten. Naar verluidt is het overzicht pas eind dit jaar bekend. Volgend jaar kan dan wor den begonnen met de aanleg van mistsignalering op de wegvakken die door de in ventarisatie als zeer gevaar lijk zijn aangemerkt. Op de snelweg bij Breda functio neert reeds een waarschu wingssysteem voor mist. Een woordvoerder van het depar tement zei dat nog niet be kend is of het gedeelte van de A28 tussen Putten en Nij- kerk waar gisteren een grote kettingbotsing plaatshad, bij het overzicht wordt betrok ken. Overigens waarschuwde de regionale brandweer gis teren voor dit bewuste deel van de A28. Het stuk snelweg ter hoogte van Nijkerk staat bekend als zeer mistgevoelig. Twee jaar geleden kwamen bij soortgelijk weer drie men sen om het leven bij een aan rijding. Kettingbotsing bij Nijkerk loopt wonderwel nog redelijk goed af harderwijk/nijkerk gpd „Het was niet normaal zo dicht ze op elkaar reden. De onderlin ge afstand was hooguit drie me ter. Ik zei tegen de jongens dit gaat gegarandeerd fout, want het zicht was hooguit vijftig me ter", zegt sergeant De Rooij uit Nunspeet, die met enkele solda ten in een militair voertuig de chaos nog net wist te ontwijken. „Sommigen hielden de juiste afstand en konden op tijd rem men. Maar dan kwam er weer zo'n groepje idioten aanscheu- ren dat vervolgens op elkaar botste. Wij hielden gelukkig re delijk afstand en konden op tijd remmen. Maar er knalde er wel één bij ons achterop." Zo'n 65 auto's waren gistermor gen betrokken bij diverse ket tingbotsingen op de snelweg tussen Harderwijk en Nijkerk. Er vielen veertien gewonden waarvan er drie in het zieken huis moesten blijven. De ravage over een lengte van achthon derd meter op de snelweg was onbeschrijflijk. Diverse mensen zaten bekneld. Alice van den Bosch uit Kam pen reed al vanaf haar huis in de mist. „Het werd almaar drukker. Ik zag hier ineens een auto voor me remmen en kon er zelf ook nog net op gaan staan, maar toen kwam hij ach terop". 'Hij' komt uit Zwolle. „Ik probeerde uit te wijken, maar Een man staat ogenschijnlijk onaangedaan bij het wrak van zijn auto. toen ik in een reflex op de rem stapte blokkeerden mijn wielen en kon ik absoluut niet meer naar rechts sturen. Ik probeerde nog te corrigeren, maar begon niets meer." De auto waar ze beiden achter op zijn gebotst, is onder het ge weld onder de aanhanger van een vrachtwagen geschoven. De chauffeur is er wonderwel met schrammen afgekomen. Een motor ligt op zijn zij tegen een personenauto. In de weilanden hebben zich inmiddels talloze ramptoeristen verzameld. Voor afslag Nulde staat een kilome terslange file van auto's die moeten worden omgeleid. Aan de oostzijde van de snelweg heeft zich, waarschijnlijk als ge volg van de kettingbotsing, nog een aantal opeenvolgende aan rijdingen voorgedaan waarbij zeker één zwaargewonde is ge vallen. Alle factoren die een een ket tingbotsing van zo'n omvang veroorzaken, waren volgens woordvoerder J. van Barneveld van het Korps Landelijke Poli tiediensten voorhanden. „Slecht zicht door de mist, veel verkeer vanwege de ochtendspits, te ge ringe afstand houden en relatief te hoge snelheden. Veel betrok kenen zeggen ik reed maar veertig kilometer per uur. Maar met slechts twee meter tussen ruimte maakt dat weinig uit: Je zit er direct bovenop. En dan zitten er van die zware vracht wagens tussen die zo drie, vier auto's op elkaar drulcken. Ze mogen allemaal van geluk spre ken dat er nergens brand is uit gebroken. Als je deur beklemd is geraakt door de aanrijding en je hoort ineens ploef 'dan staat de boel zo in de hens en ver brand je levend." Talloze politiemensen in witte hesjes nemen op de plek des onheils met de doelloos wach tende slachtoffers de schade op. Met spuitbussen worden op het wegdek de situatieschetsen van de aanrijdingen weergegeven. KLPD-medewerkers maken met video- en fotocamera's opna men van verfrommeld en ge deukt blik. Een politiehelikopter scheert over de weg. Uit de deur hangt een cameraman die een totaaloverzicht in beeld brengt.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5