Slechts krimp kan varkensteelt redden Alleen Albanezen zelf kunnen Albanië weer opbouwen Roddeltante Winnie Henk Krul koerst op één grote vakbond Feiten &Meningen Brede steui^ voor hardereè aanpak pest VRIJDAG 11 APRIL 1997 Dat wordt nog vechten in de wachtkamers van de kapper, de tandarts en de afhaal chinees. Wie mag straks de Privé met de al lernieuwste allergeheimste ontboezemin gen van Winnie Sorgdrager. De kans is na melijk groot dat onze charmante minister van justitie stukjes gaat schrijven voor dat blad. Columns. Een handige zet van Privé. Het roddel blad krijgt zo een eigen spionne in het kabi net. Komen we nu eindelijk alles te weten over de werkelijke passies van Wim Kok, de verborgen jaloezie van Gerrit Zalm, de ver zwegen zwangerschappen van Els Borst, het lievelingseten van Erica Terpstra, de stille liefdes van Anneke van Dok? Waarom gin gen Margreeth de Boer en Annemarie Jorri- tsma niet samen naar de party van Dick Tommei? De regering mag wel oppassen voor Winnie - roddeltante - Sorgdrager. De andere representanten van de vader landse gele pers kunnen nu niet achterblij ven. Want de concurrentie is moordend in die branche. Wie verklapte - om even in de stijl van de bladen te blijven - dat Tineke Netelenbos is gevraagd door Weekend? Hoorden wij niet fluisteren dat een verslag geefster van Story laatst met Elisabeth Schmitz is gesignaleerd? Intussen wordt in Den Haag menig grijs hoofd geschud en wordt menige wenk brauw in lichte verbijstering opgetrokken. Hier wordt immers de waardigheid van het hoge ambt te grabbel geworpen. Schrijven voor een roddelblad, zoiets doe je niet als minister. Foei Winnie. De criticasters krij gen het overigens nog druk: bijschnabbelen in de media lijkt een trend te worden onder politici. Het PvdA-Kamerlid Rob Oudkerk en WD-minister Dijkstal bijvoorbeeld gingen de D66-bewindsvrouwe voor. Oudkerk trad voor de NCRV op als huisarts in een me disch programma, Dijkstal was te horen als blitse diskjockey. Paars maakt blijkbaar se rieus werk van de stelling dat politici moe ten proberen voeling te houden met de sa menleving buiten de politiek. Opvallend is wel dat daarbij toevallig arbeidsplaatsen worden uitgekozen waarop de schijnwer pers van de publiciteit zijn gericht. Het wat stilletjes bedreven commissariaatswerk raakt zoetjes aan wat uit de mode. Het vermoeden rijst dat deze keuze iets met electorale verwachtingen van doen heeft. Met hoomspelen tegen de wind in op het strand, zoals Joris Voorhoeve jaren gele den nog dapper deed, trek je vandaag-de- dag geen kiezers meer. De kunst van het handmatige koeienmelken en eierrapen, beheerst door Enneüs Heerma, spreekt slechts het degelijke deel der natie aan. Zelfs het CDA denkt daar geen winst meer te kunnen halen, zodat de sympathieke Fries werd gedumpt voor de gladgeschoren Jaap de Hoop Scheffer. Voorlopig steelt Winnie Sorgdrager de show met haar rubriek in de Privé, die na tuurlijk niet echt een roddelrubriek zal zijn. Het werd trouwens ook dringend tijd voor haar partij om een nieuw geheim wapen uit de kast te halen. De Democraten staan in de peilingen op een verlies van zo'n acht zetels. Nu de milieuvoorvechters hun ver trouwen in D66 meer en meer verliezen, moet een nieuwe doelgroep worden aange boord. De Privé-lezeressen zijn daarvoor zeer geschikt. Sorgdragers babbelrubriek, waarin zij 'in gewikkelde politieke zaken begrijpelijk wil maken voor een groot publiek', zal ongewij- feld duizenden stemmen opleveren. Slim van Winnie. Nu de mannelijke kiezers nog. Het wachten is op de politica, die met een nietje door haar navel in de Playboy durft. RIEN POLDERMAN Het had niet veel gescheeld of Henk Krul had nooit carrière binnen de vakbond gemaakt. Als kind ontdekte hij namelijk de nieuwe voorzitter van de Industriebond FNV dat hij een knobbel had voor exacte vak ken. Wiskunde, natuurkunde en scheikunde gingen hem zo makkelijk af dat hij na de HBS maar scheikunde ging stude ren in Delft. Op een ochtend stond hij met een reageerbuis in zijn hand en dacht plotse ling: is dit nu waar het in het leven om draait? Een paar maanden later brak hij zijn studie af. Terugkijkend vindt hij die toenmalige studiekeuze de grootste blunder die hij ooit heeft gemaakt. „Stom, stom, stom, ik had toen al moeten weten dat ik meer belangstel ling had voor mensen en de veranderingen die zich in die tijd in de maatschappij vol trokken. Het was midden in de wilde jaren zestig waarin steeds meer aandacht ging naar de arbeidsomstandighe den van werknemers". Krul kreeg de kans zijn fout te herstellen en ging naar de So ciale Academie in Den Haag. Tijdens een stage bij de Me- taalbedrijfsbond NW snuffel de hij voor het eerst aan het vakbondswerk. Dat beviel zo goed dat hij bij de bond bleef werken, eerst als bestuurder binnen de bedrijven, later als CAO-onderhandelaar bij Hoogovens. In 1982 werd hij districtshoofd van de afdeling Rotterdam en zes jaar later werd hij door het bestuur van de Industriebond gekozen als CAO-coördinator. De Metaalbedrijfsbond NW fuseerde 25 jaar geleden met de Textielbond ABTK en de Algemene Bedrijfsgroep Cen trale tot de Industriebond NW. Daaruit ontstond later de huidige Industriebond FNV. Krul heeft die fusies per soonlijk meegemaakt en weet dus als geen ander wat hem nu te wachten staat. De In dustriebond bereidt zich na melijk voor op een megafusie met de Dienstenbond, de Voedingsbond en de Ver- voersbond. Hoezeer boze tongen ook mo gen beweren dat die fusie fa taal is voor de vakbeweging omdat leden zich niet in zo'n reus herkennen, Krul beweert het tegenovergestelde: .Alleen een fusie geeft de vakbonden de kracht om nog meer voor de werknemers te doen. De FNV werkt aan een opzet waarbij de bonden niet meer verdeeld zijn in districten, maar in bedrijfsgroepen. We worden dan veel actiever op de werkvloeren en worden dus juist beter herkenbaar." Krul wordt de laatste voorzit ter van de Industriebond. Als de fusie volgend jaar rond is. kiest het bestuur van de fusie- bond een nieuwe. Maar de naam Krul valt in vakbonds kringen al veelvuldig als be oogd voorzitter. Krul ziet de fusie niet als eindstation, maar als een tussenstap. Hij streeft naar een ongedeelde FNV, waarin geen afzonderlij ke bonden meer overblijven. Dan ontstaat een werkne mersorganisatie waar geen werkgever meer omheen kan. En daarmee wordt het fusie proces 'de belangrijkste stap in de geschiedenis van de vak beweging'. De grote veranderingen die gepaard gaan met de fusie schreeuwen om een goed per soneelsbeleid binnen de bond zelf, want kaderleden en be stuurders moeten nog beter worden begeleid. Krul zegt het niet, maar de manier waarop de interne strubbelingen van de Industriebond, de Bouw en Houtbond en de vakcen trale de afgelopen weken in de publiciteit zijn geweest, gaat hem duidelijk aan het hart. Een aantal ex-werknemers schilderden de FNV af als seksistisch en beschuldigden bonden ervan vrouwelijke be stuurders geen kans te geven de top te bereiken. „Ik wil er eigenlijk geen woorden aan vuil maken, maar we werken er keihard aan om vrouwen binnen te halen. Een enkeling redt het niet, maar dat gebeurt in iedere organisatie." Voor werkgevers die hun ei gen belang hoger achten dan het belang van hun werkne- Henk Krul: „De bond wordt veel herkenbaarder". UNITED PHOTOS mers heeft Krul geen goed woord over. „Maar ook bin nen de bond haat ik mensen die hun eigen belang hoger achten dan de bond in zijn to taliteit", zei hij vorig jaar in een interview met FNV Maga zine. Voor veel bestuurders is het een verademing dat Krul is ge kozen tot voorzitter. Zijn voor ganger Bé van der weg, negen jaar opstapt, wq zien als veel afstandelij Voorlichter De Vreede: was een goede voorzittf maar Henk is veel emo Ier, heeft minder moeil laten zien wat hij voelt denkt." NUNSPEET SYLVIA MARMEIS1 Pest heeft ook nog positieve keerzijde Opkoop en slacht van meer dan een miljoen biggen, stil legging van bijna 1700 bedrij ven en het 'preventief vernie tigen van varkens in een ruime kring rondom besmette bedrij ven. De maatregelen die mi nister Van Aartsen van land bouw neemt tegen de varkens pest benadrukken in hun om vang nog eens de onvoorstel bare grootte van de varkens stapel. De pest mag dan indrukwekkend huishou den onder de 14,6 miljoen varkens, er blij ven er nog steeds veel te veel over op een relatief geringe oppervlakte. Vandaar mis schien ook de ogenschijnlijke berusting in de sector over de keiharde maatregelen die Van Aartsen nu neemt. De sector vindt ze namelijk meevallen: de verwachting was dat alle bedrijven die sper ma hadden afgenomen van het K3-station in Wanroij geruimd zouden gaan worden. Dat zou neerkomen op de vernietiging van 100.000 fokzeugen. Dat zijn maatregelen die er inhakken, ook al is dat aantal niet veel meer dan een tiende van het totaal aantal fokzeugen in ons land. Een fokzeug produceert twee keer per jaar minimaal twaalf biggen die veelal in Nederland blij ven en na een half jaar zijn vetgemest en worden geslacht. De vernietiging van een grote hoeveelheid fokzeugen zou daarom zeer vergaande consequenties hebben. Nieuwe fokzeugen zijn namelijk niet zo maar voorhanden. Waar de sector natuurlijk echt voor vreesde was een fokverbod (door de kunstmatige inseminatie volledig te verbieden), wat neer zou komen op de dood op termijn voor de hele varkenshouderij. Een middel dat letter lijk en figuurlijk nog erger zou zijn dan de kwaal. Het idee werd even geopperd tijdens overleg van Van Aartsen met de varkens houderij-sector, maar toch weer verlaten. Dat er wel aan gedacht werd, tekent de ernst van de situatie en de vraagtekens die ook op het ministerie worden gezet bij de volstrekt uit de hand gelopen omvang van de varkensstapel. Inmiddels raken ook op Van Aartsens mi nisterie steeds meer mensen er van over tuigd dat alleen een inkrimping van de veestapel echt een oplossing biedt voor de plagen die haar treffen. De volledige indus trialisatie van dierlijk leven, waarin schaal- Een overvolle biggenstal in Keidonk. vergroting en productieverhoging centraal staan, zorgt voor desastreuze effecten op het moment dat er iets mis gaat. Het pestvirus dat nu heerst heet wel hard nekkiger te zijn dan vorige versies, maar waarschijnlijk is vooral de omvang en de onderlinge verwevenheid van bedrijven en dieren debet aan de nu ontstane situatie. De lopende band-productie van varkens vlees, waarbij varkens elders worden opge fokt en afgemest dan waar ze worden gebo ren, maakt de sector gevoeliger voor virus sen. Dat wordt nog eens versterkt door de ongevoeligheid van varkenshouders voor geboden die de overheid afvaardigt ter be scherming van de hele sector. Zoals een varkenshouder gisteren voor het NOS-Jour- naal zonder veel omhaal toegaf op de eerste dag na de uitbraak het vervoersverbod te hebben overtreden. „Dat hebben we alle- Behalve de pest zelf is het dit soort hande len waardoor veel mensen zich afkeren van de varkenshouderij en bevestigd worden in hun idee dat boeren het aan zichzelf te wij ten hebben. De varkenspest heeft veel men sen de ogen geopend over aard en omvang van de intensieve varkenshouderij. Zeugen zijn daarin baarmachines geworden, die minimaal twaalf biggen moeten werpen, nauwelijks twee weken mogen herstellen, en dan weer worden bevrucht. Wordt het aantal biggen minder, dan wacht het slachthuis en mag een andere drachtige zeug de plek innemen. Dat is niet wat men zich voorstelt bij al die leuke verhalen over vrolijke kleine biggetjes, dartelend rond de zorgzame moeder-zeug. De schade van een dergelijke beeldvorming voor de varkenshouderij zou wel eens veel groter kunnen zijn dan de directe effecten van de pest. Steeds meer mensen weigeren een lapje vlees uit een op die manier wer kende vleesindustrie. En daarnaast maakt dat negatieve imago het de politiek makke lijker hardere maatregelen door te voeren. 'Den Haag' weet zich immers gesteund door de publieke opinie. Het was in dat verband opmerkelijk hoe de ze week het idee van een fokverbod werd FOTO ANP MARC BOLSIUS omarmd door de politiek. En dan niet al leen vanwege de effecten op de pest, maar ook op de omvang van de varkensstapel. Aan verkleining van die varkensstapel valt niet te ontkomen, zo is de overheersende mening. En met dat gesleep met dieren van het ene naar het andere bedrijf moet het ook over zijn, zo wordt er aan toegevoegd. Langzamerhand lijken de geesten daarmee rijp te worden voor de volgende stap, waar in daadwerkelijk wordt begonnen met ver kleining van de varkensstapel. 'Herstructu rering' van de varkenshouderij staat nu nog vooral voor aanpak van de milieu-overlast door het mestoverschot, maar moet uitein delijk leiden tot minder dieren. Het zou goed zijn als de miljoenen die nu worden gestoken in ruiming en schadeloosstelling worden gebruikt voor een sanering waaruit de sector in alle opzichten alleen maar weer gezond tevoorschijn kan komen. Zodat de pest toch nog iets goeds heeft gebracht. DEN HAAG KOOS VAN WEES Minister Van Aartsen van Landbouw ;e krijgt brede steun voor de hardereli ve die hij heeft gekozen in de strijd teg< va varkenspest. Zowel de landbouworg tu saties als de Tweede Kamer achten cvo strengere maatregelen onontkooml et De minister wil voortaan selectief, qm „zonder aarzeling" varkensbedrijve )i preventief ruimen als ze in de buuit ra een boerderij liggen die vanaf nu m so varkenspest besmet blijkt. Hetzelfde \i beurt als ze met zo'n boerderij in co hebben gestaan. p De minister wil daarmee de verdere B spreiding van de ziekte een halt toe: pen. Van Aartsen krijgt bij zijn aanp: hulp van het leger. Het gaat voorale logistieke bijstand. Ook België schie: n derland te hulp bij de bestrijdingva: varkenspest. w Het preventief ruimen (leeghalen va m stallen zonder dat er varkenspest isg ei constateerd) staat indien nodig ook drijven te wachten in de buurt vanb derijen waarvan de varkens besmet door sperma van de KI-stations inV roij en Venhorst. Momenteel zijn al 375 bedrijven inG derzoek wegens dergelijk Kl-contact andere 1300 (waarvan 65 boven dég rivieren) krijgen de status „verdacht d drijf'. LTO Nederland noemt de aac z' kondigde maatregelen van de minis d „onontkoombaar". De aanpak is en 0 recht op gericht verdere verspreidin; varkenspest in de kiem te smoren, s- 11 de boerenorganisatie. .Ook de Nederlandse Varkenshoudei vakbond (NW) en de Productschap! o Vee, Vlees en Eieren (PVE) staan ach T de minister. De NW noemt de situa met de varkenspest „op dit moment houdbaar" en de PVE spreekt van „1 maatregelen die helaas noodzakelijl zijn". Alleen de Dierenbescherming wijstd maatregelen van Van Aartsen af. Dei organisatie meent dat door het pre\i 7 tief ruimen het leed in de varkenssta .wordt vergroot. Ze pleit voor een fok bod. DEN HAAG ANP Europa schiet Albanië dan toch maar te hulp. Niet omdat de Europese Unie begaan is met het lot van de Albanezen en ook niet uit economisch belang, want in Albanië is niets te ha len. Het beschaafde Europa kan het zich eenvoudig niet veroor loven een ontwikkelingsland binnen haar grenzen te hebben. Dat de Italianen vooraan staan om de 'humanitaire hulp' met soldaten te begeleiden is al even hypocriet: Als de hulp niet bij de arme mensen terecht komt, zoeken de arme mensen hulp in het meest voor de hand liggen de buitenland - Italië. Ongewild bewijst Europa met deze mini male inzet een grote dienst aan Albanië: Het krijgt de gelegen heid zelf orde op zaken te stel len. Dat de humanitaire hulp in Al banië wordt begeleid door mili tairen om het op de plaats van bestemming aan te laten ko men is geen overbodige luxe, want Albanië is inmiddels één grote bewapende zwarte markt waar iedereen alles steelt wat er maar te stelen valt - in een land waar niets is heeft tenslotte alles waarde. De handel biedt de beste in komsten en waar je in handelt maakt niet uit. Er zitten hande laren op de markt die schuursponsjes aanbieden ter wijl ze niet eens weten wat je er mee kunt doen. Vooral in Oos tenrijk, Italië en Duitsland ge stolen luxe auto's worden te koop aangeboden met de origi nele kentekenplaten er nog op om de prijs te verhogen. Wie een ritje gaat maken doet er wel verstandig aan zijn automati sche wapen mee te nemen, want een ongewapende be stuurder is zijn auto kwijt voor- ie het weet. Albanië is het Wilde Westen van Europa. Toch is Albanië zeker niet red deloos verloren. Natuurlijk heeft het land te kampen grote pro blemen, maar er is gelukldg geen sprake van een burgeroor log tussen strijdende partijen. Er is wel sprake van grote on vrede, maar die kan door het volk en gekozen leiders worden weggenomen. Zeker nu Europa humanitaire hulp biedt die door soldaten daar wordt gebracht waar er behoefte aan is, kan het land even een adempauze ne men om de schade te overzien en oplossingen te zoeken voor problemen. Het zou verstandig zijn als de Albanezen die tijd nu nemen. De afgelopen anderhalve eeuw hebben altijd anderen de dienst UBR IHmmt .Tijdens deze demonstratie in de hoofdstad Tirana vragen zo'n drieduizend gezag in Albanië. uitgemaakt in Albanië, met een korte anarchistische onderbre king kort voor de Eerste Wereld oorlog. In grote lijnen de Tur ken eind vorige en begin deze eeuw, de Serviërs Kosovo en een deel van Macedonië afpak ten en tussen de twee wereld oorlogen in maakten de Italia- nen er de dienst uit. Nadat deze vreemdelingen in 1945 vertrok ken bepaalde tot 1992 het dicta toriale communistische bewind van Enver Hoxha wat goed was voor het volk. En toen kwam de grote omwen- mensen om het herstel van orde en FOTO EPA teling die president Berisha aan de macht bracht. Plotseling was er niemand meer die voor ie dereen en alles bepaalde wat wel of niet moest gebeuren. De economie - voor zover die er was - stortte ineen en vanaf dat moment werd ook pijnlijk dui delijk hoe gebrekkig de infra structuur van het land is. De communicatie gaat van mond tot mond met veel indianenver halen tot gevolg. In het noorden van een stad weet men niet wat er in het zuiden gebeurt. De te lefonistes steken nog stekkers in een schakelpaneel om een ver binding tot stand te brengen. Als het postkantoor sluit gaat ook de fax uit. De leefomstandigheden zijn be roerd. Alle kelders en krotten worden met plastic afgedicht en bewoond. Wie de luxe van een woning heeft zit met stroom die regelmatig uitvalt, schoon water dat slechts enkele uren per dag beschikbaar is. Iedereen heeft gebrek aan voedsel, zeep, kle ding, brandstof en waar niet aan. De mate van hygiëne in de ziekenhuizen laat zich raden. Het land is dus geheel failliet. De grote vraag is of en zo ja hoe de Albanezen hier iets aan gaan doen. Generaties zijn opgevoed zonder eigen initiatief of verant woordelijkheid te mogen ne men, creatief denken en vrije handel was niet toegestaan. Nu dat juk van de schouders is ge vallen beschikken de brutalen ook hier over de halve wereld - vooral omdat ze wapens heb ben - waardoor de meerderheid van het volk genoegen moet ne men met de andere helft. Die meerderheid is bescheiden en gastvrij. Vraag een Albanees hoe het met hem gaat en hij zegt dat het goed gaat. Vraag naar de situatie in het land en hij vertelt dat Albanië een mooi land is met veel natuur en veel zon. Vraag waar hij behoefte aan heeft en er komt geen ant woord. Wat allemaal niet uit sluit dat hij door ziekte werk loos is, nauwelijks eten voor zijn kinderen kan kopen en geen ka chel heeft om 's winters het huis warm te stoken. Een Albanees is zelf te trots om over zijn ellende te vertellen: zodra hij je spreekt zal hij je uit nodigen voor een maaltijd met raki, wat hem zeker een maand salaris kost. Dat zijn werkelijke omstandigheden zo vreselijk bedroevend zijn zal hooguit een ander je vertellen en met het oog op de vrije interpretatie van de hem beschikbare informatie die elke Albanees gewoon is dien je zelf je conclusies te trek ken. Maar deze wijze van communi ceren typeert ook andere Bal kan-landen. Het bijzondere van Albanië is dat het volk opeens de macht in handen heeft zon der precies te weten wat ze er mee kan doen. Er zijn veel gelijkheden om het leven: iedereen aangenamer ten )B maar met een zwakke ove en een ontbrekend 'maats pelijk middenveld' is hete p, vraag of en zo ja wanneer yc nië een samenleving opbc di Tot het zo ver is regeren d: talen. Premier Fino bereidt nuvt ;t zingen voor, maar hoe vol g£ rend het nieuwe parlemeiï straks de orde herstelt, de nomie opbouwt en het vo g£ eten geeft als de Europese wegvalt, blijft een verras de juiste mensen op de julfe posities komen is er veelfl pi lijk. Hoop doet leven, maa h; verwachtingen mogen nie zt hoog gespannen zijn. Alsd nieuwe regering tijdig den w corrupte politici en ambte o| terzijde schuift kan zich ef overheid ontwikkelen diet bi beste met het land voorhe Daar is tijd en rust voor no rt en vooral geen on gevraag buitenlandse inmenging hoe minder Europa zichfl banië bemoeit, hoe betert -y Albanië mag blij zijn dathi niet strategisch is gelegen geen waardevolle grondstclb heeft. BART BOELE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2