Potest tegen windturbines Alphen wil af van twee geplande baggerdepots Woubrugse asperges komen uit blaastunnel Het huisje van 'Schillen Nel' pronkt weer bij de sluis Onderhandelen is akken en pijnlijden' Rijn- Veenstreek Racistische leus op dak Zoeterwoude wil van voetgangerstunnel af Portefeuille personeel veer bij burgemeester IPAC 11 APRIL 1997 ®gen in elkaar geslagen ipjiaan den rijn» Drie oudere gasten hebben gisteravond een onE^njarige jongen van zijn fiets getrokken en in elkaar gesla- De fiets van de jonge Alphenaar werd vervolgens ook ver- ld. De jongen fietste over de Swaenswijkbrug richting Raad- jsstraat toen de jongens hem tot stoppen dwongen. DA houdt regiomanifestatie ufmaan den run» De CDA-afdelingen in de Rijnstreek houden sdagavond 15 april een regiomanifestatie. Hiervoor zijn ruim iderd maatschappelijke organisaties uitgenodigd. Tijdens de nifestatie wordt in kleinere groepen met CDA'ers uit de eede en Eerste Kamer en de Provinciale Staten gesproken [het Groene Hart, het gezins- en familiebeleid, verkeer en rvoer, wonen en werken, het minimabeleid en het midden- en inbedrijf. De manifestatie wordt gehouden in Avifauna in Al en. Aanvang acht uur. m i bureau c windenergiecentrale is op- Dmen in het Streekplan |-Holland Oost. Tegen dat van de provincie dienden Jren bij de afdeling be- ïrsrechtspraak van de Raad meer dan dertig recht- n. De standsorganisatie st dat de windturbines na- je effecten en overlast zul- opleveren voor de agrariërs in de buurt zijn gevestigd. WLTO-Jacobwoude pleit er Ier voor een gebied bij de A. iraaflaan in Woubrugge als tuinbouwgebied aan te ken. et provinciebestuur is in het ;kplan zuinig geweest met en van toestemming teelt onder glas. Provincia- eren tevreden over afspraken Bentwoud swuk natascha smit enthousiast zijn de boeren over de afspraken die de itelijke Land- en Tuinbouw anisatie (WLTO) heeft ge- akt met de provincie over de oering van het bosproject itwoud. Ze zien het Bent- ud nu eenmaal liever gaan komen. En wanneer het er toch komt, willen ze zoveel ijk geld van de overheid hun landbouwgronden, ar de meeste agrariërs waren er gisteravond op een infor- tieavond in Bleiswijk toch r eens dat de afspraken die iu liggen, best redelijk zijn. )e WLTO is met de provincie reengekomen dat bedrijfsge len aan de rand van het apart kunnen worden ver-, ht, dat er geen bomen wor- geplant in de buurT van de erbouwbedrijven die blijven dat aangerichte schade, zo- Ï2 Üg, wordt vergoed. Boven- n heeft er in elk geval geen leigening plaats, behalve essentiële onderdelen als ;en, paden en waterlopen, dat pas wanneer een aan- nlijk deel van het bos al is 'gelegd. Vanneer de afspraken door de partijen ondertekend rden, mogen de agrariërs in ncipe dus zelf beslissen of ze ven of dat ze hun grond ver- ien. Volgens voorzitter A. van aaien van het Agrariërs Co- té Bentwoud (ACB) is dat het angrijkste pluspunt van dq ireengekomen afspraken, agrariërs hoeven niet te skken en kunnen dus, nneer ze hun grond verko- aan de overheid, eisen stel- waarnemend-burgemeester Ter Aar, A. van den Berge, aft de portefeuille personeel organisatie gekregen. Naast 1 wettelijke taken is hij bo bdien verantwoordelijk voor buitendienst en afvalverwer- Dat hebben B en W beslo- CHEF HANS JACOBS, 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF K teren eisen meer glasteelt streekplan Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie afdeling Ja- iswoude heeft in een rechtszaak de Raad van State ge- igd de komst van een aantal windturbines langs de 17 te blokkeren. iaag/leimuiden woubrugge. ewout van der dussen De Woubrugse asperges wor den vroeg in de ochtend gesto ken. „We moeten voor negen uur klaar zijn", zegt Gerrit Noordam van de Boddens Hosangweg, de enige boer in de regio die witte asperges kweekt. „Vooral met de zon wordt het na negen uur te warm binnen." 'Binnen', is in een grote plas tic blaastunnel van 75 meter lang, als een halve ballon waar van de randen zijn ingegraven. Met een luchtpomp wordt de kas overeind gehouden, binnen de bekende asperge-heuveltjes afgedekt met zwart plastic. Overdag loopt de temperatuur op tot 45 graden met een lucht vochtigheid van 90 procent. Een echt groeiklimaat. Asperges zijn al langer geen Limburgse specialiteit meer, vooral veel Drentse boeren zijn overgeschakeld op het 'witte goud'. Maar met een grotere aanvoer is al er snel geen spra ke meer van een 'goud prijs': alleen de eerste asperges uit verwarmde kassen, brachten voor Pasen 25 gulden per kilo op. En dan moeten ze wel recht, dik en spierwit zijn. De prijzen op het bord in de T? 1 i i 4 De asperges van Gerrit Noordam worden in de vroege ochtenduren gestoken. schuur bij Noordam - het grootste deel van de oogst wordt aan de weg verkocht - wordt dagelijks aangepast, na een telefoontje met de veiling in Grubbenvorst. AA I staat er nu voor twaalf gulden per kilo, AI voor tien gulden en voor zes gulden zijn er roze asperges. Maar morgen kan het weer an ders zijn, de prijzen wisselen mee met het weer. foto mark lamers Als het zwarte plastic van de kleine heuveltjes wordt wegge trokken worden de witte puntjes zichtbaar. Zonder plas tic zouden de puntjes boven de grond direct groen worden, waardoor ze in een mindere klasse vallen. Gerrit Noordam en zoon Pie- ter, zijn al aardig bedreven in het steken van de asperges. Als het puntje zichtbaar is, wordt met de hand de stengel uitge graven en onderaan afgesne den met scherp schepje. Het heuveltje wordt weer hersteld. Op dezelfde plek kunnen weer nieuwe scheuten opkomen. Noordam is al vier jaar aan het experimenteren. „Na vier jaar zijn de moederplanten groot en sterk genoeg voor een goede oogst. Als het goed gaat gedu rende acht a tien jaar. De verdere bewerking van de witte stengel geschiedt in de schuur, waar de asperges op standaardlengte worden afge sneden, gewassen en gesor teerd. Een grote poster met in structie over diktes en kleur is de leidraad om ze in zeven ver schillende doosjes van klasse 'super' tot 'niet veilbaar' te sor teren. Werk dat tot 21 juni doorgaat, dan mogen de asper ges doorgroeien en echte plan ten worden, waardoor de wor tels ook weer groeien. Noor dam wil er nog een ballon bij hebben. „Dat kunnen we met de familie net aan, anders heb je weer probleem om mensen te krijgen". Ie staten willen geen tweede Westland in de regio. In con centratiegebieden zoals Bos koop mag per bedrijf driedui zend vierkante meter glas wor den neergezet maar kwekerijen buiten de concentratiegebieden moeten het doen met driehon derd meter. Deze maxima heb ben verzet uitgelokt van andere WLTO - af delingen De WLTO-Jacobswoude loopt kans dat haar grieven niet in houdelijk door de Raad van Sta te worden behandeld. De standsorganisatie zal zich mo gelijk moeten richten tegen een bestemmingplan van de ge meente Leiqjuiden waarin de bepalingen uit het streekplan, als de -Raad van State er ten minste geen stokje voor steekt, moeten worden overgenomen. len. Zoals bijvoorbeeld een ho gere grondprijs, dan de agrari sche waarde." Want dat de boe ren zoveel mogelijk geld voor hun grond willen, was gisteren wel duidelijk. J. Heijkoop, de Zuid-Holland se gedeputeerde (natuur en agrarische zaken) vindt dat niet terecht. „Het werkt alleen maar marktverstorend, wanneer hier de prijzen opgedreven worden. En dat is absoluut niet goed voor de sector." De provincie wil dan ook vasthouden aan de agrarische waarde, met een bij drage voor de oprichting van een nieuw bedrijf. Maar voor de meeste agrariërs is het moeilijk te behappen dat boeren die bij voorbeeld moeten wijken voor huizenbouw, van de overheid veel meer krijgen wanneer ze hun grond verkopen. Daarom pleitte een aantal boeren gisteren toch nog voor een hogere waarde, de zogehe ten complexwaarde. Een bos is volgens hen net zo goed een voorziening als huizen, een zwembad en een sporthal. En dus mag de prijs hoger liggen. „Ze moeten daar bij die provin cie niet vergeten dat dat bos er niet komt voor die paar haasjes. Dat bos komt er voor bewoners van Rotterdam en Haaglanden, om te recreëren", reageerde een boze boer. Van Straalen van het ACB bleef er echter rustig onder. Hij benadrukte gisteren dat de complexwaarde nu eenmaal niet haalbaar is. Het pakket af spraken dat nu op tafel ligt, is volgens hem het hoogst haalba re. „Onderhandelen is nu een maal pakken en pijnlijden." alphen aan den rijn Het is zeker niet de eerste, maar wel een zeer prominente: de racistische leus op het dak van de bibliotheek in Alphen. Het opschrift, White Po wer '96, is nationalistisch en dis criminerend. Volgens wethouder Korver van wijkbeheer is de ge meente dan ook 'allergisch op dat punt. Als we hiervan mel ding krijgen, halen we het on middellijk weg'. Dat de in het oog springende leus, zo'n anderhalve meter doorsnede, desondanks al min stens drie maanden op de muur gekalkt staat, komt doordat de gemeente geen eigenaar is. Het betreffende muurtje hoort bij het parkeerdak dat eigendom is van een Zoetermeers makelaarskan toor. Nadat de gemeente eind januari een klacht over de tekst boven de bieb binnenkreeg, zeg de de makelaar toe de muur te laten reinigen. Onduidelijk is of vandalen de leus daarna opnieuw hebben aangebracht, of dat de muur nog niet is schoongemaakt. Het ma kelaarskantoor zegde woensdag toe er werk van te maken. Wet houder Korver beloofde te con troleren of de leus binnenkort in derdaad weg is. Bovendien kon digde hij aan dat er van 22 tot en met 24 april een grootschalige schoonmaakactie in het 'groene dorp' plaatsheeft. Daar staan veel meer van dergelijke leuzen. foto loek zuyderduin Gemeente doet beroep op Raad van State den haag/alphen persbureau cerberus De gemeente Alphen heeft zich in een rechtszaak bij de Raad van State verzet tegen de aanwijzing door de provincie van twee reserve baggerslibde- pots in de Gnephoek en de Resthoek. De twee locaties in het gebied van de gemeente Alphen komen in beeld als in de Oostvlietpolder en de Ommedijksepolder geen baggerspecie kan worden opgeslagen. Het provinciebestuur heeft voor de zekerheid de Gnephoek en de Resthoek vastgelegd in het Streekplan Zuid-Holland Oost. Dit streekplan werd gisteren bij de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State in Den Haag aangevochten door meer dan dertig be zwaarmakers. De gemeente Alphen was er een van. Het gemeentebestuur heeft het rechtscollege gevraagd de Gnephoek en de Resthoek uit het streekplan te halen. Het bergen van baggerslib in de Gnephoek zal onder water plaatshebben in een nieuw te graven put. Mocht het opslaan onder water niet kunnen gebeuren op milieuhygiënisch verantwoorde wij ze, dat komt de Resthoek aan de beurt. Daar zal de baggerspecie op land worden gestort. Een adviseur van de Raad van State, die alle klachten over het streekplan heeft onderzocht, vindt dat de gemeente Alphen veel te voorbarig is met het instellen van beroep. Volgens de adviseur moet de Raad van State het beroep van de ge meente dan ook niet inhoudelijk behandelen. Maar de gemeente is, zoals veel procespartijen gisteren, bang om rechten te verspelen als het streekplan niet wordt aangevallen. Uitspraak van de Raad van State volgt over enkele weken. Laboratorium mag uitbreiden roelofarendsveen Drie buren van het Bedrijfslabo- ratorium voor de Weefselkweek aan de Sotaweg in Roelo- farendsveen zijn tegen de uit breiding van de onderneming. In de commissie ruimtelijke or dening legde buurman S. van Ruiten deze week uit dat hij vreest voor verkeersoverlast, ge luidsoverlast, minder privacy en waardevermindering van zijn huis. „Plaats kantoren op het industrieterrein", stelde hij voor. „Daar horen ze thuis." De commissie ruimtelijke or dening ging echter unaniem ak koord met het voorbereidings- besluit om het bestemmings plan voor de uitbreiding te wij zigen. Ter Aarder Blok onderscheiden ter aar/leiden M. Blok uit Ter Aar is gisteren door de Leidse burgemeester C. Goekoop onderscheiden in de Orde van Oranje Nassau. Blok ontving de versierselen ter gele genheid van zijn afscheid bij de Regionale Brandweer Rijnland. Sinds 1979 was hij verbonden aan de brandweer. Naast zijn werkzaamheden voor de brandweer heeft Blok in Ter Aar als vrijwilliger veel werk verzet. In de hervormde kerk heeft hij zich ingezet voor de zondagschoolvereniging en de zondag-liturgie. Ook is hij be trokken bij de jaarlijkse feeste lijkheden rond de viering van Koninginnedag en bevrijdings dag in Ter Aar. Verder was hij actief bij de Bescherming Bevol king en bij de organisatie van provinciale en landelijke brand weerwedstrijden. CDA-Kamerlid in Zoeterwoude zoeterwoude-dorp Tweede-Kamerlid Theo Meijer van het CDA spreekt op 16 april in Zoeterwoude over landbouw en verstedelijking. Onder het motto 'de toekomst van de landbouw in de slag om de schaarse ruimte' legt Meijer een verband tussen de belangen van de boeren en de almaar opruk kende woningbouw. Meijer spreekt om 20.30 uur in 'Ons Huis', Kosterpad 3. zoeterwoude marcel smeets De voetgangerstunnel onder de Hoge Rijndijk ter hoogte van nummer 93 moet dicht. Volgens de gemeente Zoeterwoude zijn er te weinig mensen die gebruik keersader minder druk wordt en ken en verkeer) en R. Hogenelst (ruimtelijke ordening) zijn er maar een paar mensen die da gelijks de tunnel nemen om de verkeersdrukte op de Hoge Rijndijk te mijden. Nu die ver maken van de passerelle. Bo vendien belemmert de inrit tot de tunnel de bouwplannen van twee huizen op het aangrenzen de terrein. Naar de indruk van de wet houders J. Stuijt (openbare wer- met de aanleg van de rijksweg 11 in het verschiet, is er volgens beide gemeentebestuurders geen reden meer de tunnel open te houden. Zij verwachten met de sluiting jaarlijks 3.000 gulden te besparen. Leden van de commissie grondgebied betwijfelen de stel ling van B en W. „De verkeers drukte is helemaal niet gering", meent CDA-raadslid M. Ates. Zij heeft verscheidene reacties ge had van buurtbewoners die pleiten voor behoud van de tunnel bij bakkerij Thijssen. Ook M. Booij (Progressief Zoe terwoude) heeft een petitie ont vangen. Vooral ouders met jon ge kinderen blijken de tunnel op prijs te stellen. Zeer tegen de zin van wet houder Hogenelst blijkt de commisie een enquête onder de buurtbewoners te willen: „Ik betwijfel of de bevolking wel voldoende inzicht heeft. Raads leden moeten hier hun verant woordelijkheid nemen". Vol gens hem wegen de particuliere belangen niet op tegen het uit voeren van eerder overeengeko men gemeentelijk beleid. Dat stelt dat de Hoge Rijndijk een woonfunctie heeft. Oud-Alkemadeprijs voor Alex en Joy van der Poel feuille die bij de gemeenteraad tot veel kritiek op Vroegindeweij leidde. Van den Berge heeft meteen nadat bekend werd dat hij naar Ter Aar zou komen, al gezegd dat hij deze taak niet uit de weg wil gaan. De gemeenteraad neemt eind deze maand een besluit over de bovengemeentelijke taken. Waarnemend burgemeester Van den Berge blijft tot na de gemeenteraadsverkiezingen in Ter Aar. roelofarendsveen marieta kroft Als het weer het even toeliet, zat ze in de deuropening van haar schuur tegenover de sluis in Roelofarendsveen. Het markan te vrouwtje Nel Heemskerk schilde de aardappelen, terwijl ze tegelijkertijd de sluis in de gaten hield. 'Schillen Nel', zo stond ze bij iedereen in het dorp bekend. Enkele jaren gele den, kort voordat ze honderd werd, overleed ze. Haar 'huisje bij de sluis', dat haarvader in 1873 bouwde, ver kochten neven aan Alex (25) en Joy (25) van der Poel-van der Zwet. Dat is nu drie jaar gele den. In die tijd hebben Alex, Joy, familie en vrienden het huis, op twee gevels na, compleet her bouwd. Als dank voor hun inzet voor het behoud van zo'n ka rakteristiek huis voor De Veen, krijgen zij dinsdag de 'Oud- Alkemadeprijs' van de Stichting Oud Alkemade. Alex en Joy zijn er zichtbaar mee ingenomen. „Het is een stukje erkenning, een beloning voor iedereen die aan het huis heeft meegewerkt en een stimu lering voor anderen", zegt Alex. Zijn compagnon Johan Hoog- enboom (34) die ook een grote bijdrage-aan de restauratie heeft geleverd, beaamt dat. „Vandaag was ik nog in Zevenhoven. Daar wordt een pracht van een boer derij gesloopt", zegt aannemer Hoogenboom spijtig. „De men sen kijken te veel naar de kosten en dan wordt er gesloopt." Vele weekeinden, avonden en vakanties gingen op aan de res tauratie van het bouwvallige huis aan de Noordkade. „Veel Alex en Joy van der Poel hebben geen moment spijt van de vele uren arbeid die ze twee jaar lang in hun 'huisje bij de sluis' hebben gestoken voor dat het weer bewoonbaar werd. foto henk bouwman mensen zeiden wat bezielt jullie scheefis gaan staan. De vloer geen warm water en geen wc." compleet moest worden afge- om het te kopen", grinnikt Van liep dertig centimeter af en de Joy geeft toe dat ze in het be- broken. Maar Alex, eigenaar van der Poel. „Je moet het huis ver- gevels stonden twintig centime- gin even schrok toen het huis, het aannemersbedrijf JohLex gelijken met een kubus die ter schuin. Er was geen kachel, waar ze voor hadden betaald, Bouw, zag het meteen als een sport om er weer iets van te ma ken. Veel werk verzetten ze in de hete zomer van 1994. In zes we ken tijd werd het huis bijna he lemaal gesloopt en wind- en waterdicht herbouwd. Ouders van het jonge stel, bikten zes duizend stenen. „Want die moesten we voor de herbouw weer gebruiken", zegt Alex van der Poel. Zware vrachtwagens konden de Noordkade niet be reiken en dus moest er nogal eens worden geïmproviseerd. Puin werd via een praam afge voerd en heipalen werden via het water aangevoerd. Na die intensieve zes weken, was er nog ruim anderhalf jaar nodig om het huis van binnen en buiten af te maken. Soms stopten ze er een aantal weken mee. „Dan moesten we weer sparen", legt Joy uit. Op het ge plande tijdstip - nu ruipi een jaar geleden - was hun paradijs je dan toch klaar. Alex van der Poel geeft een rondleiding door het huis dat karakteristiek van buiten is, maar ook van binnen. Hoge deuren, hoge plafonds en de bedsteedeuren ademen de sfeer van vroeger uit. De aangrenzen de schuur vertoont nog een bouwval. Die wordt over een jaar of drie, vier opgeknapt, ne men Alex en Joy zich voor. In clusief poepdoos. „Die hoort er bij." Geen moment hebben de Van der Poelen spijt gehad van het heidense karwei dat ze op hun hals haalden. „Stel dat het af zou branden, dan zouden we het weer op dezelfde manier herbouwen", zegt Joy resoluut.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21