Krokant gebakken ansjovis in vlammend vismenu Zaden en pitten als lekker tussendoortje Smaak Boekjes vol recepten met ansjovis r VRIJDAG 11 APRIL 1997 REDACTIE WIM VAN BEEK 072-5196258 Ansjovis vormt in de Franse keuken een van de belangrijkste vissoorten die voor allerlei bijzon dere Franse lekkernijen wordt gebruikt. Ansjo vis is met o.a. zeepaling, rode mul, zonnevis, hoornkreeft, zee-egels, zeevijgen en nog veel meer mediterrane vissoorten de basis voor soe pen en sauzen, toevoegingen voor vleesgerech ten en gewoon alleen gebakken, geroosterd of gesmoord. ANWB-media is zo kort voor het vakantiesei zoen met een reeks culinaire uitgaven op de markt gekomen, die de specialiteiten van een aantal belangrijke Europese vakantiegebieden keurig op een rijtje zet. In 'De smaak van de Provence' en 'De smaak van Toscane' komen de vele mogelijkheden van het gebruik van ansjo vis aan de orde. De Fransen gebruiken ansjovis voor typische ansjovisboter, ansjovissaus, ge marineerde sardine-ansjovispuree, olijven/an- sjovispuree en zelfs een uien/ansjovistaart. In de Italiaanse keuken wordt de ansjovis in hoofdzaak gebruikt ter versterking van sauzen voor de pasta. Maar in de boekjes komen na tuurlijk ook veel andere eéttradities en culinaire gebruiken aan de orde: zoals stokvis ge droogde kabeljauw die ongekende mogelijk heden biedt voor maaltijdvullende gerechten. Stokvis is bij ons doorgaans verkrijgbaar in Su rinaamse winkels en makkelijk te bewaren, om dat ze (gezouten) door de zon is gedroogd en lang kan worden bewaard. Verder ook veel aan dacht voor Franse en Italiaanse nagerechten, schapen- en geitenkaas, het gebruik van olijf olie. Ook worden voorbeeldmenu's gegeven, het gebruik van kruiden, gevogelte, het gebruik van onze ouderwetse snijbiet en ook ongekende mogelijkheden om zaden en pitten in salades, vleesgerechten, taarten en pasta's te verwerken. Veel zaden en pitten worden er in Toscane, zo blijkt u't het boekje, gebruikt voor snoepgoed. Maar ook voor koekjes en heiligenbrood. De boeken zijn voorzien van fraaie illustraties en zijn van de hand van Kathy Holder en Susie Ward en Viviene Gonley. Prijs van de boeken 24,95 gulden per stuk. Ze zijn verkrijgbaar in dc Ansjovis met zeekraal, een West-Brabantse delicatesse. FOTO LIESBETH DE ROCHEMONT Specialiteit van Vistro Hildernisse uit Bergen op Zoom Ansjovis geldt in Zuid-Europa als een delicatesse. In West- en Noord-Europa niet. Dat is maar goed ook, want dat beetje an sjovis dat in Nederland wordt gevangen is er niet voor de massa, maar voor de ware lief hebber. Ooit werd er 400.000 ki logram per seizoen in Neder land gevangen; vorig jaar slecht 5 kilogram. Wie ooit ansjovis heeft gegeten kent ze ongetwij feld als die sterk gezouten, pitti ge visjes die uit een potje of een blikje komen. Ansjovis is ge meengoed in Spanje, Portugal en Italië. Daar worden er veel meer gevangen en gegeten, al of niet met olijven en pasta. Bergen op Zoom kent nog drie echte ansjovis-vissers, die aan de zogenoemde weervisserij doen. Weren zijn een soort vangnet van wilgentakken, waar de kleine visjes op bepaalde plekken in de Oosterschelde als het ware in worden gedreven. In diezelfde stad voeren Jos en Hilde Machielsen al jaren een visrestaurant met de naam Vis tro Hildernisse. Hun specialiteit is in deze periode van het jaar die verse, krokant gebakken an- sjovisjes. Onder leiding van Jos kan er van half april tot half juni op een echte vissersboot wor den gevist op ansjovis, waarna Hilde de gevangen ansjovisjes in een speciaal vismenu ver werkt. „Eerst is er hier een ontvangst, dan gaan we aan boord van de sloep Salamander met vertrek naar de visgronden. Tegen de avond een diner, waarin uiter aard ansjovis domineert", aldus Machielsen. En dat voor de prijs van 105 gulden. Dat ansjovis ook in de Noord zee voorkomt weten maar wei nigen. En ze bevolkten tot de voltooiing van de Afsluitdijk ook de voormalige Zuiderzee. Maar het water van de Noordzee is koud. Voor het paaien in april- /mei en de latere nakomelingen zoeken ze liever het warme wa ter van de Oosterschelde op. Twee maal per dag wordt straks in mei en juni de paai echter wreed verstoord door de Bergse weervissers, die bij afgaand wa ter (eb) de door de stroom mee gevoerde visjes in hun fuiken ja gen. In de weervisserij wordt ge bruikgemaakt van V-vormige houten staketsels (paal- of hek werken), opgebouwd uit eiken staken die op korte afstand van elkaar zijn gestoken. De benen van de V zijn soms wel een kilo meter lang en vormen zo een enorme fuik waarvan de punt altijd naar diep water is gericht. Bij afgaand water zwemmen de vissen, op hun terugtocht naar diep water, daar in. De trilling van het weerhout weerhoudt ze om zijwaarts te ontsnappen. Naarmate de visjes de punt naderen, staan de sta ken dichter bij elkaar. De laatste tientallen meters zijn de staket sels extra verstevigd met dwars- latten, gaas en ander materiaal. De vis die daar eenmaal is aan geland, kan al niet meer ont snappen. Voor wie ze wil bakken: leg de ansjovisjes die zo'n 15 centime ter lang zijn netjes naast elkaar en bak ze in hete olie en boter in een koekenpan. Na twee minuten worden ze voorzichtig omgedraaid en aan de andere kant bruin gebakken. Warmtebron laag en nog een minuut laten garen. Serveren met versgebakken frie ten en met in een klontje boter even roergebakken zeekraal. Ansjovis wordt bij voorkeur met de vingers gegeten. Voor meer informatie en deelname aan de tocht, 0164 234877. Zaden en pitten nemen in onze dage lijkse maaltijd geen grote plaats in. Als smaakmaker en lekker tussendoortje consumeren we ze in kleine hoeveel heden. Van de uit zaden geperste olie is het gebruik veel hoger, vooral de zonnebloempitolie is gemeengoed ge worden. Het is misschien de invloed van de Duitse en joodse bakkers ge weest dat we nu menig brood of bolle tje kopen dat met maan- of sesamzaad is bestrooid. Traditioneel gaat er zaad' op de joodse vlechtbroden en de ring vormige 'bagels'. Er is geen Poerim feest denkbaar zonder 'hamanta- schen', kleine buideltjes deeg gevuld met een pasta van blauwmaanzaad. In Duitsland wordt ook ruimschoots gebruikgemaakt van maanzaad bij het maken van vullingen voor brood en ge bak. Voor 'Mohnkuchen' wordt het maanzaad in een koffiemolen gemalen - in een keukenmachine lukt het niet goed - en met suiker, vanille, melk en wat citroen tot een smakelijke vulling gekookt. Besmeer je hiermee een uit gerolde lap fijn gistdeeg dan ontstaat na oprollen en bakken de 'Mohnstoll'. In Duitse supermarkten zijn royale verpakkingen met maanzaad te koop, in eigen land zijn we voor zaden en pitten meer aangewezen op de natuur voedingswinkels en speciaalzaken. Blauwmaanzaad is familie van de pa paver en het verbouwen daarvan valt onder de opiumwet. Uit het gestolde melksap van onrijpe vruchten kan na melijk opium of morfine gewonnen HEINZ worden. De rijpe vruchtbolletjes leve ren de zaadjes die geheel onschadelijk zijn. Lijnzaad staat bekend om zijn laxe rende werking en daarom bakken thuisbakkers nog weieens een lepel lijnzaad in het brood mee. De platte bruine zaadjes bevatten slijmstoffen die het volume in de darmen vergro ten. Wanneer de zaden goed gekauwd worden zal het vrijkomende vet dit proces nog bevorderen. De smaak van zaden en pitten ko men even geroosterd het best tot zijn recht. Met het brood meegebakken zonnebloempitten krijgen in de oven geur en knapperigheid. Zonnebloem en pompoenpitten zien we ook geroos terd en gezouten als snack. Pijnboompitten zijn heerlijk over een salade, nadat ze even in een droge koe kenpan zijn geroosterd. Ze groeien vooral in de landen rond de Middel landse Zee. Het tijdrovende oogsten uit een soort 'dennenappels' plus drogen en pellen veroorzaakt de hoge prijs. De Chinese pijnboompitten zijn vanwege de lage lonen aldaar meestal goedko per dan die uit Italië, Spanje of Por tugal. In de Chinese keuken is het gebruik van sesamzaad groot en daarmee wor den ze ook belangrijk als eiwitbron. Voor het frituren rolt men menig ge rechtje door de sesamzaad zoals we dat ook kennen van de Indische 'ondé- ondé', de met gezoete mungboontjes gevulde ballen van kleefrijstmeel. De iets bittere zwarte sesamzaadjes die nen vaak als garnering. Gemalen se samzaad in potjes, de sesampasta, ziet eruit als pindakaas waarop een laag olie drijft. Het is gemaakt van geroos terd vit sesamzaad en in de reform winkel als 'tahin' te koop. Daar is ook 'gomasio' te vinden. Een mengsel van geroosterd sesamzaad en zout dat bij mensen met een macrobiotische le venswijze graag op brood wordt gege ten. Sesamolie is eveneens onmisbaar in de Chinese keuken. Deze donkere, am berkleurige olie is geperst van geroos terd sesamzaad en moet niet verward worden met de heldere, koud geperste sesamolie uit de reformwinkel. OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. gedeeltelijk; 5. dis; 9. bedrog; 10. plaaggeest; 11editie; 13. nummer; 15. soortelijk gewicht; 16. ontkenning; 18. bijb. figuur; 1^. onheilsgodin; 20. insekt; 22. argument; 24. msekteneter; 26. betaalmiddel; 27. schutsluis; 29. controlebeeld; 31. voorzet sel; 33. bijbelse naam; 36. vul kaan; 38. eetgelegenheid voor studenten; 40. kaarsvet; 41. filmdecor,- 42. hoofddeksel; 44. snavel; 45. poste restante; 46. riviervis; 48. familielid; 49. bloeiwijze; 50. Engels bier; 52. middel; 53. schepper. Verticaal: 1. te drinken geven; 2. voeg woord; 3. vogeleigenchap; 4. werpspies; 5. voormalig Russisch heerser; 6. vis,- 7. franco (afk.); 8. randschrift van een muntstuk; 12. bakmengsel; 14. televisie; 15. paar; 17. gebeurtenis; 19. bloed aftappen door het openen van een ader; 21. oude lengte maat; 23. landbouwwerktuig; 25. Indonesisch eiland; 27. be vel; 28. Japanse munt; 30. ge zelschapsspel; 32. onmens; 34. mannetjesvarken; 35. briefaan hef; 36. emeritus; 37. kneep; 39. afzonderlijk; 40. stokstijf; 43. edelachtbare; 46. jongens naam; 47. groente; 49. aartsbis schop (Lat. afk.); 51. maanstand. OPLOSSING CRYPTOGRAM napels o-a-e- oersterk d-t-s-e- zjhi-nuf ee-t- trimmer storm A/&&T AMPER S7-/Z NDL/AdAAR /AT NE~0 NEZEAIAAL V ANDER. /kr. A//A NEEET &EEN ANPER// N/J AOZSOT AS/ff/V !/AN M/J NE AAN WE TROUWEN En et/nderen NR/JGEN EN. TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel bewoog zich vreugde loos over de heidevlakte. De avond begon te vallen - en terwijl een kille wind hem om de oren speelde liet hij de gebeurtenissen van die dag aan zijn geestesoog passeren. Maar hij werd er niet wijzer van. „Er is iets raars met me aan de hand," prevelde hij. „Dat voel ik. Het tempo van deze tijd is te veel voor me; in het ziekenhuis zei die jonge blaag zelfs opa tegen me! Ach, ik kan het niet allemaal meer verwerken, als men begrijpt wat ik bedoel!" Op dat moment vielen de stralen van de ondergaande zon op zijn ring - en heer Ollie staarde peinzend naar de rode gloed van de steen. „Zou die er soms iets mee te maken hebben?" zo vroeg hij zich af. „Is die ring soms de schuld van alles wat er gebeurt? Is het soms een soort wens- ring? De markies zei zoiets, als ik het me goed herinner..." Hij hield de pas in en stak zijn linker hand omhog. „Ik wens thuis te zijn bij de avond maaltijd van Joost!" riep hij uit. Zijn stem verwoei echter in de avondbries zonder dat er iets gebeurde en toen de zon na enige tijd achter een wol kenbank verdwenen was, begon de eenzame heer opnieuw te lopen. „Het is geen wensring," mompelde hij treurig. „Wat nu te doen? Is er dan nergens hulp te vinden?" Nu, zoals de oplettende lezertjes we ten was er hulp onderweg. Tom Poes had de bus genomen. IDA H T W D. DOOR JAN VISSER Sneeuwen doet het de laatste jaren niet of nauwelijks. Het is voor velen dan ook moeilijk voor te stellen dat op maandag 11 april 1978 sneeuwschuivers de wegen be gaanbaar moesten houden en dat lammetjes tot aan hur, buik in de sneeuw stonden. In Santpoort bereikte het sneeuwdek tussen 10 en 12 uur zijn maximale dikte; on jj£r geveer tien centimeter. Meer naar het noorden toe lagei plaatselijk zelfs zo'n vijftien centimeter. De sneeuwval werd veroorzaakt doordat langs een front een golfvormige storing juist boven ons land tot ontwik keling kwam. Bovendien was de lucht heel koud: met name op grote hoogte. Op 5 kilometer mat De Bilt -35 graden. Sneeuwen doet het dezer dagen niet maar het voorjaars weer is voorlopig weer voorbij. Boven en in de buurt van de Britse eilanden bevindt zich een hogedrukimperium is^a terwijl tegelijkertijd de luchtdruk over Scandinavië en nc^ het oosten van Europa laag is. In deze situatie komt tot P1"' tenminste midden volgende week weinig'verandering. Tussen hogedruken lagedruk wordt met noordelijke tot er noordwestelijke winden koude lucht aangevoerd. Daarin worden 's middags geen hogere temperaturen verwacht dan 10-11 graden. De lucht die rond het hogedrukge- bied wordt aangevoerd, is echter niet altijd van dezelfde samenstelling. Soms is de lucht tamelijk droog, een an dere keer weer vrij vochtig. Morgen bevindt onze omgeving zich in droge lucht. Dat betekent geregeld zonneschijn maar ook vorming van stapelwolken. Het blijft wel vrijwel overal droog en het wordt omstreeks 10 graden. Verder is de uit noordelijke richtingen waaiende wind af genomen tot matig. Op zondag wordt de lucht vochtiger resulterend in meer bewolking en mogelijk wat regen. Gisteren begon de dag met mist maar later werd het ta melijk zonnig en mild. Schiphol kwam nog op 15,9 U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Vandaag nog veel wind en langs de westkust enkele winterse buien. Elders meest droog en soms zon. Morgen van het westen uit meer bewolking gevolgd door regen of sneeuw. Temperatuur dalend naar lichte vorst in het noorden en plus 6 in het zuiden op morgen. Zweden: Flink wat bewolking en kans op regen of sneeuw. Het waait stevig. Morgen afnemende wind en gelei delijk opklaringen en droog. Middagtempera- tuur vandaag rond 0 gra den in het noorden tot 8 in het zuiden; morgen kou- Denemarken: Wisselend bewolkt en en kele buien. Morgen iets meer zon en kleinere buienkans. Op beide dagen flink wat wind. Frisser. Middagtempera- tuur rond 9 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zonnige perioden, maar soms ook wol kenvelden. In Schotland misschien wat regen. Middagtemperatuur in het noor den en langs de oostkust rond 9 graden. Elders enkele graden hoger. België en Luxemburg: Wolkenvelden en kans op een bui. Mor gen zonniger en drog.er. Vandaag vooral een frisse noordwestenwind. Middag- temperatuur dalend naar ongeveer 10 graden op morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon, maar soms ook wat wolkenvelden, met name in het oosten Vrijwel overai droog. Middagtempera tuur dalend naar ongeveer 13 graden op morgen; in het noorden wat lager. Portugal: Flink perioden met zon en droog. Tem peratuur 's middags rond 23 graden. Madeira: Perioden met zon en droog. Tempera tuur in de middag rond 20 graden. Spanje: In het zuidoosten eerst nog kans op wat bewolking maar droog. Verder flinke pe rioden met zon Middagtemperatuur on geveer 23 graden, rond Barcelona iets lager. In het binnenland morgen plaat selijk boven 25 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Marokko: Westkust: droog en flink wat zon. Maxi ma vlak aan zee rond 23 in het noorden en 27 in het zuiden. Tunesië: Flink wat wolkenvelden en een aanhou dende kans op enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur om streeks 19 graden. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig en droog. Morgen in het oos ten mogelijk wat wolkenvelden. Middag temperatuur uiteenlopend van 17 tot 22 graden; morgen in het noorden iets la ger. Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur ongeveer 19 graden. Italië: Flink zonnig. Morgen in het noorden en langs de Adria wolkenvelden en langs de oostkust kans op een bui. Maximum temperaturen tussen 17 en 19 graden Vandaag in het noorden iets hoger. Corsica en Sardinië: Flffik zonnig en droog. Morgen op Corsi ca wat stapelwolken. Middagtemperatuu r rond 18 graden. Malta: Wolkenvelden afgewisseld met wat zon en kans op een bui. Maximumtempera tuur ongeveer 18 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden. Morgen in het noorden geleidelijk wolkenvelden en een toenemende kans op een bui. Stijging van temperatuur met op morgen maxi ma van 15 graden in het noorden tot 19 op Kreta. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon en droog. Gelei delijke stijging van de middagtempera tuur. Morgen rond 13 graden langs de westkust tot ongeveer 18 op Cyprus. Duitsland: Wisselvallig weer met vooral op vandaag enkele buien, in de hogergeleden gebie den mogelijk met sneeuw. Morgen ook geregeld zon. Beide dagen veel wind. Flinke daling van temperatuur. Maxima morgen rond 9 graden in het noorden en 12 in het zuiden. Zwitserland: Aan de noordflank van de Alpen geleide lijk meer wolkenvelden; later af en toe regen of sneeuw. Morgen een stevige wind. In het zuiden meer zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur soms tegen de 20 graden, morgen in het noor den lager. Oostenrijk: Aan de noordflank van de Alpen geleide lijk meer wolkenvelden; later af en toe regen of sneeuw. Morgen veel wind. In Karmthie meer zon en dnxfc vandaag rond 17 graden tot 23 plaatselijk in het zuide- overal lager. Zeer wisselvallig met geregel— soms winterse buien. Beide de koude noordwestenwind. Middi ratuur dalend. Morgen maxima graden. Tsjechië en Slowakije: Flink wat wolkenvelden en enkel i de hoger gelegen gebieden1 sneeuw. Een aantrekkende noordwestenwind. Maxima rond 16 graden Morgen bedu ger. Hongarije: Vandaag eerst nog geregeld zi|wu meer bewolking en enkele bi' dagtemperatuur dalend r graden op morgen. itel ZATERDAG 12 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.50 Zonondï 1 Maan op 10.19 Maancr:1^' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 07.47 20.19 07 20 Laag 03.40 16.20 03 21 Weerrapporten 10 april 20 u station weer wind Amsterdam licht bew. w3 Eindhoven licht bew Den Helder licht bew Rotterdam licht bew. Twente licht bew Vlissingen hall bew Maastricht licht bew Aberdeen half bew Boedapest halt bew Bordeaux onbew Brussel licht bew Cyprus onbew Dublin onbew Frankfurt licht bew Genève onbew. Helsinki regen Innsbruck licht bew. Istanbul onbew. Klagenfurt half bew Kopenhagen zwaar bew. Las Palmas licht bew Lissabon half bew. Locarno onbew. Luxemburg licht bew Madrid halt bew Malaga zwaar bew Mallorca onbew licht bew Stockholm Warschau zwaar bew Wenen halt bew Zurich licht bew Bangkok licht bew Buenos Aires half bew Casablanca half bew Johannesburg half bew New Orleans onbew New Vork onbew. Tel Aviv zwaar bew. Tokyo 1: 'i licht be Vancouver licht bew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 20