s Nieuw onderkomen veel te hoog begroot ICooreman en Justitie eist opnieuw vijf Baron doopt 'Rijnland' jaar tegen drugsbende Leiden Regio SI Voorschotens duo maakt monstertocht op de fiets w i mu^e'r-lhderdorp Gematigde kritiek op plannen plannen villawijk Beukendael Nieuw plan golfbaan op terrein van RCL kooreman a Uitbesteding werkzaamheden buitendienst Leiderdorp ||)PAC 11 APRIL 1997 pm /rouw breekt ribben ^pcrHOTENEen 66-jarige fietsster uit Voorschoten is gisteren j een aanrijding met een auto op de Leidseweg gewond ge- akt. Met gebroken ribben en een gebroken enkel is zij in het VPhfiitoniushove in Leidschendam opgenomen. De 66-jarige fietste ver de Leidseweg toen een 30-jarige automobiliste die de Bad- uisstraat uit kwam rijden, haar geen voorrang gaf. Ze had de öorschotense te laat in de gaten. der! /erkeersborden gestolen ran bj «ssenaar In de nacht van dinsdag op woensdag hebben voor in Du jjéangers twee verkeersborden meegenomen die thuishoren op de raHe rotonde bij de Wassenaarse Slag en de Katwijkseweg. Het rdelij) aat om de blauwe verkeersschilden met witte pijlen die de rij- ïeel i chting op een rotonde aangeven. Vermoedelijk gaat het om 1. var ouvenirjagers. De gemeente Wassenaar heeft aangifte gedaan, ipril 'rat: Jolitie vangt drie vliegen in één klap ^«fnaar Vannacht heeft de Haagse politie een man aanghou- ^nöp de Benoordenhoutseweg. Aanvankelijk dacht de politie an doen te hebben met een automobilist die niet voldaan had an de APK-keuringsverplichting. Bij aanhouding bleek de man nverzekerd rond te rijden. Bovendien had de man die avond reel te diep in het glaasje gekeken. Op het bureau was hij niet >ns in staat te blazen in de alcoholmeter. Een arts heeft bloed loeten aftappen. Tegen de automobilist is proces verbaal opge- Duivenvoorde gaat 1 mei weer open mind oorschoten Kasteel Duivenvoorde opent op 1 mei weer zijn euren voor het publiek. Het kasteel is dan te bezichtigen onder egeleiding van een gids, die van dindsdag tot en met zaterdag wee keer per dag een rondleiding geeft. Duivenvoorde is be- oemd om zijn unieke collectie familieportretten, het antieke zil- er, de collectie Delfts aardewerk en de verzameling porselein. Henk en Elly van Hulst van de gelijknamige Warmondse rederij kijken toe hoe dijkgraaf baron E. van Tuyll van Serooskerken van het Hoogheemraadschap van Rijnland hun nieuwe rondvaartboot Rijnland doopt. FOTO MARK LAMERS DEALER VOOR GROOT LEIDEN, KATWIJK, NOORDWIJK, E.O. W WEVERSBAAN 10 TELNR. 071 - 5894200 warmond marieta kroft Rijnland, zo heet het gloednieu we, bijna een miljoen gulden kostende, motorpassagiersschip van Rederij van Hulst uit War mond. Het vervangt de afge schreven Prins Hendrik. Op de naam Hendrik waren Henk en Elly van Hulst uitgekeken. Dus weW het Rijnland en kwam de dijkgraaf van het gelijknamige hoogheemraadschap baron E. van Tuyll van Serooskerken gis termiddag naar de Gemeente haven van Warmond om het schip te dopen met champagne. Van Tuyll van Serooskerken sprak zijn bewondering uit voor de boot die voor een deel is ge bouwd door de rederij zelf. Ook maakte hij tijdens zijn toe spraak bekend dat er in het hele gebied van Rijnland afgiftepun- ten komen voor afvalwater van de recreatievaart. Het afval wat daar terecht komt gaat naar het riool in plaats van regelrecht het water in. ,,Nu komt in ons hele gebied in het seizoen het afval water vergelijkbaar met dat van een stad met 15.000 inwoners het water in." Volgens Van Hplst is de Rijn land erop ingericht om het af valwater op te slaan. „Het is een heel milieuvriendelijk schip", zegt hij trots. ,,De stilste van Ne derland met 68 dB, zo bleek uit de scheepvaartinspectie. Het heeft een milieuvriendelijke dieselmotor en watergesmeerde schroefassen." De Rijnland, het vierde schip van de rederij, is speciaal be doeld voor gezelschappen van zo'n 45 tot 50 mensen. „We hadden alleen maar boten voor 100 personen. De kleinere bo ten hadden we verkocht. We hopen nu de markt voor kleine re gezelschappen met dit party schip terug te krijgen", aldus Henk van Hulst. xjrschoten dorith ligtvoet iderhalf jaar lang trappen Anja van der Heijden "Yl Fred Schmitz de pedalen rond. Zeventig kilo eter per dag, vijf dagen per week, 20.000 kilo eter in totaal. Daarbij passeren de twee Voor- hotenaren tenminste twintig landen met als iddoel Vietnam. Ze doen het niet voor niets. El- kilometer die onder hun trappers wegglijdt, le- rt geld op voor de organisatie Komitee Twee. et stel hoopt 20.000 gulden bijeen te fietsen lor de aanleg van speelplaatsen voor verstande- gehandicapte kinderen in Vietnam. lucflHet goede doel is niet toevallig gekozen, want ich ei an der Heijden is groepsleidster voor verstande sten'k gehandicapte kinderen. Dat ze samen met s kof ihmitz naar Vietnam toe fietst, hangt direct sa- y ten met het werk van Komitee Twee. „Deze or- gi inisatie is vooral in Vietnam actief en wij zijn er le pc ignooit geweest", zegt Van der Heijden, i vac Morgen vertrekt het duo. Tussen twaalf en half ;urop sn 's middags maken ze een rondje door het ectif prp, vervolgens gaan ze om één uur vanaf de iatiei oorstraat op pad. Wielrenster Leontien van e ba; loorsel, haar VSK-cyclingteam en het Avanti- Je Ki lerteam fietsen nog een eindje mee, evenals Mallen Voorschotense schoolkinderen. Meerdere Voorschotense scholen sponsoren de icht. Schmitz en Van der Heijden hebben afge- iroken dat de leerlingen uit elk land een kaartje toegestuurd. Grotere sponsors krijgen aarnaast nieuwsbrieven. Van het geld blijft ove- >ens niets aan de strijkstok hangen. Alle reis- en irblijfkosten betalen de twee zelf. eDe twee Voorschotenaren hebben door hun ugzakreizen naar Azië, de Verenigde Staten en atijns-Amerika de nodige reiservaring. Tijdens tste trip zijn ze na een jaar overgestapt op „We waren het reizen per bus zat en heb- enfietsen gekocht in Chili", vertelt de vrouwelij ke helft van het duo. Schmitz grijnst. „Ze ver kochten maar één model fiets, dus we hoefden niet te kiezen. Uiteindelijk hebben we 5.000 kilo meter gefietst. De rugzakken hebben we achterop gebonden. We hebben maar één lekke band ge had en een paar kapotte spaken." De manier van reizen beviel zo goed dat ze we derom voor de fiets hebben gekozen. „Je ziet veel meer onderweg. De bus reist van stad naar stad terwijl je op de fiets in dorpen komt waar geen toerist komt. Je fietst bovendien midden in de na tuur en kampeert vaak in het wild." Een deeL van het traject zal dit keer door woes tijngebied voeren. Maar de ondernemende Voor schotenaren zien daar niet tegenop. Ze denken er zelfs opmerkelijk luchthartig over. „Je kan op de fiets aardig wat water meenemen. En er rijdt al tijd wel een aüto voorbij. Vooral vrachtwagens hebben een flinke watervoorraad en zijn best be reid om wat af te staan. En als een van de fietsen echt kapot gaat, kunnen we de fiets altijd aan een vrachtwagenchauffeur meegeven. De Voorschotenaren beschikken nu over een heel wat betere fiets dan de vorige keer. De karre tjes zijn identiek, zodat het aantal reserve-onder delen beperkt kan blijven. Ook de rest van de be pakking lijkt dik in orde. Het enige waarover de twee zich een beetje zorgen maken is hun reis- tempo. „We moeten flink doorrijden om voor half november een hoge pas tussen Pakistan en China te kunnen passeren. Als we te laat zijn, is de pas dichtgesneeuwd. Dan zitten we een half jaar vast", vertelt Schmitz. Toch verheugen ze zich juist op dit deel van de reis. „De pas heeft een hoogte van 5.000 meter en het kost ons zeker een maand om eroverheen te fietsen. Maar het landschap schijnt schitterend te zijn. En zeg nu zelf. Het is natuurlijk een enorme chef hans jacobs, 071 -5356414, plv -chef rudolf kleun, 071 -5356436 Voorschotense sportclubs moeten niet rekenen op miljoen De handbalvereniging HW '70, honk- en softbalvereni- ging HSV-Adegeest en de stichting Tennispark Adegeest moeten niet rekenen op een miljoenensubsidie van de gemeente Voorschoten voor de realisatie van hun geza menlijk onderkomen. Volgens CDA-fractievoorzitster W. Zoetemelk moeten de initiatiefnemers eerst zoeken naar de goedkoopste oplossing. „Een miljoen is verschrikkelijk veel geld en daar voelen wij niets voor", aldus de chris- ten-democrate. Adegeest en de tennisvereni ging naar wens kunnen worden gehuisvest. Tot nu toe bestaan alleen concrete plannen voor de afzonderlijke clubs. De samen werkende clubbesturen hebben tot halverwege volgende maand de tijd om hun plannen verder uit te werken. Hoe veel de CDA-fractie wel wil uitgeven, kan Zoetemelk op voorhand niet zeggen. „We kij ken eerst naar het bedrag dat we nu kwijt zouden zijn." Voor stellen van de drie sportclubs mogen volgens haar 'iets daar boven' kosten. Zoetemelk gaat voorschoten marcel smeets Begin deze week presenteerden de drie sportclubs onverwacht plannen om de kantine van voetbalvereniging Randstad te slopen en gezamenlijk een ge heel nieuw onderkomen te bou wen. N. Laan, woordvoerder van de drie sportclubs, hield de commissie financiën voor dat hij dat voor een miljoen gulden kon realiseren. Dat bedrag zou ook Randstad Sport krijgen voor eigen plan nen. In het nieuwe voorstel zouden zowel HW '70, HSV- nu nog uit van zo'n half mil joen: 200.000 gulden voor kleedkamers en drie ton voor aanvullende voorzieningen voor HW '70 en. HSV-Adegeest. „Daarmee zijn we vrij royaal ge weest", aldus Zoetemelk. PvdA- fractievoorzitter P. den Hartog denkt aan een dergelijk bedrag: „Ik ben bereid om achter een bedrag van zes ton te gaan staan." „Op zich is een gecombineer de huisvesting het mooist", zo geeft Zoetemelk een commis- siebreed gedeelde opvatting weer. „Zelfs de gemeente is geen verliezer, hoewel we nog moeten bekijken hoe het be taald gaat worden", meent Den Hartog. Beiden hopen dat met het nieuwe initiatief een eind komt aan de jaren durende dis cussie over de herinrichting van sportpark Adegeest. „We moe ten er nu maar eens van af zijn", aldus Zoetemelk. wassenaar hans versluis Het is het Wassenaarse bestuurscollege nog niet gelukt de unanieme steun van de fracties te krij gen voor de bouwplannen van de nieuwe villa wijk Beukendael. In de commissievergadering ruimtelijke ordening weigerden de woordvoer ders van de PvdA en de D66 bij voorbaat de goed keuring van hun fracties aan de plannen te verle nen. „Het volkshuisvestelijke aspect is niet cor rect", was de kritiek van H. Goulooze (PvdA). „Deze plannen lossen de woningnood niet op." De plannen van de gemeente behelzen de bouw van 52 woningen op het bosachtige terrein van de voormalige UrsUlakliniek, het gebied aan weerszijden van de Eikenlaan aan de oostzijde van de Rijksstraatweg. De bedoeling is dat er 16 vrijstaande villa's, 20 twee-onder-één-kap-wo- ningen en nog eens vier blokken van vier wonin gen worden gebouwd. Zeven omwonenden had den bezwaar aangetekend tegen de plannen. Naar hun mening staan de huizen te dicht op el kaar en is er onvoldoende rekening gehouden met de toekomstige behoefte aan parkeerplek ken. Op het plan als geheel had alleen de PvdA-frac- tie stevige kritiek. „Er zijn betere plannen", aldus Goulooze. Hij doelde hiermee op de plannen van zijn eigen partij van vijf jaar geleden, die ecolo gisch en planologisch veel beter zouden zijn. Andere fracties hadden slechts marginale op merkingen. D66-woordvoerder A. de Vries vroeg zich af, of het niet beter zou zijn de bestaande be bouwing bewoonbaar te maken. Namens de WD twijfelde A. Vriesendorp-Dutilh aan de parkeerca- paciteit in de nieuwe wijk. Vijf parkeerplaatsen voor vier huizen, dat leek Vriesendorp aan de krappe kant voor huishoudens 'waar het bezit van twee auto's bepaald niet ongebruikelijk is'. Ook was volgens de WD de onderlinge afstand van twaalf meter tussen de nieuw te bouwen wo ningen niet conform 'de Wassenaarse norm'. Wethouder A. Pruijs (ruimtelijke ordening) wuifde de kritiek van zijn partijgenoten weg. Op andere plaatsen in Wassenaar gaf een kleiner aantal parkeerplaatsen per woning toch ook geen problemen, waarom dan wel in Beukendael? De twaalf meter was volgens Pruijs al in 1995 afge sproken. De gemeenteraad van Wassenaar buigt zich op 28 april over de bouwplannen. Negentig meter archief geordend leiderdorp marieta kroft Negentig meter archief over al les waarmee de voormalige wa terschappen De Aarlanden en de Veen- en Geesüanden mee te maken hadden, is vanaf nu toegankelijk voor iedereen. Een speciaal bureau heeft de afgelo pen twee jaar in opdracht van het waterschap De Oude Rijn stromen alle stukken geordend. Deze week werd het werk afge rond. Het archiefmateriaal beslaat een periode vanaf 1978 tot nu. Het in Leiderdorp gevestigde waterschap telde hiervoor 100.000 gulden neer. Ook de ar chieven van voor 1978 worden de komende jaren opgeschoond en toegankelijk gemaakt voor geïnteresseerden 'Wat een schitterend complex!' den haag/sassenheim MEUBELPLEIN 4 P LEIDERDORP pnzsse iiitad TELEFOON 071 - 589 43 00 wim van wanrooy Tijdens de tweede dag van het proces tegen de onder andere in Sassenheim en Waverveen op gerolde internationale drugs bende, heeft officier van justitie mr. W. Don opnieuw celstraffen van vijf jaar geëist. Woensdag was een 56-jarige Brit uit Liver pool aan de beurt voor zijn aan deel als bewaker van de drügs met een waarde van naar schat ting veertig miljoen gulden. Gis teren hoorden een 29-jarige en een 48-jarige Engelsman - bei den eveneens afkomstig uit Li verpool - hetzelfde eisen voor een indentieke rol. De twee waren gisteren voor de voorzitter van de rechtbank in Den Haag mr. I. de Vries iets spraakzamer dan de oudste van de drie, maai' staken evenmin de beschuldigende vinger uit naar een ander bendelid. „Ik noem geen namen, want ik ben niet gek", verwees de jongste naar mogelijke represailles van bendeleden onderling. De stemming is toch al behoorlijk verstoord. De rechtbank over legde gisteren een briefje waar op stond dat de 48-jarige de als bendeleider aangemerkte En gelsman uit Sassenheim wel even zou 'grijpen' als hij hem ter zitting zou ontmoeten. „Dat is persoonlijk. Geen commen taar", was zijn reactie toen rechter Holtrop hem er mee confronteerde. De jongste van de twee had bij zijn aanhouding - in een vol gens de officier 'van de hasj lucht vergeven' pand in Waver veen - een vals paspoort in zijn bezit. De Engelsman verklaarde die gebruikt te hebben om zijn land te ontvluchten. Daar moet hij over een paar weken voorko men voor een roofoverval, maar dat zal nu nog wel een paar jaartjes uitgesteld moeten wor den. Op zijn kerfstok heeft hij al een celstraf van vijf jaar voor sa menspanning en inbraak staan. Zijn oudere kompaan heeft evenmin een schone lei. Heling en fraude brachten hem al een jaartje achter de tralies. „Ik ben nu op de vlucht vanwege het neersteken van iemand. Ik kan daar drie jaar voor krijgen", ver klaarde hij zijn aanwezigheid in Nederland. Justitie verweet beide Britten lid te zijn van een criminele or ganisatie. Hun verdedigers be riepen zich op een arrest van de Hoge Raad. Volgens hen kon den de verdachten om die re den niet tot een dergelijke orga nisatie gerekend worden. Op dat onderdeel van de aanklacht vroegen zij vrijspraak. De aan wezigheid van drugs en wapens in het pand in Waverveen kon den zij net als de verdachten zelf - die de verdovende midde len in hun slaapkamer hadden - niet ontkennen. Officier Don achtte hun rol als medebewaker van de drugs (cocaïne, heroïne, hasj, xtc-pillen, amfetamine) wettig en overtuigend bewezen, onder andere op grond van af geluisterde telefoongesprekken. Beiden behoren volgens haar 'tot de onderlaag van de organi satie, maar hadden wel een es sentiële taak'. Van de naar giste ren bleek in totaal acht bende leden hebben er de laatste twee dagen drie terecht gestaan. De overige vijf, waaronder de 33-ja- rige leider uit Sassenheim en een drugsbaron uit Engeland die nog 22 jaar cel voor een ge wapende roofoverval in Liver pool voor zijn kiezen heeft, ko- mén in juni aan bod. Justitie gaat eerst onderzoeken of er bij het Nederlandse onderzoek van de drugszaak geen opsporings- fouten aan Engelse zijde zijn ge maakt. Advocaten van de vijf hebben het vermoeden uitge sproken dat er 'illegale metho den' zouden zijn gebruikt. leiderdorp jaap van sanduk Golfen in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd. Een hole-in-one slaan dwars over de velden van voetbalvereniging RCL. Als het aan Leendert de Goey en Jacq van Delft ligt kan het niet snel genoeg beginnen. Oegstgeestenaar De Goey is lyrisch over de locatie: „Toen ik daar voor het eerst ging kijken wist ik niet wat ik zag. Wat een schitterend complex!" Samen met de Leiderdorpse bloemen- exporteur Van Delft, die bij RCL een elftal sponsort, wil de Goey een Leiderdorpse golfclub van de grond tillen. De twee streven naar een start in september. Eerst met een driving range, een soort oefenbaan, op de vel den 3 en 4. Later met een ne gen-holesbaan dwars over alle velden, behalve het hoofdveld. In de hoeken van de velden worden de holes gemaakt. RCL-voorzitter Joop Verheyen is voorlopig enthousiast over het idee: de golfers maken ge bruik van de kantine en dat le vert inkomsten op. Toch wil de voorzitter pas het ja-woord ge ven als overal goede afspraken over worden gemaakt, zoals het onderhoud van de velden. „We zitten in een eerste fase. Onze volgende hobbel wordt de gemeente. En we moeten het eens worden over de speeltij den", aldus Verheyen. De sportraad, het overkoepelend orgaan van de Leiderdorpse sportverenigingen, is verheugd over de plannen. Volgens De Goey, die aan de wieg stond van de golfafdeling van voetbalvereniging UDO uit Oegstgeest, biedt samenwer king met RCL louter voordeel: „Onze contributie zal maar een kwart bedragen van wat gang baar is in de golfwereld, zo tus sen de 350 en 500 gulden. En we benutten de dagen dat er van de velden geen gebruik wordt gemaakt: alle weekdagen behalve woensdagmiddag. Bo vendien hebben we het voor deel dat RCL op zondag niet voetbalt." Is bij UDO het golfen een on derdeel van de vereniging, in Leiderdorp moet een aparte golfvereniging komen. Op zon dag 25 mei organiseren de op richters een zogenaamde golf- clinic, waar belangstellenden een balletje kunnen slaan. Van 10 tot 14 uur kan iedereen ko men oefenen. En als het aan De Goey ligt, meteen lid worden. Voor een goede startpositie zijn 100 tot 150 leden nodig. mingsraad werd tot twee keer toe pas om advies gevraagd toen er al een besluit lag", schrijft de OR in een brief die gisteravond aan de commissie leden werd uitgedeeld. Kerner beloofde zich in te spannen voor een betere relatie met de OR. Waren de drie colle gepartijen en de PvdA positief over het voorstel, D66-fractielei- der E. Grootaarts miste een re kening voor het plan. „U gaat een organisatie overhoop halen zonder dat u kijkt wat de kosten zijn. Als deze operatie niks ople vert verplaats je lucht", meende de Democraat. J. Stevers (CDA) wees de D66'er terecht: „Het gaat niet om een reorganisatie, maar een verbetering van de buiten dienst." leiderdorp jaap van sanduk De Leiderdorpse politiek gaat akkoord met de nieuwe koers van de buitendienst. Die gaat meer werkzaamheden uitbeste den aan particuliere bedrijven en regionale instellingen. Alleen oppositiepartijen D66 en Groen Links plaatsten gister avond tijdens een gecombi neerde commissievergadering kanttekeningen. PvdA-fractievoorzitter J. Her mans vroeg wethouder C. Ker ner (personeelszaken) met klem met de ondernemingsraad (OR) van de ambtenaren om de tafel te gaan zitten. Bij de uitvoering van het onderzoek onder de medewerkers van de buiten dienst voelde de OR zich niet serieus genomen. „De onderne-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17