rSchone auto's worden goedkoper enkele buien Vijftig auto's betrokken bij kettingbotsingen op A28 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Leiden is 'stad van culturen' Automobilist kan kiezen tussen betalen of in de file staan Kabila eist aftreden van Mobutu binnen drie dagen Juventus is tegen Ajax een klasse apart HET WOORD IS AAN Bias Echt ongelukkig is slechts hij die het ongeluk niet weet te dragen. amsterdam/dortmund anp-dpa Juventus heeft van Louis van Gaals Europese afscheid van Amsterdam een wat zielige be doening gemaakt. De trainer, die Ajax zes jaar geleden bij de hand nam en naar wereldfaam leidde, zag zijn gezelschap in de eerste wedstrijd van de halve fi nale van de Champions League lange tijd overspeeld worden door de Italianen. Met enig geluk bleef de scha de uiteindelijk beperkt tot 1-2, zodat Ajax nog een kans be houdt om voor de derde keer op rij de finale te halen. In Turijn moet de ploeg dan winnen en minimaal twee keer scoren. Het is de vraag of dat lukt, al heeft Ajax nog nooit een uit wedstrijd in de Champions Lea gue verloren. Aan verliezen in thuisduels was Ajax inmiddels wel gewend geraakt. Dat gebeurde recent nog tegen Grasshoppers en Auxerre, maar hetgeen zich woensdag voltrok was een an der verhaal. In de ArenA was Ajax lange tijd de kansloze stier, opgejaagd door een geweldige prijsvechter die mocht doden zoals en wanneer hij wilde. Ajax-aanvaller Patrick Kluivert onderging gisteren in het AMC in Amsterdam een geslaagde operatie aan buitenmeniscus van zijn rechterknie. Kluivert raakte vorige week woensdag in Bursa tijdens de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Turkije ge blesseerd. Dat gebeurde al vroeg in de wedstrijd. Toch voltooide hij het duel. Kluivert speelt volgend seizoen bij AC Milan. Hij is waarschijnlijk nog vijf tot zes weken uitgeschakeld. De politie van Dortmund heeft gisteren voor en na de an dere halve finale in de Cham pions League, Borussia Dort mund-Manchester United (1-0), 76 Engelsen en 122 Duitsers ge arresteerd. Het kwam vooral na de wed strijd tot relletjes. Volgens de Duitse politie waren er vierdui zend Engelse fans op het duel afgekomen, onder wie vijfhon derd zonder toegangskaartje. Tien Engelse fans werden gear resteerd wegens winkeldiefstal. Pagina 23: Ajax mag met open mond toekijken VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio15,17,19,21 RTV/programma's 13 Sport23,24,25,27 Strips Uitgaan Kortingsbon voor het vijfde Springpopfestival met veer tien bands in het Antoniusza- lencentrum in Leiden. Overzicht van activiteiten Museumweekend LEIDEN Het Nationaal Museumweek end staat voor de deur. Onder het motto 'Wandel en bewon der' kunnen cultuurliefhebbers zaterdag en zondag langs een keur aan Nederlandse kunst kuieren. Vandaag in deze krant op pagina 8 een overzicht van wat de musea in Leiden en om geving te bieden hebben. De meeste musea hebben een spe ciaal programma en zijn dit weekend gratis toegankelijk. Alleen lichtgewonden Op de A28 tussen Zwolle en Amersfoort zijn vanmorgen bij Nijkerk omstreeks kwart voor negen naar schatting vijftig au to's betrokken geraakt bij twee kettingbotsingen in beide rich tingen. De aanrijdingen ontstonden op twee plaatsen in zeer dichte mist tussen de afslag Strand Nulde en de afslag Nijkerk. De rijbaan is in beide richtingen geblokkeerd. Een aantal men sen zat bekneld. Zeven a acht mensen zijn lichtgewond ge raakt. Hulpdiensten hadden grote moeite de plaats van het onge val te bereiken en gewonden af te voeren. Automobilisten die in de file stonden en de wrakstuk ken maakten de doorgang via de vluchtstroken moeilijk. Rijks waterstaat, het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en de ANWB zetten tientallen voertui gen in. Het verkeer is via pro vinciale en lokale wegen omge leid. la, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f- 92.05) ich (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-51 28030 Zwart gat in Leiden Kaartverkoop Leidsch Dagblad Singelloop morgen van start Museumweekend in de Pieterskerk Voor aanbiedingen zie elders in de krant aai Binnenland Buitenland Regio Sorgdrager denkt aan column in roddelblad Italiaanse soldaten steken toch over naar Albanië Oegstgeest: drank op straat taboe NR. 41359 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 'Xabinet denkt aan 1.500 gulden korting bij aankoop Beide hi ■W-71"' o j r in krijga a y kijkprof iü heater (Ij 34275. ereffe^iinige en schone auto's worden goedkoper. Het kabinet il de BPM, een belasting die aankoop van een nieuwe jto moet worden betaald, voor deze groep wagens ver- igen. Het precieze voordeel wordt volgende week pas astgesteld, maar in ambtelijke kringen circuleert een be- van 1.500 gulden. ik beleggen in milieuvriende- ke projecten, investeren in ilieumaatregelen en car poolen worden fiscaal aantrek kelijk. De belastingverlaging, die een zorgvuldiger omgang met het milieu moet aanmoedigen, is onderdeel van een pakket maatregelen dat staatssecretaris Vermeend (financiën) heeft in gebracht bij het begrotingsover leg voor 1998. De maatregelen zijn gisteren besproken door de zes meest bij het begrotings overleg betrokken ministers. Een precieze uitwerking ont breekt nog omdat minister De Boer (milieu) in New York ver blijft. De Boer pleitte er vorig jaar al voor om schone auto's goedko per te maken. Toen kon zij niet rekenen op steun van het kabi net, inmiddels wel. Vooral klei nere auto's zullen waarschijnlijk goedkoper worden, omdat die minder brandstof gebruiken. Het kabinet werkt momenteel aan diverse projecten om het milieu te verbeteren. Zo hebben De Boer en haar collega Wijers van economische zaken de eer ste versie afgerond van een rap port over 'econologie', het com bineren van een forse economi sche groei en een schoner milieu. De ministers De Boer en Jorritsma (verkeer) en staatsse cretaris Vermeend werken ook nog belastingmaatregelen die meer mensen naar de fiets en/of het openbaar vervoer moeten lokken. Daarnaast komt de zogeheten vergroening van het belasting stelsel aan de orde in de studie die Vermeend en minister Zalm (financiën) doen naar het 'fisca le stelsel van de 21ste eeuw'. Daarin worden verdergaande stappen onderzocht, zoals ho gere accijnzen en een hogere BTW op producten. Milieuver vuilend gedrag gaat dan meer geld kosten. Maar dit nieuwe belastingstelsel wordt pas door het volgende kabinet in de stei gers gezet. Pagina 2: Paars geeft bij ver kiezingen geen cadeaus ONDERDAG 10 APRIL 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 Sport Nederlanders achter -> de feiten aan in Gent-Wevelgem Vijfjaar cel jeëist tegen drugsbewaker' jn haag/sassenheim im van wanrooy roor de zwaar bewaakte recht- jank in Den Haag is gisteren en begin gemaakt met het pro- 5 tegen een internationale, als welddadig bekend staande rugsbende, waarvan de ver- ■B5 ïoedelijke leider een 33-jarige KU1% Sassenheim woonachtige En- ïlsman is. Tegen één van de vier ver achten die tot nu toe werden riiJaf|I 3orgeleid, is door het Open- i'èn iee< aar Ministerie een gevangen- nge- sstraf van vijf jaar geëist. Deze i-jarige Brit uit Liverpool fun-, LangêK eer(]e tijdens zijn verblijf in ederland als bewaker van de rugs. In het huis in Waverveen, aar ook twee andere verdach- in werden opgepakt, trof het Keplerlifrestatieteam van POÜtie Hollands Midden en Haag inden drugs en wapens aan: 17 kilo cocaïne, 1,3 kilo xtc, .076 kilo hasj en 67 kilo heroï- e en verder revolvers, pistolen, 2i, Liss ubbelloops jachtgeweren, landgranaten en negenhon- lerd busjes traangas. De zeven tan tellende criminele organi- loek'Hi atie zou zich onder meer heb- en schuldig gemaakt aan de ivoer van cocaïne uit Vene- itermgi. ue'a en de uitvoer van amfeta- Tiinen en xtc naar Engeland. Bij Ie in Sassenheim wonende Ën- elsman werd een geldbedrag an 800.000 gulden aangetrof- n 42,1 SU. 'agina 19: 'Britten gebruiken methoden die hier niet door de arboal y. Pharming gaat ^manipuleerde oeien fokken ■eiden hetty van der veen let Leidse biofarmaceutisch Jedrijf Pharming gaat zo'n hon- lerd genetisch gemanipuleerde :oeien fokken voor de produc- ig op de van het eiwit lactoferrine. In voormalig KI-station Nieuw Leven' in Varsseveld ITO :ullen de nu anderhalf jaar ou- ■*7le stiertjes Max en Julius wor- len gehuisvest. Ze zijn de ver- leterde opvolgers van stier Her man. De honderd vrouwelijke ïakomelingen die zij samen tfijgen, zullen melk produceren erpifi'yet een verhoogde concentra- i in tie lactoferrine. Lactoferrine is <atwi|) een natuurlijk anti-bioticum dat in het lichaamsvocht van alle zoogdieren voorkomt. Het be schermt tegen allerlei infecties.' De lactoferrine in de melk van de gemanipuleerde koeien zal onder meer worden gebruikt als anti-bioticum voor AIDS-pa- tiënten. Het mens-identieke gen dat SJ jn Herman was ingebouwd, ■^leidde ertoe dat de vrouwelijke nakomelingen van de stier en kele milligrammen lactoferrine per kilogram melk produceer den. Hermans opvolgers zijn uitgerust met een verbeterd gen waardoor hun nakomelingen melk zullen geven die per kilo enkele grammen lactoferrine bevat. van Bruggen AyVdviesgroep k°n L^jf* méér uit uw hypotheek leiden In de Stadsgehoorzaal is gisteravond het startsein gegeven voor de manifestatie 'Leiden, Stad van Culturen'. De vele bezoekers die zich naar de muziektempel aan de Bree- straat hadden gespoed konden, vriendelijk lastig gevallen door vier gekloonde Volendamse schonen met wimpers als ruitenwissers, alvast voorproeven van de meer dan vijftig projec ten die tot einde van dit jaar op het programma staan. foto loek zuyderduin Zuid-Holland kiest voor selectief rekening-rijden den haag monica wesseling Met de auto naar het werk in Den Haag in Rotterdam wordt vanuit Leiden een dure grap. Rijden op de snelweg gaat tussen zeven en negen uur een knaak of vijf gulden per keer kosten. Deze manier van rekening-rijden moet vanaf 2001 het aantal files rondom de vier grote steden in de randstad flink terugdringen. Als het aan het provinciebestuur ligt, krijgen au tomobilisten ook de keus voor een alter natief. Op verzoek van minister Jorritsma hebben de randstadprovincies bekeken hoe rekening-rijden het best kan worden ingevoerd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gaan onder strikte voor waarden schoorvoetend akkoord met zo'n maatregel. Gisteren echter bleek de meerderheid van de politieke partijen (op de WD na) veel enthousiaster. Overigens heeft de minister al defini tief besloten tot de invoering van reke ning-rijden. In september worden de eerste proeven gehouden met het sys teem. De provincie mag slechts meepra ten over de nadere invulling. Zuid-Holland heeft een voorkeur voor het zogeheten select-rijden. Dat bete kent dat de automobilist telkens de keu ze heeft: hij kan tegen betaling lekker doorrijden of gratis in de file staan. Zo'n plan wordt door de burger eerder geac cepteerd dan een systeem waarbij beta len onvermijdelijk is, zo wordt veronder steld. Rondom de stad Rotterdam be staat die keuze-mogelijkheid omdat er Vanuit deze stad diverse wegen naar het zuiden en noorden lopen. Tussen Am sterdam en Den Haag heeft de automo bilist vrijwel geen keuze. Bovendien maakt een tolpunt vlak voor Den Haag de stad niet direct aantrekkelijk om er te werken. Betalen biedt overigens geen garantie voor filevrij-rijden. De kans op een file op een 'betaaJweg' is twee procent, op een niet-betaalweg vijf procent. Het provinciaal bestuur wil dat er te gelijkertijd met het invoeren van reke ning-rijden, maatregelen worden geno men om extra verkeer op de overige we gen tegen te gaan. Ook verbetering van het openbaar vervoer staat op de ver langlijst. GS sturen een brief aan Jorrits ma waarin ze, met door de politici aan gewakkerd enthousiasme, melden mee te willen werken aan de invoering van rekening-rijden. Pagina 15: 'Automobilisten kopen ge woon hun zonden af Ook Verenigde Staten trekken handen af van Zaïrese president GOMA-KINSHASA AFP-Rtr-DPA De Zaïrese rebellenleider Kabila heeft president Mobutu gister avond drie dagen de tijd gege ven om af te treden. Binnen die periode moet Mobutu met Ka bila 'contact opnemen om over zijn aftreden te onderhandelen'. Anders zullen de rebellen verder oprukken in de richting van de hoofdstad Kinshasa. Kabila kondigde in het rebel- lenbolwerk Goma in Oost-Zaïre 'een vermindering van de mili taire operaties' aan gedurende de komende drie dagen. Hij zei berichten te hebben ontvangen uit kringen rondom Mobutu dat de president bereid zou zijn af te treden. „Als hij het niet doet, verliest hij de strijd. Hij is moe, versleten en bang. Het is zaak hem van zijn angst te bevrij den", aldus Kabila over Mo butu. President Mobutu .zette giste ren de pas een week geleden door hem benoemde premier Etienne Tshisekedi af en verving hem door de voormalige minis ter van defensie generaal Likulia Bolongo. Tshisekedi werd in de hoofdstad hardhandig door mi litairen opgebracht en afge voerd toen hij vergezeld door honderden aanhangers te voet van zijn huis naar zijn kantoor liep. Een regeringswoordvoer der zei dat Tshisekedi naar zijn woning is overgebracht. De opstandelingen van Lau- rent-Désiré Kabila controleren inmiddels ongeveer de helft van het land. Gisteren viel de be langrijke koperstad Lubumbas- hi, de op een na grootste stad van Zaïre. Zij hebben nu alle grote steden in handen, behalve de hoofdstad Kinshasa. Vorige week viel het diaman tencentrum Mbuji-Maji in han den van de Alliantie van Demo cratische Krachten voor de Be vrijding van Kongo-Zaïre. Het verlies van Lubumbashi en Mbuji-Maji betekent dat het be wind bijna geheel is afgesneden van zijn inkomsten. Het regime lijkt steeds verder geïsoleerd te raken. Ook de VS trokken hun handen officieel van Mobutu af. Het Witte Huis liet weten dat hij te weinig steun geniet om het land naar het 'volgende hoofdstuk in de geschiedenis te leiden'. De vorige week benoemde Zaïrese premier Tshisekedi werd hardhandig door militairen afgevoerd. foto •reuters» jackdabachian

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1