Leidsch Dagblad B elastingkantoren slecht beveiligd Medewerker GWK wordt verdacht van fraude Belangstelling voor Ajax 'te groot' ANBOD Producties Van den Ende te groot voor Leiden Rechtbank spreekt verdachte van 'Sollasi-moord' vrij documentaire geeft geen bewijzen voor pedofiele kindermoorden TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ^NSDAG S OPGERICHT 1 MAART 1860 ;rr iinnenland BVD onderzoekt brandstichting met Turkse geheime dienst Buitenland Italië ruziet steeds openlijkerover problemen in Albanië LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Cultuur en Kunst Pub Band speelt puur voor het plezier Sport Lugdunum wordt net op tijd wakker liemene Rekenkamer trekt aan de bel lering, jeveiliging van de belastingdienst is verre van opti- 'er§ I. Dat constateert de Algemene Rekenkamer in een [aag uitgebracht rapport. Niet alleen de inbraakbe- Bging en toegangscontrole van de belastingkantoren te wensen over. Ook de computersystemen met be- Uttggegevens zijn niet waterdicht. ■HaC'CPDvoerder van de Rekenkamer F wilde vanmorgen niet zeggen Ik is gebleken bij onderzoek om welke kantoren het gaat. ijf kantoren. Een woord- Het onderzoek van de Reken- rcheon blijft )g zeker vier iar in Alphen 55 13 HEN AAN DEN RUN RUUD SEP kamer is een vervolg op een on derzoek uit 1992. Ook toen bleek al dat de beveiliging van de kantoren en computers niet goed was. Naar aanleiding daar van werd het computersysteem beter beveiligd. Maar uit het nieuwe onderzoek is gebleken dat de voorschriften onvoldoen de worden nageleefd. Niet- openbare informatie is soms toegankelijk voor onbevoegden. Ambtenaren gaan vaak slordig om met wachtwoorden. Daar naast zijn er soms te veel be voegdheden bij één persoon ge concentreerd. Ook hebben te veel mensen toegang tot ver trouwelijke informatie. Verder laat de interne controle te wen sen over, zodat het gevaar be staat dat hiaten in de beveili ging niet tijdig worden gesigna leerd. Volgens de Rekenkamer moet er op korte termijn verbe tering komen. Staatssecretaris Vermeend (fi nanciën) deelt de conclusie van de Rekenkamer niet dat de be veiliging van de belastingdienst onvoldoende is. Wel wil hij de aanbeveling overnemen om de controle op naleving van de be veiligingsvoorschriften te ver sterken. Amsterdam ANPeigen afdeling Interne Controle op het hoofdkantoor van GWK in Diemen. De verdachte kon zijn praktijken jarenlang voort zetten, omdat de controle van systemen en procedures die geen directe relatie hebben met klanten, minder aandacht krijgt. GWK heeft in Nederland ruim duizend werknemers en be schikt over tachtig kantoren. De groep is voor 87 procent eigen dom van de Nederlands-Belgi sche bankverzekeraar Fortis en voor 13 procent van de Neder landse Spoorwegen. Het Openbaar Ministerie in Alk maar verdenkt een voormalige medewerker van de Grenswis selkantoren (GWK) van betrok kenheid bij een omvangrijke fraude. Het zou gaan om ver duistering van enkele miljoenen guldens. GWK ontsloeg het voormalige hoofd inkoop reeds anderhalve maand geleden. Het OM startte een gerechtelijk vooronderzoek. Volgens het GWK kwam de zaak aan het licht tijdens een 'ingrijpend onderzoek' naar de Geologisch themapark Geon gaat op 8 mei ge in weer open, en blijft minimaal vier sèizoe- in Alphen aan den Vanaf 1998 wordt het rk verkleindtot zes k ze- c: hectare, de toegangs- gaat omlaag en iedere eker krijgt het eerste ir bij een kop koffie gra- een stuk taart. Vant het is feest Het lagse belasting- en orga- atie-adviesbureau Roest Wald en de voormalige Jteraar Van Vloten heb- n op hoofdlijnen over- ^5 ïstemming over de orstart van Archeon. Sa- en met de curator, de ik en de gemeente lakten de nieuwe exploi- nten van het park giste- n hun plannen bekend. Koest en Wald zijn in het rieden bij Archeon be- ikken geweest als belas- Mevrouw est, een organisatiedes- ndige, wordt nu de :uwe directeur van het rk. Van Vloten verzorg de catering in Archeon in onder andere de estigieuze Hermitage in Russische Sint Peters- titordat er een definitief koord op tafel ligt, gaan risten van de vier partij- de komende weken nog puntjes op de i zetten. Alle betrokkenen spra in gisteren de verwach- ïg uit dat die uitwerking et op echte problemen 1 stuiten. agina 19: Archeon blijft Alphen zonder "wilde at actics' callantsoogZo kan het niet langer, zegt Louis van Gaal. De trainer vindt dat de populariteit van Ajax dermate grote vormen heeft aangenomen, dat trainen op het strand eigenlijk niet meer kan. Gisteren train de Ajax in Callantsoog ter voorbereiding op de halve finale Champioens League tegen Juventus van van- avond en de belangstelling was overweldigend. Het was voor Van Gaal de laatste keer dat hij zich met Ajax op het strand voorbereidde op een Europa Cup-wedstrijd. Pagina 21: Scholten de stille kracht van Ajax. FOTO WFA LEO VOGELZANG 3 kleuren leverbaar (Jencikova) INTERNATIONAL Polen 41. AMSTERDAM-C f. sëv» TEROAM Lyr leiden «jan rusdamin Leiden te zien zijn. De Leidse schouwburgdirec teur Pim Wallis de Vries is nau welijks onder de indruk. Hij zegt het een goede zaak te vinden dat Van den Ende duidelijkheid schept over waar zijn produc ties wel of niet kunnen staan. „Ik heb de afgelopen tijd inten sief contact gehad over 'De Jantjes'. Dat past in Leiden nog net. Toch houd ik nog een slag om de arm. Het is namelijk een ontzettend dure productie. Ik moet nog zien of wij ons dat wel kunnen permitteren. Wallis de Vries is niet bang dat de Leidse Schouwburg door de opstelling van Van den Ende degradeert tot een twee derangs-theater. „In die mega- producties ben ik eigenlijk toch niet zo geïnteresseerd. De Leid se Schouwburg profileert zich met toneel,, cabaret en jeugd theater. Wat die drie theatervor men betreft, horen wij absoluut bij de top. Grote opera- of dans- producties zijn in Leiden ook niet mogelijk." Pagina 8: Joop van den Ende: 'We moeten kiezen voor de grote theaters' De grote theaterproducties van Joop van den Ende zullen niet meer te zien zijn in Leiden. Van den Ende heeft afspraken met vijftien Nederlandse schouw burgen waar zijn grote reispro- ducties een week of twee kun nen staan. Theaters met minder dan achthonderd stoelen, zoals de Leidse Schouwburg, horen daar niet bij. Het (musical)aan bod van Van den Ende is of te groot of te duur voor de bon- bonnière aan de Oude Vest. De musical 'De Jantjes', komend seizoen weer op de planken met onder anderen Carry Tefsen in de hoofdrol, is mogelijk de eer ste productie die aan de neus van Leiden voorbijgaat. Van den Ende zegt in een in terview, vandaag in deze krant, voortaan uit te gaan van drie soorten producties. Behalve open-eind-producties zoals 'Miss Saigon' zijn dat grote shows, zoals West Side Story, waarmee hij een 'national tour' maakt langs de vijftien grote theaters en kleine producties die een of twee avonden ge speeld worden. Alleen laatstge noemde producties zullen nog Chemisch afval gedumpt in waterwingebied MAASTRICHT ANP In het waterwinningsgebied tussen Bemelen en Cadier en Keer in Zuid-Limburg hebben wandelaars gister avond drieduizend liter chemisch afval gevonden. Het afval bestaat uit zwa velzuur, aceton en zout zuur. Volgens milieucoördi nator D. Rijkhoff van de re giopolitie Limburg Zuid hebben enkele vaten gelekt en is zo'n veertig tot zestig liter in de grond terechtge komen. Het afval zat in stalen va ten en kleine kunststofcon tainers. Volgens Rijkhoff is het chemisch afval afkom stig van een amfetaminela boratorium. De politie van Maastricht spreekt van een ernstig milieudelict, omdat de vaten zijn gedumpt in het waterwinningsgebied. Vanmorgen onderzoch ten het Waterschap en het Zuiveringschap Limburg hoe groot de bodemveront reiniging exact is. 'Geen wettig en overtuigend bewijs den haag/noordwukerhout paul de vlieger De 40-jarige Noordwijkerhouter die werd verdacht van moord op een 54-jarige Duitse vrouw in bungalowpark Sollasi is vrij gesproken. De rechtbank oor deelde gisteren dat geen wettig en overtuigend bewijs is gele verd dat de man de dood van de vrouw op zijn geweten heeft. Tegen de Noordwijkerhouter, die eveneens Duitser van ge boorte is, was twaalf dagen ge leden nog negen jaar gevange nisstraf geëist. De uitspraak in deze zaak is enkele dagen eer der gekomen dan bij de zitting werd aangekondigd. Bekorting van de gebruikelijke termijn van twee weken komt echter wel va ker voor als iemand wordt vrij gesproken. Niet alleen omdat justitie een onschuldige niet langer wil vasthouden dan noodzakelijk is, maar ook van wege een eventuele schade claim voor onterecht 'zitten'. Zo'n claim komt er volgens de advocate van de Noordwijker houter, de Lissese H. W. Bos- Hagens, zeker. „Mijn cliënt heeft drie maanden onschuldig vast gezeten, met alle gevolgen vandien. Hij is bijvoorbeeld zijn huis kwijtgeraakt omdat hij de huur niet kon betalen", aldus de raadsvrouw, die waarschijnlijk honderd gulden gaat claimen voor elke dag dat haar cliënt ten onrechte heeft vastgezeten. „Niet zo veel, nee. Maar dat is nu eenmaal het bedrag dat er in de regel voor staat." De precieze motivatie van de rechtbank om de Noordwijker houter vrij te spreken, is nog niet bekend, behalve dat men vindt dat er geen overtuigend bewijs is geleverd dat de man schuldig is. Bij de rechtszaak werden vingerafdrukken van de Noordwijkerhouter, die waren aangetroffen op een plastic zak die rond het hoofd van de de vermoorde vrouw zat, als voor naamste bewijs aangedragen. Maar volgens de man waren die op de zak gekomen doordat hij op de dag van de moord klusjes in het huisje van de Duitse had verricht. De plastic zak had hij daarbij gebruikt om gereed schap in op te bergen. Het openbaar ministerie be raadt zich nog op de vraag of te gen het vonnis hoger beroep wordt aangetekend. HET WOORD IS AAN Ortega y Gasset Het ernstigste gebrek van de mens is zijn ondankbaar heid. Z 3711° 2710° "710° niSsffg 30% 30% 30% 30% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport20,21,22 Strips10 Uitgaan24 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor het concert door het Concertgebouw Ka mer Orkest in de Stadsge hoorzaal. VOETBAL OP TV 20.00-22.25 uur, Ned. 2: Ajax- Juventus, halve finale Cham pions League (aanvang wed strijd 20.30 uur). Rijsbergen trainer van FC Groningen groningen anp Wim Rijsbergen wordt de nieu we trainer van FC Groningen. De oud-international tekende woensdag een tweejarig con tract bij de eredivisieclub. Rijs bergen is nu nog werkzaam bij NAC. Bij FC Groningen werd trai ner Hans Westerhof eind febru ari ontslagen, zijn assistent Jan van Dijk nam sindsdien de ta ken over. Hij bezit niet de ver eiste diploma's en moet maan dag zijn werkzaamheden sta ken. Het bestuur heeft voor de rest van het seizoen nog geen oplossing gevonden. De club staat op de veertiende plaats. itse programmamakers suggereren veel ien^hans geleunse pianomuziek klinkt treurig, onheilspellend is. Dan verschijnt 'Edward' in beeld, lopend i straat, in slow motion. De dramatiek is on kenbaar. The Boys Business, de gisteravond >r het Britse station ITV uitgezonden docu- ntaire. snuffelt aan het ondenkbare, het mar- 'n en vermoorden van jonge jongens voor pe- iele snuff-movies. Maar bewezen wordt er 5 et !ts en de politie zal er weinig in vinden wat al bekend was. Idward is de getuige die het allemaal vertelt, i man van in de twintig, die geruime tijd in Verdam verbleef in gezelschap van Warwick tks, een bordeelexploitant die in Engeland vijfjarige gevangenisstraf uitzit wegens pedo- en ontvoering. Deze man zou Edward de snuff-movies hebben laten zien. Vijf waren het er, vertelt Edward. En op alle vijf werd een jongen van ongeveer acht, negen jaar vermoord na eerst afschuwelijk te zijn gemarteld en verkracht. Moet Edward op zijn woord worden geloofd? „Geen politieman ter wereld heeft ooit een film gezien waarin kinderen worden misbruikt en ver moord", verzekert inspecteur Bob MacLachlan van de speciale pedofilie-eenheid van Scotland Yard. Maar zijn grote ervaring met geperverteerde geesten vertelt hem dat niets onmogelijk is. Hij heeft genoeg pornovideo's gezien waarop jonge tjes worden misbruikt en gemarteld. En Edward heeft nog een ander argument. „Het klinkt alle maal ongelofelijk wat ik vertel. Maar de mensen hebben ook lange tijd niet geloofd dat er concen tratiekampen waren waar miljoenen mensen werden vermoord. Een korte flits van een porno-videoband waar op een nog steeds spoorloos jongetje voorkomt, ziet er angstaanjagend uit. Maar de video blijkt in Zweden te zijn gemaakt en niet in Nederland. Het wordt allemaal erg dun als Edward vertelt dat hij een video heeft gezien waarop een jonge tje van een jaar of tien stikt in het geslachtsdeel van een man. Volgens hem is die band opgeno men in een woonboot-bordeel van Spinks, even buiten Amsterdam. Bewijs daarvoor is er niet. Beelden worden niet getoond. „Op de video is te horen dat door de'dood van het jongetje grote pa niek ontstaat. De camera wordt omgeslagen en het beeld verdwijnt", vertelt Edward. Maar die paniek spoort niet erg met zijn eerdere uitleg dat Spinks de spin was in het web van een moordda dige pedofielenbende, die uit plezier jongetjes zou vermoorden. Edward zou, zo vertelt de gedragen commen taarstem, inmiddels samenwerken met de Neder landse politie om de waarheid boven tafel te krij gen. Hij heeft hen naar een huis in Amsterdam gebracht, waar Spinks zijn gruwelijke activiteiten zou hebben bedreven. En naar het meer, zo te zien het IJsselmeer, waar de kinderlijkjes zouden zijn gedumpt. Wat niet wordt verteld, is dat al die tips niets hebben opgeleverd. Wat wel duidelijk wordt, is dat Amsterdam volgens Edward een Sodom en Gomorra is, waar vieze mannen zich ongestoord aan jonge jongetjes kunnen vergrijpen. En ook de boodschap dat Spinks een bóef is die eigenlijk nooit vrijgelaten zou mogen worden, komt helder over. Maar verder heeft de documentaire, die op zondag 20 april door RTL 5 zal worden uitgezon den, weinig te bieden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Na de eerste twei Per maand automatisch (f. 31,95) (I.v.m. controle bezorging) weken betaal ik mijn abonnement: Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) Oacceptgiro (f. 93,05) X Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Éi; Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1