Leidsch Dagblad Heffingen gemeenten omlaag Het extraatje van Pickwick. Oorzaak van ongeluk DDA-Dakota vastgesteld 'Nieuw recreatiegebied in Duin- en Bollenstreek' Laatste sprankje hoop vervlogen antje Smit in voetsporen Beatles Jongen (14) verkracht meisje (12) in Alphen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. iDAG 8 APRIL 1997 u «1 OPGERICHT 1 MAART 1860 Er is een tweede gekke koe ontdekt, nu in het Friese Kollum ;?lJderzoek naar dermoorden «fcdt voortgezet em»allardbesse NR. 41357 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Buitenland President Clinton wil ook snel met Palestijnen praten Cultuur en Kunst Bibliotheken 7 maand lang 'in kleur' Sport Franker is na twaalf jaar het reizen moe laarlemmermeerse politie it onderzoek naar het Brit- idofielennetwerk gewoon ondanks de scepsis die is T/ ian rond het bestaan van films waarop het seksueel nik en de moord op kin- is te zien. Dat laat politie- w dvoerder A. Ellwanger van litie Haarlemmermeer we- Hoofdofficier J. Vrakking ustitie Amsterdam noemt 'oei igblad De Telegraaf van htend het bestaan van ijke snuff-movies 'absolu- ïsens'. Owanger: „In 1993 is er door 'ar n het Amsterdamse korps rzoek gedaan naar het be- van snuff-movies. De ge- nic-Hs waarmee de Engelse ka alisten zijn gekomen, zoals kuTpnamelocaties in Amster- "1{ »n Hoofddorp, zijn nieuw. nformatie trekken we dus na. Misschien dat het laai oplevert, waarmee we strafrechtelijk onderzoek n. Het kan ook zijn dat we ipen. Een derde mogelijk- is dat we tot de conclusie >n dat het verhaal van de se verslaggevers een zeep- ijkt te zijn." 71 vanger spreekt tegen dat in m tzending van de Britse tele- 13/ ender ITV vanavond beel- zijn te zien uit snuff-mo- \Het probleem met dit ver is dat de geruchten over, lestaan van dergelijk por- om de zoveel tijd op- jn. Maar er is nog nooit ide: politieman ter wereld ge- m" die zo'n film in handen gehad", aldus de politie man. kverbod is lgens boeren t effectief piJAAGANP Kabinet stelt vierhonderd miljoen gulden beschikbaar Goed voor zestig gulden per huishouden Om de voortdurende stijging van de gemeentelijke hef fingen iets te temperen, willen minister Zalm van finan ciën en zijn staatssecretaris Vermeend de gemeenten vierhonderd miljoen gulden geven om deze lasten te ver lagen. Het kabinet praat vrijdag over het plan. Gaat het door, dan kunnen de burgers rekenen op een voordeel van ongeveer zestig gulden per huishouden. den haag gpdburger de afgelopen jaren steeds verlaagd door vaak in- Het kabinet heeft de belastin- grijpende operaties, maar dat gen en sociale premies voor de ging gedeeltelijk ten koste van de gemeenten. Het rijk heeft in het kader van de decentralisatie wel veel taken naar de gemeen ten toegeschoven, maar gaf er dan minder geld bij dan het rijk zelf aan die taak besteedde. Het argument was vaak dat ge meenten het werk efficiënter konden uitvoeren en dus met minder geld toe konden. Vooral het verschuiven van delen van het milieubeleid naar de gemeenten heeft de afgelo pen jaren tot een forse lasten stijging geleid. Het ophalen van huisvuil werd in de afgelopen zes jaar gemiddeld 20 procent per jaar duurder, terwijl het rioolrecht met gemiddeld 13 procent per jaar steeg. Zalm en Vermeend willen die situatie nu iets rechttrekken door vierhonderd miljoen in het Gemeentefonds storten. Om te voorkomen dat gemeenten het extra geld incasseren en vervol gens de lokale belastingen niet verlagen, willen de bewindslie- toerenbond LTO-Nederland ift niet dat een tijdelijk fok- od de epidemie van var- pest beheersbaar maakt, zetting van de kunstmatige ninatie (KI) zou de boeren ndien voor hoge kosten tsen, aldus de organisatie, bond reageerde gisteren erichten dat minister Van en van Landbouw een in- natieverbod zou overwe- Boeren die na een bepaal ds atum nog zeugen zouden bje- en, zouden worden be- Volgens LTO is een derge- maatregelen niet te verwe- ,K ijken. Het ministerie van bouw wilde gisteren niets en over een mogelijk be- een fokverbod af te kondi- n Aartsen zei vorige week de regels voor kunstmatige trurtminatie strenger te willen 'UIT en. Hij wil het mengen van •^jma door KI-instanties aan den legen. De mogelijkheid jenfaat dat varkenspest ook sperma wordt overge- Jit. KAN IEMAND MIJ U/TLEGGEN WAARON\ W* schiphol» Vliegtuigbouwer Fokker is definitief ter»ziele. Met het afhaken van Stork is el ke reële kans op voortzetting van de vliegtuignieuwbouw in Nederland verkeken. Bege- mann-topman Deleye gaat weliswaar nog op zoek naar een nieuwe industriële partner, maar zelfs de met het Fokker-virus besmette curatoren hebben nu de moed opgegeven. Zij gaan versneld over tot verkoop van de boedel, hoewel daar pas na het afbouwen van de laatste toestellen mee kan worden begonnen. De curatoren van Fokker willen probe ren de machines, mallen en tekeningen als één pakket te verkopen. Zo'n gegroepeerde verkoop zou de hoogst mogelijke prijs kunnen opleveren. Bovendien zou hierdoor de mogelijkheid ontstaan dat er in het buitenland sterk op Fokker gelijkende toestellen worden gebouwd. Het Indiaase Hindustan Aeronautics heeft ooit te kennen gegeven de productie van de Fokker 50 naar India te willen halen. Overigens zijn dergelijke scena rio's niet erg waarschijnlijk, omdat de 'papieren' kennis zonder de mensen niet erg veel waard is. Bovendien is een groot deel van de kennis niet in het bezit van curatoren maar van de Rabo-bank, die dat beschikbaar stelt aan Fokker-Aviation-moeder Stork. Behalve het personeel en het PvdA-kamerlid H. Vos zijn de reacties op het afhaken van Stork re delijk gematigd. Veel betrokkenen kunnen begrip opbrengen voor Stork, die samenwer king met het Europees consortium Airbus verkiest boven een avontuur met de 'zakenjongens' van Begemann en hun Maleisische 'vrienden'. Pagina 14: Personeel woedend over afhaken Stork. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN schiphol» bill meyer De oorzaak van de ramp met de Dakota bij Texel op 25 septem ber vorig jaar, waarbij 32 inzit tenden om het leven kwamen, is een mankement aan het me chanisme dat de propeller in vaanstand zet. De onderzoekers hebben tijdens experimenten in de Verenigde Staten ontdekt dat de propellerdie stil was gezet na motorpech uit vaanstand is geschoten. Daardoor ont stond aan één kant zo'n sterke luchtweerstand dat het laagvlie- gende toestel neerstortte. De vooronderzoekers zullen donderdag hun bevindingen bekend maken. Al eerder was het vermoeden gerezen dat er problemen waren met de stand van de propeller. De vliegers hadden tijdens de vlucht over de radio gemeld dat zij na mo torproblemen, de propeller in vaanstand hadden gezet. In de ze positie levert de propeller de minste luchtweerstand op. On derzoek van het wrak wees ech ter uit dat de propeller niet in vaanstand stond bij het neerko men in de Waddenzee. Aanvankelijk werd gedacht dat de vliegers zich hadden ver gist. Maar uit onderzoek is ge- nuit het niets op nummer 1 in Top 40 mar gerard van engelen der e Smit (11) uit Volendam zich sinds gisteren rekenen een kleine elite uit de histo- an de hitparade. Het Volen- 3e talent knalde met 'Ik dit lied voor jou alleen' it het niets naar de eerste 'f-lts van de Nederlandse Top )at werd gisteren uitbundig mocht de Guiness-award in erd in Volendam. ontvangst nemen tijdens de pu- ftntje Smit is de derde in de bliciteitsparty die gisteravond die zich vanuit het voor haar kleinzoon was geor- onmiddellijk op nummer van de hitparade nestelt. Al- The Beatles en Procol urn is dat gelukt. The Beat- deden het zelfs drie keer: 'I feel fine' (1965). "We can it out' (1965) en 'Heyjude' >8). Procol Harum leverde ganiseerd. Jantje zelf mocht niet komen van de arbeidsinspectie. Want interviews geven is werk en daarvoor moet, vanwege zijn leeftijd, drie dagen van tevoren toestemming worden gevraagd. Dat was niet gebeurd. Om die reden moest oma Jennetje huzarenstukje in 1967 met Smit-Schilder de gouden cd in 'hiter shade of pale'ontvangst nemen. Ze deed dat jantje behaalde nog een mijl- in stijl, in Volendams kostuum. Da 1: zijn plaatje is binnen veer- Terwijl Jantje thuis op de bank dagen goed voor goud: er zat te wachten op z'n trofeeën, er 50.000 van verkocht. Hij Gistermiddag was de straat oor die prestatie verzekerd- waarin de familie Smit woont een plekje in het Guiness kleurig versierd. Aan de waslij- «rdboek. Zijn grootmoeder, nen in de tuinen waren vlaggen *etje Smit-Schilder (65) opgehangen en aan de muur bij de woning van de zanger hing een groot spandoek, waarop de buren hem feliciteerden met zijn gouden single. Het huis puilde uit van belangstellende plaatsgenoten. Op 28 april komt de eerste cd van Jantje Smit uit. De num mers daarop zijn voornamelijk geschreven door zijn 'ontdek kers', de BZN-leden Jan Keizer, Jan Tuyp en Jac Veerman. De arbeidsinspectie heeft zich voorgenomen het hele media circus rond de jonge scholier goed in de gaten te houden: hij mag dit jaar twaalf tot vijftien 'klussen' doen. Dat kunnen in terviews zijn, tv-optredens of winkelopeningen. Inspecteur J. Engwerda van de arbeidsinspectie: „Wij zijn ervoor om exploitatie van kin deren te voorkomen". De vader van Jantje Smit begrijpt er niets van. „Wat er allemaal gebeurt vandaag, daar zijn geen woor den voor". Hij doelde zowel op de door zijn zoon bereikte mijl paal als op het feit dat Jantje niet aanwezig mocht zijn op zijn eigen feestje. Plan om positie kustplaatsen te versterken noordwuk wim van wanrooy In de directe omgeving van de gemeenten Noordwijk, Kat wijk, Rijnsburg, Sassenheim en Voorhout moet een uitge breid recreatiegebied komen. Dat is van groot belang voor de inwoners van deze plaatsen in de Bollenstreek én voor de concurrentiepositie van de badplaatsen Noordwijk en Katwijk ten opzichte van kust- gemeenten elders in Europa. Dat staat in een rapport dat het golfcentrum Noordwijk door het adviesbureau voor natuur en landschap Brons en Schenkeveld uit Culemborg heeft laten maken naar aanlei ding van het landschapsbe leidsplan van het samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB). In het land schapsbeleidsplan wordt de gemeenten juist het tegen overgestelde voorgehouden. Het SDB wil de al aanwezige recreatieve voorzieningen in dat gebied (de golfbaan) ver plaatsen naar het Valkenburg- se Meer. Het golfcentrum komt daar tegen in het geweer. In de pol der Hoogeweg moeten juist meer voorzieningen komen. Er wordt gedacht aan onder andere een (uitbreiding van de) golfbaan, sportvelden, een kinderboerderij, een roei vijver, zwemwater, een speeltuin, een uitkijktoren, aantrekkelijke wandel- en fietspaden met bos en waterpartijen. Ook moeten de aanwezige landgoederen natuurlijker met elkaar wor den verbonden. Op die manier kan de aantrekkingskracht voor 'grote aantallen toeristen en congresgangers' worden gewaarborgd, zo staat in het rapport te lezen. De VW in Noordwijk steunt de uitkomsten van dat rap port. „Noordwijk telt jaarlijks zo'n één miljoen overnachters. De huidige voorzieningen schieten te kort. Om onze con currentiepositie ten opzichte van de omringende kustplaat sen ook de Oostzeekust te versterken is het van essen tieel belang aan de toeristisch- recreatieve voorzieningen in en om Noordwijk te werken", schrijft directeur H. Broekmeulen in een brief aan het SDB. Milieuverenigingen zien niets in het plan. Zij vrezen dat de kerngebieden voor weide vogels door de recreatieve uit breidingsplannen zullen sneu velen. den aan die storting de voor waarde verbinden dat gemeen ten met dat geld daadwerkelijk de lasten verlagen. De bewindslieden twijfelen er nog over of ze de gemeenten willen verplichten het geld aan de milieuheffingen te besteden, of hen ook de mogelijkheid te geven om het geld gedeeltelijk te gebruiken voor verlaging van de onroerende-zaakbelasting. Leedewijk niet onder indruk van asbest leiden aap rietveld Als de bewoners van de Leidse Leedewijk al verrast zijn door het 'gedoe' rond asbesdtoudend materiaal in hun woning, dan is dat niet vanwege het asbest, maar omdat beheerder Van 't Hof Rijnland hen zo netjes heeft ingelicht. „Zo'n in en in keurig briefje. Zo lief bijna. Dat zijn we van Van 't Hof helemaal niet ge wend", zegt een bewoonster van de Dopheide. Dat er op verschillende plaat sen asbest is verwerkt in de 546 huizen van ING Vastgoed in de Leedewijk (aan de 'tuinen', de 'bessen', de 'heiden', de 'zeg gen', en de 'grassen') is lang niet voor iedereen een verras sing. Dat kan ook niet, zegt di rectielid R. Kaufmann van het Zoetermeerse makelaarskan toor Van 't Hof. „We gaan na tuurlijk niet tegen iedere nieu we bewoner zeggen: pas op, er zit asbest in je huis", zegt Kauf mann. „Maar als mensen een golfplaten dak op de schuur zien, dan mag je toch aanne men dat ze dat wel weten. En het zat er vanaf de bouw in, dus dat was bekend. Is ook niks om geheimzinnig over te doen." Tan Toan Hok, bewoner van de Dopheide en oud-voorzitter van de PvdA in Leiden, vindt dat de politiek een onafhanke lijk onderzoek moet instellen naar het asbest in de Leedewijk. De verhuurder had de bewoners moeten informeren, vindt hij. HET WOORD IS AAN De Genestet Het lijden geeft de mens iets groots, zelfs aan bedorven zielen. 47130 3*/n° 2710» 20% 30% 30% 5S5E5# 40% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 8 VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland, Buitenland Cultuur Economie Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad 14 Regio11,13,15,17 RTV/programma's9 Als minister van Landsverde diging doet Raymond van het Groenewoud de Leidse Schouwburg aan, waarvoor een kortingsbon. alphen aan den run» kees van kuilenburg Een 14-jarige jongen uit Alphen heeft, naar nu pas bekend is ge worden, vrijdag 4 april in een niet nader omschreven park in Alphen een 12-jarig meisje ver kracht. De verdachte kende het slachtoffer en vroeg of ze met hem wilde gaan wandelen in het park. Daar vergreep hij zich aan het meisje. Nadat er aangif te van de verkrachting was ge daan, hield de politie de jongen aan. Hij wordt vandaag voorge leid voor de officier van justitie. bleken dat het apparaatje dat de propeller in vaanstand zet na het bereiken van de gewenste stand gewoon door is blijven draaien. Daardoor schoot de propeller weer uit de veilige vaanstand. Kent u, behalve de lekkere Pickwick thee soorten, ook die overheerlijke "Pickwick FreshTea"? Dit Is een uitgelezen moment om ervan te gaan ge nieten. Want nu krijgt u bij drie doosjes Pickwick vruchtenthee (naar keuze) een llterpak Pickwick Fresh Tea naar keuze gratis. Pickwick vruchtenthee, CiA diverse smaken, per doosje X.D^r NU bij drie doosjes een llterpak Pickwick Fresh Tea (smaak naar keuze) cadeau. Waarde: 2.29. Deze week alleen bij Albert Heijn. ch Aanbieding geldt t/m zaterdag 12 april a.s. en zolang de voorraad strekt. ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naum;- Voorletter*: M I V 1 Adres: Postcode. Plaats: - 'Tel: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement-: ld Per maand Per kwartaal Oauiomatisch (f. 92.05) l i automatisch if 31,95} O acceptgiro (f. 93.05) i Nr. bank/giro:Handtekening:i i Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaarl cadeau, i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. envelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1