,eiden Regio Beurskoers Mogen gisteren gehalveerd Uitzendbureau voor en door studenten Eigenaar praat met krakers Een opera, een weekeindje weg en een motorboot Ooievaar in Warmond Hier wonen veelal uchtere me linistcr doet niets aan WR-tarief kleingebruik BAG 8 APRIL 1997 hans jacobs, 071 -5356414, plv.-chef rudolf kleijn, 071-5356436 Gal De PvdA, D66 en I J GroenLinks hebben gisteren hun gal gespuid over de sluiting van het Leiderdorpse raadhuis. Muziekles —j Leiderdorp en Alke- I made willen dat het muziekonderwijs wordt voortgezet. De vraag is al leen in welke vorm. uzie om drugs jn Bij een ruzie over drugs is gisteravond in een woning aan •otgieterlaan een Leidenaar met een schaar gestoken. De ru- ontstond toen een 28-jarige Leidenaar voor hemzelf en een arige plaatsgenoot thuiskwam met nepdrugs. Bij de ruzie uvelde tevens een ruit in de woning. ishandelaar meldt zich en. Een 36-jarige Leidenaar heeft zich gisteren bij de politie ield als degene die op 16 maart aan de Nieuwstraat enkele jbezoekers met een biljartkeu heeft mishandeld. De man Jdde zich nadat hij had gehoord dat de politie hem zocht. Hij ft bekend te hebben geslagen nadat de slachtoffers hem had- iuter in de sloot en» Een twee-jarige jongen is gisteren door zijn moeder ge- nadat hij aan de Van der Tasstraat in de sloot was beland. De iter was tijdens het spelen even aan de aandacht van zijn eder ontsnapt. Toen zij hem weer zag, lag hij bewegingsloos rover in het water. De peuter was na de redding snel weer bij nis, maar is desondanks voor observatie overgebracht naar Academisch Ziekenhuis. holieren in finale Engels spreken fn/zeist Twee middelbare scholieren uit Leiden en Voor- oten doen mee aan de finale 'Engels spreken in het open- ir' van het Genootschap Nederland-Engeland en de Britse bassade. Judith Kroonenberg van het Stedelijk Gymnasium Sebastian Shaw van The British School in Voorschoten strij- op 12 april met nog zes scholieren om de eerste plaats in st. Ze worden onder meer beoordeeld door jurylid Rudi :hs, directeur van het Stedelijk Museum in Amsterdam. De r beste sprekers mogen naar de internationale finale in Lon- die eind mei wordt gehouden. aap rietveld dig van voorpagina was de vereniging Bewo- jelangen Leedewijk die bij naar en beheerder aan de rok over het asbest. Omdat jroot aantal bewoners zich en maakte, vertelt J. Schip bewoner van de Zandzegge d van de vereniging. ,,Ik til ;lf niet zo vreselijke zwaar Ik weet wel: asbest is niet Maar zolang die platen zitten kan het niet zo veel ad. Het zit mij niet in de hipper had veel liever met 't Hof en de ING gepraat verkoop van de huizen aan lewoners. Dat was ook het waarvoor de vereniging opgericht. ,,Het enige zegt Schippers. De actie n het asbest kwam erbij, bewoners wilden dat we er tegen deden en dan telt de* tocratie. Maar het zit mij in de weg. D'r zijn ergere en in het leven." rniet iiepers van de Draadzegge van die één of twee plaatjes niet in zijn huis niet wakker ;n. En de bewoners met wie p de Dopheide staat te pra- >ver de brief die Van 't Hof land afgelopen weekeinde tuurde al evenmin. „Hier len veelal nuchtere men- evaar voor de volksgezond- 1 zien zij niet direct. „Want er nou in de meterkast tn boren of zagen?" „Maar n/den haag «jan kuys lister Wijers (Economische en) verwijst boze kleinver- ikers van elektriciteit door |r de Geschillencommissie inbare Nutsbedrijven in Den ig. Zelf kan hij de tariefsver ing van het vastrecht tot 125 len door de Energie- en Wa- oorziening Rijnland (EWR) ongedaan maken, schrijft bewindsman in schriftelijke woorden op vragen van het I-Kamerlid Jan-Dirk Blaauw. imerbruikers luw heeft zich nogal druk laakt over de gemelde ta- sverhoging voor kleinver- likers. Het gaat om eigenaren - i garages, stacaravans, werk- atsen en zomer- en volks- ihuisjes, die onverwacht zijn onfronteerd met een forse sverhoging. In deze regio fen ruim 3000 kleinverbrui- - die minder dan 300 kilo- t-uur per jaar gebruiken, dit 'rjaar te horen dat zij onge- t het verbruik 125 gulden ex- woners liggen niet wakker van asbest wel in de trapkast", werpt een ander tegen. „Daar heb ik pas nog allemaal planken opgehan gen." Een vrouw die pas een paar maanden in de buurt woont vindt het vervelendste nog, dat zij straks de zolder en de trapkast weer moet uitrui men. „Die heb ik net allemaal ingeruimd." Afbrokkelen Toch is er volgens Kaufmann wel degelijk reden om de as besthoudende platen in trap en meterkast en boven de cv- ketel te verwijderen. Want voor al de beplating onder de trap begint, zo'n twintig jaar na de oplevering, in sommige huizen wél af te brokkelen. „Een kwes tie van ouderdom", weet Kauf mann. „Met het verlopen van de ja ren wordt de kans groter dat dat materiaal in steeds meer wo ningen gaat loslaten. En daar was toch wat ongerustheid over in de wijk. Dus dat wilden we aanpakken. En als je dan toch bezig bent kun je net zo goed meteen ander asbesthoudend materiaal uit de woning verwij deren. Anders kun je over een paar jaar weer beginnen. Het karwei wordt grondig aangepakt. Er worden luchtslui- zen gemaakt, ruimtes met as best worden afgeplakt en de lucht wordt na het werk gezui verd. Het gevaar valt wel mee, £egt Kaufman. „De platen die wij nu zo omzichtig gaan ver wijderen, mogen u en ik ge woon zelf weghalen als we in een koophuis wonen. Reactie op overnamebod Leids biotechbedrijfje De koers van de aandelen van het Leidse biotechbedrijfje Mogen, dat zich bezighoudt met veredeling van land bouwgewassen, is gisteren gehalveerd. Laat in de middag noteerde Mogen op de incourante markt, waar de aande len worden verhandeld, 15 gulden, tegenover een slot- koers van 32,30 gulden op vrijdag. van hand tot hand (dubbeltel ling), terwijl in de afgelopen we ken de dagelijkse omzet meestal rond de 20.000 of 40.000 stuks Die drastische herwaardering volgde op het bericht van vrij dag dat het bedrijf na acht maanden zoeken een voorals nog onbekende koper heeft ge vonden. Maar die koper wil niet meer dan 12,50 gulden per aan deel betalen. Terwijl de groot aandeelhouders zich waar schijnlijk nog achter het hoofd krabben of dat niet erg weinig is, bleken verschillende partijen gisteren al genoegen te nemen met 15,40 gulden en zelfs 14,50 gulden. Er gingen daarbij tussen de 100.000 en 200.000 aandelen Op een totaal aantal uitstaan de aandelen van 10,3 miljoen valt dat nog mee. Maar het blijft afwachten of de vijf of zes grootaandeelhouders, die sa men meer dan 50 procent van de stukken in handen hebben, akkoord gaan met de geboden 12,50 gulden. „Maar dat kan ik me eerlijk gezegd niet voorstel len", aldus een handelaar. De directie van Mogen heeft het bod wel 'serieus' genoemd, en erkent daarmee dat het aan deel eerder met ruim 30 gulden is overgewaardeerd. „Wat dat betreft is het op de incourante markt soms meer casino spelen dan verantwoord beleggen. Nu spat de waarde van Mogen als een zeepbel uit elkaar", zegt een tweede handelaar. Begin augustus verwisselden de stukken Mogen nog voor zes tot zeven gulden van eigenaar. Sinds de opzienbarende over name vorig jaar van de Belgi sche branchegenoot PGS, waar voor de chemiereuzen Hoechst en Schering een miljard gulden betaalden, was Mogen de lieve ling van beursspeculanten. De koers explodeerde en noteerde half maart zelfs 38,30 gulden. Dat was nadat bekend werd dat het Duitse chemieconcern Bayer geïnteresseerd was in Mogen. warmond Een koppel ooievaars is druk doende met het bouwen van hun nest aan de Herenweg bij huize Oostergeest in Warmond. De eigenaresse van dat huis, mevrouw W. Leemans, heeft goede hoop dat de vogels net als de afgelopen drie jaren ook daadwerkelijk eieren gaan uitbroeden. „Daar ziet het nu echt naar uit." Het ooievaarsnest aan de Herenweg is van oudsher een pleisterplaats voor de statige vogels. Al voor de oorlog broedden er ooievaars, in 1935 voor het laatst. Ruim vijftig jaar later, in 1988, werd het nest opgeknapt. De vogels kwamen vanaf 1991 met enige regelmaat terug en in 1994 werd voor het eerst weer een jong gebo ren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden maarten keulemans De groep jongeren die het afge lopen weekeinde het oude ge bouw van de Haarlemse - en niet de Haagse zoals abusieve lijk eerder in deze krant werd vermeld - Hogeschool aan de Boerhaavelaan heeft gekraakt, kan daar hooguit enkele maan den blijven. De Hogeschool, die eigenaar is van het pand, on derhandelt momenteel met het Leidse Projectontwikkelingsbu reau voor Bouwnijverheid (POB) over de toekomst van het pand. „We hebben plannen met het pand", zegt T. Klein van de Hogeschool. „En die plannen zijn er niet op gericht om het studentencollectief dat er nu zit onderdak te geven. De Haarlemse Hogeschool hoopt het 'zeer binnenkort' met de groep op een akkoordje te gooien. „We hebben een vrien delijke brief van ze ontvangen. We gaan eerst maar eens luiste ren naar wat ze ons te vertellen hebben." Van de uitkomst van dat ge sprek hangt af of de school ver volgens al dan niet een kort ge ding aanspant om het pand te ontzetten. „Als ze structureel in het gebouw willen blijven, dan hebben we een probleem." Wat de Haarlemse Hoge school precies met het pand van plan is, wil Klein niet zeg gen. De jongeren die intrek hebben genomen in het ge bouw hebben echter het verhaal opgevangen dat de school zou worden gesloopt om plaats te maken voor woningbouw. Dat zou betekenen dat het school bestuur op het punt staat het gebouw te verkopen. „Woning bouw is immers niet onze busi ness", zegt Klein. R. van Lint van POB verwacht 'binnen kor te tijd' overeenstemming'te be reiken met het schoolbestuur overliet pand. De krakers denken dat ze nog wel even aan de Boerhaavelaan kunnen blijven. „We willen hier op weg naar de Eurotop die in juni wordt gehouden een aantal informatie- en discussiebijeen komsten houden over Europese zaken", zegt hun woordvoerder Marco. Het pand werd afgelo pen weekeinde gekraakt om on derdak te geven aan de 'Anti- Europa Top', georganiseerd door een aantal organisaties uit binnen- en buitenland. leiden herman joustra Een opera gezongen door Leid se amateurzangers: 'Les festes de l'amour et de Bacchus' van Jean Baptiste Lijlly. Juist in het jaar dat Leiden de culturele hoofdstad van Zuid-Holland is. Dat zou toch prachtig zijn? Het kost alleen een aardige cent en de begroting vertoont op dit moment nog een tekort van 30.000 gulden. Een beetje subsi die zou daarom zeer welkom zijn. Met dat verhaal richt de stichting Vokaal Verhaal zich tot het comité Elfstegentocht. De opera is een 'uitzonderlijk project', schrijft de stichting. Het stuk is sinds het begin van de achttiende eeuw niet meer opgevoerd. „De uitvoering door amateurzangers garandeert een levendige en enthousiaste voor stelling." Een verzoek van een totaal ander kaliber komt van de Single Parentsclub Leiden (SPL). Vorig jaar had men al een subsidie gekregen van het co mité Elfstegentocht, een bedrag peerboerderij. Zo'n subsidie van 1000 gulden. Het geld werd zou ook nu weer zeer welkom gebruikt voor een weekeinde zijn, schrijft de club. De vereni- met 50 personen op een kam- ging voor alleenstaande ouders Het ijs is al lang gesmolten, het comité Elfstegentocht zit er nog steeds warmpjes bij. Liefst 12.500 gulden heeft het in de knip. Intussen wordt er driftig gezocht naar een goede be stemming voor het geld. Het comité cerdeelt de inkomsten van de schaatstocht onder de inzenders van de meest creatie ve ideeën over hoe die centjes het best te besteden zouden zijn. Tot 23 maart kon men zijn plannen insturen. Half mei, met IJsheiligen, wordt bekendgemaakt welke het meest in de smaak zijn gevallen. probeert twaalf keer per jaar bij eenkomsten en activiteiten te houden. Alleenstaande ouders moeten vaak rondkomen van een bijstandsuitkering of van alimentatie, zo schrijft men. Vandaar het verzoek om nog een keer subsidie. Zeeverkenners horen in een boot. Dat vinden de scouts van de St. Lodwijksgroep. Alleen, zo'n boot is behoorlijk duur. Ongeveer 22.000 gulden als men uitgaat van een tweede hands exemplaar. Jarenlang zijn ze al aan het sparen voor een andere motor boot. De vorige boot begaf het in 1982, maar met behulp van een oude buitenboordmotor kan er toch nog worden geva ren. Een 'nieuwe' motorboot maakt het mogelijk hun zes vletten te verslepen naar een eventuele kampbestemming. Maar dat is nog niet alles: op die manier is het ook mogelijk hulp te verlenen bij ongelukken op en rond het water. ze kleinverbruikers doorverwezen clusief BTW moeten betalen. Volgens Blaauw is er geen enke le reden om tot zulke prijsstij gingen over te gaan. Maximumtarieven Wijers meldt echter niets aan de zaak te kunnen veranderen. Zo lang de tarieven niet uitstijgen boven de vastgestelde maxi mumtarieven, mag de minister zich niet bemoeien met het be leid. Dat is volgens Wijers een zaak tussen energiebedrijf en haar klant. De minister geeft toe dat er bij de energiebedrijven veel verschillen bestaan in het vastrecht. De daarin in rekening gebrachte kosten, zoals facture ring, incasso, service en ver- bruiksmeting, zijn volgens Wij ers bij elk bedrijf anders en van daar de verschillen. De minister is het met Blaauw eens dat kleinverbruikers moge lijk overschakelen op de meer gevaarlijke olie- en gaslampen. Maar, stelt een laconieke Wijers, dat komt bij deze categorie ver bruikers wel vaker voor. Kinderopvang gaat op 'groen' leiden. ruud sep Katoenen luiers, energiebe sparing, hergebruik van knutselmateriaal, gescheiden afvalinzameling. Als het aan de gemeente ligt, gaan de ko mende tijd zo veel mogelijk Leidse kinderdagverblijven op die manier aan milieu zorg doen. Met subsidies en begeleiding wil de gemeente het groene kinderdagverblijf stimuleren. Het aanmoedigen van milieuvriendelijke kinderop vang is een vervolg op ge meentelijke projecten voor milieuzorg bij scholen en be drijven en de stimulering van het gebruik van katoenen lui ers. Daarbij sluit de opzet aan op een al langer be staand initiatief van kinder dagverblijf Draaimolen, dat al bijna twee jaar katoenen luiers gebruikt. In het eerste jaar vergoedde de gemeente de extra kosten van het ge bruik van katoenen luiers. Na het stopzetten van de subsi die ging Draaimolen gewoon door met katoen. De milieuzorg bij kinder dagverblijven moet wat de gemeente betreft echter niet beperkt blijven tot het katoe nen luiers. Een aantal dag verblijven kan straks in aan merking komen voor ge meentelijke begeleiding. Die bestaat onder andere uit het opstellen van een plan voor energiebesparing. De ge meente neemt de helft van de kosten van zo'n plan voor haar rekening. 'Stuflex binnen jaar operationeel' leiden timoteus waarsenburg Een uitzendbureau voor en door studenten. Als het aan Erik Stenfert Kroese en Frederik van Nouhuys (beiden 22) ligt, wordt dit plan waarbij aanstaande academici binnen de eigen on derwijsinstelling geld kunnen verdienen, in afzienbare tijd werkelijkheid. In opdracht van het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden deden zij de afgelopen maanden on derzoek naar de mogelijkheden voor zo'n initiatief. De door studenten uitgevoer de werkzaamheden voor het uitzendbureau kunnen variëren van schoonmaken, catering tot licht-administratieve klussen voor wetenschappers. „Er be staat behoefte aan een universi tair uitzendbureau in Leiden. We hopen dat Stuflex, zoals we het uitzendbureau willen noe men, over een jaar operationeel is", vertelt Van Nouhuys. Hij is vijfdejaars rechtenstudent en heeft zich vooral beziggehou den met de juridische kant. Stenfert Kroese, student Communicatiewetenschap in Amsterdam, was verantwoorde lijk voor het onderzoeksgedeel te. „We hebben naar alle be- heerseenheden, dié wel eens een beroep doen op uitzendor ganisaties, vragenlijsten ge stuurd. Van hen wilden we we ten waaraan behoefte bestaat." Het idee van een uitzendbu reau voor eigen studenten be staat al heel lang. Maar het pro ject 'Koersen op Kwaliteit' van het College van Bestuur heeft dit oude plan nieuw leven inge blazen. Dit project moet van de Leidse universiteit een kwali teitsuniversiteit maken. Kwali teit van de opleiding, maar ook van het studieklimaat. Een ei gen werkbiedende organisatie draagt daar aan bij. „In juni werd ik benaderd door het College van Bestuur met het verzoek de mogelijkhe den en levensvatbaarheid van zo'n uitzendbureau in kaart te brengen", vertelt Van Nouhuys. Hij haalde Stenfert Kroese erbij en in september begon het tweetal met het onderzoek. „Uit ons onderzoek blijkt dat het mogelijk is een zelfonder- houdend uitzendbureau op te zetten dat zich primair richt op baantjes binnen de universiteit. Wij hebben gekeken naar het aantal arbeidsuren en het soort werk dat wordt uitbesteed aan uitzendkrachten, de termijn waarbinnen personeel geleverd moet worden en de bereidheid van de instanties om een 'eigen' uitzendbureau hiervoor in te schakelen. De markt voor 'ons' bureau is er", aldus Stenfert Kroese. Van Nouhuys: „Wij hebben bepaalde ideeën over de opzet van Stuflex. Het bedrijf moet een non-profitorganisatie wor den, geleid door studenten. Hierdoor kunnen hoge lonen worden betaald, terwijl de las ten voor de werkgever laag zijn. Voorts willen we dat Stuflex snel uitbetaalt en studenten op korte termijn aan verschillende soor ten werk helpt. Om de regelma tig wisselende besturen van Stuflex kwalitatief hoog te hou den, willen we ook veel cursus sen verzorgen." Het bedrijf gaat bijhouden wat de ingeschrevenen stude ren en hoe ver ze in hun studie zijn. Voor de universiteit levert dit systeem het voordeel op dat ze eenvoudig een beroep kun nen doen op de eigen studenten en hun opleidingsniveau kun nen benutten. En de studenten verdienen meer, waardoor ze meer tijd overhouden voor. de studie. Bovendien kunnen de academici in spe op deze ma nier semi-geschoolde werkerva ring opdoen. Het College van Bestuur en de beheerseenheden steunen ons plan." Volgende week plaatsen de twee onderzoekers een oproep in Mare om bestuursleden te werven. „We zoeken nu een be stuur dat met onze onderzoeks resultaten een concreet be drijfsplan wil maken. Wij blijven op de achtergrond aanwezig als mentoren", aldus Kroese. Geïnteresseerden kunnen bellen naar de Dienst Studentenzaken: 071- 5278022

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11