Leiden Regio Asbest in 556 huizen Leedewijk 'och geld voor jouwer in conflict net een luchtje Verfbom als vriendelijk alternatief 'Verticaal houden, niet knijpen' l Leiden heeft een kleine markt, ledereen houdt elkaar in de gaten' Veemarkt hoopt kopers en verkopers terug te winnen Weer gepakt op zelfde plek n Auto volledig ontmanteld rigiDEN» Het dak was eraf, de achterklep ontbrak, de koplampen varen verdwenen. Een 28-jarige Leidse trof haar 'lelijke eend' af telopen zaterdag volledig ontmanteld aan op de Steenschuur. De daders hadden zelf nog een 'presentje' achtergelaten: een terstboom op de achterbank van de auto. a ankprobleem bedrijfscomplex opgelost renlang zaten de startende dernemers in het bedrijfs- mplex van de Stichting Werk- [egenheid Leiden (SWL) aan Leidse Frambozenstraat in stank. Inmiddels is het pro- :em verholpen. Maar dat is jód st zonder de nodige moeilijk- js p In 1994 opende SWL een 1 n buw bedrijfsverzamelcomplex or startende ondernemers op t oude veilingterrein. Aanne- er De Raad Bouw BV bouwde panden, die nu aan zo'n zes- jonge ondernemers onder- [^jj ik bieden. Vanaf de eerste dag raa Beg SWL, die mede-eigenaar e, van het complex waar ver- tiillende bedrijven en instel- [Y3, igen zijn gevestigd, klachten er stank. Het stichtingsbe- r, J, ïur schakelde daarop de aan- mer in om de oorzaak van de ichten te achterhalen. Directeur P. Brandjes van De lad Bouw wist waar het aan ankeerde. Maar zijn 'geheim' de hij niet zomaar prijsge- n. Er hing een prijskaartje aan oplossing van het stankmys- ie: 50.000 gulden. „SWL is bij j aan het verkeerde adres. !t terrein heeft verschillende ;de-eigenaren. Die zijn geza- ilijk verantwoordelijk voor 'joblemen." ,Er was iets mis met het riool is een soort slijtvaste laag die bepaalde werkzaamheden op zo'n vloer, zoals het rijden met een vorkheftruck, mogelijk maakt. Die stof kostte 1600 gul den en dat bedrag kunnen ze zo van mij terug krijgen. Maar SWL hield een half miljoen gulden in op de rekening. Om een nieuwe vloer neer te kunnen leggen. Dat is absurd. Bovendien heeft geen enkele ondernemer in de betreffende panden op dit mo ment zo'n vloer nodig." Het stankconflict werd bijna uitgevochten tot in de rechts zaal. Voor 21 maart stond een kort geding op de rol, dat uit eindelijk twee weken werd uit gesteld. Volgens Brandjes komt de zaak niet meer voor. „SWL heeft betaald en het probleem is inmiddels verholpen. Het ging om een pomp in het riool met een slechte ontluchting,"aldus Brandjes. „Het geschil over de bouwrekening is echter nog niet ten einde." Directeur José Ten Kroode van de Stichting Werk gelegenheid Leiden weigert elk commentaar.. i," aldus Brandjes. Hij is van ining dat elk advies een prijs eft. „Ik loop toch ook niet j^ec ar een architect voor een gra- bouwtekening, omdat ik \t »et dat hij kan tekenen? Ook ijn kennis over hun probleem left daarom een prijs." in het conflict ligt oud zeer grondslag. „De relatie tus- n De Raad Bouw en SWL is Q J ïhoorlijk verziekt. En dat komt atTj at mij betreft ook niet meer ed", vertelt Brandjes. Een ou- bouwrekening is de oorzaak n het probleem. „Wij zijn tij- ns de bouw van de panden rgeteri een toeslagstof in de Der te verwerken. Toeslagstof High Quality in huis-aan-huis ver spreidingen? Bij InterHolland Ver spreiders zorgt een team van in specteurs samen met meer dan 100 agenten voor een nauwge zette begeleiding en controle van uw opdracht. BEL 023 - 5 421 531 voor een offerte en vraag naar Jeroen van de Brug. InterHolland VERSPREIDERS - Huis-aan-huis- effect Krakers krijgen cursus 'bommen maken LEIDEN ROBBERT MINKHORST VERVOLG VAN VOORPAGINA Traag veegt een bezem de vloer. Kraker Jelle wist de sporen uit van het feest van zaterdagavond in het voormalige school gebouw aan de Leidse Boerhaavelaan. Twee anderen kijken slaperig uit het raam. Een deur gaat open en een jongen sjokt even later door de gang, op zoek naar kof fie. Zondagmorgen, tien uur. De 'Informele Tegentop' ontwaakt. Overal in het gebouw hangen pamflet ten, advertenties, statements en aankondi gingen voor andere protest- en of kraakac- ties, waaronder een kleurige poster van Circus Europa. Die actiegroep roept ieder een op om in juni naar Amsterdam te ko men, voor de Europese topconferentie. In een hal achteraf hangt wat was. Voorna melijk boxershorts en theedoeken. Veel is er niet meer over van de oor spronkelijke groep actievoerders, die don derdag het voormalige hotel Helmorst in Noordwijk kraakte. „Door de commotie van de afgelopen dagen is een aantal van hen dolgedraaid zegt David, een van de organisatoren. „Ze zijn gisteravond naar huis gegaan." Verder is een kleine groep afgelopen nacht naar Amsterdam getrok ken. De demonstratie door Noordwijk stond voor zondag op het programma, maar werd zaterdag al gehouden. Kraker Erik hoorde dat het ministersberaad zo voor spoedig verliep, dat de ministers een uitje naar Amsterdam hadden gepland. Gehuld in vuilniszakken trok de groep van ruim vijftig actievoerders door Noordwijk. De tocht verliep zonder incidenten en alleen op de terugweg wandelde politie mee. Eer der op de dag stapte ook een handvol me destanders van de Nederlandse Midden stands Partij, de Motorrijder Actie Groep (MAG) en van de SP, allen verklaard tegen standers van de Europese munt, de euro, door de bloemenbadplaats. „Wij willen niet het Europa waar zomaar van alles wordt beslist", zegt Jelle in de ontbijtruimte. „Het kan ook anders." Een socialer, vrouwvriendelijker, veel linkser vooral, verenigd Europa. Erik voegt toe: „Er wordt nu het Fort Europa opgetrokken om asielzoekers buiten te houden. Maar de honger in de wereld is een gevolg van ons kolonialisme. Europa neemt z'n ver antwoordelijkheden niet." In workshops op zaterdag en zondag debatteren de ac tievoerders over hóe het volgens hen an ders kan. Thema's zijn bijvoorbeeld vluch telingenbeleid, vrouwen en dieren. Zo tegen half twaalf beginnen de workshops. Er zijn niet alleen serieuze the ma's, er is ook een Hewo-werkgroep. He- wo staat voor heftig. Arend en Johan de monstreren hoe je verfbommen kunt ma ken. „We zullen de mythe van de verfbom doorbreken", zegt de eerste. „Het is ge woon een vriendelijk alternatief voor ste nen gooien. De verf is bijvoorbeeld ver dund, zodat die er makkelijk weer af kan." Hij laat stapsgewijs zien hoe je een Am sterdamse verfbom maakt. De buitenkant ervan bestaat uit kaarsvet. Johan brengt een dampende pan vol gesmolten kaarsen binnen. Als Arend een ballonnetje met wat water erin in de pan onderdompelt, burpt en bruist het vet. Zo hecht het kaarsvet zich aan de buitenkant van de ballon. Om het stollen te versnellen, legt hij de ballon af en toe in een bak met koud water. Sommige toehoorders vinden de metho de nogal omslachtig. „Geef mij maar gloei lampen. Dat gaat veel makkelijker", zegt een meisje. De fitting eruit tikken, vol laten lopen met verf en klaar is de bom. Ook kerstballen en jampotten zijn geliefd. In de 'tuin' van de voormalige school, grenzend aan de spoordijk, worden de ge maakte bommen getest. Arend heeft als doelwit een plaat hardboard gekozen. Dc rest kijkt toe. Pats, zegt de bom en de rode vloeistof smeert zichzelf uit over het hout. Vervolgens rijdt een trein voorbij. Uitda gend kijken enkelen elkaar aan. Zullen we? Nee, toch maar niet. [AANDAG 7 APRIL 1997 HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5356436 Commotie In Leiderdorp is he vige commotie ont staan, omdat het raadhuis vanaf 30 april maar liefst tien dagen dichtgaat. 'Bewoners wisten van niets In de trapkast, de meterkast, de voordeurkozijnen en bo ven de cv-ketel: her en der in de huizen in de Leidse Leedewijk is asbest gevonden. Eigenaar ING Vastgoed heeft opdracht gegeven het gevaarlijke bouwmateriaal uit de 556 huizen te verwijderen. Tan Toan Hok, oud voorzitter van de PvdA en bewoner van de Dopheide, heeft vragen gesteld aan de wethouders Tj. van Rij en J. Laurier. Volgens Hok was geen van de bewoners van de Leedewijk op de hoogte van de aanwezigheid van het asbest. Hij vraagt zich af of de verhuurder dat bewust heeft verzwegen. In de brief die de bewoners hebben gekregen van beheerder Van 't Hof Rijn land staat immers, dat het ge bruik van asbest als brandwe rend materiaal in de tijd waarin de huizen werden gebouwd heel gebruikelijk was? „Mijn buurman, die al sinds de bouw in de buurt woont, wist van niets. Van de kant van de ver huurder is er nooit voorlichting aan de bewoners geweest." Onderzoek in opdracht van ING Vastgoed heeft uitgewezen, dat in huurwoningen in de hele wijk asbest aanwezig is. Afhan kelijk van het type woning is het verwerkt in de beplating van trap- en meterkast, in de vloer luiken boven de watermeter, borstweringspanelen, platen aan de voorgevel en in de daken van de schuurtjes. Een gespecialiseerde bedrijf begint op 21 april met het ver wijderen van het asbest. Dat karwei zal ruim twee maanden in beslag nemen. Per huis is een dag nodig om het asbest te ver wijderen en te vervangen. Bij het verwijderen van het asbest wordt gewerkt met luchtsluizen en couveusezakken. Voor de werknemers worden containers met douches in de buurt neer gezet. Bewoners kunnen tijdens het uitvoeren van de werkzaam heden „zonder enig gevaar voor de gezondheid gewoon in huil woning verblijven", schrijft Van 't Hof Rijnland. Volgens de verhuurder zijn de asbesthoudende materialen „in de meeste gevallen voldoende ingesloten of geven zij anders zins geen aanleiding om een ri sico voor de gezondheid aan te nemen." Maar boren, schroe ven of zagen in de beplating is 'in alle gevallen' af te raden. En onder de trap, boven de cv-ketel en in de meterkast zou het bouwmateriaal door veroude ring en belasting kunnen scheu ren of afbrokkelen. Hok zet grote vraagtekens bij de voorlichting door verhuurder en beheerder. „Begin jaren tachtig was algemeen bekend dat asbest eventueel schade kan opleveren voor de volksgezond heid. Waarom is toen geen actie ondernomen op het gebied van voorlichting van bewones en het verwijderen van het asbest", wil hij weten. Omdat de bewo ners niet op de hoogte waren van de aanwezigheid van asbest is het volgens hem niet uitgeslo ten, dat zij wel degelijk in het materiaal hebben geboord of gezaagd. Hok stelt zijn vragen aan de politiek, omdat hij vindt dat er een onafhankelijk onder zoek moet komen. LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Om de boeren in de omgeving inzicht te geven in de werkwijze en de mogelijkheden van de di gitale veemarkt, organiseert An- dré de Jong volgende week dinsdag om 12.00 uur een de monstratie in de Groenoordhal- len. „Want het klinkt allemaal wel eenvoudig, maar het is natuur lijk best ingewikkeld als je het systeem niet kent. Het leek ons daarom zinnig om het aan de hand van de praktijk te laten zien hoe het werkt. En verder hebben we nog een speciale fol der waarin alles beschreven Naast Leiden doen ook de vier andere grote veemarkten in Nederland - Zwolle, Utrecht, Leeuwarden en Den Bosch - mee aan het project. Volgens de initiatiefnemers is het uniek in de wereld, een databank die de gegevens van 100.000 koeien kan bevatten. „De traditionele veemarkt heeft al veel te lang een afwachtende houding inge nomen", zegt De Jong. „Daar door zijn we de varkens-, zeu gen- en biggenmarkt kwijtge raakt, alsmede de markt voor nuchtere kalveren. Er gaat veel te veel buiten .ons om. We ho pen dat we met dit initiatief ko pers en verkopers kunnen te rugwinnen." Een 37-jarige Hagenaar is zater dag aangehouden wegens in braak in een auto aan de Bos- huizerlaan. De man, die een ra- diofrontje meenam, bekende een jaar eerder ook al aange houden te zijn voor hetzelfde vergrijp. Op dezelfde plek. Operatie lijkt geslaagd Amorphophallus in alcoholbad ild] LEIDEN TYCHO HOFF VERVOLG VAN VOORPAGINA De Amorphophallus decus-sil- vae is niet meer. Zaterdagmid dag werd de levensader van de 'vormloze penis', tijdelijk pronkstuk van de Hortus Bota nicus, doorgesneden. Onder be langstelling van nieuwsgierigen, fotografen en cameraploegen legden medewerkers de plant uiterst voorzichtig óp een bran card, om de 'parel van het woud' vervolgens naar het Na tionaal Natuurhistorisch Muse um over te brengen. Daar wordt de aronskelk voorlopig in een bad met pure alcohol geconser veerd, zodat hij later in goede staat onderzocht en tentoonge steld kan worden. De Amorphophallus is een bijzondere plant, en niet alleen door zijn naam. De afmetingen kunnen gigantisch zijn, de vorm opzienbarend, en de geur weer zinwekkend. De imitatie van rottend vlees is door de plant zorgvuldig uitgekozen; vies ge noeg voor zijn vijanden, een lekkernij voor de onmisbare in- sekten. Door een ingenieus voortplantingsmechanisme, waarbij ook de temperatuör van de bloeikolf stijgt, zorgen zij uit eindelijk voor de bevruchting. De Amorphophallus heeft daar echter wel wat voor moe ten doen. Jarenlang 'spaart' de knol energie, om na zo'n vijf tot acht jaar voluit te ontluiken. Het Leidse exemplaar was de afgelo pen week aan de beurt, en voor de derde keer in de geschiede nis bloeide een Amorphophal lus 'in gevangenschap'. Omdat de plant dan na een aantal da gen afsterft, haastten weten schappers zich om de 'penis' voor het nageslacht te bewaren. Het doorsnijden van de sten gel blijkt een uiterst secuur werkje. Omdat de lange steel niet mag breken, wordt eerst zorgvuldig overlegd. „Zijn er nog meer meningen?", vraagt botanicus Wilbert Hetterscheid, als ook het publiek zich ermee gaat bemoeien. 'Niet in knijpen en verticaal houden' is uitein delijk het devies, en een scherp mesje doet de rest. Dan mag iedereen even in de bloeikolf kijken om de, volgens Hetterscheid, 'intieme delen' te bezichtigen. Dat laten de om standers zich geen twee keer zeggen. Even ldjken, even rui ken en even voelen, en dan wordt de plant op de brancard en in een cilinder gelegd. De kleine processie gaat vervol gens, niet onopgenlerkt, het Ra penburg op. „De wind blaast de stank pre cies de verkeerde kant op", klaagt een voorbijgangster. De bedorven vleeslucht blijkt weer echt overweldigend als de De Amorphophallus decus-silvae is niet meer. Zaterdagmiddag werd de levensader van de 'vormloze penis', tijdelijk pronkstuk van de Hortus Botanicus, doorgesneden. foto hielco kuipers Amorphophallus in het muse um aan de Raamsteeg wordt uitgepakt. Even is er een pro bleem, als de plant maar niet wil zinken in de alcohol. Een stukje touw komt er aan te pas om het knakken van het blad te dén in de kosten voor de glazen voorkomen, en de expeditie is cilinder, waarin de Amorphop- geslaagd. hallus bewaard gaat worden. Helemaal als blijkt dat de „Wat een mazzel, zo'n goedko- doorsnede van de 'penis' mee- pe bloem", grapt medewerker valt. Dat scheelt zo'n 10.000 gul- Peter Koomen nog. TIMOTEUS WAARSENBURG den* let is ook in Leiden voorgeko- en, maar meestal staan die ngens op markten in de grote .or eden. Leiden heeft een vrij xe markt." Chris Verplancke, 'U1 lorzitter van de Vereniging )or Ambulante Handel, be- imt dat ook in Leiden tweede- inds kleding als nieuw werd irkocht. „Als er niet bij staat ït iets gebruikt is, gaan de ensen ervan uit dat het nieuw Ik moet daarbij wel zeggen at een spijkerbroek van een entje onmogelijk nieuw kan n. Maar de Leidse markt «dt vrij snel tegen dit soort rkopers op." Vorige week maakte De Tele- raaf melding van de verkoop n gebruikte kleding die als ieuw op de Nederlandse mark- n wordt aangeboden. „Een aand geleden stond het al in ns vakblad. Het is jammer dat ie jongens oud nieuws meteen pblazen. Nu denkt iedereen 'eedehands kleren op de arkt te hebben gekocht. Een 13; aar maanden geleden stond er Leiden ook een keer zo'n aam met gebruikte kleding, les zat netjes in plastic hoes- maar wel tegen afbraakprij- a en. Ik werd direct gewaar- Jfhuwd door de vaste kleding- ïtkopers. Tegen die jongen eb ik gezegd dat hij van mij al- •e: s mag verkopen, mits erbij ^paat dat het tweedehands is. Iers is het misleidend voor consument." Maar het is bij die ene keer 'bleven, volgens Verplancke. Leiden is volgens voorzitter Verplancke van de Vereniging voor Ambulante Handel geen markt voor tweede hands kleding. foto hielco kuipers „Leiden heeft een redelijk luxe markt. Er wordt hier weinig af gedongen en ook voor tweede hands kleding is het de markt niet. Dat loopt beter in Amster dam. In Leiden hebben we bo vendien vrij strakke marktre- gels. Als iemand zich daar niet aan houdt, krijgt hij geen kraam meer. Persoonlijk vind ik het prima dat mensen hele goedko pe spullen op de markt verko per). Dat houdt de concurrentie scherp. Maar valse concurrentie kan ik niet toestaan. Gelukkig heeft Leiden een vrij kleine markt, waar iedereen elkaar goed in de gaten houdt. Als zo'n jongen het opnieuw probeert, hoor ik dat meteen." Kledingverkoper Piet Oosting gelooft dat het vaker gebeurt. Ook hij vindt het een schande dat het gebeurt. „Ze stonden er vandaag weer. Dan zie je van die aanbiedingen van drie truit jes voor een tientje en dan weet je al hoe laat het is. Maar wat doe je eraan? Het is niet tegen de wet om op zo'n manier spul len te verkopen." Een andere verkoper weet te vertellen dat het mooi-weerverkopers zijn. „Als de zon schijnt staan ze er. Het zijn standverkopers", aldus de man. Standverkopers zijn mensen die een los kraampje hebben, dat niet onder het reguliere marktregelemant valt. Maar ook de consument krijgt er van hem van langs. „Als iets goedkoop is, koopt iedereen het. Ook als het voor die prijs nooit nieuw kan zijn. Ik keur niet goed dat die jongens tweedehands spullen verkopen, maar ik begrijp ze wel." Maar net als Verplancke hij heeft de 'misleidende' verko pers de laatste maanden niet meer gezien in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7