Leidsch Dagblad Onderzoek naar kinderporno 8 ,ange files door 'blokkade' Den Haag [aase breekt record im negentien jaar oud Vivax naar hoofdklasse Digitaal een koe kopen BEL: 071-5128030 Op weg naar museum Krakers willen niet weg uit pand van Hogeschool Spanning rond Fokker bereikt hoogtepunt Ministerie overweegt fokverbod voor varkens 'Grand National' pas vandaag na bomalarm TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. BANDAG 7 APRIL 1997 5-4-1 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 Binnenland i Buitenland Cultuur en Kunst Herba-Lifegoeroe richt zijn peptalk tot een EÜ* Aren/\ vo| met Mjners Uitgeputte Rwandezen mogen van Kabila terug naar huis Workshop in LAK: drummen is een gevoel Kerk en Samenleving Nog geen abonnee Hervormden worstelen met status 'volkskerk' EIDEN WILMAR KORTLEEVER isthfle •n gedreven Kamiel Maase eeft zaterdag in het Spaanse ilbao het Nederlands record de 10.000 meter verbeterd, het spoor van de Duitser lieter Baumann en de Portu gees Domingos Castro kwam 25-jarige Leidenaar tot een j ïjd van 27.35,72. Dat is iets ïinder dan een seconde peller dan de 27.36,64 die de orig jaar overleden Gerard 'ebroke in Praag realiseerde p 29 augustus 1978. flaase kwalificeerde zich met ijn prestatie als eerste Ne- ierlander voor het wereld kampioenschap dat van 1 tot 10 augustus in Athene wordt gehouden. Maase voldeed nu wel meteen in de eerste po ging aan de gestelde richttijd voor een wereldtoernooi, in tegenstelling tot vorig jaar april toen hij in het Ameri kaanse Mount Sack met 28.01,4 de limiet voor de Olympische Spelen net miste. De atletiekunie droeg Maase na zijn nationaal 5.000 meter kampioenschap in juni voor, maar het NOC/NSF was on vermurwbaar. Pagina 15: Maase: 'Ik ben niet in problemen geweest' «gstgeest gertjan van geen ie waterpoloërs van Vivax lebben zaterdag in zwembad ïoelmeer promotie naar de ioofdklasse bewerkstelligd. ;lf hadden de Oegstgeeste- laren geen enkele moeite iet opponent Donk: 20-8. Al- een in de eerste periode )ood Donk tegenstand. n het tweede part nam de irdlai iloegvan scheidend coach ,ngmoeren kunnen terecht op Internet >en Ha, denad van kaam Mark van Belkum snel af stand. Twee zevenklappers zorgden ervoor dat Vivax zich makkelijk naar winst speelde. Concurrent BZPC was vervol gens zo vriendelijk om van Rapido te verliezen, waardoor Vivax twee wedstrijden voor het einde onbereikbaar werd. Films volgens Britten in Hoofddorp en Amsterdam gemaakt Slachtoffers zouden zijn vennoord HET WOORD IS AAN Karei Gerok De fantasie is een troostend licht, zelfs op de donkerste wegen. De politie Haarlemmermeer is met de Britse politie een onderzoek begonnen naar een Brits pedofielennetwerk. De bende zou de dood van vijf seksueel misbruikte jon gens op zijn geweten hebben. In een Hoofddorpse wo ning en op een woonboot bij Amsterdam zouden kinder pornofilms zijn vervaardigd. Woordvoerder A. Ellwanger van de Haarlemmermeerse politie meldt dat 'het vooron derzoek nog niets heeft opgeleverd'. hoofddorp allard besse De Hoofddorpse politie heeft enkele weken geleden twee re chercheurs op de zaak gezet, nadat twee Britse journalisten zich hadden gemeld met het kinderporno-verhaal. De twee zijn vooralsnog bezig informatie te vergaren. Afhankelijk van het resultaat van hun onderzoek wordt besloten al dan niet de politie-inzet te vergroten. „Er is nu geen aanleiding een team op de zaak te zetten", aldus Ell wanger. Afgelopen zaterdag wijdde de Engelse krant The Guardian een groot artikel aan de zaak. Mor genavond zendt de Britse tv- zender ITV er een documentai re over uit. De Hoofddorpse po litie is niet blij met het verschij nen van het artikel en de docu mentaire van de journalisten. „De publicaties schaden ons onderzoek", zegt de woordvoer der. De afgelopen weken hebben de rechercheurs de woning in een Hoofddorpse nieuwbouw wijk onderzocht. Ook is er een buurtonderzoek verricht om meer te weten te komen over voormalige bewoners. „Een sca la aan mensen is gehoord", meldt de politiezegsman. De woordvoerder wil niets zeggen over een mogelijke link tussen de namen van crimine len die door een getuige van de Engelse journalisten worden ge noemd en de Hoofddorpse wo ning. Volgens de getuige zou den een 'vooraanstaand lid' van de Nederlandse maffia en een Amsterdamse pedofiele bor deelhouder voor de distributie van de films hebben gezorgd. De bende pedofielen ronselde jonge jongens in achterbuurten van Engelse steden en in Oost- Europa. Amsterdam diende vanwege het tolerante klimaat als uitvalsbasis. De slachtoffers werden gedrogeerd en ver kracht. Vijf jongens zouden tij- it u op miml6 ;1 je bent boer in Woubrugge je zoekt een roodbonte koe per jaar zoveel liter melk oduceert en ook nog over een andere' specifieke eigen happen beschikt - wat doe je n? Dan ga je naar de vee- irkt in Leiden, roomt de hal- af en schaft zo'n beestje aan, idde het antwoord. Tot voor irt dan. Want een beetje mo- me veehouder gaat daar echt deur niet meer voor uit. Mee, de boer die met zijn tijd ;egaat, schakelt vandaag de g voor zo'n klusje gewoon n computer in, logt in op In- net en verschaft zich met eciale code toegang tot dê da- iank voor koeien. „En daar hij naar dat roodbonte iestje dat zoveel melk produ- :rt en dat ook nog alle eigen- appen heeft die de boer wil", zegt André de Jong, directeur van de Groenoordhallen waar de Leidse veemarkt wordt ge houden. „Niet alleen de boeren, maar ook wij moeten met onze tijd meegaan". De elektronische markt voor koeien beleeft 11 april zijn pri meur en is een initiatief van de vijf samenwerkende veemark ten in Nederland, waarbij die van Leiden. „Het voprdeel voor de boer is duidelijk", zegt De Jong. „Hij wint tijd en kan bo vendien zeven dagen per week en 24 uur per dag zaken doen. Voor ons is het belangrijk om greep te krijgen op een deel van de veestroom die nu voorname lijk langs ons heen gaat. Want het gaat hier louter om ge- bruiksvee. Niet om slachtvee." Pagina 7: Veemarkt hoopt ko pers en verkopers terug te win- leiden Onder belangstelling van nieuwsgierigen, fotografen en cameraploegen legden medewerkers vah de Leidse Hortus zaterdag de kop van de Amorphophallus decus-silvae (beter bekend als de penis-plant) uiterst voorzichtig op een brancard, om de 'parel van het woud' vervol gens naar het Nationaal Natuurhistorisch Museum over te brengen. Daar wordt de aronskelk voorlopig in een bad met pure alcohol geconser veerd, zodat hij later in goede staat kan worden onderzocht en tentoongesteld. Pagina 7: 'Verticaal houden, niet knijpen' foto hielco kuipers dens het vervaardigen van de pornofilms zijn vermoord en daarna bij een meer zijn ge dumpt. In tegenstelling tot de Hoofd dorpse politie ziet de Amster damse politie vooralsnog geen aanleiding voor een onderzoek. Het hoofdstedelijke korps heeft met de Haarlemmermeerse po litie al begin 1990 een onder zoek ingesteld naar aanleiding van toen binnengekomen sig nalen. Die naspeuringen lever den niets op. Pagina 3: 'Angst en horror in de ogen van een kreupele jon gen' Vechtpartij bij feestavond van Roodenburg leiden herman joustra Een feestavond van voetbalver eniging Roodenburg aan de Pie- ter Bothstraat is zaterdagnacht compleet uit hand gelopen. Te gen het eind van de avond, die werd bezocht door ruim twee honderd mensen, ontstond er in de kantine een fikse vecht partij. Twaalf agenten moesten de gemoederen sussen. Dat lukte pas nadat zij een 26-jarige Lei denaar hadden aangehouden die een kopstoot had uitge deeld. De man raakte zelf ge wond na een beet van een poli tiehond. Ook andere gasten werden gebeten. De oorzaak van de vechtpartij is onduide lijk. Alle aanwezigen zijn naar huis gestuurd. Het bestuur van de club buigt zich binnenkort over de vechtpartij. lige st^ femeente kondigt noodverordening af de difi In haag gpd onderden politiemensen heb- en Den Haag gistermiddag iranderd in een onneembare isting. Daarmee wilde de poli voorkomen dat er, ondanks :t door het gemeentebestuur verbod, toch iensen naar de residentie zou- pn komen voor een demon- Iratieve tocht door de Schil- ïrswijk. De politie controleer- b alle toegangswegen. Dit leid- tot lange files tot in de wijde tigeving van Den Haag. IRuim tachtig auto's met Jrkse en Koerdische inzitten- en werden bij de gemeente- renzen aangehouden en terug- estuurd. Dit gebeurde op basis an een zaterdag door burgë- neester Deetman afgekondigde mC[ loodverordening. Het is voor inopilet eerst sinds de Tweede We- en eldoorlog dat in Den Haag van srloof eze verordening gebruik werd emaakt. De verordening is anmorgen weer ingetrokken. Deetman en de organiseren- e Regionale Steunfunctie Al- pchtonen (RSA) namen vrijdag het besluit de demonstratie at te laten doorgaan. De angst 'estond dat de demonstratie laar aanleiding van de brand 'aarbij een Turkse moeder en leiden robbert minkhorst De actievoerders die sinds vrij dagavond aan de Leidse Boer- haavelaan een leegstaand ge bouw van de Haagse Hoge school kraken, zijn niet van plan om daar weg te gaan. „We wil len het houden. Het is een ide aal onderkomen waar we aller lei dingen kunnen organise ren", aldus een van de krakers. Het vroegere schoolgebouw was aanvankelijk alleen bedoeld als uitvalsbasis voor de 'Infor mele Tegentop', een actie tegen het beraad van de Europese mi nisters van financiën en econo mische zaken het afgelopen weekeinde in Noordwijk. De ac tievoerders streken in Leiden neer nadat ze donderdagavond uit een gekraakt hotel in Noord- wijk waren gezet. Het pand in Leiden bevalt de krakers nu zo goed, dat ze wil len blijven. Echte angst voor een ontruiming hebben de ac tievoerders niet, ook al staat het gebouw pas tien maanden leeg. Vandaag stappen enkele krakers naar de EWR om een regeling te treffen voor gas, water en licht. De actievoerders denken er over een café te beginnen, of om concerten te houden. Ook willen ze het pand gebruiken voor discussiebijeenkomsten. Bovendien is de ruimte een goede vervanger voor een ander kraakpand aan de Pelikaans traat. De Stichting Binnenvest wil daar daklozen onderbren gen. „Die willen we niet in de wielen rijden", aldus een kraker, „en daarom gaan we daar weg." Pagina 5: Waigel wil EMU- norm minder strak hanteren Pagina 7: Verfbom als vriende lijk alternatief De Haagse politie stuurde honderden mensen op de invalswegen naar de stad terug. foto gpd paul van weel vijf kinderen om het leven kwa- politie een pamflet uitgereikt, was afgelast", zegt politie- men, zou uitlopen op gevechten waarop in het Nederlands en woordvoerder J. Nubé. Inciden- tussen Turkse en Koerdische ex- Turks uitleg werd gegeven over ten deden zich niet voor. tremisten. het doel van de maatregel. „Het De inzittenden van de aange- ging meestal om personen die Pagina 3: Pleidooi voor verbod houden auto's kregen van de niet wisten dat de demonstratie op extremistische groepen schiphol bill meyer |tn haag gpd stroom varkens in de gebieden zen verkopen aan de overheid. Daardoor komen er wekelijks waar varkenspest is uitgebro- Er is een opkoopregeling inge- tienduizenden varkens bij. Bin- pet ministerie van landbouw ken. steld om maximaal 800.000 var- nenkort zijn de vastgestelde ■verweegt het fokken van var- Varkensboeren in de gebie- kens en biggen op te kopen en 800.000 varkens al opgekocht, fens te verbieden. Een dergelijk den waar een vervoersverbod te vernietigen, perbod zou een einde moeten geldt, kunnen hun overtollige De boeren in de getroffen ge- paken aan de steeds nieuwe varkens tegen de normale prij- bieden gaan door met fokken. Stork, de curatoren van Fokker en Begemann-topman Deleye voeren vandaag druk overleg over de problemen rond een herstart van Fokker met het Maleisische staatsbedrijf Kha- zanah. Stork, eigenaar van de gezonde delen van Fokker, voelt eigenlijk niets voor een herstart en wil zo snel mogelijk samen werken met Airbus. Vanmorgen werd druk gespeculeerd dat Stork vandaag nog afhaakt, waarmee een herstart praktisch onmogelijk wordt. Duidelijk heid daarover bestond bij het ter perse gaan van deze krant 2716° 4713° 2711° 10% 20% 30% 60% 40% 30% Uitgebreid weeroverzicht op pagina -f 2 VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland. Buitenland Cultuur Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad10 Regio 7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 t/m 25 Strips12 Uitgaan 26 Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voor Into temp tation door Astrid Seriese in de Stadsgehoorzaal. londen hans geleunse Renbaan ontruimd na telefoontjes IRA auto's door een leger van 7.000 politiemannen werden door zocht. Pas gisteravond werden de parkeerplaatsen weer vrijge geven. Ook bij de gisteren op Wembley verspeelde finale van de Coca Cola-cup was een poli- tieleger op de been om bezittin gen van voetbalfans te doorzoe ken. De drie grote Britse partijen, verwikkeld in een verkiezings strijd, reageerden met schijn baar eensgezinde afkeuring op de 'telefoon-bom-terreur' van de IRA, die vorige week al voor chaos 'zorgde op een aantal snelwegen en een Londens sta tion. Maar minister van binnen landse zaken Howard greep de IRA-acties gisteren aan om op positiepartij Labour af te schil deren als een partij die niet te vertrouwen is als het om bestrij ding van het terrorisme gaat. Labour reageerde furieus, om dat de partijen de afspraak had den ook tijdens de campagne geen munt te slaan uit terroris tische acties. Pagina 5: Thatcher en Major in de aanval op Blair correspondent De Grand National, het traditio nele hoogtepunt van het Britse paardensportseizoen, is in plaats van afgelopen zaterdag vanmiddag onder strenge vei ligheidsmaatregelen verreden. Eergisteren moest de renbaan van Aintree vlak voor het klap stuk worden ontruimd, nadat twee telefonische bommeldin gen waren binnengekomen, die door de meegegeven IRA-code- woorden door de politie als se rieus werden beschouwd. De IRA trok daarmee zaterdag opnieuw de publiciteit naar zich toe met een actie gericht op het creëren van paniek en chaos. Meer dan tweehonderd miljoen tv-kijkers over de hele wereld zagen in plaats van een paardenrace de evacuatie van 60.000 toeschouwers. Er werden uiteindelijk geen bommen ge vonden. De uittocht verliep vrij orde lijk. Tienduizenden mensen moesten in opvangcentra en bij particulieren worden onderge bracht, omdat alle bussen en nog niet. De problemen zijn ontstaan als gevolg van de weigering van de Maleisiërs om in dit stadium bij te dragen aan de aanloop kosten van Fokker 2. Berichten dat Airbus Stork onder druk zet om Fokker 2 te saboteren, wor den door Airbus-woordvoerder D. Voskuhl naar het rijk der fa belen verwezen. Opvallend is dat Economische Zaken, ook kandidaat-partner in Fokker 2, niet aan de onderhandelingsta fel zit. Als Stork vandaag inder daad afhaakt, dan wil Deleye op zoek gaan naar een nieuwe in dustriële partner. I Naam: 1 Adres: - Postcode: - Tel: - Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. - Plaats: - (l.v.m. controle bezorging) 1 j Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 92,05) i l automatisch (f.31,95) O acceptgiro (f. 93,05) I Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1