De vrede in Vukovar is breekbaar -Aiid-Afrika's arme blanken kennen weinig solidariteit Een goedkope lening Buitenland Oost-Slavonië wordt nooit afgelost 77f|ulpvaardis TERDAG 5 APRIL 1997 den. „Mij krijg je niet meer naar een blanke wijk. De onderlinge hulpvaar digheid is hier veel groter. Toen we hier aankwamen, met alleen wat kle ren, hebben mensen ons van alle kan ten spullen en meubels toegestopt. Als er een feest is, is dat een feest voor de hele wijk. Kerstmis vier je hier met zijn allen. Niemand geeft ons ooit het idee dat we er niet bij horen omdat we blank zijn. Terwijl onze vroegere blan ke vrienden ons stuk voor stuk in de steek hebben gelaten toen we onze banen kwijtraakten. Volgens maatschappelijk werkster An- nelie Meyer van de welzijnsorganisatie Communicare is dat een van de meest opmerkelijke verschillen tussen arme blanke en kleurlingen- of zwarte ge meenschappen: „In arme blanke wij ken kennen mensen vaak hun eigen buren nauwelijks. Er is geen enkele onderlinge solidariteit. Lynnette vertelt dat haar buren aan vankelijk niet wilden geloven dat zo wel de familie van haar man als de ha re geen hand hebben uitgestoken om hen te helpen toen ze hun werk kwijt raakten. „Integendeel, ze schamen zich er diep voor dat ze familieleden hebben die arm zijn en die in een krottenwijk leven. Mijn ene broer is een keer langs geweest, op verzoek van mijn moeder, om te kijken hoe we het maakten. Hij is voor de deur blij ven staan, heeft me honderd rand (40 gulden) gegeven en is weer vertrok ken. Nooit meer wat van gehoord." In de arme blanke wijk Brooklyn heb ben Colleen Curnow en haar onder huurster Leanne Woolley een heel an der verhaal te vertellen. Beide wou wen wonen al sinds jaren in de wijk, die tot zon tien jaar geleden uitslui tend blank gebied was, maar waar zich sindsdien steeds meer kleurlin genfamilies vestigen. Colleen is verbitterd. Niet onbegrijpe lijk als je de drama's in haar leven hoort: haar dochter werd op vijftienja rige leeftijd vermoord, haar man stierf aan tbc en haar zoon is verslaafd aan drugs. Haar armen zitten vol met lan ge littekens. Colleen reageert op de te genslagen van het leven met depres sies en vlagen van zelfverminking. Ze heeft nog twee dochtertjes, mooie, giechelende meiden die zo op het eer ste gezicht in niets op hun moeder lij ken. Colleen spuwt haar gal over de nieuwe regering. De zwarten, die hebben het allemaal gedaan. Veel weet ze niet van politiek, maar de corruptieschandalen waar de pers over bericht, zijn tot haar doorgedrongen. Ze noemt Winnie Mandela en Allan Boesak, twee voor aanstaande ANC'ers die van fraude worden beticht. Voor haar is oud-pre sident Frederik de Klerk nog steeds de man van wie ze het moet hebben. Burgerwacht Wat ook tot haar doorgedrongen is, is het regeringsplan om de uitkeringen voor blanke, alleenstaande, werkloze vrouwen en hun kinderen te korten. In ruil daarvoor krijgen alle alleenstaan de, werkloze moeders, ongeacht hun huidskleur, in de toekomst recht op ,een uitkering. Maar deze gelijktrek king van een overduidelijke onrecht vaardigheid is aan Colleen niet be steed. Per slot van rekening ziet ze haar toch al magere inkomen van 250 gulden per maand halveren. Colleen is typerend voor de blanken in de wijk, zoals Annelie Meyer die be schrijft: mensen met een zeer lage op leiding, vaak een drankprobleem, maar wel met een zeer sterk gevoel dat ze rechten hebben. „Arme blanken zijn vaak heel weinig bereid zelf iets aan hun situatie te doen. Als je in een kleurlingenwijk een naaigroep opzet, zodat vrouwen meer kansen krijgen, loopt het storm. In blanke wijken meldt zich niemand aan." Onder huurster Jeanne Woolley bevestigt dat. „Mensen klagen erg over de onveilig heid, dus heb ik geprobeerd.een bur gerwacht op te zetten. Maar ze willen gewoon hun huizen niet uit." Het gebrek aan initiatief straalt er ook af als je door de wijk loopt. In zwarte woonwijken zie je overal kleine win keltjes, zitten mensen met hun handel op straat en groeien in de kleine tui nen vaak een paar maïsplanten, wat tomaten of een paar kroppen sla. Hier zijn de tuinen veelal onbeplant en zijn de straten leeg en uitgestorven. In haar volgepropte woning droomt Col- leen van een ander leven: „Als ik rijk was, ging ik hier weg. Naar Australië. Of naar mijn moeder, die in Duitsland woont. Er is voor ons als blanken geen toekomst meer in dit land. Het is alle maal zwart, zwart, zwart." i Oost-Slavonië zijn 13 april °|meenteraadsverkiezingen. stembusstrijd valt samen eetjet die in Kroatië en luidt de iergang in van dit door Ser- veroverde gebied naar g, »n autonoom deel van de -Sfoatische republiek van pre- ^pnt Franjo Tudjman. Hier- ^der een historische schets, 5 belangrijkste politieke en kwesties die in ost-Slavonië spelen. Historie Oost-Slavonië is $t laatste nog door Serviërs ezette gebied in Kroatië. 'hordat de oorlog in Joegosla- jë uitbrak, kende Oost-Slavo- een Kroatische meerder- eid. De meesten vertrokken jhter na felle gevechten en inische zuiveringen door het jegoslavische Nationale Le- gr en Servische paramilitaire 1 5endes. Vooral de manier waarop ureprviërs en Kroaten eind 1991 ak ijn omgegaan met het drie maanden durende beleg en de iteindelijke verovering door Serviërs van de belangrijk- je stad Vukovar, maakt nog itijd veel emoties los. De Ser- ■»4ërs spreken van de 'bevrij- öiiing van Vukovar' die noodza- ""'elijk was wegens de dreigen- etnische zuivering door de fascisten. De 'Jroaten beschouwen Vukovar hun Stalingrad, de plaats de victorie tegen de Ser- 3 jsche onderdrukkers begon, wordt aangenomen e sijat president Tudjman Vuko- ar in december 1991 bewust cas^eeft laten vallen om sympa- nie en daarmee internationa- erkenning van Kroatië te =tijgen. Sinds begin 1996 l^ordt het gebied bestuurd [oor de United Nations Tran sitional Administration for jastem-Slavonia, UNTAES. De D.Haipak van de UNTAES, geleid Mjoor de 58-jarige Amerikaanse 'Si SP%serve-generaal Jacques-Paul gjffilOein, is vreedzame integratie k^an Oost-Slavonië in Kroatië. dein heeft daarvoor vijfdui- ^'■■■(end troepen uit ondermeer vafelgië, Jordanië en Rusland. 6rSPe VN zorgen voor de ont- uur.nijning, ontwapening en we- leropbouw in het gebied, proberen de VN de ht erugkeer van de ruim 60.000 in Oost-Slavonië verblijvende Servische vluchtelingen naar Kroatië mogelijk te maken. Het merendeel komt uit de Krajina en West-Slavonië, twee gebieden die begin au gustus 1995 werden schoonge veegd door het Kroatische le ger. partijen De belangrijkste partijen zijn Tudjmans Kroati sche Democratische Bewe ging, HDZ, en de Onafhanke lijke Democratische Partij van Serviërs, SDSS. De laatste wordt geleid door psychiater Vojislav Stanimirovic, presi dent van de Republika Srpska Krajina, zoals de Serviërs Oost- Slavonië noemen. Respect voor de mensenrechten, reli gieuze en culturele vrijheid en enige mate van zelfbestuur vormen de kern van het SDSS- verkiezingsprogramma. De huidige Servische meerder heid krijgt stemrecht door de Kroatische nationaliteit aan te nemen. Ruim zeventig procent van het potentiële electoraat van 190.000 heeft dit inmid dels gedaan. De verwachting is dat zowel Kroaten als Serviërs langs etnische lijnen zullen stemmen, waardoor de verkie zingen in de dertig gemeenten in feite een volkstelling zijn. Door veranderingen van de districtsgrenzen blijft de Servi sche politieke invloed vooral beperkt tot gemeenteniveau. toekomst Het succes van de verkiezingen bepalen mede het succes van UNTAES, dat het afgelopen halfjaar een re delijke dialoog tussen Kroaten en Serviërs heeft gebracht. Cruciaal is echter de houding van de Kroatische regering na het vertrek van de VN-troepen op 15 juli 1997. De VN vrezen voor een etnisch en een vluch telingenprobleem als Kroatië de beloften niet nakomt om bijvoorbeeld Servische jonge ren vrij te stellen van dienst plicht, amnestie te verlenen aan Servische oorlogsmisdadi gers, met uitzondering van 150 met name genoemde verdach ten. Ook gelijke behandeling van Serviërs en Kroaten en de volledige medewerking bij de terugkeer van Servische vluch telingen naar hun voormalige woonplaatsen in Kroatië zijn door Zagreb toegezegd. VN verlaat Oost-Slavonië Kroaten krijgen zeggenschap na vijfjaar Servische overheersing Kerkhoven zijn niet heilig in oorlogen waar etnische waan rechtvaardiging geeft voor vernietiging. Op de be graafplaats van Vukovar vertoont een grafsteen de ken merkende stervormige inslag van een mortier, even ver derop is een stenen kruis gebruikt voor schietoefeningen. De inwendige staaldraden houden het nog bijeen. In het oude centrum van de Oost-Slavoonse stad ligt het ka tholieke kerkhof er troosteloos bij, in een kapotgeschoten om geving waarin levenden ver weg lijken. Een enkel huis is be woonbaar gemaakt, maar veel moeite is er niet gedaan om de sporen van geweld weg te wer ken. Vukovar is niet een stad waar tot voor kort een oorlog woed de. Maar sinds het vernietigen de beleg van eind 1991 is er niemand geweest die het nodig vond om haar te herbouwen. Degene die zich door nachtelijk Vukovar begeeft, waant zich in een door God verlaten verza meling ruïnes. Alleen de lokale kroegen staan overeind. Na de verkiezingen komt Oost-Slavonië in juli weer in handen van de Kroaten, na ruim vijf jaar Servische bezet ting. De 220.000 overwegend Servische inwoners van het ge bied zijn voorzichtig hoopvol en vooral argwanend. Want wat hebben ze te verwachten van het land waar ze indertijd tegen gevochten hebben. Om stemrecht te krijgen heeft Milorad Visie, één van de topfiguren van de Onafhanke lijke Democratische Partij van Serviërs, de Kroatische nationa liteit aangenomen. Eigenlijk zit dat hem hoog. „Ik heb een pas poort dat bol staat van de fas cistische Kroatische symbolen. Maar ik accepteer het want ik wil hier blijven en dus stem men." Uit stil protest heeft hij zijn documenten in het Ser visch, dus cyrillisch, onderte kend. Visie is één van de 120.000 inwoners van dit laatste stukje Republika Srpska Krajina die inmiddels de stap naar Kroatisch staatsburgerschap heeft gemaakt. In het centrum van Vukovar staat een lange rij Serviërs die hun Joegoslavische paspoort inleveren. Het is een verbitterende ervaring want ruim 60.000 Servische vluchte lingen komen uit delen van Kroatië die in augustus van 1995 zijn schoongeveegd door het Kroatische leger. Voor de Verenigde Naties, die het gebied sinds begin 1996 be sturen, zijn dit nog de minste problemen. Neem bijvoorbeeld het ruimen van de 600.000 mij nen in het gebied. Een paar da gen geleden nog reed een boer tijdens het ploegen op een landmijn en overleed. Een Slo- waaks bataljon is verantwoor delijk voor het ontmijnen. De commandant rekent voor: „Als we 24 uur per dag, zeven dagen per week mijnen en boobytraps onschadelijk maken, hebben we de klus in vijfjaar geklaard." Er verschijnt geen spoor van ironie op zijn gezicht. Prangender nog is het vluch telingenprobleem. Volgens de UNHCR, de VN-vluchtelingen- organisatie, willen de meeste Servische vluchtelingen in Oost-Slavonië terug naar hun vroegere woonplaats. Maar de Kroatische regering heeft haar eigen opvatting. Volgens haar zijn Kroaten gevlucht voor agressie en zijn Serviërs uit vrije wil vertrokken. Dat het vluchtelingenpro bleem een acuut karakter kan krijgen, wijt de UNHCR voor namelijk aan het maandenlan ge getreuzel van zowel Kroati sche als Joegoslavische regerin gen. Te lang hebben ze ont kend, verantwoordelijkheden afgeschoven en gegoocheld met aantallen. Maar als straks de VN-troepenmacht zich te rugtrekt, staan ze er alleen voor. „Dat begint nu te dagen, maar waarschijnlijk te laat", aldus een VN-woordvoerder. Ook aan Servische kant lijkt weinig realiteitszin. Boro-Bog- dan Rkman, verantwoordelijk voor de Servische vluchtelingen, zegt dat men bang is terug te keren. Die vrees nam eind maart toe nadat een Servische familie die na uitgebreide voor bereidingen thuis kwam, bin nen enkele uren door Kroaten hardhandig weer werd verwij derd. Als het aan Rkman ligt, gaat elke familie terug naar het huis waar ze vandaan komt. Maar wat doe je dan met bijvoorbeeld Kroaten die er nu wonen en op hun beurt gevlucht zijn uit Bos nië? Een antwoord komt er niet, maar 'terug naar eigen haard' heeft niettemin prioriteit. Voorwaarde voor een vreed zame reïntegratie van Oost-Sla vonië vereist een politieke wil en wederzijds vertrouwen. Maar mondelinge toezeggingen en beloften hebben hun beperkte waarde bewezen. De VN heb ben dankzij allerlei program ma's gezorgd voor dialoog tus sen Serviërs uit Oost-Slavonië en Kroaten, zegt een VN-mede- werker in Vukovar. „Tienduizenden hebben weer contact en er is een grootschali ge exodus van Serviërs voorko men." De VN vrezen echter dat het breekbare vertrouwen be schaamd wordt door nationalis ten in beide kampen. Oost-Sla vonië en vooral Vukovar zijn van groot emotioneel belang voor beide partijen. Het is de vraag of de Kroaten de noodza kelijk tact kunnen opbrengen en de Serviërs hun geduld kun nen bewaren, waarschuwen de VN. Dat de verhoudingen toch nog steeds even beschadigd zijn als de stad, bleek op Tweede Paasdag toen in Vukovar een bus met Kroatische politici met stenen bekogeld werd door Ser viërs. De nu nog reddende VN- pantserwagens zijn vanaf 15 juli vertrokken. I w ÏRRESPONDENTE iiét, Jf 7 e t s Wat ik van het nieuwe Zuid-Affika Itfjfid? Ik zal je eens wat zeggen, zonder ®m|t nieuwe Zuid-Afrika zaten we hier iet." In de scheve, zelfgebouwde hut aar Lynnette Matthee samen met t gefkar man Kallie en hun twee dochter- woont' kun je met zo'n uitspraak .Se kanten op. Maar Lynnette klaagt over haar hut, ze is er juist dank- aarvoor. „Vroeger, in het oude Zuid- zou ons gezin niet meer hebben Dan waren wij dakloos ge- n hadden ze onze kinderen in én kindertehuis gestopt. Vroeger had- f fa^ën we hier als blanken geen hut mo ppen bouwen, want dit was een kleur- eentigenwijk. Dan hadden we nergens gekund. Nee, ik ben het nieuwe )qaapid-Afrika heel dankbaar, want daar- oor zijn we als familie nog bij elkaar." rme blanken. Dat is niet een beeld t de meeste buitenstaanders van .483ptde 70 .pid-Afrika hebben, maar ze zijn er ze- ■/94fer wel. En in groeiend aantal, want de afschaffing van de apartheid Ijn alle banen open voor iedereen. >at heeft het aantal sollicitanten op ^flnen waar je geen tot weinig scholing por nodig hebt, vergroot. Niet zo ver- Q /onderlijk dus dat je onder de arme «cswlanken de grootste aantallen mensen I 95, egenkomt, die verbitterd zijn over de slaai)eranderingen in het land. Lynnette Matthee is zeker niet erbitterd. De gewezen boekbindster g77 lijkt nuchter tegen het leven aan. Het lar A)ad slechter kunnen zijn, meent ze. lichtïaar man raakte zijn baan kwijt in het voeder van een reorganisatie en vervol- [ens ging haar bedrijf dicht. Dat had rse ctfiets met de afschaffing van de apart- ten. leid te maken. Dat ze onderdak kon- krijgen in kleurlingenwijk van -iet visserdorpje Houtbaai wel. is bepaald geen riant onderkomen: II lUïen hut van golfplaat en bordkarton j,st.cPet drie kleine kamertjes. Binnen heb- koetten de Matthees het zo gezellig moge- eïirfax S611133^- Er staan een tv, een cas- i Jettedek en een koelkast. Een paar jon- ■5896/j[fi poezen kijken af en toe over de Irempel naar binnen. Voor de deur O0siicharrelt een hond met drie poten. „Er Bdkop/^I wel wat te verbeteren", zegt Lyn- jedijkejiette.Als het regent, lekt het erg. We voor nieuw bouwmateriaal, zo- we binnenkort het dak kunnen uitst..vervangen en een extra kamer bou- -33912#en' we staan °P de wachtlijst voor sen van die flats." Ze wijst naar een de Nogroep troosteloos uitziende flatgebou- "Maar dat zal wel lang duren. Er ar HcPin mensen die daar al tien jaar op Dl. tol wachten." *e werkt tegenwoordig op de toe- nan-d'ristenboten, terwijl Lynnette werk doet 6513 waarvoor de meeste blanke vrouwen ——--hun neus ophalen: ze strijkt en maakt nscha>-en schoon. Ze hebben er een inko- 350 - men aan dat voldoende is om zichzelf 0259. en hun kinderen goed te onderhou- DEN HAAG GERARD CHEL CORRESPONDENT Het verstrekken van goedkope leningen aan startende onder nemers in ontwikkelingslanden is' verkeerd. Leningen tegen een rente die veel lager ligt dan het markttarief of subsidies zijn 'opvoedkundig niet juist'. Een bedrijf hoort commercieel ren dabel te zijn. Dit zei drs F.J. Smit, directeur bij de Nederlandse Financie ringsmaatschappij voor Ont wikkelingslanden (FMO), deze week bij de presentatie van het jaarverslag. Volgens Smit, ver antwoordelijk voor de krediet verstrekking, moet voorkomen worden dat ontwikkelingslan den westerse fondsen zien als een 'onuitputtelijke bron van goedkoop geld'. „De ervaring leert dat een goedkope lening nooit wordt afgelost; het is dus geen krediet, maar een perma nente schenking. Maar het gaat niet alleen om het geld, het is ook slecht voor je reputatie", al dus Smit. Redenen voor de FMO om een hard punt te maken van een correcte terugbetaling van de leningen. Daarbij worden rechtszaken of faillissements aanvragen niet geschuwd. Smit reageerde met name op de situ atie in Afrika waar zoveel wes terse overheden en organisaties geld in willen pompen dat 'de ene donor de andere uit de markt perst', omdat 'ze allemaal aan willen tonen dat zij hun in vesteringen in Afrika op peil houden'. Smit: „Wij bieden leningen tegen het normale tarief, zeven, acht procent rente. Donorlan den komen met percentages van vier of minder. Als begin nend ondernemer pakje dan de goedkope lening. Maar wij vin den dat fundamenteel onjuist omdat Afrika daardoor afhanke lijk blijft." De directe hulp die de FMO beginnende ondernemers biedt ligt dan ook vooral op het on dersteunende vlak: trainingen, opleidingen en managements- begeleiding. In 1996 financierde de FMO in Afrika in 25 landen 140 (financiële) projecten en participaties ter waarde van ne gentig miljoen gulden. Daarbij richtte de FMO zich onder meer op commerciële banken, lease bedrijven en het kleinbedrijf. Uit een onderzoek van het Nederlands Economisch Insti tuut (NEI) blijkt dat de 2,3 mil jard die de FMO in de periode '85-'95 aan financiële instellin gen leende, werd doorgesluisd naar 3.800 lokale bedrijven, waarvan negentig procent mid den- en kleinbedrijf. 83 Procent van deze bedrijven maakt winst; er werken circa 100.000 men sen. Over 1996 maakte de FMO een netto-winst van 28 miljoen gulden, 33 procent meer dan in 1995. Puur woonplezier! Dagelijks van 10-17 uur. Van 7 t/m 11 april ook van 19-22 uur. Toegangsprijs 20.-. 's avonds 15.-. (incl. Huishoudbeurs) Amsterdam rai RAI-rnfolijn: 020-5043000. Rail idee 20% korting op reis en entree. Spreek af op SEIKO'S MessageWatch MeetingPoint! Entree Hollandhal (066-166). 6 april: Design Dag i.s.m. IM IQ Voor de liefhebber! Nederlandse top<Iesigners geven allerhande praktische interieurtips en geven een toelichting op hun werk. Extral Met uw toegangs kaartje gratis naar de presentatie van het Nederlands Interieur Collectief (NIC) in het Westlndisch Pakhuis in Amsterdam. Met gratis buspendcl vanaf de RAI

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7