Europese kritiek euthanasiebeleid Brug-tunnel Grote Belt Denemarken gaat open ikoêl Blair vergaloppeert zich in Schotland Buitenland Meerderheid Duitsers tegen kandidatuur Kohl Grimmige stemming in Brussel Zalm wil meer grip op EU-begroting Kans op terugkeer van Koenigscollectie kleiner Massief houten eetset •ERDAG 5 APRIL 1997 Helste trein weer Japans [URU Japan wil het snelheidsrecord voortreinen terugpakken, et hun befaamde 'Kogeltrein' hadden de Japanners lange tijd de eiste trein ter wereld, totdat de Fransen hun succesvolle TGV lan- erden met een dienstsnelheid van driehonderd kilomter per uur. In Jjjgurii maakte een nieuw model magneettrein gisteren een 'proefrit'. i is eigenlijk een onjuist woord want het voertuig rijdt niet met elen op rails, maar glijdt enkele millimeters boven een magneti- „he baan. Ook in Europa, in Duitsland, wordt aan deze nieuwe Tintechniek gewerkt. Maar de Japanse magneettrein wordt met _J0 kilometer per uur voorlopig de snelste trein ter wereld. 53 foto afp toru yamanaka Thina zorgt voor luguber record fjEVE» In 1996 is een record aantal mensen tot de dood veroor- arleseld, ongeveer 7000 mensen. Er zijn ongeveer 4000 doodvon- Ï-^sen voltrokken, waarvan alleen al in China 3500. Dat heeft ^jnnesty International gisteren bekendgemaakt. In 1995 werden [65 doodvonnissen uitgesproken en er 3276 voltrokken. De bte stijging in 1996 schrijft de mensenrechtenorganisatie voor n deel toe aan China, waar de regering vorig jaar een speciale [mpagne tegen de criminaliteit afkondigde. Veel gevangenen «het land kregen geen eerlijk proces en werden zeer snel na de noordeling geëxecuteerd. _)nthoofding in Saudi-Arabie rAD» In Saudi-Arabie is gisteren een Jordaanse man onthoofd, je ter dood was veroordeeld wegens het smokkelen van hasj en heroine. Dat maakte het ministerie van binnenlandse zaken be- ind. In Saudi-Arabie zijn tot op heden dit jaar 19 mensen ont- iofd. Vorig jaar werden 71 doodvonnissen voltrokken. In [udi-Arabie staat de doodstraf op moord, verkrachting en fugsmokkel. fanda geopereerd in VS iHiNGTONDe reuzenpanda Hsing-Hsing, die verblijft in de ^tional Zoo in Washington, wordt geopereerd wegens kanker, ij een medisch onderzoek was aan het licht gekomen dat Ising-Hsing kanker heeft aan de rechter teelbal, die bij de ope- itie zal worden verwijderd. Het 26-jarige dier werd in 1972 sa- ïen met het vrouwtje Ling-Ling door de Chinese regering aan e dierentuin geschonken. Ling-Ling overleed in-1992. Reuzen- anda's zijn een bedreigde diersoort. In de VS zijn er slechts drie i dierentuinen, ilnn "Vrachtschip naar ruimtestation [oskqu Rusland lanceert morgen een belangrijk vrachtschip aar zijn ruimtestation Mir. De Progress M-34 voert onderdelen an voor de defecte apparatuur die voor de zuurstofvoorziening )rgt. Ook brengt het brandstof mee om de baan van het station te krikken. Die is twaalf kilometer te laag ten opzichte van de die nodig is om de zesde ontmoeting met het Amerikaanse iteveer Atlantis midden mei niet te bemoeilijken. freinramp mogelijk door verblinding De bestuurder van een trein die maandag in het noor- Jen van Spanje ontspoorde en daardoor de dood van 18 inzit- inden veroorzaakte, heeft seinen die hem tot matiging van ïelheid maanden mogelijk niet gezien omdat hij door zonlicht jerd verblind. Het dagblad El Pais zei dat een reconstructie van Jet ongeluk bij het plaatsje Huarte Arakil had uitgewezen dat de pn op het tijdstip van het ongeluk recht in de bestuurderscabi- je moet hebben geschenen. Jineeuw in Mexicaanse woestijn iiExico-stadVoor de eerste keer in bijna veertig jaar heeft het in e Altar woestijn in Mexico gesneeuwd. Het zand van een deel an één van de droogste woestijnen van Mexico kleurde wit, auwelijks een week nadat het kwik er 40 graden had bereikt. De utoriteiten in de staat Sonora riepen de noodtoestand uit.voor e snelweg die langs de Amerikaans-Mexicaanse grens voert. 4Iet wegdek was bedekt met een pak sneeuw met een dikte van 30 centimeter. Straatlantaarns uit voor Hale-Bopp jQMERome, Milaan, Florence en vele andere Italiaanse steden - uilen vanavond hun straatverlichting dimmen om de komeet - lale-Bopp beter zichtbaar te maken aan de avondhemel. Vol gens deskundigen is vandaag in Italië de beste dag om de ko- ïeet te bekijken, al zal deze tot 10 april goed zichtbaar blijven. ome is van plan kaarsen langs de straten te plaatsen om het Ijvegvallen van het elektrische licht enigszins op te vangen. In Turijn worden ten behoeve van het publiek telescopen in een entoonstellingsruimte neergezet. ipriester ontslagen na homo-uitspraak In de Verenigde Staten heeft een priester zijn iaan als medewerker bij een stedelijke mensenrechtencommis- ie verloren, omdat hij tijdens een kerkdienst bijbelspreuken lad geciteerd waarin de doodstraf voor praktiserende homo- eksuelen werd geëist. Volgens het hof van appél in San Francis- o is het ontslag rechtmatig. Het hof verklaarde dat het ontslag ^an de priester geen schending van het recht op vrije menings- liting is. Privé kan Lumpkin elke mening uiten, maai' tijdens de iiitoefening van zijn beroep moet hij zich houden aan de doelen ^an de mensenrechtencommissie, aldus het hof. In de commis- I>ie had Lumpkin als taak vooroordelen en en alle vormen van liscriminatie te bestrijden. 'In strijd met mensenrechten Zonder veerboot naar Kopenhagen Bonn apder, de SPD-premier van de deelstaat Nedersaksen, het Een meerderheid van de meeste vertrouwen - van 31 Duitsers, 53 procent, vindt procent van de ondervraag- dat Helmut Kohl zich niet op- den. Kohl kreeg 25 procent en nieuw kandidaat had moeten SPD-leider Oskar Lafontaine stellen voor het bondskanse- 16 procent Gevraagd op wel- lierschap. Van de 1.000 perso- ke partij men zou stemmen nen die door het onderzoeks- als er zondag verkiezingen bureau Infratest werden be- werden gehouden noemde 35 naderd juichte 34 procent Ko- procent de CDU/CSU, 40 hls besluit om het nogmaals procent de SPD, 12 procent te proberen toe. Van ae per- de Buendnis/Gruenen, vijf sonen die na 1998 voor het procent de FDP, vier procent kanselierschap in aanmerking de PDS en twee procent de komen kreeg Gerhard Schroe- Republikaner. KOPENHAGEN AP straatsburg gpd De Nederlandse euthanasiepraktijk komt dinsdag in het Europese parlement in Straatsburg ter discussie. In een rapport over de rechten van de mens, waarover het Euro parlement zal stemmen, wordt de Nederlandse euthana siepraktijk veroordeeld als een schending van het recht op leven. thanasiepraktijk wordt veroor deeld. Roth breekt in haar rapport een lans voor het opnemen van een mensenrechtenparagraaf in het herziene Europese verdrag, waarover de regeringsleiders en staatshoofden op 16 en 17 juni tijdens de topconferentie in Amsterdam vergaderen. Ook de Nederlandse regering, die mo menteel het voorzitterschap van de EU bekleedt, is daar voor. In een onlangs uitgebrachte ontwerp-verdragstekst wordt onder meer een artikel voorge steld dat de Europese Commis sie opdraagt 'passend op te tre- „Een juridisch wangedrocht", zo noemt het Duitse Europarle mentslid Claudia Roth (de Groenen) de Nederlandse eu thanasiepraktijk. Dat euthana sie in Nederland in sommige gevallen gedoogd wordt, is vol gens haar in strijd met het Eu ropees Verdrag voor de Rechten van de Mens, dat ook door Ne derland is ondertekend. Dins dag wil Roth in Straatsburg pro beren het 626 leden tellende parlement achter haar 'mensenrechtenrapport' te krij gen, waarin de Nederlandse eu- den' tegen discriminatie geba seerd op ras, geloof, etniciteit, handicap, sekse, leeftijd of seksuele voorkeur. Daaraan wordt nog toegevoegd dat de EU is gebaseerd op de principes van 'vrijheid, democratie, res pect voor mensenrechten en fundamentele vrijheden en on afhankelijke rechtspraak'. In haar rapport, dat in een werkgroep van het Europarle ment met 16 tegen 12 stemmen werd aangenomen, wil Roth echter veel verder gaan. .Actie ve euthanasie bij gehandicap ten, langdurige coma-patiënten, gehandicapte baby's en oude ren moet zonder meer verbo den worden als schending van het recht op leven", aldus Roth. Zij denkt dat met deze uitspraak in het op te stellen verdrag van Amsterdam een eind kan wor den gemaakt aan de Nederland se euthanasiepraktijk. Vier jaar later dan gepland en twee keer zo duur als aanvanke lijk begroot wordt zondag de vaste-oeververbinding door en over de Grote Belt in Denemar ken geopend. Sommigen zijn blij dat daarmee de reistijd tus sen de twee grootste steden van het land zal worden bekort; an deren vrezen voor het einde van de veerdiensten, die reizigers met minder haast tijdens de tra ge oversteek volop gelegenheid gaven te genieten van het uit zicht. De Grote Belt scheidt de ei landen Seeland, waar Kopenha gen op ligt en Funen, dat met een korte brug is verbonden aan het schiereiland Jutland, waar Denemarkens tweede stad Aarhus op ligt. De 50 minuten durende oversteek met de boot is schitterend voor toeristen, maar frustreert vrachtwagen chauffeurs en anderen die geen boodschap hebben aan het uit- brussel» Geringe bereidheid tot discussie is af te lezen op het gelaat van deze Belgische politieman. De straten van Brussel waren gisteren het toneel voor grimmige demonstraties tegen de aangekondigde sluiting van de Renaultfabriek in Vilvoorde. Geweld bleef niet uit toen de de monstranten stuitten op een cordon van politie te paard en pantserwagens met waterkanonnen. De Franse Renault-topman Schweitzer toonde zich niet onder de indruk van de boze reacties. Hij dreigde zelfs de Belgische vestiging versneld te sluiten als de arbeiders het werk niet hervat ten. Tegen de uitspraak van de Belgische handelsrechtbank dat de sluiting van Renault-Vilvoorde 'onwettig' is, heeft het concern inmiddels beroep aangetekend. foto reuters yves herman zicht. Met wachttijden voor de boot en het aan en van boord gaan, vergt de 280 kilometer lange rit tussen Kopenhagen en Aarhus soms wel vijf uur. Zondag zullen de eerste goe derentreinen van de verbinding gebruik gaan maken. Passa- gierstreinen zullen in juni gaan rijden en de verbinding voor het autoverkeer zal volgend jaar worden geopend. Het spoortra ject omvat een acht kilometer lange tunnel van Seeland naar Sprogoe en een 6,6 kilometer lange brug van Sprogoe naar Funen. Het autoverkeer zal ge bruik maken van een brug in plaats van een tunnel tussen Seeland en Sprogoe. De verbinding over de Grote Belt heeft 38 miljard kroon (ruim 11 miljard gulden) gekost. Er wordt ook gewerkt aan een 18 kilometer lange brug-tunnel- verbinding tussen Kopenhagen en Malmoe in Zweden die begin volgende eeuw in gebruik zal worden genomen. Plannen voor Complete chaos in Kinshasa kinshasa rtr/afp/dpa De rebellen van het AFDL van Laurent-Désiré Kabila hebben vrijdag de diamantstad Mbuji Mayi ingenomen. In de Zaïrese hoofdstad Kinshasa is inmid dels een politieke chaos uitge broken. Gisteren plunderden vluchtende regeringssoldaten winkels en auto's in Mbuji Mayi, hoofdstad van de provin cie Kasai. De soldaten zouden daarna zijn gevlucht naar de stad Kananga, zo'n 100 kilome ter westelijker. De val van het economisch belangrijke Mbuji Mayi komt vier dagen na de inname door rebellen van het spoorweg knooppunt Kamina. De rebellen hebben inmiddels met de inna me van Luena een verdere stap gezet op weg naar Zaïres twee de stad Lubumbashi. noordwuk anp De Europese ministers van financiën moeten meer grip krijgen op de begroting van de Europe se Unie. Minister Zalm zal dit weekeinde tijdens de informele vergadering in Noordwijk met zijn collega's overleggen over de begrotingsdiscipline. „Een beetje steviger mag wel", zei de bewinds man over de huidige invloed van de ministers op de Europese miljardenbegroting. Hij wil in Noordwijk die van volgend jaar bespreken. Dit budget moet wat hem betreft „sober" zijn, „net als alle andere nationale begrotingen. Als we min der afdragen aan Brussel, creëren we vanzelf ruimte in 1998". De Nederlandse bewindsman wil echter dat hij en zijn collega's eerst hun oordeel geven over het ontwerpbudget dat de Europese Commissie op stelt „om te kijken of het een behoorlijke begro ting is". De minister verwacht geen enkel verzet Alle ministers zijn niet helemaal te spreken ove de bestaande gang van zaken." Zalm wil voorko men dat vakministers de financiële ruimte in de begroting voor eigen uitgaven opeisen zonder dat hij en zijn collega's erover geraadpleegd worden. De informele ministerraad aan de Zuid-Holland se kust draait verder vooral om de beslissing wel ke landen op 1 januari 1999 de Europese muntu nie EMU vormen. Minister Zalm spreekt van een „lastige" discussie. Zijn Franse collega Arthuis wil een besluit na de Franse parlementsverkiezingen in maart volgend jaar om te voorkomen dat de Europese „rapportcijfers" een te groot stempel drukken op de voorkeur van de kiezers. Akkoord over bio-ethiek OVIEDO AP Twintig Europese landen heb ben gisteren in de Spaanse stad Oviedo een akkoord getekend over beheersing van onderzoek met menselijk genetisch materi aal en klonen. Het Mensenrech ten- en Biogeneeskundeak- koord van de Raad van Europa verbiedt onder andere het klo nen van menselijke embryo's voor onderzoeksdoeleinden. Het akkoord verbiedt ook de handel in lichaamsdelen en re guleert orgaantransplantaties. Britse liberaal-democraten hangen prijskaartje aan programma londen hans geleunse Het had gisteren de grote dag van het Klein Duimpje onder de drie toonaangevende Britse po litieke partijen moeten worden. De presentatie van het Liberaal- Democratische verkiezingspro gramma, aangeprezen als een menu met prijskaart, werd pu blicitair echter volkomen on dergesneeuwd door een 'ver spreking' van Labour-leider To ny Blair over Schotlands 'onaf hankelijkheid'. Wat de Liberaal-Democrati sche leider Paddy Ashdown met zijn programma van 'eerlijke keuzes' wel bereikte was dat de twee politieke reuzen zich een drachtig op Klein Duimpje stortten. Zijn berekening dat de twee miljard pond die de 'Lib- dems' in onderwijsverbetering willen steken de gemiddelde belastingbetaler slechts 45 pen ce (1 gulden 38) per week kost, werd door hen weggehoond. „Ze kunnen niet rekenen", zei Labours schaduwminister van financiën George Brown. En zijn Conservatieve opponent Kenneth Clarke kwam al reke nend uit op twee pond per week voor iedere belastingbetaler. Ashdown beet gisteren echter flink van zich af met de be schuldiging dat de grote partij en de kiezer voor dom houden. „Iedereen begrijpt dat beloftes tot belastingverlaging niet sa mengaan met beloftes voor ver betering van onderwijs, gezond heidszorg en andere voorzie ningen. Daarom zeggen wij: één procent inkomstenbelasting er bij". Bovendien willen de Libe ralen ook een aantal indirecte belastingen verhogen, zoals op benzine en sigaretten. Ashdown's partij, goed voor 26 Lagerhuiszetels, wordt door slechts elf procent van de kie zers gepruimd. En slechts veer tien procent van het electoraat - en dan vooral de wat rijpere da mes - ziet in de 56-jarige partij leider een aantrekkelijke kandi daat-premier. Na deze verkie zingen gaat Ashdown hoe dan ook met politiek pensioen, waarschijnlijk de enige manier om zijn bijnaam Paddy Pants-- down (Broekzakker), enkele ja ren terug opgelopen door over spel met zijn secretaresse, kwijt te raken. Wellicht dat de Liberaal-De mocraten in Schotland het min ste schade oplopen. Met Labour hebben zij een pact tot grond wetsherziening afgesloten dat onder meer voorziet in eigen parlementen voor Schotland en Wales. Voor Ashdown is dit een sleutelpunt, maar Labour krab belt steeds meer terug, mogelijk ingegeven door angst dat de kiezers geloof zullen hechten aan John Majors beschuldiging dat de plannen tot uiteenvallen van het Verenigd Koninrijk zul len leiden. Gisteren liet Tony Blair in een bui van ondoordachte eerlijk heid in het dagblad de Scots man afdrukken wat alle natio- een vaste verbinding tussen De nemarken en Duitsland zijn vanwege de hoge kosten in de ijskast gelegd. De veerdienst over de Grote Belt is de drukste van Denemar ken, maar de staatsrederij Scandlink treft voorbereidingen om de dienst op te heffen wan- i neer de oeververbinding volle dig in gebruik is. De reguliere veerdiensten begonnen in 1883 met twee treinponten. De eerste autoferry werd in 1930 in de vaart genomen. De Grote Belt is lange tijd een uitdaging geweest voor inge nieurs en politici. Over een tun nel werd al gepraat sinds 1855. Talrijke voorstellen passeerden de revue en na de nodige poli tieke verwikkelingen besloot het parlement in 1986 eindelijk tot de aanleg. Tijdens de bouw zorgden een overstroming in 1991 en een brand in 1994 voor oponthoud. Bij ongelukken tij dens de aanleg kwamen zeven arbeiders om het leven. Puber in cel voor T-shirt 'Fuck the police' Een Franse tiener staat waar schijnlijk een gevangenisstraf te wachten voor het dragen van een T-shirt met de tekst „Fuck the police". De maximale straf is twee jaar. De openbare aan klager in Melun, een buitenwijk van Parijs, zal de jongen aankla gen wegens belediging van offi ciële vertegenwoordigers van de wet. Daarnaast beschuldigt hij hem van seksuele bedreiging van het wettelijk gezag, waarop een maximale straf van twee jaar staat. Woedende politiemannen ar resteerden de tiener op een avond waarop twee vrouwelijke agenten buiten dienst in een trein in een buitenwijk van Pa rijs door vijf jongeren werden verkracht. Doema overstemt veto Jeltsin moskou gpdten met een onschatbare waar de, ziet als compensatie voor het oneindige leed de Russen door de nazi's aangedaan. Blijft de Senaat inderdaad bij zijn mening, dan moet Jeltsin de wet tekenen. Een laatste mo gelijkheid is dan nog het in schakelen van het Constitutio nele Hof, dat toeziet op de nale ving van de Grondwet. Volgens Jeltsin is de wet in strijd met het internationale recht. De Koenigscollectie werd in 1941 door het Rotterdamse mu seum Boymans-Van Beuningen aan de nazi's verkocht, waarna de verzameling in de vroegere DDR aan het einde van de oor log door de Sovjetrussen werd 'bevrijd'. De Nederlandse rege ring stelt dat de collectie moet worden teruggegeven, omdat de transactie illegaal was en Ne derland en de Sovjet-Unie tij dens de oorlog geallieerden wa ren. De Russen, die meer dan 45 jaar ontkenden de 526 etsen en tekeningen in hun bezit te heb ben, voelen daar echter niet veel voor. De kans dat ons land de Koe- ningscollectie, een van oor sprong Nederlandse kunstver zameling, terugkrijgt van Rus land is gisteren kleiner gewor den. De Doema, het Russische parlement, overstemde het veto dat president Jeltsin had uitge sproken over een eerder aange nomen wet waarin staat dat de in de oorlog op de nazi's buitge maakte kunstschatten Russisch blijven. De hiervoor benodigde tweederde meerderheid werd krap gehaald in de Doema. Toen de Doema twee maan den geleden het wetsvoorstel aannam, ontketende dit een storm van verontwaardiging in Duitsland. Jeltsin sprak zijn veto over de wet uit, omdat hij inter nationale schade voor zijn land vreesde. Nu de Doema Jeltsin opnieuw heeft gedwarsboomd, is de Federatieraad, een soort Eerste Kamer, aan zet. Maar ook binnen dit college bestaat een duidelijk meerderheid die de honderdduizenden kunstschat- nalisten al maanden van de da ken schreeuwen: het voorgestel de parlement wordt een mach teloos praatcollege. „Ik ben een Engels parlementariër en aan de soevereiniteit van het West minster parlement wordt niet getornd", aldus Blair. Blairs schijnbaar onaantast bare image liep meteen schade op. Hij kwam in Glasgow niet echt meer uit zijn woorden toen verslaggevers hem wezen op de tegenstrijdigheid dat een Schots parlement de belastingen met maximaal drie procent mag ver hogen, terwijl Labour alle Britse kiezers plechtig heeft beloofd dat de inkomstenbelasting vijf jaar lang niet omhoog zal gaan. Labours grote concurrent in Schotland, de Schotse Nationa le Partij, sloeg meteen toe. „Blair is niet meer dan een Tar tan Tory", schamperde SNP-lei- der Alex Salmond. UNLIMITED Op bestelling nu r-Tfc compleet 5-delig Ijl',—Tj voor slechts 895,- ■255. ut£> Sfeervolle binnen/buiten-set, bestaande uit een hangoortafel en 4 klapstoelen van massief hout. De tafel is uit te breiden tot 8 personen (90x160-240 cm). Onderhoud: plantaardige olie.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5