van Te weinig geld voor medisch onderzoek Kok praat nog net niet over 'feestbegroting' ilOOIE NACHTEN MET CIACCI EN VAN TIL Binnenland Genetisch geknutsel Jan banden gelegd olitici moeten fouten fierheid corrigeren Halfjaar geëist tegen chauffeur Nabestaanden vinden straf 'fors' Zorgen minister Dijkstal lijken snel bewaarheid Licht in duisternis :RDAG 5 APRIL 1997 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dienster ury i haag anp .derzoekers die biotechnolo- ch ingrepen willen doen bij iren, zoals het 'maken' van de ïr Herman of het Schotse laap Dolly, hebben met on- ddellijke ingang daarvoor een rgunning nodig. Dat heeft mi- iter Van Aartsen (landbouw), oj dergelijke vergunningen LCliet afgeven, bepaald in het sluit technologie bij dieren t sinds gisteren van kracht is. ^|8eDe minister zal slechts een daartgunning voor die biotechno- jische handelingen verlenen n 8ei, ze geen onaanvaardbare ge- ene igen hebben voor de gezond- oven heid of het welzijn van dieren. Ook mogen er geen ethische bezwaren bestaan tegen die in grepen. Een speciale adviescommis sie, met daarin onder andere biologen en ethici, zal de voor gestelde experimenten beoor delen. De vergunningplicht gold tot nu toe alleen voor proeven die door of met overheidsin stanties werden verricht. Voor biotech-handelingen binnen projecten die momen teel al plaatsvinden, zoals die van het Leidse bedrijf Phar- ming, geldt een overgangsrege- ling. assen anp Officier van .justitie W. Bekke ring bij de rechtbank in Assen heeft gisteren zes maanden cel geëist tegen de veertigjarige buschauffeur uit Hoogeveen. Volgens de officier is de chauf feur verantwoordelijk voor het busongeluk in het Duitse Win terberg op 12 februari vorig jaar. Het ongeval kostte zeven mensen uit Deventer het leven. 41 Mensen raakten gewond, on der wie de chauffeur zelf. De of ficier heeft er geen bezwaar te gen als de celstraf wordt omge- A jtomatiseren vaak natte-vinger-werk •hoven Het bedrijfsleven en de overheid steken jaarlijks eni- ientallen miljarden guldens in informatietechnologie (IT). In jraktijk is er bij de besluitvorming over dergelijke investerin- Tj voor een belangrijk deel sprake van de 'natte vinger'. Bij de "Sste bedrijven en instellingen ontbreekt het zicht op het nut 1 een dergelijke investering. Dat blijkt uit onderzoek van |Wtz naar deze problematiek. Hij promoveert dinsdag op zijn Merzoek aan de Technische Universiteit Eindhoven. )~el geëist voor afschieten lichtkogel p- terpam Officier van justitie F. Westerbeke heeft gisteren e jjr de rechtbank in Rotterdam achttien maanden cel, waarvan n-voorwaardelijk, geëist tegen de 22-jarige man uit Doetin- j-j .pn. De man wordt ervan verdacht tijdens Feyenoord-Ajax een e „itkogel naar een Ajax-supportersvak in de Kuip te hebben ge- ©ten. Voor de wedstrijd zou hij een auto met Ajaxvlaggetjes 't-iben vernield. Die was overigens speciaal door het weekblad j )orama neergezet. De advocaat van de Doetinchemmer sprak vermoeden uit dat het weekblad ook achter het incident met Ie giichtkogel zat. Uitspraak 18 april, en c dieii&S Mode slecht voor Bijenkorfwinst rljTERDAMDe modeketen M&S Mode heeft de winst van Ko- elmiklijke Bijenkorf Beheer (KBB) een flinke knauw gegeven. De towinst over het op 31 januari 1997 afgesloten boekjaar be en ieg 61,7 miljoen gulden, het slechtste resultaat in tien jaar. De dat eet van het concern, warenhuizen en speciaalzaken, steeg tot E miljard gulden, honderd miljoen gulden meer dan over het boekjaar. M&S Mode onderging recent een forse face-lift, aaiverwachting was dat dat tot een flinke groei zou leiden. Het endeel bleek waar. De traditionele klanten, vrouwen van bo- ii de veertig, bleken niet gecharmeerd van de nieuwe collectie, e dezonnige vooruitzichten voor de economie en de getroffen om M&S uit de verliezen te krijgen zullen dit jaar euter wel voor een stijging van de winst zorgen, verwacht de dat p directie. hand oora chaag anp rheden die zich schuldig ïtstaien aan mogelijk strafbaar doelen, moeten in de eerste via politieke controle |- gemeenteraden, Provinci- sneigtaten en parlement en via e iijuurlijke controle door een 'endgr overheidsorgaan worden mjrrigeerd. i het kader van de bestuur- controle gaat de regering >e v$r gebruik maken van haar ;e rajjegdheid om besluiten van ktire overheden te schorsen of dezyernietigen. Eventuele in- ikeling van het strafrecht puijt pas in tweede instantie ridisde hoek kijken. Voorlopig is jn wi niet nodig om hiertoe de va di van bsitie huurders ^Vag.gpd positie van huurders ten op-- ite van huisbazen en wo- ebouwcorporaties wordt gszins versterkt. Het kabinet rt daartoe een voorstel over- Jtmen van staatssecretaris Jimel van volkshuisvesting, i dit besluit lokt de regering i stevige aanvaring uit met coalitiepartij PvdA. De afge- en dagen hebben de staats- retaris en de huisvestings- cialist van de PvdA, Duives- "j y'n, tevergeefs geprobeerd een npromis te bereiken over de T &eirderskwestie. De Tweede Jner bespreekt deze maand arvl initiatiefwetsvoorstel van Dat standpunt heeft het kabi net gisteren ingenomen naar aanleiding van het zogenoemde Pikmeer-arrest van de Hoge Raad. Dit arrest sluit strafvervol ging tegen een overheid of openbaar lichaam uit indien er sprake is van handelen ter uit voering van een wettelijk opge dragen bestuurstaak. Het in augustus vorig jaar ge wezen arrest leidde er toe dat de klad kwam in de vervolging van met name door overheids organen gepleegde milieudelic ten. Het bekendste voorbeeld betreft een door het openbaar ministerie geseponeerde zaak tegen de met vuile grond rom melende gemeente Nijmegen. wordt versterkt Duivesteijn, waarin verhuurders meer plichten opgelegd krijgen. Ze moeten bijvoorbeeld lang te voren een huurverhoging aan kondigen en zouden verplicht worden daarover te overleggen met de huurders. Het voorstel van Duivesteijn gaat Tommei te ver. De staatssecretaris wil huurdersorganisaties hooguit wat meer bevoegdheden geven. Het initiatief om overleg te voe ren over bijvoorbeeld huurver hogingen, moet in de ogen van Tommei uitgaan van de huur der. Daarbij gaat het om 'huur dersorganisaties' die aan tafel zitten met grotere verhuurders (die meer dan honderd wonin gen bezitten). zet in dienstverlening. Hij eiste verder een voorwaardelijke rij ontzegging van een jaar met een proeftijd van twee jaar. De bus was kort ervoor ver trokken uit het skioord Hom berg voor de terugreis naar Ne derland. Tijdens een steile afda ling bij Winterberg kwam de bus in een onoverzichtelijke bocht in botsing met een dub beldekker van hetzelfde bedrijf die voor hem reed. De bus raak te van de gladde weg en beland de op zijn kop in een dal. Vol gens de officier is er sprake van dood door schuld en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Het sneeuwde al geruime tijd en op de weg lag een dik pak sneeuw. De volgens de offi cier te snel rijdende bus had echter geen sneeuwkettingen De advocaat van de bus chauffeur, M. van der Werf, be pleitte vrijspraak. Volgens hem heeft zijn cliënt geen schuld. De werkelijke oorzaak van het on geval was dat de voorste bus moest remmen, omdat een sleepkabel de weg volledig ver sperde. Ten tijde van het onge val werd juist een geslipte auto weggesleept. De advocaat noemde het begrijpelijk dat de chauffeur de sneeuwkettingen niet heeft gebruikt. De bus reed namelijk op winterhanden. Hij weersprak ook dat de bus te hard reed. In zijn slotwoord zei de chauffeur dat hij geen schuldige is, maar slachtoffer. „Ik ben er honderd procent van overtuigd dat ik alles heb gedaan om het ongeval te voorkomen." Uit spraak 18 april. „Ik leef met u mee", zegt een jonge, blonde De venter vrouw met tranen in haai" ogen. Nauwe lijks tien seconden nadat rechtbank-president L. Lafleur de rechtszaak tegen de Hoogeveense buschauffeur in een stapipvolle Asser rechtszaal heeft afgehamerd, stapt ze op de verdachte af. De vrouw, die bij het busdrama op 12 februari vorig jaar bij het Duitse Winterberg haar vader en moeder verloor, geeft hem een hand. Hij bedankt haar. Daarna komt een tweede nabestaande op de chauffeur af. Ook hij richt zich direct tot de chauffeur, grijpt hem bij de schouder: „Mag ik me even voorstellen, Vermeulen is mijn naam. Mijn wouw Dea is omgekomen bij het busongeluk. Mag ik u, na de veroordeling, nog eens opbellen om samen over de zaak te praten?" „Natuurlijk", reageert de man die nog geen minuut daarvoor zei 'zich honderd procent onschuldig' te voelen: „Wat knap van u dat u hier bent." De direct-betrokkenen bij het busongeluk, waarbij zeven medewerkers van sportcentrum De Scheg en partners om het leven kwamen, gingen gisteren in Assen opnieuw de confrontatie aan met de feiten van het ongeval. De rechtszaal zat vol met nabestaanden en overlevenden. De eis die officier van justitie W. Bekkering tegen de veertigjarige chauffeur uitsprak, werd algemeen als 'redelijk fors' ervaren. Een half jaar celstraf voor te hard en onvoorzichtig rijden noemde Tiny Vosselman, inzittende van de rampbus, zelfs 'on nodig'. De man die zichzelf eveneens 'slachtoffer' noemde, heeft volgens Tiny Vosselman al levens lang gekregen. Ook voor Aloys Alma, die door het busdrama zijn zus en zwager verloor, kan een eventuele ver oordeling achterwege blijven. De vaststelling 'schuld zonder straf, vindt hij voldoende. „Ik denk niet dat wij iets opschieten met een uit spraak." Maar, voegt hij eraan toe, „dat ligt voor iedereen natuurlijk anders." Hoewel de meesten waren gekomen om nog weer wat 'stukjes van dc puzzel' te verzamelen, hadden ze ook de stille hoop dat de buschauffeur iets tegen hen 'persoonlijk' zou zeggen. Geen spijt, maar deelne ming, had Alma bijvoorbeeld verwacht. „Hij had het laatste woord. Hij zegt dat hij er alles aan ge daan heeft om het ongeval te voorkomen en dat hij zo zielig is. Maar hoe denk je dat wij ons voe len? Hij heeft niet gezegd, wat anderen wel tegen ons'zeggen. Zoiets als: sterkte." De discussie in het kabinet over de be groting van volgend jaar vertoont vol gens premier Kok 'een beetje de trekken van een luxeprobleem'. Het gaat Neder land economisch «en financieel zo voor de wind, dat er vooral gepraat wordt over de verdeling van meevallers. Vol gens Kok kunnen veel andere Europese landen dat niet zeggen. Het kabinet boog zich gisteren voor de eerste keer over de aanzet voor de begro ting 1998. Mede door de positieve toon van het deze week gepresenteerde Cen traal Economisch Plan, toonde premier Kok zich na afloop van de ministerraad optimistisch over de afloop van de be sprekingen binnen twee weken. In ieder geval worden de uitkeringen komend jaar opnieuw aan de lonen gekoppeld. Daar bestaat volgens de premier 'geen greintje twijfel over'. Kok becijferde dat er in het komende verkiezingsjaar circa drie miljard gulden te verdelen valt, nadat het financierings tekort al extra is verlaagd. Waar deze miljarden aan besteed worden, is nog onderwerp van beraad. Hoog op het lijstje staat in ieder geval extra koop kracht voor de mensen met de laagste inkomens. Ook moeten belastingen en premies die werkgevers betalen voor hun personeel omlaag. Hoewel er dus meevallers zijn, wilde Kok niet spreken over een 'feest-begro- ting'. „Het blijft passen en meten", aldus de premier, die benadrukte dat het kabi net nog veel meer wensen heeft. Zo moet er geïnvesteerd worden in nieuwe (spoor)wegen, in het onderwijs, de kin deropvang en in de veiligheid van grote steden. Ook de modernisering van de huidige industrie naar milieu-verant woorde productiewijzen, vereist de nodi ge overheidsinvesteringen. Kok waarschuwde dat de drie miljard extra financiële armslag er pas daadwer kelijk is, als de ministeries hun budget ten niet overschrijden. Dat is bij volksge zondheid zeker niet het geval. Daar hikt minister Borst tegen een tekort van bijna één miljard gulden aan. Minister Zalm van financiën wil dat Borst haar uiterste best doet dit financiële probleem zelf op te lossen. Lukt dat niet dan zal Zalm of een an dere minister bijspringen. Zo houdt mi nister Melkert (sociale zaken) naar eigen berekening dit jaar 1,5 miljard over en volgend jaar 800 miljoen. Afgelopen twee jaar is de meevaller op de sociale zeker heid ook al gebruikt om de tekorten bij de volksgezondheid op te lossen. kUI\let het elegante slaapkamerdesign van Ciacci beleeft veL mooie nachten en rustgevende momenten vóór veer?n na slapen gaan. Want dit exclusieve taliaanse Huis smeedt als eerste klassiek ver(jzer en moderne vormgeving tot één geheel. Til toont u deze verrassende collectie grote veelzijdigheid. De fragiele landantwerpen zijn namelijk met vele nenifcpties leverbaar en geschikt maken voor jecjer gang. a J^baar slaapsysteem. Historicus Blom wil een jaarlijks bevrijdingsdebat vught anp Er zou een jaarlijks Nationaal Herdenkings- of Bevrijdingsde bat moeten worden gevoerd. Dat is een voorstel van profes sor J. Blom, de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie (RIOD). Hij lanceert zijn plan vanmiddag bij de openstelling van Nationaal Mo nument Kamp Vught. Thema's die volgens hem kunnen worden aangesneden zijn de vluchtelingenproblema tiek, de klachten over het ge brek aan burgerzin, het waag stuk van de geringe arbeidspar ticipatie, de vragen over de toe komst, sociale zekerheid en ver der de internationalisering en de milieuproblematiek. De discussies moeten zich verheffen boven de dagelijkse polemiek. Daarvan is Blom na melijk bepaald niet onder de in druk. Die lijkt op „triviale publi cistische aandachtzoekerij en politieke vliegenafvangerij Gegevens uit de bezettings- en oorlogsgeschiedenis kunnen bij de debatten worden betrok ken, maar er moet streng wor den gewaakt voor onhoudbare en verwarrende gelijkstellingen van situaties uit de jaren '40-'45 met het heden. Die kunnen de discussies vertroebelen, waar schuwt Blom. „Ik denk bijvoor beeld aan het te pas en te onpas te berde brengen van de 'burge meester in oorlogstijd' als er compromissen moeten worden gesloten." AH-kaart kent het koopgedrag van de klanten DEN HAAG GPD Een nieuwe klantenkaart van supermarktketen Albert Heijn (AH), met ingebouwde Chip knip, gaat precies bijhouden welke boodschappen een con sument doet. Bestedingen wor den tot in het kleinste detail vastgelegd. De klanten van AH wordt op grond van hun uitga ven al dan niet speciale voor deeltjes gegund. Dat valt af te leiden uit een intern marketingplan van AH over de vaste klantenkaart met Chipknip. AH wil de kaart uiter lijk eind volgend jaar introduce ren onder honderdduizenden klanten. De nieuwe kaart moet AH een schat aan nieuwe infor matie opleveren. Het bedrijf weet nu slechts in grote lijnen waarnaar de interesse van indi viduele consumenten uitgaat door vergelijking van Airmiles- bestanden met 'postcode-pro fielen'. De Consumentenbond zegt dat het voordeel beter aan de kassa uitbetaald kan worden. Een woordvoerder: „We zien nu al dat door de Airmiles de on derlinge prijsverschillen tussen supermarkten sterk zijn geste gen. Het lijkt geweldig om zo maar dertig procent korting te krijgen op een product, maar de rest van de boodschappen is juist weer duurder." DESIGNCENTRUM Gezondheidsfondsen sturen brandbrief naar kabinet Het medisch wetenschappelijk onderzoek in ons land dreigt door overheidsbezuinigingen in de knel te komen. Nu al zijn zo'n 2000 wetenschappers direct afhankelijk van giften van gezondheidsfondsen als de Nierstichting en het Astmafonds. Zestig tot tachtig procent van de aan vragen van ziekenhuizen en universiteiten moet door de ze fondsen wegens geldgebrek worden afgewezen. In een brandbrief aan het kabi net en de politieke partijen vra gen de fondsen om in de nieu we begroting extra geld voor medisch wetenschappelijk on derzoek uit te trekken. Volgens de fondsen gaat door de huidige bezuinigingen veel medische kennis verloren. Dat heeft tot gevolg dat de kwaliteit van de behandelingen achteruit gaat. Volgens de gezondheidsfond sen zijn ook al diverse vakgroe pen zoals de vakgroep longfy- siologie in Leiden, de dupe ge worden van de bezuinigingen. Wetenschappelijke adviesraden waarschuwen voorts voor ver dere sanering in het medisch wetenschappelijk onderzoek. In totaal wordt in Nederland jaarlijks ruim een miljard gul den aan medisch wetenschap pelijk onderzoek uitgegeven. Vijftien procent daarvan komt van de fondsen. Het ministerie van onderwijs, cultuur en we tenschappen geeft 400 miljoen gulden aan onderzoek uit, ter wijl onderzoeksinstituten als TNO en RIVM 270 miljoen gul den krijgen. De farmaceutische industrie geeft 250 miljoen gul den uit aan onderzoek. „In vergelijking met ons om ringende landen wordt in Ne derland uiterst zuinig met on derzoeksgelden omgesprongen. En dat terwijl de drie miljoen donateurs aan de fondsen toch aangeven dat medisch-weten- schappelijk onderzoek heel be langrijk wordt gevonden door de bevolking", aldus J.Alexan der, directeur van de Nierstich ting. In totaal wordt in Neder land 60 miljard gulden aan de medische zorg uitgegeven. Minister Dijkstal van binnen landse zaken uitte nog don derdag zijn toenemende zorg over de politisering van de Turkse gemeenschap in Ne derland door beïnvloeding vanuit 'het buitenland'. Hij zei het niet toelaatbaar te vin den dat organisaties de Turk se gemeenschap in Neder land willen gebruiken voor hun politieke doeleinden. De dag erop lijken zijn zorgen werkelijkheid te worden in Schiedam. De minister doelde met zijn uitlatingen op extremistische organisaties als de uiterst rechtse Grijze Wolven en de Koerdische vrijheidsbeweging PKK. Beide organisaties zijn zowel in Turkije als in Neder land en in andere landen met een Turkse gemeenschap ac tief. De afgelopen week von den geregeld gevechten plaats. Zo raakten woensdag avond na de voetbalwedstrijd Turkije - Nederland in Den Haag en Arnhem groepen Turken en Koerden slaags. In Den Haag bijvoorbeeld gin gen tientallen Turken en Koerden elkaar te lijf met ste nen en stokken. Burgemeester Deetman van Den Haag besloot gisteren de voor morgen geplande mars voor vrede en veiligheid af te gelasten. Hij vreesde voor wanordelijkheden. Hij vertel de niet waarop die verwach tingen gebaseerd waren. De Regionale Steunfunctie Al lochtonen RSA respecteerde de zorgen van de burgemees ter en riep meteen iedereen op morgen niet naar Den Haag te komen. In Vlaardingen gaat van daag een bijeenkomst van de Turkse Federatie Nederland vooralsnog wel door. De Anti- Fascistische Actie (AFA) had om een verbod gevraagd om dat TFN een mantel-organi satie van de extreem rechtse Grijze Wolven zou zijn. barendrecht» In Barendrecht loopt een bouwvakker de in aanbouw zijnde Tweede Heinenoordtunnel uit, regelrecht het daglicht in. De tunnel wordt onder de Oude Maas ge bouwd. Deze week zijn de eerste honderd geboorde meters onder de grond voltooid. Met deze voor Nederland unieke boortechniek moet ook de ondergrondse hogesnelheids- spoorlijn worden gebouwd. Het project, dat uit twee tunnelbuizen bestaat, is door Rijkswaterstaaat op 256 miljoen gulden begroot. Voor elke tunnelbuis heeft de bouwer een jaar nodig. foto anp ton borsboom

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3