Het geheime Capitool >n 196 td ;h» Bunkercomplex onder hotel in oorlogstijd toevluchtsoord voor Amerikaanse regering js ziet er nog uit alsof het zó gebruikt kan \irden. De slaapzalen, het ziekenhuis, de ópt radiokamers, het '8 tl restaurant en de Agaderruirnte voorde ïitjfe/! van het Huis van s, Afgevaardigden. Het k tweede Capitool van Inerika ligt onder het luxueuze Greenbrier tel in de heuvels van West Virginia. Ruim tig jaar lang was het ondergrondse bunkercomplex een "theim toevluchtsoord D'" voor de leden van de rikaanse regering. Ze r= konden er terecht in Btw/ van een nucleaire Oorlog. Nu die dreiging Iorbij is en het geheim And is gemaakt, is het alleen nog een ;r I toeristische attractie. .pij Maar de voormalige 1 eerder weet het zeker: iersin Amerika is nog -o'n complex ingericht. Voor het geval dat... The Greenbrier: speeltuin voor de rijken en dekmantel voor één van de geheimste projecten van de Amerikaanse regering: het verborgen Capitool. daarvan niet het beste voorbeeld is, geeft hij ook onmiddellijk toe. Na het uiüekken van het bestaan van het complex hebben velen in Washington er immers vraagte kens bij gezet. Nooit beproefd Hoe moesten bijvoorbeeld die 538 parle mentariërs in crisistijd naar White Sulp hur Springs worden gebracht? The Greenbrier ligt vierhonderd kilometer van Washington, een reis die dus uren zou vergen. White Sulphur Springs heeft bovendien maar een klein vliegveld. Ook stond tevoren vast dat de Congresleden hun vrouwen en kinderen niet mochten meenemen. „Toen ze dat zeiden, had ik al meteen geen belangstelling meer", zei de vroege re voorzitter van het Huis van Afgevaar digden, de in 1994 overleden Tip O'Neill eens. De meeste parlementariërs ver klaarden, nadat bekend was geworden wat met hen in oorlogstijd zou gebeuren, dat zij in zo'n geval eerder naar hun thuisstaat en htm families zouden gaan dan zich zouden laten opsluiten in een veilige bunker terwijl hun gezinnen een zekere dood tegemoet gingen. De effectiviteit van de bunker is ook nooit echt beproefd. Alleen in 1962, twee jaar na de voltooiing ervan, werd tijdens de rakettencrisis rond Cuba alarm gesla gen. Bij de bunker arriveerden plotseling vrachtwagens vol met dozen met waar devolle, vaak historische documenten uit de archieven in Washington. Die moes ten in veiligheid gebracht worden 'voor het geval dat'. Geen senator of afgevaardigde heeft echter voor 1992 ooit een voet gezet in het 'Government Relocation Center', zoals de officiële naam luidde. Dat is ook een van de redenen, waarom de publica tie van The Washington Post over Project Greek Island geen politiek oproer veroor zaakte. Met de koude oorlog achter de rug zagen velen zulke schuilplaatsen eer der als een bizarre herinnering aan een tijd die toch nooit meer terug zou ko men. Stilgezet Bij een wandeling door de gangen en za len lijkt het alsof die tijd is stilgezet. Alles ziet er nog uit alsof het zó gebruikt kan worden. De slaapzalen, het ziekenhuis, de radiokamers en het restaurant. Maar ook de briefingzaal van waaruit de Ame rikanen zouden kunnen worden toege sproken met aan de muur een giganti sche foto van het echte Capitool. En de precies 435 stoelen tellende zaal waarin de leden van het Huis van Afgevaardig den zouden moeten vergaderen. Fritz Bugas is er zeker van: elders in Amerika bevindt zich net zo'n locatie. Al leen is die nog wel geheim. anger - High Voltage I staat op een grijze deur achter in de tentoon stellingsruimte van het Greenbrier Hotel. Hoogspanningsgevaar. Ge/sn van de hon derdduizenden gasten die het superluxu- euze hotel in de heuvels van West-Virgi nia de afgelopen vijfendertig jaar hebben bezocht, heeft het ooit in zijn hoofd ge haald een blik achter die deur te werpen. Waarom zouden zij ook? Buiten, op het terrein van het hotel, loopt een pad naar een stalen deur in een heuvel. Eenzelfde bord, met de bekende bliksemschichten. Duizenden zijn er door de jaren heen langs gelopen zonder zich er iets bij voor te stellen. Logisch. Zo'n enorm hotel, met zeshonderd ka mers, en gasten van miljonairs tot presi denten, zorgt natuurlijk voor zijn eigen elektriciteitsvoorziening. Hadden de gasten hun nieuwsgierig heid niet bedwongen en geprobeerd een van de deuren te openen, dan waren zij op een van de grote geheimen van de koude oorlog gestuit. Want 'The Green brier' mag dan wereldwijd bekend zijn als 'speeltuin' voor de rijken der aarde, ruim dertig jaar heeft het ook gefungeerd als dekmantel voor een van de geheimste projecten van de Amerikaanse regering. Onder de glooiende heuvels van het enorme Greenbrier-complex bevinden zich bunkers die in tijd van een nucleaire oorlog delen van de Amerikaanse rege ring moesten huisvesten. Atoomvrije kel ders waarin onder meer het Congres alle 538 leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden opgevangen moesten worden, zodat het democrati sche proces doorgang kon yinden. Een geheim Capitool. Geen van de vele hoogwaardige gasten van het hotel heeft er ooit van geweten, tenzij het de leiders van het Congres zelf waren. Slechts een handvol van de 1.600 personeelsleden van het hotel was op de hoogte van wat zich, letterlijk, onder hen afspeelde. Zij hadden nog nooit van 'Pro ject Greek Island' gehoord, tot een krant over het 'Geheim van Greenbrier' publi ceerde. Overbodig Na een onderzoek van een jaar was een verslaggever van The Washington Post erachter gekomen. De krant vond dat nu de koude oorlog voorbij was het publice ren ervan geen gevaar meer inhield. On danks verwoede pogingen van Thomas Foley, de toenmalige voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, om de publica tie te verhinderen, maakte de Post een eind aan het mysterie. Een dag later besloot Foley, in overleg met andere politieke leiders, dat het Congres nooit meer van het supergehei me schuiloord gebruik zou kunnen ma ken. Project Greek Island was in één klap overbodig geworden. Een project dat de belastingbetaler tientallen miljoenen dol lars had gekost om hun afgevaardigden te beschermen, terwijl zij zelf door een atoomoorlog werden vernietigd. Kort daarna dlroeg de Amerikaanse re gering het bunkercomplex aan het hotel over en sinds kort is het een toeristische attractie geworden, die al tienduizenden nieuwsgierigen heeft getrokken. Zij kun nen nu een wandeling maken door het in een heuvel uitgegraven atoomvrije com plex, een wirwar van gangen en zalen, met loodzware stalen deuren en meters dikke betonnen wanden. De toegangsdeur aan het eind van het pad die met 'hoogspanning' erop weegt 28 ton en is meer dan een halve meter dik. De expositieruimte van het hotel, waarin vele conferenties en ten toonstellingen gehouden zijn, kan afge sloten worden door een identieke deur en maakt dan deel uit van het bunker complex. Maar die deur is niet te zien, verborgen achter een groen behangetje. De bunker telt drie verdiepingen, elk zo groot als een voetbalveld. Er zijn acht tien slaapzalen met stapelbedden, waar in de politici naar senioriteit dus niet naar partij zouden worden onderge bracht. Er is een ziekenhuis, een restau rant dat duizend maaltijden kan maken, een eigen energiecentrale, hoogwaardige verbindingsapparatuur en zelfs een klein crematorium. Mentaliteit „De bedoeling was dat het Congres het hier zeker veertig dagen zou kunnen uit houden, terwijl buiten een kernoorlog woedde", vertelt Paul 'Fritz' Bugas, die vijftien jaar als beheerder van het gehei me project optrad en nu de toeristen rondleidt. Hij noemt het 'een goede ma nier om de mensen te laten zien wat de mentaliteit van die tijd was', toen de koude oorlog volop woedde. De bouw van de bunker begon in 1960 en maakte deel uit van een reeks onder grondse schuilkelders voor de Ameri kaanse regering. Nog steeds is er een, in Mount Weather in Virginia, op zo'n 80 km van Washington, waar in oorlogstijd de president kan worden ondergebracht, terwijl er voor het militaire opperbevel een commandocentrum is in de Raven Rock Mountain in Maryland. Hun bestaan werd tegelijk met dat van Project Greek Island onthuld, maar de Amerikaanse regering heeft nog niet be sloten die dan óok maar op te heffen en open te stellen yoor het publiek. Wie er gaat kijken, wordt nog steeds via borden gewaarschuwd uit de buurt te blijven, en zwaarbewapende soldaten bewaken ook anno 1997 de ingangen, de hekken eromheen en de wegen er naartoe. Fritz Bugas, voormalig beheerder van het geheime Capitool, leidt nu toeristen rond. „Wij hadden een dubbelleven." FOTO GPD Fritz Bugas gaat er overigens van uit dat het Congres en de president elders in Amerika alweer andere geheime onder komens hebben gevonden, waar de bur ger nog niets van weet. Er gaan geruch ten over bunkers in de heuvels bij Camp David, het presidentiële buiten in Mary land. Maar in 1994 maakte het Pentagon een einde aan het 'Doomsday Project', dat acht miljard dollar had gekost en be doeld was om in oorlogstijd de regering draaiende te houden. Het bestond uit een serie supergehei me bunkers, van waaruit politici en mili tairen met gebruikmaking van de beste telecommunicatietechnieken in staat zouden zijn geweest zes maanden lang te functioneren tijdens een atoomoorlog. Het eind van de kgude oorlog maakte het overbodig, maar ook de conclusie dat het project zo ingewikkeld was geworden dat het nauwelijks kon draaien. Geheimhouding Geheimhouding was natuurlijk de kern van een zaak als Project Greek Island. De Russen mochten er niets van weten. De honderden mensen die van 1959 tot 1961 aan de bouw van de bunker onder het Greenbrierhotel werkten, werden met een kluitje in het riet gestuurd. Zij wisten dat zij aan een soort schuilkelder werk ten, maar niet voor wélk doel die uitein delijk bestemd was. 'Uitbreiding van het hotel' werd als ar gument gegeven en inderdaad werden sommige ondergrondse ruimten bij het- hotel betrokken, zodat elke verdenking verdween. De bouwvakkers werden alle maal uit het naburige dorp White Sulp hur Springs gehaald en het hotel is al sinds 1778 de grootste werkgever uit het gebied en heeft in de loop der jaren dui zenden dorpsbewoners aan een inkomen heeft geholpen. De mensen in White Sulphur Spring Teven met het hotel', zegt Bugas. Hon derden van de huidige personeelsleden vormen al de derde of vierde generatie die er zijn brood verdient. Volgens Bugas zijn de mensen van White Sulphur Springs gewoontegetrouw 'gesloten'. Zij praten niet veel en stellen geen onnodige vragen. „Een ideale omstandigheid voor een project als Greek Island." Maar iedereen wist wel iets. Om uit te vinden hoeveel, en of er soms toch ge praat werd, werden in de jaren zeventig twee FBI-agenten die niet in details op de hoogte waren van het project, naar White Sulphur Springs gestuurd. Zij moesten zich onder de bevolking men gen en hun voelhorens uitsteken. De in woners van White Sulphur Springs ble ken toch minder gesloten dan men in Washington had gedacht. Toen de agen ten terugkwamen en verslag uitbrachten over wat zij gehoord hadden, bleek dat zij zóveel meer te weten waren gekomen dan hun was verteld, dat hun geheim houdingsplicht moest worden ver scherpt. Maar in de loop der jaren werden de herinneringen vager en sprak nauwelijks iemand nog over die bouwput van des tijds. Boven op de bunkers was als aflei dingsmanoeuvre zelfs een speciale vleu gel van het hotel gebouwd, met tientallen nieuwe kamers, een bronnenbad en zelfs een kleine kliniek. Alles ogenschijnlijk deel van het hotel, maar in werkelijkheid een geheel door de regering in Washing ton betaalde dekmantel. Luxueus The Greenbrier is een van de meest luxu euze en dure hotels van Amerika. Een nachtje kost er, inclusief maaltijden, ge middeld zo'n achthonderd gulden. Maar daarvoor kun je ook een balletje slaan op een van de vele tennisbanen, een bron nenbad nemen, golfen op de wereldbe roemde 18-holes baan waar vaak inter nationale kampioenschappen worden gespeeld, of je gewoon door en door la ten verwennen. Het is een historische locatie. Thomas Jefferson sliep er. Tijdens de Amerikaan se burgeroorlog was het een hoofdkwar tier van de zuidelijke troepen. In de Tweede Wereldoorlog brachten de Ame rikanen er eerst de geïnterneerde diplo maten van Duitsland, Italië en Japan on der. Later werd het een militair hospitaal, waarin ook generaal Dwight Eisenhower kort verpleegd werd. Zesentwintig Ame rikaanse presidenten hebben er gesla pen, inclusief Bill Clinton. De Britse ko ning Edward VII logeerde er, prins Rei- nier en prinses Grace van Monaco brach ten er in 1963 een vakantie door. Joe en Rose Kennedy, de ouders van de latere president, vertoefden er een halve eeuw eerder op hun huwelijksreis. The Green brier is erkend als eén 'Nationaal Histo risch Monument'. Er zijn tal van politieke conferenties gehouden, enkele jaren geleden nog van de Republikeinse Partij. Maar de Demo cratische Partij zag een paar jaar eerder af van een uitje in zo'n luxueuze omge ving, omdat dat een slechte indruk op de kiezers zou kunnen maken. Geen van de ze politici wist dat zij wellicht ooit onder andere omstandigheden in The Green brier hadden moeten terugkeren. Geknoei Zelfs Ted Kleisner, die in 1980 manager van het hotel werd, wist niet wat zich on der zijn voeten afspeelde. Kleisner merk te echter al gauw dat er geknoeid werd met de boeken. Hij vond, zei hij in een interview, 'personeel op de loonlijsten dat niet bestond, uitgaven voor materieel dat nergens te vinden was en duizenden tonnen dieselolie die niemand had be steld'. Hij zei het sterke vermoeden te hebben gekregen 'dat er sprake was van op zijn minst corruptie en mogelijk zelfs diefstal' in het hotel. Toen hij echter de politie wilde inschakelen, werd hij door zijn ba zen terzijde genomen en kreeg hij van speciale functionarissen van het Pen tagon, het ministerie van defensie, een briefing waarbij hem alleen het hoogst- nodige werd verteld. Toen ontdekte hij dat de firma Forsy- the Associates, die al jaren de audiovisu ele dienst van het hotel verzorgde, een dekmantel was voor het beheer van de bunkers. Terwijl Bugas en zijn zes mede werkers de tv's van het hotel repareer den, de hotelbioscoop runden of zorgden dat gasten op htm kamers een video kon den bekijken, hielden zij tegelijkertijd de ondergrondse bunkers paraat. „Wij leefden een dubbelleven", zegt Bugas, die voordat hij bij Forsythe Asso ciates in dienst kwam, voor de inlichtin gendienst van de landmacht werkte. Het Pentagon betaalde het hotel elk jaar hon derdduizend gulden aan huur voor de .ruimte. Bugas vind het eigenlijk nog steeds jammer dat het geheim van The Greenbrier is onthuld, al heeft hij het nu veel drukker dan destijds. Als ex-inlichtingenman vindt hij het nog steeds noodzakelijk dat de overheid geheime locaties heeft om in oorlogstijd zoveel mogelijk te kunnen blijven func tioneren. Maar dat Project Greek Island

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37