ZATERDAGS Nog duizend-en-één-nacht BIJVOEGSEL O 191 anaf vanavond uaalfuur is het nog redes duizend dagen it het magische jaar 100. Op udejaarsavond 31 =ecember 1999 breekt nieuw tijdperk nijrnMeteen nieuwe '.uwen een nieuw Dr \illennium, al begint at laatste officieel pas i januari 2001. Massaler dan ooit 'tJillen overduizend- n-één-nacht de —hampagneflessen 'Zveral ter wereld Ljorden ontkurkt. Naar erwach ting zijn er —80 miljoen nodig tdensfeestjes <e» laarvoorde >ot 'i««oorbereidingen nu al r- ij li begonnen. „En de nillenniumkoorts zal Heen nog maar ijgen." limme ondernemers verdienen al V geld aan het terugtikhorloge, dat de uren, minuten en seconden tot 2000 terug telt. In Haarlem is alleen vandaag een 'count-down kalender' te koop. En de ge meente Hengelo komt trouwlustigen tege moet. Hun is beloofd dat in het gemeente huis op 1 januari 2000 vanaf 0.01 uur de trouwzaal beschikbaar is. Sommige hotels, zoals Huis ter Duin in Noordwijk, zijn voor de bewuste nacht nu al volgeboekt. Op talloze feestzaaltjes liggen op ties. Zaakwaarnemers van Nederlandse ar tiesten beweren in koor dat de aanvragen voor die avond binnenstromen. Binnen dui zend dagen zal het allemaal nog gekker wor den en zal de millenniumkoorts ons allen overvallen, zegt een aspirant-millennium- vierder. Toch wordt het in Nederland allemaal niet zoals in het buitenland. Over de grenzen lijkt men als het om feesten gaat stukken gretiger. Nagenoeg alle kastelen in Frankrijk en Ier land zijn al besproken. In Engeland stelde de regering zelfs een 'Millennium-Commissio ner' aan, die de festiviteiten moet coördine ren. En in Londen wordt momenteel hard ge bouwd aan een futuristische Millennium-To wer, die voor de eeuwwisseling op hoogte moet zijn. Uit dezelfde stad vertrekt rond het middernachtelijk uur van 31 december 1999 een Concorde naar New York. In de VS wordt hard gestudeerd op een operavoorstelling die tegen die* tijd rond de piramides in Egypte moet worden uitgevoerd. De cultuurbarba ren onder de Amerikanen hebben alle hotels van Disneyworld reeds volgeboekt. Ludiek is het Australische project 'Dancing on the dateline'. Vlak voor 2000 varen twee cruiseschepen richting datumgrens. Op het ene schip wordt voor 40-plussers een klassiek feestje gehouden, op het andere dreunt hou semuziek. Precies 24 uur zullen de schepen exact op de datumlijn 'dansen', zodat de op varenden de eeuwwisseling twee keer kun nen vieren. Een koorddanser zal over een tussen beide boten gespannen kabel lopen. Ter verhoging van de feestvreugde. 1998 Ook Hollandse particulieren willen wel met een schip naar de datumgrens afreizen, maar veel officiële instanties in Nederland hebben nog nauwelijks over de viering nagedacht. „Hou even op zeg!" zegt een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst zuchtend. „Wij zijn nu nog volop bezig met het jaar 1998. Een echt herdenkingsjaar. Honderd- jaar na de inhuldiging van Wilhelmina. Drie honderdvijftig jaar na de vrede van Münster. Honderdvijftig jaar na de grondwetherzie ning." Amsterdam dan, onze hoofdstad. „Tweeduizend, pfff. Nog niet over nage dacht," zegt een woordvoerder. „We richten ons eerst maar eens.op de Eurotop." Gelukkig bestaat de Rooms-Katholieke Kerk nog. De Nederlandse kerkprovincie wil de komende mijlpaal - 2000 jaar na de ge boorte van Jezus Christus - niet zomaar voor bij laten gaan. Naar een idee van de paus zel ve zal 2000 in het teken staan van een ge loofsverdieping, een dialoog met andere godsdiensten én een schuldbekentenis voor misdaden uit het verleden, zoals de inquisitie en de kruistochten. Maar of dat feestelijk is? Evenementjes In Nederland zullen, zo zijn de voortekenen, vooral kleinschalige feestjes worden gevierd. Er is een enkele groep die het groots heeft aangepakt - zoals in Haarlem - maar de meeste voorbereidingen wijzen toch op be sloten feestjes voor familie en kennissen. Door het hele land is het particulier initia tief van de grond gekomen. In plaatsen als Hazerswoude, Leiderdorp, Velsen, Breda, As sen, Gouda, Nijmegen, Stolwijk en Apeldoorn zijn al jaren geleden stichtingen opgericht met namen als Club 2000, 1999-2000, Feest 2000 en Millennium. Het zijn gezelligheids clubjes geworden. Maandelijks vindt men el kaar in een plaatselijke kroeg of in de huiska mer van de voorzitter. Om de continuïteit te waarborgen, zijn strenge regels bedacht. Maandelijks moet een bedrag worden gestort. Wie zich na jaren sparen wil terugtrekken uit de stichting is zijn geld kwijt èn zal moeten toezien hoe de an deren zijn centjes gebruiken voor een mooi millennium-feest. Zo moet voorkomen wor den dat velen op de bewuste avond niet als nog kiezen voor een intiem partijtje bij moe, de buren of de kinderen. Pieter Spierings van het Tilburgse Feest 2000: „Wie stopt, die is bedankt. Na acht jaar sparen, steeds vijftien gulden per maand, stap je dus niet meer uit. Toen we in 1988 als studenten bij elkaar zaten en iedereen leek uit te vliegen, beseften we dat dit dé manier was om een vriendenclub bijeen te houden." Een woordvoerder van de Hazerswoudse Stichting Feest 2000: „Wij zijn voortgekomen uit de groep die al sinds het begin van de ja ren tachtig om het jaar een feest geeft voor 400 tot 600 personen. Voor de gelegenheid is die kleine groep in 1993 uitgebreid tot zestig man. Die sparen nu tussen de 125 en 250 gulden per jaar om straks een feest voor dui Het Millennium-monument in het hart van Haarlem. De terugtelklok laat het aantal seconden zien tot 2000. FOTO UNITED PHOTO'S DE BOER POPPE DE BOER Tallozen in de weer voorfeesten rond het magische jaar 2000 zend man te geven. Wie wegloopt is z'n cen tenkwijt." Jos Óts van de stichting Oud en Nieuw 1999-2000 (Breda): „Een donateur kan zijn lidmaatschap in principe niet aan een ander overdoen. Dat kan alleen bij overlijden en dan via het erfrecht." Het is niet vreemd dat het uitvallersper centage klein is. Vuurwerk De clubs zelf kunnen zich volledig richten op het feest. De stichtingen hebben heuse feest commissies van wijze mannen aangesteld. De meesten weten nog niet in wat voor soort omstandigheden 31 december 1999 zal wor den doorgebracht. De Tilburgse groep wil 'misschien Terschelling afhuren, misschien op de Grote Oceaan naar walvissen gaan kij ken of misschien een vliegtuig naar een warm land nemen.' In Assen (Stichting 1999-2000) zijn ze al wat verder. Het plaatselijke Van der Valk-mo tel is afgehuurd voor 'een feestavond over he den, verleden en toekomst'. Bezoekers kun nen een Bruegheliaans eetfestijn ('lekker met de handen eten!') bijwonen en moeten zich voorbereiden op de aanwezigheid van mars mannetjes. En in Breda willen ze na 'Bam, gewoon een lekker feest' ook nog even de stad in. „Ik vertel niets. Ons plan is nog geheim," zegt A. Hogenelst van de Club 2000 (Gouda). „Het wordt een happening, dat is alles wat ik erover zeg." Ter voorbereiding op zo'n knalfeest is al veel gedaan. Er is een clubblad en er is eigen briefpapier. Er zijn eigen bierglazen. En er worden maandelijks bijeenkomsten gehou den. Hogenelst, een terugtikhorloge om de pols: „Tegen de tijd dat het zover is, moet je wel samen door een deur kunnen. We zijn nu met zijn honderden en ik ken iedereen per soonlijk. Of het echte feestgangers zijn?" Een tevreden lachje: „Je kunt zeggen dat het mensen zijn die gewend zijn zich te bewe gen." Op het eiland Voorne, onder de rook van Rotterdam, maakt het dorp Zwartewaal zich op voor een spetterende eeuwwisseling met onder meer house, salsa, en rock-and-roll. De stichting Zwartewaalse Belangen leidt de dans bij alle voorbereidingen. Volgens voor zitter Trees Wolffers heeft het dorp een naam hoog te houden wat betreft het organiseren van evementen voor de dorpsgemeenschap van 2000 zielen. Jaarlijks doet bijna iedereen mee aan de Havendagen en de Kerstmarkt. Rond de kerstdagen wordt#aan iedere lan taarnpaal een kerstboom gebonden, zonder dat één vernielzuchtige puber daar een vin ger naar uitsteekt. Dat bloeiende gemeenschapsleven moet zich uiteindelijk ook uiten in een eeuwfeest in een tent. Al zevenhonderd dorpelingen hebben zich ingeschreven en betalen ieder kwartaal vijf gulden. Wie zich nu nog wil aan melden, is te laat. Wolffers: „We moeten streng zijn. We houden alleen nog wat plaat sen over voor noodgevallen. De meest gestel de vraag is: 'Mijn dochter is nu twaalf en straks vijftien. Tegen die tijd zal ze een vriendje hebben. Wat als die die ook mee wil? Voor die gevallen regelen we dus iets ex tra's." Fiji-eilanden De Rotterdamse Christine van Onlangs (Dubbel Duizend) is al sinds de jaren tachtig in de weer voor een exotische eeuwwisseling, die ze ook nog eens twee keer wil vieren. Of dat kan? En of dat kan! Men reist daarvoor naar de Fiji-eilanden en viert daar oud en nieuw. Als 2000 inderdaad gekomen is, neme men een boot naar de nabijgelegen datum grens. Daar is het dan nog 1999. Wacht men wat uurtjes dan kan het millennium nog eens worden onthaald. Zo wil Van Onlangs het. En inmiddels doen 75 mensen met haar mee. De hotelkamers zijn geboekt. De boot is gehuurd. Van On langs popelt: „Het jaar tweeduizend was steeds nog zo ver weg. En nu, nog maar dui zend dagen.. Het zal wel druk worden. Bij die datumgrens kunnen heel wat schepen lig gen." In Haarlem begon het plannenmaken tien jaar geleden. Jaap Sluis van de stichting Mil lennium: „In 1987 besloten we met een aan tal vrienden om op 31 december 1999 het feest der feesten te vieren." Gewoon een plan, zoals dat van de anderen dus. Maar 't was nog dertien jaar wachten en de vriendengroep sloeg aan het denken. Sluis: „We hebben het omgebogen tot iets cultu reels. We meenden dat kunstenaars een mooi tijdsbeeld zouden kunnen schetsen." Bedacht werd om tot de eeuwwisseling jaar lijks een musicus, kunstenaar, schrijver of ar chitect de opdracht te geven zijn visie op het naderende jaar 2000 te geven. De in 2000 ontstane verzameling kunstwerken wordt dan ingepakt en geschonken aan het plaatse lijke Teylers Museum. Sluis: „Het is onze bedoeling dat het pak ket pas ergens ver in de volgende eeuw weer wordt uitgepakt. Dan kan diegene die in 2081 door het museum scharrelt zomaar stuiten op een kunstcollectie uit het einde van de twintigste eeuw. En denken: 'Goh, wat leuk' of 'Ach, wat een kneuzen'." Er is nog meer. De Amsterdamse kunste naar Sjoerd Buisman maakte voor de stich ting Millennium een bomensculptuur van linden in een Haarlems bos. En voor V&D in het hart van Haarlem werd van sponsorgel den een heus Millennium-monument ge bouwd. Het werden twee bogen, met een op een paviljoentje rustende terugtelklok (vorige week vrijdagmiddag om tien over een was het nog 87.123.744 seconden tot het jaar 2000). In het paviljoentje kan men te midden van langsrazende auto's achter een cap puccino en een broodje mozzarella mijme ren over het naderen van het nieuwe millen nium. In het Millennium-café en in drie Haar lemse boekhandels is uitsluitend vandaag met nog precies 1000 dagen voor de boeg het nieuwste product van de stichting te koop: een countdown-kalender die aftelt naar het jaar 2000. Met een grafische compu ter manipuleerde ontwerper Lex Reitsma in totaal zo'n tweehonderd foto's, wat resulteer de in een overdonderd futuristisch boek werkje. De kalender is een bombardement van tekstflarden en visuele prikkels, dat de gebruiker het gevoel geeft door de tijd heen te zappen, van de dood naar de geboorte van de 'nieuwe mens'. Of er nog een feest komt ook? Jawel. Op de avond van 1 januari 2000. „Want," zegt Sluis. „Dan weet je zeker dat iedereen komt. Dan is oudejaarsavond in intieme sfeer met de fa milie gevierd en kan zo'n versleten rotdag als nieuwjaarsdag alsnog met een knalfeest wor den afgesloten, 't Is nog op een zaterdag ook. Kan je de hele zondag bijkomen." Rotterdam Vergeleken met alle vruchtbare inspanningen in Haarlem, is een en ander in het Rotter damse stukken moeilijk van de grond geko men. Rotterdam had graag het nationale mil lennium-feest willen vieren. Stadspartij raadslid Kneepkens droomde al van een Ko ningin-met-champagne op het balkon, een bezoek van de Dalai Lama en van een in de oudejaarsnacht overvliegende zeppelin, Mil lennium genaamd. Bovendien stelde hij voor alle Rotterdammers een steen op het 600.000 stenen tellende plein Binnenrotte te geven. „Dus geen Walk of Fame, maar een Walk of total Rotterdam. Dat past bij een horizontale stad als Rotterdam." Het viel uiteindelijk tegen. De Binnenrotte blijft onaangeroerd, geen zeppelin zet koers naar Rotterdam en waarschijnlijk heeft de Dalai Lama op die bewuste avond al een an der partijtje. Kneepkens mistroostig: „Op het balkon zal het wel Bram Peper met cham pagne worden." Geheel ontevreden is hij echter niet. Vol gens Kneepkens wordt in het stadhuis nage dacht over een 'mooi congres in reflectieve zin'. „Dan kan Roterdam, dat nu vooral be kend is als kennisstad, met een congres over spiritualiteit ook filosofisch en cultureel wat meer op de kaart komen." Rotterdam als geestelijke haven, zoiets moet het worden. En als 't aan Kneepkens ligt wordt het congres besloten met een spetterend debat in de ou dejaarsnacht. De vraag is nu: Zit de Rotterdammer op zo'n feestje te wachten? De vraag is sowieso: Zit de nuchtere Ne derlander te wachten op een heus Millenni um-feest? Want, eh, een happening kan toch op iedere willekeurige dag plaatsvinden? Moet dat per se op 31 december 1999? Is de te nemen millennium-grens werkelijk zo ma gisch? Kneepkens: „Ik zie het relatieve van het moment natuurlijk ook wel in. De Chinezen, de Mohammedanen, die hebben een andere kalender. Voor een deel van de wereld is onze Millennium-viering dus waardeloos. Maar waarom zouden we 't niet gebruiken als een dag van bezinning van de Westerse wereld." Hogenelst (Gouda): „Generaties lossen el kaar af. We zijn op weg naar een climax. Stappen een nieuw tijdperk in. Dat vier je niet op een achternamiddag. Het land zal op z'n kop staan. Joh, die nacht zal niemand nuchter zijn." Sluis (Haarlem): „Alles springt op nul. Alle maal nullen en een tweetje ervoor. Als de twee in de telling komt, ontstaat toch een soort gekte." Kneepkens weer: „Die koorts zal de wereld overgaan en iedereen aansteken." Immuun Dat laatste valt nog te bezien. Er zijn ook mensen die nu juist niét mee willen doen en zich heilig hebben voorgenomen immuun te blijven voor de millennium-koorts. Zo wil het Roterdamse Hotel New York - toch een be grip in trendsettend Nederland - zich verre houden van de 2000-gekte. Hoewel het hotel al sinds de week van de opening reserve- ringsaanvragen kreeg voor de bewuste nacht. Bedrijfsleider Ada Wolvekamp: „Zoals het er nu uit ziet wordt 31 december 1999 voor ons een oudejaarsavond als alle andere. Twee jaar geleden hebben we een oude jaarsfeest gehouden. Vonden wij gezellig. Vond iedereen gezellig. Toen dacht iedereen: 'Dat doen ze het volgend jaar ook'. Dat de den we dus niet. En het jaar erna weer niet. Waarom moet je eigenlijk op die avond een feest vieren? Je kunt toch ook op andere data uit je dak gaan. Dat gedoe rond dat millenni um is allemaal zo vreselijk commercieel. Ik verwacht niet dat wij nog gegrepen worden door die koorts. De kans is heel groot dat die avond niets bijzonders gebeurt in Hotel New York. Misschien gaan we er zelf wel een keer slapen. Maken we een groot feest voor onze eigen vrienden." MISREKENINGEN Altijd wil de mensheid voorspellingen doen. Niet ie dereen die in de toekomst keek - en het waren niet de minsten - had het altijd bij het rechte eind. Op weg naar 2000 de Top-tien van de grootste misreke ningen aller tijden. „De platenspeler heeft geen commerciële betekenis." Thomas Edison, 1880 „Zo moet het hangen." De conservator van het Museum of Modern Art in New York. Het museum stelde in 1961 het schilderij Le Bateau van Henri Matisse tentoon. Het duurde 47 dagen voor ie mand ontdekte dat het ondersteboven hing. „Niemand wil thuis een computer." Ken Olson, president van DEC, 1977 „In triomf trekken wij het ros de stad binnen." De bevolking van Troje voordat deze inziet dat het ge schonken houten paard, gevuld met krijgers, een list is van de Griekse belegeraars (sage, rond 1200 v.C.) „Vliegtuigen zijn onpraktisch en van weinig of geen betekenis, zo niet geheel en al onmogelijk." De Amerikaanse astronoom Simon Newcomb (1835-1909) „Zware voorwerpen vallen sneller dan lichte." Aristoteles (384-322 v.C.) „Ik ben geen schilder. Ik voorspel u, dat niemand mijn werk zal waarderen." Michelangelo tegen de paus die hem opdroeg de befaam de muurschildering op de Sixtijnse Kapel aan te brengen „Er zijn geen omwentelingen van betekenis te ver wachten." Politicus en wijsgeer Marie-Jean Markies de Condorcet in 1784. Vijf jaar later brak de Franse Revolutie uit. „De werkloosheid in de Europese Unie moet in het jaar 2000 gehalveerd zijn." De Europese Commissie in 1994. Toen waren er 17 miljoen werklozen, nu 19 miljoen. „Op 15 juni 1985 vergaat de wereld." Radio Vaticaanstad, 11 augustus 1982. ZATERDAG 5 APRIL 1997

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 33