LANGEBRUG stNog geen spoor van Sommen bij aquaduct Leiden Regio leerlingen bestuderen aarde via satelliet bij Space Expo Overal heerst de achterkant van de Breestraat tfERDAG 5 APRIL 1997 [■{jjraven in Gouwe duurt enige dagen langer e art, O 1J JL them -a j >rde. BBERT MINKHORST itwili ;mt scheepvaart op de Gouwe ïligiejsen Alphen aan den Rijn en ïwegiskoop ondervindt langer hin- Wm van de werkzaamheden aan ijkt d<t Alphen-aquaduct. De zoek- ieeelfht naar vliegtuigbommen in nog J bodem van de rivier vergt rvullèer tijd dan was verwacht. itscltferigens heeft het speciaal rnieupr het graven ingehuurde be idt hjjf nog geen bommen gevon- en tiP- De N207 tussen Alphen en een (skoop is sinds gisteravond af- >enccploten. Maandagmorgen rek $rdt de weg waarschijnlijk inouijer opengesteld, bisa de inHet uitgraven van de Gouwe noginodig, omdat men de beton- in elementen van het aqua- [ct straks laat zinken in de ri- De gemeente Alphen, 1 Jksvvaterstaat en de Explosie- Iflfti Opruimingsdienst (EOD) loten op 18 maart extra irzorgsmaatregelen te treffen lat iemand had gemeld dat igerjjh juist op de plek van het n van aquaduct en in de directe om geving ervan een of meerdere vliegtuigbommen uit de Twee de Wereldoorlog bevonden. Zo mag tijdens het graven, tussen vijf uur 's middags en ze ven uur 's ochtends, zich nie mand binnen een straal van vijftig meter van het aquaduct ophouden. Het Sliedrechtse be drijf Van den Herik Bagger- en Zuigwerken heeft een kraan met een beschermde cabine in gezet. Het opgegraven slik wordt overdag naar een loswal op het voormalige NAF-terrein gevaren. Het laden- en lossen neemt meer tijd in beslag dan waar op was gerekend. Ook het doorla ten van schepen verloopt min der soepel. Er werd naar ge streefd om het uitgraven van de Gouwe gisteren af te ronden, maar het werk is op z'n vroegst maandagmorgen klaar. Dat be tekent dat ook dit weekeinde nog schepen alleen rond mid dernacht een vrije doorgang krijgen. Maandag komen waarschijn lijk duikers van de Koninklijke Marine in actie. De EOD houdt er rekening mee dat een vlieg tuigbom zo diep in de bodem is gezonken, dat deze tijdens het graven niet gevonden wordt. De duikers speuren daarom de bo dem af. De N207 is dit weekeinde tus sen de Steekterweg en het Rij- neveldviaduct afgesloten omdat de provincie Zuid-Holland voorbereidingen treft om de lus in de weg, die nodig was van wege de bouw van het aqua duct, weg te halen. Volgens de provincie zullen (brom)fietsers en het openbaar vervoer nauwelijks last hebben van het werk. Het overige ver keer wordt met borden omge leid. De verwachting is dat de weg maandag weer beschikbaar Zolang er nog wordt gegraven in de Gouwe, moet het verkeer gebruik blijven maken van de alternatieve route. 971 if Grote Bosatlas lijkt als hulpmiddel bij het jostrfdrijkskunde-onderwijs te worden verdrongen ntiesfor een n'euw computersysteem waarmee de icheit^e v'a sateUietbeelden kan worden bestu- jgjerd. Sinds kort kunnen leerlingen uit de boven- tot 4UW van havo en vwo in Space Expo Noordwijk et de zogenaamde 'remote sensing'-techniek [tterlijk: waarnemen op afstand) kennismaken. In een onlangs door Space Expo ingericht com- Iterlokaal leren de leerlingen stap voor stap >or middel van speciaal ontwikkelde software )e zij satellietbeelden van de aarde kqnnen le- |n en interpreteren. «MÜe remote sensing-techniek is vooral bekend geme1vvorden door de satellietbeelden van Meteosat EMEEjp dagelijks bij het televisie-weerbericht worden nfvoofotind- Vanaf 1998 zal remote sensing onder- sgravejel gaan uitmaken van het eindqxamenpro- ITEN anima aardrijkskunde op havo en vwo. Volgens e: K.wvan Gooi, directeur van Space Expo, is het re mote sensing-onderwijs een schoolvoorbeeld van hoe het toekomstige onderwijs er in Nederland uit zal gaan zien. „Was het vroeger de docent die bepaalde hoe het onderwijsprogramma er jaarlijks uit zag. nu zijn het de leerlingen die aangeven voor welke lesonderdelen meer en voor welke minder tijd moet worden uitgetrokken. De docent wordt in feite dienstverlener van de leerlingen. Het remote sensing-project springt op die aspecten van het nieuwe onderwijs in: er wordt gewerkt met gea vanceerde apparatuur, er is persoonlijke aan dacht voor iedere leerling en de leerlingen geven zelf aan bij welke onderdelen ze eventueel extra aandacht nodig hebben", aldus Van Gooi. Hoewel het computerlokaal officieel nog niet geopend is, heeft de afgelopen maanden toch al een groot aantal leerlingen met het nieuwe sys teem gewerkt. Volgens M. van Baal, leider van het project, is er onder scholen grote belangstelling voor het systeem. te ver. Bijvoorbeeld als die zelf- kazende ambtenaren weigeren verantwoording af te leggen over begrotingso verschrij d i n - gen van meer dan honderddui zend gulden. Omdat zij dat maar lastig vinden. Van Bocho- ve had zich daar al bijna bij neergelegd, maar toen werd hij door de raad teruggefloten. Daar werd de afstand tussen politiek en ambtenarij toch net iets te groot. Zo leek het warem pel wel of de ambtenaren de stad bestuurden. En dat was nou ook weer niet de bedoeling. Waarin deze week: de meeste Leidse wethouders een toneelkijker nodig hebben om te zien wat er op hun beleidsterrein gebeurt en Van Rij zijn leesbril af moet zetten. Het is nieuw, het is modem en het is een wonder dat het nog maar net tot de Leidse poli tiek is doorgedrongen. Want terwijl de rest van Nederland de afstandsbediening al vele jaren geleden heeft ontdekt, komt het verschijnsel pas nu in zwang bij onze volksvertegenwoordigers: besturen op afstand. Vooral voor wethouders die hun eigen portefeuille niet kennen, en ook niet de ambitie hebben om die te leren kennen, is het een uit komst. Ze noemen het besturen op hoofdlijnen. Je laat het werk over aan de ambtenaren, Gods water vloeit over Gods akker, en het gaat fout voor je er erg in hebt. En als er iets mis gaat is het altijd te laat om in te grij pen. Aldus is dat besturen op af stand een zegen voor sommige Leidse wethouders. Blind vertrouwen in je ambte naren is een eerste vereiste als je met het concept in zee gaat. Daar in de verte wordt gespro ken en met papieren gescho ven. Het lijkt zelfs wel of ie mand een handtekening zet. Daar moet je je als belangrijke bestuurder vooral niet mee be moeien. Besturen op afstand leidt tot vermakelijke situaties. Wethou der Hans de Goede van D66 had een blind vertrouwen in zijn ambtenaren. Het werd het einde van zijn politieke carrière. Zijn CDA-collega Aart van Bochove doet het ook. Die durft nog te roepen dat de gemeente lijke afdeling belastingen z'n zaakjes uitstekend op orde heeft, terwijl die afdeling niet eens een taxatierapport kan produceren, terwijl ze wel aan slagen oplegt. Software-proble- men, zeggen ze. Geen vuiltje aan de lucht, zegt Van Bochove, die de zaak uit de verte bekijkt. Vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap van Rijn land en de gemeente Leiden kunnen onder verantwoorde lijkheid van de wethouder grondzaken van het CDA bijna een jaar vruchteloos onderhan delen over de aankoop van een bouwterrein. Pas als Rijnland gaat dreigen met een schade claim schrikt Van Bochove wak ker en krijgt hij in de gaten dat er een treintje uit de rails gelo pen is. Tja, zo gaat dat nou een maal met besturen op afstand. Soms gaat het de gemeenteraad Tjeerd van Rij zoals maar weinigen hem kennen, besturend op afstand. FOTO ARCHIEF j an het concept wordt niet getwij- feld. Besturen op af stand blijft de heersende mode. Het is in de Leidse politiek in middels al zo gemeengoed ge worden datje een fikse uitbran der krijgt als je er niet aan mee doet. Dan maak je je schuldig aan bemoei- en regelzucht. En zo kreeg PvdA'er Tjeerd van Rij deze week de wind van voren van WD'er Jan Willem Kradol- fer. Van Rij bemoeit zich met van alles en nog wat, zo luidde het verwijt van de liberaal. De man pretendeert overal verstand van te hebben. Zijn ambtenaren mopperen dat zij hun salaris toch ook niet voor niks krijgen. Van Rij is een bemoeial, een re gelneef. Die ambtenaren moe ten toch ook hun ei kwijt kun nen, vond Kradolfer. En hij vroeg de wethouder die mensen toch vooral te stimuleren en uit te dagen tot het leveren van een creatieve prestatie. Van Rij was zo vrij daar een an dere mening over te hebben. Maar Van Rij is langzamerhand een fossiel geworden in politiek Leiden. Hij kent zijn stukken, weet wat er moet gebeuren en zet mensen aan het werk. Als het aan Kradolfer ligt zet hij zijn leesbril af en kijkt hij voortaan van een afstandje toe wat zijn ambtenaren uitvoeren. Praten doet hij alleen nog over abstrac te en zeer gewichtige zaken. Want met dat gezeur over de tails beperkt hij zijn ambtena ren maar in hun bewegingsvrij heid. AAP RIETVELD Dit is 'm, de veelbesproken rode beuk in de Van Boetzelaerstraat van Alphen. Vorige week luidden twee Alphenaren, ijsverkoper Jan Wigger- mans en bosbouwdeskundige Jacob Klijnstra, de noodklok over deze markante boom. Hij is ziek en moet injecties krijgen om er weer boven op te komen. Het tweetal kondigde een inzamelingsactie aan, die 27.000 gulden moet opleveren. De eerste bijdragen uit het Alphense bedrijfsleven wa ren al binnen, zo werd verteld. Dinsdag zouden Klijnstra en Wigger- mans het startsein geven voor hun reddingsactie, maar wie er ook kwa men opdagen, niet de twee 'bomenredders'. Die hadden het te druk om het succes van hun actie te vieren. Het ging uiteindelijk niet om de boom, maar om het om de tuin leiden van de media. Juist ja, vanwege 1 april. Nader onderzoek, dat het Leidsch Dagblad deze week door échte des kundigen liet uitvoeren (zie foto), heeft immers uitgewezen dat de beuk kerngezond is. FOTO LOEK ZUYDERDUIN huren gewoon te hoog. Jurgen Volkerink en Margreet Schuit, de eigena ren van Highlands, zitten hier een jaar en zij is be gonnen met het zaakje. Hij heeft een vaste baan erbij. Het kon beter. Zij, stellig: „Als ik over twee jaar iets heb opgebouwd ben ik weg.'' Ze ergeren zich aan de vele fraaie gemeentelijke plannen, de leegstand en het gebrek aan 'loop'. Margreet droomt van een soort Denneweg, een chique straat vol antiekwinkels. De projectontwikkelaar is nog druk bezig van alles te renoveren. Zo staat een huis tegenover hen nog leeg. „Daar komt ook een antiekzaakje in", zegt Margreet met dat typische ondernemersoptimis- me. „Nee, daar komt leegstand in", werpt Jurgen tegen. Ze verhalen hoe de buurt te hoop liep tegen de eerste plannen van Korswagen, die zich weinig gelegen liet aan het unieke karakter van de straat. Zo wilde hij de 17-eeuwse Gekroonde Liefdepoort vervangen door een bredere doorgang, waar au to's doorheen konden. Gelukkig is dat plan verij deld en is de poort met de mooiste naam van Lei den nog in de oude staat. De panden eromheen ademen de middeleeuwsfeer van de pelgrims die hier verzamelden voor verre bedevaartsoorden. Ondanks de economische perikelen is de Lange- brug leuk om te wonen. Margreet houdt van het sfeertje: „De klok die je hoort luiden, wandelen in het park, de Chinese kindertjes van de hoek die Nes uitlaten." Overdag vinden ze het verkeer nog wel te doen. Alleen 's morgens en 's avonds is er veel sluipverkeer. Hun 17de eeuwse huis is schots en scheef, een bal rolt van de ene kant naar de an dere, maar het is een ideaal pand voor de zaak. Ook de muren in de gang van overbuurman R. de Groot golven van ouderdom. Je ruikt hier de on deraardse gewelven. De Groot: „We zijn er tijdens de verbouwing in geweest, maar het stond na een week al weer vol met grondwater." Hij heeft er een prachtige collectie tegeltjes uitgehaald. Een serie van fijnblauwe spelende kindertjes, naast mensen die aan de galg hangen. In de Middeleeu wen keken ze niet op een dode meer of minder. „Die geschiedenis van dit huis betekent veel voor me", zegt De Groot. Hij is dol op de 'Dickens'- sfeer die met kerstmis in de straat hangt. Alleen het onderhoud van zo'n huis. Zijn dakgoten zijn met lagen teer ingesmeerd. „Het rot weg waar je bijstaat, ik blijf aan het schilderen." Het einde van de Langebrug heeft weer iets ont- luisterends, na al die middeleeuwse pracht. Een foeilelijk laboratorium met een volledig mislukte compostie van rechthoeken en baksteen, vijf lege invalidenparkeerplaatsen, drie zielige kastanjebo men en, voor de brandweer, tien fietsklemmen. De poëzie zit nog in de verweerde Fina-benzine- pomp op het brandweerterrein. In 1956 was func tioneel nog gelijk aan mooi. 'Superdiesel' staat trots op zijn buik, de laatste tankte er 50 liters. Hij vergat alleen het blikje smeerolie, dat staat er al jaren te verdrogen. Bij de Langebrug zit ook venijn in de staart: in het warme lentezonnetje slentert een stel parkeerwachten de Langebrug op. Parke ren alleen voor vergunninghouders. Op 50 meter van de dienst parkeerbeheer ligt er een dagelijkse goudader voor de gemeente. Rubriek over straten, lanen, stegen, hofjes, grachten en vaarten in Leiden en omgeving. Bewoners vertellen over de plezierige kanten van hun woonomgeving maar ook over grote of kleine proble men. Vandaag de Langebrug in Leiden. Zo chique als het Rapenburg is, zo morsig begint daar de Langebrug. De overgang is abrupt: van een zonnige regentengracht naar een smoezelige straat met vuilniscontainers en studentenhuizen met dekbedden voor de ramen. De Langebrug is lang, daarom heet-ie ook zo. De straat loopt volle dig parallel aan de Breestraat en verbindt de Steenschuur met het Rapenburg. Vroeger liep hier een gracht waarop gewelven uitkwamen die door liepen onder de huizen. Het moet geleken hebben op de grachtengewelven in Utrecht, maar dan veel kleiner. Het water werd gebruikt voor vervoer of voor het spoelen van de lakens. Op een gegeven moment is de gracht overdekt en zo ontstond een héle lange brug. Tot in de jaren '50 liep er nog water onder door, nu liggen er duikers. Juist in desolate omgevingen komt poëzie tot haar recht. En niet de officiële Leidse muurgedichten, want die slaan het begin van de Langebrug ook over. Nee, op een kaal hoekhuis hangt een home- made bordje: Gelukkig dat het licht bestaat en dat het met me doet en praat en dat ik weet dat ik er vandaan kom, van het licht of hoe dat heet. De Langebrug is hier op zijn somberst en saaist. Het tegenovergelegen hoekhuis is zelfs volledig verpauperd. Misschien komt het omdat niemand naast Nexus swinghouse wil wonen, een besloten studentendisco, correcte kleding verplicht. Maar langzaam begint hier het karakteristieke beeld van de Langebrug: kleine, vaak mooi opgeknapte mo numentenpandjes,'met trap- of klokgeveltjes en hier en daar een modern appartementje. En tja, de Langebrug is ook een beetje een stiefkind. Overal heerst de achterkant van de Breestraat, de grote broer van de Langebrug. Het begint met de bioscoop Trianon die de kroon spant met een rechttoe-rechtaan bakstenen blinde muur. Ban ken hebben grimmige achtergevels met deuren zonder aanduiding of bel. Het Hoogheemraadschap heeft een schitterende achterkant, ze onderhouden zelfs de stoep. Alleen wat moet dat gruwelijke puntige afweermiddel boven hun poortje, roosteren ze daar lastige bur gers boven? Wat heeft het Hoogheemraadschap te verbergen met zo'n beveiliging? Winkels doen soms een poging ook hun achterkant te exploite ren, De Slegte heeft zelfs een echte etalage waar nooit iemand ïh kijkt. Want er wordt gescheurd over de langebrug, en studenten rammelen tele fonerend voorbij op hun fietsen. Er wordt heel weinig gelopen. 'Het heeft geen loop', zoals mid denstanders dat noemen. De Langebrug steekje De Langebrug is lang, daarom heet-ie ook zo. over, via de vele stegen, maar je loopt er niet voor de lol doorheen. Op een stil moment valt ineens kindergehuil op en een vaderstem. „Oh, sorry, sorry", zegt pa, met een warme klank. „Dat ging helemaal per onge luk." Whaa, huilt het kind op zijn arm, het blonde moppie wrijft zich in haar ogen. Hij aait haar troostend over haar rug. „Doet pijn!", roept zij verontwaardigd, een teken dat het allemaal wel meevalt. Het gehuil sterft weg als hij voorbij loopt en dan heersen de auto's weer. Door de bakste nen bestrating klinkt het of ze allemaal honderd rijden. De huizen worden wel steeds pittoresker, want hier begint 'de Jordaan van Leiden'. Die aandui ding was bedoeld om dit deel van Leiden aantrek kelijk te maken voor exclusieve antiek- en snuiste rijenzaakjes. Projectontwikkelaar Korswagen kocht een paar jaar geleden het terrein van de voormalige drulckerij Groen en een heel blok hui zen aan de Langebrug en Pieterskerkchoorsteeg. Hij knapte een aantal monumenten op en ver kocht de bovenwoningen voor tonnen aan yup pen. De benedenetages waren bestemd voor win kels. De bordjes 'Te huur' hangen er nu twee jaar, vol gens de teleurgestelde eigenaren van het antiek zaakje Highlands. Het zaakje zit op het enige stuk van de Langebrug waar nog een beetje 'loop' is. Vooral de uitstalling van de bloemenzaak ernaast trekt de aandacht, waarvan Highlands nog enigszins profiteert. Maar de winkels van Korswa gen liggen net wat te ver weg of misschien zijn de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19