Van preektijgers en religieuze yups u Vrij zicht op de gashouder Kerk Samenleving Afgezette bisschop GaiK' op Acht Mei-manifest^, Christelijke jongeren uitdeLeidsch Dagblad ZATERDAG 5 APRIL 1997 iTERD Vier eeuwen domineesland in Catharijneconvent Trouw mag dan een preekwedstrijd hebben uitgeschreven, wie een paar echte preektijgers aan het woord wil horen moet bij het Museum Catharijneconvent in Utrecht langs. Daar is van zaterdag 5 april tot 17 augustus de expositie 'Vier eeuwen domineesland' ingericht. Eén van de aardigste onderdelen is een 'kerkje' met een indrukwekkende predikheer op de kansel. Op kerkbankjes kan geluisterd worden naar geweldenaars van weleer. Zoals de theologen G. Wisse, Klaas Schilder, J.J. Buskes en K.H. Miskotte. Bij binnenkomst wordt de bezoeker ge confronteerd met een indrukwekkende portrettengalerij van 'leraars' uit de af gelopen eeuwen en van allerlei bloed groepen. ,,Die wand is bedoeld als een eerbetoon aan de 'werkers in de wijn gaard', waarvan er zovelen voor ons on bekend zijn gebleven - omdat ze bij voorbeeld nooit uit hun eerste gemeen te wegkwamen, of simpelweg omdat ze nooit zijn geportretteerd. Aan het woord is Tanja Kootte, weten schappelijk medewerker van het muse um voor de afdeling Reformatie en sa mensteller van de gelegenheidsexposi tie. Het idee voor de tentoonstelling had ze al een jaar of vier. „We hebben als museum zelf een grote collectie portret ten. Zo zijn er honderden gravures van dominees die we in bruikleen hebben gekregen van de Hervormde Kerk. Daar wilden wij eens iets mee doen." Met portretten alleen trekje geen groot publiek, realiseerde Kootte zich. Van daar dat zij stad en land heeft afgezocht naar meer materiaal. En het resultaat is een afwisselende expositie, die niet chronologisch maar thematisch van op zet is. Zo staat de dominee als herder en leraar centraal, als dienaar des woords, is er de schijnwerper gezet op het leven in de pastorie en krijgen vrouwelijke voorgangers aparte aandacht. Naast de vele foto's (waarvan er een aantal uniek is, omdat ze voor het eerst uit privébezit zijn afgestaan) heeft het museum beslag kunnen leggen op vele protestantse relieken uit uiteenlopende kerkgenootschappen. Zo is het, naar al le waarschijnlijkheid, enige bewaard ge bleven kostuum te zien, zoals de leids lieden van de afgescheidenen en de or thodoxe kruisgemeenten die plachten te dragen: kniebroek, preekmantel en bef. Familiebedrijf In een 'oecumenische' studeerkamer is een predikant in zwart pak met streep jesbroek (eens van de christelijk-gere- formeerde hoogleraar W. H. Velema) aan het werk. Het bureau waar de 'man' achter zit was van ds. J. van Andel, die het meubelstuk in 1886 van zijn ge meente cadeau kreeg. Op de schouw staat een zeldzaam exemplaar van het enige beeldje dat protestantse pastores in hun woning toelieten: een zegenende Christus van Zweedse makelij. Er zijn voorbeelden van predikanten borden, waarmee vertrokken voorlieden geëerd werden, geschenken waarmee gemeenten en dominees elkaar dank zeiden, voorbeelden van nevenactivitei ten van creatieve dominees (zoals 'Snik ken en Grimlachjes' van Francois Ha- verschmidt), spotprentjes, bijbels, brief- Ds. N.H. Kuiperi met vrouw, twee kinderen en dienstbode in de tuin van pastorie van Klaaswaal, een opname uit circa 1904. Eén van zijn kinderen werd ook predikant en diens zoon, naar opa vernoemd, is nu secretaris van de Bond van Nederlandse Predikanten. jes voor de organist met daarop de op gave van de psalmen voor de dienst, fo to's van jongelingsverenigingen, enzo voort, enzovoort. Heel aardig is het preekje van de toen achtjarige Jacobus Martinus Snethlage (1904 - 1991). De familie Snethlage is volgens Kootte een mooi voorbeeld van een opvallende ontdekking die zij deed. „Het predikantschap was vaak een fa miliebedrijf dat generaties lang werd voortgezet. Er preekte al een Snethlage in de zeventiende eeuw en deze Jacobus Martinus was de laatste in de lange reeks, want ook hij is daadwerkelijk pre dikant geworden. Preektoon Het museum heeft uitgerekend dat in de Lage Landen een slordige 35.000 pre dikanten het kerkvolk hebben gediend. Met recht kan Nederland daarom vol gens Kootte een 'domineesland' worden genoemd. Lieden die enorme kerken moesten overschreeuwen en zo de spreekwoordelijke kanselstem ontwik kelden. Dat leidde tot de verzuchting van De Genestet: „Verlos ons van de preektoon, Heer, geef ons natuur en waarheid weer!" Bij de expositie behoort een gelijknami ge catalogus, een fraai geïllustreerd boekwerk waarin uitgebreid wordt ver teld over de glorieuze eeuwen van de Nederlandse predikanten. Tot ver in de ze eeuw, aldus Kootte, stonden ze op een voetstuk en hadden ze grote in vloed. Of, zoals een bekend gedicht het zegt: „Hoe gezegend in ons land, is het vak van predikant. Godes hand rust, buiten kijf, zichtbaar op dit vroom be drijf!" Maar de gloriejaren van de dominee zijn voorbij, schrijft hoogleraar prakti sche theologie Maarten den Duik in de catalogus, waaraan verder onder ande ren oud-columnist Bert Klei meewerkte. Een predikant is al lang niet meer 'in het wild te herkennen', aldus Den Duik. „Misschien verraadt een enkele predi kant zich aan een wat klunzige dyna miek en een opgelegde vriendelijkheid met een iets te luide stem. Maar dat is meer per ongeluk. Hij vervolgt: „Doorgaans zijn deze ambtsdragers sinds de jaren zestig van deze eeuw zo ontmoedigd om zich in het openbaar te laten gelden, dat zij een perfecte schutkleur hebben aangeno men." En: „Behept met een laag zelf beeld proberen ze zelfs voor hun eigen gemeenteleden te verdoezelen dat ze tot de best opgeleide academici beho ren, want dat levert bij de meesten wei nig vertrouwen op en financieel baat het niet." Den Duik constateert dat 'nieuwe' pre dikanten (vrouwen en homo-dominees) niet zomaar geaccepteerd worden. Toch is het domineesland veelvormig gewor den: „De religieuze yup en de jong-be- legen zielknijper, de stille geleerde en de dansende David, de blaag en de vrede stichter, de hark en de heks - naast el kaar staan ze op de pay-rol van de pro testantse kerken. En iedere gemeente neemt er eentje naar eigen smaak." "Vier eeuwen domineesland' is van dinsdag tot vrijdag open van 10.00-17.00 uur en in het weekeinde en op feestdagen van 11.00-17.00 uur. De catalogus kost 25 gulden. redactie* dick van der plas., UTRECHT ANP De afgezette Franse bisschop Jacques Gaillot is de speciale gast op de komende manifesta tie van de Acht Mei Beweging op 3 mei in Zwolle. De 'rode bisschop', in 1985 ontslagen als bisschop van Evreux, houdt aan het begin van de manifestatie een korte toespraak en neemt deel aan een werkgroep over dak- en thuislozen. Dit heeft voorzitter H. Wasser van de koepelorganisatie van ruim honderd rk vernieuwings gezinde groepen en bewegin gen in Utrecht bekendgemaakt. Van de Nederlandse bisschop pen die traditiegetrouw weer al len zijn uitgenodigd, zullen net als in 1995 en 1996 alleen Van Luyn van Rotterdam en Mus- kens van Breda aanwezig zijn. De eerste spreekt als voorzit ter van Pax Christi over de bis schoppelijke vredesbrief, de tweede gaat met secretaris H. Bakker van de Raad van Kerken in debat over de arri Nederland. Het them, dertiende manifestatie g 8000 belangstellender II verwacht, is Geloven ging. Daar komen thj God en haar/zijn verse vormen en de betekerfHEN a/ paus aan de orde. ^bert t> Pronk van Ontwik] menwerking neemt f sche een forum over religiejisen De Acht Mei Bewegjjskoof gens voorzitter Wair van steeds nodig, al lijkt dit Alpi polarisatie goeddeeelfht n£ De beweging wil nog sj bod< horzelfunctie vervuiler ti gaat om de krititsch^erigei met het oog op vernieior het Binnenkort vindt hjjf nol gesprek sinds jaren tun- De AMB-bestuur en een|skooj van de bisschoppencoslotel' plaats. Het gesprek rardt gens Wasser de vanou$er op contacten met de bisv herstellen. Over de iiflet u de datum kon zij nogpodi^ dedelingen doen. m ele let str Ir. r In het artikel over de halfjaarlijkse christelijke jongere?'1 )L1 Leiden - gisteren in deze krant - ontbrak de datum van; eenkomst. De jongerendag wordt gehouden op zaterdag: a.s., van 14.30 tot 20.30 uur in de Streekschool aan het l schanspark 1. Alle 16-plussers zijn welkom. t Lar Econoom bisdom Den Bosch overlei DEN BOSCH.ANP Pierre Veuger, de eerste econoom van het bisdom Den Bosch, is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bisdom bekendgemaakt. Na zijn priesterwijding ging Veuger in 1948 economie stude ren aan de toenmalige Katholie ke Economische Hogeschool in Tilburg. In 1958 weré noemd tot econoom i bisdom Den Bosch. HJ252)! eerste die deze functie, de. Ook is hij tot 1971 if G" weest van het klooster"") zusters Theresiaantjes|or e Bosch. Bij zijn afscheiiF 0 domeconoom in 19Ser Veuger benoemd tot van de paus. merl In ee BEROEPINGSWERK ■Iterlc NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Welsrijp-Baijum (part time): J. Reehorst, kandidaat te Hoogvliet, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen: naar Vries: mevr. I.G. Clement predikant voor buitenge wone werkzaamheden (geest, ver zorger St. Nieuw Unicum te Zand- Bedankt: voor Streefkerk he te Lekkerkerk (deelgeme^,or( GEREFORMEERDE GEMEEl da, Bedankt: voor Puttershoe- Driessen te Woerden; voor"01 sant: A. Bac te Bodegravep f BAPTISTEN GEMEENTEN pnin Bedankt: voor Zwolle: K.livan sen te Sneek. ANNO 1897 Maandag 5 April HOLLANDTUSSEN LEIDEN EN HAARLEM—en onder Noordwijk is weer een heerlijk mozaïek van zachte tinten; de hyacinten zijn in bloei. Wie den aanblik der velden en den geur genieten wil, stelle zijn bezoek niet te lang uit; want reeds worden vrachten bloemen naar de markt te Lon den verzonden, of naar Amsterdam waar men er veelal odeur uit bereidt. NOORDWIJK— Gisternamiddag bevonden zich menige jon gens in de nabijheid van den vijver op het landgoed van me vrouw de wed. Everwijn, toen de tienjarige J. v.d. W. door het bezwijken der afrastering in het water geraakte en on der de oppervlakte verdween. Na enige vruchteloze pogin gen om den drenkeling te grijpen, gelukte het den driejaar ouderen Jan van Eeden hem op het droge te brengen; met den schrik en een nat pak kwam de badgast tegen wil en dank er af. OUDSHOORNBij den winkelier Tuijn ontstond heden een binnenbrand, door het omvallen van een petroleum lampje. Met wollen dekens, enz. gelukte het den brand meester te worden. ANNO 1972 Woensdag 5 april LEIDENHet traditionele schoolvoetbal in Leiden dreigt - volgens een al even jammerlijke traditie...- helemaal in-het- water te vallen. Door de overvloedige regenval gisterenmid dag en in de afgelopen nacht, moest de schoolsportcom missie vanmorgen opnieuw het besluit nemen om het pro gramma in zijn geheel af tegelasten. Men wil in ieder geval nog een poging doen om althans het toernooi voor de lagere scholen te redden: voor morgen is op de terreinen aan de Vliet het programma opnieuw vastgesteld. LEIDENOp de paastentoonstellingdie in de Friesland hal in Leeuwarden werd gehouden, ontmoeten 1300 ras honden, waaronder 96 poedels, elkaar om te strijden om het kampioenschap. De Rozensteynpoedels van de Hoge Rijndijk in Leiden de den ook hier weer flink van zich horen. RIJNSBURGHet bloemkwekers-en handelarendorp Rijnsburg geniet tot ver over onze landgrenzen bekendheid. Waarschijnlijk dat het daaraan te danken is, dat het ook als vakantieplaats steeds meer in het teken van de belangstel ling komt te staan. Vooral in het bloembollenseizoen. In enkele jaren groeiden het aantal overnachtingen van enige honderd tot over de drieduizend. Het ziet ernaar uit, dat ook dit jaar het record weer gebroken zal worden. Gedu rende het paasweekeinde verbleven er enige honderden Duitsers voor één of meer nachten. Reeds nu kan worden gezegd, dat het 1 mei-weekeinde alle verwachtingen zal overtreffen. LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Op veel plekken is de stad de laatste vijfendertig jaar flink veranderd. Niet in het minst bij het station Leiden Centraal, dat overigens toen nog niet zo werd genoemd. Het station Lammenschans was nog maar nauwelijks geopend en van een halte bij De Vink of in de Meren- wijk was nog geen sprake. Passagiers die met de trein van elders kwamen hadden in de jaren zestig nog zicht naar alle kanten. Zoals bij voorbeeld op de inmiddels gesloopte 60 meter hoge gashouder aan de Maresin- gel. Ook stopten automobi listen nog keurig voor over stekende voetgangers. Overigens kreeg Leiden al in 1839 - als derde plaats in Nederland - een eigen sta tion. Dat station stond ech ter niet in de Sleutelstad, maar op Oegstgeests grond gebied. Pas in 1896 werd het station Leids bezit. Vervol gens werd nog drie keer op die plek een nieuw station gebouwd. Het laatste werd vorig jaar geopend. Dat rustige beeld van 1960 is echter helemaal veran derd. Niet in het minst door de constructie van Leiden Centraal. Een zeer opval lend ontwerp van NS-archi- tect Harry Reijnders. Een heel verschil met het station - ontworpen door 'bouw meester' H.G.J. Schelling - dat er voor die tijd stond. In de afgelopen decennia is het heel wat drukker gewor den rond en op het plein. Zo werden er in 1995 57.000 bezoekers op het Leidse sta tion geteld. Daarvan was 85 procent reiziger. Volgens onderzoekers zijn dat niet minder dan 41.921 in- en uitstappers per dag. Niet dat dat aantal door onderzoe kers precies is geteld, maar het is ontstaan door een ge middelde te nemen van ge lijkwaardige stations. Het busstation met op de achtergrond de leegstaande flat van Van de Putte. Dat was in de jaren zestig heel wat minder. Al zijn juiste cijfers moeilijk te ach terhalen. Het archief van de NS in 's Hertogenbosch is door verbouwingsactivitei ten tijdelijk gesloten. Ook wat de bebouwing betreft is er veel veranderd. Laag bouw maakte plaats voor enorme flats. Daaronder een leegstaand flatgebouw, dat eigendom is van de vastgoedhandelaar R. van de Putte. De gemeente Lei den wil er woningen in on derbrengen, maar de vast goedhandelaar wil het ge bouw slopen. Daarvoor in de plaats zou in zijn visie een 90 meter hoge kanto renflat moeten verrijzen. Dit plan is echter door de ge meente naar de prullen mand verwezen. Het ter plaatse geldende bestem mingsplan gaat niet verder dan veertig meter. foto mark lamers O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a.i.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: 0?,' Hoofdredactie: 0!, ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigin verstrekken tot het automatischi van het abonnementsgeld, ontwl korting per betaling. VERZENDING PER POS per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEI Voor mensen die moeilijk lezen, ogen hebben of blind zijn (of ee. leeshandicap hebben), is een same het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voorin 0886-482345 (Centrum voor Gesp: Lectuur, Grave) ZJEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en va' woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenn dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178): dagelijks 14.30-15 15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partn; bovendien van 10 30 -11.15 uur en van 19 45 - 21.00 uur Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15 00-15.30 uur en 19.00-19.30 uurf overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleeg Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19 45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14 00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassel daarnaast ook 1115-12.00 uur. Kraamafdeling: 14.30-15.30 uur en 18.30-19.30 uur (voor vaders tot 21.(9 Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19. OOuur Spoedeisende hulp dag en nacht geopend 118.30-19.30 uur, klassel In 1961 oogde het nog rustig op het Stationsplein. Nog net zichtbaar de gas houder aan de Langegracht. foto archief holvast RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14.00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14 15-15 00 uur en 18.30-19.30uur. Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19.00uur, 19.00-20.00 uur(f Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren: zaterdag en zondag van 10.00 tot 11.00 uur, uitsluitendv» partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bel mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende ti/den: keel-, neus- en oorheellj neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelhm 14.15-15.00 uur en 18.30-19 OOuur. Kmderkliniek: 'zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17.00% babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18