Toerisme Holland Experience: houterig en knullig VRIENDEN OP DE FIETS ZATERDAG 5 APRIL 1997 quedTinburg Quedlinburg zou een van de bloeiendste steden van Oost- DuiIsland moeten zijn. De klei ne stad in Saksen-Anhalt bezit een schat, waarop de toeristen in drommen afkomen: het grootste bewaard gebleven middeleeuwse stadscentrum van het land en - absoluut uniek - meer dan 1.200 histori sche vakwerkhuizen. Die be horen niet alleen volgens de Unesco, culturele organisatie van de VN, behouden te blijven voor het nageslacht. Maar de meeste stonden na veertig jaar DDR op instorten. Ruim 250 panden werden gerestaureerd, toen stokte het restauratiepro gramma, waardoor het toe komstperspectief - ook al door het weinig daadkrachtige ge meentebestuur - verbleekte. (boven) De restauratiewerkzaamheden stokken. Honderden vakwerkhuizen staan op instorten, (rechts) Gere noveerde huizen in Quedlinburg. Zo zouden alle puien van het stadje er uit kunnen zien. foto's cpd Dankzij deze, je zou bijna zeg gen overdosis fortuin is de stad een grote cultuur-historische schatkamer geworden. Het raadhuis is een uit de vroege gothiek stammend juweel en op de heuvel waarvan je over de stad uitkijkt staat naast een in drukwekkend slot ook een van de mooiste Romaanse kerken van het land. In deze kerk ligt de eerste Duitse koning, Hein- rich I, begraven. Duizend jaar later, in 1936, bezocht een an dere Heinrich, nazi-leider Himmler, het graf van de vorst. Himmler zag zijn zwarte moordbrigades graag ingebed in een eerbiedwaardige traditie en wilde zijn toen nog beroem dere naamgenoot postuum als schutspatroon in zijn SS inlij ven. Instorten De belangrijkste monumenten van de stad staan echter in het labyrint van straatjes en .steeg jes. Het oudste vakwerkhuis bij voorbeeld stamt uit 1350. Voor zoveel architectonische schoon heid kreeg de stad in 1994 van de Unesco het predikaat "universeel cultureel erfgoed'. Dat was leuke publiciteit, maar loste het grote probleem niet op: wie betaalt de renovatie van de huizen die op een paar uit zonderingen na op instorten stonden? Omdat de restauratie van een huis op een miljoen mark wordt geschat, komt de totale reke ning op ruim een miljard mark. Dat gaat de draagkracht van een kleine stad natuurlijk te boven en daarom werd de volgende verdeelsleutel gevonden. Bonn en Saksen-Anhalt namen ieder veertig procent voor hun reke ning en Quedlinburg de reste rende twintig procent. De over eenkomst leek voor alle partijen bevredigend, maar bleek een clausule te bevatten die voor Quedlinburg fataal kan worden. Als de stad haar twintig procent niet ophoest, verspeelt ze de subsidies van Bonn en Saksen- Anhalt. Werkloosheid Het geluk dat Quedlinburg door de eeuwen had vergezeld en voor rampen had behoed, heeft haar na de Wende verlaten, te meer daar de werkloosheid in het oosten van Duitsland dra matische afmetingen heeft aan genomen. „Officieel", zegt wet houder Langhammer, „heeft een kleine 22 procent van de beroepsbevolking geen werk. Maar in werkelijkheid, als je de mensen in tijdelijke arbeidspro jecten en om- en bijscholings programma's er bij optelt, kom je gauw op een dikke veertig procent." Langhammer is belast met de stadsvernieuwing, verreweg de moeilijkste en dus ondankbaar ste portefeuille die in het colle ge van B&W te vergeven was. Hij vertoont de moedeloze openhartigheid van iemand die de strijd eigenlijk heeft opgege ven. „Als je zoveel werklozen hebt, lopen je inkomsten terug. We krijgen de begroting niet rond, hebben geen krediet meer en Saksen-Anhalt moet bij springen. We staan nu tot 2001 onder curatele. We kunnen al leen noodvoorzieningen treffen. Ten minste 150 huizen worden acuut bedreigd. We dichten de gaten in de daken, timmeren de boel dicht, zodat de huizen niet verder vergaan. En we proberen de twintig procent die we zelf moeten bijdragen voor de stadsvernieuwing, ergens an ders, via sponsors en privé-gif- ten te vinden. Maar dat is niet zo makkelijk." Dat de üjd en de omstandighe den tegen de gemeente werken, ontkent niemand in Quedlin burg. Maar daarmee is het ge meentebestuur niet van zijn verantwoordelijkheid ontslagen. Gabriele Vester: „Vergeleken bij onze buurgemeenten die in po tentie veel minder hebben dan wij staan we er beroerd voor. Daar worden investeerders in de watten gelegd. Hier worden ze voor het hoofd gestoten. We zouden een van de grootste toe ristische trekpleisters van het land kunnen en moeten zijn. Ie dereen weet het: alleen het toe risme kan de stad er weer boven op brengen. Maar niemand doet wat." Een van de mensen die zich de toestand in de stad aantrekt, is Gabriele Vester, ooit psychothe rapeute in Bonn. „Quedlinburg zit in een beslissende fase. Het is nu er op of er onder en hoe dat uitpakt weet ik niet. Ik ben van nature optimistisch, anders waren we natuurlijk niet aan dit avontuur begonnen, maar ik heb er eerlijk gezegd een hard hoofd in." Dat avontuur begon na de Wen de van 1989. Haar man Rein- hard hoorde dat hij dankzij de val van partijleider Erich Honecker en co recht had op een erfenis, een vakwerkhuis in Quedlinburg. Het was een prachtig huis in het hart van de stad, maar ernstig verwaar loosd. Net als de meeste andere die de eeuwen hadden getrot seerd, maar waarvoor vier de cennia DDR net te veel dreig den te worden. Gabrielle: „Het zou miljoenen kosten om het pand op te knappen en die had den we niet. Toen zagen we de mogelijkheden die de stad als toeristische bestemming bood en besloten er een hotel van te maken. Impulsief, nee zo kan je het niet noemen, want er heer ste hier zo vlak na de Wende echt een stemming van 'alles is mogelijk'." Pionieren En dus gaven Gabriele en Rein- hard Vester en hun drie kinde ren hun comfortabele maar ge zapige bestaan aan de Rijn op en verkochten hun huis om 500 kilometer verder te pionieren in wat in de overspannen roman tiek van die jaren het 'Wilde Oosten' werd genoemd. Nu mo gen ze zich, onder de strenge voogdij van de bank weliswaar, de eigenaars van een schitte rend hotel noemen in vermoe delijk één van de mooiste ste den van Duitsland. De meeste van de ongeveer 25.000 inwo ners wonen nog altijd in dezelf de straten en soms zelfs de hui zen, waarin hun voorouders meer dan duizend jaar geleden al leefden. Als door een wonder zijn de calamiteiten van de ge schiedenis aan de plaats voorbij gegaan. Quedlinburg lag altijd naast, nooit óp het slagveld. Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog dreigde de stad even in het krijgsgewoel ver zeild te raken, maar ook toen was het geluk met Quedlinburg. Alleen een kerktoren werd ge raakt door wat niet meer dan een schampschot kan worden genoemd. Verkeersbureau Tsjechië Tsjechië heeft een nieuw verkeersbureau ge opend. Het is gevestigd in het World Trade Cen ter, Strawinskylaan 517,1077 XX Amsterdam, telefoon 020 - 57 53 01 4. Voor toeristische in formatie is het kantoor op maandag geopend van 13 tot 18 uur, van dinsdag tot en met donderdag van 9 tot 18 uur en op vrijdag van 9 tot 15 uur. Het zag er van tevoren zo mooi uit. Zeker voor mensen die in New York en Berlijn gelijksoortige voorstellin gen hadden gezien. Zo zou een gi gantische, bij een gespecialiseerd Engels bedrijf aangekochte, 'dijk doorbraak' de even onvergetelijke als onverbiddelijke uitsmijter wor den. Tachtigduizend liter water - zo was bedacht - zou bulderend en schuimend de zaal instromen en de toeschouwers de stuipen op het lijf jagen. De werkelijkheid echter is anders. Aan het einde van de Hol land Experience-show, de jongste toeristische attractie van Amster dam, klinkt wat schamel gekletter. Een leeglopende dakgoot maakt meer herrie. In de brochures heet het nieuwe, vijftien miljoen gulden kostende project van ex-journalist Henri Remmers, de ultimate sightseeing show. En waarom ook niet. De loca tie aan de Jodenbreestraat - naast het Rembrandthuis en op een steenworp afstand van een steiger voor rondvaartboten - leek nauwe lijks voor verbetering vatbaar; voor het oorspronkelijke concept van de multi-dimensionele show gold ei genlijk hetzelfde. Alleen is de uit voering jammergenoeg zodanig, dat nog maar moet worden afgewacht of de voor een renderende bedrijfs voering benodigde 350.000 toe schouwers per jaar er inderdaad zullen komen. Vooralsnog lijkt het zo ambitieus opgezette Holland Experience niet onder een gelukkig gesternte te zijn geboren. De try-out periode duurde door allerlei technische problemen veel te lang (meer dan een half jaar) en je mag je afvragen of het terecht is dat de show eind maart officieel werd geopend, zodat er nu voor een toegangskaartje geen tientje meer wordt gevraagd (zoals tijdens de in- looptijd), maar 17,50 gulden. Vislucht Remmers' idee was het publiek in iets minder dan een half uur Hol- land-in-vogelvlucht te laten zien. Of beter gezegd misschien nog: laten beleven. Disney in Mokum. De film (geprojecteerd op een enorm doek) zou niet alleen worden ondersteund door geluid en geur, maar ook door andere spectaculaire grapjes zoals bijvoorbeeld trillende en schokken de stoelen die de toeschouwers het gevoel zouden geven, dat ze echt vlogen, echt remden en echt reden. Van die aangekondigde Adventure- Fiction-Realityis vanuit de Royal Class fauteuil helaas echter weinig - te merken. Het filmbeeld is soms verre van scherp, de stoelen maken (of er nu een landing op Schiphol wordt gemaakt of een ritje over straat) bijna steeds dezelfde zwen kingen en soms gebeurt dat nog se conden te laat ook. Met andere woorden: het komt wat knullig over allemaal. Als er een surfer over het toneel wappert, staat de veilingkar met bloemen - die eerder dezelfde route aflegde - nog duidelijk zicht baar tussen de coulissen en de fraaie balletbeelden - om nog maar een voorbeeld te geven - staan in geen verhouding tot de houterige parade-pasjes van de namaak-bal- lerina. Natuurlijk, er zijn ook aardige effec ten. Je ruikt de bloemen in de Aals- meerse veilinghal en de penetrante vislucht die de beelden van het pa- lingroken een dimensie extra geven, mag er eveneens zijn. Bij een imagi nair bezoekje aan het strand ten slotte, bewijst opwaaiend hoofd haar dat het in Nederland inder daad hard kan waaien. Maar daar staat tegenover dat Edward Griegs Peer Gynt Suite (in allerlei verschil lende arrangementen) bij voor- en tegenspoed uit de luidsprekers dreunt. Alsof er niet wat originelers bedacht had kunnen worden. Holland Experience, Jodenbree straat (ingang Waterlooplein 17), Amsterdam, telefoon 020 - 42 22 23 3. Toegangsprijs 17,50 gulden (kinderen en senioren 15 gulden); combinatieticket voor Holland Experience en het Rem brandthuis samen kost 21,50 gul den (kinderen en senioren 18,50 gulden). i ':n Één van de mooiste rijwielpaden in Zuid-Limburg, dat fietsers over het met mergelafgra- vingen bedreigde Plateau van Margraten voert. Het aantal adressen in het boekje, dat wordt uitgegeven door de stichting 'Vrien den op de Fiets' breidt zich steeds verder uit. Stonden er vorig jaar nog 1170 op de lijst, in de zojuist verschenen editie voor 1997 zijn dat er bijna 1.300, verspreid over heel Nederland. 'Vrienden op de Fiets', ruim tien jaar geleden opgericht door me vrouw P. de Blécourt uit Zevenaar, biedt donateurs van de stichting goedkope overnachtingsmogelijkheden aan bij parti culieren. Een donateurschap kost 12 gul den per gezin per jaar; de kosten van lo- foto rob van dln dobbelsteen gies met ontbijt bij een in het ledenboekje opgenomen adres gaan de 25 gulden per persoon nooit te boven. Zoals de naam al zegt, was de stichting aanvankelijk alleen bedoeld voor fietsers, maar tegenwoordig worden ook wande laars als donateurs geaccepteerd. Verdere informatie kan worden ingewonnen bij mevrouw P. de Blécourt, Brahmsstraat 19, 6904 DA Zevenaar. Telefoon 03 16 - 52 44 48; of mevrouw J. P. Wisse, Ereprijs hof 7, 3991 GV Houten. Telefoon 030 - 63 80 53 3. Fietsen in Oostenrijk Bij het Landesverband für Tourismus in Oberös- terreich verscheen zojuist een fietsbrochure met daarin informatie over het zich steeds verder uit breidende rijwielpadennet in de Oostenrijkse provincie. Tevens verstrekt het boekwerkje gege vens over mountainbiken. Bij dezelfde organisa tie kwamen ook folders uit met inlichtingen over onder meer vissen, tennissen, wandelen en kur- arrangementen. 10), OBERÖSTERREICH INFO, TELEFOON Pannenkoeken Zoals gewoonlijk omstreeks deze periode kwam de nieuwe uitgave van het boekje 'Pannenkoeken in Gelderland' uit. In de alweer negentiende edi tie van de brochure staan gegevens vermeld van 29 Gelderse pannenkoekenrestaurants, met daarbij uiteraard hun specialiteiten. Het gratis boekje kan worden opgevraagd bij het Gelders Bureau voor Toerisme, telefoon 026 - 33 32 03 3. Maritieme collectie Bijna vijftig privé-verzamelingen, die te maken hebben met varen en alles wat daarbij hoort, worden tot en met 14 september tentoongesteld in het Maritiem Museum aan de Leuvehaven te Rotterdam. Met andere woorden: een uitgebreide collectie stropdassen met scheepjes, maar ook een verzameling gyrokompassen; servies en ser vetten van de schepen van de Rotterdamsche Lloyd, maar ook kartonnen bouwplaten van vuur torens. Uniek is de verzameling van mevrouw De Ruyter de Wildt, die leven en werken van haar roemrijke voorvader Michiel de Ruyter tot onder werp heeft. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSH I C H T E N Kaaspakhuis Ook deze zomer kan het buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen (open tot 26 ok tober) weer pronken met een nieuwtje. 'Het Witte Kaaspakhuis', een jaar of vijftien geleden op spectaculaire wijze vanuit Landsmeer naar het museum overgebracht, is opnieuw ingericht. Dit maal op de wijze waarop Lucas Goede (telg uit een befaamd kaashandelaars-geslacht) dat aan het begin van deze eeuw had gedaan. Verder bor duurt het museum door op het zes jaar terug ge- introduceerde 'living history-concept'. Zo wordt er de komende maanden in het Kollummer schooltje elke zaterdag en zondag op vooroorlog se wijze aardrijkskundeles gegeven met de Zui derzeewerken als thema. Wandelbeurs De Amsterdamse Beurs van Berlage aan het Damrak biedt morgen, 6 april onderdak aan de Wandelmarkt. Het is voor het negende achter eenvolgende jaar dat deze bijeenkomst wordt ge organiseerd. Het thema dit jaar is 'Natuur en Cultuur'. Allerlei onderwerpen komen aan bod: van de Pelgrimsroute tot kleine Nederlandse bin- nenpaadjes; van uitrusting tot kaarten. Boven dien is op elk gebied een deskundige aanwezig. De beurs is geopend van 11 tot 17 uur. Nep-vondsten De bezoekers van het Goois Museum aan de Kerkbrink 6 te Hilversum mogen zich van 12 april tot en met 29 juni verbazen over het onfat soenlijk hoge aantal archeologische nep- vondsten die in de loop der tijden in Nederland werden gedaan. Onder de titel 'List en Bedrog' wordt op de expositie onder meer uitgelegd wie de vervalsers waren en welke motieven ze had den. Ook komt de wijze waarop bedriegers wer den ontmaskerd, uitgebreid aan de orde. TELEFOON 035 - 62 92 82 6. Bloeiende boomgaarden De VW Limburg organiseert dit voorjaar meer daagse fiets- en wandeltochten door de bloeien de boomgaarden van onder meer het Zuid-Lim burgse Mergelland en de Belgische regio's Voe ren en Haspengauw. Het rijwieltraject begint en eindigt in Epen; de voettocht in Margraten. On derweg wordt overnacht in eenvoudige, maar ge- zellige familiehotels en de bagage wordt nage bracht. Wandelend tussen de boomgaarden van het Limburgse Mergelland.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 16