Plant eens een kiwi Tuinieren Vraag en antwoord Minister haalt natuur de tuin in TERDAG 5 APRIL 1997 GREET BUCHNER de zeventiger jaren is de in opmars bij de groente- gr. We kennen ze allemaal de bruingroene harige Schten, knalgroen van bin- Een toenemend aantal ibezitters wil ze wel zelf eken en dat kan.... mits er muur op het zuiden be- [likbaar is. De kiwi (Actenidia lensis) houdt van warmte en rdt groot. Kan wel 9 meter worden en kan tot 25 cm. groeien. De via Nieuw- ïland van oorsprong Chinese |icht kennen we gek genoeg Ier de naam van een in kiw-Zeeland populaire vogel: leschikken we over een war- muur dan is het nu tijd om kiwi aan te schaffen. Maar eraan: er zijn eenhuizige iten in de handel die tenge- van allerlei ingrepen zo- |T vrouwelijke als mannelijke lemen hebben en er zijn 'huizige planten die ofwel tuwelijk, ófwel mannelijk In dat geval zal men dus echtpaar' moeten kiezen, Iers komt er niets van ichtzetting en daar is het _:h om begonnen. Beide, zo el de mannelijke als de vrou- "7 planten, brengen in jei/juni mooie grote bloemen jjeiijki voort in wit/roze. Alleen heeft de één vooral meeldraden en de ander stempels zodat er niets van vruchten kan komen als we er maar een van hebben. Om te voorkomen dat de plant te vroeg gaat bloeien en dus kans loopt te bevriezen, hangen kiwi-liefhebbers in het voorjaar dunne witte vitrage rond de takken. Wit houdt warmte tegen en de bloem bloeit dus later. Maar we zijn nu nog bezig met de beginners die een kiwi gaan planten. Die moeten flink wat turf en humus in de grond spitten. De plant houdt van vochtige, iets zure grond. Verder heeft hij veel or ganische mest nodig die rijk is aan stikstof. Daaraan heeft deze harde groeier met het vele blad behoefte. Snoeien mag nu in géén geval. Evenals de druif mag de kiwi na 15 januari niet meer gesnoeid worden omdat er dan kans is op veel verlies van sap. De sapstroom komt namelijk vroeg op gang. Voor gevorderde kiwi-bezit- ters is het zinvol te weten dat de kiwi, die pas na een jaar of drie vruchten voortbrengt, ongeveer net als een druif gesnoeid moet worden. Leggers met daarop korte takjes met 3 - 5 ogen ge ven de meeste kans op veel vruchten. Deze vruchten wor den pas heel laat rijp in ons kli maat. Zo rond november begint het er op te lijken en dan heb ben we, normalerwijze, de eer ste nachtvorsten al gehad. Geen nood. Een paar graden onder nul kunnen de kiwi's verdragen, maar als het harder gaat vriezen moeten ze geplukt worden om binnen, bij matige temperatuur, na te rijpen. Is er strenge vorst op komst, dan dekken we de stam nog af met kranten of ander spul. Je weet maar nooit en voorkomen is bij al deze exoten beter dan (te laat) genezen! ■5( van der Meij uit Haarlem is BBSj verstandig geweest om de to- laten elk jaar in geheel ver- [euwde grond te zetten. De ■aag luidt nu: moet ik daarmee Korgaan? Helaas, dat blijft odzakelijk. De tomaat heeft lelijk snel last van een immel die in de grond over- jjft. Zet men tomaten op de ind waar vorig jaar ook toma- jn hebben gestaan, dan is er Jjn goede kans dat ze ziek wor- Wpn. Dus vernieuwen die grond, ^twel elke keer op een ander lekje zetten. Naar maar waar. je Christusdoorn, Euphorbia iilii krijgt gele blaadjes. Wat ik eraan doen?, vraagt me- vrouw van Tongeren uit IJmui- den. Dus daarom in het kort de niet genoeg van de zon krijgen, den. Vooral ook: wat doe ik ver- beschrijving van de verzorging. Warmte en een droge licht zijn keerd? Dat laatste kan ik op af- Deze Euphorbia vraagt om een ook welkom en bij kamertem- stand helaas niet beantwoor- zeer lichte plaats en kan maar peratuur onder de 13 graden C. -s-Grayendamseweg 49A Voorhout Sierhekwerk S Spijlen hekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting Lisse - Vo^hc^it verliest hij blad. Gieten op de goede wijze is van groot belang: teveel is gevaarlijk. Altijd wach ten tot de bovengrond weer droog is en na de hoofdbloeitijd nog wat minder en ook nog iets lagere temperatuur, liefst rond de 16 graden. Vanaf het voor jaar tot vroeg in de herfst om de twee weken wat mest en mocht de plant ook 's winters blijven bloeien, daarmee doorgaan als het wintert. In het voorjaar kan men 8 cm lange topstekken ne men. Wél een dag laten droge vanwege het melksap en pas dan in de stekgrond. Succes met deze handleiding. Haal de natuur in je tuin. Minister De Boer van milieu heeft een boekje ge presenteerd met 51 tips over de mogelijkheden om milieuvriendelijk te tuinie ren. Er zullen ook recla mespotjes op radio en tele visie worden uitgezonden. En ruim 150 tuincentra gaan de komende periode extra aandacht schenken aan milieuvriendelijke producten. Tuinieren is, als vorm van vrijetijdsbesteding, ongekend populair. Maar op milieugebied gaat er nog heel veel mis in het groen rondom de woning. Kunstmest, slakken- en mierendood, rupsengif, enzovoorts. Het lijkt soms meer op chemische oor logvoering dan op zorg voor alles wat groeit en bloeit. Daar moet, vindt minis ter De boer, wat aan ver anderen. 'Haal de natuur in je tuin' geeft daarvoor richtlijnen. Bijvoorbeeld gft-compost of stalmest gebruiken in plaats van kunstmest, en vooral geen gif. Wie slakkendood ge bruikt, doodt immers ook de beesten die - vergiftigde - slakken eten: bijvoor beeld lijsters en egels. Er zijn andere mogelijk heden om slakkenvraat te beperken. Zoals de klassie ke bierval. Een jampotje ingraven, met op de bo dem een laagje liefst wat zoetig bier. De slak komt op geur af, valt in potje en verdrinkt in gerstenat... Tuinverlichting kan tegen woordig goed branden op zwakstroom, of zonne- energie. Bodembedekken- de planten voorkomen overtollige onkruidgroei, waardoor de gifspuit in de knotwilg kan blijven han gen. Enzovoorts. Er kan een hoop gedaan worden om meer natuur in de tuin te krijgen: spe ciale plantensoorten waar vlinders op af komen, of nestkastjes voor vogels. Veel vogels in de tuin is goed: genieten van de zang, en profiteren van hun eetlust. Een paartje mezen met jongen vreet duizenden rupsen op. Het boekje met tuintips is verkrijgbaar bij tuincen tra, postkantoren en bi bliotheken. 1 M P E O O N T K 2 T A O N N O 1 M 3 E K W T A R G K 4 S E T N A O R T 5 E B G O D O S 1 6 K N R G U 1 E S 7 S P N A E A K N 8 T N E A A W E F 9 T I A N F E L 10 S G N U M 1 T E 11 P A N A S E R N 12 L S P 1 A E N T 13 K F A H A E S B 14 K R B U E N 1 K PGAVE OPLOSSING CITAAT |treep op elke regel de letters die samen het woord vor- ïen dat overeenkomt met de mschrijving. De resterende let- ^rs vormen van boven naar be- ede.n en van links naar rechts en citaat. KRUISWOORDRAADSEL ,1' lorizontaal: deel v.e. dier; 2. leidsel; 3. zuivelprodukt; 4. vertrek; 5. kwaad; 6. Romeinse strafpaal; 7. wielstaaf8. deel v.e. wiel; 9. (Meubelstuk; 10. snoet; 11. stel; 12. dakgebint; 13. zuivelpro dukt; 14. aarden of metalen fles. HEINZ 0OO/V A/ér/A/2? WAT cif TOO/A £ÖV /y££&/T/kr£ gO/MAATT/COS SAMT/V AWOS OA SOfA //V SÏAAA l'AU-AA// TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel verviel tot een verstard stilzwijgen. Met puilende ogen en ge jaagde ademhaling volgde hij de be wegingen van de jonge medicus, die zich met een spuitje over hem heen boog. „Een flinke koorts!" sprak de student deelnemend. „Maar we zullen je helpen, hoor. Zo'n prikje doet geen pijn en daarna zul je je veel prettiger voelen." De beklagenswaardige heer trachtte te spreken, doch er kwam slechts een hoge pieptoon over zijn lippen. „Hoe vreselijk", dacht hij. „Een weerloos heer op de slachtbank - ge prikt door de eerste de beste lummel. Ach, hij moest hier eens liggen in mijn plaats." Op hetzelfde moment beving hem een duizeling - en toen hij bij het overtrekken de ogen opsloeg bemerkte hij dat hij voor de brancard stond, ter wijl de aankomende arts door riemen omkneld op het zeildoek lag. Heer 01- lie gaf niet lang toe aan zijn verbazing. Hij sloeg een korte blik op de injec tiespuit die hij in zijn hand had en wierp het instrument vol afschuw weg. Daarop liep hij de gang in met zo'n snelheid, dat zijn witte doktersjas ach ter hem aanfladderde. Hij was echter nog niet ver gekomen toen hij werd staande gehouden door een verpleeg ster. „Dokter!" riep ze, „kunt u even helpen?" „H-helpen?" stamelde heer Bommel verward. „W-wat... ik hoor hier niet, bedoel ik. Ik moet weg! Ik..."„Ja, dit is uw afdeling niet, dat zie ik", zei de zuster. „Maar het is een noodgeval. Mevrouw Kwaalberg heeft een inzin king en ik weet echt niet, wat ik met haar aan moet. Ik ben ook pas nieuw, ziet u?" Heer Ollie luisterde even naar het aanzwellende geroep van de stu dent achter hem en volgde toen vol wanhoop. H W R DOOR JAN VISSER Het weerbeeld wordt vandaag bepaald door een storing die het op zijn heupen krijgt. Het systeem trekt sterk uitdiepend van Schotland via Denemarken naar Polen en veroorzaakt aan de kust een harde tot stormachtige wind. De windrichting is aanvankelijk west tot zuidwest, later ruimt de wind naar west tot noordwest. Verder valt er nu en dan regen, al ligt het accent van de nattigheid op de oostelijke helft van het land. Vanmiddag nemen de neerslagkansen af en later kan ook de zon tevoorschijn komen. Morgen zoy er nog een enkele sneeuw- of hagelbui kunnen vallen, maar overheersend is het droog met dikwijls zonneschijn. Tijdens de avonduren kan de buiigheid weer iets gaan toenemen. Belangrijk is dat de noordwestenwind afneemt tot matig. Alleen langs de kust waait het aanvankelijk nog krachtig. Dankzij de sterke instraling is het morgen in de luwte best uit te houden. De thermometers moeten we maar even buiten beschouwing laten want de temperatuur bereikt geen hogere waarden dan een graad of 8-9. De weersverbetering die morgen gestalte krijgt hangt samen met een krachtig IJslands hoge- drukgebied. Dit systeem verplaatst zich naar de Britse eilanden en neemt verder in betekenis toe. Onder invloed van het hogedrukgebied is het gedurende de eerste helft van de volgende week droog en vooral maandag is er flink wat zonneschijn. Dinsdag zouden er weer enkele wolkenvelden kunnen binnendrijven. Het blijft wel koud met in de nacht van maandag op dinsdag temperaturen rond het vriespunt en op veel plaatsen vorst aan de grond. Gisteren vielen er vooral in de middag enkele buitjes met hagel en korrelsneeuw. De temperaturen waren aan de lage kant. Het werd in ons gebied nergens 10 graden en in buitjes daalde het kwik in Lisse naar 5 graden. Later op de middag werden de opklaringen breder maar 's avonds kwamen wolkenvelden van de nieuwe storing binnen drijven. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Wolkenvelden en vooral langs de westkust een aantal winterse buien. In het zuidoosten ook nu en dan zon en waarschijnlijk droger. Middagtempera- tuur uiteenlopend van en kele graden onder nul in het noorden tot +8 in het zuidoosten bij zon. Zweden: Soms wolkenvelden, soms zon en op de meeste plaatsen droog. In het ui terste zuiden zaterdag mo gelijk veel wind en regen of sneeuw. In het noorden maxima iets onder het vriespunt, in het zuiden iets daarboven. Denemarken: Zaterdag stormachtige weer met enige tijd regen, voorafgegaan door sneeuw. Zondag later op de dag opkla ringen, afgewisseld door een winterse bui. Middagtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag onstuimig, bewolkt en van tijd tot tijd regen, maxima tussen 10 en 15 graden. Zondag enkele graden kouder maar geleidelijk wel rustiger, droger en meer zon. België en Luxemburg: Zaterdag veel wind, bewolkt en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 11 gra den. Zondag maxima rond 8 en enkele winterse buien, afgewisseld door wat Noord- en Midden-Frankrijk: In het westen perioden met zon en vrij wel droog. Naar het noorden en oosten toe meer bewolking en vooral later enke le buien, ook met winterse neerslag. Middagtemperatuur meest tussen 10 en 15 graden Portugal: Veel zon maar in het zuiden geleidelijk meer bewolking en later mogelijk een re- gen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 22 en 27 graden; vlak aan zee in het zuiden iets lagere maxima. Madeira: Nu en dan zon en kans op een enkele re gen- of onweersbui. Temperatuur 's middags rond 21 graden. Spanje: Veel zon. Zondag later op de dag in het zuidwesten een toenemende kans op een regen- of onweersbui Zaterdag rond Gibraltar veel wind. Middagtemperatuur meest tussen 20 en 25 graden maar langs sommige kusten iets lager en in het binnenland lokaal hoger. Canarische Eilanden: Naast zon ook wolkenvelden en kans op enkele buien, ook met onweer. Middag temperatuur tussen 21 en 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en daar naast kans op een regen- of onweersbui; eerst vooral in het zuiden en later ook in het noorden. Maxima tussen 20 en 25 graden. Tunesië: Flinke zonnige perioden en droog. Mid dagtemperatuur meest rond 21 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Zondag in de oosteli|ke departementen meer bewol king en kans op regen; in de Alpen daalt de sneeuwgrens naar 1200 meter. De Mistral gaat zaterdag tijdelijk liggen maar komt zondag weer terug Middag temperatuur tussen 15 en 20 graden. Mallorca en Ibiza: Vrij zonnig en zondag een aantrekkende wind. Maxima rond 20 graden. Italië: Perioden met zon. Vooral zondag ook wolkenvelden en later van het noorden uit mogelijk regen. Zaterdag tijdelijk kouder met maxima tussen 14 en 18 graden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon en tamelijk veel wind. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Malta: Flinke perioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Vooral zaterdag een aantal regen-en on weersbuien. Zondag geregeld zon en op veel plaatsen droog. Rond de Egefsche Zee tijdelijk veel wind. Zaterdag nogal fris met maxima rond 13 graden. Turkije en Cyprus: Zaterdag meest bewolkt en een aantal fikse buien, vaak met onweer en hier en daar veel neerslag. Zondag van het wes ten uit opklaringen en geleidelijk droog. Vrij lage maxima; zondag variënd van 8 graden op de Dardanellen tot 14 op Cy- Duitsland: Zaterdag in het noordwesten kans op storm-, verder bewolkt en enige tijd re gen, hier en daar ook sneeuw. Zondag winterse buien, afgewisseld door wat zon Middagtemperatuur meest tussen 6 en 12 graden. Zwitserland: Aan de noordzijde van de Alpen bewolkt en af en toe regen, vanaf 1200 meter sneeuw en middagtemperatuur rond 11 graden. In het zuiden droger, meer zon en maxima tot 20 graden Oostenrijk: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen, boven 1200 meter sneeuw. In Karinthie en Stiermarken kleinere neerslagkans en soms ook zon Middagtemperatuur rond 12 graden maar zondag in het noordoosten wat lager. Polen: Zaterdag eerst lokaal mist. Daarna vanuit het westen bewolkt, regen en vooral in het zuiden van Polen een harde wind. Zondag een koude noordenwind en winterse buien afgewisseld met zon Middagtemperatuur zaterdag 7 tot graden, zondag dalend naar 2 tot 5 gra-; Tsjechië en Slowakije: Zaterdag eerst lokaal mist. Daarna vanuit het westen bewolkt en regen. Bo vendien een harde wind. Zondag een koude noordenwind en enkele winterse buien afgewisseld met zon. Middagtem peratuur zaterdag rond 10 graden, zon dag enkele graden lager. Hongarije: Zaterdag eerst zonnige perioden, later op de dag meer bewolking gevolgd door wat regen. Zondag wolkenvelden en van tijd tot tijd regen. Later op de dag moge lijk ook zon. Middagtemperatuur rond 14 graden. ZONDAG 6 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07 03 Zon onder 20.20 Maan op 06.40 Maan onder 19.15' Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.29 15.50 03.02 15.23 Laag 11.30.--.-- 11.11 -J MAANDAG 7 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 07.01 Zon onder 20.22 Maan op 07.10 Maan onder20.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04,16. 16.36 03.49 16.09 Laag 01.46. 12.05 01.27 11.46 Weerrapporten 04 april 17 u Amsterdam halfbew. wnw9 11 5 0.1 Eindhoven half be Rotterdam licht be Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt regenbui half bew sneeuwbui 8 1 2.0 17 10 0.2 19 11 0.0 w8 12 3 1,0 w 12 21 6 0.1 w 10 4 2 0.1 22 17 0.0 5 24 16 0,0 23 7 0.0 Luxemburg licht bew. Madrid licht bew Malaga onbew. Mallorca licht bew Rome half be Splil onwee Stockholm licht b Warschau half be Wenen sneeui Buenos Aires Casablanca hall bew. Johannesburg licht bew Los Angeles licht bew licht bew New Orleans New York Tel Aviv wil 20 5 1.0 w4 18 5 1.0 38 27 0.0 6 0.0 16 0.0 w3 24 14 8.0 I 17 11 00 5 23 20 0.0 9 18 12 0.0 w3 22 9 0.0 )3 19 11 2.0 wl 16 1 0.0 iw 13 20 10 00

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13