Pangea realistische voorbode Weg en wiel Toyota valt in de prijzen Nieuwe basis versie en meer standaarduitrusting Audi A4 HONDA VAN HAASTEREN LEIDERDORP B.V. (B) Mitsubishi wil eigenhandig autoverkoop verdubbelen Civic Estate komt over een jaar Alle kanten op met de hybride Koopgids Meer Easy' s Mercedes-Benz: kl minder, bougie 100 Klassiekers voor al led; VRIJDAG 4 APRIL 1997 REDACTIE: PETER l< PETER LOti Michikatu Sato, hoofd van de afdeling motorenontwikkeling bij Toyota, heeft in Stuttgart de jaarlijkse Paul Pietsch-onder- scheiding in ontvangst mogen nemen. De prijs, een initiatief van het Duitse magazine Auto, Motor unci Sport, werd in deze stad aan Toyota en collega-fa brikant Mitsubishi uitgereikt vanwege hun ontwikkeling van direct ingespoten benzinemoto ren. Kenners zien de Toyota D-4 benzinemotor met directe in spuiting als één van de veelbe- lovendste motorenontwikkelin gen. Deze krachtbron is name lijk in staat om zeer goede pres taties te leveren op een benzi- ne-luchtmengsel van 1:50, te genover een verhouding van 1 15 bij gebruikelijke benzinemo toren. De motor is daardoor ruim dertig procent zuiniger. De Paul Pietsch-prijs wordt sinds 1989 jaarlijks uitgereikt aan automobieltechnici of fa brikanten die een belangwek kende technische innovatie pre senteren. Uitgangspunt is daar bij dat de nieuwe ontwikkeling al daadwerkelijk in productie moet zijn. Audi heeft het leveringspro gramma van de A4 uitgebreid met een nieuwe basisversie, de 1.6 C. Deze goedkoopste sedan uitvoering, met 101 pk, is be schikbaar met handgeschakelde 5-bak of een 4-traps automaat. De nieuwe 1.6 C is rijker uitge rust dan de vorige basisversie en kost 49.990 gulden. Alle Audi A4-modellen (ook de nieuwe 1.6 C) zijn voortaan standaard voorzien van een passagiersairbag en een in on gelijke delen neerklapbare ach terbank. Tevens zijn alle Audi A4's (behalve de 1.6 C) nu voor zien van een lederen stuurwiel, inclusief lederen schakelpook knop en -manchet en een auto matische snelheidsregeling. In het kader van de verhoogde veiligheid kent de Audi A4 voortaan evenals de Audi A3 zij- airbags vóór als meeruitvoering, consumentenprijs: 1.321. Het 'Pro Line Comfort'-pakket is, zonder prijsverhoging, ook uit gebreid met zij-airbags. Daar naast omvat dit pakket volauto matische airconditioning, mid- denarmsteun vóór met extra opbergvak en een buitentempe ratuurmeter. Consumenten prijs: 3.990. Bij de 1.8 5V Turbo, de 2.6 en de 2.8 5V is de 5-traps automaat vervangen door een 5-traps au tomaat met Tiptronic. De meer prijs hiervoor bedraagt 5.600. Bij de 2.8 5V kan de automaat gecombineerd worden met de vierwielaangedreven quattro- uitvoering. TOUWBAAN 18 2352 CZ LEIDERDORP TEL. 071-5895000 HONDA HOOFDDORP GPD Het Japanse merk Mitsubishi heeft zijn importeur Hart Nib- brig Greeve (HNG) vriendelijk bedankt en verkoopt voortaan in Nederland zelf zijn bedrijfs- en personenauto's. Het merk wil zijn omzet binnen enkele ja ren bijna verdubbelen. De vestiging blijft voorlopig op dezelfde plek in Hoofddorp, maar er wordt uitgezien naar een nieuw onderkomen. De da gelijkse leiding komt in handen van een tweemanschap, waar toe naast de uit Tokyo overge plaatste Japanse vice-president Yujiro Yokochi de Nederlander Hans Tolenaar behoort. Dat be tekent een comeback voor de man die tot eind 1994 impor teur HNG leidde. Hij moest daar wegens 'verschil van in zicht' opstappen, toen de resul taten van Mitsubishi zich met een jaarverkoop van iets meer dan 8.000 personenauto's op een dieptepunt bevonden. Zijn opvolger onderging eind vorig jaar hetzelfde lot. Sinds begin dit jaar circuleerden geruchten dat Mitsubishi, lang niet tevreden over het inmid dels behaalde herstel, de import zelf wilde overnemen. In ty pisch Japanse stijl Iaat directeur Sato niet na te melden dat alles in goede harmonie is gelopen. Daarop aansluitend waagt Tole naar, zeer goed ingevoerd in Ja panse werkmethoden, het niet iets ten nadele van zijn voorma lige werkgever HNG te zeggen. Alleen: „Ik ben blij dat mijn in zichten blijkbaar misschien toch niet zo verkeerd waren." Over het verleden wenst men verder niet te spreken, over de toekomst wel. „Tien jaar gele den hadden we 165 dealers, toen ik wegging waren het er 110, nu nog 95", aldus Tolenaar. „Dat getal zal verder dalen, maar het aantal verkooppunten niet." Er moeten dus sterke dealerbedrijven met verscheide ne vestigingen overblijven. Of de dealers directe financiële steun krijgen wil Sato niet zeg gen, noch of met scherpere prij zen de afzetgroei bevorderd zal worden. Zorgelijk stelt hij vast dat de concurrentie zeer hard is en dat Mitsubishi daarop wel zal moeten reageren. „Dit jaar verschijnen 112 nieuwe auto modellen in Europa, gemiddeld 2,1 per week, dat is toch gek kenwerk?" In heel Europa wil Mitsubishi de afeet in het jaar 2000 met on geveer de helft opgevoerd heb ben. Een belangrijke bijdrage moet uitbreiding van het aantal in Europa gebouwde auto's le veren. Naast de in ons land ge bouwde Carisma worden dat een reeds aangekondigde com pacte ruimtewagen (vanaf 1998) en een vrijetijdsauto, die in Ita lië bij Pininfarina in productie komt (vanaf 1999). Ook ver wacht men veel van de zuinige, direct ingespoten GDi benzine motor die eind dit jaar in de Ca risma komt. Heel voorzichtig stipt Sato de mogelijkheid aan van samen werking in lichte bedrijfswagens met Volvo, dat zulke types niet maakt. Volvo en Mitsubishi werken immers al samen in de NedCar-fabriek, Volvo biedt in zijn nieuwe S70/V70 een navi gatiesysteem van Mitsubishi. Met Japans geduld lijkt Mitsubishi zijn kans af te wach ten om nauwere banden aan te knopen met Volvo, dat elke keer in de rode cijfers duikt bij het uitbrengen van nieuwe model len, en dat enkele jaren geleden al wilde fuseren met de toen malige partner Renault. AKRO LEIDERDORP B.V. IVECO AKRO Leiderdorp is dealer voor de gehele lijn bedrijfswagens van IVECO. Van de IVECO Daily bestelwagen tot aan het vlaggeschip de Iveco Eurostar, Honda vond het nog te vroeg om in Genève met een productierijpe stationwagon op basis van de Civic te komen. Maar wel wilde de Japanse fabri kant het nieuws graag op deze prestigieuze auto- beurs presenteren. Vandaar dat er toch een con ceptauto van de Civic Estate te zien was. Inmiddels heeft Honda wat meer losgelaten over deze eerste station-Civic. De Estate gaat begin volgend jaar in productie in Honda's Europese fa briek in het Britse Swindon. De productie van de ze nieuwe wagen is nagenoeg een Europese aan gelegenheid, want liefst 90 procent van de onder delen is afkomstig van toeleveranciers verspreid over twaalf Europese lidstaten. De stationwagon is afgeleid van de 'meer Europees geworden' 5- deurs Civic die net bij de dealers is gearriveerd. In Nederland is de nieuwe Civic station naar ver wachting vanaf maart 1998 te koop. Op het eerste gezicht is de Civic Estate, net als de hatchback, een goed uitziende auto die meer een sportieve touring is dan een veellader. Hij is met 4,42 meter een kleine 10 centimeter langer dan de 5-deurs, maar heeft dezelfde wielbasis (2,62 me ter). Hoewel Honda de Civic Estate met keus uit meer dere motoren zal gaan leveren, was het prototype in Genève gebaseerd op het vlaggenschip uit de nieuwe Civic 5-deurs serie: de 1.8 VTi. Om de kwaliteit en duur zaamheid van zijn exotische sportwagens te bewijzen heeft het Italiaanse merk Fer rari een wereldtournee opge zet met zijn populairste mo del F355, tevens het 'goed koopste' met een prijs van 337.500 gulden. Deze World Tour startte op 18 maart in de Verenigde Staten en komt op maandag 7 april door Ne derland. In totaal zo'n hon derd mensen nemen het stuur van een rondreizende F355 ter hand, die in totaal 30.000 kilometer door 26 lan den op vijf continenten zal afleggen. Aanstaande dins dag vertrekt de World Tour naar Engeland en uiteindelijk moet de Ferrari terugkeren in de startplaats New York. Ge durende de Tour worden fo to's gemaakt, die verschijnen op Ferrari's home pages op het Internet computernet werk. Daar kan iedereen zo de wereldtournee meemaken (op het adres: http: www.ferrari.it.). Hoe bedenk je het, om een mobiel laboratorium voor bo demonderzoek als studiemodel op een autoshow te pre senteren? Renault deed het met de Pangea, kort geleden in de Zwitserse stad Genève. wagen dient als werkruimte voor bodemonderzoek. Omdat elektro-aandrijving al leen nog te beperkt is vanwege de tegenvallende capaciteit van de accu's, houden verschillende merken zich steeds serieuzer bezig met zogeheten hybride aandrijving, een combinatie van een elektro- en een verbran dingsmotor. Dit heeft als voor deel dat er gewoon bij de pomp getankt kan worden en dat de actieradius (de afstand die op een volle tank kan worden gere den) veel groter is. Daarbij is het brandstofverbruik zeer gunstig, net als de uitstoot van kwalijke, milieuvervuilende gassen. De Pangea ('heel de aarde') is een eigenaardige combinatie van de eigenlijke studie-auto met een bijpassende aanhang wagen, die niet voor de lol is ontworpen maar uit pure nood zaak. Want in die aanhanger zit een milieuvriendelijke, op auto- gas lopende turbinemotor waarvoor simpelweg geen plaats meer was onder de mo torkap. Die turbine drijft een dynamo aan, welke de stroom levert voor de elektromotor die in de motorruimte van de 'trek auto' is gebouwd. Het achter compartiment van de 5-deurs Naast een studiemodel op hy bride-gebied zou de Pangea ook een voorstudie kunnen zijn van het model dat binnen niet te lange tijd de populaire besteller Renault Express gaat opvolgen. Het lijkt ook zeker geen toeval dat het voorstuk van de Pangea met het hoog oplopende dak verdacht goed aansluit bij Ren- aults grote concurrenten in de markt van kleine bestellers: de Peugeot Partner en de Citroën Berlingo. Terwijl achterin asym metrisch gedeelde deuren zijn toegepast, zoals de andere ster ke Express-concurrenten VW Caddy en diens parallelmodel Seat Inca hebben. Renault benadrukt dat de Pan gea 'een voorbode is van toe komstige productie-auto's, die een nooit eerder bereikte veel zijdigheid zullen bieden'. Mo gen we daaruit opmaken dat de FIETSSTROOK Het beloofde vervolg op de Koopgids '97 van het tijdschrift Fiets is uit. Met een totaal van 550 modellen hybrides en randonneurs is de gids iets dun ner dan die van maart, die 1.050 modellen racefietsen en moun tainbikes opsomde. De hybride is een kruising tus sen een racefiets en een moun tainbike. Hij combineert de voordelen van beide typen en niet de nadelen. Zo heeft de hy bride van de mountainbike de stevigheid, de dikkere banden en velgen, het grote aantal ver snellingen, de kantelremmen, de klikschakelaars onder hand bereik en het rechte stuur. Van de racefiets heeft de hybride de grote 28-inch wielen, de dunne re framebuizen en de comforta bele zit. De Koopgids geeft de volgende typering: „Met de moderne hy bride kun je alle kanten uit. De fiets is stijf en comfortabel, remt heel goed en heeft alle versnel lingen die je maar wenst. Met het merendeel kun je vlot naar je werk en 's zomers op fietsva kantie, zelfs op wereldreis als je dat zou willen. Kortom, de hy- mK&r8ggrfr&H hybride die ie zoekt! bride is een fiets voor alles." De randonneur is een al veel langer bestaand type fiets. Het verschil met een hybride is dat de randonneur veel dichter bij de racefiets ligt. Het is de klas sieke reisfiets met comfortabel frame en racestuur. De ranke bouw en smalle velgen maken de fiets echter kwetsbaar met zware bagage op slechte wegen. De Koopgids geeft in tabellen van alle fietsen de prijs, kleur, framehoogte, framemateriaal, gewicht, aantal versnellingen, type crankstel, achterderaïlleur, schakelgrepen, remmen en banden. Ook worden eventuele accessoires genoemd. De lezer redactie: Theo van der Kaaij Een belangrijke innovatie voor de Renault Twingo was in 1994 de automati sche koppeling gecombi neerd meteen handgescha kelde versnellingsbak. Ge woon schakelen zonder koppelen dus. Deze techni sche vernieuwing, gepre senteerd onder de naam Easy, is nu ook leverbaar voor de modellen Clio en Mégane. In de Clio is de halfautomaat gekoppeld aan de populaire 1.2 liter motor en in de Mégane aan de meest gevraagde motor versie, de 1.6 liter. opvolger van de Express, net als de compacte Peugeot/Citroën bestellers, tevens in varianten voor particulier gebruik zal ver schijnen? Wellicht zelfs met vijf of zes deuren, hetgeen de be staande concurrenten nog niet bieden. Verscherpte milieu-eisen dwin gen autofabrikanten tot de ont wikkeling van steeds schonere motoren. Met bestaande moto ren zijn vaak nog wel goede re sultaten te behalen, maar met een heel nieuw ontwerp is meer winst mogelijk. Daarom heeft Mercedes-Benz besloten een compleet nieuwe generatie V- motoren te ontwikkelen met zes en later ook met acht cilinders. De 6-cilinders komen er met een inhoud van 2.4,2.8 en 3.2 liter voor de C- en E-klasse en voor de nieuwe coupé CLK. Op vallende kenmerken zijn het ge bruik van drie kleppen per cilin der en dubbele bougies. Het is opmerkelijk dat Mercë- des-Benz er voor kiest om per cilinder drie kleppen toe te pas sen, terwijl de laatste jaren juist vier kleppen als ideaal werd ge zien. Dat heeft echter alles te maken met de genoemde ver scherpte milieu-eisen, die bin nenkort in de Verenigde Staten van kracht worden en over en kele jaren ook in Europa. Eén van de grootste problemen bij het voldoen aan de emissie- eisen is de opwarmtijd van de katalysator. Een koude katalysa tor werkt nauwelijks en opwar men duurt vaak minuten. Er valt dus veel winst te behalen als de katalysator sneller aan spreekt. De nieuwe motoren hebben twee irriaatkleppen en één uitlaatklep. Het voordeel van een enkele uitlaatklep schuilt in het kleinere oppervlak van de uitlaatbuizen, waardoor de uitlaatgassen minder warmte verliezen en de katalysator dus veel sneller opwarmt. De nieuwe V-motoren van Mer cedes-Benz beschikken ook over twee bougies per cilinder, een systeem dat verder tot nu toe alleen door Alfa Romeo wordt toegepast (Twin Spark). Het voordeel hiervan ligt voor de hand: twee bougies zorgen voor een betere verbranding. Die zorgt weer voor een scho nere en constantere kwaliti van het uitlaatgas, waardoi katalysator een hogere rein gingsgraad kan bereiken. D naast verkleinen dubbele b gies de kans op beschadigii van de katalysator als gevo van mengsel- en ontstekinj ten. De katalysator heeft da door ook een langere leven duur. Om de geluidsprodui van de motoren terug te di gen laat Mercedes de twee gies een fractie na elkaar oi ken, zodat een verbranding telijk uit twee kleinere expli bestaat in plaats van één gi De nieuwe Mercedes-Benz motoren zijn dus schoner e stiller dan de huidige genei maar daarnaast wegen ze minder. Door toepassing va verschillende soorten lichti taal zijn ze 25 procent lichti dan de huidige lijnmotoren behoren tot de lichtste op markt. De lagere inwendige wrijving en de efficiënte vei branding dragen bij aan ee: tot 13 procent lager brands verbruik in vergelijking me huidige generatie. Het groo aandeel in de brandstofbes ring heeft echter het uitlaat recirculatiesysteem. Een andere goede eigensch van de nieuwe V-motoren: compacte bouw. En ook m het geringe onderhoud niet vermeld blijven. De platina bougies hoeven slechts een 100.000 kilometer te worde vernieuwd. De behoefte aai verse olie en onderhoudsbt ten wordt vastgesteld door aantal sensoren die afhankt van de bedrijfsomstandight intervallen van 10.000 tot 3 kilometer toelaten. Merced belooft dat deze variabele derhoudsinterval op alle mi len zal worden ingevoerd. Om het verhaal af te makei de modellen E 280 en E 320 veren de nieuwe motoren iets meer vermogen dan hu voorgangers met gelijke inh en ze worden zonder prijsv hoging geleverd. BOEKEN Uitgever Jan Haak man heeft een twee de deel van zijn vorig jaar verschenen boek 100 Klassiekers voor alledag uitgebracht. Wederom beschrijft hij uitgebreid de ge schiedenis van een uiteenlopende ver zameling klassiekers en meldt daarbij iets over hun handelswaarde, be schikbaarheid van onderdelen en specifieke voor- en nadelen. In de eerste plaats is het een gids voor liefhebbers van klas sieke auto's en hun historie. Maar voor de doelgroep, men sen die overwegen dagelijks klassiek te gaan rijden, biedt het boek te weinig informatie. Uit de genoemde prijzen valt nauwelijks iets te destilleren omtrent onder-J houdskostenv; een klassieker. melding van kol voor revisie van motor, transmis en remmen plu! prijs van een se banden en eem laat helpt op da punt heel weini Over brandstok bruik valt niets te lezen, noo over de rijkwaliteiten die meestal heel anders zullen? dan bij jonge auto's. Wie da lijks klassiek denkt te gaan ij den doet er verstandig aanfl heel wat meer gegevens te vj zamelen dan dit boek aanra Maar nogmaals, voor de lief hebbers van autohistorie bi het voor 25 gulden meer da voldoende informatie. BLIK IN HET VERLEDEN krijgt hulp bij het maken van de juiste keuze in de vorm van een opsomming van veertig fiets- modellen als 'beste keus', aan gevuld met vier testrapporten. De Koopgids voor hybrides en randonneurs hoort bij het tijd schrift Fiets nummer 3 en is in de winkel als los nummer te koop. ANWB-magazine Een keer per jaar brengt de ANWB een speciaal magazine uit over fietsen. Dat dikke blad vat samen wat het laatste jaar aan nieuw materiaal op fietsge- bied is gepresenteerd. Informa tieve artikelen maken duidelijk hoeveel versnellingen een fiet ser nodig heeft, wat een fiets- verzekering kost en hoe te klus sen bij pech onderweg. De re creatieve fietser vindt uitgezette fietsroutes in binnen- en bui tenland en een testrapport van koffie met appeltaart op 25 plaatsen in Nederland. Het blad bevat tenslotte uitgebreide praktijktests van 12 hybride, 12 alledaagse en zes kinderfietsen. Het is voor 12,50 te koop bij ANWB-kantoren, tijdschriften en fietsenwinkels. Op24april startin Tilburg een klas sieke Citroën-rally, die via België naar het noordwesten van Frankrijk voert en twee dagen la ter zal eindigen in Hilvarenbeek. Vooruitlopend op dit evenement worden de inge schreven auto's za terdag 12 april ge keurd bij de Ci troën-vestiging aan de Lemeler- bergweginAm- Wie van klassieke dan vooral van het merk met de dou- ■-g'WSBK: ble chevron, moet daar zeker even een gaan ne- men. Te zien is een belangrijke door snee uit de Citroën-historie, met onder meer een aantal Traction Avants, Eenden van uiteenlopende lee den, een groot aantal ID's en DS-sen, waaronder een aantal zeldzame cabriolets (zie foto). Uit de recent historie zijn er de types Visa, CX en BX, eveneens in een groot aantal uitvoeringen. De drukte zal het grootst zijn rond 13.00 uur, als de ochtend- en de middaggroep elkaar afwisselen. foto cm Ferrari 's World Tour in Nederland

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18