Elke dag wel een klant met een bon «*epele kraakacüe eindigt in teleurstelling Leiden Leiden Regio Tegentop nu in Leiden 'Ik tzen knoopt de eindjes aan elkaar 'Dames en heren, wegwezen!' Politie zet extra ME in tijdens Europese top chef hans jacobs, 071-535641-1, plv -chef rudolf kleun. 071-5356436 ie gaten d-RSEN g vervalt. ior journal Huis ter Duin laatste is hem m»ngen worden getroffen i de 'journjstaande Ecofin-raad, sjou- ar honderd meter verderop de hoo|Ctievoerders met materiaal NOS-Jouijigen conferentie, de infor- die ook Jt0P 'Kraak Europa'. Koe- spijkers en bed- ournalisti?' maar °°k schoonmaak- meer ,en vuilniszakken komen ijd om de51 voormalige hotel Helm zijn de rride Koningin Astrid Boule- ïks en viiPrdwijk, donderdagmorgen il snel zid1 een kraakactie, staat na- e conclusiren 'ee8- Een schoonmaak- ieeld noe.»et Pand wel gebruiken, vin- mchtgeviionstranten. e Haagse- gecoördineerd vanuit een gii iu Leiden, verloopt soepel, rand met!1 Paar minuten 1S de deur zonder i?1 hotel bezet. En de politie, unnen mirakers zelf gewaarschuwd, gedeisd. Drie politiewagens komen voorrijden. Twee agenten maken een kor te inspectieronde en dan vertrekken de mannen in het blauw weer. Bur gemeester J. van der Sluijs neemt een kijkje maar ziet evenmin pro blemen. „Hij vond het wel geinig, deze actie", zegt één van de actie voerders. Jaap, één van de orga nisatoren, is een beetje verbaasd. Hij had meer tegenstand gevreesd. De actievoerders hadden 's ochtends in de bussen (de rode voor de buitenploeg en de groene voor de mensen die het eerst naar binnen zouden gaan) het te lefoonnummer van hun advocaat op geschreven voor het geval dat ze opge pakt zouden worden. Op hun arm, want de politie zou papiertjes kunnen afpakken. De bussen kozen sluiproutes om de Koningin Astrid Boulevard te leiden de ontruiming van het ge kraakte hotel Helmhorst in De organisatoren van de Infor- Noordwijk. „De Tegentop gaat mele Tegentop hebben hun door, maar nu in Leiden. En activiteiten verplaatst naar wij worden door het optreden Leiden, naar Bar Boos in de van justitie en politie alleen Koppenhinksteeg. Ze laten maar gesterkt in ons verzet te- zich, zeggen ze in een persver- gen het Europa, dat niet het klaring, niet afschrikken door onze is." bereiken. En het doelwit van de kraak actie was tot het laatste moment ge heim gehouden. Met succes, leek het. Maar sommige actievoerders twijfel den er vlak nadat het hotel was 'geno men' al aan of ze het weekeinde onder dak zouden blijven. De buurvrouw, moeder van de eigenaar, rept over het televisieprogramma 'Jij en ik' van de NCRV, dat in het pand wordt opgeno men. „Dat zouden ze nog wel eens aan kun nen grijpen om ons er uit te zetten", zegt een jongen. „Dan zeggen ze dat het hotel niet leeg staat, dat het in gebruik is. En dat wij lokaalvre debreuk plegen." Die re denering klopt voor geen meter, vindt hij, maar in de rechtspraak zijn er geen duidelijke uitspra ken over. De meeste actievoerders zijn aan het eind van de ochtend echter nog vol goede moed. Hotel Helmhorst wordt opgeknapt. De actievoerders halen de planken voor de ramen weg. De beddenspiralen die aan de binnenkant tegen de kozijnen zijn getimmerd, voldoen als barricade. „De deuren naar de balkonnetjes aan de achterkant moeten dichtgeschroefd worden", zegt één van de Idussers tij dens een werkvergadering. „Het ligt daar vol duivenstront en dat wil ik niet binnen hebben." Ongeveer tegelijkertijd wordt het nieuws wereldkundig gemaakt via in ternet. „De Informele Tegentop is een duidelijk protest tegen waar het in 'Verenigd Europa' heen gaat. De komst van de Economische en Monetaire Unie betekent volgens de initiatiefne mers van de tegentop de definitieve doorbraak van het neo-liberalisme: al le heil moet van de markt komen. Het zegevieren van dit neo-liberalisme is volgens hen geen economische nood zaak, maar een politieke keuze die zal leiden tot grotere inkomensongelijk heid, sociale uitsluiting, desintegratie en armoede", schrijven de actievoer ders. De droom duurt kort. Tot 's avonds een uur of negen, wel te verstaan. Dan komt de ME met vijf wagens om de krakers uit Helmhorst te zetten. Het 'Welkom, Kraak Europa', dat op een spandoek te lezen valt, is beslist niet voor de politie bedoeld. en 14.30 erenkoi i muzil Je pau: bbers t orden atis, dei uj gen br< reen is \Jniversiteiten moeten meer doen aan om-, hooi st'jscholing voor het bedrijfsleven. Met die ga* minister Ritzen (Onderwijs) het voor een opleiding van PPT Post aan de piversiteit. Hij deed dat door symbolisch 383). es aan elkaar te knopen'. Volgens de be- in investeert het bedrijfsleven dertig mil- jen per jaar in scholing. Het is niet onrede- niversiteiten ook een bijdrage leveren, "zen. De start van de opleidng van 31 spe cialisten op het gebied van informatie-technologie sluit mooi aan bij de uitkomsten van het vorige maand afgesloten kennisdebat. Mensen zouden hun leven lang moeten leren, was een van de con clusies van dit debat. Het is de eerste keer dat een Nederlandse universiteit rechtstreeks voor een be drijf scholing verzorgt. De opleiding is in februari begonnen. De universiteit verwacht binnenkort af spraken te maken voor het contractonderwijs voor andere bedrijven. foto mark lamers noordwijk paul de vlieger vervolg van voorpagina Het is eigenlijk wel een komisch gezicht. De boomlange Noordwijkse burgemeester Hans van der Sluijs, met een hevig wapperende stropdas en zijn haren een beetje in de war, temidden van de krakers. Het is half negen in de avond en samen met politiedistrictschef Bert Wijbenga komt de burgervader vertellen dat de krakers het voorma lige hotel Helmhorst binnen een kwartier moeten verlaten. Het liefst goedschiks, natuurlijk. Maar desnoods ook op die andere manier. Veel begrip is er niet bij de actievoerders. Helmhorst staat immers al jaren ongebruikt leeg. „Dus waar heeft u het eigenlijk over, meneer de burgemeester", klinkt het beleefd. Maar die leeg stand blijkt een misvatting. De NCRV is namelijk huurder van het karalcteristieke hotelletje en ge bruikt het fotogenieke gebouw al maanden voor opnames van het jeugdtelevisieprogramma 'Jij en ik'. De burgemeester toont een copie van het huurcontract. Zijn boodschap is duidelijk: „Da mes en heren, wegwezen!". Eén van de krakers holt naar binnen en komt even later hevig bladerend in een map vol papie ren terug. „Mag ik u er dan even op wijzen dat deze ontruiming wel degelijk illegaal is. Daar is jurisprudentie over, kijk maar", klinkt het dan. Van der Sluijs en Wijbenga hebben er geen bood schap aan. „Daarover ga ik nu echt niet meer met u in discussie", zegt de burgemeester. Maar dan blijkt er opeens toch nog ruimte voor onderhandelingen. „En als we nou beloven dat we er maandagochtend weer uitgaan. Zodat ons 'Tegentop-weekeinde' gewoon door kan gaan", vraagt een kraker. De burgemeester is er gevoelig voor: „Oké, maar dan wil ik binnen een kwartier een getekende verklaring zien", en samen met Wijbenga trekt hij zich een kwartiertje terug in zijn auto. Na vijftien minuten blijken de krakers er nog noordwijk wim van wanrooy De politie in Noordwijk zet ex tra pelotons ME in om de vei ligheid van de deelnemers aan de Europese top voor minis ters van economische zaken en financiën - en de openbare orde - te garanderen. Dat ge beurt naar aanleiding van de ontruiming van het gisteren door 45 mensen gekraakte pand Helmhorst aan de Ko ningin Astridboulevard. „Hoe wel we niet weten waar de kra kers gebleven zijn - vermoe delijk zijn ze naar Amsterdam vertrokken - houden we nog wel rekening met acties van hun kant", zegt de politievoor- lichter van het bureau Hol lands Midden noord. Voor het overige treft het korps geen bijzondere maatre gelen voor deze zogenaamde Ecofin-raad, die dit weekeinde bijeen komt in Huis Ter Duin. „We nemen natuurlijk wel maatregelen, maar die zijn standaard voor dit soort bij eenkomsten. Er is toezicht, al geven we niet prijs hoe dat precies is geregeld. Voor dit soort bovennormale activitei ten ontvangen we een speciaal budget", zegt de politievoor- lichter. De kosten van de 'be waking' van de ministers van de Europese Unie komen vol gens hem geheel voor reke ning van de politie Hollands Midden noord. „Het is een an der verhaal dan dat van de NAVO-top twee jaar geleden. Toen hadden we te maken met extreem hoge kosten. Dat kwam vooral omdat we een veilig gebied met een pasjes systeem rond Huis Ter Duin hadden gemaakt. niet uit. „We hebben meer tijd nodig", zegt er één tegen Van der Sluijs en Wijbenga knipoogt eens vriendelijk tegen een kraker die ondertussen op het balkon van het vervallen hotel verschijnt. „Oprotten kankerlijers", beantwoordt deze de kennelijk iets te populair gevonden groet van de politiebaas. Het is zo ongeveer het sein voor de burgemeester om de onderhandelingen te sta ken. Van der Sluijs en Wijbenga benen terug naar hun auto en paicken de mobiele telefoon. De Mo biele Eenheid krijgt het sein in actie te komen. Nog geen twee minuten later rollen vijf blauwe busjes, die kennelijk al om de hoek hebben staan wachten, de Astridboulevard op. Veertig witte helmen, zwarte schilden en lange wapenstokken springen naar buiten. En stormen op het hotel af. Snoeren worden uitgerold, een aggregaat slaat aan en even later baadt Helmhorst in een zee van licht. De pelotonscommandant geeft aanwijzingen door een knetterende megafoon: „Deur openbre ken!" Maar dat blijkt gemakkelijker gezegd dan gedaan. Helmhorst mag dan oud en vervallen zijn, aan de constructie van de deur mankeert - waarschijnlijk een handje geholpen door de ho telgasten binnen - nog weinig. Pas na tien minu ten onafgebroken beuken met een stormram zwaait hij open. Het openen van de deur blijkt meteen de moeilijkste klus van de avond. Zo'n dertig krakers lopen zonder verzet te plegen naar buiten en verzamelen zich op de boulevard. Een uurtje later is de rust op de boulevard hele maal teruggekeerd en geeft burgemeester Van der Sluijs op het warme politiebureau tekst en uitleg aan de pers. „Het zag er best wel aardig en vriendelijk uit wat ze daar wilden, hoor. En als dat NCRV-contract er niet was geweest, was er denk ik een andere beslissing genomen. De ontruiming illegaal? Nee dus. Ik heb zelfs nog met de hoofd officier van justitie overlegd. 'Ontruimen maar', zei hij me. Nou goed, dat hebben we gedaan." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921. STEVENSHOF Via de Kinderwijkraad is er in de Stevenshof een schoonmaakactie georganiseerd, waaraan 150 kinderen hebben meegewerkt. Er is in totaal meer dan 1850 kilo vuil verzameld. De kinderen die het meeste vuil ophaalden kregen prijzen, waaronder een gettoblaster. De prijzen zijn inmiddels uitgereikt door Pedro Peters, directeur van de dienst Milieu en Beheer. FORTUINWUK Het speelplekje aan de Bartokstraat wordt binnen kort opgeknapt. Dienst Milieu en Beheer heeft in samenwerking met de Leidse Welzijnsorganisatie een enquête gehouden onder bewoners en kinderen. In samenwerking met de Kinderwijkraad en kinderen uit de straat wordt een plan gemaakt en worden speeltoe stellen uitgezocht. De nieuwe speelplek moet voor de zomer klaar zijn. ROOMBURG Op verschillende plaatsen in Leiden Zuid zijn de boompalen vernieuwd. De oude boompalen (lengte ca. 175 cm) kunnen gratis worden afgehaald bij de Bult, het onderkomen van het wijkteam stadsdeel Zuid, Roomburgerweg 26. De palen zijn nog goed te gebruiken voor een plantenbak, een afscheiding of iets der gelijks. VREEWIJK Op verzoek van de bewonersvereniging krijgt het speel plekje Oud Hortuszicht op de hoek van de Witte Singel en de Witte Rozenstraat er vanaf maandag 7 april een glijbaantje bij, speciaal voor de hele kleintjes. PCASSEl jn (of e& Leidsch ■sa z 0? Radeloze automobilist weet het niet meer aan de Haven leiden dorith ligtvoet arjan van duk Mag je nu wel of niet parkeren in de parkeervakken op de kop van de Haven? De radeloze automobilist die probeert zijn heilige koe daar kwijt te raken weet het niet meer. Als hij zijn auto ten einde raad in een van de vakken voor de koffie- tent zet, leidt dat maar al te vaak tot het vertrouwde beeld: het beruchte bonnetje onder de ruitenwissers dat hem pesterig tegemoet wappert als hij in zijn auto wil stappen. Goed, iedereen weet inmiddels dat je in de Leidse binnenstad stevig moet betalen voor elke vierkante meter waar je je wagentje wil stal len. Het doet nog steeds pijn, maar het begint te wennen dat je elke keer in je portemonnee moet grab belen naar guldens en rijksdaalders. Alleen wordt het de vaste klanten van koffiehuis De Haven de laatste maanden wel erg moeilijk gemaakt. Opeens stonden ze daar, de be ruchte parkeermeters met de rode kop. Die kleur zei voldoende, de automobilist moest bloeden. Dag en nacht, dat was duidelijk. Nou ja, voor dat goedkope bakkie leut (1,55 gulden slechts, waar betaal je dat nog?) gooide elke cafeïneverslaafde natuurlijk graag een riks in de me ter. Helaas veranderde de situatie snel. De rode meters verdwenen en bij het koffiehuis kwam een verbods bord te staan dat aangaf dat je er niet mocht parkeren, laden of los sen. „Maar een onderbordje meld de gelukkig dat dit verbod niet gold voor de parkeervakken", zegt Ma rijke Troost van de gelijknamige watersportwinkel. „Toch hadden ik en mijn klanten het blijkbaar hele maal verkeerd begrepen, want het regende opeens bekeuringen." Maar zoals iedereen weet is de afdeling stads- toezicht in Leiden de be roerdste niet. Dus werd er snel een nieuw bordje uit de kast gehaald. 'Geldt ook in de parkeer vakken' staat er nu on der het oude verbods bord te lezen. Waarom zijn ze dan nog steeds Dit affiche op de deur bij watersportwinkel Troost aan De Haven waarschuwt klanten voor parkeercontroleurs. foto hielco kuipers niet tevreden bij het koffiehuis en bij watersportwinkel Troost? Koos Sierat, die een bakkie leut inschenkt in het koffiehuis: „Mensen zijn net gewend aan de vorige situatie. De klanten zien dat nieuwe bordje over het hoofd en parkeren toch voor de deur." „Je zou toch verwachten dat de controleurs rekening houden met al die veranderingen. Dat ze wat min der snel bekeuren", vult Troost aan. „Maar nee, hoor. Ze controleren gerust drie of vier keer per dag. Elke dag krijg ik wel een klant binnen die een bekeuring heeft gekregen." Gelukkig is de eigenares van de winkel in watersportartikelen niet voor één gat te vangen. Een affiche op de deur waarschuwt de klanten. 'Pas op, strenge parkeercontrole. Indien u een bonnetje heeft moe ten kopen, krijgt u de eerste twee stempels op uw klantenkaart gra tis'. „Op deze manier proberen we het parkeergeld te vergoeden", zegt Troost. „Daarnaast bezorgen we grotere artikelen sinds kort aan huis." B. den Boef, stafmedewerker stads- toezicht, meldt dat de steeds wisse lende bordjes te maken hebben met de werkzaamheden aan de walkanten. „Op dat gedeelte van de Haven is tijdelijk tweerichtingver- keer ingesteld. Tot de werkzaamhe den klaar zijn, mag niemand zijn auto in de parkeervakken neerzet ten. Ontstaat er verwarring? Er staat toch een bord dat je niet mag stop pen of parkeren. We blijven dan ook even streng als anders met het uitdelen van bekeuringen." Geen vragen 'Ladan Zonwering verrast opnieuw met aanbouwbalkon'. De aankon diging in het jubelende persbericht van het Leidse bedrijf maakt nieuwsgierig. Ladan verkoopt deze bijzondere stalen tweepersoonsbal konnetjes sinds twee weken en dat verdient volgens een woordvoerster best een vermelding in de krant. Maar dan moet de krant verder geen moeilijke vragen stellen, zo blijkt bij een bezoekje aan de show room aan de Rooseveltstraat. Ladan heeft het aanbouwbalkon nu tivee weken in het assortiment. Is er al veel belangstelling? „Tot nu toe hebben we er nog niet een verkocht, maar zet dat maar niet in het stukje." Maar u heeft toch zeker wel bepaal de verwachtigen over de afzet, voor al omdat het publiek de balkons af gelopen zaterdag tijdens de open dag uitgebreid heeft kunnen bewon deren? „Nou, eigenlijk heb ik geen idee. We hopen natuurlijk dat we er veel zullen verkopen, want de mensen schenen het wel leuk te vinden." De balkons zijn verkrijgbaar vanaf 8000 gulden. Is dat niet erg veel geld? „Zet de prijs maar niet in het arti kel. Maar dat het zoveel kost, komt door het arbeidsloon voor twee monteurs en het huren van een hoogwerker of steiger. De garantie op een balkon is tien jaar, terwijl een huis wel wat langer staat. Is tien jaar niet te kort? „Kort? Ik vind het lang. Op een zon nescherm krijg je maar twee jaar." Maar na tien jaar valt het balkon niet spontaan naar beneden? „Nou, binnen die tien jaar komen we in ieder geval als er iets aan mankeert." In het persbericht stond dat het aanbouwbalkon in 1994 de pu blieksprijs Rotterdamse Designprijs heeft gewonnen heeft. Wat is dat voor een prijs? „Geen idee." Er stond ook een regel over het Ste delijk Museum in Amsterdam. Wat heeft dat met de balkons te maken? „Geen idee. Misschien hebben ze daar ook een balkonnetje aange schaft." Valt er verder nog iets interessants over het aanbouwbalkon te vertel len? „Nou, kijk maar in het persbericht. Daar staat alles in. En vergeet niet te vermelden dat het balkon toe pasbaar is bij naar buiten slaande ramen of deuren met een muur opening van maximaal twee meter breed." Uit het persbericht: In 1991 ont wierp interieurarchitect Pieter van Genat uit Amsterdam een balkon netje dat aan een bestaande etage- woningsnel aangebracht kan wor den. Inmiddels heeft de landelijke en ook de internationale vakpers zich lovend uitgelaten over de vin ding van de Amsterdammer en is de Tea for Two niet aan te slepen. Lad an Zonwering levert het zelfdragen de aanbouwbalkon van Van Gendt nu ook. CENTRUM Aan de Prinsessekade wordt vanaf 7 april nieuwe be planting aangebracht. In het grasperk langs het water komen bo- deiyibedekkende rozen. CENTRUM Vooruitlopend op de herinrichting van de Nieuwe Rijn tussen de Visbrug en de Koornbrug begint de gemeente vanaf maandag 7 april met de vervanging van een aantal oude bomen. Dat moet nu gebeuren, omdat het plantseizoen nog maar ander halve week duurt. In de plaats van de oude bomen worden zes ko ningslindes geplant. Eind april begint de herinrichting van de Nieu we Rijn. PIETERSWUK Medewerkers van 'Binnenste Buiten', het gemeentelij ke herinrichtingsproject van de Leidse binnenstad, organiseren voor bewoners en winkeliers van de Pieterswijk een excursie naar Nijmegen. De binnenstad van Nijmegen dient als voorbeeld om te laten zien wat het resultaat van het herinrichtingsproject kan zijn. Daarnaast worden de afsluiting van een grote winkelstraat a la de Leidse Breestraat getoond, straatmeubilair bekeken en gesproken met buurtbewoners en winkeliers uit Nijmegen over de samenwer king met de gemeente. De excursie is op donderdag 24 april en duurt van 8.30 tot ongeveer 18.00 uur. Voor informatie kan gebeld worden met Trees Koenders (5165759) of Cindy van Es (5165903). Van de 65 ganzen die bivakkeren aan Mare- en Herensingel worden er 25 gevangen en elders ondergebracht. foto dickhogewoning NOORDERKWARTIER De gemeente gaat samen met de Stichting Dierenzorg de komende week een aantal ganzen op de Maresingel en Herensingel 'wegvangen'. De ongeveer 65 ganzen zorgen bij veel bewoners voor overlast: ze maken herrie en ze poepen de stoep vol. Andere bewoners voeren de dieren juist weer brood, waardoor de zwakke dieren niet doodgaan en de groep alleen maar groter wordt. Er moeten 25 ganzen worden gevangen. SLAAGHWUK De Marokkaanse Vereniging El Hijra belegt woensdag 9 april in buurthuis Op Eigen Wieken een discussieavond over inte gratie. Leidse politici discussiëren mee, evenals afgevaardigden van het Maatschappelijk Werk Leiden, de Leidse Welzijns Organisatie en de politie, bureau Merenwijk. Onder het motto 'Leiden bekent kleur' wordt onder meer gepraat over integratie, Marokkaanse jon geren, onderwijs in eigen taal en cultuur en de problemen waar de Marokkaanse gemeenschap tegenaan loopt. Buurtbewoners zijn van harte uitgenodigd om de bijeenkomst bij te wonen. De discus sieavond begint om acht uur; het buurthuis is te vinden aan het Valkenpad.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13