VVD: bezwaartermijn hertaxatie verlengen Probleem tussen Leiden en Rijnland uit de wereld trachten voor NEM uit ïam en Groot Brittannië msioen kan fluiten naar rasje op Stationsplein Meer werk, toch meer werklozen Halfpipe volop in gebruik tadolfer (VVD) opent aanval op Van Rij ^broken neus bij aanrijding Monument of niet? tal videotheek opgelost e overval op de videotheek aan de Diamantlaan, van 'week geleden, is opgelost. Een 23-jarige Noordwijker *"e dagen geleden in zijn woonplaats werd aangehouden pn overval op een benzinestation in Katwijk, heeft ook e videotheek te hebben overvallen. Hij bedreigde daar Ijwerkster met een alarmpistool en wist haar enkele ^n guldens afhandig te maken. De 18-jarige Katwijkse van de man is ook aangehouden. Zij wordt van mede- eid verdacht. Het aantal Leidse werklozen is, ondanks de toename van de werkgelegenheid in de stad, ge groeid. Eind 1996 stonden bij het arbeidsbureau bijna 7700 werkzoekenden ingeschreven. In vergejjjking met het jaar daarvoor een toename van 400. Toch nam de werkgelegenheid in diezelfde periode met bijna 1800 banen toe en en de uit stroom van langdurig werklozen ligt op schema, zo blijkt de jongste rapportage over het Leidse werkgelegenheidsbeleid. De 'regiegroep Werk', die ver antwoordelijk is voor de uit stroom van langdurig werklo zen, zegt dat het gemeentelijk beleid van investeren in werk zijn vruchten af begint te wer pen. Bij de aanbesteding van werken eist de gemeente dat aannemers een bepaald aantal langdurig werklozen in dienst nemen. Op die manier heeft de gemeente vorig jaar zeventien langdurig werklozen aan een baan geholpen. Voor dit jaar wordt een verdubbeling van de score verwacht. De collegedoelstelling om tot eind volgend jaar 600 extra ba nen te scheppen voor langdurig werklozen, lijkt op grond van de score tot nu toe haalbaar. Tot eind vorig jaar hebben alle ge meentelijke inspanningen 251 langdurig werklozen aan de slag geholpen. Volgens planning loopt dat aantal de komende twee jaar op tot 591. De gemeentelijke banenplan nen vinden hun weerslag in het totaal aantal banen in de stad. Dat aantal is in 1996 met meer bijna 1800 toegenomen en be draagt nu bijna 43.000. De werkgelegenheid zit dus be hoorlijk in de lift. Maar de grote uitstroom van langdurig werklozen en de groei van het aantal banen, kunnen niet verhullen dat de werkloos heid in de stad in 1996 is toege nomen. Maar dat heeft vooral een administratieve achter grond. De groei wordt namelijk voor het grootste deel veroor zaakt door de invoering van de nieuwe algemene bijstandswet. Onder deze wet worden alleen staande ouders met kinderen tussen de vijf en twaalf jaar ver plicht om op zoek te gaan naar een betaalde baan. Onder de oude regeling waren zij vrijge steld van sollicitatieplicht en kwamen daardoor niet terecht in de bakken van het arbeidsbu reau. Serieuzer is de toename van het aantal mensen dat langer dan drie jaar zonder werk zit. Die toename vorig jaar van 1793 naar 1990 was weliswaar min der groot dan de spectaculaire groei een jaar eerder, inmiddels zit wel één op de vier van de bij het arbeidsbureau ingeschreven werklozen meer dan drie jaar zonder baan. Wantrouwen A C Kaageiland wan- I J trouwt de provincie. Zij wil woonboten wegha len om plaats te maken voor plezierjachten. ga loopt in de val 1 een bedrijf aan de Schipholweg is gisteren een 20-jari- /verker tegen de lamp gelopen die al een tijdje zijn col- stal. Omdat die hem reeds van diefstal verdachten, zet- i val uit door gemerkte bankbiljetten in een tas te stop- :en geveven moment waren die bankbiljetten verdwe- ma de man deze op zak bleek te hebben. Hij heeft be ier geld weggenomen te hebben uit kleding en tassen. angers op de korrel )e Leidse politie kan in het vervolg sneller optreden te- p aangwagens die langdurig aan de openbare weg of in LtJlr gi-oen geparkeerd staan. Ook auto's die langs de straat vorden aangeboden en voertuigen die op straat worden ierd kunnen snel worden aangepakt. Door een wijziging 'gemene plaatselijke verordening (APV) kan de politie in ïg zelfstandig tegen dit soort zaken optreden. ketelbouwer NEM grote opdrachten c in Vietnam en Groot Als deelnemer in een im met Siemens en het Mitsui is de opdracht n voor de bouw van wined cycle elektrici- ale in Ba Ria in Viet- pnele centrale waaraan een stoom- en gaseenheid wordt toegevoegd. De totale contractsom voor dat project bedraagt 85 miljoen gulden. NEM, dochter van HCG Indus trieservice in Rijswijk en het Duitse L C Steinmüller, is co ordinator van het project. NEM heeft daarnaast in Groot Brittannië de opdracht verwor ven voor de bouw van een warmtekrachtcentrale van het bedrijf ABR Food. Met die op dracht is een bedrag van 20 mil joen gulden gemoeid. *211; schotjes, tafels en onder kleurige pa- ;en bier- en een koffie- inten her en der: eige- Ponsioen van De Res- van Leiden had mooie met een hoekje van ionsplein. Deze zomer ij er zijn terras neerzet- 1 ar de gemeente heeft een streep door die g gezet. Op dit moment een terras komen, oen wilde zó graag een Dij zijn restauratie, dat oktober van het vorig verzoek indiende, met iie tekening erbij van louwkundig adviesbu- een antwoord bleef toen de horeca-exploi- ilangs de gemeente bel- ite vragen hoe het ermee stond kreeg hij, dezelfde dag nog, een teleurstellend briefje. „Op dit moment is helaas nog niet aan te geven of er in de toekomst mogelijkheden zijn voor een terras op de door u aangegeven locatie." Volgens Ponsioen staan al leen een paar fietsenrekken zijn plan in de weg. En die zouden gemakkelijk verplaatst kunnen worden. Maar volgens projectleider R. van Nood van het Leiden Centraal Project, zoals de werkzaamheden rond het NS-station worden ge noemd, valt er over de inrich ting van het Stationsplein nog nauwelijks iets te zeggen. „Zoals bekend zal het plein nog aan veranderingen onder hevig zijn, onder meer in ver band met de aanleg van het nieuwe busstation, de reizi gerswachtruimte en de kaart verkoop. Binnenkort ontvangt een bureau op het gebied van landschapsarchitectuur en ste denbouw opdracht om een ontwerp te rqaken voor de in richting van het Stationsplein", aldus Van Nood in zijn brief aan Ponsioen. Een eerder plan van de Am sterdamse architect P. Kils- donk, die ook het nieuwe Leid se station ontwierp, is kenne lijk afgewezen. Kilsdonk maak te een inrichtingsplan voor het hele gebied rond het station. Het plein wilde hij bedekken met witte schelpen. „Die knis peren onder je voeten als je er overheen loopt. Dat demon streert bij uitstek dat het een gebied is dat is veroverd op het verkeer", zei de architect in 1994 bij de presentatie van dat plan. Leidenaars moeten langer de tijd krijgen om bezwaar te maken tegen de nieuwe waardevaststelling van hun huis. Dat vindt althans de WD-fractie. In schriftelijke vragen aan burgemeester en wethouders wijzen de liberalen op de problemen rond de verstrekking van taxatieverslagen en de onduidelijkheid over de taxatiedatum. Volgens de WD rechtvaardigen alle problemen een verlenging van de periode waarin mensen bezwaar kunnen maken tegen de hertaxatie, die grote gevol gen kan hebben voor de hoogte van de onroerende zaakbelas ting Formeel is vandaag de laatste dag waarop bezwaar schriften konden worden inge diend. Door problemen met de soft ware bij het bedrijf dat voor de gemeente de hertaxatie heeft uitgevoerd, is het nog altijd niet mogelijk om taxatieverslagen te leveren. Veel mensen willen zien hoe de taxatie van hun huis tot stand is gekomen voordat ze besluiten bezwaar aan te teke nen. Door de computerstoring is dat nu dus niet mogelijk. Het enige alternatief is om pro for ma bezwaar aan te tekenen en de bezwaren na het los komen van het taxatieverslag alsnog te onderbouwen danwel in te trek ken. Voor de WD is dat echter geen ideale oplossing. Daar komt nog bij dat er door het gegoochel met jaartallen wat onduidelijkheid is ontstaan over de datum waarvoor dé taxatie geldt. Volgens de wet Waardering Onroerende Zaken moet van ieder pand worden vastgesteld wat de waarde was op 1 januari 1995. Die waarde is vervolgens vanaf 1 januari 1997 het uitgangspunt voor onder meer de onroerende zaakbelas ting en de inkomstenbelasting. Dat wordt echter niet altijd goed begrepen: de belasting dienst kreeg hierover de afgelo pen weken regelmatig vragen. Volgens de WD heeft de on duidelijkheid er echter toe ge leid dat mensen die anders wel bezwaar zouden hebben aange tekend, dat nu niet hebben ge daan. Die mensen zouden den ken dat ze de opgegeven taxa tiewaarde met een procent of vijftien kunnen verlagen om zo zelf de waarde voor 1 januari 1995 te berekenen. De liberalen pleiten ervoor dit nog eens goed uit te leggen en de betrokkenen vervolgens de kans te bieden alsnog een bezwaarschrift in te dienen. Een woordvoerder van de ge meente Leiden meldt dat er op dit moment wordt gestudeerd op het nut en de mogelijkheid om aan het verzoek van de WD tegemoet te komen. leiden Jongeren uit de Merenwijk hebben gisteren op het Broekplein een nieuwe 'halfpipe' gebruik genomen. Het was al direct druk op de skatebaan. ist'rag wethouder stuitend' jethouder T. van Rij is 1 op details, maakt zich aan bemoei- en regel- g en verliest daar- le grote lijnen van het tisvestingsbeleid uit het liet die woorden opende j J. Kradolfer gisteravond val op PvdA-wethouder [Rij (volkshuisvesting). De 1 schuwde grote woorden jij noemde het gedrag van 'stuitend'. Maar Van Rij Je kritiek van Kradolfer [te indirect. „Ik had het gevonden als u gezegd [doet het niet goed." I was ook eigenlijk de fchap van de WD'er aan Ij: je doet het niet goed. hij zei het met andere 2n. „Er zijn hinderlijke waarbij u een rol speelt. Sële punten worden vooruitgeschoven. U pet in staat een goede re- bet de woningbouwvere- en te onderhouden. Een aantal ambtenaren ergert zich aan uw bemoei- en regel zucht. U bent zo gefocust op details, dat u nauwelijks aan be leid toekomt." Gaan we het komende jaar nog besluiten nemen, wilde Kradolfer weten. „We hebben het zicht op het volkshuisves tingsbeleid verloren. U heeft de neiging zich te richten op de tails en de hoofdlijnen van be leid uit het oog te verliezen. En ik dacht pas: verhip, we hebben nog maar een jaar te gaan. Wat moeten we daarin doen?" Van Rij liet de kritiek niet over zijn kant gaan. „Zeg dan ge woon dat ik het niet goed doe", hield hij Kradolfer voor. „Dat vind ik eerlijker dan suggestieve opmerkingen te maken en het te hebben over geluiden van ambtenaren. Ik ben u dankbaar voor uw algemene beschou wing, maar u mist de essentie. Ik hoor allerlei suggestieve op merkingen waar ik weinig mee kan. Als u vindt dat de porte feuillehouder niet goed functio- neert dan verdien ik meer dan dit soort hapsnap-kritiek." haar neus gebroken. Zij is over gebracht naar het AZL. De n aanrijding tussen twee vrouw verleende geen voorrang op de kruising Stevens- aan een auto, bestuurd door eef/Dobbedreef heeft een een 35-jarige vrouw uit Leiden, ige automobiliste gisteren die van rechts kwam. leiden. Een mooi gebouw, de oude watergasfa briek. Zelfs zo mooi, dat het complex aan de Ma- resingel best een gemeentelijk monument zou mo gen worden, vindt de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. De monumentencommissie heeft in 1993 al een positief advies gegeven over plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst, maar met dat ad vies is tot op heden niets gebeurd. Om die reden heeft STIEL een beschrijving van de watergasfa,- briek gestuurd naar die commissie monumenten zorg, om het complex opnieuw onder de aandacht te brengen. De watergasfabriek is een klein complex dat uit twee gebouwen bestaat die met elkaar in verbin ding staan. Het gebouw dat vanaf de Maresingel gezien links staat, is het oudste. De bouw daarvan werd voltooid in 1906. De gevels ervan zijn rijk voorzien van allerhande versieringen en details in het metselwerk. Het rechter gebouw, van iets re center datum, is neergezet in dezelfde stijl. De twee panden verkeren in goede staat, alhoewel er wel sprake is van achterstallig ondërhoud. De watergasfabriek was aanvankelijk goed voor 15.000 kubieke meter gas per etmaal, maar al gauw werd dat vermogen uitgebreid. Naar het oor deel van STIEL hebben de gebouwen een 'hoge es thetische waarde en erg veel hergebruiksmogelijk- heden. Bovendien is de 'zeldzaamheidswaarde' vin de fabriek 'zeer hoog'. FOTO HIELCO KUIPERS Hoogheemraadschap krijgt snel uitsluitsel over nieuwbouw Het probleem tussen de ge meente Leiden en het Hoog heemraadschap van Rijnland over de nieuwbouwlocatie voor het schap aan de Plesmanlaan is opgelost. De gemeente komt zeer bin nenkort met de tekening waar op de grenzen van de nieuw bouw zijn aangegeven. Rijnland wacht al sinds vorig jaar zomer op die tekening en dreigde twee weken geleden zelfs met een schadeclaim als Leiden geen haast zou maken. Rijnland verkocht in 1995 het huidige hoofdkantoor tussen Breestraat en Boommarkt aan de gemeente. Die wil daar een parkeergarage bouwen. Het schap zou het gebouw tussen 1 juli 1998 en 1 juli 1999 opleve ren. Maar dan moest de nieuw bouw aan de Plesmanlaan wel voor die tijd klaar zijn. En door dat de gesprekken zich maar voortsleepten dreigde dat te mislukken. Een brandbrief van dijkgraaf en hoogheemraden schudde twee weken geleden de ge meente wakker. In die brief stel de het schap Leiden aansprake lijk voor de schade van de ver traging. Verantwoordelijk wet houder A. van Bochove (CDA/grondzaken) schrok zich een ongeluk en gaf zijn ambte naren opdracht de zaak snel te regelen. Aanvankelijk was het pro bleem in de gesprekken, dat Rijnland het nieuwe kantoor pal aan de Plesmanlaan wilde bou wen. Maar daar moet volgens de gemeente ruimte worden opengehouden voor de aanleg van een sneltramverbinding met de kust. Het schap moest daarop een langer, smaller ge bouw laten ontwerpen. Maar daarvoor moest de gemeente weer eerst afkomen met een te kening waarop de bouwgrenzen staan. En die tekening liet maanden op zich wachten. „Dit is zo'n voorbeeld van de stelling, dat als er een keer iets fout gaat, dat dan alles fout gaat", zegt directeur W. van der Hoeven van de gemeentelijke dienst Bouwen en Wonen. „Het heeft wat te lang geduurd." Maar het probleem is deze week in een gesprek op hoog ambte lijk niveau opgelost, aldus Van der Hoeven. De eventuele schadeclaim van Rijnland is in dat gesprek niet aan de orde geweest. Maar of Rijnland nu wel op tijd zijn nieuwbouw klaar heeft durft woordvoerder K. Meijer nog niet te zeggen. Uit en thuis voor 2,- Het is bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor f 2,- met de bus overal naar toe binnen de gemeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur! Leiden

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11