ultuur Kunst 'Kwart boeken ronduit slecht' Leeskampioen is 'niet verslaafd' wuwing Volkenkunde Maak de grachten autovrij UirScHIfTffl-S ts verhullende sten op 'Val Dood!' inst van Clapton der de hamer LVP en Streekmuziekschool kamperen in het LAKtheater AG 3 APRIL 1997 ;t een grote boor gaven de in werkkleding gestoken direc- Rijksgebouwendienst en de directeur-generaal van het *an cultuur gistermiddag de eerste aanzet voor de verbou- et Leidse Rijksmuseum van Volkenkunde. De bouwwerk- i zullen drie jaar in beslag nemen en vergen een bedrag 5 miljoen gulden. foto dickhogewoninc Jury Libris Literatuur Prijs nomineert zes titels AMSTERDAM ANP rplaat Rembrandt ontdekt Schrijvers die de Libris Literatuur Prijs van 100.000 gul den niet winnen, keren dit jaar ook met een bescheiden geldbedrag huiswaarts. Alle genomineerden krijgen voortaan 5000 gulden, zo bleek gisteren in Amsterdam tijdens de bekendmaking van de nominaties. Dik de winnaar bekend tijdens een diner in Park Plaza in Am sterdam. Vorig jaar kreeg Alfred Kossmann de prijs voor zijn ro man 'Huldigingen'. Eén schrijver en schrijfster haalden de nominatie nét niet maar kregen wel een vermel ding in de inleiding van het ju ryrapport: Alle juryleden lazen Astrid Roemers roman 'Ge waagd leven' ademloos uit en ook 'Haagse liefde De vieze engel' van Frans Thomése ver overde de jury. Een kwart van de bijna twee honderd boeken was volgens de jury zeer goed. Een kwart is De zes genomineerde titels zijn 'Bruiloft aan zee' (Abdelkader Benali), 'De Geruchten' (Hugo Claus), 'De tandeloze tijd 3: Het Hof van Barmhartigheid en On der het plaveisel het moeras' (A.F.Th, van der Heijden), 'Her tog van Egypte' (Margriet de Moor), 'Wanda Reisel' (Baby Storm) en 'Het Bureau 2: Vuile handen' Q.J. Voskuil). De jury onder voorzitterschap van Wim Dik koos de nomina ties uit 184 titels, uitgegeven in 1996 in de categorie literair ver halend proza. Op 12 mei maakt ronduit slecht. Dat uitgevers die vijftig slechte boeken uitgeven, noemt de jury dan ook onge looflijk gezien de toch niet on aanzienlijke investering. Drie van de zes genomineer den waren ook geselecteerd voor de Gouden Uil, de onlangs toegekende Nederlands- en Vlaamstalige literaire prijs, ge wonnen door Van der Heijden. Nominaties waren er voor Claus en Voskuil. De jury wijdde aan alle boe ken lovende woorden. Opval lend was de bewondering voor 'Bruiloft aan zee'. Margriet de Moor schreef volgens de jury een bewonderenswaardig ge durfde roman. De NPS wijdt aan de vierde prijsuitreiking een uur televisie waarin de bekendmaking van de winnaar rechtstreeks wordt uitgezonden. LEIDEN. CEESV jhuis Christie's heeft ele koperplaat van ontdekt. De etsplaat )p een olieverfschil- de 17de eeuwse jnstenaar Pieter Gy- I Veilinghuis schat de zo'n 100.000 gulden. 1 de huidige eigenaar )laat in 1946 in een :el in Yorkshire voor tn. De Rembrandt 6 juni in Londen on- Rembrandt maakte de ets plaat met Abraham die naar de engelen luistert, in 1656. In dat jaar werd hij ook bankroet ver klaard. Op de lijst van bezittin gen die destijds werd opgesteld staan de etsplaten niet vermeld. De meeste van de nu 81 beken de etsplaten zijn veelvuldig ge bruikt en bijgewerkt. Bij het exemplaar dat nu is ontdekt is dat nooit gebeurd. Dat is bij zonder want slechts zeven pla ten zijn-nooit bijgewerkt. De Abraham is ook de grootste van de zeven platen. Ajax-Juventus op opening Leiden Cultuurstad '97 LEIDEN CEES VAN HOORE Het voetbalminnend publiek komt tijdens Leiden Cultuur stad '97 ook aan zijn trekken. Tijdens de openingsavond van deze manifestatie op 9 april a.s. wordt in de PTT-Telecomzaal van de Stadsgehoorzaal een groot scherm opgesteld waarop de wedstrijd Ajax-Juventus in volle glorie te zien zal zijn. Or ganisator René Vallentgoed heeft ervoor gezorgd dat het treffen tussen de twee wereld beroemde ploegen op zeer spe ciale wijze zal worden becom- mentariëerd. Daarvoor heeft hij enkele illu stere gasten uitgenodigd. Te weten: sportverslaggeefster Gri- selda Visser, de zanger Leidse Kees (die volgens Vallentgoed „niet wordt gehinderd door enig voetbalverstand"), de Haagse stand-up comedian en Radio West-columnist Jacques Bral en - last but not least - Olaf Hoenson, columnist en hoofd redacteur van het zondagsblad HET. Vallentgoed: „Op deze manier willen we de mensen die van voetballen houden ook binnen de culturele muren trekken. Het zou doodzonde zijn als een ge deelte van het publiek niet zou komen alleen maar omdat men achter de buis en krakende herfstbladeren van Smiths Chips wil blijven zitten." Staatssecretaris van Cultuur Aad Nuis bekeek gis termiddag met welgevallen de muurgedichten op de Leidse gevels. Vanuit de rondvaartboot 'Schuitje vaart', die gezapig voorttufte door de Leidse grachten, zag hij de gedichten van dichters als Kafavis en Jan Hanlo aan zich voorbijtrekken. De trip, die was georganiseerd door D66, werd bijgewoond door wethouder van cultuur Pex Lan- genberg en zijn aanstaande opvolger Alexander Pechtold. Ook de bedenker van het begrip muur gedichten, Ben Walenkamp, zat in de boot. Nuis had het idee dat de gedichten al zeker zo'n tien jaar op de gevels stonden. „Gek", zei hij, „hoe zoiets ineens deel uitmaakt van de stad. Een jaar of wat terug ben ik hier geweest met een ken nis en heb ik dit voor het eerst gezien. Maar ik heb het gevoel dat dat al veel langer geleden is. Mooi hoe die poëzie aansluit bij de stedelijke om geving." Nuis had nog een suggestie. Waarom niet een gedicht op de bodem van een van de grachten? En dan bij voorkeur het gedicht van Nijhoff: 'Ik zou een dag uit vissen', waarvan de twee eerste regels luiden: 'Ik zou een dag uit vissen. Ik maak te met mijn hand een wak in het kroos.' Een aar dig idee. Maar Nuis vergat daarbij even dat het water van de Leidse grachten wel erg troebel is en de bodem vaak bezaaid ia met fietswrakken. Tegen het einde van de trip werd Nuis een beetje jolig. Terwijl de bootsman zijn schip over het water loodste, zei hij opeens: 'Maak de grach ten autovrij. Stem WD!' Absurde humor. Je hoor de in de verte Bolkestein al grommen. Na de trip langs de gedichten werd er afge meerd aan de Oude Rijn. Daarna zette het gezel schap koers naar het Centrum voor Beeldende Kunst, waar een tentoonstelling werd bekeken en de staatssecretaris een kopje koffie met een klets kop kreeg geserveerd. In sociëteit De Burcht wachtte Nuis een pittige discussie over kunst en cultuur in Leiden. Cul tuurwethouder Pex Langenberg, vertegenwoordi gers van Cultureel Centrum de X en het kunste naarscollectief Haagweg 4, gingen met Nuis in discussie over het stedelijk cultuurbeleid. Zaken als het atelierbeleid en de verhouding overhead kosten en uiteindelijk resultaat, passeerden de re vue. Het bleef allemaal nogal mak. Een enkele querulant werd door Nuis met een simpel hand gebaar gedecideerd terecht gewezen. Dat de staatssecretaris ondanks het politieke bedrijf nog wel enige humor in huis had, bleek uit een op merking over het Noordelijke dansgezelschap Re flex. „De subsidie voor dat gezelschap is ingetrok ken. We wachten nu op nieuwe initiatieven uit het Noorden. Het is niet zo dat we nu zelf gaan bedenken wat er moet komen. Cultuur is ruimte geven. We horen het wel. Maar we verwachten dus niet dat de gedeputeerden zelf gaan dansen." VLIEGWERK ooit mijn droom ge- )jej een cd te maken. De-' l komt nu uit. Net als ildus Herman Brussel- et" de hoes van 'Val Dood! een lange rij boeken an 'meest omstreden auteur aller tijden' nu een cd aan zijn reper- )od!' bevat een selectie- Ier selmans' columns voor /PRO - radioprogramma 95 De 'Mooie Jonge Op- Ier Europese Letteren'. Brusselmans zichzelf tis peert, maakt op het plaatje zijn reputatie van 'om streden (te) veelschrijver' meer dan waar. Nietsverhullende tek sten in (sur)realistisch geluids decor dragen nu ook in audio Brusselmans' cynische blik op de wereld uit. De cd bevat 'vijftien staaltjes Brusselmans op zijn briljantst'. Rauwe, indringende woorden begeleid door even rauwe gi taar- en drumbeats onthullen zijn kijk op bedelaars, seks, lief de, eenzaamheid, Harry Mu- lisch, Hugo Claus, dronken schap, nitwits, losers en kloot zakken. Ik kom wel eens in Ruddles, die Engelse pub. Da's leuk want je komt er gemakke- lijk met mensen in contact. Taylor, een Australisch meisje dat daar werkte, heeft drie weken bij mij gelogeerd omdat ze geen woon ruimte had. Ze is inmiddels weer vertrokken naar Australië maar si tuis die tijd zijn we goe de vriendinnen. Het stikt er na tuurlijk van de Engelsen en En gelstaligen en de meesten kun nen aardig wat zuipen. Er hangt een gemoedelijk sfeertje en daar houd ik houd wel van. In het Youth Hostel naast dat jazzcafé Jazzmatazz zit het ook altijd vol met Engelsen. Man, het is gewoon een schilderij van Jeroen Bosch als je daar binnenloopt. Overal honden, 'crusties' met dikke dreads, ge- zuipen het loopt allemaal door elkaar heen. Veel krakers ook. Maar het loopt nooit uit de hand en het politiebureau is er om de hoek dus da 's ook wel safe. Ik ben er wel eens meteen vriend van mij en die loopt soms rond in een rok dus dat trekt veel bekijks. We zaten een tijdje geleden bij een afscheidsfeestje van een vriendin een beetje te drinken aan de bar. Komt daar zo'n gast op ons af, lang, donker een dikke baard en leren broek. Hij strekt zijn armen uiten trilt heftig met zijn handen en hij zegt: „Oh, I'm vibrating!I'm vi brating!!". Ik had zoiets van: „Ja, joh het is goed met je. Maar we zijn wel even bij het raam gaan zitten. Later zagen we diezelfde gast op een afstandje van de andere kant. Er hing een touwtje met een knopje op zijn rug. Mis schien had hij door dat we aan het kijken waren, dus hij draait zich om en loopt op ons toe. Blijkt dat-ie een giganti sche voorbinddildo om heeft. Hij zegt tegen mij: You can touch it if you want to. "En ik gelijk NEE! Maar Joshua durf de wel. Dus die raakt dat ding zo aan, drukt die vent op het knopje en begint het hele geval als een gek te vibreren. Ik schrok me rot, maar ik heb wel in een deuk gelegen. Iedereen was ontzettend bezopen. Toen we later buiten stonden was die gek er ook. Zijn leren broek uit, alleen in zijn onderbroek met dat gigantische ding daar bovenop. En terwijl wij gierend van me- ligheid weglopen roept hij nog naar Joshua: „Aah, you're justjealous!" NAAM: Janneke van Ulsen LEEFTIJD: 29 jaar BEROEP/OPLEIDING: vrijwilligerswerk fotoarchief/ kunstgeschiedenis WOONPLAATS: Leiden GEZIEN: Ruddles LEIDEN HETTY VAN DER VEEN Verslaafd aan lezen is hij naar eigen zeggen niet, maar als de twaalfjarige Niels van Geldorp eenmaal begint aan 'een echt spannend boek', dan moet het ook in één keer uit. Boekhandel De Kier riep Niels gisteren uit tot Libris-Leeskam pioen. Bij het oplossen van de Libris-Leespuzzel, die bestond uit een aantal vragen over jeugdboeken, had hij slechts één fout gemaakt. Hoewel de vragen volgens Monique Es- kens, bedrijfsleider van De Kier Leiden, een stuk eenvoudiger waren dan vorig jaar, verzeker de de kersverse leeskampioen gisteren dat de puzzel 'tamelijk moeilijk' was geweest. „Sommi ge antwoorden stonden letter lijk in de leeskrant, maar ik heb ook vaak moeten overleggen met klasgenootjes. Voor het antwoord op de moeilijkste vraag ben ik zelfs nog terug naar de boekhandel gagaan", legt Niels uit. Boekhandel De Kier organi seerde het Libris Leesfeest dit jaar voor de tweede keer. Tij dens dit feest konden kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf jaar meedoen aan de Libris- Leeswedstrijd waarvoor in alle filialen van de boekhandel (in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten) wedstrijdfor mulieren verkrijgbaar waren. In ieder filiaal streden de deelne mers op deze manier om een enorme trofee en een boeken- bon van honderd gulden. Volgens Monique Eskens was het aantal inzendingen dit jaar overweldigend. „Doordat we dit jaar besloten niet één, maar vier leeskampioenen aan te wijzen, is het aantal deelnemers ook flink toegenomen. Helaas gaat geen van de vier leeskampioe nen door naar het Nationale Li- brisfeest dat op 6 april wordt gehouden; die ene fout van Niels was er dus toch nog net één te veel", aldus Eskens. Niels kan er niet om treuren. „Ik had nu al niet verwacht dat ik zou winnen. Ik was zelfs bijna vergetenhet formulier op te sturen", zegt hij met de lood zware trofee in zijn hand. Als zijn vader de beker even later van hem overneemt, bekijkt Niels vol trots de zojuist door hemzelf uitgekozen boeken: al lemaal 'echt spannende boe ken'. TEKST: PABLO CABENDA FOTO H1ELCO KUIPERS dense veilinghuis Christie's brengt op donderdag 29 mei zangrijke verzameling 20ste eeuwse schilderijen, tekenin- jeeldhouwwerk uit de kunstcollectie van popmuzikant Eric '.onder de hamer. De collectie vertegenwoordigt een ge waarde van negen ton tot anderhalf miljoen gulden en om- c van Europese meesters als Degas, Matisse, Severini, de Jtrillo en Serge Poliakoff. ds in zijn muziek toont Clapton in zijn keuze voor kunst jelezen en zeer persoonlijke smaak die sterk wortelt in de aldus Brett Gorvy, directeur van de afdeling Hedendaagse an Christie's in Londen. „De verzameling is samengesteld oand die niet door modetrends wordt beïnvloed." De band But the beez kneez' speelt muziek ge baseerd op 'barock' en 'rockoco'. Wie zich daar weinig bij voor kan stellen moet op zaterdag avond maar eens luisteren in het Leidse LAKthea ter. Mochten kuisheidsgordel en gitaar in glitter jurk je niet kunnen bekoren, dan kun je altijd nog genieten van de rauwe chicagoblues van de Bar barian Blues Band of C-Jane dat eigen nummers speelt, gebaseerd op de Amerikaanse en Britse poptraditie. En, alsof dat nog niet genoeg is, tre den zondagmiddag nog drie bands op van de Streekmuziekschool: Bonfire (soul), Los Bananos (salsa) en De Ramp (rock en grunge covers). Het LVP en de Streekmuziekschool Leiden gaan een s. weekendje kamperen in het LAK en nemen hun foto rob drexhace grootste herriemakers mee. Heb je als gemiddel de popliefhebber met een meer dan gemiddeld uithoudingsvermogen dan nog niet genoeg ge had van gierende gitaren opzwepende Zuidame- rikaanse ritmes en Amerikaanse rockmythes die uit de dood zullen herrijzen, dan kun je aan het eind van de middag nog meetrommelen met de drumworkshop onder leiding van Eveline Carels. Carels heeft haar sporen als drumster verdiend bij Candy Dulfer en Lois Lane en zwaait sinds een tijdje de scepter en de stokjes in haar eigen band, Eveline the Groove Movement. Leeftijd hoeft geen enkel bezwaar te zijn om er eens lekker op los te meppen. Vanaf zes jaar mag er al mee ge slagen worden. De optredens beginnen op zater dag om 20.30 uur en op zondag om 14.00 uur. PABLO CABENDA concertgebouw Concertgebouwplein 2-6 Telefoon 671 83 45 Serie Moestorplanlston 1996-1997 Yeflrn Bronfman, plano: werken van Prokofjev (2e Sonate) Moesorgsky (Schlldenjen van een tentoonstelling), Shchedrin i (2e Sonate Nederlandse première) en Stravinsky (Pötrouchka) 1e rang 147.50: CJP/PAS-65/Countdouwn 132,50 cristofori Prinsengracht 583. Telefoon 626 84 95 flashlight studio Wenckebachweg 143 Adam. Tel. 6 211 211 (AUB uitlijn) van elkaar wisten (Poter Handke) regie GerThi|s 16 acteurs spelen 200 personages in een uniek theaterspel zonder i woorden Beperkt aantal ptaatsen! Reserveren AUB 020 6 211 211 Flashlight ruime park eergel ./metro halte Spaklerweg ol het muziektheater Amstel 3 Telefoon 625 54 55 Agendallin 551 81 00 stadsschouwburg Leidseplein 26. Telefoon 624 23 11

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9