Politie krachteloos tegen Marokkaanse crimineeltjes Binnenland Fruitbeeld Politie Groningen steunt rechercheurs zaak-Lancee Röntgenfoto drugskoerier mag Professor Hooimeijer: Laat huizen verkrotten Borst kampt met de zoveelste tegenvaller Justitie naar Hoge Raad voor slaapverkrachter leeuwarden «anp Justitie gaat in cassatie te gen de vrijspraak door het hof van een 23-jarige man uit Hindeloopen van een verkrachting van een vrouw die sliep. De man kroop bij de vrouw uit Workum in bed en had gemeenschap met haar. De vrouw was erg sla perig en dacht dat haar vriend bij haar in bed was gekropen. De man uit Hin deloopen was heimelijk ver liefd op de vrouw. Het gaat om cassatie 'in belang der wet'. Dat bete kent dat er voor zowel het slachtoffer als de dader niets meer verandert. „Er is ont zettend veel commotie ge weest over deze zaak. Er zijn zelfs Kamervragen over ge steld. Daarom willen we dat de hoogste rechtsinstantie hier nog eens naar kijkt", al dus advocaat-generaal Van Zevenbergen. De rechtbank sprak, net als later het hof, de verdach te vrij. Opvallend was dat procureur-generaal Dor- hout bij de behandeling voor het hof ook om vrij spraak vroeg. Dorhout ver klaarde dat volgens de for mulering in de dagvaarding niets anders mogelijk was dan vrijspraak te eisen. ENSDAG 2 APRIL 1997 geëist na moordpoging met drugs dlle Voor de rechtbank in Zwolle is gisteren twee jaar cel ge- j tegen een 34-jarige man uit Almere. De man zou een plaats- aoot een overdosis heroïne hebben laten roken. De man wilde tr verluidt wraak nemen, omdat het slachtoffer hem in 1994 tgen 4«<ye politie had aangegeven voor een overval op een video- :ek in Almere Buiten. Het slachtoffer was in de veronderstel- l dat hij cocaïne rookte. Even nadat hij de heroïne had ge- ikt, werd hij onwel en raakte hij buiten bewustzijn. Pas de vol- i, ide ochtend werd een ambulance gebeld en werd de nog particuiiereds bewusteloze man naar het ziekenhuis vervoerd. Daar k kwaliteit rd hij net op tijd bij zijn positieven gebracht. '^iese boer mag jaar geen vee houden ,jwarden Een 41-jarige boer uit het Friese plaatsje Balk mag jaar lang geen vee houden. De straf maakt deel uit van de 'ewiikKalle,oordeling die de rechtbank in Leeuwarden de man gisteren legde wegens verwaarlozing van de veestapel. In augustus vo- jaar nam de Algemene Inspectie Dienst de dieren van de er in beslag. Bij nader onderzoek op en rond de boerderij trof- "'vBLe'de'} inspecteurs de resten van meer dan twintig koeien en kal- ioonto7i"$en 'n een s'oot aan- De boer was al eerder voor dezelfde fei- 10/1)513 jj veroordeeld. 'pnieuw bruinrot in aardappelen .genincenDe aardappelziekte bruinrot is vermoedelijk op- ;uw opgedoken in Noordoost-Nederland. Een eerste, voorlo- - onderzoek bij pootaardappelen van twee bedrijven heeft ad nwijzingen opgeleverd voor het voorkomen van de onder ak- 5?' jbouwers gevreesde ziekte. Bruinrot is een zeer besmettelijke Biappelziekte, waarbij de piepers eruit komen te zien zoals de m reeds doet vermoeden (bruin en rot). De kwaal wordt ver zaakt door een bacterie. De ziekte is ongevaarlijk voor men- maar maakt de aardappelen vrijwel onverkoopbaar. Akker- "juwers kunnen besmette partijen alleen nog kwijt aan de zet selindustrie. Voor de boeren is dat een financiële strop. ssuradeur hield premies zelf eda» De Economische Controle Dienst heeft een 40-jarige as- rantie-tussenpersoon uit Almkerk aangehouden. De man zou rzekeringspremies die hij van klanten had geïnd, niet hebben lorbetaald aan verzekeringsmaatschappijen. Verder zou hij (uiten bewijzen van voorlopige dekking voor autoverzekerin- n hebben afgegeven, zonder dit door te geven aan de maat- happijen. Hierdoor reden zijn klanten rond in een onverzeker- auto. Enkele klanten van de man zijn inmiddels al beboet ior onverzekerd rijden. Ook zijn er al aanrijdingen met onver- kerde auto's geweest. [ugbyers na ongeluk terug naar huis ^STERDAMDe elf Nederlandse rugbyspelers die gisteren onge- ïerd bleven bij een verkeersongeluk op de autoweg tussen resden en Eisenach in het oosten van Duitsland, zijn terug in ederland. De in totaal zes gewonden blijven vooralsnog in zie- •nhuizen nabij Hermsdorf. Drie van hen zijn zwaar tot ernstig :wond, drie anderen liggen wegens lichte kwetsuren ter obser- itie in het hospitaal. De in totaal zeventien mannen maakten len deel uit van een groep van de rugbyclub ERC'96 uit En- k :hede. Zij waren met twee busjes op weg van Praag naar huis. k §n van de busjes kwam bij het inhalen van een vrachtwagen te- »n de vangrail en kantelde. De inzittenden werden daarbij uit et voertuig geslingerd. Aanpak blijft steken in successen op korte termijn Marokkaanse jongeren die worden verdacht van misdrij ven blijven vrijwel altijd hardnekkig ontkennen, zelfs als er tal van overtuigende bewijzen zijn. Ze zijn lastig en de communicatie verloopt immer moeizaam. De meeste re chercheurs en politieagenten hebben ook ronduit een aversie tegen Marokkaanse verdachten. Bovendien levert het behandelen van Marokkaanse jeugdzaken geen pres tige op binnen het politiekorps. gisteren aan minister Dijkstal van binnenlandse zaken aange boden. Marokkaanse jongeren scoren sinds jaar en dag onevenredig hoog in de criminaliteitsstatis tieken. De afgelopen tien jaar zijn reeksen goedbedoelde plannen, aanbevelingen en ini tiatieven ontwikkeld om de Marokkaanse jeugdcriminaliteit aan te pakken, maar een succes Aldus drie cultureel antropolo gen van het Willem Pompe In stituut die de afgelopen jaren hebben onderzocht waarom de aanpak van de Marokkaanse jeugdcriminaliteit niet van de grond komt. Het rapport over de gang van zaken op politiebu reaus in de vier grote steden plus Tilburg en Dordrecht werd zijn ze nooit geworden. „Successen op korte termijn blijken een jaar later achter haald door hoge recidive in de criminaliteitscijfers", schrijven hoogleraar criminologie Boven kerk en politiecommissaris Hortman. Alleen in Utrecht voert de politie met enig succes een speciaal op Marokkaanse jongeren gericht beleid. Volgens Hortman moet er een speciaal expertisecentrum ko men, dat kennis moet vergaren voor een structurele aanpak van de Marokkaanse jeugdcrimina liteit. Ook minister Dijkstal meende dat de politie te veel heeft gedacht aan speciale, kortlopende projecten voor Marokkaanse jongeren, maar dat van een intensieve aanpak geen sprake was. Hij meent echter dat de criminaliteit on der Marokkaanse jongens niet alleen de verantwoordelijkheid is van de politie, maar ook van de jeugdhulpverlening en kin derbescherming. Voorzitter Van Hulst van de raad van hoofdcommissarissen trekt zich de kritiek aan. Hij er kent dat het probleem nog niet de prioriteit krijgt die het ver dient. Van Hulst voegt daar ech ter direct aan toe dat ministers en Kamerleden van de politie altijd graag snel resultaat willen zien. ,,De aanpak van de crimi naliteit onder etnische jongeren is een zaak van lange adem, een zoekproces waar geen pasklare oplossingen onder handbereik liggen." Korpsleiding: Mensen niet onprofessioneel De regiopolitie Groningen is in de bres gesprongen voor twee rechercheurs die waren be trokken bij het onderzoek in de affaire-Lancee. Beiden kre gen kritiek, omdat zij zich in het onderzoek onprofessioneel zouden hebben gedragen. Mi nister Sorgdrager van justitie liet vorige week weten dat geen maatregelen tegen de re chercheurs zijn genomen. Volgens een woordvoerder van de regiopolitie heeft de korpsleiding in een interne mededeling aan het korps la ten weten 'pijnlijk verrast te zijn over de manier waarop over medewerkers werd ge schreven'. Volgens de korps leiding wekte zowel de formu lering van minister Sorgdrager als de vertaling daarvan in de media de indruk dat de twee rechercheurs zijn gestraft, maar daarvan is geen sprake, aldus de politietop. In een brief aan de voorzit ter van het college van procu reurs-generaal schrijft justitie in Groningen, op verzoek van de korpsleiding, dat geen dis ciplinaire maatregelen zijn ge nomen jegens de twee recher cheurs. Maar uit de brief blijkt ook dat justitie en politie in Gro ningen verschillend oordelen over een van de twee agenten. Zij zijn het er over eens dat het optreden van één van de twee agenten als niet professioneel kan worden bestempeld. Justi tie vindt ook dat de andere re chercheur op onderdelen niet professioneel heeft gewerkt. De korpsleiding is het daar niet mee eens. Westerlaken waarschuwt voor loongolf Voorzitter Westerlaken van de vakcentrale CNV waarschuwt de werkgevers dat de vakbewe ging de politiek van gematigde loonsverhogingen gaat loslaten als ondernemers niet meer aandacht aan de werkgelegen heid schenken. Eerder toonde voorzitter Stekelenburg van de FNV zich al verontrust. „Als de werkgevers niks doen of laten doorschemeren dat zij bereid zijn afspraken af te ko pen, krijgen we een loonklap over ons heen. En daarmee wordt jarenlang zorgvuldig op gebouwd beleid in één klap weggespoeld", aldus Westerla ken gisteren in het tv-program- ma Nova. De vakbeweging heeft jaren lang looneisen gesteld die in vergelijking met het buitenland laag waren. In ruil eisten de bonden een kortere werkweek en andere zaken die de werk gelegenheid bevorderen. De recente onrust bij de vak beweging wordt vooral ingege ven door de ontwikkelingen bij AKZO-Nobel. In de CAO bij dat bedrijf is afgesproken onder voorwaarden een 36-urige werkweek in te voeren. AKZO vindt dat niet aan de voorwaar den is voldaan en wil de korte re werkweek alleen geven aan degenen die daar om vragen. t)e overigen krijgen een extra loonsverhoging. Maar niet alleen bij AKZO speelt dit probleem. Uit een voorlopige evaluatie van de CNV Industrie- en Voedings bond, die vorige week is gepu bliceerd, blijkt dat in de recente CAO's vrij grote loonsverhogin gen zijn afgesproken, maar dat er voor werkgelegenheid nau welijks aandacht is. Heuwe managers hechten an leven buiten bedrijf Edenten aan business schools den vrije tijd, vrienden en opbouwen van een gezin angrijker dan het verdienen tl veel geld, zo blijkt uit een derzoek dat in opdracht van accountantsbureau Co- ers Lybrand International uitgevoerd onder studenten I dertig universiteiten in tien *.j*| rschillende landen, waaron- r Nederland. 'n de enquête is de mening n 1.200 studenten gepeild IVër hun carrière, de gewenste jimerken van werkgevers en verwachtingen die ze esteren over een intematio- H^^le loopbaan. Bij 45 procent n de ondervraagden staat het reiken van een eigen levens- f 1195lp met een bevredigend soci- m 195.-1 leven bovenaan het lijstje. 11195-iarna komen pas het opbou wen van een solide privé-ver- mogen (33 procent) en het op internationaal niveau werken en reizen (28 procent). Uit het onderzoek blijkt dat studenten vooral geïnteresseerd zijn in bedrijven die zich op in ternationale markten richten. Meer dan driekwart van de on dervraagden geeft aan het liefst te willen werken voor een inter nationaal bedrijf met filialen over de hele wereld. Bij één van de drie studenten is deze moge lijkheid zelfs doorslaggevend bij de keuze van hun eerste werk gever. De studenten zijn in het algemeen optimistisch gestemd over de toekomst van het be drijfsleven: 73 procent denkt dat de wereldeconomie tijdens zijn leven verder zal groeien en 55 procent denkt dat het bedrijfsle ven een grotere invloed zal krij gen dan de politiek op de toe komst van de wereld. gelopen maart was zeer zacht, 'i^jlnnig en droog. Met een ge- !irf;35jddelde temperatuur van 8.0 me: i4jaden komt de afgelopen RE'Siaand op de zesde plaats in de i zachte maartmaanden in de- eeuw. Koploper blijft maart met gemiddeld 8,8 graden. ^Tüe zon liet zich volgens het gemiddeld over het land een aj2 uur zien. Dat is meer dan ^GeRn£rmaal met 107 uur. Met 27 n een lillimeter neerslag zat de afge- ?e<jk?Pen maar,d aan de droge |fteu onint. Het langjarige gemiddelde hisioredraagt 61 millimeter. Wilhel- linadorp (Zeeland) was het winsum» De Groningse beeldhouwer Jan Spijk legt de laatste hand aan een beeld dat is gemaakt uit een oude fruitboom. In boomgaard 'Het Appelhof' in Winsum moest een aantal zieke bomen verdwijnen. Samen met collega- kunstwerk dat letterlijk de wortels in de voormalige pro beeldhouwer Jan Piet van de Berg transformeerden de kun- ductieboomgaard heeft. De creatie beeldt een schaal met stenaars de stam van een van de appelbomen tot een verschillende fruitsoorten uit. foto anp Sorgdrager geeft groen licht Spaart was een zachte maand droogst met 15 millimeter, het Limburgse Oost-Maarland kreeg met 36 het meeste hemel water. De temperatuur daalde slechts op twee dagen tot bene den het vriespunt, negen min der dan normaal. Leeuwarden meldde op 4 maart de laagste met 5,1 onder nul. Heino en Ar- cen hadden de warmste score met 18,5 graden boven nul. Het aantal zonuren liep uit een van 113 in Twente tot 152 bij Hoek van Holland. De Bilt noteerde 126 uren zon, terwijl daar 107 normaal zijn. De zon liet er op zes dagen verstek gaan. Van verdachte drugskoeriers of drugsdealers mag een röntgenfoto of een echografie worden ge maakt om te zien of ze verdovende middelen in hun lichaam verbergen, vindt een adviescommis sie onder voorzitterschap van advocaat-generaal Meijers bij de Hoge Raad. Minister Sorgdrager van justitie wil deze mogelijkheid nu zo snel mo gelijk in de wet opnemen. De commissie 'Onderzoek aan het lichaam' ging in juni 1995 aan de slag om te bekijken in hoeverre medische technieken bij opsporing van strafbare feiten mogen worden gebruikt. De Ne derlandse grondwet kent aan de onaantastbaar heid van het lichaam grote waarde toe. De Hoge Raad pleitte herhaalde malen voor een duidelijke wettelijke regeling. Steeds vaker krijgt de politie te maken met drugskoeriers of drugsdealers die verdovende middelen verbergen door ze in te slikken of ze in anus of vagina te stoppen. Op Schiphol gaat het meestal om 'slikkers', Zuid-Amerikaanse drugs koeriers die met bolletjes cocaïne in hun maag Nederland binnenkomen. Tot nu toe lukt het lang niet altijd de daders te betrappen. Bij de groep 'slikkers' is een vrijwillige urinetest niet altijd betrouwbaar. In dat geval zou een röntgenfoto of echografie gemaakt kunnen worden. Tot 1984 maakte de politie op Schiphol gebruik van röntgenfoto's, maar de rechtbank van Haar lem verbood dit omdat een wettelijke basis hier voor ontbreekt. Daarom moeten de röntgenon derzoeken en echografieën worden opgenomen in het Wetboek van Strafvordering, vindt de com missie. Minister Sorgdrager onderschrijft de con clusie. Volgens haar wordt het in het lichaam ver bergen van drugs door deze opsporingsmetho den minder aantrekkelijk. Dergelijke onderzoeken zouden trouwens niet moeten worden beperkt tot drugskoeriers,, vindt de commissie-Meijers. Ook op verdachten van diefstal van sieraden, edelstenen of microfilms kunnen de technieken worden toegepast. Over de vraag of er een gedwongen aidstest moet komen voor verdachten van zware delicten als verkrachting, sprak de commissie zich nog niet uit. Hierover verschijnt waarschijnlijk na de zomer een afzonderlijk rapport. ƒ596 Ziekenhuis Verliest geding iirecteur H. Blaauwbroek van snngeiet Provinciaal Patiënten/Con- rmiln |umentenplatform (PPCP) hoeft jrin9°1jn kritiek op de afdeling gy- ^ecologie van het ziekenhuis aan iemland in Amersfoort niet te- |Urs eug te nemen. Dat heeft de pre- ^•^dent van de rechtbank in reis' Jtrecht gisteren bepaald. Vol- fens de rechtbank heeft het 'PCP voldoende redenen om 'rnstig bezorgd te zijn over het unctioneren van de afdeling. )e directeur adviseerde patiën- en in het tv-programma Zem- >la de afdeling gynaecologie van het ziekenhuis voorlopig te (Qpijden, omdat de kwaliteit van x§le zorg niet was gegarandeerd. •Iet ziekenhuis had in een kort jeding rectificatie geëist. Hij weet ook wel dat zijn idee zoiets is als vloeken in de kerk. Maar volgens demo graaf professor Hooimeijer van de univer siteit van Utrecht zouden woningbouw corporaties er goed aan doen sommige huizen doelbewust te laten 'verkrotten'. Hooimeijer zei dat tijdens een toekomst- congres voor woningbouwcorporaties. „Kies een aantal woningen of woon blokken uit waarin je als woningbouw corporatie niet langer investeert. Hou ze wind- en waterdicht en laat het daarbij. In de komende twintig jaar zijn er hon derdduizenden belangstellenden voor dit soort huizen die weliswaar alle luxe ont beren, maar die wél heel goedkoop zijn. We hebben op dit moment een woonaan- bod dat veel te uniform is. Eigenlijk is er weinig keus: huizen zijn vrijwel allemaal van uitstekende kwaliteit, maar de prijzen zijn ook allemaal hoog." Volgens Hooimeijer neemt de behoefte aan goedkoop wonen voortdurend toe. De toekomstmodellen van het Centraal Planbureau laten zien dat de komende decennia waarschijnlijk een aantal men sen genoegen zal moeten nemen met wat Hooimeijer een junkjob noemt: laagbe taald werk voor laaggeschoolden. Dat worden de mensen die straks blij zijn met een 'corporatiekrot', meent de professor, omdat deze categorie anders geen alter natief zal hebben voor een (veel te) dure woning. De behoefte aan eenvoudig doch goed koop wonen zal zich vooral voordoen in de Randstad, verwacht Hooimeijer. Pas afgestudeerden zijn in dat opzicht een belangrijke doelgroep. „Nu al zien we dat veel afgestudeerden nog jaren op hun studentenkamer blijven hangen, bij ge brek aan iets betaalbaars." Hooimeijer il lustreert de stijgende woonlasten-met een vergelijking tussen de jaren zeventig en nu: „Toen viel ongeveer eenderde van de huurhuizen in de laagste prijsklasse tot driehonderd gulden. Nu zit nog maar vier procent van de huurwoningen in het te genwoordig daarmee vergelijkbare ta rief'. Woningbouwcorporaties wacht sowie so een turbulente tijd, aldus Hooimeijer. Er is een kans dat je in de toekomstige maatschappij veel minder zeker bent van je baan dan tegenwoordig. Periodes van werken en niet werken wisselen elkaar af. „Het kan voor woningbouwcorporaties belangrijk worden te bezien of het heen en weer switchen tussen huren en kopen makkelijker kan worden. Te denken valt aan het vergroten van het eigendomsdeel in een woning, dat tijdens een langere pe riode van werkloosheid ook weer aah de corporatie kan worden verkocht." Half miljard extra nodig voor zorg den haag anp Minister Borst van volksgezond heid krijgt volgend jaar opnieuw te maken met forse financiële tegenvallers. Het zou volgens ingewijden in politiek Den Haag gaan om ongeveer een half mil jard gulden. Borst had al een te kort van driehonderd miljoen waarvoor ze nog dekking moet zien te vinden. Minister Zalm van financiën meldt de omvang van de nieu we tegenvaller niet in de Voor jaarsnota, die hij gisteren naar zijn collega's heeft gestuurd. Hij laat weten dat Borst nog met een aparte nota zal komen. Die zal vrijdag in de ministerraad worden besproken. Ook minister Melkert van so ciale zaken heeft nog financiële problemen. In de sociale fond sen, waaruit uitkeringen als de AOW, de WW en de WAO wor den betaald, is sprake van te korten van zo'n vijf miljard, waarvan twee miljard jaarlijks terugkeert. Zalm wil Melkert te hulp schieten door eenmalig twee miljard uit de schatkist in de sociale fondsen te stoppen. De rest' van het probleem moet volgens Zalm door premiever hoging worden opgevangen. Melkert zal in een aparte no titie nog terugkomen op de te korten in de sociale fondsen. De PvdA-bewindsman heeft al di verse malen laten doorscheme ren dat hij mogelijkheden ziet de tekorten weg te strepen te gen meevallers elders in de so ciale zekerheid. Diverse ministers hebben bij Zalm een verzoek ingediend voor extra geld. De minister van financiën wil daar voorlopig niet aan. Hij drukt zijn collega's op het hart niet alleen met wen- senlijstjes te komen, maar ook Minister Borst. goed te kijken of ze nog ergens geld overhebben. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) ziet het er met de koopkracht voor dit jaar en volgend jaar goed uit. De minima blijven ongeveer ge lijk, de overige groepen gaan er licht op vooruit. Niettemin wil minister Melkert dat er halver wege het jaar een koopkracht toeslag komt voor de laagste in komensgroepen. Hoe groot dat bedrag moet worden is nog niet duidelijk. Volgens ingewijden is het nog maar de vraag of Zalm (WD) daarmee akkoord gaat. WD-Kamerlid Hoogervorst wijst erop dat de koopkrachtcij- fers van het CPB geen rekening houden met recente verbeterin gen in de individuele huursub sidie. In feite valt de koopkracht van de minima dan ook gunsti ger uit dan de cijfers doen ver moeden, stelt hij.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5