ll Leidsch Dagblad Misdragingen Belgische leger 19 21 Turken vragen om extra bescherming BEL: 071-5128030 Kabinet: 'Beurs mee bij studie in buitenland' Opvang voor nota eigen bijdrage Brand in De Koog in asielzoekerscentrum Coffeeshops nodig in Jsse en Noordwijk' effectenbeurs herstelt nigszins van forse klap Ontluistering groot in Haagse Schilderswijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. SDAG 2 APRIL 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 llnnenland Buitenland Cultuur en Kunst RIOD moet meer onderzoeken dan alleen Tweede Wereldoorlog Oppositie in Zaïre 7 wil eigen leider als premier Manceau reclameschilder 'avant la lettre' Sport Aanvoerder VDS ontvangt GOL Sport met open armen LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? eroordeling tor betaalde rangerschap »ens commercieel igmoederschap is een arige vrouw uit Wester- k gisteren door de poli- echter in Zutphen ver deeld tot een voorwaar- jke gevangenisstraf van e maanden, met een jeftijd van twee jaar. Het nis is gelijk aan de eis. oorzover bekend is het eerste keer dat in ons d een vrouw wordt ver deeld omdat ze, tegen aling, een kind voor an- e mensen ter wereld hgt. De vrouw plaatste 1994 advertenties in on- meer het feministisch andblad Opzij en dag- d De Telegraaf. Daarin )d ze zich aan als 'draag- eder' die 'serieuze wens- ïers' zocht. Ze kwam zo contact met een kinder- s echtpaar, dat haar uit- delijk 25.000 gulden be lde. In 1995 bracht ze 1 kind ter wereld. Commercieel draagmoe- •schap is in Nederland icieel verboden. Niet- nmercieel draagmoeder- ïap is wel geoorloofd. )fficier van justitie M. de sert noemde gisteren be- llde zwangerschappen ji 'maatschappelijk zeer gewenst verschijnsel'. !t openbaar ministerie |de met de vervolging een brbeeld stellen. Gruwelijke martelingen tijdens VN-operatie in Somalië jchte zaag aakt van man ultimiljonair iury in New York heeft een iiige bouwarbeider meer 32 miljoen dollar schade- oeding toegekend omdat elektrische zaag waarmee terkte niet deugde. uit Jamaica afkomstige :ent Robinson werd in 1990 r de zaag geraakt in. het 1, waardoor hij bijna dood- idde. Sinds het ongeluk ver- t hij in een verpleeghuis, insons advocaat had de jury rtuigd dat de zaag niet goed ïiligd was. De schadever- iing, die waarschijnlijk door echter zal worden verlaagd, moeten worden betaald r de fabrikant, de eigenaar het gebouw waaraan Ro- 5on werkte en het bedrijf dat gereedschap onderhield. Kinderen roosteren boven een vuurtje, hun eigen braaksel laten opeten, zon der water twee dagen op sluiten in een container in de zon. Belgische militai ren hebben zich tijdens de VN-operatie Restore Hope in Somalië, in 1993, gruwe lijk misdragen. Een ex-pa ramilitair heeft die onthul ling, gedocumenteerd met een zelfgemaakte foto, ge daan in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. antwerpen gpd-bart boele „We gaan er eentje effe rooste ren", zouden de makkers van de Belgische blauwhelm Marco X in 1993 hebben uitgeroepen, nadat ze een Somalisch jongetje bij de armen en benen hadden vastgegrepen. Wat er vervolgens gebeurde, legde Marco X op de gevoelige plaat vast: het knulle tje werd ongeveer een halve meter boven een brandend vuurtje gehouden. Volgens X werd hij pas van zijn kwelling verlost nadat zijn T-shirt in brand was gevlogen. De Belgische militairen ver veelden zich..tijdens hun Soma lische missie en hadden boven dien vêel last van kinderen die probeerden voedsel uit de le- gerdepots te stelen. Eén diefje werd betrapt en in een contai ner opgesloten. „Twee nachten en twee dagen lang. In de broei end hete zon. Niemand luister de naar zijn afgrijselijke gekrijs dat almaar stiller werd. Toen ze de container uiteindelijk weer openmaakten, was het jongetje dood...", vertelt Marco. In Het Laatste Nieuws vertel de de para-militair ook hoe zijn maten tijdens een rit met een VN-voertuig opzettelijk met een houten balk een boer van zijn fiets sloegen: „Gelach in de Twee Belgische VN-militairen houden een Somalis boven het vuur. De foto werd in 1993 gemaakt. truck, maar die boer stond niet meer op." De ex-paramilitair stapte twee jaar geleden uit het leger en zegt nu pas de moed te heb ben gevonden om met zijn ont hullingen naar buiten te komen. hij overgaf, vervolgens water Tijdens zijn diensttijd in Soma- met een zeer hoog zoutgehalte lië zegt hij zich tegen de mis- lieten drinken en zijn braaksel handelingen te hebben verzet, lieten opeten, was het Marco te Toen militairen een jongetje dat veel. „Ik heb me daartegen ver- om eten vroeg overvoerden tot zet, al was het niet voor lang. Met zes man hebben ze me vastgepakt en me zodanig in eengetimmerd dat ik voortaan ook letterlijk niks meer zag." Volgens Marco X kneep de le gerleiding ter plaatse steeds HET WOORD IS AAN William Rotsier Wanneer je je gaat afvragen of je maar eens moest op stappen, had je al weg moe- r/9° r/11 o 4y-j2° 60% 50% 20% 30% 30% 30% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie -3,5 -7,8 19 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad16 Regio13,15,17 RTV/programma's11 Sport21,22,23 Strips10 Uitgaan18 FOTO HET LAATSTE NIEUWS weer een oogje toe als er sprake was van mishandelingen tot moord aan toe. Pagina 7: Militaire operaties breken België op Op de pagina Uitgaan een kortingsbon voorde Aziati sche jaarmarkt Pasar Malam in de Groenoordhallen in Lei den. VOETBAL OP TV 19.00-21.36 uur, Nederland 2, Turkije-Nederland (kwalificatie WK). Dat bepleit het kabinet in een vandaag gepresenteerde nota over internationalisering van het onderwijs. De nota gaat uit van de gedachte dat het onder wijs moet inspelen op het steeds 'intemationaler' worden van de Nederlandse samenle ving. den haag gpd Het kabinet vindt dat studenten die in het buitenland willen stu deren hun beurs moeten kun nen meenemen. Ook moeten Nederlandse universiteiten bij studies in vreemde talen vaker buitenlandse docenten en hoogleraren kunnen inzetten. Tientallen medewerkers van Zil veren Kruis zijn de komende weken vrijgemaakt om zich lou ter en alleen bezig te houden met de opvang van telefoontjes over de eigen bijdrage. Net als alle andere zorgverzekeraars in ons land denken ze dat veel ver ontruste ziekenfondsverzeker den niet zullen begrijpen waar om zij een nota krijgen. Zilveren Kruis heeft een speciaal tele foonnummer ingesteld (09 - 00 86 45, 22 cent per minuut) waar mensen met hun vragen naar toe kunnen bellen. Deze week vallen de eerste rekenin gen in de bus voor het betalen van de eigen bijdrage voor de gezondheidszorg. Sinds 1 januari moeten men sen een eigen bijdrage betalen van maximaal tweehonderd gulden voor apotheek, specia list, fysiotherapeut, ambulance vervoer of ziekenhuis. Daar staat tegenover dat de nominale ziekenfondspremie met 110 gulden per jaar is verlaagd. Ver zekeraars versturen nu de reke ningen over de maand januari. In de toekomst versturen ze hun rekeningen per kwartaal. de koog anp 7trouwelijke notitie: den haag gpd lenstreek paul de vlieger het politiedistrict Bollen- jek Noord (Hillegom, Lisse, prdwijkerhout, Voorhout en prdwijk) moeten twee ver- ippunten voor softdrugs rden toegestaan: één in Lisse één in Noordwijk. Dat is de ning van het districtscollege i Bollenstreek-Noord, dat rdt gevormd door de vijf bur- neesters, officier van justitie ulsink en politiedistrictschef iVijbenga. )it standpunt blijkt uit een g vertrouwelijke notitie van districtscollege over de soft- ïgsproblematiek, waarop de- Hant de hand heeft weten te gen. Daarin schrijft het colle- dat het toestaan van twee ftdrugsverkooppunten de beste manier is om het gebruik van deze drugs onder controle te krijgen. De notitie van het districts college past precies- in het straatje van de gemeente Lei den, die met nu nog dertien co ffeeshops ook in de vraag naar softdrugs vanuit de regio voor ziet. Leiden wil het aantal cof feeshops binnen zijn grenzen terugdringen. De leden van de commissie voor algemene za ken verklaarden gisteravond dat de dorpen in de regio maar zelf in hun behoefte aan softdrugs moeten voorzien en zo nodig een coffeeshops moeten ope nen. Pagina 13: Leidse raad: regio eigen coffeeshops Negen landelijke Turkse organi saties in Nederland wagen mor gen in een gesprek met minister Dijkstal van binnenlandse za ken om extra veiligheidsmaatre gelen van de politie. Voorts wil len zij bij de bewindsman de toenemende angstgevoelens aan de orde stellen. „Dijkstal is de baas van de politie", stelde een woordvoer der van het overkoepelende In spraakorgaan Turken in Neder land gisteravond na een bijeen komst. „Hierop spreken wij hem aan. In 1992 waren er in Nederland ook al eens meerde re allochtone panden snel ach- men. Dezelfde organisaties staan achter de demonstratie/manifestatie die komende zondag in en rondom het Zuiderpark in Den Haag zal worden gehouden. Het Regio naal Steunpunt Allochtonen (RSA) is de coördinator van de bijeenkomst die mede in het te ken staat van andermaal een tocht door de Schilderswijk en langs het huis waar vorige week het halve gezin Kösedag door een aangestoken brand om het leven kwam. Het RSA verwacht duizenden deelnemers. In een asielzoekerscentrum in De Koog op het eiland Texel heeft vanochtend brand ge woed in een leegstaand appar tement. De twintig asielzoekers in het centrum zijn ongedeerd gebleven. Over de oorzaak van de brand is nog niets te zeggen. Dat heeft de politie meege deeld. Omwonenden ontdekten de brand in het motel dat nog tot en met woensdag 2 april dienst zou doen als asielzoekerscen trum. Ze waren wakker gewor den van geluid en zagen toen ze gingen kijken de vlammen uit het appartement slaan. De brandweer die snel ter plaatse was, wist te voorkomen dat het vuur zich verder kon versprei den. Het motel was voor de laatste nacht in gebruik als asielzoe kerscentrum. Om die reden stond een aantal appartemen ten al leeg. In totaal woonden nog twintig asielzoekers in het complex. Onbekenden hebben in het paasweekeinde brand gesticht in een moskee in Emmeloord. De politie Flevoland heeft dat vanochtend bekendgemaakt. isterdam anp ling van gisteren toen de beurs index een vrije val maakte van ruim 32 punten. De hoofdfondsen gingen over een breed front omhoog. Ko ninklijke Olie was een van de weinige dalers onder de hoofd fondsen. Amsterdamse effectenbeurs eft vanochtend de koersval n gisteren enigszins gerepa- rd. De graadmeter ApX nde 7,41 punten hoger op 01. Daarmee herstelde het rak zich van de grote da- Organisator stille tocht steekt eigen woning in brand den haag gpd De ontluistering is groot in het pand van de bewonersorganisatie De Hoefeiser in de Haagse Schilderswijk. Het is dinsdag middag half vijf als bekend wordt dat het 56-jarige bestuurslid en de medeorganisa tor van de Tocht van Verdriet en Wan hoop de brandstichting in zijn eigen wo ning in de David Blesstraat heeft bekend. „Mijn mond valt open van verbazing", vertelt voorzitter Wim Heijer flink aange slagen. Een aantal andere bestuursleden knikt instemmend. Al heeft S. Ergül van de Turkse Vereniging binnen De Hoefeiser het wel zien aankomen. „De politie heeft huiszoeking gedaan in ons pand en alle prullenbakken nagekeken", verklaart hij kort tevoren. „Waarom zouden ze dat doen? Ze moeten denken dat we er iets mee te maken hebben. Zou Martin het soms zelf gedaan hebben? Dat kan toch haast niet? Waarom zou hij dat in gods naam doen?" De bevestigende woorden van de offi cier van justitie S. Horstink maken het on gelooflijke waar. „Dit had ik nooit ver wacht", zegt Ergül verbijsterd. Ook Heijer staat perplex van de onverwachte wen ding die de zaak neemt. „Zo zie je maar dat mensen die je denkt te kennen, je toch weer voor verrassingen kunnen zetten." De voorzitter weet nog wel een positieve kant aan de zaak te ontdekken: „Laten we blij wezen dat het in elk geval geen racisti sche aanslag is geweest." In De Hoefeiser is de verslagenheid - opnieuw - heel groot. De bewonersorgani satie was nog niet eens bekomen van de rampzalige brandstichting van vorige week. Daardoor lieten een moeder en vijf kinderen van het Turkse gezin Kösedag het leven. Politie en justitie sluiten nog al tijd niet uit dat hier wel racistische motie ven in het spel waren. Heijer: „De bewo nersorganisatie moet dit maar weer te bo ven zien komen. Of ik boos ben op Mar tin? Nee." Misschien, zo wordt gesuggereerd, heeft het aangehouden bestuurslid aandacht willen viagen voor de kweStie. De naam van Jules Croiset valt. De acteur die in 1987 verzon dat hij door Nederlandse fas cisten werd ontvoerd. Hij bleek alles in scène te hebben gezet. Croiset gaf destijds als motief dat hij met zijn daad wilde waarschuwen voor het toenemende anti semitisme onder jongeren. Ook zou hij daarom dreigbrieven aan joodse gezinnen en zijn eigen gezin hebben gestuurd. Heijer: .Aandacht vragen? Ik weet het niet. Ik kan dat zo niet bevestigen." Op het veldje aan het Jacob van Cam- penplein zijn de veronderstelde aanslagen het gesprek van de dag. „Iedereen praat erover", vertelt de tiener Mustafa. „Thuis gaat het over niks anders." Postcode: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Tel: - (t.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch If. 92,051 l automatisch if. 31,95) Oacceplgiro (f. 93,05) - Handtekening: - Nr. bank/giro: Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. 'elop, tonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1