Ultuurstad met ferme hand op kaart ^Dansvoorstelling met emoties overladen Onderkoelde seksuele weemoed Leiden Manceau reclameschilder 'avant la lettre' in Lisse Cultuur&Kunst WALITEITSGARANTIE Joods Historisch Museum wil bekender worden BAG 2 APRIL 1997 chef jan rijsdam, 071 -5356444 55 projecten komende maanden in Leiden ■enigmg'Del :tie de operetf ky. Het koori aor de vaste c in handen ands Lyceum, 88of402761jditeit heeft bij onze keuze centraal gestaan. Niet ang van een cultureel project of de mate van be id van de makers of de groep. Er is gepoogd een IEVAARSima samen te steUen dat een breed draagvlak it gegeven o\nnen Leiden en de regio." Dat zei Karei Willems, joievaars stan het projectbureau, gistermiddag bij de presen- n van de har^ het programma van de manifestatie 'Leiden '97 rol. Hoofdstrai Culturen'. es van hoore Culturen' toe in het Rijkmuse um van Oudheden. Wethouder Langenberg sprak er zijn waardering voor uit dat het programma niet 'op het t ruim 55 culturele en stadhuis' in elkaar is gezet, maar dat geluisterd is naar ge luiden en wensen vanuit de stad XPO i 'Een ronde; van begin april tot en Jan Akkerr*mber culturele hoofd- te zun'enC{de Provincie Zuid-Hol- dwijk space c* ruim 55 culturele en W6. nige projecten probe- 51 ;ms en zijn staf Leiden f.lm'A„pla>eha?Td''°Pde.c"lturt >e films. van Nederland te zet- ishornlaan 21 i met Pex Langenberg, ERALE 'er cultuur van Leiden, spreekt prf1. Scharloo, bestuurslid agner'. stichting Leiden Muse- Biex (zaai oo: lichtte Willems het pro van 'Leiden Stad van zelf. Hij hoopt dat mensen die gewoonlijk niet naar cultuur manifestaties of musea gaan door dit programma over de drempel worden geholpen en dat de manifestatie ook vruch ten afwerpt voor de toekomst. Op vragen over het ontbreken van attracties en manifestaties sche Nedef, e boek 'Dra »pn nuor ïvenant moet problemen bij ■werpwedstrijd voorkomen 'huis, Apoth«men bij architectuur- ijden moeten voortaan 1 verleden behoren. Mi- ise DJ. De Boer (VROM) onder- 119, Leidenle gisteren in het Haagse rspoort een convenant I I procedures te verbete- cotine (hi^ de ondertekenaars be- onder meer de Vereni- Zoetermeer van Nederlandse Ge- ten (VNG) en de Bond Jederlandse Architecten Tim fylis. ontwerpwedstrijden zijn i' Aiphen enkele jaren een i in het oog. Voorzitter riON Weeber riep twee jaar bkdeiekfen op tot een boycot, i overheden zetten vol- iiiegom, hem architectenbureaus druk aan een slecht ge- iseerde en slecht betaal- hiphop, Sectie mee te doen. Een paar maanden daarna onder streepte de bond de oproep met een zwartboek waaruit bleek dat vooral gemeenten rommelen met de selectie van architecten. Problemen deden zich onder meer voor bij de ontwerpopdrachten bij het Chassétheater in Breda en het Limburgs Museum in Venlo. In het convenant, ontwik keld door Rijksbouwmeester prof. ir. Wytze Parijn, staan af spraken tussen de overheid en de organisaties van opdracht gevers en ontwerpers. Zo zijn onder meer voorbeeldmodel len voor een prijsvraag opge nomen. In het convenant heb ben de partijen ook afgespro ken een steunpunt op te rich ten. Dat komt bij de Stichting Architectuur Lokaal in Rotter dam. iet goed geld terug m I2n] 7ïze week in de Leidse Schouwburg: o-i7UUi3 2«.i5uur Lebbis Jansen 4 en za. 5 20.15 uur Emily, of het geheim Timies ei van Huis Ten Bosch Ton Lutz eserveren (071) 5131943/4 si ail van niltumi met landelijke uitstraling, rea geerde Willems enigszins panie kerig. Hij pareerde de horzelige vraag met het antwoord dat bij de samenstelling van dit pro gramma het credo 'voor en door Leiden en de regio' uit gangspunt is geweest. Langen berg viel hem bij met de nuch tere opmerking: „We moeten kijken hoeveel kaartjes er met dit programma worden ver kocht. Als dat niet goed loopt, is Leiden 97 Cultuurstad mislukt." Het echte startsignaal voor Leiden Cultuurstad wordt op 9 april gegeven in de Leidse Stadsgehoorzaal. De volgende dag begint in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, het Rijksmu seum van Oudheden, het Stede lijk Museum De Lakenhal en Rijksmuseum het Koninklijk Penningkabinet de gezamenlij ke tentoonstelling 'Focus on Film'. In deze expositie wordt met filmcompilaties commen taar gegeven op de vaste collec tie in deze musea. Zo worden op de ramen van het Rijksmu seum van Oudheden, dat on derkomen biedt aan het Ko ninklijk Penningkabinet, vieren twintig uur per dag filmpjes ver toond over het aardse slijk, film pjes die worden begeleid door het geluid van vallende munten. Met films over vampiers en mummies wordt commentaar geleverd op de uitgebreide mummie-collectie in het Rijks museum van Oudheden. Een andere grote manifestatie is 'Voor mijn moeder', waarbij in de gehele regio kunstwerken worden vertoond die te maken hebben met het begrip moeder Aarde en de moeder in het alge meen. Theatergroep Hollandia brengt twee monologen ('Twee stemmen') en een muziekthea terstuk ('Machine Agricole'). De monologen worden gespeeld op de Leidse begraafplaats Groenesteeg, een rustiek kerk hof in Leiden. Een van de opzienbarendste produkties tijdens 'Leiden 97' Stad van Culturen' is het ball- roomdansen in de spekgladde, gloednieuwe Leidse stationshal. Vijftien maal latin en vijftien maal ballroomdansen staan tij dens de avondspits van 3 juni 18.30 uur geprogrammeerd. Een productie die speciaal voor de manifestatie is ge- De parkiettulpen en hyacinten van Manceau presenteren zich in opdringerige, bonte olieverf en lijken niets anders te willen doen dan onverbloemd opsnij den over hun eigen schoonheid. Maar daar waren de schilderijen dan ook voor bedoeld. Catalogi en kleurenfolders bestonden nog niet aan het begin van deze eeuw. Dus werden de kleine pa neeltjes die Lucien Louis Man ceau schilderde bij de partijen bloembollen gevoegd om klan ten in Rusland of Amerika te overtuigen van de schoonheid die de Hollandse bloembollen in zich herbergen. Maar ook al hebben zijn miniatuurtjes de halve wereld rondgereisd, Man ceau zelf heeft geen geschiede nis gemaakt. Misschien lag het aan de plek waar hij verkoos werkzaam te zijn. Zelfs in 1909 was Warmond al een stuk min der mondain dan Parijs. Het museum voor de Bloem bollenstreek kon zich niettemin met Manceau geen betere ver tegenwoordiger in de schilder kunst wensen. Uitermate gefas cineerd door bloemen laat zijn werk zich lezen als een staal kaart van wat de vruchtbare aarde tussen Warmond en Lisse heeft voortgebracht. Van dis creet witte rozen tot papavers diep gekleurd van schaamteloos rood. Van 1909 tot aan zijn dood in 1937 verbleef Manceau in War mond en was evenals zijn schil derijen een graag geziene gast in menig huishouden. Alle re den voor het museum voor de Bloembollenstreek om zijn ei gen 'vergeten' kunstenaar te koesteren. Bestuurslid Van der Vlugt van het museum kan ook niet pre cies uitleggen waarom Manceau zo in de vergetelheid is geraakt. „Hij heeft zich nooit zo nadruk kelijk gemengd in een bepaalde groep kunstenaars, want hij was voornamelijk broodschilder, en niet alleen van bloemen. Het was een kunstenaar die van al les kon. Portretten, landschap pen, stillevens. Er hangt hier zelfs een Maria icoon. Wie weet, misschien is zijn veelzijdigheid ook een beetje zijn zwakke punt." Voor Manceau echter was dat een uitkomst. In de jaren die hij met zijn gezin op een zolderka mer in Warmond sleet werd hij ingeschakeld door bloembol lenhandelaren. Net voor de tijd dat de concurrerende kleuren fotografie opkwam, moest Man ceau het 'plaatje' bij het 'bloem pje' kleuren en deed zo dienst als reclameschilder. Heel wat van zijn schilderijen zijn ook beland bij gezinnen in Warmond en omstreken die graag een groot schilderij van zijn hand vrilden hebben. „Bij het museum wisten we daarvan en we hebben een oproep ge plaatst in een vaktijdschrift voor bloembollenkwekers,'' vertelt Van der Lugt. „Zo hebben we een hoop Manceaus boven wa ter weten te halen. En hoewel er weinig tot niets van hem in boeken te lezen is, zijn we door de overlevering toch nog heel wat over hem te weten geko men." Het blijkt dat Manceau in eer ste instantie naar Parijs toog op uitnodiging van de Franse Ope ra. Hij ontwierp en schilderde daar decors en ontving de titel 'Officier d'Académie' van de Franse minister van Onderwijs en Schone Kunsten. Naast zijn werk voor de Opera vervaardig de hij talrijke aquarellen, pente keningen en olieverfschilderijen om Het gezin van zeven te kun nen onderhouden. „Om de ou dere meisjes van Manceau hing altijd zo'n vreemd luchtje, nu noemen we dat parfum, maar daar hadden zij nog geen weet van," lezen we in de catalogus. Op 6 augustus 1937, zestig jaar geleden, overleed Lucien Manceau. En drie jaar na zijn sterven op 3 september 1940, staat er in 'de notulen van het RK bestuur te Warmond: „De eerwaarde voorzitter deelt me de dat er voor de uitvaart en be grafenis van wijlen de heer en mevrouw Manceau nog niet be taald is. Er is een schrijven van een schoonzoon, die aanbiedt dit te willen regelen." Manceau was al bijna vergeten. Dertig acts op Drum Rhythm Snoop Doggy Dogg. Zap Ma ma, Eboman, Run DMC en Third World zijn enkele be kende namen onder de tien tallen artiesten die op vrijdag 9 en zaterdag 10 mei optreden op het Drum Rhythm Festival 1997 in Amsterdam. Het is dc zesde keer dat het festival wordt gehouden. Het laat een breed scala zien aan vertegen woordigers van diverse mu ziekstromingen. Op de twee dagen treden telkens ruim vijf tien acts op. De concerten zijn op vier verschillende podia op het terrein van de Westergas fabriek. De voorverkoop van kaarten is al begonnen. Het program ma begint elke dag om zes uur 's middags. Na afloop van de concerten zijn er after-parties. enorm en doet enerzijds den ken aan een meditatie, ander zijds aan een behagen dat het lichaam vervult zodra het niet meer door al die woeste driften voortgestuwd wordt. De troost die de vrienden el kaar geven na het leed dat ze el kaar hebben aangedaan, be staat uit voorzichtige omhelzin gen. Het spannende van de voorstelling is dat woestheid en tederheid elkaar steeds onver wachter afwisselen. Glashelder wordt zichtbaar hoe dicht agressie en liefde bij elkaar lig gen. Dit geeft beide gevoelens een adembenemende diepte. Op verschillende momenten komt een erotische lading te voorschijn, het duidelijkst als de jongens op elkaar gaan liggen en hun tongen tegen elkaar aan bewegen. Door de grote con trasten krijgt zo'n moment een buitengewone zuiverheid. 'Truus Bronkhorst, Marien Jongewaard Friends' is een maakt, is de opera 'Socrates' van de Leidse componist War ner van Es. Een 'mannenopera' over de nadagen van de Griekse denker. De opera 'Les festes de l'amour et de Bacchus' van de Franse barokcomponist Jean- Baptiste Lully (1632-1687) wordt in mei en juni uitgevoerd door amateurzangers die wor den bijgestaan door professio nals. Voorts is er een koren- zangdag, een Nacht van de Kunst, zijn architectuurten toonstellingen en wordt er uit gebreid aandacht besteed aan de inmiddels landelijke beken de muurgedichten op Leidse gevels. Internationale attracties zijn het uit Parijs afkomstige Cirque Plume' en 'Circus Ronaldo' uit Vlaanderen, gezelschappen die het begrip circus een geheel ei gen invulling geven. Lucien Louis Manceau: zijn miniatuurtjes reisden de halve wereld rond. foto pr Het loods Historisch Museum in Amsterdam wil meer lande lijke bekendheid. Onder het mofto 'Ie wordt wijzer in het Joods Historisch Museum' be gint 9 april een uitgebreide publiekscampage om duidelijk te maken waar het museum voor staat. Jaarlijks trekt het zo'n honderdduizend bezoe kers. Dat aantal moet vooral niet zakken. De campagne valt samen met de viering van twee feestjes: het tienjarig be statin in het nieuwe onderko men aan het Jonas Daniël Meijerplein en de 65e verjaar dag. Tot de verhuizing naar de vier Hoogduitse synagogen aan het plein in de vroegere Amsterdamse jodenbuurt was het museum in de Waag op de Nieuwmarkt gevestigd. De campagne die tot en met 25 mei duurt, zal ingaan op de verschillende uitingen van de joodse cultuur: van koosjer eten tot het verschil tussen li IM x berale en orthodoxe joden van typisch joodse namen to kledingvoorschriften in de sy nagoge. Tijdens de adverten tieweken krijgen alle bezoe kers een gratis jubileumboek je. en zusjes van de 'Girl from Ipanema' in precies de juiste verhoudingen mengen. Josee weet wat Brazilianen beweegt, letterlijk en figuurlijk. Het is prijzenswaardig dat Koning het aandurft om de standards hier en daar van een nieuw arrangement te voorzien. Maar de muzikanten hebben virtusositeit en de vaak daar mee gepaard gaande neiging om de nummers met een licht verteerbaar jazz-fusion sausje te overgieten. Het typisch Brazi liaanse is dan nog net te proe ven. Josee zingt overtuigend met een glijdende frasering en een nauwkeurig geboetseerde nonchalanche die de soms moeilijke intervallen moeiteloos neemt, maar laat toch elke let tergreep perfect uitkomen. In de hogere regionen echter ha pert het weieens. Als ze 'Cho- vendo na Roseira' zingt smok kelt ze een beetje met het volu me van de hoogste noten. Het tekort aan tempo wordt nog gauw voor de pauze ge compenseerd met een aantal 'sophisticated' samba's. Inge houden erotiek die het onderlijf laat dansen op een manier waar het bovenlichaam geen weet van heeft. Na de pauze komt het pas echt los. In weerwil van het strenge pluche probeert ze de zaal aan het dansen te krij gen. En hoewel het op het podi um klinkt alsof elk moment een 'batucada' straatorkest uit de coulissen kan denderen zit de zaal genietend maar ietwat on wennig op de stoel. Het publiek durft nog niet zo goed. Dus be sluit men maar op de Neder landse manier, met veel ap plaus, gehoor te geven aan zijn enthousiasme. Thee. Indonesisch eten en een pot jasmijn-thee. "M'n vnenden willen altijd een biertje erbij. Maar die heerlijke geur van jasmijn vind ik zelf eigenlijk lekkerder, beter passen. Thuis drink ik 'm uit van die mooie porceleinen komme tjes. Toen ik bij Simon Lévelt om jasmijnthee vroeg bleek dat ze wel vier soorten hadden, en vier verhalen. Ook over andere thee. Over de ligging van de theetuinen, over het plukken, de twee bovenste blaadjes zijn voor de top-kwaliteit, van de Darjeeling, bijvoorbeeld. Wat een verschil proef je toch, als je er een beet je op let. Stil genieten." De jubileumtentoonstelling die premier Kok op 17 april opent, is gewijd aan de textiel- collectie. Die presentatie is het resultaat van een 23 jaar du rend conserveringsproject. Het is voor het eerst dat het muse um een overzicht biedt van het eigen materiaal. 'Joods Stof. Verhalend textiel uit de eigen collectie' duurt tot en met 19 oktober. Gelijktijdig zijn onder de titel 'Joodse vrouwen wereldwijd' zestig zwart-wit foto's van de Ameri kaanse Joan Roth (1942) te zien. De fotografe reisde tien jaar langs verschillende joodse gemeenschappen in Ethiopië, Jemen, India, Marokko, Boe- chara, Oost-Europa, Rusland, de Oekraïne en Israël jeschouwing maarten ir, ZO U baanders Elling: Truus Bronkhorst, Marien ro van «aard Friends Gezien 29/3 De stdageitse School. In Leiden te zien. 9/4 en 14-1710/4 LAKtheater, 20.30 uur. li jongens rennen uitgela- let toneel op, alsof ze gaan ïiietje Ken- Met hun mooie, atleti- lichamen stralen ze een me levenslust uit. Maar er .t dreunende muziek, die ring. Z| met vrolijke stemming i een onheilspellend gevoel Wat gaat er om in die ze- jongens? Welke kant >mt hun energie op? Al REEKV neemt de voorstelling een 'kkende wending. Tussen leven vrienden in 'Truus rste zotkhorst, Marien Jongewaard n 'Psjtiends' heerst een extreme Gruyjgsjg Eén van hen ligt weer- u op op de grond. De anderen >ppen hem één voor één URG htig in het kruis. Daarna ',uur; h de jongens elkaar met op- en F»lde laanten en hun agressie dt zo waanzinnig groot, dat jan het lichaam van een an- jr niet genoeg hebben en zich- beginnen te geselen. Ze sen duetten die de kracht en eid van een worsteling heb- compleet met keelstoten. ^^ctreem geweld is geen onge in thema in de voorstellin- van Truus Bronkhorst en tien Jongewaard. In 'Good- Body' uit 1996 beeldden de isers uitputtende en wrede de,echten uit- Het was verplet- .jl .^ïnd om te zien en het greep ar laaf de keel. Ook de persona- eren uit de voorstelling reageer- l in de tweede helft met af- iuw en rouw op de brute scè- n ds. De nieuwe productie, dscluus Bronkhorst, Marien Jon- mawaard Friends' is weer net ^indrukwekkend, maar nu op IS651 slJbtielere manier. De ge- lddadige impulsen gaan op ,n raffineerde wijze over in hun {enpool: liefde en erotiek. ressie en tederheid schuiven muziek recensie pablo cabenda Concert Josee Koning e grupo, Tribute to Antonio Carlos Jobim Gehoord: 1/4, Leidse Schouwburg, Leiden „Dames en heren, over enkele minuten zullen we landen op het vliegveld van Rio de Janeiro. Zou u zo vriendelijk willen zijn uw sigaretten te doven, de rie men weer vast te doen en uw rugleuning in de juiste positie te zetten." Josee Koning doet een beetje alsof ze de aanwezigen in de Leidse Schouwburg meeneemt naar Brazilië. Maar het zijn er zo weinig dat het waarschijnlijk moeite zou kosten zelfs een half airbusje te vullen. Ook al komen de samba en de bossanova er vandaan, Rio is schijnbaar niet zo'n populaire vakantiebestem ming voor het Leidse schouw burgpubliek. Voor Josee wel. In 1995 nam ze daar met bekende Ameri kaanse fusion muzikanten als Tom Scott en Nathan East en Braziliaan Dori Caymmi haar favoriete nummers van de baas der bossanova's Antonio Carlos Jobim op. Jobim, door Brazilia nen liefdevol Tom genoemd, heeft zacht wiegende klassie kers op zijn naam staan als 'One note samba' en 'Agua de beber'. En Josee laat vaak de onder koelde seksuele weemoed en de lyrische toonzetting die beide typerend zijn voor de broertjes dansvoorstelling met zoveel emoties dat je soms bijna ver geet hoe fraai de bewegingen en het toneelbeeld op zichzelf zijn. De lichamen die strekkende, golvende en draaiende bewe gingen maken, worden weer spiegeld in een reeks schijnbaar willekeurig tegen de zijwand ge plaatste spiegels. Zo wordt de dans die zich op het toneel afspeelt tegelijk ver werkt tot een prachtige collage. als aanrollende golven over el kaar heen. Dat bepaalt het rit me van de voorstelling. Troost Als de jongens alle energie uit hun lichamen gezweet hebben, verlangen ze naar rust en troost. Deze passages bestaan prachti ge, uitgebalanceerde bewegin gen, die je door hun lage tempo rustig kunt bekijken. De con centratie waarmee deze bewe gingen worden uitgevoerd is Extreem geweld is geen ongewoon thema in de voorstellingen van Truus Bronkhorst.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19