W; De maat is vol voor De Vries D66'ers plannen geen politieke carrière' Leiden Leiden Regio Reünie Van Voorthuysenschool Toename geweld ondanks inzetten meer agenten JSDAG 2 APRIL 1997 CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEIJN. 071 -5356436 ëlisct sntnt redei ;sweO Alexander Pechtold geeft fantastische baan op voor onzekere toekomst als wethouder aanga ling var jodendjad hij wat meer bedenktijd ie wet J odoxe ;ehad, dan was de beslissing ndTndoiisschien anders uitgevallen. ■n^oSJaar de bedenktijd was er niet, 'n Me'1 °P aPr'' wordt Alexander nfwerpjchtold van D66 benoemd tot van wethouder van Leiden. Voor eferke^n jaartje, want in maart 1998 in riv, Vlaar daar heeft de opvolger noet v ïii ffideeiin Hans de Goede geen enkel "ivnuibrobleem mee. „Ik zit in een Eric^vensfase datje nog eens iets ^jjjtreem anders kan gaan doen. c.emnVant als je dat op je 31-ste al woedt :uktnsiiiet meer kan, wanneer dan ste en 10»» ise gei Wel? s 'v. n .1 ,'->SK SS w ird: mei iruggen t beroe IIJGEN uistervj van Dij eden- 1 Alexander Pechtold, nieuwe D66-vertegenwoordiger in het Leidse college van B en W: „Ik vind het juist typisch voor D66'ers dat zij geen politieke carrière plannen." foto henk bouwman ethouder worden voor een jaar, een 'fantastische' baan opgeven cmcc bij het Haagse veilinghuis Van 'oop. pockum voor een uiterst onzekere toekomst: Jen IJ#* Past volgens Alexander Pechtold bij uitstek >or AalÜ het gedachtengoed van D66. „Toen ik in de urn; v<?meenteraad kwam waren er al mensen die r Corsroegen hoe lang het ging duren voor ik Kamer- in te Sji werd. Maar ik vind het juist typisch voor )trum:(60'ers dat zij geen politieke carrière plannen. Goudj njet genoeg afstand houden. Als de par- van j een kant op gaat die mij principieel tegen de orst stuit ben ik weg. Niet zonder slag of stoot atuurlijk, ik zal me daar wel tegen verzetten. rag Jaar je moet wel die wijheid houden om te ver- 1 Kwekken. En dat kan alleen als je niet op de lange ïrmijn denkt." Het is precies dat wat hem aantrekt in D66: lat de partij eigenlijk a-politiek is. „Ze gaan op èn andere manier om met macht. Kijk naar 'an Mierlo, hoe vaak is die al niet weggegaan? Vind het trouwens een uitstekend besluit van 023_lem om nu echt te vertrekken. Bij mijn partij is 023-16 een mooie leeftijd om op te stappen. Daar zal 071-k me ook aan houden." Pechtold werd geboren in Delft, groeide op in Rhoon, onder de rook van Rotterdam en kwam in 1985 in Leiden terecht. Hij studeerde rechten, maar was er al snel achter dat dat niets voor hem was. Het jaar daarop begon hij aan een studie kunstgeschiedenis. Een studie die hij tien jaar later afrondde. „Ik heb tegen mijn ouders gezegd: ik doe het op mijn eigen tempo en ver dienen doe ik ook zelf." De eerste zeven jaar van zijn studie kwam hij aan de kost als sup poost in de Lakenhal, in 1992 trad hij in dienst bij Van Stockum. Al op zijn achttiende werd Pechtold lid van D66. „Het ideeëngoed van die partij sprak mij aan. En dan moet je dat ondersteunen met je lidmaatschap." Als fractie-assistent zat hij vanaf 1992 in de commissie volkshuisvesting. „En ik vond het echt steeds leuker worden. Als student kom je bij het station, je huis en de supermarkt. Door de politiek leerde ik de stad op een heel andere manier kennen." Het raadslidmaatschap was een logische volgende stap. „Na vier jaar weet je er zoveel van, dat het zonde is om dat niet te benutten. En ik had toch niet de behoefte om uit Leiden weg te gaan." Gezien zijn achtergrond is het niet zo verwon derlijk, dat hij als wethouder iets wilde doen met met cultuur. Daar bemoeide Pechtold zich ook als raadslid al volop mee. Hij lichtte welzijn uit zijn portefeuille en deed dat over aan partij genoot/wethouder Pex Langenberg. Van zijn toekomstige collega nam hij de portefeuille cul tuur over. Hij wordt wethouder van milieu, sport en cultuur. „Het lijkt mij verstandig om een puntje te pakken waar ik al wat in thuis ben. Iedereen zal begrijpen dat ik als kunsthistoricus iets met cultuur wil." Met zijn uitspraken over cultuur was Pechtold de laatste drie jaar bepaald niet voorzichtig. Zo uitte hij kritiek op de plannen voor moderne kunst in de Leidse binnenstad, hekelde hi} het thema voor Leiden Cultuurstad 1997 en sprak hij et zijn ergernis over uit, dat de Waag bijna nooit open is. Omdat er voor dat rijksmonu ment geen muziekvergunning is. De D66'er is vast van plan daar iets aan te doen. En hij heeft straks in zijn portefeuille de ideale combinatie om voor leven in de Waag te zorgen. „De wet houder milieu moet daar maar eens met de wethouder cultuur over gaan praten", lacht hij. „En dan komen we er wel uit, denk ik." Pechtold boekte zijn succesjes in de afgelopen drie jaar. „Ik heb weieens badinerend gezegd in de fractie: het pontje over de Zijl, dat hebben wij bereikt. En het beeld voor Jan van Goyen - om maar eens iets te noemen met de politieke diep gang van een surfplank - daar hebben wij toch ook voor gezorgd. Daar krijg je, tot frustratie van menig politicus, meer handen voor op elkaar dan voor een doordachte nieuwe belastingmix. Dat is wel iets waar je rekening mee moet hou den." Over zijn verkiezing in de raadsvergadering van 22 april hoeft hij zich geen zorgen te ma ken. „Ik geloof dat ik nu alleen maar 'ja' hoef te zeggen. Da's nog minder dan bij mijn beëdiging als raadslid." En heel misschien wordt hij de eerste wethouder in het huidige college, die met steun van oppositiepartij WD op het pluche wordt gezet. Bij alle vorige wethoudersverkie zingen stemden de liberalen blanco. „Maar ik heb op mijn kandidatuur zoveel enthousiaste reacties van WD'ers gehad, dat ze het wel bijna aan hun stand verplicht zijn om deze keer voor te stemmen." LEIDEN HERMAN JOUSTRA Op zijn stem bij de gemeenteraadsverkiezin gen hoeft men niet meer te rekenen, dat vindt hij niet langer zinvol. Zijn vertrouwen in de plaatselijke politiek is weg. Dat dat terecht is, kan hij aantonen, denkt hij. Zo wil hij nagaan in hoeverre de handelwijze van de gemeente Leiden bij het bepalen van de nieuwe onroe- rend-zaakbelasting, de belasting op huizen, i% strijd is met de fatsoenscriteria zoals deze zijn opgesteld in de Wet Nationale Ombudsman. Maar dat is nog niet alles, hij wil ook nog eens bekijken in hoeverre die handelwijze strookt met de Algemene Wet Bestuursrecht. Dat is nogal wat. Zijn naam? T. de Vries. Gewoon een ontevreden Leidenaar. De man heeft recent een brief gestuurd aan het college van burgemeester en wethouders waarin hij zijn grieven over de nieuwe onroe- rend-zaakbelasting uit de doeken doet. En een afschrift van de brief aan onder meer de gemeenteraad en de Nationale Ombudsman. Niet eens omdat hij nu zelf veel meer moet betalen. Zeventig procent om precies te zijn. „Op zich kan ik mij heel wel vinden in getem perde lastenverzwaring voor voornamelijk de lagere inkomens. Maar nieuw is dat de ge meente op een zo directe en vooral zo massa le wijze inkomenspolitiek bedrijft, daarbij, blijkens de toelichting, kennelijk uitgaande van de veronderstelling dat in goedkope wo ningen inderdaad personen met lage inko menswonen." En dat is niet per se juist, schrijft De Vries. Trouwens, inkomenspolitiek moet volgens hem niet op gemeentelijk maar op centraal niveau worden ge voerd. En bovendien, zelfs als de gemeente zo'n politiek zou mogen voeren, dan is er nog een praktisch probleem. Het probleem van willekeur. Want wie inkomenspolitiek bedrijft, moet genoten inkomsten ook direct toetsen, zo schrijft hij. In komsten ja, en niet de woning. Het verband tussen de waarde van een woning en iemands in komsten 'kan hooguit van sta tistische aard zijn'. De concrete vraag van De Vries luidt: als de De reünie die een oud-leerling van de Dr. Van Voorthuysenschool wil houden komt dichterbij. Die leerling, Albert Harteveld, benaderde de krant eni ge tijd geleden met het verzoek hem te helpen. Hij zocht oud-klasgenoten en oud-leraren van ge noemde school in Leiden, uit de periode 1954- 1960. Van alles had hij al geprobeerd om zijn oude maatjes op te sporen, maar resultaat had dat bijna niet opgeleverd. Na het stukje van vorige week op deze pagina, zijn de eerste reacties binnen. Een paar oud-leerlingen hebben zich gemeld. En heb ben de gelukkige Harteveld verteld geregeld andere leerlingen en leraren tegen te komen. „En van de school heb ik het boek mogen inzien met alle na men van leerlingen die in die periode zijn aange meld. Het ziet er goed uit." foto hielco kuipers WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921. STEVENSHOF Wijkvereniging Stevenshofjespolder houdt een senio renavond. Er wordt gesjoeld en geklaverjast. De bijeenkomst, op zaterdag 12 april, begint om acht uur en is in buurthuis Stevenshof, Trix Terwindtstraat 4. TUINSTAD/STAALWIJKTweemaal een beurs in gebouw De Linde aan de Herenstraat 64. Op zaterdag 5 april van 11.00 tot 15.00 uur heeft de tweede kinderkleding- en speelgoedbeurs van dit seizoen plaats. En voor de verzamelaars van flippo's is er op 19 april van 14.00 tot 15.30 uur een flippobeurs. DE MORS Buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan begint op maandag 7 april met een Techni-club voor jongen en meisjes van 8 tot en met 12 jaar. Het thema van de club is water, dus er worden boten en bruggen gebouwd. De cursus bestaat uit acht lessen, die duren van 15.45 tot 17.15 uur. Deelname kost 35 gulden. Informa tie: 071-5765656. MAREDORP Buurtcentrum Dijk 33 houdt op 18 april een bingo avond met leuke prijzen in het buurtcentrum aan de Apothekers- dijk 33. Aanvang acht uur. Iedereen die wil meedoen kan zich op geven bij dhr. Van der Pluym (tel. 5125736). MAREDORP Voor de rommelmarkt op 20 april in buurtcentrum Dijk 33, Apothekersdijk 33, kunnen tafels gereserveerd worden. Het telefoonnummer van het buurtcentrum is 5125736. De rommel markt is van 10.00 tot 15.00 uur. BINNENSTAD Kinderen tot zestien jaar mogen ook dit jaar weer op Koninginnedag een plaatsje innemen op de vrijmarkt om daar spullen aan de man te brengen. De markt wordt gehouden op de Nieuwe Rijn, Vismarkt, Botermarkt en eventueel de Breestraat. Wie een plaatsje wil hebben op de kindervrijmarkt moet wel eerst een plaatsbewijs halen bij de afdeling warenmarkten van de gemeente. De bewijzen worden uitgegeven op basis van het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Dat gebeurt vanaf 14 april op werkdagen tussen 14.00 en 16.30 uur bij de afdeling warenmarkten in het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 (kamer 13). Kinderen kunnen de bewijzen zelf halen, al of niet in gezelschap van hun ou ders. Als de ouders het voor hun kind willen halen moeten ze wel hun trouwboekje meenemen. gemeente meent inkomenspolitiek te mogen voeren, laat dan even weten wat de daarbij behorende opvattingen zijn. Maar goed, waar hij ook mee zit is het volgende: de nieuwe belasting be tekent in de praktijk dat eigenaren van duurdere woningen het belas tingvoordeel van een aanzienlijk aan tal van de eigenaren van goedkopere woningen betalen. Helemaal als de duurdere panden bij de taxatie ook nog eens veel duurder zijn geschat. In het geval van De Vries zoals gezegd dus 70 procent. Belastingaanslagen die zo hoog zijn, 'zullen uitvoerig moetën worden gemotiveerd, onaf hankelijk van het feit dat zij wellicht formeel en technisch in orde zijn.' Dat dat niet is gebeurd, verdriet De Vries. Zo is het risico groot dat de bur ger zich van de politiek afkeert, schrijft hij. Zoals hij nu doet. Nog nooit heeft hij een brief geschreven aan de gemeente. Altijd heeft hij alles alles geslikt. Maar nu is de maat vol. Jammer Tsja, hoe kijkt men bij de gemeente nu aan tegen deze brief? Woordvoer der D. Toet neemt hem in elk geval serieus. „Als iemand niet meer stemt is dat altijd jammer. Maar goed. Toentertijd hebben we de Belasting nota vastgesteld - vlak na de zomer meen ik - waarbij vooraf ruimte is ge weest voor inspraak. Alles was erop gericht om een bepaalde belastingmix te maken om het negatieve effect van de hertaxatie zoveel mogelijk terug te dringen. Uiteraard kan zoiets nooit helemaal." De gemeente heeft dus fatsoenlijk gehandeld, zoals het hoort, zegt Toet. „In elk geval hebben we op basis van de nota dereen heeft natuurlijk een persoonlijke aan- de afgelopen jaren sterk in prijs is gestegen, de nieuwe belastingtarieven vastgesteld. Dat slag gekregen. En individuele verschillen zijn hebben pech. Dat is de systematiek. Als je die moest vóór januari. In februari zijn de her- niet te voorkomen." ter discussie wilt stellen moet je bij de Twee taxaties de deur uitgegaan. Wij hebben gepro- En hoe zit dat met eventuele inkomenspoli- de Kamer zijn." beerd met onze mogelijkheden ervoor zorg te tiek van de gemeente? „Nou, de theorie was Wat -dat betreft is het begin er. Laat De dragen dat grote verschillen in aanslagen zo- de goedkope woningen zoveel mogelijk te Vries nou ook een afschrift van de brief heb- veel mogelijk weggepoetst werden. Maar ie- ontzien. Mensen die in een huis wonen dat ben verzonden aan staatssecretaris Tommei. NOORDERKWARTIER De Leidse Welzijnsorganisatie presenteert op vrijdag 4 april in buurthuis 't Spoortje het evaluatieverslag van het Sleuteldropproject. Sinds de zomer van 1996 staat op het plein van de Dr. van Voorthuysenschool een vrachtcontainer met speelgoed. De kinderen uit de buurt kunnen het speelgoed huren tegen beta ling van sleuteldropgeld, dat ze verdienen met kleine karweitjes. De feestelijke bijeenkomst vrijdag begint om 15.30 uur. NOORDERKWARTIER Stichting Wijkkomitee Plan Noord organi seert zaterdag 5 april onder het motto 'gezelligheid is belangrijker dan winnen' een middagsoos in buurthuis 't Spoortje aan de Bern- hardkade. Buurtbewoners die zin hebben in een paar uurtjes kla verjassen en sjoelen of die een kansje willen wagen in de loterij, zijn van harte welkom. Het comité heft een toegangsprijs van vijf gulden. De opbrengst komt ten goede aan activiteiten 'voor wijkbe woners die het minder hebben'. Zaal open: 13.30 uur. geweldsmisdrijven, ondanks de extra politie-inzet van vorig jaar, is toegenomen. Vorig voor jaar sloeg de politiek alarm over het geweld op straat. De politie zette, met name in de avondu ren in het weekeinde, extra sur veillance in om het probleem de kop in te drukken. „Dat blijkt tot op heden on voldoende effect te hebben ge had", zegt districtschef van po litie J. Molenaar. „Maar het is een probleem van de hele regio. Een werkgroep kijkt nu naar de mogelijkheden voor ver volgstappen." LEIDEN AAD RIETVELD Het inzetten van meer politie in het weekeinde heeft er niet toe geleid dat de toename van ge weldsmisdrijven in 1996 een halt is toegeroepen. Uit een rap portage van het district Leiden- /Voorschoten van de politie Hollands Midden blijkt, dat het aantal geweldsdelicten vorig jaar 799 bedroeg. Dat is een stij ging van achttien procent ten opzichte van 1995, en een stij ging van liefst zeventig procent sinds 1994. CDA-raadslid M. de Jonge vindt het treurig, dat het aantal

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15