Kemphanen in waterbed geteld Nieuwe broedplaatsen klaar voor ijsvogels Natuur Milieu WOENSDAG 2 APRIL 1997 REDACTIE BERT DE JONG 072-5196276 BERT DE JONG» Eten tot het donker wordt. Tien tallen grutto's, tureluurs en scholeksters prikken in de Kin- sel, een stukje 'on-land' tussen Durgerdammerdieppolderen polder IJdoorn, een proteïnen- rijk avondmaal bijeen. Vlezige pieren en sappige emelten. Her en der zitten kieften al vast op de eieren, niet bezocht door raapfanaten. Het drassige land - reservaatsgebied van Natuur monumenten - heeft maanden lang onder water gestaan. Nog zijn er diverse ondiepe plasjes. Langs de oevers rennen jachtig wat bonte strandlopers en bont- bekpleviertjes. Op de Uitdammerdijk tuurt Haarlemmer Dirk Langer door de telescoop. Het schouwspel beneden is boeiend. Een vlieg veld, waarop 'in de rand van de nacht' de laatste squadrons ge staag binnendruppelen en luid ruchtig worden begroet. Toch ontbreekt er nog iets. Tanger, enthousiast vogelteller, wacht namelijk op kemphanen. Sa men met zo'n 25 andere voge laars telt hij de komende weken hoeveel kemphanen, onderweg naar hun broedgebieden in Scandinavië, Baltische Staten en Siberië, door Noord-Holland trekken. Verspreid over de hele provincie worden tientallen kemphanenstekken in de gaten gehouden. De kemphanen (en hennen ui teraard) verblijven slechts korte tijd in onze contreien. Eén tot enkele weken, om aan te ster ken. Als de vetreserves zijn aan gevuld vliegen ze verder, 's Avonds zoeken de kempha nen vaste slaapplaatsen op. zoals veel andere vogels. Bijna altijd betreft het plas-drasland, zoals de Kinsel bij Durgerdam. Door ze gedurende vier week einden in hun 'waterbedden' te tellen, wordt een goeie indruk verkregen van het totale aantal kemphanen dat in het voorjaar onze provincie bezoekt. De tel lingen maken deel uit van een internationaal project. Ze wor den dit voorjaar onder andere ook in Frankrijk, Duitsland en Denemarken geteld. Volgens Dirk Tanger is Noord- Holland als broedgebied voor kemphanen nauwelijks meer van belang. Er broeden her en der nog wel wat paartjes, doch in vergelijking met de goeie ou we tijd van Jac. P. Thijsse stelt dat weinig voor. De kemphaan is een zeer kritische soort wei devogel, slachtoffer van het ver anderd (geïntensiveerd) agra risch beheer. Belangrijkste fac tor lijkt de ontwatering. In de broedtijd zijn de weilanden te droog en staat het gras te hoog. De vogels kunnen er geen voed sel meer vinden. Natuurbe schermingsorganisaties experi menteren in vogelreservaten met beheersmaatregelen, om de kemphaan als Noord-Hol landse broedvogel te behouden. Voor trekkende kemphanen - in het hoge noorden broeden nog honderdduizenden paren - is het in de lage landen gedurende de prille lente nog wél goed toe ven. Dat bewijzen tellingen die vorig voorjaar in Friesland zijn gehouden. In twee telweekein- den in april turfden de Friese vogelaars 40.000 a 50.000 kemp hanen. „Zoveel zullen wij er hier niet zien", weet Tanger. Hij schat dat de Noord-Hollanders blij mogen zijn met een score van in totaal 3.000 a 4.000 door trekkers, verspreid over ver schillende trekgolljes. Hot-spots zijn natte laagveengebieden, of waterrijke buitendijkse terrein- tjes langs IJssel- en Marker meer. Liefst met een gevarieer de, kruidenrijke vegetatie. In het kader van betaalde natuurpro- ductie zijn vorig jaar in enkele veenweidegebieden nieuwe plas-draslandjes gecreëerd. Tanger is benieuwd of de kemphanen deze stapstenen al weten te vinden. Terwijl het op de Uitdammer dijk steeds donkerder - en kou der - wordt, wordt de Haarlem mer op de valreep toch nog be loond. Ineens vallen ze in, slim de contouren van het landschap volgend. Kemphanen, 14 stuks. Het spiedend oog van Tanger stelt vast dat het allemaal man netjes zijn. Sommigen dragen al een gedeelte van het bruids kleed. Veel wit bijvoorbeeld, van zogeheten satellietmannetjes. Tanger is niet verbaasd over de late komst van de kemphanen. „Ze arriveren altijd als laatsten op de slaapplaats." Het aantal stelt hem niet teleur. „Weinig? Ach, de trek is nog maar net begonnen. De piek ligt pas halverwege deze maand." In 1998 wordt het project geïn tensiveerd. Naast West-Europa wordt dan geteld in Zuid-, Cen traal- en Oost-Europa. Gedetail leerde informatie over trekrou- tes, fourageer- en rustgebieden, broedgebieden, én aantallen kan bijdragen aan de bescher ming van de kemphaan in Eu ropa. Twee kemphanen, op doortrek. Een gedeelte van het bruidskleed is al aanwezig. FOTO OENE MOEDTFOTO NATURA BERT DE JONG» Het Noord-Hollandse ijsvogel project is klaar. Vorig en dit jaar hebben medewerkers van Land- schapsbeheerNoord-Holland 32 nieuwe broedplaatsen voor ijsvogels gemaakt: 12 op ge meentegrond, 9 bij particulie ren, 4 in natuurgebieden van Staatsbosbeheer, 4 op provin- ciegrond en 3 op terreinen van het Noordhollands Landschap. Morgen wordt op landgoed Marquette hef project officieel afgesloten. De nieuwe broed plaatsen zijn gesitueerd in de regio's Gooi en Vechtstreek en Kennemerland. De bontgekleurde ijsvogel is in Nederland een buitenbeentje, dat om meerdere redenen op de 'rode lijst' staat. Bekende pro blemen, watervervuiling en landschapsbederf, spelen deze soort parten. Ook strenge win ters, met dichtgevroren sloten en plassen, kunnen een zware tol eisen. Veel ijsvogels trekken niet weg. Bij vorst is het snel met ze gebeurd. Ijsvogels zijn vrij schuw, en af hankelijk van schoon water waarin flink wat kleine vis zwemt. En er moeten langs de oevers plekken zijn waar deze vogels hun nest kunnen maken. Ze hebben een voorkeur voor zandige, steile oevers, zoals je die bijvoorbeeld aantreft langs beken. Ijsvogels graven in oe verwandjes een gang met een lengte van 50 tot 100 centime ter. Aan het eind worden de eie ren gelegd. Volgens Landschapsbeheer is opveel plaatsen in Noord-Hol land de kwaliteit van het opper vlaktewater flink verbeterd. Bui ten het broedseizoen worden in waterrijke biotopen al geregeld ijsvogeltjes waargenomen. Door nieuwe nestplaatsen te maken is er hoop dat de ijsvogel op meer plaatsen in de provincie gaat broeden. Hergebruik via glasbak op 81 procent LEIDSCHENDAM ANP Het hergebruik van glas via de glasbak is vorig jaar uitgekomen op 81 procent. Sinds 1981 gaat het om een toename van 115 mil joen kilo tot 345 miljoen kilo, ofwel 22,6 kilo per in woner. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Stich ting Promotie Glasbak in Leidschendam. Volgens Miranda Boer, se cretaris van de stichting, is het streven om in het jaar 2000 uit te komen op 90 procent hergebruik. Het percentage steeg het afge lopen jaar heel licht van 80,5 naar 81. Van de 345 miljoen kilo glas werd meer dan de helft (56 procent) op kleur ingezameld. PUZZEL 123456789 M I ËëS OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. lichaamsdeel, verfrissing; 2. fossiele paraffine; 4. muziek noot, vlug, voertuig; 5. inham v.d. zee, deel v.e. kolenkachel; 6. bevel, familielid; 7. Schotse familie, fier; 8. uitroep, bosgang, muzieknoot; 10. gedeelte v.e. spoorbaan; 11. bitterheid, vruchtennat. Verticaal: 1. beroep; 2. rondhout, dierenge luid, muzieknoot, uitroep van af keer; 3. echtgenoot, Turkse titel, tuimeling; 4. bekoorlijk; 5. rivier in Italië, graad; 6. familielid; 7. betovering, plaaggeest, hals doek; 8. spil, bijwoord, gereed, bazige vrouw; 9. iemand die graag praat. OPLOSSING SLEUTELWOORD Horizontaal: 1. postduif; 2. antilope; 3. riet gors; 4. kolenhok; 5. exlibris;-6. reisgids; 7. eenzijdig; 8. nog maals. De woorden op de eerste en der de verticale regel zijn: PARKE REN en STELLING. Het sleutel woord luidt: GEZINSHULP. STRIPS TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel stribbelde erg tegen, maar de ziekendrager trok met geoe fende bewegingen een paar riemen om hem heen en legde hem vast. ,,Zo'n fijne heer als u moet zich niet opwinden", sprak hij al gespend. ,,Het is slecht voor uw verstuikte en keltje en bovendien hebt u zich al voldoende afgemat bij de winter sport." ,,Ik kom niet van de wintersport!" riep heer Ollie. ,,Dit is allemaal een vergissing. Ik ben een ander!" „Kom, kom", hernam de broeder. „Voor mij hoeft u zich niet te scha men, hoor. Een ongeluk bij het skiën is gauw gebeurd. Rijke lui zoals u hebben het moeilijk, meneer; ik heb het heel wat prettiger, hoor. Twintig uren per dag werken voor een karig loon; maar gevaar is er niet bij, zoge zegd." Zo babbelende overstemde hij de protesten van zijn patiënt en de ziekenauto stopte dan ook voor het hospitaal voordat heer Bommel het misverstand had kunnen ophelde ren. Het ziekenhuis waar de roepende heer nu werd binnengedragen was oud en overvol en daarom werd hij dan ook zolang in een wachtkamer gezet. „Niet zo schreeuwen, me neer", sprak de verpleegster die hem kwam inschrijven. „U stoort de pa tiënten!" „Ik ben geen patiënt!" riep heer Ollie radeloos. „Dat weet ik", hernam de zuster. „U bent kolonel Puinkorn en u bent een wintersportgeval. Maar we zullen u zo helpen. Daar komt de dokter al aan." H T W (El DOOR JAN VISSER De paaslente is voorbij. Tussen Schotland en Noorwegen maal actieve depressie furore en het fronten systeem, dat de voorstei grenzing vormt van uit de poolstreken afkomstige luchtmassa'!; morgen van noord naar zuid over Nederland. De passage gaat g met bewolking waaruit later op de ochtend of tijdens de midda regen of een bui kan vallen. De wind waait uit het westen, later v. westen, en neemt aan de kust toe tot krachtig. De temperature ochtends nog oplopend tot 11-12 graden, schommelen tijdens middaguren rond 10 graden. Op vrijdag bevindt Nederland zich in koude, uit de poolstreken! komstige luchtmassa's. Het wordt dan niet veel warmer dan 1G 7, den en vooral in het binnenland kan een maartse bui vallen. In kustgebieden laat de zon zich geregeld zien maar er waait wel jL krachtige, 's ochtends eerst nog een af en toe harde noordwest) p wind. Doordat een hogedrukgebied boven de Golf van Biskaje e Westelijke winden voeren zachtere lucht aan waarin de temper) op zondag tot een graad of 14 oplopen. Wel kan er soms wat rej fl vallen. Gisteren een koude start van de dag. Onze man in Bloemendaaj in een duinvallei vlak boven de grond 3 graden vorst. Overdag vf het bij onafgebroken zonneschijn snel warmer. Tijdens de midd N uren resulteerde dat weer in het typische thermische voorjaarst het koelst aan de kust, het warmst steeds verder het land in. Bij werd het in Bloemendaal aan Zee 11,6 graden, Valkenburg 13, Haarlem-West 14,4 en op Schiphol 15,3. In het midden van ht kwam De Bilt op ruim 17 graden en in Limburg werd de 19graj r bereikt. Tijdens de afgelopen nacht werd het nachtelijke warmt lies getemperd door van zee binnendrijvende wolkenvelden, j C KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Langs de kust frequent buien, in het noorden met sneeuw. Boven dien flink wat wind. Rons Oslo geregeld op klaringen. Kouder, met op vrijdag maxima van 0 graden in het noor den tot rond 5 in het zuiden. Zweden: Morgen bewolkt en plaatselijk regen, in het noorden sneeuw. Vrijdag vooral in het zuiden kans op opkla ringen. In het noorden waait een koude wind. Stevige daling van temperatuur, met op vrij- dagmiddag maxi ma van 0 graden in het noorden tot 8 in het zuiden. Denemarken: Met name vrijdag guur weer met enkele (winterse) buien en middag- temperaturen tussen 5 en 10 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Morgen veranderlijk bewolkt en vooral in Schotland kans op enkele (winterse) buien. Vrijdag vanuit Ier land regen. Middagtemperatuur in Schotland en langs de Noordzee iets onder de 10 graden, elders een paar graden erboven. België en Luxemburg: Morgen aanvankelijk wat (mot)re- gen. Daarna soms zon, soms een bui. Frisser, met op vrijdag maxima meest iets onder de 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon, maar in het noorden en noordoosten wolkenvelden en toenemende kans op wat (mot)re- gen. Kouder, met op vrijdag maxi ma van 10 tot 15 graden. Portugal: Vrij zonnig en droog. Middagtem peratuur rond 22 graden; in het binnenland plaatselijk boven de 25 graden. Madeira: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een bui. Middag- temperatuur iets boven de 20 gra den. Spanje: Overwegend zonnig. Droog. Maxi ma van 18 graden aan de Costa's in het noordoosten tot meer dan 25 plaatselijk in het binnenland. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden. Morgen toenemende kans op een enkele bui. Middagtemperatuur dichtbij de 25 graden. Marokko: Westkust: afwisselerid zon en wol ken. Kans op een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur tus sen 22 en 26 graden. Tunesië: Geleidelijk meer zon en minder buiig, maar in het noorden ook morgen nog wolkenvelden. Iets ho gere maxima: in het noorden onge veer 17 graden, in hét zuiden ruim 20. Zuid-Frankrijk: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur tussen 17 en 22 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnig en droog. Maxima ongeveer 19 graden. Italië: In het noorden en langs de west kust droog en vrij zonnig. Elders wisselend bewolkt en vooral in het zuiden aanhoudende kans op een regen- of onweersbui. Langzaam iets minder fris; Morgen maxima uiteenlopend van 14 graden lokaal in het zuidoosten tot 19 in het noordwesten. Corsica en Sardinië: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 18 graden. Malta: Wisselend bewolkt en kans op een enkele regen- of onweersbui. Maxi ma iets omhoog naar ongeveer 17 graden op morgen. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele Middagtemperatuur tussen 10 en 15 graden. Turkije en Cyprus: Kusten: soms wat zon, maar ook fikse regen- en onweersbuien. Maxima omstreeks 15 graden. DONDERDAG 3 APRIL 19 Zon- en maanstanden Zon op 07.10 Zon onder Maan op 05.04 Maanondc Waterstand limuiden Katwijk Hoog 00.19 13.05 23.52 »o Laag 07.55* 21.20 07.36 »|a Weerrapporten 01 april 20 uur: Amsterdam onbew nw3 15 De Bilt onbew. nw3 17 Deelen onbew nw2 17 Eelde onbew w4 16 Eindhoven onbew nnw2 18 Den Helder onbew. w2 12 k Rotterdam onbew. wnwl 16 p Twente onbew. nw2 17 f. Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Dublin Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen zwaar be* LasPalmas halfbew Lissabon onbew. Locarno licht bew. Luxemburg licht bew halfbew. Madrid Rome Split Stockholm Warschau Wenen Bangkok Buenos Aire Casablanca Johannesburg hall Los Angeles zwaar bei New Orleans zwaar bei New York half bew TelAviv zwaar bev Tunis onweer Vancouver onbew. licht be Duitsland: Flinke zonnige perioden, ii nacht en ochtend hier en mistbanken. Morgen meer wi en in het noorden kans op wi gen. Maxima uiteenlopend va graden in het noordooster dichtbij 20 graden lokaal ir Rijndal. Zwitserland: Vrij veel zon en droog. Middaj peratuur tussen 13 en 19grac Oostenrijk: Rustig weer met flink wat zon soms ook wolkenvelden. D Maxima rond 15 graden. Polen: Naast zon vooral morgen ook kenvelden. Vrijwel overal d Middagtemperatuur van een of 10 langs de Oostzee to plaatselijk in het binnenland. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden en droog. enkele wolkenvelden. Middaj peratuur ongeveer 15 graden. Hongarije: Rustig en droog weer met flin zon, soms wolken. Middagte ratuur iets omhoog naar ong 15 graden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10