'Kunstige' verbouwing Volkenkunde Wandschildering op bestelling Bachkoor Holland van grote klasse anything Goes: boven amateur-niveau uit uis vaart door Leiden, ad van Culturen 97 Cultuur&Kunst Finale Zuidhollandse Popjacht in LVC vidre TERDAG 29 MAART 1997 lehangseltentoonstelling in Sassenheim In de jaren twintig werden in Nederland regelmatig ëhangexposities en ontwerpwedstrijden gehouden waaraan ?kende kunstenaars hun medewerking verleenden. Op de ex- ositie 'Nieuwe behangsels van Hollandse kunstenaars' ip Sas- >nheim zijn verschillende behangontwerpen uit deze periode zien. De tentoonstelling wordt gehouden in het Sikkens Schil- ersmuseum aan de Wilhelminalaan in Sassenheim en is ge- 1 op 2,12,13 en 16 april van 13.00 tot 18.00 uur. lialezing over Dali en Miro jPEN» Kunsthistoricus Eric Kreytz houdt maandag 7 april een ialezing over Salvador Dali en Juan Miro en hun bijdrage aan >t surrealisme. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehou- •n in de K&O-Kapelzaal aan de Oude Vest. Kaarten zijn ver- ijgbaar bij het UITbureau van K&O en aan de zaal. ,ulu Wang in Noordwijk fpRDWUK Lulu Wang vertelt woensdag 9 april over haar boek let Lelietheater' in de Openbare Bibliotheek van Noordwijk. De zing begint om 20.15 uur en is gratis toegankelijk. Spartacus' door Bolshoi Ballet jn haag Het Nationaal Bolshoi Ballet van Wit-Rusland brengt j ondag 13 april Katchaturians beroemde ballet 'Spartacus', in et Lucent Danstheater in Den Haag. Kaarten zijn tot 7 april te oop, bij het UITbureau van K&O aan de Oude Vest in Leiden, ij voldoende belangstelling zet K&O gratis busvervoer in. [ekeningen en sieraden in Huys Dever yssLi In 't Huys Dever in Lisse zijn vanaf 5 april werken van ïrtius Hackenberg-Buys en Ino de Groot te zien. Hackenberg- Buys is een edelsmid die sieraden en objecten maakt van edel metalen en edelstenen. De Groot maakt inkttekeningen die hij nldeurt met vloeibare acrylverf. De tentoonstelling is dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur, behalve op maandag. musical iecensie maxim bezembinder 5ng Musical Amsterdam, met Tetske Ossewaarde, Richard Remmerswaal, e.v.a. Gezien: 28 maart 1997, Leidse Schouwburg. ything Goes' is een musical irvan het verhaal ongeloof- en soms nauwelijks te ;en is. Met een cast van 36 lurs en een orkest van 9 man k zou men kunnen vermoe- t het de nieuwste mega- iical is, maar niets is minder ir, Het door Cole Porter ge reven stuk nadert zijn pen- ngerechtigde leeftijd met e schreden en zit vol met eldvermaarde liedjes. Stich- Musical Amsterdam be- t zich in het grijze gebied ien amateuristische en pro- ionele musicalproducties. alle medewerkers vallen in leerste categorie en slechts irie hoofdrolspelers kunnen en op professionele erva- Het is echter opvallend dat lauwelijks kwalitatief onder lid tussen de hoofdrolspe- bestaat. Tetske van Osse- rde zet een aardige Reno eney neer, maai- is zeker overtuigend. Ze heeft vo- een beperkt bereik, waarbij ivendien niet over een uit- natascha smit Nuis, staatssecretaris van brengt aanstaande asdag een werkbezoek aan en. Hij is hiervoor uitgeno- door de plaatselijke afde- van D66, in het kader van I en Stad van Culturen 97. s i een lunch op het stadhuis een aantal D66-leden, ül kt de staatssecretaris een tocht langs de verschillen- ichtregels op Leidse gevels, maast bezoekt hij de ten- itelling 'Kunst met een in het Centrum Beel- Pe Kunst aan de Hoogland- jerkgracht. Op deze exposi tie staat video- en mediakunst uit de jaren '90 centraal. Het werkbezoek wordt afge sloten met een ronde tafel-ge sprek in sociëteit de Burcht, dat vrij toegankelijk is. Nuis gaat hier in discussie met wethouder van cultuur P. Langenberg, di recteur van het LAK-theater Roland Heljner, John Witteman van cultureel centrum de X en Pim de Vroomen van kunste naarscollectief Haagweg 4. De discussie, die om 17.00 uur be gint, zal zich toespitsen op het belang voor Leiden van een goed kunst- en cultuurbeleid en een gevarieerd cultureel leven. Roelof Eleveld leidt het gesprek. chef jan rijsdam, 071 -5356444 Officieel startsein voor grootscheepse reconstructie Van de buitenkant moet hij met zijn tengels afblijven. Aan een monument uit 1873 mag nu eenmaal niet ge sleuteld worden. Maar de uitdaging is er voor architect Roy Lim niet minder om. Want hoe verander je, zonder het karakter van het gebouw aan te tasten, een voormalig ziekenhuis in een museum? Een museum dat ook straks, na de eeuwwisseling, ruimschoots voldoet aan de mo derne eisen van zijn tijd? „Daarvoor heb je," zegt Lim, „niet zozeer architectonisch maar vooral bouwkunstig gevoel nodig." Met de nadruk op kunstig. leiden ad van kaam In de week na Pasen begint 'officieel' de renovatie van het Rijksmuseum voor Volkenkun de in Leiden. Een klus van 65 miljoen gulden die goeddeels door het Rijk wordt bekostigd en die rond het jaar 2000 vol tooid moet zijn. De bouw- en verbouwwoede van de Leidse musea is daarmee in volle he vigheid losgebarsten. Want weliswaar nadert de nieuw bouw van het Nationaal Na tuurhistorisch Museum zijn vol tooiing - met de inrichting van dit prestigieuze project aan de Plesmanlaan zijn de conserva tors nog zeker een jaar zoet. In tussen maakt ook het Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapenburg zich op voor een ri- goreuze face-lift. Bezoekersstroom Lange hoge gangen en kleine donkere kamers. En een prach tige facade net binnen de Leidse singels. Modern te noemen voor het allereerste Academi sche Ziekenhuis in Nederland, zoals dat door architect H.F- .G.N. Camp in de vorige eeuw werd ontworpen. Bruikbaar ook wel voor de inrichting van het Rijksmuseum voor Volkenkun de toen dat in 1933 daar werd gehuisvest. Bruikbaar, maar niet meer dan dat. Want de vochtige kelders en de te droge zolders bleken in de loop der tijd steeds minder geschikt voor het con serveren van de wereldberoem de collectie die ruim 200.000 voorwerpen omvat. Ook op de groeiende stroom bezoekers was het gebouw op een gegeven moment niet meer berekend. Architect Lim van het bureau OD 205 kreeg opdracht om Vol kenkunde na 64 jaar voor eens en voor altijd te ontdoen van zijn ziekenhuis-verleden. Nog maals, met dien verstande dat hij de buitenkant met rust laat. Een karwei dat Lim wel is toe vertrouwd. Eerder al deed hij in het hartje van de Leidse bin nenstad ervaring op met een soortgelijk project. Namelijk met de verbouwing van het voormalige Caeciliagasthuis tot Museum Boerhaave. In de nieuwe opzet zullen bij Volkenkunde wanden verdwij nen en gaan hele vloeren eruit. Grote, overzichtelijke tentoon stellingszalen komen in de plaats van de kleine, geschakel de kamers met de vitrineka^tjes. Waar eens de collegezalen van de Leidde universiteit lagen, komt nu de tentoonstellings vleugel, alsmede de vaste pre sentatie van de afdelingen 'Ja pan' en 'Indonesië'. Als straks in 2000 de verbouwing compleet, is kan de bezoeker 'het lint om de aarde volgen'. In de gemo derniseerde versie van het mu seum betekent dat een flinke Het Boerhaave-gebouw wordt in zijn oude luister hersteld waarna het personeel van Volkenkunde er zijn intrek zal nemen. wandeling langs de continen- Oase Volkenkunde, op een steenworp afstand van het nieuwe Leidse station, moet in het jaar 2000 een 'oase' zijn in het centrum van de stad. Mede om dat te be reiken neemt landschapsarchi tecte Ank Bleeker het museum terrein stevig onder handen. In het singelpark komen beelden van kunstenaars uit de diverse verzamelgebieden. Ze fungeren als voorboden van wat de be zoeker binnen te wachten staat. Bezoekers die tijdens de ver bouwing overigens gewoon wel kom zijn. Want het museum blijft open. Niet alleen het museum en de tuin, maar ook de belendende percelen als het Boerhaave-ge bouw, de wereldwinkel en het voormalige paviljoen voor be smettelijke ziekten krijgen een opknapbeurt. Met name het Boerhaave-gebouw, in 1882 door de architect Van Lokhorst ontworpen als pathologisch la boratorium, wordt in zijn volle glorie hersteld. Bij het bombar dement op het spoorwegempla cement in 1944 sloeg een ver dwaald projectiel de erker aan de kant van de Steenstraat vol ledig weg. Dat gat is nooit gere pareerd. Dat gaat nu wel gebeuren. Volgend voorjaar moet de re constructie gereed zijn, waarna het personeel zijn intrek in het Boerhaave-gebouw kan nemen. De vroegere wereldwinkel alias politiepost aan het begin van het terrein wordt ingericht als kassa en krijgt net als het hoofd gebouw een glazen aanbouw. Het paviljoen voor besmette lijke ziekten wordt omgetoverd tot een restaurant voor bezoe kers. Als dat is gebeurd, is de metamorfose van ziekenhuis tot museum compleet. straling beschikt die haar tot een natuurlijke hoofdrolspeel ster zou kwalificieren. Richard Remmerswaal zingt uitstekend en kan heel lief lachen, maar dat lijkt dan ook meteen de li miet van zijn acteerkwaliteiten te zijn. Jan Polak als de gangster Moonface Martin weet echter op alle fronten te overtuigen'. Claudia de Graaf en Deidre van der Wolk hebben dan misschien niet een profesionele musical op hun c.v. staan, maar dat zou in de nabije toekomst nog wel eens kunnen veranderen. De aankleding is evenmin al lerminst amateuristisch te noe men, het decor is goed gekopi eerd van de New Yorkse revival van 1987 en zeer functioneel. De kostuums doen niet onder voor producties met veel grote re budgetten. Producent /regisseur Hans Hamstra weet zijn groep zeer zeker boven het amateur-ni veau uit te trekken. Dat de dansjes dan wat oubollig zijn en het verhaal zelf de snelheid van een paardentram heeft, zijn dan overkomenlijke bezwaren. En dat de vertaling op momenten dat het echt te ingewikkeld werd, overgaat op het Engels is alleen maar een voordeel. In de orginele taal zijn de liedjes toch het mooist. Overleden: Benno Premsela De vormgever, binnenhuisarchitect en voor vechter van de homorechten Benno Premsela is donderdag op 76-jarige overleden. Hij leed aan buikvlieskanker. Premsela is gisteren al gecremeerd. Dat de plechtigheid zo snel plaatshad, was op eigen verzoek. Premsela wilde zijn naaste vrienden zo de kans geven in alle rust afscheid te nemen, zonder publiciteit. Twee weken geleden gaf Premsela nog een in terview aan De Volkskrant: „Ik zie doodgaan als een avontuur. Binnenkort, of weet-ik-veel wan neer, staan mij dus allemaal onbekende dingen te wachten. Dat is toch spannend? Een stervens proces moetje op dezelfde wijze ondergaan waarop je hebt geleefd. Positief. Zonder dikdoe nerij. Met een zekere nonchalance. Voor 1920 ben ik er heel lang niet geweest - en straks zal ik er heel lang niet meer zijn. Dit was Benno Prem sela, een eenmalige flits in de kosmos." De joodse Benno Premsela overleefde de Twee de Wereldoorlog door onder te duiken. Doordat hij de jodenvervolging had overleefd, zo vertelde Premsela vaak, had hij na de oorlog het gevoel dat niets hem meer kon deren. Dat maakte hem sterk als homo in een tijd dat homoseksualiteit nog veroordeeld werd. Hij trad toe tot het jonge COC en zou uiteindelijk voorzitter worden. Voor de oorlog was Premsela aan de Amster damse Nieuwe Kunstschool begonnen met de studie van binnenhuisarchitect. Hij kreeg er les van Alexander Bodon en Paul Citroen. Na de oorlog kwam hij in dienst van de Bijenkorf, voor welk bedrijf hij stoffen ontwierp en showrooms inrichtte. In 1963 zette hij samen met Jan Vonk zijn eigen ontwerpersbedrijf op. Hij werd steeds belangrijker in de kunstwereld. Beroemd wer den zijn zogenoemde Lotek-lamp in een kubus vorm van ijzerdraad en het katoenen lusjestapijt waarmee de firma Van Besouw wereldwijd suc ces oogstte. Premsela belandde door zijn brede belangstelling in talloze besturen. Zo was hij voorzitter van de Stichting Fonds voor Beelden de Kunst en van de afdeling Dans van de Raad voor de Kunst. In 1995 ontving hij uit handen van prins Bernhard de Zilveren Anjer voor zijn bijdrage aan de Nederlandse cultuur. Ook was hij officier in de Orde van Oranje-Nassau. leiden pablo cabenda De eindstrijd van de 'Zuidhollandse Popjacht' wordt op zaterdag 5 april gehouden in het Leids Vrijetijds Centrum. In de voorrondes van het con cours zijn uit 14 bands zes voor de finale uitver koren. Onder hen de Leidse formatie Jimmyhat en het Lissese Smoking Saucers. De Popunie behartigt de belangen van pop bands in Zuid-Holland en organiseert de Pop- jacht met als doel talentvolle bands een promo tioneel steuntje in de rug te geven. Aan de eindstrijd in het LVC nemen behalve Jimmyhat en Smoking Saucers deel: Downslide uit Gorin- chem, Davey uit Rotterdam, Suburbs uit Den Haag en Plunger uit Bodegraven. De winnaar zal Zuid-Holland vertegenwoordigen op het jaarlijk se nationale popconcours 'Grote Prijs van Neder land' dat in september van dit jaar wordt gehou den. OVERLEDEN - De Zwitserse schrijfster en fotografe Ella Maillart is op 94-jarige leeftijd overleden. Zij heeft vooral be kendheid gelaegen door haar boeken over haar reizen door de Sovjet-Unie, China, India en Afghanistan. Als haar belang rijkste boek wordt Oasis inter- dits (Verbonden oases) be schouwd, het verslag van een reis naar India door Tibet. muziek Vader en zoon 'fleuren' uitzendbureau op leiden «natascha smit Tot voor kort kon kunstenaar Peter de Ru nog niet rustig kof fie drinken bij zijn kunstwerk. De waterlelies waren geen echte waterlelies en het panorama was niet af. Maar nu zit hij wel rustig. „De sfeer die het panora ma uitstraalt is goed. De strijd is gestreden", aldus De Ru. Peter de Ru (46) maakte sa men met zijn zoon Sven de Ru (24) een wandschildering in het splinternieuwe bedrijfsrestau rant van het Leidse uitzendbu reau Luba. Een maand lang wa ren ze vijf dagen per week, acht uur per dag bezig met dit Hol landse weidelandschap van 2,5 bij 14 meter. Het werd een fan tasielandschap, zij het zeer her kenbaar: met koeien die zich koesteren in de zon, een zeil boot die over een meer glijdt en een meeuw die het rustige tafe- Toch is dit werk niet typerend voor beide kunstenaars. Ze richtten samen het bedrijf Kunst Ko op dat in opdracht kunst maakt voor bedrijven en particulieren. Peter de Ru: „Niet alleen landschappen, maar van alles. Abstract, figuratief, de op drachtgever zegt het maar. Een eigen, vaste stijl hebben we niet. Het is juist een uitdaging om voor elk project een andere stijl te gebruiken." De directeur van Luba, Rob Mantel, vroeg hen een figuratief weidelandschap te maken, met water, een dijk en koeien. „Dat maken wij dan, maar wel op onze eigen manier", benadrukt Sven de Ru. Ze wilden er geen gewone decoratie van maken, maar een echt schilderij. Om Vader en zoon leggen de laatste hand aan het panorama. De strijd is bijna gestreden, foto dickhogewoning recensie li dy van der spek De Matthaus Passion door het Bachkoor Holland o.l.v. Charles de Wolff, m.m.v. Caroline Stam, sopraan, Sylvia Schlüter, alt/mezzo, Peter Bartels, tenor-evangelist, Ludwig Grabmeier, bas-Christuspartij, Kenzo Ishii, tenor, Charles van Tassel, bas, het Haags Matrozenkoor en het Residen tie Orkest Gehoord 28/2 in de Pieterskerk te Leiden. Het lijkt erop dat het Bachkoor Holland elk jaar weer z'n accen ten in de Matthaus Passion ver legt. Deze Passie stond in het teken van de beschouwelijk heid, van meditatie. En er was nog iets dat opviel: de zeer aler te directie en de totale betrok kenheid op koor, solisten en or kest van Charles de Wolff. Er was niets dat hem ontging, elke koorpartij, solostem of instru ment dirigeerde hij intens. Zo extravert als Monica Frim- mer vorig jaar zong, zo hele maal naar de mensen toegezon gen, zo introvert zingt de so praan Caroline Stam. Haar ijle, heel jeugdige vibratieloze stem geluid was in 'Aus Liebe will mein Heiland sterben' zo trans parant, zo delicaat dat het je de adem benam. 'Von einer Sünde weiss er nichts, nichts gaf meer reden tot denken dan een preek van een uur. Om de grote turbae massaal en massief te zingen, daar- is niet zoveel studie en inspiratie voor nodig, maar om zo totaal verstild te verhalen als Bach koor Holland, alsof de dingen in een waas aan je voorbijgaan, dat is van de grootste klasse en grijpt harder naar de strot. Zo was 'Ach, meine Sünden haben dich geschlagen' er een van: niks de joden, maar MIJN zon den! Ook al die koren die als een groot kristalhelder blok op je afkomen, maar ook weer on middellijk ophouden te be staan, waren oneindig mooi. 'Lasst Ihn, haltet, bindet nicht' en het werkelijk lichtflitsende 'Wer ist's, wer ist's..' Het Residentie Orkest speelde zonder meer heel goed. Toch miste ik voor de pauze elke be vlogenheid. In het tweede deel kwam er duidelijk verandering ten goede. Beide eerste violen overtuigden in hun solo's, het plenum speelde intenser. Na Caroline Stam imponeer de meer dan ooit Charles van Tassel in de bas-aria's. Van Tassels warme maar toch altijd heldere, open baritonstem lijkt me een nieuwe bijzondere sen satie in de rol van de 33-jarige Jezus (volgend jaar?). Sylvia Schlüter blijft elk jaar aan kracht en overtuiging winnen. Kenzo Ischi paste beter dan vorig jaar in deze uitvoering, zijn aria's hebben niettegenstaande de sterk golvende'vibratie een op rechte bewogenheid. Ludwig Grabmeier in de Christuspartij deed niets af maar voegde ook niets toe aan de Wolffs buiten gewoon verinnerlijkte Matthaus Passion. dat in dit specifieke geval te be reiken gebruikten ze behang met glasvezel, waardoor een structuur ontstond zoals bij lin nen, en werkten ze met een groot aantal lagen acrylverf. „Op die manier krijg je diepte in je werk", aldus Sven de Ru. Ook ideeën over kunst en artistiek klikt het tussen de twee. Toch was het eigenlijk, tot voor kort, nooit bij hen opgekomen om samen te werken. Sven de Ru volgde zijn opleiding aan de Ko ninklijke Academie van Beel dende Kunsten, de grafische af- vonden de kunstenaars het 1 deling. Daarna had hij een aan mooier niet één muur voor hun werk te gebruiken, maar twee. Waardoor een ruimtelijker ge heel zou ontstaan. Vader en zoon vullen elkaar wat dat betreft goed aan, vinden ze zelf. Ze hebben dezelfde tal baantjes bij grafische bedrij ven. Vijf jaar geleden begon hij zijn vader, een autodidact die al twintig jaar fulltime met kunst bezig is, te helpen met het in richten van exposities. Nu wer ken ze elke dag samen. Aan hun vrije werk en aan projecten zoals die bij uitzendbureau Luba. En dat bevalt goed. Ondanks dat ze nu een eigen bedrijf heb ben en in opdracht werken, krijgt hun creativiteit ruim baan, vinden ze zelf. Ook bij de wandschildering voor het uit zendbureau, die ze mochten maken zoals ze het zelf wilden. Voor Peter de Ru is ,dat essen tieel: „Je moet natuurlijk wel geld verdienen, maar daar moet je niet alles aan opofferen. Vrij heid is veel belangrijker." Spiegelwanden Spiegels op maat Spiegels met lijst VORMGEVER VAN Glazen meubelen GLAS EN SPIEGEL Vitrines Tafels volgens model Motlefstralen Hardglazen deuren Volmolengracht 4 Alles uit eiaen atelier 2312 PH Leiden (NL) Telefoon 071 -5218055

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9