VS opnieuw in de ban van Oklahoma Leven Tirana komt langzaam op gang 5888KS® Moordenaar Falcone hoopt op status van spijtoptant Buitenland Stalins tijden herleven in Loekasjenko's Wit-Rusland «AZIË:®»' ZATERDAG 29 MAART 1997 Proces Timothy McVeigh begint maandag in Denver OKLAHOMA/DENVER HANS DE BRUIJN In de beklaagdenbank zit Timothy McVeigh, een bedees de, goedlachse, allerminst afschrikwekkend ogende 28- jarige jongeman. Hij is de hoofdverdachte in het proces over de ergste terreurdaad uit de Amerikaanse geschie denis, de bomaanslag op een kantoorgebouw in Oklaho ma City op 19 april 1995. meenden dat hun cliënt in die stad nooit een eerlijk proces zou kunnen krijgen. Het zou in Oklahoma immers zo goed als onmogelijk zijn twaalf mensen voor de jury te vinden, die geen familielid of bekende bij de aan slag hadden verloren. Het proces, onder leiding van recter Richard Matsch, zal niet via de tv worden uitgezonden. De nabestaanden van de slacht offers zullen het proces in Den ver ook niet rechtstreeks kun nen volgen. Voor hen is in Oklahoma een zwaar afge schermd auditorium ingericht, waar zij via een gesloten tv-cir- cuit kunnen zien wat zich ne genhonderd kilometer verderop in Denver afspeelt. De pers wordt uit die 'rechtszaal-op-af stand' geweerd. Maar de VS zullen de komen de maanden met die nabe staanden opnieuw die ver schrikkelijke woensdag in april 1995 herbeleven. Nooit eerder was op Amerikaanse bodem een aanslag gepleegd met zulke afschuwelijke gevolgen. Dit CORRESPONDENT Was het de wraakactie van een extreem-rechtse fanaat of een samenzwering van groeperin gen die uitwaren op het schep pen van wanorde in de Verenig de Staten? Op die vraag moet het proces dat maandag begint in Denver in de staat Colorado het antwoord verschaffen. Om even na negen uur die woensdagochtend ontplofte voor de deur van het Alfred P. Murrah-gebouw negen ver diepingen vol federale dien steneen vijfduizend pond zware, uit kunstmest en benzi ne samengestelde bom, die het halve gebouw van de aardbo dem veegde. Het tellen van het aantal doden stopte pas bij 168. Meer dan achthonderd mensen werden gewond. En heel Ameri ka voelde de ontploffing, alsof die in ieders achtertuin had plaatsgevonden. Het proces vindt plaats in Denver en niet in Oklahoma, omdat McVeigh's verdedigers soort terrorisme gebeurde altijd in verre landen, niet in Amerika zelf. De verdenking ging dan ook meteen uit naar buiten landse terroristen. Er werd al snel geroepen om vergelding. De ontnuchtering kwam al binnen 48 uur met de arrestatie van Timothy McVeigh, een gesjeesde soldaat met extreemrechtse sympathie- en. Na enkele dagen had de FBI al zoveel bewijsmateriaal tegen hem verzameld, dat de conclu sie al gauw onontkoombaar was: Amerika had voor het eerst te maken met regelrecht bin nenlands terrorisme. Milities Het gevolg was een hernieuwde belangstelling voor de uiterst rechtse 'milities', paramilitaire groepen die menen dat de over heid oorzaak is van alle kwaad in de wereld, en dat het gebruik van geweld tegen die overheid gerechtvaardigd is om de on vervreemdbare belangen van het individu veilig te stellen. McVeigh behoorde tot dat soort groepen en, zoals al snel zou blijken, zijn haat tegen de over heid kende geen grenzen. Volgens de openbare aankla gers was McVeigh's keuze voor 19 april symbolisch. Op exact diezelfde dag twee jaar eerder was in het Texaanse plaatsje Waco een einde gekomen aan een twee maanden durend be leg van de boerderij van de sek te van de zogenaamde Davi- dians. Een geloofsgemeenschap onder leiding van ene David Koresh, die ook meende dat de overheid zondig was en zich let terlijk tot de tanden tegen die overheid bewapende. Aan het beleg kwam een eind toen de FBI de boerderij be stormde. Het gebouw vatte vlam en meer dan tachtig Davi- dians mannen, vrouwen en kinderen kwamen om het le ven. McVeigh zou, zo beweren de aanklagers, een daad hebben willen stellen om 'Waco' te wre ken. Geluk In de weken voorafgaand aan 19 april zou McVeigh samen met zijn oude legervriend Tery Nichols de aanslag op het gp- bouw in Oklahoma hebben be raamd. Hij kocht duizenden ponden speciale kunstmest die, samengevoegd .met benzine, een uiterst explosief mengsel oplevert. Op 17 april huurde hij een bestelwagen, waarin ton nen van het spul konden wor den vervoerd. Die truck of eigenlijk slechts een deel ervan leidde de politie uiteindelijk naar McVeigh. Maar het zou een for- v3 ~*i I S i! ij)l W 1 pr~i -jffiTi iU □PSM® [lil llll r*f|S tl li. E EE Tijgj De ruïne die overbleef van het kantoorgebouw in Oklahoma City, waarin 168 mensen de dood vonden. foto epa se dosis geluk vergen voor hij kon worden opgepakt. Toen de bom ontplofte, landde een stuk van de as van de truck redelijk intact op een geparkeerde auto. De as bevatte een nummer, waarmee uiteindelijk de her komst van de wagen vastgesteld kon worden: een autoverhuur bedrijf driehonderd kilometer verderop in Kansas. De eigenaar kon de politie een beschrijving geven van de huurder: Timothy McVeigh. Hij viel bij geluk in handen van de politie: enkele uren na de bom aanslag was hij door een sherrif aangehouden omdat hij in een auto zonder nummerbord reed. Toen de FBI een opsporingsbe richt naar alle politiekorpsen in de hele VS deed uitgaan, zat McVeigh al in een politiecel. McVeigh heeft nooit toegege ven verantwoordelijk te zijn ge weest voor de aanslag, maar hij heeft het tot nog toe ook nooit formeel ontkend. Zijn extreme sympathieën hij behoorde onder meer tot neo-nazigroe- penstaan vast. Maar velen kunnen niet geloven dat hij al léén heeft gehandeld. Dat zijn vriend Terry Nichols medeplichtig is, is wel zeker. Maar McVeigh noch Nichols lij ken het type om een zo zware terreurdaad tot in de kleinste details te beramen en uit te voe ren. Werkten zij voor anderen? De FBI sluit dat niet uit. Er wordt nog steeds gezocht naar een derde man, en vermoed wordt dat achter hen mogelijk nog anderen verscholen gaan. Maar het ontbreekt de autoritei ten aan een concreet spoor in die richting. McVeigh's verdediger zal in de rechtszaal betogen dat zijn cliënt slachtoffer is van een sa menzwering. In extreemrechtse kringen wordt al geruime tijd beweerd dat de aanslag het ge volg is van een uit de hand gelo pen infiltratiepoging in ex treemrechtse groeperingen door de FBI zelf. Met andere woorden: de overheid zou ervan hebben geweten. Maar buiten de extreemrechtse groepen ge looft niemand in die theorie. Het dictatoriale bewind van de Wit-Russische president Aleks- andr Loekasjenko wordt nog strenger. Dat is wat het volk wenst, zo zei Loekasjenko deze week in een tv-rede. „De men sen zeggen: Meneer de presi dent, geef ons een dictatuur. Wij willen de tijden van Stalin weer terug." aldus Loekasjen ko. De Wit-Russische president, die in het Sovjettijdperk een boerenbedrijf leidde, bestuurt zijn republiek in de Sovjetstijl die hij zo bewondert. Hij heeft kranten verboden, demonstran ten massaal laten arresteren en in het geheim laten berechten, en oude sovjetsymbolen zoals de hamer en sikkel in ere her steld. Bij een groot deel van de bevolking is hij mateloos popu lair. Bij een referendum vorig jaar verwierf hij bijna onbe grensde macht. In het buiten land wordt argwanend naar Loekasjenko's ambities geke ken. De verhouding tussen Wit- Rusland en de Verenigde Staten is sterk achteruit gegaan, en zelfs Rusland, over het alge meen een trouwe bondgenoot, zei eerder deze week zich „ern stige zorgen" te maken over het feit dat ae Wit-Russen niet meer naar de Russische televisie mo gen kijken. Loekasjenko beloof de in zijn tv-rede dat de Sovjet- traditie van de subbotnik (cor vee voor de bevolking in de weekeindes, veelal in de vorm van het schoonmaken van de straten) zal herleven. De eerste subbotnik is voor 22 april, de geboortedag van Lenin, ge pland. Ook had hij het over niet nader genoemde binnen- en buitenlandse vijanden die de Wit-Russische economie te gronde willen richten. Zijn ver dediging daartegen is het in het leven roepen van een spionage- systeem om te controleren of er wel hard genoeg wordt gewerkt op het land. Wie niet aan de ei sen voldoet, zal worden gestraft. En niemand zal de dans ont springen, waarschuwde hij. „Mijn helikopter zal bijna el ke dag boven uw hoofd han gen." ROME EELCO VAN DER LINDEN De moorden op rechter Falcone en zijn opvolger Paolo Borsellino (slechts twee maanden later) brachten in heel Italië een schok teweeg. Middels een spandoek aan de gevel dankten inwoners van Rome in de zomer van 1992 de bestrijders van de maffia voor hun daden. archieffoto epa CORRESPONDENT De vorig jaar gearresteerde maffiabaas Giovanni Brusca heeft gisteren bekend dat hij op 23 mei 1992 de bom tot ontploffing bracht die een einde maakte aan het leven van anti-maffiarechter Gio vanni Falcone, diens vrouw en twee lijfwachten. Brusca zegt een spijtoptant te zijn, maar de Itali aanse justitie heeft daar nog sterke twijfels over. Het was de eerste keer sinds zijn arrestatie dat, Brusca, een van de voormannen van de Corleo- nese-clan van baas der bazen Toto Riina, getuig de in het in Caltanisetta gehouden proces tegen de moordenaars van Falcone. In de 'bunker- rechtszaal' werd Brusca gadegeslagen vanuit hun kooien door zijn padrino Riina en andere top- maffiosi. Brusca vertelde dat de moord op Falcone al in 1983 door Riina was beslist, maar om verschillen de redenen pas negen jaar later werd uitgevoerd. „Cosa Nostra heeft geen haast. Een doodvonnis is een doodvonnis", aldus de maffiabaas. Uiteinde lijk werd het voorjaar van 1992 uitgekozen als re actie op een voor de maffia ontluisterende uit spraak van het Hof van Cassatie. Het hof bevestigde dat de door Falcone tot 'zin gen' gebrachte spijtoptant Tommaso Buscetta de waarheid had gesproken. Dit had desastreuze ge volgen voor de maffia, vooral op termijn, omdat de spijtoptanten officieel hun intrede zouden doen in de Italiaanse justitie. Volgens Brusca was de moord op Falcone ook een les voor ex-premier Giulio Andreotti, die er niet in geslaagd was het hof op andere gedachten te brengen. Vanwege dezelfde uitspraak waren eerder Andreotti's poli tieke vertegenwoordiger op Sicilië, Salvo Lima, en de machtige maffiose zakenman Nino Salvo uit de weggeruimd. „Met de moord op Falcone sloegen we twee vliegen in één klap", aldus Brusca. „We waren een lastige magistraat kwijt en maakten het voor Andreotti, de facto, onmogelijk president van de republiek te worden." Volgens Brusca stonden en staan waarschijnlijk nog steeds ook ex-mi nister van justitie Claudio Martelli, de huidige procureur van het parket van Palermo Gianni Caselli en de politiechef Gianni De Gennaro op de 'dodenlijst' van Cosa Nostra. De bekentenissen van Brusca worden belang rijk geacht, hoewel nog steeds sterke twijfel be staat over de ware intenties van de maffioso. Brusca" probeert al negen maanden het etiket spijtoptant te veroveren, maar meer dan eens is gebleken dat hij praatte om de justitie te mislei den en de erkende spijtoptanten in diskrediet te brengen. Weduwe Hoxha kwijnt weg in krottenwijk TIRANA ANP De 76-jarige weduwe van de Albanese ex-dictator En ver Hoxha, die in januari na vier jaar gevangenis werd vrijge laten, leeft in een krotten wijk van Tirana, in een ver bouwde kippenfokkerij. De bejaarde vrouw is wantrou wend. Zij krijgt maar zelden bezoek en blijft meestal thuis, zegt zij. Op haar balkon hangt was te drogen in een wolk van stof. In haar boekenkast staan de verzamelde werken van haar man, van Stalin en van Lenin. Die behoren tot de weinige dingen die zij heeft kunnen meenemen uit het paleis waar zij 45 jaar heeft gewoond. Nexhmija Hoxha verde digt de politiek van haar man die werd beschouwd als eeri van de hardste dic tators in de communisti sche landen. „Vijf jaar na de komst van het nieuwe be wind kunnen de mensen vergelijken. Natuurlijk was in onze tijd niet alles per fect; er waren problemen. Het leven was zeker een beetje Spartaans. Maar de Albanezen hadden werk en een woning. Ze konden aan een toekomst voor hun kin deren denken." De weduwe leeft van ze ventig gulden pensioen per maand. „Men weigert zelfs mij het statuut toe te ken nen van veteraan van het anti-fascistische verzet." Zij wil echter niet klagen: „Het is niet juist over mij te pra ten nu het zo slecht gaat met Albanië." Boeven en moordenaars weer achter de tralies TIRANA MARCEL VAN SILFHOUT Het voormalige Daijtipark in het centrum van de Albanese hoofdstad wordt met de dag drukker. De jeugd van Tirana doet net alsof er niets aan de hand is in het armste land van Europa en houdt zich hier weer dagelijks op tussen westerse muziek en gokpaleisjes met na men als Bar Kafe Utopia en Bar Hydepark. De terrasjes die hier sinds de omwenteling zijn ge bouwd, worden door steeds luxere en grotere horecagele genheden vervangen. Ook nu, gedurende de politieke en eco nomische crisis, wordt er driftig doorgemetseld. Zo zijn er meer tekenen dat het leven in Albanië overdag (vanaf zeven uur geldt de avondklok) normaliseert. Een aantal internationale banken heeft de deuren weer geopend, de busdiensten rijden weer in alle windrichtingen van het land en er zijn na twee weken isolatie eindelijk internationale kranten te vinden in de kios ken. Even hoopvol is dat de ge vangenissen sinds donderdag weer functioneren. De staf van een vanuit Elbas- an naar Tirana geëvacueerd weeshuis is inmiddels bezig om de terugtocht op te zetten voor de 22 kinderen. Jolanda van Sloten, een 42-jarige Neder landse uit Vaassen, werkt in dit enige weken geleden met be hulp van de Engelse elite-een heid SAS in veiligheid gebrach te weeshuis. „De situatie dreig de uit de hand te lopen in El- basan", legt Van Sloten uit. „Een gebouw van het Rode Kruis naast ons werd geplun derd en een bewaker werd daarbij gedood." De evacuatie had plaats met vijf auto's. Van Sloten: „Er stonden twee heli kopters klaar voor het geval het onderweg mis zou gaan. Maar er is op ons niet geschoten. Wel op die heli's." In Tirana hebben de kinde ren en de staf onderdak gevon den in een gasthuis van een Nederlandse christelijke orga nisatie. De missionarissen van deze stichting keren volgens Van Sloten binnenkort weer te rug naar Tirana. Bovendien is de situatie in Elbasan weer rus tig genoeg om terug te kunnen gaan. Van Sloten blijft nuchter on der de situatie. Ze heeft geen moment overwogen om Alba nië te verlaten. „Ie kunt deze kinderen toch niet zomaar ach terlaten?" Bang is ze ook niet, hoewel ze niet zegt te weten aan welke kant de politie en de soldaten in Elbasan staan. „Geef ze wat geld en ze kijken al snel even een andere kant op als er ergens iets gebeurt." Gevangenissen Bedri £oku, de directeur van de drie gevangenissen in Tirana (met een capaciteit van vier honderd a zeshonderd gevan genen), zegt dat er inmiddels al weer twaalf personen zijn op gesloten. Qoku: „Drie daarvan zijn vrijwillig naar de gevange nis teruggekeerd omdat ze geen eten en familie hadden." De rest bestaat onder meer uit opgepakte bendeleden en en kele van moord verdachte Al banezen. De condities in de voor een deel gesloopte gevangenissen zijn middeleeuws. Maar dat waren ze ook voordat de ge vangenen tijdens de rellen van een paar weken geleden wisten uit te breken. Diverse kogelga ten in een van de gangen her inneren daar overigens nog aan. „Hier, dit is de cel van Fatos Nano", legt een bewaker tij dens een ronde door een van de gevangenissen uit. De cel van de inmiddels weer op vrije voeten gestelde voormalige lei der van de Socialistische Partij is enkele tochtige meters hoog, heeft een onbereikbaar, piep klein raampje en is slechts twee bij drie meter groot. Verwar ming en een bed ontbreken. De vloer is van beton. Ook de toi letten en douchegelegenheden ademen verval. De politieke ge vangen waren de enigen die al leen in een cel zaten. De ande re, wat grotere cellen huisvest ten vier tot zes personen. De bewaker is sceptisch over het oppakken van de ontsnapte criminelen. Hij en zijn collega's zijn als de dood voor de diverse bendes. Die zullen hun vrien den waarschijnlijk weer net zo snel en gewapenderhand uit de Een visser maakt in alle rust zijn netten gereed voor de vangst, terwijl op de achtergrond in de haven van Durres, veertig kilometer van Tirana, twee schepen branden. De boten zijn in de fik gestoken door Albanezen die probeerden te vluchten maar het land niet uit kunnen. foto ap david brauchu cel bevrijden. Volgens de bewa ker, die anoniem wil blijven, zijn diverse ex-gevangenen in een uniform gehesen. „De nieuwe politiechef van Tropoja zat vast omdat hij zijn eigen broer heeft vermoord. Nu geeft hij leiding aan de politie in zijn oude woonplaats." Ook in Tira na heeft de politie volgens de bewaker diverse gevangenen gerecruteerd. „Er is geen enkel toezicht op. Ze zijn al blij als ze voldoende mensen in dienst krijgen." Het ziekenhuis in Tirana mag ook niet naar westerse normen worden beoordeeld. Maar hier functioneert alles nog heel be hoorlijk. Tekorten aan voedsel en medicijnen zijn er niet. Eén van de artsen, Ardian Shtylla, zegt dat er inmiddels minder mensen met schotwonden bin nen komen dan een paar dagen geleden. „Maar we krijgen nu wel meer mensen uit andere steden en dorpen die elders voor hun wonden zijn behan deld, maar complicaties heb ben gekregen." De campus van het universi teitscomplex, waar normaal ge sproken enkele duizenden stu denten leven, blijft een spook stad. „Ik heb meerdere verha len gehoord van verkrachtin gen van studentes", zegt de nog op de campus woonachti ge professor Enver Roshi. „Het is een probleem dat hier al ja ren gaande is, maar tijdens de rellen in Tirana konden veel studentes helemaal geen kant uit terwijl er hier geen bewa king op het terrein was. Het was gruwelijk." Enkele studenten zijn achter gebleven in de kleine apparte menten. Roshi: „Sommigen kunnen niet terug naar hun ou ders omdat die in het buiten land zitten of omdat er geen vervoer naar hun woonplaatsen is." Roshi ziet niet in hoe de universiteiten weer open kun nen gaan zolang er 's nachts gewapende bendes blijven ope reren. „In Albanië studeren meer meisjes dan jongens. Dat is een van de goede projecten geweest in de communistische tijd. Maar de jongens hebben in dit land een achterstand ge kregen. Dat is nu een groot probleem."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7