Ontspanning krijgt banden. Veldslag op snelweg tussen staalarbeiders en rijkswacht 'Terugsturen van Bosniërs onmenselijk' B Afscheid van een leven achter prikkeldraad Buitenland Doden door zware storm Kruisiging in Filipijnen Bemiddelingspoging in Israël loopt op niets uit EU-lammetjes geofferd aan Italiaanse wolven VTERDAG 29 MAART 1997 Sekteleden Heaven's Gate gecastreerd san Diego Meerdere leden van de sekte Heaven's Gate, waarvan woensdag 39 volgelingen dood werden aangetroffen nabij het Amerikaanse San Diego, waren gecastreerd. Dat is na medisch onderzoek van de slachtoffers gebleken. Volgens de dokter die het onderzoek uitvoerde was sekteleider Marshall Applewhite onder de gecastreerden. Tien jaar voor doden voetbalsupporter bobigny. Een rechtbank in het Franse Bobigny heeft gisteren een gevangenisstraf van tien jaar opgelegd aan een twintigjarige man die in februari 1995 een twee jaar oudere voetbalfan had doodgeschoten. De openbaar aanklager had dertien jaar geëist. De fatale schietpartij gebeurde na een wedstrijd van de plaatse lijke voetbalclubs FC Berbère en Jeanne d'Arc in Drancy in de omgeving van Parijs. Mausoleum Mao voor het eerst dicht peking Het mausoleum met het gebalsemde lichaam van de voormalige Chinese leider Mao Zedong wordt dinsdag voor het publiek gesloten. Het gebouw wordt gerstaureerd en blijft tot 1 januari 1998 dicht. Het is de eerste keer sinds zijn opening dat het gebouw aan het Tiananmen-plein in Peking zijn deuren ge sloten houdt. Sinds de opening in september 1977 hebben 110 miljoen mensen het gebouw bezocht. Duitse toeristen in Jemen ontvoerd bonn In Jemen zijn vier Duitse toeristen ontvoerd. Dat heeft een woordvoerder van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Onbekenden namen de vier, wier identiteit niet is bekendgemaakt, mee in een gebied tussen de hoofdstad Sanaa en de ten oosten daarvan gelegen stad Marib. Jemeniti- sche stammen gijzelen geregeld mensen om eisen aan de rege ring of de buitenlandse oliemaatschappijen kracht bij te zetten. Koelvloeistof in partij Franse wijn colmar De wijnproducenten in de Franse plaats Eguisheim hebben besloten een partij Edelzwicker uit de handel te nemen waarin koelvloeistof is terechtgekomen. De vervuiling is in no vember vorig jaar bij het bottelen van de wijn ontstaan, aldus de producenten gisteravond in een verklaring. De vereniging van wijnbouwers heeft de afnemers van de wijn al gewaarschuwd dat ze de verontreinigde wijn uit de verkoop moeten halen. Mexicanen beroven trein uit honger mexico Dorpelingen in de Mexicaanse deelstaat Veracruz heb ben uit honger een trein beroofd. Ze legden woensdag stenen op de rails zodat de trein niet verder kon. Ze stalen vervolgens zak ken met mais en suiker. „We hebben het gedaan omdat we hon ger hadden. We hebben geen werk en onze families moeten toch eten", zei een achttienjarige landarbeider, de enige die is opgepakt. In de afgelopen jaren is het vaker voorgekomen dat er treinen zijn geplunderd door hongerige Mexicanen. IRA verantwoordelijk voor aanslag dublin De IRA heeft gisteren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de dubbele bomaanslag van woensdag bij het spoorstation van de Engelse stad Wilmslow, ten zuiden van Manchester. Het Ierse Republikeinse Leger deed dit in een telefoontje naar het Ierse radiostation RTE. Bij de aanslag van woensdag vielen geen slachtoffers. Maar die zorgde wel voor volledige ontregeling van het treinverkeer in Midden-Engeland. Baby in couveuse te vondeling gelegd Boedapest De portier van een kraamkliniek in Boedapest waar sinds vorig jaar een couveuse voor de deur staat, heeft daarin gisterochtend een pasgeboren baby aangetroffen. De kliniek plaatste de couveuse vorig jaar omdat in Hongarije een groot aantal ongewenste kinderen in vuilnisbakken wordt gestopt. De leiding van kliniek hoopte dat deze baby's voortaan in de cou veuse te vondeling gelegd zouden worden. Dat is nu voor het eerst gebeurd. Wie zich eindelijk eens echt totaal wil ontspannen, moet een motorfiets kopen. Het patentmiddel tegen stress en gespannenheid. Laat de banden over de wegen rollen en relax! Uw dealer weet meer. y iekteleden Japan 'tronken bloed eider Asahara )KYO Rtr Deze advertentie wordt u aangeboden door de RAI Vereniging, afdeling gemotoriseerde tweewielers. Als u 0223-610620 draait, hoort.u snel waarde dichtstbijzijnde dealer zit. Meer over motorfietsen is elke week op donderdagavond te zien bij RTL5. BRUSSEL ANP In België hebben zich gisterochtend op de snelweg tussen Brussel en Parijs ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Arbeiders van de nabijgelegen failliete Waalse staalfa briek Forges de Clabecq raakten er na een roerige personeelsvergadering in gevecht met de rijkswacht. Onder de arbeiders viel één zwaargewon de, een man wiens been onder een bulldo zer bekneld raakte. In totaal vielen er tien gewonden, vooral onder de rijkswachters. Er zijn, voor zover bekend, geen arrestaties verricht onder de blokkerende arbeiders. De rijkswacht kon hen uiteindelijk met traangas en waterkanon verjagen. De problemen ontstonden toen circa dui zend demonstrerende arbeiders bij Braine- le-Chateau, ten zuiden van Brussel, de toe gang tot de snelweg blokkeerden. Daarbij werden drie vrachtwagens van de rijks wacht vernield. De Forges-arbeiders kregen hulp van tientallen collega's van de met sluiting bedreigde Renault-fabriek in Vil voorde. De blokkerende arbeiders maakten bij hun actie gebruik van bulldozers en an der zwaar rollend materieel van de fabriek. De rijkswacht was voorbereid op harde ac ties en had wegversperringen opgericht. Groepjes arbeiders wisten daar echter door heen te breken. Daarbij kwam het tot scher mutselingen met agenten. Het staalbedrijf Forges de Clabecq ging eind vorig jaar failliet. De vier curatoren hebben nog geen overnemer kunnen vin den. Zij zeggen dat de persoon van de mili tante vakbondsleider Roberto D'Orazio op teveel weerstand stuit bij overnamekandi daten. Tijdens de personeelsvergadering van gisteren gooide D'Orazio meer olie op het vuur, door ook voor volgende week verras singsacties aan te kondigen. Een groot deel van de 1800 met ontslag bedreigde werkne mers is het niet eens over de door curatoren en Waals regionaal gewest aangekondigde afvloeiingsmaatregelen. Het Waals gewest is hoofdaandeelhouder in het failliete bedrijf. Het conflict op de snelweg is niet de eer ste gewelddadige confrontatie met Forges- personeel. Vorig voorjaar richtten tientallen militante arbeiders in Namen vernielingen aan toen zij optrokken naar de gebouwen van de Waalse deelregering om daar meer steun voor het bedrijf te eisen. Waals regio naal premier Collignon kon daar niet op in gaan, omdat de Europese Commissie een nieuwe kapitaalinjectie van 275 miljoen gulden niet toestond. hamburg-warschau-praag Zware stormen hebben gisteren in Duitsland, Polen en Tsjechië zeker tien mensenlevens geëist. De materiële schade is groot. In Duitsland richtte de orkaan Sonja, die met snelheden van 180 kilometer per uur over het land raasde, voor vele miljoe nen guldens schade aan. Op de autosnelweg tussen Würzburg en Ulm kwamen drie mensen om het leven toen hun auto bij een inhaalmanoeuvre door de keiharde wind slipte en omsloeg. De orkaan ontwortel de bomen en vernielde elektri- citeits- en telefoonverbindingen en bovenleidingen van de spoorwegen. Treinen liepen vertragingen van drie uur op. In het westen van Polen eiste zware storm zes mensenlevens. Een onbekend aantal personen raakte gewond. De meeste slachtoffers waren voetgangers die door o'ngewaaide bomen werden verpletterd. Dat kostte in de omgeving van de Tsjechi sche hoofdstad Praag een 23-ja- rige man het leven. g san Pedro cutud In het Filipijnse dorp San Pedro Cutud zijn twaalf mensen gekruisigd in een ritueel dat sinds 1955 iedere Goede Vrij dag plaatsvindt. Als eerste kreeg een 37-jarige visverkoper de spij kers door zijn handen en voeten geslagen. Hij nam voor het elfde jaardeel. Voorts werd een 55-jari- ge vrouw aan het kruis geslagen. Ook op andere plaatsen in de Fili pijnen, het enige overwegend ka- eden van de Aum Shinri Kyo- ïkte in Japan kregen het bloed an leider Shoko Asahara te rinken tijdens de plechtigheid 'aarin zij tot de groep toetra- en. Dat heeft Kazuo Konya, die chttien maanden lid van de ;kte is geweest, gisteren ge- sgd in het proces tegen Asaha- Deze moet zich voor een schtbank in Tokyo onder meer irantwoorden voor de aanslag in de metro van okyo, die in maart 1985 aan vaalf mensen het leven kostte, let bloed moest volgens Konya ieuwe leden dichter bij een ïystieke toestand van vrede rengen. Konya brak in 1989 met Sahara nadat de advocaat sutsumi Sakamoto, een van de elangrijkste tegenstanders van groep, hem had verteld dat de sekte om haar praktijken iridisch kon aanpakken. li iet Laatste bootvluchtelingen terug naar Vietnam hong kong-hanoi Ze heeft alles ingezet om weg te komen uit Vietnam, negen jaar geleden - haar huis, haar familie, haar waardigheid. Nu is ze alles kwijt. Op de luchthaven Kai Tak van Hong Kong zegt Nguyen Thi Hien vaarwel tegen negen jaar achter prikkeldraad en stapt zij aan boord van vlucht 7911 van Vietnam Airlines. Zij, haar man Hoang Due Hong en hun drie kinderen behoren tot het restant van de Vietnamese bootvluchtelingen om wier lot in de jaren zeventig en tach tig zoveel te doen is geweest. De mees ten zijn inmiddels naar Vietnam terug gekeerd en Hongkong wil de laatste 6.000 weg hebben voordat de kroonko lonie in juni in Chinese handen over gaat. Uiteindelijk doordrongen van het feit dat geen ander land hen wil hebben, stapt het gezin van Hien voor het eerst van zijn leven in een vliegtuig. Ze keren terug met minder dan waarmee zij ver trokken. Want omdat zij tot het laatst ervan overtuigd bleven dat zij toch nog asiel zouden krijgen, heeft Hien het meeste weggegeven aan families die al maanden geleden zijn teruggekeerd. „We hebben alles wat we in het kamp hadden gepakt, maar veel was het niet", zegt Hien terwijl zij met de voor haar onbekende veiligheidsgordel worstelt. De odyssee van Hien begon in februari 1988 toen haar man, een scheepslasser, zonder werk zat en het met de Vietna mese economie bergafwaarts ging. Zij verkochten hun huis voor 850 gulden aan goud, voldoende om voor het gezin een overtocht te kopen aan boord van een lekkende vissersboot met nog zestig opvarenden. Haar schoonfamilie dreig de hen te verstoten als ze zouden ver trekken. Sinds zij van een strand even ten noorden van hun woonplaats Hai phong wegvoeren hebben zij van de fa milie niets meer vernomen. „Ik weet niet wat zij zullen doen als we terugko men", zei Hien. „Het is heel treurig. Al les is voor niets geweest. Maar we moes ten wel terug." Na een zwerftocht over de Zuid-Chinese Zee gaf de overladen vissersschuit dicht bij een Chinees strand de geest. Zes maanden leefden de opvarenden op het strand en bedelden zij bij Chinese vis sers geld, eten en een lift naar Hong Kong bij elkaar. De negen jaar daarna brachten zij door in het detentiecen trum Whitehead, tussen duizenden an dere gezinnen van bootvluchtelingen. Jaren van eindeloos formulieren invul len, vragen beantwoorden, heen en weer geslingerd worden tussen hoop en wanhoop en tenslotte eieren voor hun geld kiezen en zich opgeven voor 'vrij willige repatriëring' en een VN-subsidie van ongeveer 750 gulden. De stewardessen zijn na 279 repa- trieringsvluchten van de Verenigde Na ties gewend aan reizigers die voor het eerst vliegen en delen extra spuugzak- ken uit als de Airbus met 120 terugke rende bootvluchtelingen naar de start baan taxiet. Tijdens het opstijgen kan Hien een eerste en waarschijnlijk laatste blik werpen op de glinsterende wolken krabbers van Hong Kong, een hemels breed verschil met de troosteloosheid waar zij al die tijd in heeft geleefd. De Vietnamezen zijn nooit welkom ge weest in Hong Kong. Toen hun aantal tot 60.000 uitgroeide werd om hun ver wijdering geroepen. De inwoners van Hong Kong vonden dat zij niet hoefden opdraaien voor een crisis waar Hong Kong niets mee te maken had. Vietnam garandeert dat terugkerende bootvluchtelingen niet zullen worden gestraft. „Het kan ons niet schelen wan neer zij zijn vertrokken of waarom. Als ze niets tegen de regering ondernemen zijn zij zeer welkom om terug te keren", zei de vice-voorzitter van de Nationale Commissie voor Vietnamezen in het Buitenland, Pham Khac Lam, onlangs in een vraaggesprek. Maar de thuisblijvers beschouwen de mensen die weg zijn ge gaan om beter werk te vinden vaak als opportunisten die Vietnam in zijn don kerste uren in de steek hebben gelaten. Gedurende een deel van dé reis is de ca bine gevuld met opgewonden gekweb bel en de pure sensatie van het vliegen. Maar als het toestel de daling naar Hanoi inzet en glinsterende rijstvelden in zicht komen vallen de passagiers stil. Op de grond worden de repatrianten opgewacht door douanebeambten met ernstige gezichten, die hen later op de bus zullen zetten naar hervestigings kampen. Daar zullen zij een paar dagen blijven alvorens naar hun vroegere woonplaatsen terug te keren. In de ha veloze terminal voegt Hien zich met de kleine Doanh aan de hand bij de ver dwaasde mensen die het ene na het an dere formulier krijgen in te vullen. Even is haar rood-zwarte jack nog te zien, dan is ze in de menigte verdwenen. DPA Deutsche Pre Protest van Duitse politici Een groep prominente Duitse politici heeft geprotesteerd tegen het terug sturen van Bosnische vluchtelingen naar hun land. In een oproep aan de ministers van binnen landse zaken van de deelstaten noemen de politici, onder wie de oud-minister van buitenlandse zaken Genscher, de gevolgde procedures 'onmenselijk'. BONN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT De ministers van binnenlandse zaken besloten vorig jaar de 325.000 Bosniërs etappegewijs terug te sturen. Alleenstaanden en echtparen zonder kinderen zouden de voorhoede vormen, gevolgd door gezinnen met kin deren. De meeste deelstaten be sloten te wachten tot 1 april, wanneer de strenge winter ge weken is voor de lente. Beieren, Berlijn en Hamburg wilden daar niet op wachten en hebben de eerste vluchtelingen al op het vliegtuig gezet. Met name in Beieren gaan de autoriteiten voortvarend en doortastend te werk. Vorige week werd een groep van 36 vluchtelingen het land uit gezet, onder wie een zwangere vrouw en een echtpaar dat 's nachts van het bed werd gelicht en al leen wat kleren mocht meene men. Naar aanleiding van dit voorbeeld zeggen de onderteke naars van de oproep dat de vluchtelingen soms behandeld worden als 'zware criminelen'. Bovendien, zeggen zij in na volging van internationale vluchtelingenorganisaties, is het klimaat in Bosnië nog niet rijp voor een grootscheepse repa triëring. Veel mensen kunnen als gevolg van de burgeroorlog niet terugkeren naar hun voor malige woonplaatsen en moe ten in een vreemd en vaak vij andig gebied een nieuw bestaan opbouwen. De Beierse minister van bin nenlandse zaken Beckstein er kent dat er 'hier en daar' fouten zijn gemaakt en de politie niet altijd 'fijnbesnaard' optreedt, maar wil zijn beleid niet wijzi gen. Intussen hebben de Verenig de Staten zich bereid verklaard 7.000 Bosniërs op te nemen die uit Duitsland moeten vertrek ken. Beckstein waardeert het Amerikaanse gebaar, maar ver moedt dat de Bosniërs in de VS 'bordenwassers en straatvegers moeten worden'. Pure verwennerij! Iedere dag spetterende optredens en kans op vele prijzen. tholieke land in Azie, vonden krui sigingen plaats of processies waarin de deelnemers zichzelf tot bloedens toe sloegen, foto epa JERUZALEM-GAZA DPA-AFP-Rtr De Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, Dennis Ross, is er niet in geslaagd de patstelling tussen Israël en de Palestijnen te doorbreken die aan de basis ligt van de al negen dagen durende crisis in de re gio. „Er is een ding duidelijk: het is van wezenlijk belang dat de rust hersteld wordt", aldus Ross voor zijn vertrek na twee dagen bemiddelen. Over de be sprekingen met Arafat en Neta nyahu wilde hij niets zeggen. „Ik rapporteer alleen aan de Amerikaanse regering. Na twee bijeenkomsten met de Amerikaanse pendeldiplo maat zei de Israëlische premier Netanyahu dat het vredespro ces alleen weer op de rails gezet kan worden als Arafat belooft daadwerkelijk korte metten ma ken met het terrorisme. Hij zei dat Ross Israël om geen enkele concessie had gevraagd. Boven dien zou de Amerikaan tegen hem hebben gezegd dat Arafat had beloofd dat hij zich zou in spannen om een eind te maken aan het anti-Israëlische geweld. Ook de Palestijnen waren tij dens de besprekingen niet af te brengen van hun standpunt. Al leen het stopzetten van de bouw van de nieuwe joodse wijk Har Horna in Oost-Jeruza- lem kan volgens hen een uitweg uit de crisis bieden. Arafat riep gisteren de Arabische en islami tische landen op stappen te ne men om Israël te dwingen op te houden met de bouwactivitei ten in en om Jeruzalem. Zijn woordvoerder Kanafani ontken de dat de Palestijnse president tijdens zijn overleg met Ross had beloofd een einde te maken aan het geweld, zoals Neta nyahu had gezegd. Het vredesproces is in een impasse geraakt als gevolg van het oplaaiende geweld tussen Israëliërs en Palestijnen na het besluit van de Israëlische rege ring te beginnen met de bouw van Har Horna. In Hebron raak ten gisteren Palestijnse jonge ren slaags met het Israëlische leger. Israëlische soldaten ver dreven een groep van zeker tweehonderd Palestijnen door met rubberkogels te schieten. Zo'n 25 Palestijnse jongeren moesten in het ziekenhuis wor den behandeld. Ook op de Tempelberg in Jeruzalem kwam het tot schermutselingen. ruswuk anp Wolven in de Noord-Italiaan se regio Emilia Romagna gaan een goed voorjaar tege moet. Om hun roofinstinct te stimuleren, heeft de lokale overheid besloten om met geld van de Europese Unie jonge bokken en lammetjes in het leefgebied van de 35 wol ven los te laten. Dat meldt de Britse krant The Guardian. Het project, waarvoor de Europese Unie een subsidie van zo'n 320.000 gulden heeft gegeven, stuit op veel tegen stand in Noord-Italië. Half april valt een besluit al dan niet doorgaan van het plan, dat is begroot op 700.000 gul den. Forza Italia-gemeente- raadslid Gianarturo Leoni wil het complete voorstel van ta fel vegen. „Het roofinstinct van deze wolven is beperkt, maar dit is niet de manier om dat te ver groten. Ek maak bezwaar te gen de gruwelijkheid van het project. De natuurlijke voed selketen is één ding, maar weerloze dieren een zekere dood in sturen, is iets heel an ders", aldus Leoni. Volgens deskundigen leven de wolven nu op een dieet van wilde zwijnen, knaagdieren en bes sen. Belgische staalarbeiders gaan de rijkswachters op de snelweg te lijf met stukken hout. FOTO REUTERS

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5