'James Bond De Vijfde' wil meer Gekke klemtonen ANAiOMf ZATERDAG 29 MAART 1997 Ruim twintig jaar geef ik nu les. Je maakt heel wat mee, al vergeet je het meeste weer net zo makkelijk. In ieder geval niet het meisje dat geen klemtoon horen kon. Verder was ze, geloof ik, tamelijk normaal. Ze sprak ook heel normaal. Alleen kon ze onmogelijk zeggen waar in een woord als 'tafel' of 'frappant' de klemtoon ligt. Ik bedoel: ze sprak die woorden net zo uit als iedereen, maar vroeg je haar waar nu de klemtoon lag, dan moest ze het ant woord schuldig blijven. Ze hoorde het niet, of ze wist niet waar ze naar luisteren moest. Zoiets komt bij mijn weten weinig voor. Bijna iedereen kan zeggen waar in een woord de klemtoon ligt. Als iemand an dere klemtonen legt, dan komt dat niet doordat hij het niet hoort. Zo zijn er men sen die spreken van 'spoorBOmen' of 'schoorsteenMANtel', maar desgevraagd kunnen ze heel goed vertellen dat zij de klemtoon in die woorden op de tweede, res pectievelijk de derde lettergreep leggen. Dan is het veeleer een dialectverschil. Zo zijn er mensen die ROOKvlees zeggen en anderen die rookVLEES zeggen. Al die men sen kun je vragen naar hun klemtoon, en dan horen ze best wat ze doen. Dat ene meisje dat geen klemtonen horen kon, was werkelijk een uitzondering. Zo uitzonderlijk dat al haar klasgenoten meenden dat ze de boel belazerde. Ik denk dat ze oprecht was en het echt niet hoorde; maar ik heb dat verder nooit meegemaakt. In ieder geval moet er een andere oorzaak zijn voor het verschijnsel van de gekke klemtonen. Bijvoorbeeld bij de omroepster op het station: 'VAN spoor twee VERtrekt de INTERcity (of zelfs: DE intercity) naar Am sterdam....'. Jaren geleden heb ik al eens over die gekke klemtonen geschreven. Toen gaf ik als voorbeeld, op de televisie: 'IN de eerste plaats onze Violiste MARgriet Kra mer'. Ik noem het maar gekke klemtonen, ten eerste omdat ze absoluut onnederlands zijn, en ten tweede omdat de mensen die zo spreken in normale doen, thuis bijvoor beeld, niet zo spreken. Niemand spreekt thuis over Vlolisten. En ook heb ik nog nooit iemand aan het loket horen vragen 'Hoe laat VERtrekt de trein naar Amster dam?' Ik bedoel maar: 't is dus geen spraak gebrek, en het is evenmin een verandering in onze taal. Het is alleen maar iets dat sommige mensen in bepaalde situaties doen. Ik begin er weer over doordat ik een brief kreeg van een lezer die in Frankrijk woont. Hij verbaast zich ook over die rare klemtonen. En niet alleen in het Neder lands! Ook in het Frans doet zich hetzelfde voor. Hij geeft dan een hele lijst overtuigen de voorbeelden. Veel van radio en televisie. Maar ook een kelner die de soep opdient met 'une soupe de POISson'. Wat zijn nu die 'bepaalde situaties'? Het is niet thuis, niet in een gewoon ge sprek. Ook niet in een vraag, geloof ik. Als ik me niet vergis, horen we de gekke klemto nen vooral in presenterende zinnen: zinnen waarmee iets nieuws wordt aangekondigd: 'VANdaagzal de trein NAAR Amsterdam....' We horen ze dan ook het meest bij radio en televisie, bij stationsomroepers, bij presen taties en voordrachten. Wel heb ik de indruk dat het hier en daar ook een beetje mode is. In feite neemt men dan dat opgefokte televisiestijltje over, en spreekt ook zo in situaties waarin het (nog) minder past. Die Franse kelner lijkt me een man die te veel naar de televisie kijkt. Het zou me niet verbazen als hij ook veel Ne derlandse collega's heeft. Klemtonen in zinnen hebben vaak als functie dat ze aandacht vragen voor wat uit zichzelf misschien niet zou opvallen. Bij voorbeeld in zinnen als 'Ik zou DIE twee lie ver niet nemen'. Of 'IK zou die twee liever niet nemen'. Of: 'Ik zou die twee LIEVER niet nemen'. We kunnen er ook contrasten mee aangeven: DOcenten en STUdenten. In het laatste geval zien we al een klemtoon die in iedere andere context heel raar zou zijn, maar in deze combinatie bijna nie mand opvalt. Wat er nu gebeurt bij de gek ke klemtonen in presenterende zinnen, is volgens mij dat men door af te wijken van het normale klemtoon-patroon, aandacht trekt. Niets is opvallender dan normaal on beklemtoonde woorden of lettergrepen in eens een extra accent te geven. Dat valt op. En dat is precies wat de bedoeling is van presenterende zinnen: opvallen. Wie pre senteert, vraagt aandacht. Vraagt aandacht voor wat komen gaat. Het afwijkende trekt de aandacht, en daar gaat het om. Het is een eenvoudig en effectief middel. Iets anders is natuurlijk, of we dit aange naam moeten vinden. Wat mij betreft: nee. Ik vind trouwens de meeste aandacht- trekkerij nogal onaangenaam. Maar in een wereld waar reclame moeilijk te verbieden valt, zullen de gekke klemtonen nog wel een poosje gedijen. In de film Mars Attacks! speelt Pierce Brosnan een blunderende wetenschapper. Pierce Brosnan: gedrevenheid en twijfels Pierce Brosnan heeft met zijn jong ste zoon de première van Dante's Peak bijgewoond en constateerde dat zijn nazaat dwars door alles heen heeft geslapen. ,,Een honderd-dollar-beest-van- een-film, met zijn pa in een heroïsche hoofd rol en hij kan er zijn ogen niet bij open hou den..." Vergoelijkend wordt dan vastgesteld dat zoonlief pas twee weken oud is en dat Pierce zelf op die leeftijd evenmin wakker lag van uitbarstende vulkanen, regens van as en rivieren van lava die een complete stad van de kaart vegen. De 45-jarig acteur die op het punt staat zijn James Bond-rol te repriseren in Tomor row Never Dies, is in Dante's Peak te zien als een wetenschapper die vergeefs waarschuwt dat een vulkaan in een Noord-Amerikaans natuurpark bezig is te ontwaken uit eeuwen lange slaap. De geadviseerde evacuatie van een bedreigd bergstadje blijft uit, zodat als de catastrofe inderdaad toeslaat Pierce verplicht is zich uit te putten in het redden van levens, speciaal die van Linda Hamilton en haar gezin. Brosnan zegt niet lang te hebben hoeven nadenken over het aanbod die hoofdrol te spelen. Het honorarium van vijf miljoen dol lar zal de besluitvorming ongetwijfeld heb ben geholpen, maar de acteur beklemtoont andere overwegingen. „Regisseur Roger Do naldson is een oude gabber van mij. We gin gen een keer eten en hij vertelde over de film die hij zou gaan maken, Dante's Peak. En dat de studio voor de hoofdrol dacht aan acteur zus of zo. 'Maar ik zag graag dat jij het zou doen', voegde hij er onverwachts aan toe. Ik zei dat ik in mijn jonge jaren genoten had van rampenfilms als Towering Inferno en The Poseidon Adventure en dat hij me het script maar moest opsturen. Dat deed hij. Ik las het en besloot mee te doen. Het klonk als een goede manier om de zomer door te bren gen in Idaho. Lekker vissen, tussen de opna men door. Zo ging het ook. Het was zoiets als twee films eigenlijk. Idaho was goed. Ik nam mijn kinderen mee en mijn ouders. We zaten in een prachtig huis in een fantastische na tuur. Bergen, heldere rivieren, meren. Bij een film als deze gaat er telkens zo veel tijd zitten in het gereed maken van de sets, dat je inder daad volop tijd hebt om te vissen en te genie ten van een goede sigaar. Ik hoorde het wel als ze me nodig hadden. Daarna gingen we naar Los Angeles voor het studiowerk. En dat was andere koek; daar gingen we de loopgraven in en zijn de meeste inspannende actiescènes gemaakt. Wérken voor je geld. Het bleek een goede manier om de conditie op peil te houden die ik voor de volgende Bondfilm nodig zou hebben. Ik doe veel training met gewichten, wielrennen, jog gen. Het meest afmattend was in Los Angeles het strakke draaischema, omdat men de race wilde winnen met een andere vulkaanfilm die in productie genomen was. Die druk kwam niet zo zeer terecht op mijn schouders, maar des te meer op die van Roger Donald son, en de producers. Er stond een enorm ka pitaal op het spel. Die race hebben we mooi gewonnen, trouwens." Opvallend Het script van Dante's Peak volgt een bekend stramien, maar de nabootsing van de vul kaaneruptie oogt verbluffend authentiek. Eveneens bijzonder is, dat de hoofdpersona ges meer emotionele identificatie teweeg brengen dan meestal in rampenfilms ge beurt. Brosnan weerspiegelt meer kwetsbaar heid en gevoeligheid dan mannetjesputters in spektakelfilms meestal laten zien. De ope ningsscène speelt in Midden-Amerika waar tijdens een vulkaaneruptie Brosnans geliefde het leven verliest. Als de man jaren later on der gelijksoortige bedreiging verliefd wordt op Linda Hamilton, ontstaat er een reëel in voelbare spanning. Volgens regisseur Do naldson komt dat door de parallel met Pierce Brosnans eigen leven. Zes jaar geleden overleed Brosnans echtge note Cassie die eigenlijk de motor was ge weest van zijn carrière. Pierce kind van een vader die hij nooit had gekend en een moeder die in Londen was gaan werken werd op het Ierse platteland opgevoed door eerst zijn grootouders en later een tante. In de jaren zestig reisde hij zijn moeder achter na, liet zich opleiden tot acteur en trouwde vervolgens met Cassie, die als actrice eerder doorbrak dan haar echtgenoot. Ze speelde als Bond-girl in For Your Eyes Only. Zij was het die de gedachte doordreef om samen carriè res te gaan opbouwen in Amerika. Zij was het die hem overtuigde de hoofdrol te accepte ren in de tv-serie Remington Steele die suc cesrijk bleef van 1982 tot en met 1987. Het was ook Cassie geweest die Pierce voorstelde aan Bond-producent Cubby Broc coli die tien jaar geleden Brosnan de rol van 007 aanbood. Maar omdat de producenten van Remington Steele hun ster niet wilden laten schieten, moest Brosnan de eer laten aan Timothy Dalton. Dat haar echtgenoot drie jaar geleden alsnog 's werelds meest fameuze filmspion werd, heeft Cassie niet meer mogen meemaken. In 1991 overleed ze aan kanker. Met zijn nieuwe vriendin Keely Shaye-Smith zegt Pierce Brosnan geen trouwplannen te hebben, al hebben ze nu een baby: „We laten elkaar vrij." Simpelheid als kracht In april starten onder regie van Roger Spot- tiswoode de opnamen voor de achttiende Bond-film: Tomorrow Never Dies. Brosnan heeft er zin in. Zijn voornaamste tegenspeel ster wordt de Chinese actrice Michelle Yeoh, die lokale bekendheid geniet als 'de vrouwe lijke Jacky Chan'. „Ze is prachtig, acteert goed en is net zo'n overtuigende vechtjas als Famke Janssen, maar gelukkig speelt Michel le niet mijn vijandin maar een liefhebbende collega." De booswicht van het stuk wordt Jonathan Pryce (Carrington, Evita) als een mediamag naat die er het uitlokken van een derde we reldoorlog voor over heeft om de kijkcijfers van zijn tv-stations te kunnen opdrijven. Brosnan: „Ik vind het een akelig slim script en heel stevig. Het verhaal is scherper gesle pen dan dat van GoldenEye waarin veel inte ressante kwesties bijeen werden geveegd, maar het ontbrak aan hechtheid, vond ik. Ik merkte herhaaldelijk dat, wanneer mij ge vraagd werd het verhaal van GoldenEye sa men te vatten, ik in grote moeilijkheden kwam. Voor Tomorrow Never Dies is er meer vanuit de karakters gedacht en zul je op meer emotionele wijze door de gebeurtenissen worden meegesleurd. Ik geloof dat hoe sim peler een verhaal is, hoe makkelijker het wordt om het emotioneel op te laden en wer kelijk spannend te maken. Zoals ook op voor beeldige manier gebeurt in Dante's Peak." Tussen de twee Bond-films in heeft Pierce Brosnan stevig aan de weg getimmerd. Hij speelde Robinson Crusoe in een film die ove rigens regelrecht in het videocircuit ver dween. Hij is momenteel te zien als minnaar van Barbara Streisand in The Mirror Has Two Faces. En hij speelt de blunderende, pijpro kende wetenschapper in Mars Attacks!, als persoonlijk adviseur van president Jack Ni cholson. Dat het bijrollen zijn, mag niet wor den begrepen als zwaktebod. „Ik vind het belangrijk om aantrekkelijke gastrollen te spelen. Tussen mijn grote pro jecten in, wil ik zo veel mogelijk rollen doen in goede films, om mijn gebruikswaarde te vergroten en om het met vak bezig te blijven, zonder dat ik meteen het gewicht van een to tale superproductie aan mijn nek krijg han gen. ...O ja, dat heb ik bij GoldenEye heel erg gevoeld. En ook bij Dante's Peak, want aan het accepteren van zo'n project zijn niet ge ringe risico's verbonden. Je bent in hevige mate afhankelijk van de speciale effecten, terwijl je daar geen invloed op hebt. Je moet maar afwachten of zo'n vulkaanuitbarsting er imponerend genoeg uit zal zien. Oogt het voor geen meter en flopt daarom zo'n pro ductie, dan ben jij toch de hoofdrolspeler ge weest in een flop van 100 miljoen. Daar ben je dan voor je verdere carrière slecht mee ge holpen. Dat sport belasting voel je niet wanneer je een bijrol accepteert in een film waarvan je beseft dat hij in elk geval prestige heeft en je verder helpt. Een film zoals The Mirror Has Two Faces." Vage angst „Mars Attacks!", zegt Pierce Brosnan, „vond ik eveneens een buitenkans. Ik venvacht dat de rest van de wereld de lauwe Amerikaanse ontvangst zal corrigeren. Tim Burton is een regisseur die een totaal eigen universum weet te creëren. Hij is volmaakt origineel en zo iemand geef ik blind mijn vertrouwen. Ik was de eerste die tekende voor Mars Attacks! En vervolgens zag ik hoe de cast op sterkte werd gebracht met de ene topacteur na de andere: Jack Nicholson, Glenn Close, Annette Bening, Rod Steiger, Danny DeVito. Ik ging glimmen van trots toen ik in zo'n gezelschap kwam te verkeren en op het affiche mijn naam tegenkwam onmiddellijk na die van Jack. Ik ben daar nog steeds kinderlijk in. Omdat ik mezelf nog niet kan zien als een steracteur. Zoals ik me ook nog steeds niet de echte Ja mes Bond kan voelen en een vage angst heb dat ik ontmaskerd zal worden als bedrieger. Want de enige echte 007 blijft ook voor mij Sean Connery. Ik ben gewoon De Vijfde Bond Eigenlijk zou mijn codenaam 005 moeten zijn, maar ik zou het spijtig vinden als men mij later alleen zou herinneren als James Bond de Vijfde. Ik had een contract getekend voor drie films. Dus Tomorrow Never Dies en dan nog een volgende, met nog eventueel een optie op een vierde. Maar dan is het defi nitief voorbij en het is het de beurt aan weer een jongere acteur." Filmacteur Pierce Brosnan loopt over van gedrevenheid en ambitieuze plannen, maar nog steeds weet hij niet zo zeker of hij het echt gemaakt heeft. De film GoldenEye bracht 340 miljoen dollar op en Dante's Peak loopt voortreffelijk in Amerika. De acteur woont in een villa op een mooie lap grond in Malibu en rijdt in een Porsche 911 Tetronic. „Maar ik heb nog steeds het gevoel dat het niet echt is; dat ik het van de ene dag op de andere allemaal weer kwijt kan zijn.Dante's Peak gaat in Nederland op 10 april in première. Brosnan is dan bezig met al weer een volgende film: als James Bond in Tomorrow Never Dies. Pierce Brosnan in de film Dante's Peak die in Nederland op 10 april in première gaat. foto pr universal city studio's

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 43