Een volk in de verdrukking ZATERDAG 29 MAART 1997 Oeigoeren vechten om hun voortbestaan De Oeigoeren, die van oudsher wonen in het gebied van China 's noordwestelijke provincie Xinjiang, hebben de afgelopen weken internationaal de aandacht op zich gevestigd door bomaanslagen te plegen in tivee Chinese steden. Daden van verzet tegen de aanhoudende brute onderdrukking door de Chinese overheid. Volgens Oeigoeren is het al lang duidelijk: 'China wil een natie zonder ons'. De positie van wellicht het oudste Turkse volk ter wereld, dat eeuwenlang een speelbal is geweest van heersers in Peking en in Moskou. De 84 jaar oude Abduraof Makh- sum kijkt fel onder zijn borsteli ge wenkbrauwen vandaan. De oude baas pleit vurig voor een 'vrije en onaf hankelijke natie' voor 'zijn' volk, de Oeigoe ren. ,,Het beleid van China is gericht op de totale assimilatie van de Oeigoeren zodat binnenkort niets van hun eigenheid over is en wij als volk zullen verdwijnen." Het verzet van de Oeigoeren richt zich op tal van zaken. Naast de achterstelling van Oeigoeren in het bestuur, het onderwijs en op de banenmarkt, waar steeds Chinezen voorrang krijgen, is sprake van een strikte ge- boortenbeperking, bemoeilijken van religieu ze activiteiten en willekeurige arrestaties en executies. De Oeigoer-boeren op het platte land leven in bittere armoede en kunnen maar net genoeg produceren om zelf in leven te blijven. Kunstmest, irrigatiesystemen en de beste stukken landbouwgrond worden toege wezen aan Chinese immigranten. De directe aanleiding van de terroristische aanslagen van, de afgelopen weken, was het bloedig neerslaan door Chinese paramilitaire eenheden van demonstraties door werkloze jongeren in Yining (in het uiterste westen van Xinjiang) die werk en betere levensomstan digheden eisten. Daarbij zouden volgens een Oeigoer-koopman uit die stad meer dan vijf honderd doden zijn gevallen, ruim duizend mensen gewond zijn geraakt en duizenden gevangen gezet. Officiële cijfers spreken van tien doden. Bij de voorlaatste massale onlus ten in 1990 protesteerden de Oeigoeren te gen de beperking van het aantal kinderen, het testen van kernwapens in het gebied en de 'uitvoer' van Xinjiangs' rijke voorraad bo demschatten naar andere provincies in Chi na. „Het Chinese beleid is erop gericht de Oei goeren te vernietigen", zegt Abduraof Makh- sum die in 1963 uit Xinjiang vluchtte en sindsdien woont in een armelijke, modderige buitenwijk van Almaty. Hij is de enige overle vende van het 12-koppige organisatiecomité van de Republiek Oost-Turkestan die in 1944 met steun van de Russische dictator Joseph Stalin werd opgericht en bestuurd. De 'zelf standige' staat voor de Oeigoeren, die de is lam aanhangen, was een instrument in de strijd van de Chinese communisten onder leiding van Mao Zedong, tegen het Nationa listisch bewind van generalissimo Chiang Kai-shek in China. 'We zijn verraden' „De Sovjetunie heeft ons verraden", bena drukt Makhsum, die in het bestuur van Oost- Turkestan secretaris-generaal was. „Eerst be loofde Stalin ons te helpen. Niet dat hij voor stander was van een zelfstandige Oeigoer- staat, maar hij wilde Mao steunen in de oor log tegen de Nationalisten. Na de overwin ning van de communisten in China in 1949, trok Stalin zijn belofte in. Hij kwam met Mao in het geheim overeen geen afsplitsing toe te staan van Oost-Turkestan en de Oeigoeren, die al eeuwen in het gebied woonden, te on derdrukken." Het Chinese Volksleger trok in 1950 de provincie Xinjiang binnen en nam volgens de Oeigoeren de macht over onder het mom van 'hulp bij de economische ontwikkeling van een arme regio'. In de daarop volgende vijf jaar werden de belangrijkste politieke en religieuze functionarissen uit de moslimge meenschap als 'contra-revolutionairen' ge vangen gezet. Makhsum zat twee jaar vast. 'Elke dag werd er minstens een man doodge schoten', herinnert hij zich. Een andere maatregel om het traditionele gezag en de sociale structuur in het door Oei goeren gedomineerde gebied met meer dan vijftien vooral islamvolken af te breken, was het in beslag nemen en herverdelen van het land dat aan de moskeeën toebehoorde. Bo vendien werd de vestiging in Xinjiang van et nische Chinezen afkomstig uit andere delen van China bewust bevorderd. Straatbeeld uit Urumqi, de hoofdstad van de provincie Xinjiang waar de Oeigoeren van oudsher wonen. Modan Mukhlisi, zoon van de leider van het Revolutionair Front Hij werkt als hoofdredacteur van de krant 'Stem van Oost-Turkestan'. foto cpd yvonne van der Heijden vooral identificeren met een oase. De eeu wenlang onderdrukking door de Chinezen en de onafhankelijkheid van moslimrepublieken in Centraal-Azie na het uiteenvallen van de Sovjetunie maken de Oeigoeren in toene mende mate bewust van hun eigen identiteit. Net als de Kazakken, Kirgiezen, Tadzjieken, Turkmenen en Oezbeken willen ze ook een eigen staat. Bovendien zijn veel Oeigoeren zozeer verarmd dat ze voelen dat ze niets meer te verliezen hebben en zijn wanhopig bereid tot het uiterste te gaan. De kracht van de organisaties van Oeigoer- ballingen die zich onder meer in Kazakstan, Turkije en Duitsland bevinden, is ook niet te schatten. Het grootste aantal van het miljoen mensen verblijft in de vijf Centraal-Aziatische republieken die vroeger bij de Soviet-Unie hoorden. Kazakstan heeft met ruim driehon derdduizend de meesten binnen zijn gren zen. Het kleurrijke gezelschap separatisten in Almaty wekt niet de indruk professioneel en effectief actie te kunnen voeren. Het is meer_ een vorm van 'huiskamerverzet' zonder fax-* machines of computers. Het is een zeld zaamheid als iemand Engels spreekt. Soms is zelfs een gesprek in het Russisch niet eens mogelijk omdat de betrokkene slechts het Oeigoers beheerst. Beperkingen Tot nu toe is de strijd van de volgens officiële Chinese cijfers acht miljoen Oeigoeren in Xinjiang dan ook grotendeels aan de aan dacht van de internationale gemeenschap ontsnapt. Dit terwijl velen in de wereld wel op de hoogte zijn van de gelijksoortige pro blemen van de Tibetanen in Tibet dat direct onder Xinjiang ligt. „Iedereen weet van de Ti betaanse zaak door de Dalai Lama. Wij heb ben geen regering-in-ballingschap of een lei der van wereldformaat. Wij hebben niet eens een woordvoerder", luidt de verklaring van Kakhraman Kozhamberdi (50) in het schamel ingerichte kantoortje van de Regionale Oei goeren Associatie. Deze in wezen culturele vereniging met afdelingen in alle plaatsen in Kazakstan waar Oeigoeren leven, is de enige separatistische organisatie van Oeigoeren die wettelijk is toegestaan in Almaty, dat 300.000 Oeigoeren telt. Daar komt volgens Kozhamberdi nog bij dat er in het buitenland geen belangstelling bestaat voor islamitische vrijheidsstrijders omdat de angst voor moslim fundamentalis me diep geworteld is. En een verklaring is ook dat Oeigoer-activisten geen geld hebben om effectief propaganda te maken. „Dit ver trek, de wankele stoelen en bureaus worden door de overheid gratis ter beschikking ge steld, maar we hebben bijvoorbeeld niet eens een faxmachine, laat staan een computer. Kopieën maak ik meestal bij vrienden." Hij ontvangt geen salaris en leeft van zijn pen sioentje van - omgerekend - bijna 200 gulden per maand. De leiders van twee andere, illegale, Oei- goerse organisaties voeren de strijd voor een vrij 'Oeigoerstan' vanuit de woonkamers in hun appartementen. Bij Yusupbek Mukhlisi (77) van het Revolutionair Front van Oost- Turkestan heeft het nog wel wat weg van een actiecentrum. Stapels papier liggen op tafel. Exemplaren van een nieuwsbrief en van de krant 'Stem van Oost-Turkestan', waarvan zijn in Moskou opgeleide zoon Modan de hoofdredacteur is, gaan rond. Vanaf een pos ter boven de tafel kijkt de Oeigoerse nationa le heldin Ibarhan die zichzelf in de 18e eeuw met een mes doodstak om te voorko men dat ze de rest van haar leven als concu bine aan het hof van de Chinese keizer moest slijten heldhaftig de kamer in. De meeste gesprekspartners in Almaty hebben geen hoge pet op van het Front dat als extremistisch wordt betiteld. „Er zijn hooguit vijftig mensen bij betrokken en die zijn voornamelijk gerecruteerd uit de fami lie", wordt gezegd. De formele leider van de Organisatie voor de Bevrijding van Oeigoerstan, Ashir Vakhidi (77), is sinds anderhalfjaar geleden een over val op hem is gepleegd, eerder een meelij wekkend figuur. De voormalige kolonel uit het leger van de Republiek Oost-Turkestan heeft een zware klap op zijn hoofd gehad. Gezeten op de bank in zijn huiskamer kost het hem duidelijk veel moeite om een sa menhangend antwoord te geven op de vra gen. Zijn leiderschap is binnen de organisatie door buitenstaanders omschreven als 'een geheim genootschap compleet met inwij dingsrituelen' omstreden geraakt. Een aantal van de naar schatting zevenduizend leden acht Vakhidi niet meer in staat leiding te geven. Groot pessimisme Kozhamberdi van de regionale associatie, een gepensioneerde officier uit het Russische leger, is sinds begin februari ook de leider van de Verenigde Raad van Oeigoeren waarin zijn organisatie met de beide illegale organi saties is gaan samenwerken. Ze hebben zich verenigd op een aantal actiepunten. Zoals steun aan de strijd van de Oeigoeren in Xin jiang voor een onafhankelijk Oeigoerstan, zo lang het binnen de wetten van Kazakstan blijft. Hier komt de precaire positie van Ka zakstan om de hoek kijken. President Noersoeltan Nazarbajev van Ka zakstan heeft vorig jaar zijn Chinese collega Jiang Zemin formeel beloofd de separatisten te bestrijden. Aan de andere kant is het dun bevolkte Kazakstan bang dat als Xinjiang ont wikkeld raakt de Chinezen stukken land gaan inpalmen voor de nog steeds groeiende be volking. Nazarbajev heeft inderdaad wel eni ge maatregelen genomen. Een Oeigoer-krant is gesloten en na de rellen in Yining mocht geen demonstratie worden gehouden voor de Chinese ambassade in Almaty. De verzets organisaties, zelfs de illegale, werken in de praktijk echter nog zonder al te veel moeilijk heden. Over het algemeen zijn de Oeigoeren in Al maty somber gestemd over de toekomst voor hun volk. „Etnische Chinezen zullen over tien jaar door de massale instroom in Xin jiang in de meerderheid zijn", voorziet Ko zhamberdi een langzame uitroeiing. Een dichter met naaste familie in Xinjiang: „Chi na zal Xinjiang nooit loslaten. Het is veel te rijk aan natuurlijke hulpbronnen. De voor raad olie alleen al is te vergelijken met die in Koeweit." En een collega schrijver zegt cy nisch: „China wil maar één Ding en dat is alle Oeigoeren doden. De Chinezen redeneren: geen mensen, geen problemen." Vanaf een poster bo ven de tafel, kijkt in een van de actiecen tra de Oeigoerse na tionale heldin Ibarhan heldhaftig de kamer in. Ze stak zichzelf dood (18de eeuw) om te voorkomen dat ze de rest van haar le ven als concubine aan het hof van de Chine se keizer moest door brengen. foto gpd yvonne van der heijden De Oeigoeren hebben zich vanaf het eerste begin verzet tegen wat zij zien als de bezet ting door de Chinezen van hun moederland, dat voornamelijk uit woestijn en bergen be staat. Het waren de keizers uit de Qing-dy- nastie die er tweehonderd jaar geleden hun gezag vestigden en over de hoofden van de oorspronkelijke bewoners met de Russische tsaren in de slag gingen. In de vorige eeuw was onder andere dit gebied het strijdperk van het zogenaamde 'Grote Spel' waarbij Rusland en Engeland de degens kruisten om een zo groot mogelijke invloed in Centraal- Azië te verkrijgen. Onder het communistisch bewind mond den elke vijf tot tien jaar protestacties van Oeigoeren in Xinjiang uit in een massale op stand die bloedig werd onderdrukt. De onge regeldheden in Ili in 1962, bijvoorbeeld volg den op protesten tegen het systeem voor de rantsoenering van graan, de instroom van et nische Chinezen en de voorrang die Chine zen kregen bij de toewijzing van nieuwe landbouwgronden. Abduraof Makhsum be hoorde tot een grote groep van Oeigoeren en Kazakken die kort daarna uitweken naar de toenmalige Sovjetunie. Daar, in het huidige Kazakstan, werd het Turkestan Volksbevrij- dingscomité opgericht dat voor de ballingen diende als centrum voor politieke activitei ten. Hoe sterk het Oeigoers verzet in Xinjiang is, valt moeilijk te bepalen. Buitenlandse journalisten worden door de Chinese autori teiten niet toegelaten tot het gebied. De in druk bestaat dat het optreden van de onafhankelijkheidsstrijders in de afgelopen drie tot vier jaar brutaler en radicaler is ge worden. Ook zouden ze zich beter aan het organiseren zijn. Verzetsbronnen in Almaty stellen dat de bijna dertig verzetsgroepen waarbij volgens officiële Chinese cijfers 65.000 mensen betrokken zijn zich on langs hebben aaneengesloten tot de 'Vonk van het Moederland'. „Deze groepen zitten achter de aanslagen in Urumqi en Peking", verzekert een ingewijde. Het Oeigoer-nationalisme is van recente datum. Van oudsher zijn Oeigoeren boeren, handwerkslieden en handelaren die zich

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41