Celstraf voor Janmaat met vreugde ontvangen eai Charmes en feiten in de meineedzaak Binnenland Unilevertop beloont zichzelf uitstekend Haagse rechter wijst helft van alle getuigen af in meineedzaak Paastrends uit vele landen GO derland lijkt redement op te leveren. Uit recente tellingen blijkt dat er minder eieren in bomen en beplantingen zitten dan vorig jaar. Bovendien zijn er meer sluipvliegen en -wespen aangetrof- ferli dg natuurlijke vijanden van de rups. Een woordvoerder van de provincie Noord-Brabant heeft dit gisteren meegedeeld. Vo rig jaar hebben vermoedelijk meer dan 100.000 mensen last ge had van de rups. Elk beestje produceert ongeveer 700.000 brandhaartjes. Die veroorzaken hevig jeukende huidaandoenin gen. Bovendien kunnen ze leiden tot ernstige aantastingen van de luchtwegen en tot ontstekingen aan de ogen. OTRDAG 29 MAART 1997 Blok procureur-generaal in Den Bosch den haag Mr j. lBlok zal worden benoemd als procureur-gene raal in Den Bosch. Blok is nu hoofdofficier van justitie in Den Haag. Hij volgt mr. R. Gonsalves op, die op 1 juni met pensioen gaat. Blok (57) werkte als officier van justitie in Middelburg, op de Nederlandse Antillen en in Den Haag. In 1982 werd hij hoofdofficier in Groningen. Sinds 1991 vervult hij diezelfde func tie in Den Haag. HEMA ontdekt hennepkwekerij Hennepkwekers die foto's van hun planten bij de HEMA laten ontwikkelen, maken kans op een politie-inval. Dit overkwam een 28-jarige man uit Bussum. Hij werd gisteren door de Hilversumse politierechter veroordeeld tot honderdveertig ir dienstverlening en vijfduizend gulden boete. De man wekte december vorig jaar de argwaan van een HEMA-medewerker omdat hij één rolletje via de een-uurservice wilde laten ontwik kelen en een ander rolletje (langzaam) via het fotolaboratorium. Daarop waren hennepplanten te zien. ING vormt illustere adviesraad Amsterdam ING heeft een zeer illuster gezelschap toponderne mers en -functionarissen aangetrokken om zich bij tijd en wijle vanuit een luie stoel van advies te laten dienen. In die 'raad van advies' zitten oud-minister van economische zaken Andriessen, tevens voorzitter, en topondernemers van Unilever, Hoogovens, Randstad, Heineken, de Gasunie, ABP en Akzo Nobel. Ook schuiven voormalig Belgisch premier M. Eyskens en de directie voorzitters van de ANWB en het St. Radboud-ziekenhuisin Nijmegen aan. Het genootschap komt een aantal maal per jaar bijeen om over die onderwerpen te praten waaraan de raad van bestuur van ING behoefte heeft. Breda krijgt 'groene' vuilniswagen breda Breda krijgt op 15 april een speciaal voor de binnenstad ontworpen, milieuvriendelijke vuilniswagen. Het is de eerst af- valwagen in Nederland die op LPG rijdt. Het voertuig heeft ook een elektromotor waarmee de apparatuur om afval in te nemen wordt aangedreven. Om het aantal vervoerskilometers zo veel mogelijk te beperken, is de wagen uitgerust voor het ophalen van GFT-afval, restafval en papier en karton. Zo kan hij twee normale wagens vervangen. Op dit moment staat het voertuig nog in de Belgische stad Namen op de Europese beurs voor afval en schone technologieën. Aanpak eikenprocessierups lukt den bosch De aanpak van de eikenprocessierups in Zuid-Ne- Scholen wacht ontslaggolf den haag Het ziet er steeds r uit dat 168 middelbare scholen in het voortgezet onderwijs docenten moeten ontslaan om niet in ernstige geldnood te komen. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. De raad heeft het bezwaar van twee scholen tegen de nieuwe bekostiging van het voortgezet onderwijs ongegrond verklaard. Scholen worden sinds 1 augus tus 1996 op een andere manier betaald. Zij kunnen hun perso neelskosten niet meer bij de overheid declareren, maar krijgen vast bedrag waarmee zij het móeten zien te redden. De scholen menen dat dit op een verkeerde manier is ingevoerd, waardoor zij er fors op achteruit gaan. Meer zomervakanties geboekt hoofddorp» Er worden meer zomervakanties geboekt. In verge lijking met vorig jaar zijn het er momenteel vijftien procent Met name Griekenland en Spanje zijn populair. Het aantal boekingen naar verre bestemmingen ligt nog vier procent onder maart 1996. De branche-organisatie ANVR die gisteren de cijfers bekendmaakte, noemt de stijging 'explosief. Begin dit jaar lag het aantal boekingen al een procent boven het het jaar ervoor. De maand februari lag 26 procent hoger dan in 1996. Griekenland is met een plus van 23 procent met meest populair, gevolgd door Spanje (plus 22 procent) en Turkije (plus 20 procent). Ziekenhuis zoekt koffieteuten numegen» Het Academisch Ziekenhuis Nijmegen St. Radboud (AZN) zoekt gezonde mensen die een tijdje een liter koffie per dag willen drinken die is gezet met een percolator. De afdeling maag-, darm- en leverziekten van het AZN hoopt zo te bewijzen dat het drinken van deze koffievariant volgens de doordrukme- thode de kans op het krijgen van dikkedarmkanker vermindert. In koffiebonen komen zogenoemde diterpenen voor. Die stof activeert de werking van een enzym in de dikkedarmwand. Dat zorgt ervoor dat stoffen die de darmwand kunnen aantasten, on schadelijk worden gemaakt. Politie spoort nepwapens op Justitie in Breda heeft een generaal pardon af- die onlangs een namaakwapen hebben 7 april inlevert, wordt niet ver deze datum met een een zware boete. De gekondigd gekocht. Wie zo'n replica volgd. Een politieman wijst erop dat nepwapen wordt betrapt, moet rekenen op wapens nep-Uzis, Magnums, Colt 45s en Walther PPKs zijn welijks van echt te onderscheiden. 7outje van energiebedrijf, i staat twee ton rood :hagen gpd gens ruimhartig door het ener giebedrijf gecompenseerd door een bedrag van dik twee ton over te boeken naar haar privé- rekening. ,,Dat heb ik toen meteen laten veranderen", zegt de Schagense. Gistermorgen kreeg mevrouw Pruis drie brieven van het ener giebedrijf met allemaal een ver schillende dagtekening. Daaruit bleek dat er voor in totaal nog eens ruim twee ton van haar re kening was afgeschreven. Het is al geruime tijd sukke len met de administratie van het ENW. In januari kregen honderdvijftig huishoudens in Muggenburg een nota gepre senteerd die vijftien maal te hoog was. „Foutje, verkeerde datum ingevoerd", luidde toen het excuus. Ook ditmaal wor den automatiseringsproblemen als excuus aangevoerd. De com puter is volgens een ENW- woordvoerder „met verkeerde meterstanden aan het rekenen geslagen." Mevrouw Pruis ver bijstering heeft inmiddels plaats gemaakt voor woede. „Ik ga naar de politie om aangifte te doen. Dit is toch diefstal. Of niet dan"? 'Op Goede Vrijdag brengt het staatsapparaat de democratie een volgende dolksteek toe.2,75 miljoen per jaar Het OM in Zwolle en Nederland Bekent Kleur zijn blij met de veroordeling van Tweede-Kamerlid Hans Jan maat. De CD-voorman is gisteren veroordeeld tot vier weken celstraf waarvan twee voorwaardelijk voor het aanzetten tot discriminatie bij een optocht door Zwolle in februari vorig jaar. Janmaat gaat in beroep liet hij gis teren in een perscommuniqué aan deze krant weten. Tot die tijd hoeft hij zeker niet de cel in. zwolle gpd/anp Volgens Justitie is het de eerste keer dat rechters een Kaïnerlid voor het aanzetten tot vreemde lingenhaat veroordelen. „Ik ben hier gelukkig mee", aldus de persofficier Vermeulen. Ze spreekt van 'nieuwe jurispru dentie'. Het is immers de eerste keer dat rechters een Kamerlid voor 'aanzetten tot vreemdelin genhaat' tot een onvoorwaarde lijke celstraf veroordelen. Het Rotterdamse gemeenteraadslid en ex-lid van CP'86 Martijn Fre- ling kreeg dezelfde straf als Jan maat. Volgens Vermeulen kan het nog wel even duren voordat Janmaat echt moet zitten om dat hij tegen de uitspraak in be roep gaat bij het Hof. Daarna kan hij ook nog in cassatie bij het Europese Hof. CP'86-er Tim Mudde kreeg twee weken voor waardelijke celstraf en een boe te van duizend gulden, ofwel twintig dagen hechtenis voor het roepen van leuzen als Eigen volk eerst, Vol is vol en Neder land voor de Nederlanders. Officier van justitie Verwiel had tegen Janmaat en Freling twee maanden voorwaardelijk geëist en 7.500 gulden boete. Tegen Mudde eiste ze de vorige week een maand voorwaardelij ke en 5000 gulden boete. In een perscommuniqué schrijft Janmaat dat hij 'met hoongelach' kennis heeft geno men van de uitspraak. „De rechtbank van Zwolle gaat daar mede in tegen het arrest van het Hof van Amsterdam dat gelijk- waardigie uitspraken niet straf baar stelt. Het vonnis van Zwol le toont niet alleen aan dat onze rechtspraak een tombola is ge worden, het geeft dat de Nederlandse Staat poli tieke rechtspraak niet schuwt om kritiek de mond te snoeren. Nota bene op Goede Vrijdag blijkt het staatsapparaat bereid de democratie een volgende dolksteek toe te brengen." Kamervoorzitter Bukman zal het vonnis nauwkeurig bestude ren, om te kunnen optreden te gen racistische uitlatingen in de Kamer. „Het is niet ondenkbaar dat je vergelijkbare uitlatingen krijgt in parlementaire debat ten." Nederland Bekent Kleur ziet het oordeel als „eerste stap in een proces naar een verbod van extreemrechtse partijen." Van daag houdt de actiegroep bij de Dokwerker in Amsterdam een demonstratie tegen i Unilevertoppers als Morris Ta- baksblat en Nial FitzGerald zijn er in het afgelopen jaar in basis salaris behoorlijk op vooruitge gaan. Hun salarissen stegen van 1995 op 1996 met enkele tien tallen procenten. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde jaar verslag van de voedings- en wasmiddelengigant. Unilever is zeer open over zijn betalingsbe- leid in tegenstelling tot een aan tal andere grote concerns. Voorzitter Tabaksblat van Unilever NV ontving vorig jaar 37,5 procent meer en kwam uit op 2,75 miljoen gulden als ba sissalaris. FitzGerald, voorzitter van de Britse tak Unilever Plc, incasseerde een bedrag van 1,67 miljoen. Dat is in totaal 52 pro cent meer dan het jaar ervoor. Maar FitzGerald had wat in te halen omdat hij het jaar ervoor een forse veer moest laten. Hij was toen als gewoon be- lelystad Het zeiljacht Stardust is gisteren voor de haven van Urk op drift geraakt. Het stuurloze schip werd door wind en golven ter hoogte v IJsselmeerdijk gesmeten. De zeven oppvarenden bleven ongedeerd. i de Ketelbrug op de keien v stuurslid coördinator voor wasmiddelen. Het heeft er veel van weg dat zijn salariskorting verband houdt met de Omo Po wer-affaire in 1994. Daarbij moest Unilever toegeven dat er fouten waren gemaakt bij de in dat voorjaar gepresenteerde nieuw Omo-formule waarbij de gaten in de kleren kwamen bij het wassen en liep het merk Omo flinke schade op. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat FitzGerald in 1995 in salaris zakte van 2,4 miljoen gulden naar 1,1 miljoen. De daarin opgenomen resultaatge bonden beloning daalde van 184.400 pond sterling tot 67.000 pond. Overigens is het salaris van de Unilever-top een schijn tje vergeleken met wat Antony O'Reilly van HJ Heinz al in 1992 kreeg. Deze topman ontving een salaris met bonussen van 137,2 miljoen gulden. Garuda-piloot blijft nog in hechtenis amsterdam anp De 49-jarige piloot bij de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda, blijft voorlopig vastzitten in het huis van bewaring. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam gisteren besloten. De man wordt verdacht van een po ging tot uitvoer van 6400 xtc- pillen. Donderdag hadden zijn raadslieden L. van Kleef en N. Meijering de rechtbank gevraagd hun cliënt in vrij heid te stellen, onder meer wegens het feit dat de echt genote van de man psy chisch zwaar te lijden heeft onder de detentie in Neder land van haar man. De recht bank heeft haar beslissing niet nader gemotiveerd. De rechtbank besteedde donderdag een zeer lange zitting aan de zaak. Officier van justitie mr. A. Mooij deelde mee dat justitie de mogelijke betrokkenheid van de Indonesische ambassade niet langer onderzoekt. Het heeft de vermoedens ken baar gemaakt aan de Indone sische autoriteiten en dit specifieke deel van de zaak aan hen overgedragen.De pi loot werd vorig jaar op Schiphol aangehouden toen naar zijn vaderland wilde vliegen. De pillen werden onder zijn uniform gevonden. De man beweert dat hij in de val is gelokt en dat hij niet heeft geweten dat hij harddrugs vervoerde. Onderzoek terugverwezen naar rechter-commissaris haarlem allard besse en jan kuys De rechtbank in Den Haag heeft gisteren bijna de helft van alle getuigen afgewezen, die de ver dediging wil horen in het proces tegen de ex-rechercheurs K. Langendoen en J. van Von del. Beide voormalige leden van de Haarlemse criminele inlich tingendienst (CID) staan terecht op verdenking van het plegen van meineed bij de parlemen taire enquêtecommissie Van Traa. Slechts 25 van de 49 door de raadslieden G. Spong en P. Marie getuigen-oproepen zijn gehonoreerd. Zij moeten zich de komende tijd melden bij de rechter-( wie de rechtbank de zaak heeft terugverwezen. Het proces is verdaagd tot medio september. Met de afwijzing heeft de rechtbank er uitdrukkelijk voor gekozen het werk van de parle mentaire enquêtecommissie opsporingsmethoden en de rijksrecherche, die de Haarlem se CID onderzocht, niet over te doen. In de zaak tegen de Haar lemse rechercheurs Langen doen en Van Vondel beperkt de rechtbank zich nadrukkelijk tot de meineedzaak. Onder de 24 afgewezen getui gen bevinden zich de zeven le den van de commissie Van Traa, procureur-generaal Gon salves en de leiding van het FORT-team van de rijksrecher che. Ook de leden van het FORT-team die de technische apparatuur regelden, waarmee gesprekken tussen Van Vondel en de 'kroongetuige' van het OM, de Sapman, zijn opgeno men, hoeven vooralsnog niet te verschijnen. Van Vondel moet zich overigens ook verdedigen tegen het verwijt dat hij deze getuige heeft bedreigd. De afwijzingen zetten ten de le een streep door de tactiek van de raadslieden Spong en Marie. Zij willen de manier waarop be wijslast is vergaard tegen hun cliënten aanvechten. De recht bank heeft dat moeilijker ge maakt, maar advocaat Spong ziet nog meerdere mogelijkhe den om zijn doel te bereiken, zo verklaarde hij na afloop. Omdat verbalisanten van het FORT- team wel als getuige moeten verschijnen, denkt Spong toch vraagtekens te kunnen plaatsen bij de wijze waarop bewijslast is vergaard. Vooralsnog geven bei de advocaten hun verdedigings strategie niet zomaar prijs. Spong verzekert stellig 'niet met lege handen te staan.' De rechtbank wenst niet mee te werken aan het oproepen van getuigen, die ergens voor de da tum van het mogelijk plegen van meineed bij de affaire wa ren betrokken. Voorzitter M. Tan-de Sonnaville van de rechtbank liet echter wel de mogelijkheid bestaan in een la ter stadium alsnog andere en afgewezen getuigen aan het rij tje toe te voegen. De verdedi ging zal dan wel met een betere motivatie op de proppen moe ten komen. In elk geval moeten wel de Sapman, zijn vrouw en broer en de zus van Langendoen bij de rechter-commissaris opdraven. Ook de Amsterdamse officier van justitie F. Teeven, die on langs nog furore maakte in de zaak tegen de drugssmokkelaar De Hakkelaar, moet zich mel den. Zijn getuigenis heeft te maken met zijn voormalige functie bij de douanerecherche. Langendoen nam gisteren de gelegenheid te baat om voor het eerst zijn zelfverkozen zwijgen te doorbreken. Emotioneel sprak hij: „Ik heb geen politieke vrienden, die zaken naar hun hand kunnen zetten. Ik moet het hebben van de onafhanke lijke rechter. Hier zal blijken hoe de rijksrecherche in haar onderzoek is aangestuurd om de ego's van bepaalde mensen te redden. Ik hoop de gelegen heid te krijgen aan te tonen dat Van Vondel en Langendoen in deze zaak ten onrechte zijn ge slachtofferd." Het was slechts een opwarm- rondje van twee elkaar aftasten de partijen. Een juridisch toet sen van de mogelijkheden en de onmogelijkheden zonder al te veel van de eigen strategie prijs te geven. Een strafzaak is tegen woordig een tactisch wedstrijd spel tussen officier van justitie en verdediging. Het meineed proces tegen de ex-recher- cheurs Langendoen en Van Vondel vormt daarop geen uit zondering. Bijna lijkt vergeten, dat er wel zes jaar cel op dit misdrijf staat. Het spel is met name advocaat Spong, de raadsman van Van Vondel, wel toevertrouwd. Deze 'bekende Nederlander' nam in het Haagse Paleis van Justitie een voorsprongetje in de psy chologische oorlogsvoering. Ge heel 'per ongeluk' liet hij zich de echte naam van de kroongetui ge van het openbaar ministerie (OM), de Sapman, ontvallen. Dat dat kon gebeuren, had Spong eigenlijk al aangekon digd. In the heat of fight zou die naam hem weieens kunnen ontglippen. Dat gebeurde zelfs tot twee keer toe. Voor degenen, die even niet hadden opgelet, benadrukte Spong nog maar eens dat hij 'toch, geloof ik, de naam van de Sapman' had ge noemd. De spijt in zijn stem en de glimlach enkele minuten la ter liepen dan ook ver uiteen. Het gevecht voor de rechter on der het toeziend oog van de media is Spong op het lijf ge- - schreven. Charmerende grapjes naar de rechters, zijn collega Marie, die Langendoen verde digt en de pers geven hem een voorsprong op de Haagse offi cier van justitie F. Slits. Met een lijkbleek gezicht, rode koontjes en regelmatig nippend aan zijn glas water moest hij duidelijk de op hem gerichte camera's en microfoons. Slits laat zich het liefst leiden door de feiten, maar de vraag is of die wel hard genoeg zijn. Flet is ook de vraag of de char mes van Spong voldoende hout snijden. Hij kent de grote lijnen van de zaak en heeft ook kennis van alle jurisprudentie. In deze zaak zal het voor de verdediging toch aankomen op een zorgvul dig manoeuvreren om aan te tonen dat het bewijs en met na me de verklaring van de Sap man rammelt. Ingewikkeld puz- zelwerk. Aan Spongs collega, Marie, lijkt een dergelijk gecom pliceerde zaak wel besteed. Wars van uiterlijk vertoon laat zij het liefst de feiten uit de dos siers en verklaringen spreken. Het gevecht in deze, zoals offi cier Slits het noemt 'simpele meineedzaak', ontbrandt pas echt als de getuigen worden ge hoord. Wordt dan zichtbaar dat er sprake is van 'een onbehoor lijk proces', waarbij de rechten van de verdachten met voeten zijn getreden, zoals de advoca ten Spong en Marie menen? Of tovert Slits nog onbekende ko nijnen uit zijn hoge hoed? Slits vierde gisteren zijn eerste kleine triomf, toen de rechtbank het verzoek van de verdiging om het OM niet-ontvankelijk te verklaren, niet honoreerde. Ook wist hij de rechtbank te overtui gen 24 van de 49 door de verde- UNLIMITED Funny e Westerse wereld voorlopig af te wijzen. De verdediging troostte zich met de gedachte dat in elk geval een groot aantal getuigen gehoord moet worden en dat ze uitzicht heeft op meer. Maar voorlopig staat het OM op voorsprong. Als in september de meineedzaak wordt vervolgd, zal blijken wie uiteindelijk de winst incasseert. fg! H D E S I G

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3